Dagblad voor Schiedam en Omstreken. till 40ste Jaargang. Zaterdag 20 Januari 1917. No. 11740 Gratis Ongevallenverzekering 4 f fljlf] ELIANE. Officieele berichten. L A S P 8 T O R M. Drankwet. FEUILLETON Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. - Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f l.öO. pei week 12 cent. per maand 50 ct., franco p. post f 2.- p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 oent. ftTereeitomstif op fle polis rmoeide ?oorwaamefi. 1 U U U Advertentiën: 1—6 regels 92 ct. elke regel daarboven 20 ct. 3 maat Dlaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. verlies van eiken ande ren vinger by verlies van een wijsvinger; by verlies van een duim te Schiedam verlijs van levenslange een hand, geheele voet of oog; invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Algemeen.- Verzekeringsbank De Burgemeester van Schiedam brengt bij deze ter kennis van de volgende per sonen wier adres en woonplaats onbekend zijn, dat zij iDgevolge de Landstormwet op 30 Decem ber j.l. in deze gemeente voor den dienst bij den Landstorm zijn ingeschreven in het aanhangsel van register model no. 1 van de jaarklasse achter ieders naam vermeld Hendrikus Brandenburg, Rotterdam. 3 Ma^rt 1886, 1906 Gerardus Leonardus èlodemans, Maastricht, 9 Mei 1886, 1906; Willem Kahq, Dordrecht, 29 Augustus 1886, 1906; Nikolaas Adrianus van der Meer, Schiedam, 10 April 1886, 1906; Jan Ottevanger, Spaarndam, 11 Augustus 1886, 1906Jozef Bernard Peskens, Maasbree, 3 September 1886, 1906 Cornells Wilhelmus van Rijsselberg, Schiedam, 23 Mei 1886, 1906 Ja» Dei)I, Schiedam, 23 September 1887, 1907 ;Theo- darus Cornells Antomus Engering, Schiedam 6 November 1887, 1907 Johannes Jacobus Feel- ders, Schiedam, 24 Juni 1887, 1907 Christiaan Hansier, Schiedam, 5 Augustus 1887, 1907 11 in- rich Friedrich Lohstroli, Schiedam, 9 Mei 1887, 1907; Albertus van der Meer, Schiedam, 4 Maart 1887, 1907; Johannes Petrus Schuurmans, Schie dam, 11 Juni 1887, 1907. Genoemde ingeschrevenen kunnen ter Gemeente secretarie, (afd. Militaire Zaken, Nieuwstraat 26) een persoolijke kennisgeving bekomen waarin hunne verplichtingen ten aanzien van dan Land storm zijn vermeld. Schiedam, 19 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de ant. 12 err 14 der Drankwet; Brengen ter openbare kenuis dat bij hen i- ingekomen een verzoek van Autonius Coenradus Veringmeier om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik tei plaatse van verkoop in het benedenvooi gedeelte van het pand Breedstraat 1. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 20 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. BuitenlandBch Nieuws. aan het westelijk front. Engelsch stafbericht: Een vijandelijke patroelje, die gisternacht on- ze linie ton Oosten van Fauquissart naderde, is verdreven. Gister heeft ons geschutvuur vijandelijke werk ploegen in de streek van de Anere verstrooid en hebben wij de vijandelijke stellingen bij' het kanaal van La Bassée met gunstigen uitslag be schoten. Van het Duitsche oorlogsperskwartier van het Westelijk front wordt bericht: Uiterlijke rust verbergt een concentratie en vermeerdering van vijandelijke strijdkrachten op zeer groote schaal Zonder twrfel hebben achter het front geweldige nieuwe ophoopingen van materiaal en belangrijke troepen verschuivingen- plaats'. AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Duitsche staf meldt: Tot nu toe zijn geen bijzondere gebeurtenis sen gemeld. Het Russische legerbericht luidt Gisternacht hebben Russische .'af deelingen twee vijandelijke veldposten bij Michalof. ten N.O. van Baranowitsji overrompeld, 17 Duitsehers .gevan gen genomen en de rest over de kling gejaagd. De vijand heeft het dal bij het dorp Boebriof met grof geschut beschoten. Na feen beschieting waardoor een deel onzer draadversperrangen .was vernield, heeft de vij and een aanval gedaan op de hoogten ten Z.W. van Zbiorow. Ondanks ons vuur slaagde een klei ne afdëeling er 'in onze schansen binnen te dringen, waaruit zij. .echte? dadelijk dooi' toe geschoten reserves is verdreven. Een telegram uit St. Petersburg dd. gister meldt: Ten einde het aantal troepen, dat zich in de eerste linie moet bevinden, te kunnen vermin deren, beginnen de Duitsehers aan het Ooste lijk front een nieuw verdedigingssysteem tod te passen, waardoor de loopgraven-linie aan merkelijk wordt bekort. Die Duitsche loopgraven loopen niet meer langs het geheele front, maar worden op ze kere punten onderbroken. In de-ze tusschen- ruimten worden de loopgravenvervangen door machtige redoutes en blokhuizen, omge ven door verscheidene .prikkeldraadversper ringen. Voor deze redoutes leggen de Duit schers lage, maar zeer zeer sterke draadversper ringen aan. Door (diergelijke versterkingen en door lich te artillerie beschermd, bevinden de men- schen zich op drie of vier kilometer achter de eerste verdedigingslinie. De vijand begint dit nieuwe verdedigingssysteem in verscheidene sectoren van bet front toe te passen. De mili'aire criticus van de „Pester Lloyd" schrijft Er komen meer en meer aanwijzingen dat de Russen" het plan hebben binnen niet al te langen tijd een groot tegenoffensief te beginnen. De in den laatsten tijd gedane aanvallen op verschil lende punten van het oostelijk front hebben blijkbaar het doel onze legerleiding in het on. zokere te laten ten opzichte van dat gedeelte van het front, waar de aanval zal plaats heb ben. Tevens hebben onze vijanden blijkbaar met deze aanvallen de bedoeling om onze sterkte op alle punten van het front te oudei zoeken en op deze wijze uit te vorschen. waar onze tegenstand vermoedelijk het zwakste zal zijn. OP DEN BALKAN. Russisch stafbericht: In de dalen Trotus en Oitoz heeft de vijand op de dorpen Ocna en Bogdanesci enkele scno- ten uit grof geschut gelost. Op de rest van het front zwakke vuurwisse- ling en verkenningen. Het Duitsche en Oostenrijksche stafbericht mel den geen bijzondere gebeurtenissen. Reuter seint uit Londen: Uit Athene zijn telegrammen ontvangen, die aantoonen dat de gezanten der ententestaten zeer ingenomen zijn met de tegenwoordige houding van de Grieksche regeering ten aanzien der uit voering van de eischen der geallieerden. De vrijlating der Veniz-elisten is begonnen en een groot aantal is reeds naar huis teruggekeerd. Opmerkelijk was de hoffelijke houding jegens sommige Venizelisten van aanzien. Bovendien houdt de verplaatsing van Griek sche troepen, ingevolge de eischen der geallieer den, onafgebroken aan. Indien het gedrag der Grieksche regeering zoo blijft als nu en zij de overige eischen trouw nakomt, is er reden tot tevredenheid en mag een spoedig herstel van de normale betrekkin gen met de entente verwacht worden. DE JACHT DER DUITSCHERS OP CONTRABANDE VERVOERENDE SCHEPEN Naar het Fransch. Uit Berlijn meldt men dd- 19 dezer: Den 31en Diec. is het Fngelsche stoomschip „Yarrowdale" (4600 ton) als prijs een haven bin- nengeloopen met eeri prijsbemanning ter sterkte van 16 man en 469 gevangenen, afkomstig van de bemanningen van een Noorsch en zeven En gelsche schepen, die door een onzer hulpkrui- s-ers in den Atlantischen Oceaan waren opge bracht. De ladingen der opgebrachte schepen be stonden hoofdzakelijk uit oorlogstuig, dat uit Amerika v-oor onze vijanden bestemd was, en uit levensmiddelen, waaronder 6000 ton graan en 2000 ton' meel, verder uit 1900 paarden. De Yarrowdale" had 117 vrachtauto s, een personenauto, 6300 kisten geweerpatronen, 30.000 rol prikkeldraad, 3300 ton staalblokken en bo vendien veel vleesch, spek en worst aan boord Van de in den grond geboorde stoomschepen waren drie Engelsche bewapend. Onder de be manning van de opgebrachte schepen bevinden zich 103 onderdanen van onzijdige staten, die in krijgsgevangenschap worden gehouden voor zoover zij zich op gewapende vijandelijke sche pen hadden laten monsteren. De lefder van de prijsbemanning was de dienstdoende officier Badewitz. De opbrenging van de „Yarrowdale- als prijs is tot dusver uit militaire overwegingen geheim; gehouden, maar deze redenen gelden na de be kendmaking van den Engelsche admiraliteit van eergisteren niet-meer. Opmerkelijk is dat de Engelsche admiraliteit eerst lot bekendmaking van scheepsverliezen die reeds geruimen tijd geleden zijn, is overgegaan, nu deze door het binnenloopen van het Japan- sche prijsgemaakte s.s. „Hudson"Maroe' in een Braziliaansche haven, ook aan het onzijdige bui tenland bekend waren geworden. ALLERLEI NIEUWS. Kardinaal Gasparri heeft aan kardinaal Mer- cier meegedeeld dat de Heilige Stoel groot be lang stelt in het lot der Belgische bevolking. De Paue heeft te haren gunste eep vertoog tot de Duitsche regering gericht en zal alles doen om aan de deportatie een einde te maken en de reeds gedeporteerden naar België te laten terugkeeren. ■- De Engelsche bladen bevatten telegram men uit Kopenhagen, behelzende dat in de Sond een Spaansche duikboot is aangekomen, groot 500 ton, genaamd „Isaac Peral," op reis van Amerika naar een Zweedscne haven. Yan het doel der reis is niets bekend. Reuter seint uit Londen: Gisterochtend is een belangrijke conferentie in Downing Street gehouden onder leiding van Lioyd George. De vsrdeeling van de beschik bare mannen (over leger, scheepsbouw en land bouw) is daar besproken. Naar een dezerteui van de Duitsche ma rine aan de „N Arnh. Ct." meedeelt, is het in Duitsche marine kringen bekend, dat alles in gereedheid wordt gebracht, om eerstdaag een aanval op de Engelsche kust te doen. Negen honderd duikbooten zouden voor dit doel zijn aangewezen en gereed liggen. Het plan wordt geheim gehouden, doch is in marine kringen vrij algemeen bekend. In een bij Londen gelegen munitiefabriek is een ontploffing voorgekomen. Men vieest dat er veel dooden zijn en dat de schade groot is. Xn den loop van het jaar 1916 hebben de Rassen 8770 officieren en 429.000 soldaten ge vangen genomen en 52o kanonnen en 2081 mijuwerpers veroverd. Zonder er schijnbaar aan te denken haar af te leiden ol te troosten, wist zij te voorkomen, dat de stilte en eenzaamheid de overhand op haar verkregen Bij het vallen van den avond gingen zij op weg en na een reis van twee en een half uur- bereikten zij het kasteel Erlon les-Bois, waar Eliane nooit te voren geweest was. Men beklom de trappen Van een met bloemen bestrooid ter ras. Men doorliep een breede gang en Eliane volgde haar'tante naar een groote zaal met rood behangsel, waar aan een der muren een groot portret hing van Raynald, op zijn achttiende jaar gemaakt. Deze zaal was flauw verlicht door een lamp, die op een hoogen schoors eenmantel stond, maar het was zulk een heldere avond, dat men uit een der open vensters, bij het licht dei- maan iets van het landschap kon zien Eliane liep er heen en keek naar de mooie oobeweege Hjke boomen, en naar de begroeide heuvels aan den gezichteinder. Een geur van reseda èn heliotrope drong tot haar door. Eliane had altijd van het landelijke gehouden, en toevallig had haar tante, na haar komst in Frankrijk, Parus niet verlaten. Maar zij had -r niet aar; gedacht zich er over te verheugen, dat zij nu vandaag voor het eerst hier zou ko met), omdat zijals zij eenigen tijd aan zichzelf dacht, gemeend had. dat de dag van het huwe lijk van Blanche voor haar zeer treurig zou zijn- Zij had te voren reeds gevreesd voor den eer sten avond dat, zij zonder baar in een onbekend huis zou zijn. en heel anders dan zooals zij tot i nu toe geleefd hadden Maar haar angst was ounoodig geweest, want zij voelde zich nu -zóó gelukkig, dat zij er van ont'oerde Toch hield zij veel van haar nichtje, en deze had haar tot nu toe meer dan iemand anders bemind. Maar iets machtigere dan haar vriendschap vervulde nu de plaats van haar afwezigheid Voor Eliane was het landschap bevolkt met een niet te be palen leven en-zij begreep niet. hoe.men er ooit kon vervelen. Toch voelde zij nog een an dere soort van vreugde Raynald had onderweg meer gesproken dan anders en hij was ook vroo- lijker dan waarvoor eigenlijk reden was. Gedurende de reis per spoor (waar zij hem hoorde spreken zonder hem te zien), had hil haar nooit rechtstreeks toegesproken, maar zijn woorden schenen op haar eigen gedachten te antwoorden en het was ongetwijfeld waar dat zij op dat oogenblik blijde was, omdat hij daar was, en dat zij den volgenden dag misschien samen konden praten en wandelen zooals in Parijs Sedert veertien dagen had zij haar neef uit het oog verloren Zoo getrouw had hij aan zijn belofte voldaan en vermeden haar te nade_ ren en zij had het opgemerkt zonder zichzelf te bekennen dat zij er treurig om was. Eliane was maar eenige minuten aan het venster blijven staan, toen zjj juffrouw Sylvestre bemerkte die bezig was den inhoud van een koffer te verdeelen tusschen de zaal en de na buiige kamer, welke de markiezin behoorde Zij liep van het eene vertrek nuar het andere en Eliane begon haar vlug te helpen, heen en weer loopend alh zij, en trachtte daardoor het werk te verlichten van de goede vrouw die nooit bemerkte, dat haar eigen krachten uitgeput raakten en er slechts aan dacht een ander te sparen. „Laat mij als het u belieft die boeken dra gen, juffrouw Sylvestre. Waar moet ik ze leg gen „Hier op de tafel,'bij den stoel." „En deze doosu „Die kunt u niet dragen, die is te zwaar. Eliane lichtte haar op en zei glimlachend „Zeg u maar, waar zij moet staan." „Daar op dat tafeltje, en die andere doos op de étagère „En dit klokje?" „Op den schoorsteen dit zijn duigen, waar voor mevrouw altijd zelf zorg draagt." „Of wel, u belast er u mee Postcheque- en Girodienst. De directie van de in te stellen-postchèque- en girodienst deelt aan de „N. Fin en Kap mede, dat de datum waarop deze dienst in werking zal treden, nog niet kan worden vast gesteld. Het gebouw voor den centralen dienst is onder voorbehoud van de beschikbaarstelling der noodige gelden gekochtdie gelden zijn aangevraagd bij de begrooting voor 1917 welke Ja, dikwijls Ik hoop, dat de arme Julie nu aan 't eten is, zij had zoo n honger." „U misschien ook. juffrouw" Neen. maar 'k geloof, dat ik erg moe ben Dat geloof ik ook wel U was van morgen op! een uur vóór het dag werd Hoe zou ik kunnen slapen op den dag dat mijn liet kindZij zal echter gelukkig zijn. Waar denk je dat ze nu zullen zijn, Eliane Ik heb hooren zeggen dat zij op hetzelfde uur, dat wij hier aankomen in Crecy zijn Al sprekende rangschikte Eliane voortdurend allerlei dingen. „Dit etui" vroeg zij. „O Geef het eens hier, ik zal het open doen hier is haar portret." Juffrouw Sylvestre opende het etuihet ne- vatte inderdaad twee.portretteneen van Blanche en een van haar broeder. ,Wat zijn ze beiden toch mooi 1 zei ze. „Ja, dat is waar", zei Eliane terwijl zy een oogenblik stilzwijgend de twee portretten bekeek. „Waar moet ik ze zetten ^Geef hier, ik zal ze^ daarginds brengen, by den stoel van mevrouw." Zij trachtte op te staan. O" l zei zo ik ben werkelijk moe •$el lieve juffrouw Sijlvestre blijft op uw stoel zitten, en laat rag alles verder bezorgen." Wordt vervolgd.) by I1 .LU.1.'.""* 28

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1