Het Liturgisch gebed. Staten-Generaal. itads- oh Gewestelijk Nieuws. Liturgie. Gemengd Nieuws. eerstdaags by de Tweede Kamer in openbare behandeling komt. Heeft ook de Eerste Kamer de begrooting aangenomen, dan kan met de herstelling en inrichting van dit gebouw begon nen worden. Daarmede zijn vermoedeiyk drie maanden gemoeid. Ryks Centraal Distributiebureau. De minister van Landbouw, enz. maakt be kend, dat met ingang van heden de directie van de Ryks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen zal worden waargenomen door de heeren 3. Cohen Jr., en G. J. van Sierenberg de Boer, onder medewer king van den heer O. Reitsma, lid van de com missie Yan bijstand voor de uitvoering der Distributiewet 1916. (Stct) Het s.s. «Prins Hendrik." De directie van de stoomvaartmaatschappy Zeeland heeft alleen van Nederlandsche zijde bericht ontvangen van het opbrengen van het s.s. Prins Hendrik naar Zeebrugge. Omtrent de redenen voor de opbrènging is bij de maatschappy niets bekend. Aan boord vhn de mailboot waren drie Bel gen; het was de eerste maal, dat weer Belgen werden vervoerd na het opbrengen van de Ko ningin Regentes, Het ss. »Westerdyk" vastgehouden. Het stoomschip Westerdyk", van Solleveld, Van der Meer en Van Hattem's Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam, ligt nu al 34 dagen in Stornoway, waar het stoomschip, geladen met 4500 ton graan voor de regeering van'Nederland, moest binnen- loopen wegens gebrek aan kolen. Toen de kapitein brandstof wilde aanvullen, bleek dat niet te zullen gaan, tenzjj de reederij zich verbond, hetzij 30 pet. van haar laadruimte at te staan aan de Engelsche regeering, hetzjj bereid bleek elk van haar schepen een reis voor Engelsche rekening te laten maken. De reederq kon natuurlijk in dit aanbod niet treden, omdat haar schepen waren gerequireerd door de Nederlandsche rëgeering voor het vervoer van granen ten behoeve van de Nederlandsche bevolking. De reederij heeft sedert alle mogelijke stappen gedaan in Engeland, de Nederlandsche regeering heeft vertoogen gericht, doch het eenige resultaat tot heden is, dat 4500 ton regeeringsgraan, die we hier zoo goed zouden kunnen gebruiken, in de haven van Stornowoy ligt te verrotten, terwijl het schip, waaraan mede dringende behoefte be staat, kalm te Stornoway blyft liggen met de volledige bemanning aan boord. De communicatie van de reederij met het schip is eveneens verbroken, daar de reederij een tele gram van den kapitein heeft gehad en verder onkundig is, of haar eigen berichten den gezag voeder hebben bereikt. De eenige wijze tot terug keer is, dat het schip door een sleepboot wordt gehaald, doch de betrokken sleepbootreederijen zyn, uit vrees voor represaillemaatregelen van Engelsche zijde, hiervoor niet te vinden. (ïHbld") Steenkolen. Het Ned. Corr.-bureau meldt ons, dat de prijs van d*e Duitsche steenkolen voor de maand Ja nuari op den ouden prijs is teruggebracht, waar, door een belangrijke verbetering wordt verkre gen in pnze steenkolen voorziening uit Duitsch- land. r j j De koperaanvoer. Er schijnen, tiaar men mededeelt, opnieuw moeilijkheden gerezen té zijn bij den aanvoer van koper voor de artillerie-inrichtingen. De „IJseldijk", die de vrijgelaten 1000 ton zou aan brengen, zou opnieuw in Engeland worden vast gehouden. I Vragen vbh den heer Sannes. Minister Posthuma heeft op de vragen van den heer Sannes betreffende het ontslag van den heer La Gro als directeur van het Rijks- Central Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen. 1 1. Op 13 Jan. jl. ontving de minister het verzoek van den heer La Gro om ontheven te worden van zijne betrekking als directeur van het Rijks Centraal Administratiekantoor. Den zelfden morgen hadden trouwens verschillende bladen reeds het bericht van zijn ontslagaan. vrage gemeld. Deze aanvrage kwam den minister geheel onverwacht, want den vorigen dag had onder zijn presidium, de gewone halfwekelijksche be spreking met de commissie van bijstand, den directeur-generaal van den Landbouw, den chef van de afdeeling Handel en den heer La Gro, plaats gevonden, bij welke bespreking niets, was voorgevallen, hetwelk een ontslag, aanvrage kon doen vermoeden. De heer La Gro voert in genoemd schrijven, als reden van zijn verzoek een persoonlijk feit aan, dat zich den vorigen dag na die be spreking had voorgedaan tusschén de heeren Kröller en Reitsma, leden van de commissie van bijstand en hem. Naar de meening van den minister, heeft de heer La Gro aan dit persoon lijk feit, hetwelk niet van dien aard was, dat het een ontslagaanvrage en dan nog wel zonder dat de mïhister daarvan te voren ken nis droeg wettigde, een beteekenis gegeven, die het niet had. De vraag, hoe de heer La Gro er toegekomen is, aan dit feit die beteekenis toe te brengjen, kan de minister uit den aard der zaak niet met zekerheid beantwoorden; wel kan hij mededee- len, dat reeds sedert eenigen tijd gebleken was, dat de leiding van het Rijks Centraal Admini stratiekantoor eischen ging stellen, waaraan de heer La Gro alleen niet bleek te kunnen voldoen, weshalve besloten was naast hem nog een directeur aan te stellen. 2. Uit het sub. 1 gegeven antwoord blijkt reeds, dat de ontslagaanvrage geen enkel ver band houdt met een gemis van vlugge samen werking, hetzij met de oommissie van bijstand, hetzij met de afdeeling Handel. De minister heeft dan ook geen aanleiding tot het instellen van een onderzoek als gevraagd, te meer daar hij weet, dat het Rijks Centraal Administratie kantoor nimmer door de commissie van bij stand, noch door de afdeeling Handel, in een snelle beslissing of handeling is of wordt be lemmerd. 3. Of de geheel onverwachte ontslagneming van den heer La Gro stagnatie io de distribu tie zal veroorzaken, dient te worden afge wacht; alles zal intusschen gedaan worden wat noodig mocht blijken om deze stagnatie) te voorkomen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 19 Januari. Mr. H. Goeman Borgesius. -j- De Voorzitter, de heer Schaper, herinnerde aan de diep tragische omstandigheden waaronder dit overlijden heeft plaats gehad. Toen de heer Borgesius acht dagen geleden 70 jaar werd, was zijn toestand reeds hopeloos, en in deze acht dagen ging zijn trouwe echtgenoote hem voor. Het is een zwaar verlies dat de Kamer getroffen heeft. Sinds 1877 was hij lid en voor dien tyd woonde hij op de perstribune de vergaderingen bij. De parlementaire geschiedenis van den laatsten tijd kan niet worden geschreven zonder den naam van Borgesius. Diens parlementaire loopbaan was een leven van stoeren arbeid en noesten vlijt in het algemeen belang. De overledene was een boeiend, geestdrtftig spreker van groote bekwaamheid. Hy was handig, soms scherp, wat echter nooit af breuk deed aan zijn eerlijkheid, ernst en huma niteit. De glansperiode van zijn leven was'zijn Ministerschap, waaronder hij zijn Gezondheidswet, Woningwet en Leerplichtwet tot stand bracht. Als president leidde hij de Kamer onpartijdig en met groote bekwaamheid. Het meest tragisch van zijn heengaan is, dat hij de nieuwe aera van het algemeen kiesrecht, waarvoor hij zoo ijverde, niet heeft mogen beleven. Zyn nagedachtenis zal nog lang worden geëerd als die van een stoeren werker, van een man van groote beteekenis, van een hoog karakter. Minister Cort v. d. Linden sprak namens de regeering en zeide, dat de overledene behoorde tot de mannen van buitengewone beteekenis, die hun stempel drukken op de parlementaire ge schiedenis, Hij was een man met een scherpen blik en met groote overredingskracht, onver moeid in de behartiging der belangen die hem dierbaar waren. Daarbij een beminnelijk mensch, eerlijk en oprecht, soms hard bij de ontmoeting van een tegenstander maar achter diens rug zacht. De vergadering werd nadat de redevoeringen door de talryke aanwezigen w.o. alle ministers behalve minister van Gijn, die in de Eerste Kamer was staande waren aangegehoord, gesloten. Mevrouw P. J. van Dyk van Mathenesse. f Heden is alhier overleden Mevrouw P. J. van Dyk van Mathenesse, geb. Knapp;-rt. Zij was de weduwe van den heer P. J. van Dijk van Mathe nesse, die van' 1 Juni 1866 tot' 1 November 1894 burgemeester van Schiedam is geweest. Kamer van Koophandel. In de gisteren-middag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken is voor 1917 herkozen tot voorzitter de heer B. A. J. Wittkampf en tot plaatsvervangend voor zitter de heer A. Cool Mzn. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie te bevra gen op werkdagen 'smiddags van 1 tot 2 uur: diverse sleutels, fabriekspenniug, rijwielpomp, handschoen (glacé), portemonnaie inh. 4 ct. Bij vinders: broche W. Blok Breedstraat 31; bankbiljet Maltha Broersveld; insigne Leliveld Leliestraat 27horloge in hand De' Groot Nieuw- straat 16; portemonnaie met inh. Koster Prins Frederik Hendrikstraat 22; poirtemonnaie met in houd. Bosman Kethelweg 1; portemonnaie inh. vingerhoed etc. Maan Groenelaan 44; heeren- parapluie v. d. Vlies Groenelaan 83; taschje met inh. v. d. Burgh Lange Kerkstraat 44; ro zenkrans Groeneweg Villastraat 38; hond Gor dijn Zijlstraat 461. Propaganda vergadering. Morgenmiddag om half een worit in de bo venzaal van den R. K.. Volksbond een propa- gandavergadering gehouden van de afd. Schie dam van den Ned. R. K. Bond van Glas- en Aardewerkers. Als spr. zal optreden de weleerw. Pater Mick- linghof O.P. Lorenso Perosi. Wij herinneren onze lezers aan het Peest- Concert van de R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perozi", dat morgen-avond zal gege ven worden in de gehoorzaal van den Ned. R. K. Volkshond. Uitgevoerd wordt Erlskonig doch ter van W. Niels Gade. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. „Inter Nos". Naar wy vernemen, zal de Mannenzangver- eeniging „Inter Nos" alhier, Directeur de heer A. M. den Draak, op Zondag .4 Februari in „Musis Sacrum" o.m. opvoeren de gunstig be kende operette „Conradin Kreutzer", voor Soli en Mannenkoor van H. Kipper. Het is niet onwaarschijnlijk, dat om de be perkte plaatsruimte een herhaling van deze uit voering op Zondag 11 Februari zal plaats heb ben.' Gemeenteambtenaren. De Afdeeling Schiedam van het Nat. Verbond van Gem. Ambtenaren in Nederland, hield in de algeloopen week hare jaarvergadering. Het jaarverslag van den Secretaris werd ter kennis van de leden gebracht hieruit bleek dat het ledental vergeleken met 1915 achteruitgaande was, hoewel als vermeld kon worden dat 4 per sonen zich by het eind van December voor het lidmaatschap aanmeldden. De penningmeester deed rekening en verant woording van zyn geldelyk beheer, het batig saldo bedroeg f34,69. De Voorzitter, de heer J. H. Scheuerman, aan de beurt van aftreding zynde, werd opnieuw als zoodanig herkozen. Voorts werd besloten 1. In verband met een schryven van een der leden, aan den Gemeenteraad een adres te rich ten, waarin verzocht wordt, aan alle in dienst der Gemeente Schiedam zynde ambtenaren e.d. welke minder dan f 2*2.per week verdienen, de duur- tetoeslag te willen verleenen, en 2. Om de salarissen van alle ambtenaren en daarmede gdlykgestelden, zooals die waren op 1 Jan. 1916 periodieke verhoogingen buiten be- schouwing gelaten eenigszins in overeenstem ming te brengen met den verhoogden levensstan daard, welke 30% is gestegen, in afwachting van een nadere uniforme salarisregeling. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 782.5 te Skagen. Laagste barometerstand 765 te Zuidduitschland. Verwachting tot den volgenden dagMatige tot krachtigen oostelijken tot zuidoostelyken wind, half tot lichtbewolkt, droog weer, matige tot strenge vorst. Door «Gemengd Koor", directeur de beer Bernard Diamant, zal op Woensdag 7 Fe bruari a.s. in de zaal «Odéen" alher, een uitvoe ring gegeven worden met orkest. Ten gehoore zullen gebracht worden «Lobge- sang" van F. Mendelssohn-Bartholdy, «Laudate Dominum" van W. A. Mozart«Jubilate Amen" van Max Bruch en «Toggenburg" van Jos. Rhein- borger. Als solisten zullen medewerken mevr. Ëetsy Keemanv. d. Heil, sopraan Rotterdammej. Jeannette v. d. Toorn, 2e sopraan Rotterdammej. Rosy Prins, alt Rotterdamde heer P. M. J. van Eldik, tenor Rotterdam en de heer P. D. Tas werkend lid der vereeniging. In den afgeloopen nacht werd on raad ontdekt op een besloten erf aan de Dam laan. De politie stelde een onderzoek in en zag een man weg vluchten in de richting van den voer- maligen Officierentuin. Toen de man aan de som matie van de politie om stil te staan niet voldeed, werd een schot gelost in de richting van den vluchteling, die echter wist te ontkomen. 'Hoogwater te Schiedam: Zondag 21 Januari 1.52 v.m., 2.16 n.m., Maandag 22 Januari 2.51 v.m., 3.12 n.m. Nu we in één overzicht de leidende gedachte der Zondagen na Driekoningen hebben beschouwd, willen wij vandaag eens onze aandacht wyden aan het liturgisch gebed in het algemeen. Men heeft het zich voorgesteld, alsof de bloei van het liturgisch leven een aanslag zou zyn op alle par. ticuliere devotie, en alsof nu, met afschaffing van alle kerkboeken, iedereen, alleen met een mis saaltje gewapend uiting zou kunnen geven aan zijn godsdienstige gevoelens. Die opvatting is zeker overdrevenvoor ieder particulier gemoed blijft natuurlijk de eigen devotie bestaan, met al zijn persoonlijke uitingen. Maar zeker is, dat het liturgisch gebed der kerk het verre wint van al< wat door particulieren aan gebeden en devotie oefeningen is uitgedachtdat het de hechtste grondslag is voor de ontwikkeling in goede banen- die particuliere devoties; en dat bet 't smake lijkste en tegel jjk 'tdegelykste voedsel geeft aan de hongerige ziel. Waarom Het gebed is voor den mensch het geestelyk goed. Het is zyn licht, Kyn voedsel, ja zijn leven, omdat het hem in ge meenschap brengt met God, die volgens de Schrif ten zijn licht is, zijn voedsel en zijn leven. Maar suit ons zeiven kunnen wij niet bidden zooals het behoort"wij moeten de Apostelen nazeggen «Heer, leer ons bidden». Hij alleen kan de tong der stommen ontbinden", Hij «der kindermond welsprekend maken"en Hij doet dat door Zijnen geest te zenden, den Geest «van genade en gebed, Die onze zwakheid te hulp komt, door in ons te smeeken met onuitsprekelijke verzuchtingen." De H. Geest nu komt hier op aarde in de H. Kerk; Hij is over haar gekomen als 't gedruisch van een hevig opkomende wind, terwijl Hij Zich te gelijk openbaarde in 't sprekende beeld van vurige tongen. Sinds dien bezielt Hjj die gelukkige Bruid; Hij is het levensbeginsel harer handelingen Hij legt haar hare beden in den mond en hare verlangensHy leert ihaar hoe zij haar hoogste vreugde, haar diepste smart zal uitzingen. Nu eens, onder ingeviDg van dien Geest, die ook den koninklijken Psalmist bezielde en de profeten, put zij uit de boeken van het Oud-Verbond het onderwerp harer zangendan weer dochter en zuster als zij zich weet van de H.H. Apostelen, stemt zij de liederen aan die het Nieuw Verbond haar leverde, niet zelden ook voelt zij zich ge dreven door haar goddelijken Bruidegom om zelve «een nieuw lied" te zingen. Ziet daar het litur gisch gebed, innerlyk van zoo hooge waarde, van zoo kostelijk gehalte wy! 't een geschenk is van den H. Geest Gods, aan ons zwakke men- schen kinderen. Ligt het nu niet voor de hand te besluiten, dat deze gebedsvorm ook Gode het aangenaamst wezen moet en ons het voordeeligst. Zal niet ons hart meer verwarmd worden b.v. in den kersttijd als we met de. Kerk het groote geheim der menschwording overwegen en geheel in verband daarmede gevoelens van dankbaarheid van levendig geloof en oprecht berouw opwekken meer dan wanneer we gebeden verrichten, die hoe schoon ook op zich, door het weinige verband met het feestgeheim, als van zelf ons ongevoelig laten. Ligt hier ook niet voor velen het middel tegen verstrooidheid en verveling zelfs in 't gebed. Hier vindt ge geregeld nieuw voedsel en wel stpeds aangepast aan de tijdso mstandigheden, waarin ge leeft I Ja, steeds aangepast aan dén zieletoestand waarin ge verkeert 1 Want dat is juist het godde- lyke in het liturgisch gebed dat, waar de vol maaktere «het degelijk voedsel" vindt wat hem tot hoogen vlucht kan versterken, daar de zwak kere «de melk" vindt die hem op den weg der volmaaktheid den tocht moet mogelijk maken. De ziele, bruid van Christus, wanneer het verlangen des gebeds over haar komt, vreeze dus nimmer dat ze zal versmachten, hier bij die wondere waterbronnen der liturgie, die nu weer murmelen als een kalme beek, dan weer brullen en romme- 'en als de stormzee, of overstroomen als een vloed. Laat zjj naderen en dfinken van dit helder en zuiver water «dat springt ten eeuwigen leven", dit toch is het water dat stroomt uit «de bronnen des Zaligmakers" en de H. Geest maakt dat water levenskrachtig door Zyn goddelijke kracht, opdat het zoet zy en smakelyk voor «het dorstige hert." Mogen velen voor wien het liturgisch gebed der Kerk nog is als een stem uit een vreemd land door deze korte beschouwing en toe komen kennis te maken met die heerlijke godsgave. Het onbe kend, onbemind is hier zeker een der voornaamste redenen waarom nog zoo betrekkelijk weinigen hebben geleerd met de Kerk mede te bidden Naast hun eigen devotieoefeningen mogen ze dan leggen die der H. Kerk en ze zullen ondervinden hoe ook in het geestelijke «de veranderingen van spijze den eetlust opwekt". Zij zullen ondervinden hoe zij, aan de hand der Kerk het jaar doorgeleid, gemakkelijk eenheid kunnen brengen m hun geestelijk en tijdelijk leven, hoe zij volgens het gebed der Kerk, «zóo kunnen gaan door de goe deren van dit aardsche jeven, dat zy de eeuwige niet verliezen". Oe schippersstaking. Men meldt uit Amsterdam Het bestuur van den Alg. Schippersbond heeft gistermorgen het volgende telegram gezonden aan de Koningin «Wy smeeken U. M. onmiddellijk tusschén beide te komen, vóór bloed vergoten wordt. De minister van landbouw ordonneert regeeringsgraan op beurt te bevrachten Korthals Altes laat hiervoor kantoorschepen komen uit Rotterdam. Schippers willen dit niet, en beletten zulks. Sedert 41 Januari doen wy moeite de kwestie op te lossen, doch wy hebben van de autoriteiten niets dan tegenwerking ondervonden." De rjjnaak, die qnder bescherming van rjjks- en daarna van gemeentepolitie naar de Rietlanden is gesleept om daar het graan van het stoomschip «Delfland" in te nemen, is heden op verzoek van den schipper naar den wal gesleept de schipper verzet zich tegen de belading. Gisternamiddag had het bestuur van den Schip. i persbond een conferentie gehouden met de bestu ren van de Federatie van Haveoarbeiders en den Bond van Machinisten en Stokers. Uit Groningen meldt men: Naar de secretaris van het hoofdbestuur van den Algemeenen Schippersbond mededeelt, is de toestand in de schipperjj thans van dien aard, dat het hoofdbestuur zich genoodzaakt heeft gezien, in alle afdeelingen van den bond het bedryf stop '—i1 tf.'l?"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2