Dagblad mor Schiedam en Omstreken. tl*n r*r fifi De Distributie, 40ste Jaargang. Zaterdag 20 Januari 1917. No. 11740 Gratis Ongevallenverzekering Binnenland. Stateu-Beneraal. oferüeïïoiJtil Dfiliï femeiae Tnorwaarfies. Hl s j mjF Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, ma kantoortijd no. 148. Postfras: 39. Abonnementen pet 3 maanden f 1.50. pet week 12 cent. fee maand 50 ct., franco p. post 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent Advertentiën: 16 regels 82 ct. elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. by levenslange geheele invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door rik oy rlies van een hand, voet of oog Holla,ndsche Algemeene Verzekeringsbank by verlies van een duim te Schiedam I Ijy wijsvinger; fj by verlies v&n eiken ande ren vinger Het .Vaderland" bevatte naar aanleiding van de behandeling van de wet tegen de huurop drijving een lezenswaardig artikel waarin gewe zen wordt op het vele abnormale dat onder den drang der omstandigheden in onze wetge ving is ingeslopen. Met klem waarschuwt het blad aan het ab normale niet meer te doen dan strikt noodig is. „Als wij te veel aan het abnormale doen. dan ligt hem dat in de eerste plaats aan de reeds door ons meer gesignaleerde fout, dat men in Nederland wel zou willen, dat men van den oorlogstoestand niets geen narigheid ondervond, wat de levenswijze betreft. Regeering en Sta ten-Generaal moeten er maar voor zorgen, dat niemand zich behoeft te bekrimpen, en zoodra dit wel 't geval is, hoort men 'van de bekende luidruchtige zijde, dat Treub's woord, dat er in Nederland geen honger moet geleden worden, toch niet tot leugen mag gemaakt worden, hoe wel deze eminente oeconoom daarmee nooit bedoeld heeft, dat honger lijden voor hetzelfde verklaard zou worden als zich ietwat beklim pen." Voorts herinnert het blad eraan dat in 1914 niemand had gedacht, dat de oorlog zoo lang zou duren. „Waar de oorlog nu echter tegen ieders ver wachting reeds 2£ jaar duurt, en het eind er nog niet van te zien is, meenen wij dat het van het grootste belang is, dat er nu eens ernstig overwogen worde of wij met onze abnormale maatregelen niet boven onze krachten zijn ge gaan, en dan nebben wij speciaal het oog op de Distributiewet, die 80 millioen per jaar heet te zullen kosten, maar die als en dat is he laas te verwachten nog feller oorlogvoering dan voorheen de prijzen der levensmiddelen op nieuw zal doen stijgen, heel wat grooter offers van de schatkist zal vragen. Waarbij niet ver geten moet worden, dat het wel zoo goed als vast staat, dat nog lang na den oorlog de prijs der levensmiddelen zeer hoog zal blijven, en dus de Distributiewet, als men niet spoedig een anderen weg inslaat om de menschen te hel pen, die daarvoor in de termen vallen, nog jarenlang gehandhaafd zal moeten worden. Wij voor ons gelooven, dat het oneindig beter is van systeem te veranderen nu dit nog kan dan de risico te loopen voor het oogenblik te komen staan, waarop men noodgedwongen zou moeten zeggenNu zullen wij het bedrag, dat wij voor de distributie voor levensmiddelen beschikbaar stellen, tierceeren. Waarbij dan nog komt, dat trots allen ijver en toewijding van Minister Postiiuma de Distributiewet niet vol doet en niet kan voldoendat zou alleen mo gelijk zijn, als wy in eene maatschappij leefden waar de gemeenschapszin sterker zou wezen, dan het eigenbelang, en dat is natuurlijk niét het geval. Waarmee een staatsman natuurlijk heeft te rekenenen zoo is dan ook voor ons al is de houding van vele boeren ons in dezen tijd niet sympathiek het een comble van dwaas heid in eene gemeenschap, waarin ieder uit den oorlogstoestand winst tracht te maken, juist aan de boeren de eisch te stellen, dat zij hun bedrijf, dat als elk bedrijf het maken van winst beoogt, om zullen zetten in een philan thropische instelling. En veel erger zijn die menschen, die. geroepen om de hun door de Regeering verstrekte levensmiddelen voor gansch de gemeente te doen strekken, deze voor zich zelve en hun vriendjes reserveeren. Dus moet aan die medeburgers, die er zonder hulp onmogelijk kunnen komen maar een „Lasz sie betteln gehn als sie hungrig sind" worden toegeroepen Natuurlijk allerminst. Maar misschien zou men kunnen doen wat men in Denemarken doet, en individtieel steun verleenen op groote schaal Wij hoorden wel eens als wij dat denkbeeld opperden de tegen werping, dat men dan niet zal bereiken de mid denstanders, die het niet over zich zullen kun nen verkrijgen om steun te vragen, maar wij zouden dan toch willen vragen of het mogelijk zou zijn zulk eene regeling te treffen, dat de aanvragen voor hen die nog nimmer steun heb ben genoten, op de meest discrete wijze zullen behandeld worden. Gelukkig worden er in tal van bedrijven dóór de particuliere werkgevers duurtebijelagen gegeven, de ambtenaren, die vóór den oorlog reeds een onvoldoende trakte ment hadden, moeten door traktementsverhoo ging en de anderen door tijdelijke bijslagen daarop getiolpen worden, en daar zal zelfs zoo goed financier als van Gijn voor te vinden zijn, als de Distributiewet de schatkist niet meer doet leegloopen. Want het groote nadeel van deze wet is, dat het practisch onmogelijk was daarbij een weistandsgrens te trekken, waardoor tien duizenden daarvan profiteeren, die daarvoor niet in de termen vallen. Om alle misverstand te voorkomen voegen wij hieraan toe. dat de Re- geering natuurlijk de bevoegdheid moet houden maximumprijzen te stellen, en als het noodig is voorraden in beslag te nemen, maar zoowel het een als het ander zal steeds zoo moeten geschieden, dat het voor den teler loonend blijft zijn bedrijf voort te zetten." Vervolgens vraagt het blad of ook ten opzichte van onze weei macht niet meer zuinigheid kan worden betracht. Wij moeten ons er wel reken schap van geven, dat normale tijden misschien nooit ryeer zullen intreden. „De burgemeester van Rotterdam heeft dan ook een goed werk gedaan, toen hij op deze helaas tot-zoo weinigen doorgedrongen waarheid met grooten nadruk wees. Zoo juist is zijne opmerking, dat evenmin als de Fransche revo lutie de mogelijkheid openliet om tot het oude regime terug te keeren, zooals Karei X tot zijne schade ondervond, dit ook thans het geval isdat aan den terugkeer van vroegere tijden en toestanden niet kan worden geloofd, want dat de oorlog internationaal politiek en econo misch zóó gewichtige gevolgen zal hebben, dat men niet overdrijft door te zeggen, dat wij de grootste verauderingsperiude in de wereldge I schiedenis beleven. Dat wij een tijdperk tege moet gaan, boven welks ingang zai geschreven staan eenvoud arbeid, organisatie. Het „Vaderland" besluit Wij zouden willen vragen of de komst van dat tijdperk niet reeds nu zou kunnen worden bevoiderd. Waar deze oorlog in zijn diepste wezen het gevolg is van de steeds toenemende zucht naar materieel genot, die over gansch óns werelddeel over alle standen was gekomen, kan alleen vereenvoudiging van levenswijze ons op peil houden naast noesten arbeid om het ver lorene te herwinnen en eene organisatie, die het abnormale zooveel m>'gelijk verzacht. Wij zouden de vraag willen stellen ot die eenvoud, die eerste eisch, wordt bevorderd door eene Distributiewet, die de menschen alles leeit, behalve zuinig zijn. Om een beeld uit het dagelyksch leven te gebruiken, door de -is tribuiiewet staat niet meer de zuinige huis vrouw aan het fornuis, er op uit om met gas of brandstof zoo spaarzaam mogelijk om te gaan, maar de dienstbode, die meent, dat het niet op kar,. En dat alles is te bedenkelijker, omdat wij van de grootste zegening oie ons ten deel viel. dat wij buiten den oorlog bleven, daarvan dit groote nadeel ondervinden, dat de harde school des levens, die voor het nieuwe tijdperk voorbereidt, ons ontging; de O. Weëers ontvangen thans geheel averechriche opvoeding, en eéne beurspaniek ontstaan door vredesge- ruchten is een even ernstig als benauwend ver schijnsel En naar wij uit vertrouwbare bron weten, is de Kamer wel overtuigd van de groote schaduwzijde aan de Distributiewet verbonden, maar aarzelt zij hier het „halt" te roepen, om dat zij niet weet wat daafvoor in de plaats te geven. Wij zouden zoo zeggenZoek en gij zult vinden." Minister Bosboom. Men seint uit Den Haag aan »De (Chr.) Am sterdammer" ïln legerkringen wordt een spoedig aftreden van minister Bosboom verwacht Zelfs wordt de naam van zijn opvolger genoemd. Deze zou dan zijn generaal Póp, chef van den generalen staf" Het ïVaderland" deelt mede dat na ingewon nen informatie gebleken is, dat bovenstaand bericht t uaal verzonnen is. Kamerverkiezing Rheden. Eenige kiezers in het district Rheden hebben een candidatuur aangeboden aan mr. J. R H. van Schaik, te Arnhem, die de candidatuur heeft aanvaard. Naar wij vernemen, heelt jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, te 's Gravenhage, ver klaard niet. bereid te zijn een.candidatuur voor de de Tweede Kamer te aanvaarden. Rgks Distributie-bureau. Naar men verneemt, is het bericht, dat in de vacature-Mirrir (La Gro) van directeur van het Rijk-distributiekantoor van levensmiddelen voor- loopig niet zal worden voorzien, niet geheel juist. In het directeurschap zijn aangesteld drie heeren, nl. de heer B. Cohen, die van de oprichting van het bureau af den heer La Gro energiek heeft ter zijde gestaan, benevens een lid van de com missie van bijstand, de heer O. Reits^a, en de secretaris van gemelde commissie, mr. Spieren- berg de Boer. Broodvoorziening en het leger. De opperbevelhebber van land- en zeemacht h-eft de navolgende order aan de korpsen ge zonden. Overwegende, dat het noodzakelijk is, maatre gelen te nemen ter beperking van het gebruik van brood en van de grondstoffen voor de berei ding van brood, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel een distributieregeling van brood enz. vastgesteld, als gevolg waarvan de burgerbevolking met ingaDg van 5 Februari a.s. ten aanzien van de broodvoeding op rantsoen zal wo'den gesteld. In verband daarmede acht ik het noodig, dat ook het broodverbruik door het leger en de gein temeerden voor z-ioveel mogelijk worde beperkt en wordt door mij bepaald zulks onder intrek king van alle vroegere ter zake gegeven beveleD dat met ingang van laatstgenoemden datum aan alle militairen en geïnterneerden met meer dan 0.6 K.G. brood per dag mag Worden verstrekt. Teneinde bij het in werking treden van voren genoemde distributieregeling een regelniatige ver- str. kkmg van brood aan het leger en de geïnter neerden te verzekeren, wordt door mij mede in overleg met het departement van landbouw het volgende bepaald lo. In de wijze van verstrekking van brood uit de militaire- en etappen bakkerijen komt geen verandering; 2o. De wijze van aanschaffing van brood by bakke s, welke van militaire zijde het benoodigde meel ontvangen, blijft onveranderd 3o. Voor do broodvoorziening van troepen en geinierneprden, welke het benoodigde brood aan schaffen bij bakkers, die niet zooals onder 2o. hierboven bedoeld, het benoodigde meel van militaire zijde ontvangen, treedt de commandant in overleg met het gemeentebestuur, opdat dit aan de betrokken bakkers vergunnmg verleent, dat zij het voor den troep benoodigde brood le veren buiten de broodkaartenregelipg otn, op schriftelijke bestelling van dien commandant. Van het door die bakkers aan den troep geleverde brood moet door den commandant wekelijks opgaaf worden gedaan aan het gemeentebestuur, opdat dit bij het uitschrijven der bestelkaarten voor grondstoffen ten behoeve van die bakkers daar mede rekening kan houden. 4o. Voor militairen, die op voorschrift van den behandelenden officier van gezondheid wit brood in plaats van bruin brood moeten gebruiken, wordt het benoodigde wit brood op overeenkomstige wijze aangeschaft als onder 3o. is aangegeven. In de gevallen onder lo. tot en met 4o. hier boven bedoeld, wordt dus zonder gebruik van broodkaarten in de behoefte aan brood voor de troepen en geïnterneerden voorzien. 5o. Militairen, die zijn ingekwartierd met,voe ding, worden beschouwd ais te behooren tot het gezin van den kwartiergever. Zij ontvangen mits dien het voor hen benoodigde brood op brood kaarten, geheel overeenkomstig de bepalingen in de in den aanhef dezes genoemde distributierege ling. Voor zooveel dit door deor den betrokken commandant noodig en gewenscht wordt geacht kunnen door den kwartiergever aanvullingsbrood- kaarten, als bedoeld in art. 1 van meergenoemde distributieregeling, aan het gemeentebestuur wor den aangevraagd. 6o. Militairen, die zich met verlof begeven, kunnen zich, ter plaatse waar zij dit verlof door brengen, ter verkrijging van een broodkaart voor bruin of witbrood, naar keuze van den ver lofganger wenden tot het gemeentebestuur. Het gemeentebestuur zal hun alsdan, op vertoon van hun verlofpas ot vervoerbewijs, een broodkaart uitreiken, waarop zij over de dagen van dat verlof het noodige brood, overeenkomstig de be palingen, vervat in meergenoemde distributiere geling zullen kunnen aanschaffen. De gemeentebesturen zijn door het departement van landbouw aangeschreven ter zake van het hierboven bepaalde, hun volle medewerking te verleenen. Ten slotte deel ik u nog mede, dat het gevolg van vorenbedoelde distributieregeling zal zijn, dat militaire cantines in den vervolge geen brood zullen kunnen aankoopen en mitsdien de verkoop van brood in de cantines zal ophouden. Tweede Kamer. Dinsdag zal de nominatie van het voorzitter schap van de Tweede Kamer aan de orde komen. Als candidaten, die in aanmerking zouden ko men als opvolger van mr. Goeman Borgesius, worden genoemd de namen van mrs. Fock en Rink. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 19 Januari. Nadat de voorzitter wijlen mr. H. Goeman Borgesius heeft herdacht, worden de beraadsla gingen over het ontwerp tot w ij z i g i n g van de Successiewet voortgezet. De minister van financiën vervolgt zyn rede en verdedigt de voorgestelde bela-ting op -chenkitigen. Hij wijst er op, dat de rechter zal hebben uit te maken, wie onder de vrijstel lingen voor het scoenkingsrecht vallen. Met het schenkingsrecht wordt thans de eerste stap ge daan. Wat de rechte lijn betreft, de eerste stap met de progressie is reeds ia 1911 gedaan onder een rechisch kabinet. Spr. wijst op de mogelijkheid om ernstige ont duikingen t"gen te gaan en betoogt, dat van terugwerkende kracht geen sprake is. Iedere minister van financiën zou binnen kort twintig millioen moeten hebbën en die moeten vinden door een compromis. Het ontwerp wordt daarna aangenomen met 28—9 stemmen. Aan de orde komt het ontwerp tot verhooging van den Bieraccij ns. De heer Smits had liever een ander consomp- tieartikpl voor accijnsverhooging in aanmerkmg zien gebracht en meent, dat deze verhooging te zwaar op den consument drukt. Ook meent hij, dat de geraamde inkomsten niet verkregen zullen worden. Wanneer de minister den accijns niet invoert dan na terugkeer van de normale omstan digheden, zal spr. tegen stemmen. De heer v. d. Maessen deSombreff vreest als gevolg van den verhoogden accijns ge bruik en misbruik van jenever. Het ontwerp is voor spr. niet aannemelijk. De minister van financiën verdedigt de nieuwe wijze van heffing. De bierbelasting heeft dit vóór, dat ze door nagenoeg de geheele bevolking betaald wordt. Spr. is niet ongeneigd den jeneveraccijns te verhoogen. De huidige omstandigheden zijn juist bijzonder geschikt voor de accijnsverhooging; overigens - meent spr., dat met terugkeer van normale om standigheden volstrekt niet de toestanden van voor den oorlog zullen tersgkeeren. Spr. dringt aan op aanneming van het ontwerp, dat eveneens een onderdeel vormt van het com promis. De heer v. Kol heeft ernstige bezwareD, om dat het hier een sterke verhooging geldt van een indirecte belasting. Ook spr. vreest voor benadee ling van de kleinindusirie. Spr. zal echter voor het ontwerp stemmen, dat een onderdeel is van het compromis. Het ontwerp wordt aangenomen met 29 4 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming worden aangeno men het ontwerp tot verhooging van de invoer rechten op bier en afschaffing van die op a z ij n en het ontwerp tot versterking van de heffing van opcenten ten behoeve van het leeningsfon ds 1914. De vergadering wordt daarna tot nadere bijeen- roeping verdaagd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 5