Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ajsu. fQfln<-£->finn finn 11090 f cn rer t ifi De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering ELIANE. 404© Jaargang. Maandag 22 Januari 1917. No. 11741 öTgreciïoistü op Ae polis femelde foorwaardei. Boitemiaiidscii Nieuws. PEDILLETON Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 30. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad vertentiön 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De invaliditeit; I UUvo™,^I |UU d"°dl IUU - verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. IUU wijsvinger; 1 |(J verlies van eiken ande ren vinger. AAN HET WESTELIJK FRONT. De Fransche staf meldt dd. 20 dezer Ten Zuiden van Lassingny duurt de bedrijvig heid van het geschut voort. Een aanval, door de onzen tegen de vijandelijke liniees ten Noord westen van Soissons, in den sector van Vingre, ondernomen, had tot resultaat, dat wij eenige krijgsgevangenen medebrachten. Een krachtige verkennersactie van den vijand ten Zuidwesten van Altkirch, werd door ons gestuit. Het Fransch stafbericht van gister luidt: In de streek van Lassingny is een aanval der Duitschers op Fransche loopgraven in de richting van Canny-sur-Metz (dep- Oise) gemak kelijk afgeslagen. De Öuitsche's lieten gevange nen in handen der Franschen. j Op den rechter Maasoever bij tusschenpoozen artillerievuur. ln het bosch van Courières hebben patrouil legevechten plaats gehad. Overigens is de nacht, kalm verloopen Het Engelse!r- communiqué méldt: Wij ondernamen gister-morgen met succes een „raid" op de vijandelijke loopgraven ten Zuid- Oosten van Loos. Schuilplaatsen vol Duitschers werden vernield en den vijand vele verliezen-toe gebracht, terwijl de onze licht waren. Wij maak ten ook gevangenen. Wij drongen in den afgeloopen nacht in de vijandelijke linies ten Noorden van Nen ve Cha pe lie. De vijandelijke artillerie was gedurende den dag actief in de nabijheid van Rancourt, Beau- courl en Serre, alsmede in den sector van Ype- ren. Wij bombardeerden met succes de vijandelijke stellingen in het St. Pierre Vaast-bosch en in de nabijheid van Gommeoourt, Atrepht en Ar me ntières. De Duitsche staf meldt: Behoudens levendiger artilleriestrijd hier* en daar geslaagde ondernemingen van onze patroèl- jes, is de dag zonder gebeurtenissen van be lang voorbijgegaan. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht: Front Leopold van Beieren: Beoosten Barano- witsji is een Duitsche overvalsgroep in Russi sche loopgraven binnengedrongen. Ze bracht 17 gevangenen mee terug. Uit St. Petersburg wordt gemeld: In de richting van Kowel en in de streek westelijk en noordwestelijk van Wilitsk hebben wij tot tweemaal toe vijandelijke sectoren ge bombardeerd. Hier en daar beschadigde ons vuur de prikkeldraadversperringen van de tegenstan ders. Wij stelden verscheiden rake schoten vast, Naar het Fransch. 29 Juffrouw Sylvestre besloot dien raad op te volgen, maar nauwelijks had zij haar hoofd te gen de leuning van den zorgstoel aangevlijd, of haar oogen vielen toe en weldra deed een licht gesnork Eliane opkijken Toen zij zag dat. haar oude vriendin ingeslapen was, ging zij naar haar toe en maakte haar zacht wakker. „Ga nu naar bed, ik zal hierblijven en uw plaats innemen bij tante, tot Julie terug is." „Dank Eliane, wat zijt ge goed. Ja, je hebt misschien gelijk." En toen zij bemerkte, dat zij letterlijk staande sliep, bood zij geen weerstand meer, ging naar haar kamer en naar bed, terwijl Eliane de ver schillende voorwerpen uit den koffer naar haar eigen smaak rangschikte. Ondertusschen rustte de markiezin in een van de stoelen in de zaal Twee knechts bereidden op een tafel aan het eind van de kamer een maaltijd voor de reizigers en Raynald. tegen den schoorsteen geleund, met zijn gelaat in de schaduw, volgde Eliane met zijn oogen, zonder waarvan er een een ontploffing deed ontstaan in een gepantserd schuilhol der Duitschers. Grof geschut van den vijand bombardeerde on ze stelling benoorden Bolszoftse aan de Nara- jüfka. Onze loopgraven bekwamen lichie scha.de in de streek van het dorp Skomoroln, zuidelijk van Stanislau. Onze verkenners hebben in de buurt van Zng- vozd een vijandelijke afdeeling aangevallen, ter wijl ze op verkenning was, na een handgemeen een deel der Oostenrijkers aan de bajonet ge regen en de andere gevangen genomen. Overal elders vuurwisseling. OP DEN BALKAN. De Duitsche staf bericht: Front aartshertog Jozef: In de Oost-Karpathen heeft ons doeltreffend geschutvuur een door den vijand bij den weg naar Valepuina voorbereiden aanval verstikt. Kleine voorwaartsche bewegin gen van de Russen zijn gekeerd. Front Mackensen: Met Nanesti viel 19 Januari het hee(e, door de Russen daar nog hardnekkig verdedigde bruggehooid, uit verscheiden vijan delijke lmies met bijzonder versterkte steunpun ten bestaande, in onze handen. Lie plaats zelf werd in een heeten strijd in de huizen genomen. Ue Russen werden, terwijl ze over de bruggen ovei de Sereth weken, door het vuur van onze batterijen en machinegeweren in de flank be stookt en leden zware verliezen. Een officier, oo5 man, twee machinegeweren en vier mijn- werpers vielen in onze handen. De Russische staf meldt: Iiier en daar verkenningen, die voor onze en de Roemeensehe verkenningstroepen gelukkig verliepen. ALLERLEI NIEUWS. De financieel© correspondent van de „Daily Telegraph-" te New-York seinde Zaterdag: Balfour's notq heeft hier een domper gezet op het gepraat over vrede, maar algemeen ge looft men in Wall Street, 'dat Wilson slechts op een gelegenheid wacht om weer wat te doen. De meening overheerscht hier, dat de vredesstroo- ming .van het jaar gaandeweg sterker zal wor den en Duitschland langzaam maar zeicer tot onderwerping wordt gedrongen. Volgens de „Gazette des Ardennes", die van Duitsche zijde t'e Charteville w-ordt uitgegeven van 18 dezer bedraagt het aantal Fransche krijgs gevangenen in Duitschland 350.000 man. Naar'„Le Journal" meldt, wordt door de Fransche regeering de wenschelijkheid tol invoe ring van den "civielen hulpdienst overwogen Uit Berlijn meldt men: 1 ln het laboratorium voor den aanmaak van schietstof, te Spantau, is een ontploffing geweest- De stoffelijke, schade, daardoor aangericht, is maar gering, de stremming in het bedrijf onbe duidend. Helaas zijn 10 menschen gedood, twin tig gewond. De Spaansche duikboot Isaac Peral, die in de Sonet is gezien, had volgens een bericht uit Kopenhagen de Spaansche post van Barce lona naar de Ver. Staten gebracht en is daarna van New-York naar een Skandinavische naven vertrokken met de briefpost voor onzij dige staten. Het doel van de reis is natuurlijk om de brieven aan de Engelsche censuur te onthouden. Wjjziging wet op d« Oorlogswinstbe'axting Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van art. 75 der wet op de Oorlgos- winstbelasting 1916. Aan de memorie van toelichting wordt het vol gende ontleend Het is den minister gebleken, dat enkele per sonen, die in de oorlogswinstbelasting zijn of zullen worden aangeslagen, hun onroerende eigendommen te gelde maken, teneinde de goe deren waarop bij wanbetaling de belasting zou moeten worden verhaald, onvindbaar te maken. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke prakrijken, die de oninbaarheid van belangrijke bedragen ten gevolge zouden kunnen hebben, niet zonder meer mogen worden geduld. Het komt den mi nister daarom noodig voor, dat art. 75 der wet. op de Oorlogswinstbelasting wordt aangevuld met ten bepaling, die toepassing van lijfsdwang tot invordering van het verschuldigde mogelijK maakt. In het ontwerp,wordt die toepassing afhanke lijk gesteld van de machtiging van den minister van financiën, die er dus het oog op zal kunnein, houden, dat het. middel niet zonder goeae reden wordt gebruikt. Daarbij is uitgegaan van de'gedachte, dat in beginsel die machtiging alleen zal worden ver leend in gevallen, waarin verhaal van het ver schuldigde door executie van de roerende en Onroerende goederen van den belastingschuldige niet mogelijk blijkt. Voorts komt het den minister in verband met de behoefte aan kasmiddelen eri met het oog op de late vaststelling van vele aanvragen wen- sehelijk voor, dat het eerste lid van art. 75 der wet worde gewijzigd in dien zin, dat de be talingstermijnen van drie en zes maanden worden verkort tot een maand en twee maanden. Van verkorting der rechten der belastingplich tigen door deze wijziging kan nauwelijks spra ke zijn, vermits daarvoor voor niemand verplich ting tot betaling zal ontstaan binnen 7 maanden na de totstandkoming der wet op de G.w .belas ting: terwijl met de over 1916 en latere jaren op te leggen aanslagen door de belastingplich tigen tijdig rekening kon of kan worden gehouden. Voorts dient, niet uit het oog te worden verloren, dal het hier een belasting van reeds behaalde winsten betreft, in tegenstelling met de inkom stenbelasting, die bedoelt het in den loop van een belastingjaar te verwerven inkomeu te tref fen. dat zij dit vermoedde. Zij had hoed en mantel op een stoel geworpen, haar haren, die in wan oide geraakt waren, en haar eenvoudige japon, maakten geen aanspraak op sierlijkheid toch scheen het haat; neef. alsof hij haar gang nooit zoo bevallig had gevonden haar bewegingen zoo bekoorlijk. Als Raynald een dichter was geweest, dan had hij deze jonge en buigzame gestalte kunnen vergelijken bij die eener nimf. Maar in plaats daarvan bekende hij zich, in eenvoudig proza, dat haar tegenwoordigheid de plaats, waar zij zich bevond, veranderde en dat niemand dan zij hier ooit meesteres zou zijn. Deze bezitting was van Raynald. maai- hij had de zorg er van aan zijn moeder overgelaten tot op den dag waarop hij. (hoewel zij toch nooit zou ophouden er de eerste plaats in te nemen) besluiten zou te trouwen, er te komen wonen en zijn eigen zaken te beheeren. Het was bijna tien uur, toen Eliane klaar was met het in orde brengen van de kamer harer tante. Zij kwam in de zaal terug en de markie zin stond op. „Het avondeten is gereed", zei ze „komt kin deren, gaat aan tafel I Ik blijf hier zitten Geef mij straks maar een beschuit en een glas Mala gawijn Waar is Sylvestre" Eliane vertelde, waarom zij afwezig was Toen ging zij zonder zich verder te laten bidden aan tafel. Raynald nam tegenover haar plaats. Zij aten eerst stilzvyijgend en toen wisselden zo slechts een paar woorden, zooals dat'gaat, als Ops laan van levensmiddelen door particulieren Het lid van de Tweede Kamer, de heer San- nes, had 6 Januari betreffende het nemen van maatregelen in verband met door particulieren opslaan van levensmiddelen de volgende vra gen ingezonden: lo. Is de minister voornemens, gezien het feit, dat in vele gemeenten de krachtens de Distributie wet beschikbaar gestel de levensmiddelen niet of niet in voldoende ma le ten goede komen aan hen, die allereerst voor het verkrijgen dier levensmiddelen in aanmer king behoorden te komen, wijl groote hoeveel heden worden opgeslagen, zoowel door meerge- goede ingezetenen als door personen, welke de ze levensbehoeften aan haar binnenlandsche be stemming pogen te onttrekken, waardoor een behoorlijke werking der Distributiewet alsmede wordt belet, ten spoedigste maatregelen tegen dit euvel te nemen, b.v. door rantsoeneering? 2o. Acht de minister hèt tevens niet gewenscht onverwijld te trachten opgave te verkrijgen van de door particulieren opgeslagen hoeveelheden levensmiddelen, teneinde eventueel© inbezitne ming daarvan voor te bereiden? Die heer Posthuma, minister van landbouw, nijverheid en handel, heeft hierop 19 dezer ge antwoord Volgens het systeem der Distributiewet 1916 rust op den minister de taak, de te distribuee- ren .artikelen ter beschikking der gemeentebe sturen te stellen en is de zorg van .lo distributief binnen de gemeenten opgedragen aan de ge meentebesturen. Het ligt dus in de eerste plaats op den weg 'van de gemeentebesturen, om maatregelen te nemen, dat de distributie binnen de gemeente op behoorlijke wijze geschiedt en dat het, voor een regelmatige verdeeling der regeeringsgoedei'en, over allen, die daarvan wenschen te gebruiken, verderfelijke systeem van het maken van voor raden wordt tegengegaan. Slechts voor het brood heeft de minister een regeling gemaakt, die 5 Februari aanstaande in werking zal treden. Hierdoor wordt verzekerd, dat de distributie en de controle Joor Let ge- heele rijk op gelijke wijze plaats hebben eli on regelmatigheden zooveel mogelijk voorkomen worden. i Die minister is hiertoe overgegaan, omdat het hier een artikel geldt, hetwelk niemand kan ont beren en waarvan grondstoffen niet m het vrije verkeer zijn, doch uitsluitend door liet rijk ge leverd kunnen worden, terwijl een schérpe con trole hierbij meer dan bij eenig ander der re- geeringsgoederen noodzakelijk is, omdat zoowel de grondstof als het artikel zelf zich bij uit stek voor misbruik leenen, doordien zij in de zelfde, mate voor dierlijk als voor menschelijk voedsel geschikt zijn. Bovendien bestaan voor een broodregeling een aantal bezwaren niet, die bij andere artikelen een regeling van rijkswege moeilijk maken. men te veel te zeggen heeft. Eindelijk werd het gesprek levendiger. De twee kaarsen op de tafel verlichtten slechts de gasten en de spijzen. In den hoek van deze groote zaal konden zij zich verbeelden dat zij alleen waren Dat was niet gebeurd, sedert den dag waarop hij met haar in de studeerkamer gesproken had. Welk een verandering was er in hem voor gevallen! Geen enkel woord echter verried zijn gedachtenmaar zijn stem, zijn blik, zijn vroo- lijkheid zelfs waven welsprekend Eliane van haar kant antwoordde met gewone woo-den, waaraan haar zachte gl mlach' en haar vroolijke ontroering bekooring verleenden Raynald, naar haar kijkend en luisterend, gaf Zich over aan de gedachte dat eens misschien reeds spoedig - deze plaats tegenover haar door hem als zijn recht zou worden ingenomen, en dat het hem spoedig gegeven zou ztjn zijne heerlijke gedachten tot werkelijkheid te "maken. Het geluk zweeft zoo soms boven iemand en soms schijnt er maar éen wcjord noodig om het te bereiken; maar nu eens door geweld en dan weer door zwakheid wordt dit woord niet uit gesproken. Het aanschouwde geluk verdwijnt. Het, leven, dat gelukkig en kalm moest zijn, wordt érnstig of droevig, en soms komt er nooit meer éen lichtstraal ook maar éen enkelen dag ei van verlichten. De markiezin was uit haar stori opgestaan en op den arm van haar nichtje geleund, ging zij naar haar slaapkamer. Toen zij er binnentrad trof haar iets meer zorg en bevalligheid, dan"gewoonlijk en ook een lichte rozengeur. „Heb jij dit hier in orde gemaakte. Eliane? en dat ruikertje, dat voor die lijst staat? Heb jfj er dat gezet „Ja tante, die bloemen zaten van Parijs af in mijn ceintuur. Ze waren gelukkig nog niet ver welkt Ze staan daar op haar plaats, voor het portret van Blanche niet waar?" De markiezin omhelsde haar. „Je hebt smaak Eliane en veel gevoel Moge God je zegenen miin kind Ga nu slapen, ik heb de kamer van mijn dochter voor je gereed laten Jmaken. Daar is Julie, zij zal er je heen brengen Vóór Eliane wegging boog zij zich voorover om haar tante de hand te kussen. „Hebt u mij niets meer te bevelen vroeg zij. „Te bevelen Neen ik moet je bedanken en veel o,-|k Niets is mij ontsnapt, je zijt den heelen dag een engel voor mij geweest en als dezen dag niet treurig voor mij is, heb ik dat aan jou te danken Zij drukte haar in haar armen en riep uit Ach, was je maar werkelijk mijn dochter, kon ik je mam- altijd bij mij houden Raynald stond achter den stoel van zijn moe der, toen zij deze woorden sprak. Wordt vervolgd.) w" '«w ■.«MOT- bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1