Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. ELIANE, 40 Jaargang. Woensdag 24 Januari 1917. No. 11743. Gratis Ongevallenverzekering oTereeiioixtii op de polis fermelae voorwaard». Officieele berichten. Re nnisgreving. öuileulaisdbch Mcawh, FEUILLETON Bureau: Boterstraat 50. Telef- 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger, Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het veroek van de N V. „Tegelfabriek Schiedam", om vergunning tot het uitbreiden harer tegelfabriek aan den Noordvestsingel 139 141, kadaster Sectie H no. 701,door het bijbou wen van een tegeloven en een gebouwtje als kapseiruimte, alsmede het bijplaatsen van een ketel van 8 M2. verwarmmgsoppervlak Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Woensdag den 7 Fet»r a.s., des voor middags ten 11 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dit verzoek in te brengen en die mondgling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teo einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 24en Januari 1917. Burgemeester en Wethoudei s voornoemd, M. L. HONNERLAGE GUETE. De Secretaris V. SICivENGA. rika ons voldoende helpen ,als Duitsehland ons aanvalt? Engeland zou, door afstand te doen van het gebruik zijner vloot, deze denkbeeldige hulp wpl wat al te duur koopen De „Daily News" uit zich als volgt. De redevoering van president Wilson zal veeleer nog meer tot de verwezenlijking van de hoopvolle verwachtingen van Europa prik kelen, dan dat zij haar zal vertragen. Het blijft echter te bezien of wij nu, zooals president Wilson gelooft, veel verder zijn bij de vredesconferentie en de instelling van een permanenten Bond van naties. De „Times" besluit een hoofdartikel aldus: De, geallieerden gelooven, dat 'de overwinning voor den vrede van evenveel essentieel belang is als Lincoln dit in den burgeroorlog geloof de. Zij gelooven, dat die overwinning van essen- tieel belang is voor het bereiken van dezelfde doeleinden van moreelen en, ideëelen aard, die Wilson als onvermijdelijke grondslagen voor een hechten en duurzamen vrede beschouwt, zoojjls Amerika zou helpen waarborgen. Er kan geen onbesliste oorlog zijn tusschen den geest van het Pruisische militairisme en den geest vnu werkelijke vrede, dien de geallieerden, dé Ame rikanen en feitelijk alle neutralen wenschen. Het milifairisme kan niet uitgebannen worden, be halve door een nederlaag irr het veld, en Jaar- en Aisne. De nacht was kalm aan het grootste deel van het front. Gisteren heeft een Fransch vlieger een Puitseh vliegtuig geveld. Het viel in de Fransch© linies bij de Navarin-hoeve. In de streek van Mont- medy hebben de Franschen een ander Duitsch toestel van dichtbij met een machinegeweer be schoten. Het is in de Duitsche linies bij Amel te. pletter gevallen. Het Fransch avondbericht luidt: Vrij hevige vuurwisseling in Champagne en Argonne. Een vijandelijk kanon van groote draagkracht heeft enkele granaten geworpen op de streek van Fronard. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen ge worpen op Montdidier. Bij Fismes is een Fok ker binnen onze linies geland, twee of drie zijn bij Marchelepot en bij Amy aan de Oise geveld. Engelsch stafbericht: Ten N.O. van Neuville St. Vaast hebben wij een geslaagden overval gedaan en gevangenen gemaakt. Gisteravond heeft de vijand twee overvallen beproefd tusschen Armentières en Ploegsteert. Eén is afgeslagen voor de vijand onze linies had bereikt, de ander bereikte onze schansen, maar daaruit is de vijand dadelijk weer verdre ven. De aanvallers' kwamen toen onder ons AM f RIKA EN DE VIIE ;»E. Reuter seint uit Londen: De Londensche pers heeft de redevoering! van president Wilson in den Senaat tamelijk koel op genomen, oordeelend dat zijn plan, hoe edel en verheven ook, een pure utopie en onuitvoerbaar is. Inderdaad wijzen alle bladen het denkbeeld van een „vrede zonder' overwinning" v.an de hand. Deze is onmisbaar om zegevierend en naar recht een duurzamen vrede te kunnen vestigen. De „Daily Chronicle" schrijf! „Het plan van president Wilson is gegrond- vast op de goede trouw van <13 leden van den door hem voorgestelden bond. Amerika vraagt ons, van onze verdedigingsmiddelen af stand te doen. Zal de bescherming van Anie- om kunnen de geallieerden niet luisteren naar. machinegeweervuur en lieten een aantal doo- een vrede, die geen op overwinning berustende den liggen. Naar het Fransch. 31 Dat wilde hy zich juist niet tevoren afvragen- fnaar hij was overtuigd dat hij Eliane niet over iets kon spreken, zoolang hij nog in dien twijfel verkeerde en tegelijker tijd verhinderde deze twjjfel niet van haar tegenwoordigheid te ge- ö'eten, zooals hij dat drie maanden lang ge daan had. Maar nu zij in Erlon waren, veranderde alles en dan kwam er de hoop bij, dat zijn moeder, wel verre van zijn wenschen tegen te werken, hem juist tegemoet kwam Zoo legde hij de teedere en vleiende woorden uit,, die de mar kiezin tot het jonge meisje gericht had; dat had zijn blik zoo welsprekend gemaakt, welke dien van Eliane ontmoette en waaraan deze nog dacht, toen zij dien avond haar lang haar vlocht, langzamer dan gewoonlijk, en waaraan de her innering haar nog wakker hield lang na mid dernacht. Den volgenden dag was zij bijna gelijk met de zon op. er naar snakkende haar raam open te doen en over dag net landschap te zien, dat vrede is. Met andere voorwaarden, -lie Wilson aangaf, zijn wij het ten naaste bij eens, ofschoon sommige ervan nadere omschrijving behoeven of met voorbehoud aanvaard dienen te worden. Wij zijn het met hem eens, dat groote naties en kleine naties gelijke rechten moéten hebben. Wij vechten voor dit doel in België en in Ser vië. Wij zijn.het ermee eens, dat regeeringen het recht niet hebben, om volken tegen hun wil van den eenen potentaat naar den antiereu over te brengen. De geallieerden zijn van zins voor dat beginsel in Flzas-Lotharingen, Polen en den Balkan op te komen. Wilson's' opvattingen aan gaande de vrijheid der zee in feitelijk alle om standigheden en aangaande de beperking van krijgstoerustingen te land en ter zee zouden uit- voerlijk zijn en zouden logische gevolgen van zulk een vrede kunnenzijn. Maar voor zulk een vrede tot stand is gekomen, voor de alge meene Monrce-leer door alle staten en volken als heilig en onschendbaar beschouwd,, wordt en voor zij allen oprecht afstand hebben gedaan var alle mogelijke soorten van verstrikkende bondgenootschappen, zouden overeenkomsten om de plannen van Wilson te verwezenlijken slechts gelijk staan met het spelen in de kaart van staatslieden en volken, die tractaton en verbin tenissen als stukken papier eh niet meer dan woorden beschouwen. AAN HET WESTELIJK FRONT. De Fransch© staf meldt: Tamelijk levendig geschutvuur tusschen Oise zij den vorigen avond in de schemering aan schouwd had Haar verrukking was groot, toen zij het haar omringende land beschouwde. Een dunne mist hing nog over de vlakte, die door de bevallige kronkelingen van de Seine doorsneden werd, maar de begroeide heuvels, die in de verte den gezichteinder begrensden en meer nabij de hoornen van het park en van het naburige bosch, waren rëeds verguld door de eerste zonnestralen. Onder haar venster geurden de bloemen in den tuin en verder strekte zich een groen grasperk uit tot aan den weg' diedoor de rivier begrensd werd Eliane ademde de morgenlucht in en bleef langen tijd onbewegelijk en gelukkig in dit schouwspel verdieptgelukkig, omdat zij leefde, dat zij jong was dat het mooi weer was, gelukkig, zij wist njet waarom, maar zii wist wel, dat zij het meer was dan gewoonlijk. Zij kleedde zich aan en na gewacht te heb ben tot het half zeven sloeg, zette zij haar strooien hoed op en ging zacht de trap af, ter wijl zij zorgvuldig de deuren achter zich sloot en meende, dat, zij het eerst van allep op was. Maar nauwelijks had zij twee stappen in den tuin gedaan of zij ontmoette juffi;ouw Sylvestre, volkomen hersteld van haar vermoeienis van den vorigen dag en die, op haar gewone uur opgestaan, naar den moestuin en de hoenders ging Eliane verklaarde dat dit naar haar zin was en juffrouw Sylvestre bemerkte toen, dat Eliane een hoedanigheid en. neiging bezat om i buiten te wonen, die zij tot nu toe niet in haar Aanmerkelijke bedrijvigheid van de artillerie over en weer. Wij hebben de vijandelijke stellin gen op verscheidene punten met goed waar neembare resultaten beschoten. Onze vliegtui gen hebben gisteren doeltreffend met de ar tillerie samengewerkt. Een onzer vliegtuigen wordt vermist. Eergisteren hebben wij een vij andelijk vliegtuig tot landen gedwongen en den bestuurder en den waarnemer gevangen geno men. Het Duitsche communiqué meldt: Ten N.O. van Armentières drongen verkennings- afdeelirigen van Beiersche regimenten in vijande- lijke loopgraven en keerden met eenige gevange nen en machinegeweren terug. Tegen onze stel ling ten N.W. van Fromelles oprukkende Eogel- sche troepen zijn afgeslagen. Voor het overige belemmerde, slechts af en toe verminderende wazigheid de werkzaamheid van artillerie en vliegers. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Russisch stafbericht: In de streek van Riga benoorden liet Bugge- reinmeer hebben de Duitschers, in witte jassen gehuld, veldposten van ons aangevallen, maar ze. werden teruggeslagen. De vijand viel na een stevige vuurvoorberei- ding onze afdeelingen beoosten het dorp Kalntr zem aan, maar hij werd met zware verliezen teruggeworpen. 'Aan de Stochod zijn onze verkenners in de vermoed had. Zij hield van tuinieren en stelde belang in alles wat de stallen en het hoenderhok aanging: Haar welwillendheid ten haren opzichte ver meerderde en zij gingen vroolijk samen op weg toen zij vol verbazing' ahn het hek van den moestuin Raynald ontmoetten. Hy was twee 'uur vroeger dan gewoonlijk opgestaan. „U munheer Raynald. u buiten voor zeven uurl" zei juffrouw Sylvestre. „Dat ben ik inderdaad niet gewoon," zei Raynald, terwijl hij Eliane de hand toestak, die hij even verrukt en verwonderd was nu te ont moeten „maar het is zulk mooi weer, dat daar ik niet kon slapen de gedachte bij mij opkwam het bosch eens te paard te doorkruisen voor iemand in het huis op was." „Dan zou u dus nog wat vroeger op hebben moeten staan, zooals u ziet." Op dit oogenblik verscheen een grdom, met het paard van Raynald „Wat een goed denkbeeld", zei Eliane en streelde de manen van het prachtige paard, dat haar scheen te herkennen „zie eens of Chamyl zich niet verheugd in dit vooruitzicht om eens op dit vroege, koele uur door die mooie bosschen te galoppeeren Hij is inderdaad zeer gelukkig en jij ook." „En waarom zou jij het ook niet doen In tien minuten is Roxane gereed". „Is Roxane hier" vroeg Eliane en kreeg een blos van genoegen by de gedachte aan de mo- streek van Swidniki en tary Mossor door de eerste prikkeldraadlinie van den vijand heenge drongen en de tweede linie genaderd. Toen de vij and deze beweging gewaar werd, opende hij een hevig geweer- en artillerievuur en deed een troep, ter sterkte van een compagnie ongeveer, een aanval. Bezuiden Stary Mossor heeft ons ge schutvuur den aanval gestuit. Zuidelijk van Brzezany bombardeerde onze ar tillerie doeltreffend vijandelijke werken in een bosch bij het dorp- Mitsjistsjof cn in de streek van Swistelniki aan de Narajofka. De Duitsche Btaf meldt: Ten Z.W.' van Riga is de geschutstrijd weer opgeleefd. OP DEN BALKAN. Griekenland De „Times" verneemt uit Alhene: De over brenging van het Grieksche leger naar het Zuiden geschiedt geleidelijk. buitenlandscha militaire commissie," die onder leiding van den militairen attaché de verplaatsing controleert, gaat zorgvuldig elke beweging na. Gisteren zijn 50 Venizelisten uit de gevan genis tel Janina (Epirus) ontslagen en 49 uit die te Larissa. De gevangenen en gijzelaars, die zich in handen der Venizelisten bevinden, zullen vrijgelaten woraen, nadat alle gevan gengenomen Venizelisten door de regeering te Athene in vrijheid gesteld zullen zijn. De En- gelsche legatie heeft een opgave van alle Veni zelisten, die gevangen zitten. Er wordt een onderzoek naar elk afzonderlijk geval inge steld, opdat niemand wordt overgesllagen, ALLERLEI NIEUWS. De „Times"' verneemt uit New-York, dat de leider van de Commissie voor Hulpverleening aan België daar Zondag is aangekomen ten einde een nieuwe opwekking te geven om bijdragen te storten in het hulpfonds. Hij verklaarde dat de toestanden in België thans slechter zijn dan zij sinds het uitbreken van den oorlog nog waren geweest. Voor het loopende jaar zal 360.000.000 a 480.000.000 gulden noodig zijn. De Zwitsersche gezant te Petrograd, Ed. Odien, heeft in een interview aan een medewer ker Van het blad „Den" naar aanleiding van de oproeping van drie divisies door de Zwitsersche regeering gezegd, dat het duidelijk' is, van wel ken kant i^r gevaar voor Zwitserland kan ko men. Geen enkele Zwitser acht een aanval van Frankrijk mogelijk. De gezant geloofde echter, dat Duitsehland het ook niet zoover zou laten komende algemeene verontwaardiging over de verwoesting van België, zal het terughouden van een tweeden, dergelijken stap. Gister-ochtend om tien uur bedroeg het aantal persoonlijke ongelukken tengevolge van de ontploffing in de munitiefabriek bij Londen mannen, gedood 44, ernstig gewond 19, licht gewond 34, vrouwen gedood 11, ernstig gewond 34, licht gewond 102, kinderen gedood 14, em- gelijkheid. dat zij haar mooi paard uit Parijs zou weerzien.' „Wel natuurlijk, alle rijpaarden zijn drie da gen geleden hier aangekomen. Kom, trek je rijkleed aan en vóór negen uur hebben wij het park en een gedeelte van het bosch doorkruist. Toe, ik verzoek je aarzel niet". Maar Eliane hield de oogen neergeslagen, en scheen te twijfelen, totdat juffrouw Sylvestre zich in het gesprek mengde, op een manier, zeer prijzenswaardig in de oogen van Raynald. „Blanche'reed 's morgens''altijd met haar broeder, wel niet zoo vroeg, dat is waar. Maar of het nu een beeije vroeger of later is, doet er niet veel toe De markiezin vond het beter, dat deze tochten 's morgens dan 's middags plaats hadden. „Werkelijk", zei Eliane. „En waarom?" „O! Eerstens om niet in de hitte té rijden en dan om de buren." „Debuten"? „Ja, men was zeker dat men ze s morgens niet ontmoette, en men vermeed zoodoende hun beoordeeling." Aan welke beoordeeling kon Blanche bloot staan, als zyi met haar broeder reed" Maar het is hier in t. land de gewoonte „Wist je dat niet?" zei Raynald. Wordt vervolgd.) tl 008 ....^ÜOOskflOO^tlOO"? f60 niet." T3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1