Binnenland. Staten-Beneraal. stig gewond 19, licht gewond 71. De plek van de ontploffing is grondig afgespeurd. Men meent op grond daarvan, dat de boven gegeven, lijst volledig is. GEVECHTEN OP DE NOORDZEE. De Engelsche Marinestaf meldt: Gisternacht ontmoette een marinepatroelje ,een divisie vijandelijke torpedojagers nabij de Ne derlandsche kust. Eén kort gevecht volgde. Een vijandelijke torpedojager is in den grond geboord, de overige zijn verstrooid, na aanmerkelijk ge havend te zijn. Door de duisternis konden de uitkomsten van het gevecht niet goed worden waargenomen. Denzelfden nacht is in de nabijheid van de Schouwenbank een kort, scherp gevecht geleverd tusschen vijandelijke torpedojagers en Engelsche torpedojagers. Ben onzer torpedojagers is door een torpedo getroffen, waarvan de ontploffing 3 officieren en 44 man doodde. De torpedojager is later door onze eigen schepen tot zinken gebracht. Onze schepen hebben geen andere verliezen geleden. Een officieel telegram uit Berlijn meldt: Bij een onderneming van gedeelten onzer tor- pedobootstrijdkrachten is het gisterochtend vroeg in de Hoofden tot een botsing met Engelsche lichte strijdkrachten gekomen. Hierbij is een vij andelijke torpedobootvernieler in den strijd ver nietigd, een tweede na het gevecht door onze vliegtuigen in zinkenden toestand gezien. Van onze torpedobooten is er een ten ge volge van de opgeloopen averij in zeenood ge raakt. Volgens binnengekomen berichten is ze de Nederlandsche haven IJmuiden binnengeloo- pen. Onze andere booten zijn zonder uitzon dering met geringe verliezen teruggekeerd. De Duitsche torpedoboot V 69, die te IJmui den is binnengebracht, is driemaal getroffen. De hevige vorst was oorzaak dat de lijken la ter uit het ijs moesten worden iosgéhakt. Vreeselijk .moeten de gewonden geleden heb ben, ook tijdens het vervoer mot de „Eems" naar IJmuiden. Men deed daar voor de arme kerels wat men kon, maar alleen de ergst ge wonden konden in het vooronder geborgen wor den. De anderen bleven in de snerpende koude aan het dek zoo goed mogelijk toegedekt met zei len en dekens. De flotieljecommandant Schultz, wien beide beenen waren afgeschoten, leefde nog toen hij te IJmuiden was binnengebracht, waar hij over leed. De béide andere gedoode officieren, de luitentants ter zee Faust en Hannover, schijuen reeds bij den eersten treffer gedood te zijn. Ook moet toen dadelijk de bediening van het kanon gesneuveld zijn. Ongedeerd zijn de gezagvoer der van de V 69 Böhm en de officieren Jordan en Helmich. Het staat nog niet vast, of de V 69 zoo spoedig gerepareerd kan worden dat zij binnen den voorgeschreven tijd weer zee, kan kiezen. Toen wij gister-avond IJmuiden verlieten hing nog altijd van den vlaggestok bij het half op zijde gezakte zoeklicht de kleine Duitsche oor- logsvlag. Aan boord van de V 69 zijn nog 47 man. Met de 15 gewonden en dé 8 dooden vormt dat dus een totaal van 70 man beman ning- 1 i 1 o i 1 1 Van andere zijde meldt men nog, dat aan de V 69 vooral schade is toegebracht aan de offi ciershutten. Twee er van zijn geheel ondergeloo- pen. Men is onmiddellijk begonnen de stuurinrich ting te repareeren, om te trachten daar, zoo mogelijk, binnen 24 uur mee gereed te komen, en aldus de kans op interneering te vermin deren. De kapitein van de „V 69" is bij den commandant van de stelling geweest, om vrij lating van zijn schip te bepleiten. Kapitein Böhm heeft een bijkans Engelsch type: clean shaved, slank matrozentype. Hij is een man met helderen, open blik, en zijn mannen spreken met groote liefde over hem. Hij heeft verklaard van de andere schepen niets af te weten, hetgeen heel aannemelijk is in verband met de duisternis en vernietiging van de draad- looze seinin richting. Den roerganger is het al heel wonderbaar lijk vergaan. Het eersteschot dat gelost werd trof zijn stuurrad en doodde den officier Hannover, die naast hem stond. Hij begaf zich toen naar het hulproer op het achterdek, dat eveneens vernield werd. En ook thans werd leen officier, Faust genaamd, die naast hem stond, gedood. Hijzelf bleef gespaard; al leen zijn haar en voorhoofd werden geschroeid. De „V 69" moest toen op haar schroeven ver der sturen en trachtte naar het Noorden te ont komen. Maar een ander projectiel traf haar en veroorzaakte opnieuw dooden en gewonden. Wij vertelden den mannen van het gerucht dat er tien Duitsche schepen gezonken zou den zijn. Zij konden slechts antwoorden, dat zq fiiets, maar dan ook hoegenaamd niets van de andere schepen afwisten. Op eigen gele genheid hadden zij, zoo goed als het ging, een veilige haven opgezocht. De „V 69" had een gemengde bemanning d.w.z. de mannen droegen verschillende uni formen, n.l. van de 6e, 12e en 14e Hochsee- torpedobootflottilje. Zij verzekerden ons echter, dat zij niet, zooals verondersteld werd, van ver schillende booten af op de „V 69" waren bijeen gebracht. De Nederlandsche kustwacht zou een Duitsche duikboot hebben gezien hij Egmond aan Zee, die, toen er jacht op haar gemaakt werd, ontsnapte. Wij vroegen daarom aan de Duitschers of er aan hun zijde ook duikbooten- waren ge bruikt, doch hiervan verklaarden zij niets af te weten. Behalve deze mannen, die in het Willem Ba- rentszhotel zijn binnengebracht, zijn er 16 ondergebracht in het Koning Willemshuis en een aantal in de kazernes; de twee overleven de officieren, Helmich en Jordan, logeeren in hotel „Nummer Eén." De begrafenis van de gesneuvelden zal de zer dagen te IJmuiden plaats vinden. De lijken der officieren zullen misschien naar hunne be trekkingen in Duitschland worden opgezonden. Men meldt uit IJmuiden: Behalve het tiental personen, die aan boord van de torpedojager achterbleven, is de geheele bemanning, ongeveer 70 man, aan land onderge bracht. Hetschip ligt nu onder bewaking van Nederlandsche marine-schepelingen. De lijken zijn gister-avond gekist en aan land gebracht. Om trent de begrafenis is nog niets vastgesteld. Van de zwaargewonden is gisteravond om 10 uur een overleden. De zwaargewonde schepelingen zouden heden morgen per ambulanoetrein van het Rood© Kruis naar Amsterdam vervoerd worden om m het marinehospitaal aldaar te worden verpleegd. Omtrent de bestemming van de V 69 was te bevoegder plaatse nog niets bekend. De commandant Böhm heeft zich heden naar Amsterdam begeven om besprekingen over de eventueele reparatiën te houden. Thans is men aan boord bezig met eigen middelen zooveel mogelijk te repareeren, de rui men lens te pompen en naar de overige vermis ten te zoeken. Tweede Kamerverkiezing Rheden. Men meldt uit het district Rheden aan de sRes. bode" In de Zondagnamiddag gehouden vergaderine van den Centralen Raad va R. K. Kiesvereeni- gingeo voor het district Rheden werden aanbe volen de candidaturen van de heeren oor. van Schaik te Arnhem, mr. Schretien te Utrecht, en Hoogveld te Wehl. Het bestuur verklaarde zich UDaniem voor den heer van Schaik, en ook het gros der afgevaar digden voelde blijkbaar het meeste voor dezen can idaat. De nieuwe Kamerpresident. In de vergadering der Unie-Liberale Kamerclub deelde de voorzitter, mr. De Meester, mede, dat hjj zich niet beschikbaar stelde voor het voorzit terschap der Tweede Kamer. Ook mr. Rick ver klaarde niet in aanmerking te willen komen. De club koos daarop mr. Fock als haar candidaat voor het Kamerpresidium. "Wij vernemen, dat de overige fraeties ter linkerzijde ook han stem aan mr. Fock zullen geven. N. V. „Hanzebank". De directie van de »Hanze-Bank", instelling van »De Hanze" in het bisdom Haarlem, bericht, dat zij, zooals reeds gemeld, van 22 tot 27 Januari 1917 op de gebruikelijke kantooruren de inschrij ving openstelt op 7987 stuks aandeelen ad f200 sHanzebank", waarop te storten 20 pet., zoowel aan de bijkantoren, al3 aan de correspondschap- pen van de C. C. M. C. B. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 2.000.000. waarvan tot dusver geplaatst f 402.600, terwijl vergrooting van dat maatschappelijk kapitaal reeds wordt overwogen. la Fischer", die Vrijdag Van uit Zeebrugge ter reed© te Vlissingen kwam, is nog niet bekend. Maar ze zijn wel te vermoeden, want het is niet het eerste geval van dien aard. Den 2den Sept. 1914 deed de Britsche gezant mededeeling van het voornemen zijner regee ring om de Duitsche en Oostenrijkscha schepen, welke in het begin van den oorlog te Antwerpen in de macht van België waren gekomen, over de Wester Schelde naar Engeland te voeren, op grond van de bij het verdrag van 1939 ge waarborgde vrije vaart op de Schelde. Onze regeering heeft toen die doorvaart niet toegelaten. Die schepen toch waren door een oorlogsdaad In de macht der Belgische regee ring gekomen, en de inachtneming ©ener strikte onzijdigheid liet niet toe, dat oorlogvoerende sta ten op Nederlandsch territoir die 'oorlogsdaad zouden voortzetten. Tevens merkte onze Minis ter op dat een dusdanig vervoer niet viel onder de tractaatsbepaling welke immers de vrijheid waarborgt uitsluitend „sous le rapport du com merce" (ten opzichte van den handel.) Later men leze het Oranjeboek van het vorig jaar heeft onze regeering dat nog eens uitdrukkelijk vastgesteld door te bepalen, dat handelsschepen onder de vlag van een der oorlogvoerende partijen, die door de uitoefening van het buitrecht of van het requisitierecht op de tegenpartij zijn verkregen, binnen het rechts gebied van onzen Staat alleen worden toegela ten wegens onzeewaardigheid, slechte gesteld heid der zee, gebrek aan brandstof of aan le vensmiddelen, met de verplichting weer te ver trekken zoodra de oorzaak is vervallen. Bij de „Ursula Fischer" deed zich het omge keerde voor, van wat in September '14 gebeurde Het was nu een Duitsch schip dat doorgang over de WesterSchelde vroeg naar Antwerpen toe. Als het werkelijk een Duitsch handelsschip was geweest, zou die doorlating ongetwijfeld zijn toe gestaan. Maar het was, althans volgens de couranten berichten, .geen Duitsch handelsschip. Het was het buit gemaakte Engelsche handelsschip „Les- tris" dat, door de vermomming van ven nieuwe beschildering van romp en pijp heen, door de loodsen herkend werd als een Liverpoolhoot. En toen was de zaak anders; de boven vermelde motieven voor de weigering aan En geland zullen hier ook wel aangevoerd zijn. Dat de Duitschers graag de in Zeebrugge opgeborgen buitgemaakte schepen san die aan vliegers en bombardement blootgestelde haven zouden overbrengen naar het veiliger Antwer pen, ligt voor de hand. De ruimte in Zeebrugge is bovendien niet groot. Maar het is slechts een zuiver doorgevoerde toepassing van het neutra liteitsbeginsel, dat het schip niet doorgelaten werd." v i i Minister Bosboom. De „Chr. Amsterdammer" had medegedeeld, dat minister Bosboom binnenkort zou aftreden. Nadat het Correspondentie-Bureau dit bericht tegensprak, houdt de „Amsterdammer" thans de waarschijnlijkheid van het aftreden van den minister staande. Lederprjjzen. De pro test-vergadering van den Nederl. Bond van Schoenmakers-patroons-vereenigingen zal ge houden worden op 6 Februari. Als sprekers zullen optreden de heeren Lances- ter uit Amsterdam, en T. Hessels, secretaris van den Nederl. Bond van Schoenmakers-patroons- vereenigingenverder zullen nog uitgenoodigd worden een schoenwinkelier uit Rotterdam cn een lid van het hoofdbestuur van den Alg. Ned Bond van Schoenfabrikanten. Petroleum. Aan het »Hdbl." wordt gemeld, dat tengevolge van de geprovoceerde besparing in het gasverbruik de vraag naar petroleum zoo is gestegen, dat mede in verband met de slechte aaavoeren eD de stagnatie in het scheepvaartbedrijf der laaste we ken, de bestaande distributie-organisatie heeft moeten besluiten tot beperking in de leveranties. Deze zullen over het geheele land tot 75 pet. worden teruggebracht. In de helft der volgende m*and verwaeht de American Petroleum Co. weer een drietal schepen, zoodat dan allicht de geno men maatregel weer kau worden opgeheven. De »Ursula Fischer". De „Middelb. Crt." schrijft: „Welke motieven door onze regeering zijn aan gevoerd voor het niet toelaten op "de Wester- Schelde van den Duitscher koopvaarder „Ureu- f 1.-, f 2.— f 2.50, f5.- en f 10.— zijn ver krijgbaar bij de postkantoren. De brievengaar ders hebben de zegels niet in voorraad, doch zullen zoo noodig hunne .bemiddeling verleenen tot het voldoen aan de door hen ontvangen aanvragen om zegels, door deze per eerstvol gende gelegenheid te betrekken van het post kantoor, waaronder hun kantoor ressorteert. Voorts worden ten behoeve van hen, die aan giften voor goederen hebben in te leveren op de grenskantoren der invoerrechten of in de visi tatielokalen van spoorweg en stoombootonder nemingen en die zich niet te voren op een postkantoor van de noodige statistiekzegels heb ben kunnen voorzien, de voor die aangiften be- noodigde zegel3 verkrijgbaar gesteld bij de be trokken ontvangers der invoerrechten. President Hooggerechtshof van Ned.-Indië. Bij Kon. besluit is mr. J. H. Carpentier Alting, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met aanstelling tot burgerlijk ambte naar, met ingang van den datum, waarop hij 'als hoogleeraar wordt ontslagen, benoemd tot president van het Hooggerechtshof van Neder- landsch-Indië. (St.Ct.) Christelq k-Historische Uuie. Naar de „Ned." meldt, zal op Maandag 29 Januari a.s., des middags te half twee, in ge bouw „Odéon", Singel 460, te Amsterdam, een algemeene vergadering worden gehouden van de Christelijk-Historische Unie. De agenda vermeldt o.m. reorganisatie met het oog op de nieuwe kieswet, en onderhande lingen met andere "f>art\jen over de aanstaande algemeene verkiezingen. De Zeeliedenstaking. In de vergadering van de stakende zeelieden te Rotterdam werd medegedeeld, dat thans 28 schepen stilliggen. Onderzocht zal worden of het gerucht waarheid bevat, dat de Rott. Lloyd de gage van den matroos wil verhoogen tot f90 per maand. De firma Soetermeer en Fekker heeft de eischen ingewilligd en volgens het gerucht is; de firma Jos. de Pooter daartoe ook geneigd. Statistiekrecht. De Minister van Financien vestigt de aandacht er op, dat voor het in werking treden der wet van 14 December 1916 (Stb. No. 530) met in gang van 1 Febr. 1917 vanaf dien datum geen aangiften ten invoer en ten uitvoer van goe deren, ingevolge die wet aan het statistiekrecht Onderworpen, worden aangenomen, waarop niet tot een bedrag, voldoende voor de aangegeven waarde, aan Statistiekzegels is geplakt. Het recht bedraagt, behoudens de in de wet gegeven vrijstellingen, ongeveer 1 per mille van de waarde der goederen. De zegels, welke wor den uitgegeven voor de bedragen van f 0 01 f 0.02, f 0.02$, f 0.05, f 0.10, f 0.15, f 0.25, f0^0> 1 met 55 tegen 18 stemmen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 23 Januari. Nadat de voorziter heeft medegedeeld, dat ten gevolge van een vergissing in de kiestabel het wetsontwerp tot het in overweging nemen -an veranderingen in de add. artt. der Grondwet nog zal moeten worden gewijzigd en weder aan de orde gesteld, kwam aan de orde de stemming over het amendement-de Monté VerLoreu op art. 15 van de Huurcommissiewet, strek kende om de wet te doen vervallen binnen 6 maanden, nadat bij K.B. zal zyn bepaald, dat de buitengewone tijdsomstandigheden niet langer aanwezig zijn. Het amendement wordt met 37 tegen 17 st. aangenomen. De eindstemming zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Aan de orde komt het ontwerp van de Schepenvorderingswet. De heer Kooien beantwoordt de vraag, of de exorbitante bevoegdheden, die de regeering bij du ontwerp verlangt, wel noodig zijn, ontkennend. Spr. vraagt waarom ook na September 1916 geen contracten met de groote maatscöappijen ztjn ge sloten. Waarom heeft de regeering geen voor waarden verbonden aan de toestemming om bui tenlands te varen De schepen, die bestemd zijn om in Ned.-Indië te blijven, zou spr. met onder de wet willen laten vallen. Begrijpt hij de wet goed, dan zal de regeering wel overeenkomsten aaDgaan, maar met een stok achter de deur. De commissie van advies moet/ z.i. een practische commissie zijn uit de reeders, geen commissie die regelen zal hebben te stellen. Spr. hoopt, dat de regeering een algemeene overeenkomst met de teeders zal afsluiten, doch bij vreest zijn stem aan bet ontwerp te zullen moeen onthouden. De heer van Raaltezet uiteen, wat tot dit ontwerp aanleiding heeft gegeven en verzoekt den minister na de totstandkomiug van bet wetsont werp niet meer het gebruik van de Schepenuit- voerwet temaken, dat eigenlijk buiten die wet om ging. Spr. wijst op de gevarea van het ontwerp voor de Indische vaart en de Indische bevolking, en gaat na, waaruit de arbeid der commissie van advies zal moeten bestaan. Hjj hoopt, dat van de dwangmiddelen geen gebruik zal behoeven te wo-den gemaakt. De heer de Meester wijst op de onrust in Indië over dit wetsontwerp. Indië mag niet als een ander land beschouwd worden en spr. hoopt op een geruststellend antwoord om de in Indië heer- schende onrust te deen bedaren. Anders zal hy niet voor het ontwerp kunnen stemmen. Spr. wijdt nog uit over het belang van de In dische inlandsche bevolking hjj de mogelijkheid van vervoer. Regeling van werkzaamheden. Besloten wordt om morgen na de pauze een nominatie op te maken voor het voorzitterschap der Kamer, en heden en Donderdag ook 's avonds te vergaderen. Schepenvorderingswet. De heer Kleerekooer meent, dat een der- eelijke wet reeds eerder had moeten zijn tot stand komen. Hij juicht de strekking van het ontwerp toe, vooral omdat de regeering de weigerachtige reeders moet kunnen dwingen te varen en invloed kunnen zal doen gelden op de vrachtregeling. De heer Boissevai n wijst er op, dat in ons land niet voldoende levensmiddelen worden geproduceerd om in de behoeften te voorzien, zoodat de regeering die van elders moet doen aanvoeren. Spr. brengt hulde aan hen hen, die de scheepvaart lijnen tot stand brachten hij behoort niet tot de genen, die aan deze lieden het maken van z.g. oorlogswinsten zal verwijteD. Welke bovoegdheden wil de regeering zich ech ter zuiver omlynd zien toegekend en welk ge bruik zal zij van haar macht maken, vraagt spre ker. Spr. is niet zoo bijzonder ingenomen met het wetsontwerp, dat zulk een wjjde strekking heeft. De minister verklaart, dat by de totstand koming van deze wet niet nog buitendien gebruik zal worden gemaakt van de macht, die de Schepen» ui'voerwet hem verleent. Spr. zegt, dat de reeders onbillijke eischen stelden waardoor het noodzakelijk werd door wettelijke bepalingen, de regeering de bevoegd heid te geven om in te grijpen De Minister zal zien zooveel doenlijk te ge raken tot een minnelijke schikking tusschen regeering en reeders. Een vereeniging van be langhebbenden onder rijkstoezicht. zooals de heer Boissevain bedoelt, ligt in art. 4 der wet besloten. Wat de onrust in Indie betreft, spr. wijst er op dat bi] de overeenkomst met de Mij. Neder land en den Lloyd vervoer van copra met name is genoemd De afvaarten van Indië liepen wel terug van 36 op 17, maar daaronder waren 9 afvaarten van de Deutsch-Australische. De oorzaken van moeilijkheden moeten niet gezocht worden in de vordering van schepen. Men moet niet uit het oog verliezen dat levens middelen moeten worden aangevoerd. De minister neemt een amendement van den heer van Raalte op art. 1 over, eveneens 3 amendementen van de commissie van Rappor teurs op art 2 en bestrijdt het amendement Biehon van IJsselmonde Het amendement Bichon wordt verworpen u, ..abini.m iia*»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2