Dagblad voor Schiedam en Omstreken. loll— J10 De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering i on 4ifi WAO 4i.e JaarffaüjS: Vrij 26 Januari Hfi7 No. 11745. eraeettoiïtii op Se polls vermelae rarwaarSea, Oflicieele berichten. Kennisgeying. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, aa kantoortijd no. 148: Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50. per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regels 92 ct. elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel.. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De verzekering bii t*flfïA levenslange -§> S 1111 verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeit; 1 |J f«J voet of oog; wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bfj verlies van een duim; te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade o! hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van de N. V Nederlandsche Conserven- en Veevoederlabrieken „de Schie", om vergunning tot het uitbreiden hat er groen- tendrooginrichting aan de Schie 56—58, kadaster Sectie A, nos. 41, 42, 1191, 1450, 964 en 1530, door bijplaatsing van een electromotor van 20 P.K., drijvende een ventilator Overwegende, dat het deskundig onderzoek met betrekking tot deze aanvraag nog niet is geëindigd Gelet op de Hinderwet Besluiten de beslissing over genoemde aanvraag te ver dagen. Schie d a m, 25 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. AAN HET WESTELIJK FRONT. ■De Duitsche staf meldt: In Artois, tuaschen Ancre en Somme en aan het Aisnefront nam bijwijlen de bedrijvigheid in gevechten, met artillerie en met miinwerpers .toe. Veelvuldig kwam het in de stellingen in het voorterrein tot botsingen tusschen verken ningsafdeelingen. Ten Z. van Berry au Bac, ten N.W. van Reims, drongen Pruisische en Saksische aanvalstroepen in Fransche loopgraven en keerden na een ver bitterd gevecht met 1 officier en 30 gevange nen en 2 machine-geweren terug. Front van den Duitschen kroonprins: Door een forschen stoot gelukte het bij de Combers hoogte twee verkenners van het Hannoveraan sche reserve-regiment een Franschen post, die driemaal zoo sterk was, te overmannen en met een machinegeweer in de eigen linie terug te keeren. In de Vogezen mislukte bjj de Hilsenürst een voorwaartsche beweging van een Fransche pa trouille. Helder wèer begunstigde de werkzaamheid der vliegers aan weerszijden. Het Fransch avond-communiqué meldt: De Fransche artillerie richtte een vernielend vuur op de Duitsche batterijen en stellingen te Bures, ten Noordoosten van Lunéville en op den Hartmannsweilerkopf. Vrij levendige artilleriestryd in den Boven Elzas. Het Engelsch communiqué luidt: "Wij ondernamen met zeer veel succes een „raid" nabij Hulluch. Vele vijanden werden gedood; loopgraven en schuilplaatsen verwoest Wij maakten enkele gevangenen. Onze verliezen bedragen vier gewonden. Twee vijandelijke „raids" werden ten Oosten van Fauquissart teruggedreven Een derde aan valsgroep slaagde er in onze loopgraven ten Oosten van Yperen te bereiken, doch werd onmiddellijk verdreven. Onze positie is hersteld. De vijandeliike artillerie was het meest levendig iü den Yperen-sector. Wij antwoordden met goede uitwerking. Wij ondernamen ook met succes een „raid" °P de vijandelijke loopgraven ten Oosten van Neuville St. Vaast. Veel gevechten in de lucht aan weerszijden Een vijandelijk vliegtuig werd door de artillerie neergehaald vier anderen verwoestdrie met schade gedwongen te dalen. Drie onzer vlieg tuigen worden vermist. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Russisch communiqué: Aan het Oostelijk front wérden povngen van Vijandeliike kolonnes om na krachtige artillerie Voorbereiding een aanval te doen op onze troe- pen-afdeelingen ten Noorden van de hoeve bij Schwarden en nabij den Noord Westelijken hoek Van de moerassen bij, Tiroel ten Westen van Riga, door ons vuur verijdeld. De vijand werd naar zijn loopgraven teruggejaagd De hardnekkige aanvallen op onze troepen tusschen de moerassen bij Tiroel en de rivier de Aa werden aanvankelijk door ons afgeslagen maar vervolgens werd door een ontstuimigen tegenaanval door een van onze dappere regi menten de vijand verdreven van de hoogten nabij de Oo-telijke zijde van het Tiroel moeras en naar het Züiden teruggeworpen. Ten Oosten van de rivier de A.i gingen onze troepen in de- richting van het dorp Kalutzem tot den aanval over. Na een hevig bombardement op de aan vallers, deden de Duiischers een tegenaanval en drongen onze troepen ongeveer een werts in Noordelijke richting terug. De hevige gevechten duren voort. Tegen 2 uur- in den namiddag schoot onze artillerie een vijandelijken vlieger neder die in stellingen daalde in de streek van het dorp Srnolno ten Westen van Biody Tijdens den val geraakte het toestel ten gevolge van een ont ploffiug, in brand. De bestuurder en de waar nemer, die trachtten te ontvluchten, werden krijgsgevangen gemaakt Het vliegtuig en twee mitrailleurs vielen ons in handen. De Duitsche staf meldt:' Front pïins Leopold van Beieren: Aan weers zijden van de Aa brachten onze-aanvallen ver-- ^cheitoig bóschstellinaen van de Russen vrr 10 K.M. breedte met 14 officieren en 1700 mun en 13 machine geweren in onze handen. Krachtige tegenaanvallen van aangevoerde reserves konden onze vorderingen niet belem. Ten W. van Luck drongen storriitroepen van Rijusche regimenten in cïe dorpsstelling van Cemerynki en haalden er 14 gevangenen uit. OP DEN BALKAN 1 Duitsch stafbericht: Front aartshertog Jozef: Gevechten van vlie gende patrouilles en slechts af en toe versterkt artillerie-vuur herhalen zich in de met sneeuw bedekte bergen. Tusschen het Casinu- en Putna-dal zijn den vijand 50 gevangenen afgenomen. Mackensen: In deRoemeensche vlakte heerscht bij felle koude algemeene rust. Lang3 den Donau geschutvuur van den eenen oever naar den anderen en schermutselingen tusschen voor posten. I Van Duitsohe zijde meldt men: In de Karpathen is het zeer koud. Men kan goed in de verte zien. Al tastend gaan de troe pen der centralen stap voor stap vooruit Het bombardement van Galatz wordt gedurende de heldere na hten voortgezet: De brandende stad is ver in den omtrek zichtbaar. Twee Bulgaarsche compagnieën verkenners waren ten Noorden' van een Zuidelijken arm van den Donau een kilometer .over het bevro ren moeras voorwaarts gegaan Zij hadden eerst een Russische voorpost teruggedrongen. Des nachts weken zij uit voor een Russische over macht, waarna zij zich. overeenkomstig het be vel weer op den Zuidelijken over terugtrokken. Zeven Russische schepen met oorlogsmate- rieel, die in den nacht Reni trachtten te be reiken, zijn door geschutvuur in den grond ge boord. ALLERLEI NIETJWS. Een oflicieele mededeeling omtrènt de En gelsch Fran3ch-Italiaansche vloot conferentie te Londen zegt, dat vraagstukken betrekking heb bende op de vlootpolitiek in de Middellandsche Zee daar werden besproken en besluiten daar omtrent werden genomen. De resultaten der conferentie geven aanleiding tot volkomen voldoening. Belangrijke besluiten werden genomen, niet alleen betreffende vloot- opera ies, doch omtrent het gebruik van schepen de contröle over de handelswegen en andere daarmee samenhangende problemen. In verband met dit Engelsche bericht verdient het aandacht, dat het „Berner Tagblatt" van een handelsfirma te Bern verneemt dut Enge land alle schepen in de haven van Londen heeft gereqwireerd. wegens een gioot transport van I troepen naar het vasteland. Het ligt voor de hand, een en ander in verband te brengen met de nieuwe dislocatie van de troepen der entente waarvan in den laatsten tijd sprake is. De Engelsche admiraliteit deelt mede Met het oog op de herhaalde bewering in het Duit sche officieele communiqué is het noodzakelijk nogmaals heel duidelijk te verklaren, dat geen enkel Britsch vaartuig, dat heeft deelgenomen aan het gevecht in den morgen van 23 Januari, door eenig vijandelijk schip werd geramd of op. eenigerlei wijze werd beschadigd anders dan de torpedoboot vernieler, die als gezonken gerappor teerd werd na getorpedeerd te zijn. De marine-deskundige van de „Times" schrijft De rammeling die de Duitsche torpedo flotielje uit Zeebrugge Maandagnacht gekregen heeft, moet een zeer heilzame uitwerking hebben en zal ten minste een tijd lang verhinderen, dat men veel partij trekt van die haven. Het oflicieele Duitsche ^bericht over het ge vecht, dat een merkwaardige gelijkenis vertoont dat, hetwelk na den slag bij Jutland uitgege ven werd, is blijkbaar een mengelmoes van aubbelziunigheid en verheimelijking. Het eenige verlies dat erkend wordt, is er een, dat bij geen mogelyheid te verbèrgen viel, daar de geheele wereld wist, dat het bedoelde vaartuig in een onzijdige haven was aangekomen. Men mag veronderstellen, dat andere verliezen van de Duitschers, evenals die uit den slag bij Jutland, „om militaire redenen" achtergehouden worden. Lu Engeland zal echter de zeer gematigde en bescheidene lezing van de Admiraliteit algemeen en gereedelijk aanvaard worden, terwijl het vrij zeker is, dat indien er eenige Duitsche torpe dojagers terug zijn gekeerd, deze deerlijk ver- havend geweest móeten zijn. Het Congres der Engelsche Arbeiderspartij te Manchester gehouden, nam met groote meer derheid het besluit geen Internationale Socia listische Conferentie, tegelijkertijd met het Vredescongres, bijeen te roepen. Met een meer derheid van ongeveer 800000 stemmen beves tigde het Congres de resolutie, waarbij verklaard wordt dat de oorlog dient te werden voortgezet tot de zege is behaald, terwijl een ingediende motie ten gunste van een nnmiddellijke vrede met overgroote meerderheid werd verworpen. Reuter seint uit Londen Drie visschersvaartuigen uit Fleetwood zijn door een duikboot in den grond geboord met kanonschoten. De bemanningen zijn geland, na 17 uur in een boot te heb'ben rondgezwalkt. De schepelingen, die bijna niet gekleed waren, hebben vreeselijk van de koude te lijden gehad. JAPAN. Bij keizerlijk besluit is de kamer van afge vaardigden ontbonden. De ontbinding van het Japansche parlement zal wel verband houden met een motie van wantrouwen in de regeering, den 21en dezer ingediend. Thee. De aanvoer van thee, welke door de N.O.T. op 2 September 4916 was stop gezet, is sinds 20 dezer hervat. Aanvoer van katoenen manufacturen. Het Correspondentiebureau in den Haag hand haaft tegenover een uit Enschede ontvangen tegen spraak het bericht, dat er gevaar dreigt, dat de Engelsche regeering den aanvoer van ruwe katoeni katoenen garens en katoenèn manufacturen zou stop zetten indien belanghebbenden niet tijdig de noodige gegevens, welke de N.Ó.T. behoeft ter beoordeeling van de grootte der aanvoeren van deze artikelen, ter beschikking konden stellen. De zaak zou deze zijn, dat. op verzoek van de E igëlsche autoriteiten waarschijulijk de vroeger getroffen regeling betreffende den ipvoer van ruwe katoen en katoenen garens, zal komen te vervallen en dat hiervoor in de plaats zal treden een rege- 'ing, gezamenlijk omvattende ruwe katoen, katoe nen garens en katoenen manufacturen. In hoe verre onder deze nieuwe regeling de te importee ren hoeveelheid van elke rubriek meer of minder zal bedragen dan tót nu toe, is thans nog niet uit te maken. Wel is echter hij het jongste bezoek, dat de vertegenwoordigers der N.O.T. te Londen hebben gebracht, gebleken, dat de Britsche autoriteiten aanvankelijk ernstig bezwaar hadden, om den uitvoer van ruwe kantoen en katoenen garens langer op den ouden voet te doen ge schieden. Om ernst'g nadeel voor de Twentsche katoen industrie te voorkomen, geenszins om handelaren in manufacturen te' gerieven, is vanwege de N.O.T. hierop in de vergaderi g met de Tvent- sche katoeofabrikanten gewezen en vertrouwd wordt, dat belaughebbenden thans met het bijeen brengen van de noodige gegevens spoed zuilen maken. Indien zoo meldt het Correspondentiebureau voorts uitvoeren van manufacturen naar Duitschland in belangrijke hoeveelheden mochten hebben plaats gehad, dit ongetwijfeld grooten- deels goederen betrof hier te lande vervaardigd zóodat iD verband, hierme e, de behoefte aan grondstoffen voor binnenlandsch gebruik, uit den aard der zaak op een kleinere hoeveelheid zou moeten worden gesteld. De mail voor Indië. Uit Samarang wordt geseind De Hadelsvereeniging heeft telegrafisch aan de regeering verzocht een onderzoek in te stellen, waarom de mail uit Nederland niet aankomt. De laatste mail; is van 19 October. De handel ljjdt groote schade, daar ook de ladingbrieven ontbreken Nadat het adres was verzonden, is er berich ingekomen, dat het stoomschip Djocja verwacht werd met 700 colli mail aan boord. Paspoorten. Volgens mededeeling van onzen consul te Miinster moeten alle niet Nedrlandsche passa giers, die naar Holland wenschen te reizen, hun paspoorten door de plaatselijke Nederlandsche consuls laten viseeren, om in Nederland te wor den toegelaten. Op rantsoen. Naar het „Handelsblad" verneemt, is binnen kort een regeling te wachten volgens welke de distributie van alle regeeringsartikelen (vet, rijst, gort, zeep, peulvruchten, enz.) zal plaats hebben door" hoofdelijke rantsoeneering. Aardbeving op Bali. (Officieel). Bij het departement van Ko loniën is ontvangen het volgende bericht van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië Op den 21en dezer heeft een zware aardbeving Bali geteisterd. Behalve in het district Zuid-Bali is geen ernstige schade aangericht. In dat dis trict zijn echter ten minste 50 dooden, allen inlanders, en 200 gewonden. Duizenden huizen, waaronder de woningen van de regenten van Gianjas en Bangli, en zeer vele tempels en rijstschuren zijn verwoest. De meeste steenén gouvernementsgebouwen en vele bruggen zijn zwaar beschadied. Het verkeerd i3 gestoord. Geen paniek is uitgebroken. De gouverneur-generaal heeft gelden ter be schikking gesteld, ten einde den nood de be volking te lenigen. Het is onmogelijk reeds thans de geheele schade te schatten. De Indische tabakken. Uit Soerabaja seint men Met het oog op de ernstige bedreiging van de Indische tabakscultuur door de opvordering van schepen door de regeering hebben belang hebbenden bij den tabakshandel 23 dezer te Soerabaja een vergadering gehouden en daar een motie aangenomen. Deze motie zegt, dat de regeering de schepen moet opvorderen, welke nu in Indië zijn en ook de grootste van de Ko ninklijke Paketvaart. De regeering moet bekend maken, dat van den oogst 1917 niets verscheept wordt, vóór de oogst 19L6 geheel is verscheept en de inlandsche bevolking in de tabakscentra waarschuwen, niet zooveel tabakmaar met het oog op een kans op hongersnood, levensmidde len te verbouwen. De toestand is inderdaad zeer kritiek meer dan 500,000 balen tabak wachten op versche ping.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1