Staten-Generaal. en tteweatelyk Nieuws». Boekdrukkersen, Te Middelburg hebben de boekdrukkerepatroons geweigerd het collectief contract te onderteeke nen en zich bij den bond aan te sluiten. Ten gevolge daarvan is gister een staking op alle drukkerijen uitgebroken, welke thans 50 man omvat. Bij de „Middelb Crt." is het werk hervat. De algemeene Ned Typografenbond heeft gistermorgen de staking geproclameerd voor de drukkerij van den heer H Philips, Jacob van Campenstraat 57 te Amsterdam. De oorzaak is het niet voldoen aan de per 1 Jan. 1917 afge sloten landelijke collectieve arbeidsovereenkomst en de weigering lid te worden van den Neder- landschen Bond van Boekdrukkerijen. De staking omvat 7 personen, aangesloten bij den Typo grafenbond, De sZeta" De directie van de vrachtvaart maatschappij „Bothnia" te Amsterdam heeft telegrafisch be richt ontvangen, dat de bemanning van het getorpedeerde stoomschip „Zeta" in Engeland geland is Voor zoover bekend, zijn alle leden van de bemanning gered, Verdere byzonderhe den ontbreken. De „Zeta" was met regeeringsgraan onderweg van New York naar Amsterdam. Het zeegevecht. De begrafenis van de te IJmuiden dood aan gebrachte, of sedert overleden, schepelingen van de Duitsche marine zal plaats hebben op Za terdag as. Met den trein van 1 u. 5 zullen de overlede nen, die door hun familie naar Duitschland worden vervoerd, daarheen worden overgebracht,' terwijl de teraardebestelling van de overigen te 2 uur te IJmuiden zal geschieden. Distributiewet. De, minister van landbouw, nijverheid en handel breDgt ter algemeene kennis, dat, ingevolge art. 5 der Distributiewet 1916, een ieder, die na te noemen levensmiddelen anders dan voor gebruik door bem zelf of zyn gezin in voorraad heeft, te weten a. aardappelen (afzonderlijk op te geven klei- aardappelen en zand- of veenaardappelen) b. bruine boonen en groene erwten (afzonder lijk op te geven); c. bak of braddvet; d. rijst (afzonderlijk op te geven Voorloopig Rangoon of Bassein eenemjds en andere soorten anderzijds) e. gort gehouden is op 3 Februari a.s. aan den burge meester der gemeente waar de goederen zich be vinden, opgave te doen van hoeveelheid en den aard der bovengendemde goederen, welke hjj in voorraad heeft. (St.ct.) De Brooddistributieregeling. De minister van Landbouw, heeft bepaald, dat de verhouding van het gewicht dat ingeleverde bons vertegenwoordigen en het gewicht van de nieuwe grondstoffen, dat naar aanleiding daarvan zal kunnen worden verstrekt, wordt vastgesteld als volgt lo. voor 100 KG. W.-bons worden verstrekt: óf 73 K.G. inlandscbe tarwebloem; óf 71.5 K.G. Amerikaansche tarwebloem ót 70 K G. rogRe 2o. voor 100 K G. B -bons wordt verstrekt 67 K.G. tarwemeel 3o. voor 100 K.G. R.-bons wordt verstrekt: 72 K.G. rogge. Prov. Statenverkiezing. 'S GRAVENHAGE. Tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict s Gra- veohage (vacature-Mr. W. Dolk) is hij enkele can didaatstelling gekozen de heer Mr. W. Francken, vrijzinnig-democraat. Convent. Het Centraal-comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen deelt mede, dat Maandag 5 Feb. te Utrecht een vergadering van het Centralen Convent zal worden gehouden. In deze vergadering zal moeten gekozen worden een voorzitter van het gemeenteraads college, daar mr. S. de Vries Czn. de op hem uitgebrachte benoeming niet aan vaardde. Vervolgens komt de politieke toestand ter sprake. Katholiekendag. Naar wy vernemen, wordt ook dit jaar een Katholiekendag gehouden in het Bisdom s Herto genbosch en wel te Nijmegen, i Het onderwerp dat behandeld zal worden is zHet Missiewezen". TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 25 Januari. De algemeene beschouwingen over de begrooting van buiten1 andsche zaken worden voortgezet. De heer Scheurer bespreekt de plichten der hier te lande aanwezige Belgen en de deportatie der Belgen naar Duitschland. De regeering volge niet den door den heer Duys aangewezen weg. aangezien zij zich dan met meerdere zaken zou hebben te bemoeien. De heer Van Hamel behandelt de kwestie der wegens verdenking van spionnage in het buitenland gevangen gehouden Nederlanders en dringt aan op een verzoek om mededeelingen van Duitsche zijde. De heer Van Leeuwen spreekt over een samenwerking van de neutralen, die z. i. niet in dezelfde verhouding tot de oorlogvoerenden staan, zoodat spr. van een conferentie van neu trale weinig verwacht. Voorts ,vraagt spr., of spoedig zal kunnen worden overgegaan tot de behandeling van zijn voorstel betreffende de medewerking van het parlement aan de buiten landsche aangelegeuheden. Een commissie uit dé Kamer voor die aangelegenheden zou spr. een middel daartoe achten. Deze commissie is z. i. ook wenscheiijk met het oog op den te verwachten ecouomischen oorlog. De heer Nolens uit eveneens den wensch, dat de Belgen naar hun land kunnen terugkee ren. Aan de door den heer Dresselhuy3 ge noemde uitlatingen van verschillende buit.cn- landsche staatslieden in het belang van den yrede der toekomst hecht spr. door de omstan digheden, waaronder zij zijn afgelegd, weinig waarde. Tegen de uitbreiding van het Bryan tractaat tot colletieve verdragen, kant spr. zich niet maar. wel tegen de economische en militaire sanctie, die men daaraan wil verbinden De heer v. d. Voort v Zijp brengt ra'port uit van de aanbieding van de nominatie voor het voorzitterschap der Kamer aan H. M de Koningin. De heer L o Km a n zal niet spreken over de vraag wie de schuld van dezen oorlog treft Er is echter wél een oorzaak gelegen ih de dwaze wereldorde welke wij aan net Weener congres te danken hebben. De toestanden daar door geschapen bestaan nog. alsook het beginsel daarvan Het congres voerde de principieele ongelijkheid der volken in Aan een zeker aantal grootmachten werd opgedragen den vrede te handhaven. Dat systeem moest uitloopen op een voortdurenden strijd, om de rang van groote mogendheid te behouden. Dien toestand vindt men alleen in Europa. De kleine naties vervullen in dit systeem de rol van pionnen in het schaakspel. Zij hebben de groote stukken te beschermen. De nota van president Wilson stelt precies het tegenovergesteldesysteem voor. Om tot (|en vrede te komen moet er eerst een andere rechtstoestand zijn, een gelijk gerechtigdheid van alle naties Spr. begrijpt niet, dat wij moeten zeggen dat dit een utopie is. Spr. schetst dan nader het systeem van president Wilson, die een vrije zee wil voor allen. Wanneer de volken gelijkgerechtigd zyn en vrijheid van verkeer over de heele wereld hebben dan wordt de oorlog reeds daardoor on waarschijnlijk. Het is de plicht van iedere kleine natie mee te werken in de richting door president Wilson aangegeven. De heer v. d. Voort van Zijp bespreekt de kwestie van de desertie van Nederlandsche zeeofficieren van de „August Kessler". De heer Troelstra dringt eveneens als de heer Duijs aan om verdere stappen te doen inzake de deportaties van Belgen Spr. zou ook wenschen, dat Nederland meer actief deelnam aan de vredesbeweging. Spr. gelooft niet aan het succes van een vredesbeweging door dwang. Kon er een verhouding tusschen de naties ontstaan niet alleen berustende op recht op tractaten, maar op de overtuiging dat ieder land zich economisch moet kunnen uitleven, dan kon ook op dien grondslag een organisatie ontstaan rekening houdende met de belangengemeenschap en ware er iets goeds te verwachten. De vrucht zou dan kunnen zijn in de instel ling van arbitrage en internationale gerechts hoven Vrijheid van verkeer is echtereen eerste vereischte. Veel komt aan op de mentaliteit der volken. Afkeer van het militairisme moet er komen. In stallatie Voorzitter. De heer mr. D. F o c k wordt als voorzitter geïnstalleerd door den heer- Schaper. De heer Rutgers hoopt dat de regeering in geen geval eeneventueele uitnoodiging tot deel neming aan de vredesactie zal afwijzen voor de Staten-Generaal er in gekend zullen zyn. De heer Loudon,- minister van Buitenland- sche zaken spreekt er zijn genoegen over uit dat zoozeer zijn beleid bevredigen mocht. Ver trouwen tusschen Regeering en het Parlement moet er vooral in deze tijden -zijn Dat ook de hulde zich uitstrekte tot de ambtenaren in binnen- en buitenland deed spreker niet minder genoegen. Hun verdiensten erkent spreker ook Wat de rede van den heer Knobel betreft, antwoordt spreker, dat gewapende handelsvaar tuigen hier te lande niet worden toegelaten, behalve bij avetij in de koloniën ook nog om levensmiddelen in te nemen Tegen de aanhouding van graanschepen, daar tegen is door onze Regeering met klem opgeko men, en de schepen werden vrijgegeven. Spre ker hoopte dat de Britsehe regeering tot schade loosstelling bereid zal zijn Ook ten opzichte van het geel koper was misverstand in het spel. Over den „W'esterdijk" kan spreker weinig meedeelen. 't Geldt hier geen onrecht, maar onvriendelijkheid. Over de mailkwesties heeft spr. geen nadere mededeelingen ontvangen. Omtrent de vernieling van het consulaat te Durban kreeg spreker geen nader bericht van de Engelsche regeering sinds hij weigerde de schadevergoeding te aanvaarden als act of grace. Betreffende een drama te Moskou tijdens de troebelen in 1915 en waarbij een Nederlandsche dame werd vermoord, ook daarover kan spreker niets naders rnededeelen. Hij zond een eisch tot schadevergoeding aan de Russische regeering. Spr. meent, dat de verklaring der Belgische regeering over de annexionisten geen veront rusting behoeft te wekken. Hij leidt er uit af, dat de Belgische regeering van geen aantasting van de integriteit van Nederlandsch grondge bied wil weten. Van het Oranjeböek verscheen een Fransche vertaling een Engelsche vertaling is in bewerking. Over het archief van onze voormalige legatie te Rome kan spr. niet veel medeelen het is zoek geraakt geraakt, tijdens een óverstrooming van den Tiber schijnt een en ander verloren gegaan. Tegen zending van diplomatieke ambtenaren oaar consulaire posten buitensland's heeft spr. geen bezwaar, alleeo hij beschikt niet over ge schikte personen. Op de vragen van den heer Duys antwoordt de Minister, dat de inhoudt van zyn nota en de Duitscheantwoord-nota geheelbekend zijnen nadere publicatie onnoodig kan worden geacht. De tweede vraag in zake verdere verantwoor ding der regeering, beantwoordt spr. ontkennend. Op de derde vraag, zegt spr., dat hij de Duitsche regeering heeft verzocht een ruimere interpretatie te geven van haar bereidverklaring tot terugkeer naar Nederland van Belgen uit het rayon van Antwerpen Stellig is de Neder landsche regeering van meening geweest, dat de verzekering van Duitsche zijde in zake terugkeer alle vluchtelingen. Spr. hoopt en vertrouwt dat de Duitsche regeering aan den vurigen wensch van loeder- land tegemoet komen. De Belgische werk loozen zullen hier met open armen ontvangen worden. Van een eventueel gezamenlijk optreden van neutralen verwacht spr. geen heil Zonder vooruit te loopen op een beslissing, meent spr., dat het voor Nederland geen wijze politiek zou zijn deel te nemen aan zulk een gemeenschap- pelyken dwang, militair of economisch Bereidverklaring tot een overeenkomst met neutralen over internationale rechtsvragen zal sp in overweging nemen. Over het Bryanver- drag met Amerika te sluiten komt binnenkort de memorie van antwoord. Wat de zaak van den heer Van Gelder be treft, in de laatste dagen kreeg spr. reden te hopen dat diens toestand niet hopeloos is. Over instelling eener commissie voor buitenlandsche aangelegenheden zal nader overleg kunnen wor den gepleegd. J Overigens is er voor spr. weinig reden tot gedachten wisseling Wat de gelijkgerechtigdheid van kleine staten betreft, de regeering heeft blijk gegeven dit standpunt te zijn toegedaan. Dat Nederland met president Wilson mede geen stappen deed ter bevordering van den vrede, spruit geenszins voort uit overgroote voorzich tigheidde verschillende partijen hebben onze houding volkomen gebillijkt en begrepen. De heeren Dresselhuijs, Duys, Nolens, Troelstra en Knobel repliceeren. De heer Fleskens bespreekt den slechten waterafvoer in Noord Brabant De heer Uuymaer van T wist bepleit be vaar- baarmaking van de Linde. De heer S m e e n g e vraagt inlichtingen om trent verbetering van de Oostermoerscne vaart. De heer Visser van IJ zendoorn be spreekt de waterstormschade in Noord Holland. Spr dringt aan op rijkstoezicht op de water schappen. De heer Bongaarts vraagt ook verbetering van het rijkstoezicht. De Minister van Waterstaat ant woordt den heer Fleskens, dat de verbetering van de afwatering van Noord Brabant geen Rijkszaak is, doch dat het Ryk wel bereid is tot krachtigen steun, als de belanghebbenden het initiatief nemen en de provincie dit steunt. De Minister heeft zich vereenigd met het ad vies van Ged. Staten van Friesland over de verbetering van de Linde en zal zich verheugen als die tot stand komt. Voor de Linde zijn de plannen klaar. Voorde verbetering van Vol- lenhove zal overeenstemming tusschen de twee provinciën verkregen worden. Na beëindiging van de huidige tijdsomstandigheden zal de Mi nister een wetsontwerp indienen voor de Ooster- moersche vaart. Wat de kanalisatie van de Geldersche vallei betreft, is de Minister be reid tot steun voor een kanaal van beschijden omvang. Uitdieping van het Oranjekanaal tvare de beste oplossing Wat de overstroomingen betreft in Noord- Holland, betoogt spr., dat men hier te doen had met een buitengewoon natuurverschijnsel. Voor een doorbraak, zooals nu heeft plaats gehad, moet men teruggaan tot 1775. De Water- landsche dijk heeft den vloed van 1877 door staan zonder bezwaar. Inderdaad deugd het üijkreglement niet. De Minister zal nagaan, wat noodig is om voor de toekoms een der gelijk ramp voor ons land af te wenden. De heei A 1 b a r d a acht oprichting van een electriciteiisbedryf voor het heele land wenschely k De heer Boogaarts spreekt in denzelfden geest. i De Minister verklaart wegens de tijdsom- standigheden het denkbeeld van electrificaiie 1 van rijkswege dat 30 a 40 millioen zou ko3ten, te moeten laten liggen. De heer Van Rykckevorsel bepleit het denkbeeld van een Rijkselectriciteitsvoorziening van uit de Staatsmijnen, waarvoor stellig lief hebbers zullen zijp. De Minister dupliceerend, betuigd instem ming met sprekers denkbeelden. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot Vrijdagochtend half twaalf. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lost. te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.0 te Hernosand. Laagste barometerstand 760 te Zuid-Duitsch land. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matigen noordoostelyken tot oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, Weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst. Aanvulling duurtetoeslag. B. en W. hebben het navolgend schryven by den Raad ingezonden Naar aanleiding van het voorstel van de heeren Dinkelaar, de Bruin en Korpel tot wijziging van besluit van 19 December 1916, regelende den duurteloontoeslag, hebben wij de eer Uwen Raad mede te deelen, dat wy tegen een aanvulling van dat besluit in de richting die die voorstellers be doelen, geen bezwaar hebben. Wil men de vermelding van categoriën loslaten en den toeslag toepassen op de ambtenaren in het algemeen, dan zal men toch noodzakelyk eenige beperkende bepaliogen moeten maken. In de eerste plaats moeten de onderwijzers worden uitgeschakeld, wier traktementen thans alleszins voldoende zyn geregeld en die bovendien kunnen vallen in den Rijkstoeslag. Doch verder moet in het oog worden gehouden, dat, al is men naar onze meening door den buiten proportie opgevoerden kindertoeslag daarin veel te ver gegaan, waardoor ook de overgang tot een normalen toestand zeer wordt bemoeilijkt de duurtoeslag vooral op het oog heeft om de ambtenaren met gezinnen tegemoet te komen Geenszins toch is het de bedoeling alleenlevende jongelui, voor wie hun leeftijd in aanmerking genomen een bedrag van f22per week of f1150.per jaar een alleszins voldoende be looning kao zyn, nog geheel onnoodig een duurte toeslag te schenken. Daarom meenen wij, dat althans de leeftyd vaa 25 jaar tot voorwaarde moet worden gesteld, tenzij de ambtenaar reeds eerder gehuwd mocht zijn of als weduwnaar minderjarige kinderen ge heel te zijnen laste mocht hebben. Op dien grondslag hebben wij het besluit om gewerkt, met aanneming van de bedragen door bovengenoemde voorstellers aangegeven. Het ontwerp daarvan wordt U hierbij aange boden. In V is billijkheidshalve de overgangsbepaling opgenomen, dat zij die volgens het vorig besluit reeds toeslag genoten, doch wegens leeftijdsgrens daarvan nu zouden zyn uitgesloten, in bet genot van toeslag bljjven. Met intrekking van het Raadsbesluit van 19 Dec. '16 wordt bepaald: dat te rekenen van 1 December 1916 tot en met 30 April 1917 aan de ambtenaren in dienst der Gemeente (onderwijzers bij het Lager Onder wijs niet inbegrepen) een duurteloontoeslag zal worden verleend in de volgende gevallen eu naar de volgende regeling: I. A. Toeslag voor in vollen dienst der Ge meente zynde ambtenaren. Ie. de toeslag bedraagt: a. voor hen die hunne bezoldiging per maand of over langer tijdperken ontvangen,, f2.60 per maand, verhoogd met f2.17 voor ieder eigen of aangehuwd kind beneden 16 jaar, met dien ver stande dat loon en toeslag tezamen het bedrag van f95.34 per maand niet zullen te boven gaan. b. voor hen die hunne bezoldiging over kor ter tijdperken ontvangen, f0.60 per week, ver hoogd met f0.50 voor ieder eigen of aangehuwd kind beneden 16 jaar, met dien veistande dat loon en toeslag tezamen het bedrag van f22.— per week niet zullen te boven. 2e. recht op dezen toeslag hebben de ambtena ren in het hoofd dezes bedoeld die den leeftyd von 25 jaar hebben bereikt of reeds eerder ge huwd zijn of als weduwnaars minderjarige kin- dere geheel te hunnen laste hebben, voorzoover, near de onderscheidingen in het vorig nummer gemaakt, hun bezoldiging respectievelijk meer dan f1144.— per jaar of f22.— per week be draagt. II. B. Toeslag voor niet in vollen dienst der Gemeente zijnde ambtenaren. 1. Deze toeslag bedraagt f 0.30 per week, ver hoogd met f0 25 voor ieder eigen of aangehuwd kind beneden 16 jaar. Ie. recht op dezen toeslag hebben de werk lieden en daarmede gelijk te stellen beambten met een loon van ten minste f600.per jaar berekend. III. De lasten van den loonteeslag zullen rechtstreeks ten laste van het Crisisfond worden gebracht. IV. De verschillende regelingen en beslissin gen die in de praktijk noodig mochten bljjken, zullen door Burgemeester en Wethouders naar de bedoeling van den maatregel worden getroffen. V. Zij die ingevolge de regeling vastgesteld bij raadsbesluit van 19 December 1916, duurte toeslag hebben genoten, blyven, ook al hebben zij volgens de tegenwoordige regeling daarop geen recht, desniettemin in het genét van den toeslag. Voor het vervolg zyn dan de verdere regelen van dit besluit daarop van toepassing. Yoor debenoémingtotleeraarin de staathuishoudkunde aan de H. B S. worden aanbevolen de heeren I J. Hoogcarspel, leeraar aan de 2de H. B. S. te Rotterdam, en 2. P. L. Kleyburg te Voorburg. De Maas is thans geheel overdekt met dryfys, waarvan de scheepvaart echter weinig hinder ondervindt. Bij K. B. van 28 dezer is benoemd.by het reserve-personeel der landmacht, tot 2e luitenant by zijn tegenwoordig korpsde vaan drig J. J. van Noortwijk Jzn. van het 22e regiment infanterie. Het by Kon. besluit ingestelde eereteeken in brons ter erkenning van uitste kende daden by den watersnood in 1916 is verleend aan B. de Jager, grondwerker alhier Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 27 Januari 6.54 v.m., 7.06 n.m. UIT VLAARDDTGEH. De uitslag van de gisteren te Vlaardingen gehouden ringrijdery voor paren was als volgt le pr. P. Goedknecht en M. Goedknecht-Versteeg 2e pr. W. Deutz en mej. J. van Aken; 3e pr. Jac. van Toor Jz. en D. van Toor4e pr. L. van den Berg en W. van den Berg-van de1 Meer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2