Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f en rr \\h De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering 40*t© Jaargang. ZateWag 77 Januari 19>7. No. 1746. iTerseilrastii qd Se polis femelae ïoorwaardei. Officieele berichten. Kennisgeving. Ilttitënlaadsch Nieuws. Staten-Geueraal. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 et., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale Conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. bij ril ft ft ,.bjj levenslange 11 111 verIles van geheel» 111een hand, invaliditeit; 8 L, U U voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bi] verlies van een dnim; te Schiedam 1 U U wijsvinger; 1 (J by verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de 2de alinea van art. 228 der wet van den 29sten Juni 1851 („Staatsblad no. 85'ji regelende de samenstelling, inrichting en be- voegdheid der gemeentebesturen Gelet op de bepalingen der wet van den 8aten November 1815 („Staatsblad" no. 51]; Doen te weten Dat alle schuldvorderingen ten laste dezer ge' meente, het dienstjaar 1916 betreffende, óor den eersten Juli aanstaande moeten zijn inge diend, daar zij, die vóór dien dag niet zijn in gekomen zullen gehouden worden voor verjaard Wordende verder, wien zulks mocht aangaan, bij deze dringend uitgenoodigd, ter bevordering eener geregelde administratie, alle vorderingen ten spoedigste,, en dus niet op het einde van den vorenstaanden termijn in te leveren. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 27 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GftETE. De Secretaris, V. SICKENGA. AAN HET WESTELIJK FRONT De Duitsche staf meldt dd. gister Front van den Duitschen kroonprins: Op d»n westelijken oever van de Maas bestormden 'in het vak van generaal v. Francois onder bevel van luitenant-generaal von dem Borne de be proefde Westfaalsche en gedeelten van Baden- Bche regimenten, krachtdadig gesteund door ar tillerie en genietroepen en mijnwerpers, de Fran sche loopgraven op de hoogte 304 over een breedte van 1600 M. In het handgemeen leed de vijand bloedige verliezen en lie; ongeveer 500 gevangenen o. w. 12 officieren en 10 mijnwer pers in onze handen. s Nachts ondernamen de Franschen een te genaanval, die mislukte. Op zij van de plaats van aanval voerden ondernemingen bij aen Dooden Man (Mort Homme) (en ten N.O. van Avoeourt tot de gewenschte uitkomsten. De Duitsche staf meldde gister-avond: Op den westelijken oever van de Maas heb ben wij tegenaanvallen van die Franschen afge slagen. De Fransche staf meldt: Aan den linkeroever van de Maas hebben de Duitschers gisteren tegen het vallen van den avond, na een hevig bombardement, op vier punten het Fransche front van het hosch van Avoeourt af tot beoosten den Mort Hoinme aange vallen. Spervuur, zoomede geweer- en machine geweervuur der Franschen nebben hen afgesla gen. De aanvallers moesten terug naar de loop graven, waaruit zij gekomen waren. Eenige Duit sche afdeelingen alleen slaagden erin, Fransche voorpoststellingen in het vak van hopgte 304 binnen te dringen. De Duitschers leden bij dezen aanval zeer zware verliezen. Ze lieten een aan tal lijken vóór de Fransche liniën liggen, met name in het boscb van Avoeourt In den loop van den nacht hebben de Duit schers ten N. van Chilly en ten N.O. van Vingre kleine Fransche posten trachten te overvallen. Dit mislukte in het Fransche vuur. In den boven-Elzas bij Laritzen zijn de Duit schers na een levendige beschieting op twee punten uit hun loopgraven gekomen. Schoten van de Fransche artillerie hebben die poging geheel gestuit. Aan het overige front tusschenpoozendi ka nonvuur Op den 24sten Januari en in den nacht, die den 26sten voorafging, hebben Fransche bomhardeer- smaldeelen 210 K.G. projectielen op het station Brieulies geworpen, waar een groot» brand "uit brak. Op de stations St. Qu enfin en ïemier, de loodsen bij Guiscard en de militaire inrichtingen zuidelijk van Chauny zijn ook veel projectielen geworpen. Het Fransch stafbericht van gister avond be richt De aanval van de Duitschers gisteren aan den linkeroever van de Maas was buitengewoon ver woed. Verscheiden regimentendeden daaraan mee. Op ettelijke punten vocht man tegen man. Een verwoede tegenaanval vanochtend heeft ons 'in staat gesteld het grootste deel van de schan sen, waarin de vijand in de streek van heuvel 304 was binnengedrongen, te hernemen. Tamelijk levendige artilleriestrijd aan den rech teroever van de Maas ön andere sectoren. In de streek van Barleux is een Duitsch vlieg tuig geveld. Engelsch stafbericht Wii hebben een overyal gedaan op de vijande lijke stellingen ten oosten van Loos en daar een aantal schuilholen met bommen vernield. De vijand heeft veel verliezen geleden; wij heb ben 18 gevangenen gemaakt. Ook ten N.O. van Vermilles zijn we 'svij- ands schansen binnengedrongen en hebben ook daar gevangenen gemaakt. Gisteren hebbenonze vliegtuigen een aantal plaatsen achter de vijandelijke linies gebombar deerd, vijf Duitsche vliegtuigen vernield en vijf andere beschadigd. Eeu onzer vl'egtuigen wordt vermist. In een militaire correspondentie, dié met machtiging van de militaire overheid versche nen is leest men Sedert den slag bij "Verdun hebben onze jacht vliegtuigeskaders zich in tactisch opzipbt prach tig ontwikkeld en een meesterschap verkregen, dat hun vele overwinningen heeft verschaft. Terwijl in het begin van den oorog het twee gevecht in de lucht zich afspeelde volgens-I primitieve wetten en s'echts bij uitzondering door een vlieger opzichzelt ondernbmèn werd, zooals door Garros, die'dan gewapend was me( eèn karabijn of een revolver, is zulk een gevecht nu iets alledaagsch Om van het werk van een jaohteskader een goed begrip te geven, nemen i wij als een voorbeeld het werk van eèn van de mooiste eskaders van die soort dat dezer dagen zijn vfiftigste Duitsch vliegtuig geveld heeft het eskader no. 65 Dit eskader is pas in Augustus 1915 gevormd. Het is voor een leek moeieli.ik zich vopr te stellen wat een africhting en strijd er rmodig zijn geweest om het tot het vellen van 50 vijandelijke vliegtuigen door een enkel eskader te brengen. Als twee vliegtuigen eèn gevecht aangaan, er geen bepaalde regel In het gevecht volgt ieder zijn eigen maaier, om den Duitscher te treffen. Het 65ste eskader slaagde er, na een roemrijk beain in Lotharingen in, 14 vliegtuigen bij Verdun te vellen en 4 andere te dwingen in volkomen ontredderden toestand te dalen. Het stak ook vier Drachen ilan het Maasfront in brand. Aan den vlieger Mingesser, lid van het eskader, komt de eer toe voor het eerst zoo'n worst geveld te hebben. Het viel haar aan met machine geweervuur. Sedert dien tijd heeft men een wetenschappelijker methode gevonden, om j de vijandelijke artillerie van haar kostbare hel pers te berooven, en die is vaak met succes toegepast. De beroemdste vlieger van het eskader is de tweede luitenant Mingesser, die bij een vlieg ongeluk ernstig gekwetst werd. maar zich later weer bij zijn eskader voegde, nog voor hij geheel hersteld was. Op 27 April 1916 velde hij zijn vijfde vliegtuig in een gevecht, dat hij geheel alleen met zes vijanden leverde. Hij kwam terug met door kogels doorzeefde kleeren. Mingesser heeft thans al 21 Duitsche vliegtuigen vernield. Eenige weken geleden velde hij op een och tend twee vliegtuigen en stak een worst (Dra chen) in brand. Onder de waarnemingsofficieren van het es kader blinkt de roemrijke üguur van den ver minkten kapitein Jacques de Sièges uit, dien een dagorder van 30 Maart 1916 aldus beschrijft Nadat hij bij de infanterie beide armen gebroken had en een been var hem weggeschoten was, I verzocht hij, om hem bij den .vliegdienst te plaatsen, waar hij een opperbest waarnemer bleek te zijn In een luchtgevecht op 13 Maart 1916 verloor hij nog twee vingers. AANVAL OP DE ENGEL9CHE KUST. Veldmaarschalk French deelt mede: Ean klein, onbekend gebleven Duitsch schip is vannacht de kust van Suffolk genaderd en heeft een aantal granaten afgevuurd, waarvan slechts een deel de kust heeft bereikt. Er zyn geen slachtoffers en de aangerichte schade is onbetee- kenend. De aanval had Diets te beduiden en heeft slechts drie minuten geduurd. Het schip, tusschen elf uur en middernacht verschenen, is verdwenen na enkele granaten te henben afgevuurd. Van Duitsche zijde meldt men Vannacht hebben lichte Duitsche strijdkrachten een uitval gedaan naar de Eogelsche kustwateren, ten zuiden van Lowestoft om daar te voren waargenomen vijandelijke bewakingsvaartuigen en voorpostschepen aan te vallen. In het gebeele afgezochte zeegebied hebben de onzen echtèr niets van den vijand gezien. Hierop hebben onze tor pedobooten de bevestigde plaats Southwold, die door uit de nabijheid afgeschoten licnlkogels goed verlicht was, onder geschutvuur genomen. Er zyn treffers waargenomen. Onze strijdkrachten die ook op hun terugtocht geen vyand hebben gezien, zijn behouden terug gekeerd. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Russisch stafbericht: Tusschen het moeras van Tiroel en de rivier de Aa, ten Westen van Riga, gingen onze troe pen-afdeelingen tot het offensief over en wierpen den vijand terug, waarbij zij krijgsgevangenen maakten en twee mitrailleurs veroverden. Ver volgens moesten zij onder den druk der Duit schers weder op hun stellingen terugtrekken. Op den Oostelijken oever van de rivier de Aa drongen onze troepen in een verwoed gevecht li", werts vooruit in de richting van het dorp Kalntsem, maar daarna werden zij door vijan delijke tegenaanvallen genoodzaakt naar hun oorspronkelijke stellingen terug te keereri. Generaal Wasjkevitsj, die de voorste linie aanvoerden, werd gewond, maar bleef op zijn post. In de streek van de monding van de Beresina ondernamen onze verkenners een welgeslaagden tocht, waarbij 23 Duitschers krijgsgevangen werden gemaakt. Vijandelijke vliegers wierpen'bommen op het station Radziviloff, echter zonder schade aan te richten Duitsch stafbericht Front prins Leopold van BeierenDe gevech teil aan de Aa brachten ook gisteren aan de aanvallende Oost Pruisische divisies volledig succes door inbezitneming van nieuwe stellingen van de Russen aan weerskanten van de rivier. Op den oostelijken oever mislukten krachtige tegenaanvallen van den vijand. 500 gevangénen zijn binnengebracht. OP DEN BALKAN. Britsch stafbericht Front aartshertog JozefIn het Bereeker ge bergte en in het Casinu-dal vielen verscheidene Russische compagnieën aan. Zij werden terug geslagen. Mackensen: Niets nieuws. Uit Macedonië. By Buejucktas aan de hellingen van het Mog- lena-gebergte sloegen de Buigaarsche troepen een voorwaartsche beweging van Servische strijd krachten af. Griekenland Uit Athene meldt men aan de nMatin" Generaal Caubone, het hoofd van den contróle- dienst der geallieerden, is van Saloniki te Athene aangekomen De troepen en het oorlogstuig wor den onder toezicht van een militaire commissie volgens de voorwaarden van het laatste ultima tum der ententerijken overgebracht. Deze com missie moet ook den dag bepalen voor de intrek king van de blokkade. ALLERLEI NIEUWS. De sMatin" heeft eeuigen tijd geleden een neu I tralen correspondent naar Beieren en Wurtemberg I gezonden, ten einde een en ander te weten te komen over het Duitsche troepen-effectief en den munitieaanmaak. De correspondent deelt tbans het volgende mede over de resultaten van zijn eerste onderzoek. In het geheele rijk en niet alleen in Pruisen zijn tot heden alle mannen van 18 tot 45 jaar opder de wapenen geroepen, zonder dat er rekening gehouden is met hun vroegere militaire po3itie d.w.z. zonder dat er rekening mede gehouden is ,of Jde mannen vroeger afge keurd waren of tot den hulpdienst behoorden. De laatste oproeping, die echter meer het karakter van een slavenjacht droeg, had den 27sten No vember 1915 plaats. Het betrof hier alle voor mobilisatie in aanmerking komende jaarklassen van 1870 en 1897. Iedereen werd voor den dienst geschikt bevonden. De jonge menschen, in 1898 geboren zyn sedert het einde van November onder de wapenen geroepen. De volgende lichting van deze jonge mannen wordt thans onder de wape nen geroepen. In de stadhuizen zijn bekendma kingen aangeplakt, waarin medegedeeld wordt, dat de keuringsraden van den len Februari af zitting zullen houden. De Duitsche regeeriDg heeft dus iedereen onder de wapenen geroepen, voor wie het mogelijk was zich te laten inschrij ven, ook de mannen, wier physieke gebreken aanleiding waren, dat zij reeds meer dan eens zijn afgekeurd. Een Duitsch fabrikant moet aan den corres pondent verklaard hebben: Wat wij ook doen, wij moeten verliezen, want wy hebben geen mannen meer. De »Times" verneemt uit Christiania: Als gevolg van het gebrek aan steenkool hebben ver scheidene Noorsche papiermolens hun productie verminderd of geheel gestaakt, zoodat de geheele papieropbrengst waarschyulyk voor de Noorsche markt bestemd is. De Noorsche staatsspoorwegen hebben een beperking van het vervoer van pas sagiers en goederen aangekondigd. Naar de Parysche bladen uit Bordeaux ver nemen is de mailboot »Quebec" van de Compagnie Tntnsailanuque (6146 ton) op een drijvende myn geloopen en op het strand gezet. Alle passagiers zfjn gered, maar het schip zal vermoedelijk ver loren gaan. Volgens Fransche bladen zyn in den ^rond geboord: de Engelscbe s.s. sMonarsfïeld" (3678 ton) en nBaron Sedvill" (1607 ton) en de Eogel sche schoener >E len RoUer s"; het Japanscbe s.s. »Koesageta" Maroe" (2587 ton), de Fransche driemaster ïBremer" (1880 ton) en het zeilschip njozef Rosalie; het G'ieksche s.s. nArmandi". Reuter seint uit Londen: Als gevolg van de conferenties tusschen de Londensche scheepsmakelaars, cargadoors en regeeringsautóriteiten is er tusschen de regee- ring en belanghebbenden een overeenkomst tot stand gekomen in zake het charteren van bui- tenlandsche schepen. Men verneemt, dat Furness, Withy Co. aangewezen zijn om namens de regeering op te treden. Zij zullen zich niet met de eigenaars direct in verbinding stellen maar langs den ge wonen weg onderhandelingen voeren. Een overeenkomstige regeling is getroffen betreffende de belangen van scheepsmakelaars en cargadoors in andere Britse he havens. tweede kamer. Vergadering van Vrijdag 26 Januari. De artikelsgewijze beraadslaging over de be- grooling van buiten landschezaken wordt hervat. Bij de discussie wordt o.a. herstel van een vasten consulairen post te Teheran bepleit door den heer Knobel. Voorts meent spr,, dat de termijnen, waarna aan de consulaire ambtenaren verlof wordt ver leend, behooren te worden verkort. De ambte- aren dienen zooveel mogelijk kennis te hebben van onze taal. Ook wenscht spr. toevoeging van jonge di plomatieke en coosulaire ambtenaren aan de gouverneurs van West-Indië. De heer Hubrecht acht een partieele her ziening van de verblijfsvergoedingen, als die der consulaire vertegenwoordigers te Buenos-Aires, Rio de Janeiro eo Melbourne, niet juist. Spr. wenscht een algemeene herziening. De minister van b uiten landsche zaken aebt een legatie te Teheran te kostbaar voor de daarmede gemoeide Nederiaudsche be langen. De verloveukwestie zal spr. overwegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1