Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ELIANE. Gratis Ongevallen verzekering by r non ,.by 40ste Jaargatie Zaterdag 27 Januari 11H7. No. 1 746 QïereeUMitii op ie polis rermeliie roorwaardei, Binnenland. F E U I L L ETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 72.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. levenslange "111 8 verlies van geheele I 1111 een hand, invaliditeit; 1 L U U voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Schiedam. bfj verlies van een wijsvinger; b« verlies van eiken ande- ren vinger. De „Berkelstroom". Het prjjsgerecht te Hamburg heeft verklaard, dat het Nederlandscbe s.s. s Berkelstroom" ten onrechte tot zinken is gebracht. De „Juno". Bevestigd wordt, dat het s.s. »Juno", met regeeringsgraan op weg van La Plata naar Am sterdam, gezonken is. De bemanning is geland en reeds op weg naar Nederland. De „Zeta". Blijkens nadere berichten is het Nederl s.s. 'Zeta" Maandagavond getorpedeerd. Het is den geheelen nacht blijven drijven en 's morgens gezonken. De bemanning wist zich met de reddingbooten te redden. Een trawler heeft de booten op sleep touw genomen en te Swansla aangebracht. De „Wsseldjjk". Het s.s. sIJsseldijk", van de Holland-Amerika- Lyn, dat sedert 12 dezer, op reis van New York naar Rotterdam te Falmouth lag, is thans thuis varende en Donderdagmiddag 5 uur Lizard ge passeerd, koersende om de Noord. Zomertjjd. De heer Gerretson heeft de volgende vraag gericht tot den Minister van- Staat Minister van Binnenl. Zaken betreffende invoering van den „Zomertijd." Is de Minister niet van meening. dat de vple hygiënische en economische belangen die gediend worden door den „Zomertijd" zooals die in het afgeloopen jaar gegolden heeft, thans, nu de kolenschaarschte en de dientengevolge duurde re lichtproductie en kunstlichtverbruik binnen de engst mogelijke grenzen behooren te doen beperken er toe moeten leiden den maatregel van het vorige jaar te herhalen en zelfs nog een stap verder te gaan, door den „Zomertijd" b.v. reeds op 1 April a s. te doen ingaan, opdat een zoo hoog mogeli.ik profijt worde getrokken van het gratis ter beschikking staande daglicht De Minister van Staat, Minister van Binnenl- Zaken de heer Cort van der Linden heeft daarop geantwoord dat hij, gelijk uit her. ten vorigen jare door hem ingediende voorstel zal zijn gebleken, ten volle doordrongen is van e groote voordeelen welke besparing van dag licht mee brengt. Aangaande de economische en sociale gevol gen van den in 1916 getroffen maatregel is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Aan dehand van de uitkomsten van dit, thans nagenoeg vol bracht, onderzoek, zal zoo spoedig mogelijk een beslissing worden genomen over de vraag, of en in welken vorm de in 1916 getroffen voorziening kan hernieuwd worden. Naar het Fransch. 33 In dien tijd kwam Armand van een zijner lang durige reizen terughij bemerkte spoedig, dat het met mij niet goed ging, en met die men geling van overtuiging en gezag, die hem eigen is. redde hij mij door mij weg te sturen. Arme Armand. Hij raadde mij als behoedmiddel aan, wat hij als geneesmiddel op zich zelf had toegepast. Eliane stelde belang in Malseigne. Het was misschien voldoende voor haar om dat te doen, omdat Raynald vriendschap voor hem koesterde. Maar men moest in hem een natuur erkennen, die boven hem stond, waardoor zijn toewijding een weldaad en een eer werd voor den jongeren vriend, die er het voorwerp van was. „Een geneesmiddel", zei ze. „Voor welke kwaal?" „Voor een liefde, die hem onwaardig was a „Hem niet waardig?" vroeg Eiiane verbaasd. Raynald scheen er spijt van te hebben, dat hij zooveel gezegd had, ,Ik heb niet goed gedaanik heb hem ver- Margarine en olie. Eenige aangehouden partijen Olie margarine en Premierjus, aangevoerd per s.s. Gaasterland, Zaanland. Amstellaad. Rijndam, Oosterdijk en Noordam zijn door de N. O T. vrijgelaten Er worden echter nog steeds zeer belangrijke partijen van genoemde artikelen en van katoen olie, aangevoerd per s.s. Maasland, Rijnland, Kennemerland. Salland. Rijndam, Oosterdijk Noordam Frisia, Delfland. Zeelandia en Gooiland^ aangehouden. Vervoer naar Zwitserland. Volgens eën bij dè Nederlandsche Spoorweg maatschappijen ontvangen bericht zal het goe derenvervoer van eb via Duitschland naar Zwitserland groote moeilijkheden ondervinden en binnenkort vermoedelijk geheel worden stop gezet. Gebrek aan ruwe katoen. De katoenspinnerij Bamshoeve te Enschede is tengevolge van gebrek aan ruwe katoen genood zaakt den werktijd aanmerkelijk in te korten- Te beginnen met de volgende week zal de fa briek de laatste drie dagen van de week stil staan. Reeds nu zijn eenige machines stop gezet. De katoenspinnerij Bamshoeve, een der grootste spinnerijen hier te lande, levert haar product uitsluitend af aan Nederlandsche we verijen, zoodat is te verwachten, dat ook tal van andere bedrijven onder dezen noodmaat regel zullen hebben te lijden. Dr. A. Kuyp*r. Naar de „Ned verneemt blijft de toestand van den oud minister dr. A Kuyper dezelfde De eevaarliike influenza-aanval i3 geweken doch de patiënt is noe zeer zwak en daarom blijft hem alle arbeid verboden. Goedkoops levensmiddelen. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de „Tel": Wy vernemen, dat minister Posthuma in ver band met den aardappelnood besloten heeft, van eenige andere regeermgsartikelen (met name vijst en peulvruchten) extra hoeveelheden ter beschikking van de gemeentebesturen te stellen. In hoeverre dit absoluit juist is konden wij nog niet te weten komen- Wij zouden alleen willen opmerken,- dat deze maatregel alleen dan iets kan beteekenen, als de maximum-prijs voor die artikelen aanzienlijk wordt verlaagd, zij het dan ook tijdelijk. Deelneming. Havas seint uit Parijs, dat de Fransche ge zant in Den Haag de opdracht heelt gekregen aan de Nederlandsche regeering en de Tweede Kamer de innige deelneming te betuigen van de Fransche legeering met het overlijden van mr. dr. H. Goeman Borgesius, Ned. militaire missie aan het entente-front. De Nederlandsche militaire missie, bestaande uit generaal majoor Burger, luitenant-kolonel jhr. Röell en kapitein van Oorschot, welke be zoeken heeft gebracht aan de Britsche, Belgische en Fransche gevechtsfronten op het Westelijk oorlogsterrein is gisteren weer uit Parijs ver trokken en wordt hedenavond te Londen terug verwacht. Bali. De Koningin heeft naar, men verneemt, da delijk na het bekend worden van de ramp, welke Bali heeft getroffen door een zware aard beving, den gouverneur generaal van Nederland- sch-Indiö een bedrag van f 1000 doen toekomen ten behoeve van de slachtoffers. De verdediging van Nederl.-Indië. In de gisteravond verschenen Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Indische begrooting deelt minister Pleyte mede, dat het zijn voornemen is. de landmacht in Ned. Indië uit te breiden. Hij acht het onmogelijk het leger op te voeren tot zoodanige sterkte, dat her, wanneer de vloot eventueel zou zijn ver slagen, overal een landing of vermeestering van ver uiteengelegen gebiedsdeelen zou kunnen beletten. Hij wil echter het tegenwoordige staande leger hervormen in een kader-militie leger van zoodange sterkte en gehalte, dat het een op Java gelande troepenmacht het hoofd kan bieden. Dit. plan gaat, volgens den minister, niet boven onze krachten, en strookt met de belangen, zoowel van de Inlanders als van ons land. raden, door over deze oude wond te spreken, die zooals ik hoop. eindelijk vergroeid is Dat is zeker, dat Armand toen mijn goede genius was, zooals hij het reeds dikwijls te voren was ge weestmaar sedert mijn terugkomst is hij niet meer die Raynald hield plotseling op, omdat hij voelde dat hij veel meer wilde zeggen, dan hij mocht. Gelukkig kwamen zij juist aan een kruisweg in het bosch, en het was moeieliik den rechten weg te kiezen op dit punt, waar alle wegen zich vereenigden Rnynald aarzelde een oogenblik en keek om zich heen „Wij zullen dezen weg links inslaan, die zal ons naar een hek van het park brengen Maar eerst moeten wij nog een klein eindje rechts gaan dit zijn de mooie boomen, die, dit weet je immers wel, een bijzonderen naam gegeven hebben aan Erlon les Boisnu nog een paar passen en kijk dan eens daar." Eliane zette haar paard aan en zoo, de grens van het bosch overschrijdend, zag zij op eens enn landschap dat haar een kreet van bewon dering deed uiten. Het was hetzelfde wat zij van uit haar venster bewonderd had maar van hieruit gezien, was het kasteel zelf, midden tu8schen het groen, op den top van den heuvel, die de rivier begrensde, een van de moëiste punten. „Welk een heerlijke ligging", zei ze, „en wat is het kastéél, met alles wat er omheen ligt, Het schippersconflict. De geslaagde bemiddeling van het Amster- damsche gemeentebestuur, meer in het bijzon der van wethouder Vliegen,tusschen den Schip persbond en de expediteurs en bevrachters heeft nog niet de onmiddellijke hervatting der vaart tengevolge. De schippers stellen zich namelijk op het standpunt, dat zij het bedrijf niet kun nen hervatten, ook al wilden zij dit nog zoo gaarne, als er geen beurtbevrachting in wer king i3. En dat zal moeten wachten op de aanstelling van den gemeente-beambte voor het afroepen van de beurten en de benoeming van de com missie van toezicht. Het eerste zal spoedig ge noeg in zijn werk gaan, daar de aanstelling van den beambte door B. en W. moet geschieden, en daartoe geen raadsbesluit noodig is. De samenstelling der commissie van toezicht zal allicht iets langer op zich laten wachten. Ten opzichte van het vervoer van regeerings graan kan nog worden medegedeeld, dat 20 pet. door de z.g. kantoorschepen en 80 pet. door de particuliere schippers zal worden vervoerd. Of dit laatste zal gebeuren over een afzonderlijke of over de algemeene beurtlijst, is nog niet be paald. van hieruit mooi. Ik kon dat gisteravond vol strekt niet vermoeden." „Ja, het kasteel is mooi. mijn vader heeft hot van den grond af weer op doen bouwen, en hij had er veel verstand van. maar wat ik je eigenlijk wilde laten zien, dat is dat kleine huis daar aan den anderen kant der rivier." Eliane volgde de aanwijzing van haar neef en zag eën zeer schilderachtig gebouw, dat zich aan den oever der rivier bijna recht tegenover Erlon les Bois verhief. „Dit huis heet Erlon-du Gué orüdat het juist ligt op de plaats, waar men vroeger de rivier overstak, en waar men dit nog kan doen als het water zeer laag is en men den grooten om weg over de brug wil vermijden Om op het huis terug te komenhet was, dertig jaar ach tereen verhuurd aan een bloedverwant van mijn grootvader (en ook van dien van jou), die baron te Seuil heette. Het was een zonderling, een menschenhater, maar toch een ontwikkeld man met veel smaak en een groote liefhebber van zeldzaamheden, zoodat dit huisje een soort van klein museum geworden is En weet je hoe ik dit te weten gekomen ben" „Wel. ik denk. omdat je nu en dan daar een bezoek gebracht hebt" „Misgeraden ik had er nooit een voet in huis gezet. Hij wilde ons juist zien, den een noch den ander. Hoe groot was dus mijn ver bazing toen ik dit jaar in Frankrijk terugkwam en hoorde, dat baron de Seuil dood was eb dat Raiitsoenèering. D.e Minister van Landbouw zegt in een cir- laire tot de gemeentebesturen, dat hem geble ken is, dat de door sommige gemeentebesturen getroffen maatregelen onvoldoende zijn om de verspilling van Regeeringsgoederen te voorko men. Voorts hebben in de verschillende ge meenten gemaakte bepalingen voor gelijkmatige verdeeling van die goederen over alle inwoners niet steeds het gewenschte resultaat hebben gehad. Bovendien is het door de beperkte voor raden van sommige goederen noodzakelijk ge worden. het verbruik daarvan door bijzondere maatregelen te verminderen. Een en ander leidt tot de noodzakelijkheid, zegt de Minster, dat de gemeentebesturen, die regeeringsgoederen wenschen te betrekken, waar van de rantsoeneering op een der bovenstaande gronden niet langer achterwege kan blijven, een verordening maken, die een doeltreffende con- tröle in het leven roept en de zekerheid ver schaft, dat van bedoelde goederen, waarvan z.i. rantsoeneering thans moet plaats vinden, door de ingezetenen geen voorraden kunnen worden gemaakt en niemand méér zal kunnen verbrui ken dan zijn evenredig deel. De Minister noodigt de gemeentebesturen uit, ten spoedigste een zoodanige verordening aan zijn departement ter goedkeuring in te zenden, mededeelende, dat na 17 Februari geen regee ringsgoederen meer zullen worden verkrijgbaar gesteld voor die gemeenten, waar dan geen af doende contröle werkt. De »Tel" verneemt uit 's-Gravenhage. Naar wij meenen te weten, was de mogelijk heid om een stelsel van rantsoeneering voor de voornaamste voedingsmiddelen reeds lang over wogen. De zaak is zelfs reeds ter sprake geko men bij de eerste regeling der broodvoorziening (de eerste bruin-broodperiode). De uitvoering stuitte toen af op bezwaren van adminstratieven aard) die voornamelijk, door de groote gemeenten wer den naar voren gebracht. De steeds grooter wor dende sshaarschte en de moeilijkheden, die een behoorlijke uitvoering der distributie wet voorna melijk in de groote steden met zich bleek te brengen deden de noodzakelijkheid van een rant- sooneeringssvsteem gevoelen en toen in verband met de 5 Februari in werking tredende brood regeling de gemeenten voor een zeer omvangrijke administratieve werkzaamheid kwamen te staan, bleek ook van de zijde der stedelijke besturen geen bezwaar meer te bestaan. Op een Maandag hier ter stede gehouden vergadering moet toen na gehouden overleg tot dezen maatregel besloten zjjn. De minister, de commissie van bijstand en afgevaardigden dergemeenbesiuren waren op deze vergadering aanwezig. Men zal bjj invoering der rantsoeneering gebruik maken van de gegevens, die reeds verzameld zijn voor de broodregeling. Eigenaardig is, dat in de groote provincieplaatsen de uitvoering der distributiewet geen reden tot klagen gaf. In de groote gemeenten daarentegen wel. Den gemeentebesturen wordt het nu in- hij mij alles had nagelaten wat het huis bevat te, waar hij zoolang gewoond had" 1 „Dat was toch een heel eenvoudig denkbeeld, dunkt me, om de meubels te vermaken aan hem. die de muren reeds in bezit had"? „Niet zoo eenvoudig, als gij weet, dat zich hier niet alleen zeer veel zeldzame voorwerpen bevinden maar een bibliotheek van kostbare boeken en schilderijen van hooge waarde Hoe het ook zij ik blijf baron de Seuil niet alleen mijn heele leven dankbaar maar by her. nazien van alles wat hij rondom zich verzameld heeft, heb ik zooveel overeenkomst ontdekt tusschen zijn smaak en den mijnen, dat het mij spijt, dat is hem de erkentelijkheid niet heb kunnen betuigen, die ik nu voor hem gevoel" „En wanneer heb je deze erfenis van dien beminnelijken overledenein ont rangst genomen Korten tijd geleden. Daar ik niet vermoeden kon. welke aangename verrassing mij hier wachtte had ik mij niet gehaast de plaats te komen bezoeken Herinner je je nog dien dag, Eliane, toen ik de studeerkamer binnenkwam, waar jij toen alleen waart „Ja, ik herinner mij dien dag". Zij zwegen beide eenige oogenblikken en toen hernam Raynald Het was korten tijd daarna. Na deze lente, die mij he' schoonste tijdperk van mijn leven toeschijnt, kwam ik hier op een even moooien en kalmen dag als vandaag. Wordt vervolgd.) tl 5 -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 5