Dagblad voor Schiedam en Omstreken. teJ2Lg. f Qflfl geheele f 111 E een hand, invaliditeit; I j.UU voet of oog; flflOAflOÜ-SfHISfli De Oorlog. ELIANE. Gratis Ongevallen verzekering 4*1 [11111 4CMte Jaargang. Maandag 29 Januari 1917. No. 11747. feuilleton eieraiioastii op do polis leraelae Toorwiirdei. [j |J BiüteitlaiidNch Mieuws, Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, oa kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen pet 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene te Schiedam. b« verlies van eiken ande ren vinger. AAN HET WESTELIJK FRONT Aan het westelijk front heerscht in de laatste dagen groote bedrijvigheid. In het bijzonder wordt er bij de Somme en in den omtrek van Verdun zwaar gevochten. Het Duitsch stafbericht van gistermiddag meldt: Legergroep prins Rupprecht: Na vrij sterk vuur zijn Engelsche afdeelingen ,erin geslaagd, zich in een klein gedeelte van onze voorste linie ten Z.W. van Le Transloy (ten N. van de Somme) te nestelen. Bij de overige legers heerschte, tijdelijke toe neming van het vuur in begrensde vakken en op zich zelf staande gevechten in het terrein voor de stellingen daargelaten, rust. Het Duitsch stafbericht van gisteravond meldt Op den Westelijken oever van de Maas mis lukten verscheiden aanvallen van de Franschen tegen de 'hoogte 304 (nabij Verdun.) De Fransche staf berichtte gistor-middag Aan den linker Maasoever gevechten met hand granaten in Oostelijke richting van heuvel 3Q4. Op den rechter Maas-oever, hebben de Franschen gisteravond" tusschen. Eparges en den branché Calonne een overrompeling uitgevoerd, die ge heel slaagde. De Franschen hebben taf van lij ken in de Duitsche loopgraven gevonden en be- V.ngrijke buit meegebracht. In- de streek .an Moulainville is een Duitsch vliegtuig door spe ciale fransche kanonnen neergeschoten. Het avondcommuniqué luidt: De gewone beschieting aan het geheele front in het bijzonder levendig hij Verdun ui m den Elzas. De Engeische hevelhebber Haig seint dd. 27 Januari: Dc Engelschen hebben hedenochtend vroeg een welgeslaagde operatie aan het Sommefront m de buurt LeTransly. uitgevoerd. Alle doe- en, die aangevallen werden, zijn genomen en leen. overbeerschend gedeelte van de stelling van den vijand is vermeesterd. Wij hebben ruim 350 gevangenen, onder wie zes officieren genomen. Hevige tegenaanvallen, die de vijand in den °op van den dag ondernam, om het verloren mrrein te herwinnen, zijn alle door ons vuur mei zwaie verliezen afgeslagen. Het totaal t'an on- ve verliezen was zeer licht. len N.O. van Neuville St. Vaasl is vanochtend ij aglicbt de stelling van den vijand overrom- Pe' en z'Jn gevangenen gemaakt. Schuilplaat sen met ongeveer 50 Duitschers erin werden ver nietigd. M ij leden geen verliezen. Gisterennacht is een van onze patrouilles ten 1 -0. van Vermelles in een van de vijandelijke oopgraven binnengedrongen. Aan de vijandelijke "zetting werden een aantal verliezen toege bracht. Naar het Fransch. 34 Je kunt je mijn verbazing en mijn verrukking voorstellen, toen ik die lieve woning binnentrad, waarvan ik dus eigenaar was geworden Ik bracht den dag door met er al den rijkdom van na te zien en ik ging eindelijk naar de kamer van den baron, waar de mooiste schilderijen en zijn ge liefkoosde boeken zich bevonden Vermoeid van alles wat ik gedaan had en met een zeldzaam an kostbaar boekwerk in de hand, sliep ik in; dat geloof ik ten minste, in ieder geval had ik een droom, een heerlijken droom. De ondergaan de zon scheen door de gekleurde vensters naar binnen en hulde de kamer in een gouden licht, én te midden van een diepe stilte gaf ik mij zelf rekenschap van de groote verandering, die in mijn leven had plaats gegrepeneen tot nu toe voor mij onbekend gevoel vervulde mijn ziel met geluk en met angst. Ik trachtte te zeggen wat ik voelde, maar niemand was er om naar mij te luisteren, toen ik plotseling gevoelde, dat ik Biet alleen was. Jij stond voor mij, Eliane, met een grijze japon aan, die je toen droeg, Wij bombardeerden vandaag de stelling van den vijand in de huurt van Serre en beschadig den zijn verdedigingswerken zwaar. Ten N.O. van Atrecht zijn werkende afdeelin gen van den vijand door ons vuur verstrooid. Ten N.O. van Hulluch werd de vijandelijke infanterie door onze artillerie in liet open veld aangetast en leed vele verliezen. Er is groote werkzaamheid van de artillerie aan weerszijden geweest in de huurt van Armen- ticres en Yperen. De vijandelijke vliegtuigen toonden gisteren minder ondernemingslust. Onze vliegtuigen ver richten veel nuttig werk. Twee vijandelijke vlieg, tuigen werden vernietigd, een ander gedwongen om in gehavenden toestand te landen. Twee van onze vliegtuigen worden vermist Van de vijandelijke vliegtu;gen, di? sedert 23 dezer vernietigd zijn, vielen er zes binnen onze) linie. De Engelschen zijn vandaag bij het aanbreken van den dag vijandelijke loopgraven binnenge drongen ten Noordoosten van Neut i 11 e St. V a a s t, brachten den vijand vele verliezen toe, bombardeerden schuilplaatsen en maakten krijgs gevangenen. Nog een met succes volbrachte tocht ten noordoosten van Festubert had tot resul taat. dat wij krijgsgevangenen maakten Wij le den geen verliezen. Wederzijdsche artillerie-be drijvigheid ten Noorden der Somme. In luchtge vechten zijn vier Duitsche vliegtuigen vernie tigd. AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Russische staf meldt dd. gaster: Na een krachtige artillerie-voorbereiding vie len de Duitschers onze troepen aan weerskanten van den weg van Kalnezem naar Scholck ten W. van Riga aan. De aanval werd afgesagen en de Duitschers stroomden in wanorde terug. Na twee uren hervatten de Duitschers dia aanval' op dit. front, maar werden opnieuw teruggedreven. Na een artillerie-voorbereiding ondernam de vijand het offensief tegen onze troepen, die stel lingen bezet houden op zes werst ten N.W. van Kalutzem. Ons vuur dwong den vijand op den grond te gaan liggen. In den nacht van 27 dezer vielen na artillerie vuur kleine vijandelijke afdeelingen onze posten aan de rivier de Sjara in de huurt van de spoor weg Raranawitsje-Loeninetsi aan, maar werden naar hun loopgraven teruggedreven. Op 27 dezer is een Farman-vh'egtuig van ons met den vlieger Ploegin en den waarnemer ka pitein Kiselef, die van een verkenning terugkeer de. door een Duitsch jachtvliegtuig aangevallen. Het leverde slag met het Duitsche toestel: Na een tweegevecht met machinegeweren vloog ons vliegtuig in brand en viel bij de rivier de Sjara ten Z.O. van Baranowitsje voor onze prikkeldraad^ versperringen. De lijken van den vlieger en van den waarnemer zijn denzelfden dag weggehaald. Een Duitsch vliegtuig heeft bommen geworpen met je glanzende haren, die in krullen tot op je middel afhiDgen en ik zei tegen je dat al dat licht al dat geluk die geheele verandering, door jou tegenwoordigheid gebeurde Raynald zweeg en n.,dat Eliane hem een oogenblik aangezien had. wendde zij het hoofd af Zij gevoelde zich even ontroerd en verward als den vorigen avond Toch verhinderden haar terughoudendheid en zelfbeheersching, die haar zoozeer kenmerkten, ondanks alle onafhankelijk heid, haar dit te doen bliiken en na een oogen blik van stilte, zei ze met een stem die, on danks een lichte trilling, toch kalm was: „Maar, behalve die dichterlijke bijzaken, zal die droom natuurlijk verwezenlijkt worden, zoo als ik hoop, want je kunt wel begrijpen, dat alles, wat je mij van deze wondervolle woning verteld hebt, mij vurig doet verlangen haar te bezoeken.® Deze toon, die zachte stem. die kalme blik brachten Raynald tot zichzelf Hij had zich bijna verraden en dacht-te laat aan zijn voornemens; hii voelde zich dus zeer verlicht, toen hij kon denken, dat zij hem niet begrepen had, en be loofde zijn nichtje eenigzins ontroerd en verle gen, dat hij haar zoo spoedig mogelijk er heen zou brengen. Daar het ondertusschen laat ge worden was, sloegen zij in draf den weg in naar het park; en toen Raynald zijn nichtje aan de deur - van het kasteel deed afstijgen meende bij, dat hij de belofte aan zijn vriend gedaan, i streng gehouden had. op het station Zamixic aan den spoorweg naar Alexandrofsk. Op 19 Januari, Driekoningen (0 S.), heeft de aalmoezier van een van onze divisies, de aarts priester Cholmogorof, in de streek van Sahoezy aan de Sjara ten Z.O. van Baranowitsje met een kruis en wijmater een tocht door de vooruit geschoven loopgraven gedaan en de troepen ge zegend. Hel vuur van artillerie en machine-geweren) dat door den vijand geopend werd, weerhield vader Cholmogorof niet, zijn tocht te vervolgen. Een van de mijnen van den vijand kwetste den dap peren priester en-den soldaat die hem vergezelde, doodelijk. Deze stierf een uur later. Toen de hospitaalsoldaten toeschoten, weigerde de priester om het eerst verbonden te worden en wilde dat de soldaat e erst verhonden zou worden. Ondanks ten hevige bloeding, diende de priester den aan zijn zijde stervenden soldaat de Sacramenten toe en pas toen deze weggedragen was liet hij zich zelf verbinden. Op den avond van dien eigen dag stierf vader Cholmogorof op de verban plaats van de divisie. Ten Z. van Brodv ondernam de vijand een aan val op afdeelingen van onze garde, maar stuit te daarbij op ons vuur en een tegenaanval. Hij leed zware verliezen en stroomde in wanorde naar zijn loopgraven terug. Ten N. van Kirli Baba is een aanval van den vijand afgeslagen. In de Boekowina. De Russen zijn, na een.artillerievojrbereiding, aan weerskanten van den weg Kimp dung-Jakoeni tot den aanval overgegaan en hebben na een ver woeden strijd de versterkte stellingen van den vijand over een front van 3 werst doorbroken. Zij namen gevangenen en buit, die nog niet ge teld zijn. De Duitsche staf meldt dd. gister-middag: Het front van prins Leopold: Aan de Aa is het artilleriegevecht hevig geweest. Aanvallen der Russen op beide oever zijn onder zware ver liezen voor hen mislukt. Het front van aartshertog Tozef. In den sector van Mesteeane&et (20 K.M. ten Zuid-Westen van Kimpolung) aan de Gouden Bistritza, moest ten gevolge van den machtigen druk der Russen, de verdedigingslinie dichter naar den Oostelij ken oever verlegd worden. ALLERLEI NIEUWS. Wetenswaardige bijzonderheden heeft de Fransche oud-minister Millerand in een rede voering te Marseille medegedeeld over de moeilijkheden in het begin van den oorlog docr de Fransche regeering ondervonden hij den muni tie-aanmaak. Kort na half September 1914 bereikte het mi nisterie van oorlog het verpletterende bericht, dat de voorraad munitie voor de veldartillerie zeer snel verminderde. Om te beginnen moest de dagelijksche aanmaak van 13.400 projectielen op 200.000 worden gebracht. Op 20 September De markiezin zat in een kamer, grenzend aan haar slaapkamer de brieven te lezen, die zij ontvangen had, toen Eliane verscheen. Het jonge meisje had haar rijkleed uitgedaan en had nu een witte japon aan die den glans van haar gelaat, dat hooger gekleurd was dan gewoonlijk, nog meer deed uitkomen De markiezin was er door getroffen. „Je ziet er'van morgen goed uit. lief kind,® zeide zfj, terwijl zij een oogenblik met lezen op hield, om naar haar te kijken „de buitenlucht schijnt je goed te doen „Ja tante, dat geloof ik ook; maar op dit oogenblik komt mijn kleur misschien wel van dq boschlucht. die ik genoten heb." „Ben je reeds in het bosch geweest?" „Ja, met Raynald wij hebben een heer- Eik toertje te paard gemaakt Deze woorden werden haar op de lippen ge dreven door een gevoel gelijk aan dat, waar mede zij in haar jeugd haar ondeugende streken moedig kwam bekennen. Zij kon er niets aan doen, maar haar ritje scheen haar te mooi toe, dan dat zij er geen aanmerking over zou moe ten hooren Zij voelde zich dus zeer verlicht, toen de markiezin haar kalm antwoordde, on dertusschen haar brieven openmakend. „Daar heb je goed aan gedaan en het doet mij genoegen, dat Raynald vroeg genoeg op was om jé te begeleiden." Zij verdiepte zich weer in haar lectuur, en toen zü klaar was, nam zij plaats aan een te- word te Bordeaux onder voorzitterschap van den minister van oorlog een vergadering van industrieelen gehouden. De Fransche industrie, 'gemobiliseerd, werd verdeeld in vijf groepen; aan het hoofd van elke groep werd een firma of particulier geplaatst, verantwoordelijk voor de verkrijging van den geweldigen aanmaak welke thans onmiddellijk noodig was. wilde men niet binnen korten tijd gedwongen zijn, de wapens te moeten strijken. Wij hadden te werken met fabriek- en ander personeel zonder ontilleering, volkomen onvoorbereid voor dit werk. Een nieu we moeilijkheid rees spoedigvóór alles wiren projectielen noodig, maar ook moest gedacht worden aan aanvulling van den voorraad kanon nen zelf. En nu moet men niet denken dat men maar behoefde te bestellen I Op 22 Sept. wa ren bij een groote particuliere firma 20 batte rijen veldartillerie besteld 31 Oct., op den zelfden dag, dat de artillerie-inirchtingen een nieuwe beestelling deden berichtte de fir ma, dat bij aanvaarding van de opdracht de projectielenaanmaak aanmerkelijk zou moeten woiden verminderd. Tot in het begin van 1915 kregen wij op die wijze vrijwel dagelijks bericht, dat aanneming der bestellingen niet werden na gekomen. Zoo moest de kanonnenaanmiak wor den uitgesteld. Ten slotte heeft de Fransche industrie resaltaten weten te bereiken, welke, zeide Millerand, alle verwachtingen overtroffen. Na een beraadslaging in geheime vergade ring over de interpellaties nopens de Grieksche zaken, heeft de Fransche Kamer in openbare vergadering mét 313 tegen 135 stemmen een mo tie van vertrouwen in de regeering aangenomen, In een fabriek te Massv bij Pat ijs is een ont ploffing van meliniet geweest. F.r is één man gedood; vijftien menschen zijn cekwest. De Engelsche hulpkruiser „Laurentic" is op 25 dezer bij de Iersche kust door een Duitsche duikboot in den grond geboord of >p een mijn gezonken. Twaalf officieren en a 09 man zijn gered. Dénis Cochin, de Fiansohe minister van blokkade, heeft gisteren in een onderhoud met den Parijschen correspondent van de „Daily Te legraph" gezegd, dat hij volkomen instemt met de verklaring van Cecil over de doeltreffendheid der blokkade. Voor Frankrijk betreft die vooral den uitvoer naar Zwitserland, waarmede Frank rijk een volkomen bevredigende regeling heeft getroffen. De moeilijkheden, eenige maanden ge leden gerezen, zijn geheel bijgelegd. Frankrijk was verplicht zijn uitvoer naar Zwitserland te her zien, maar jheeft zulks in den meest liberalen zin gedaan en Zwitserland heeft de nieuwe rege ling als volstrekt bevredigend aanvaard. Cochin verzekerde, dat de Fransch-Zwitersche grens geen lek in de blokkade der geallieerden vormt. Volgens de Parijsche bladen behoort luite nant Guynemer, die pas zijn 30? Duitsche vlieg tuig heeft neergeschoten, tot 'het derde eskader, het z.g. ooievaars-eskader, het bejoc-mdste van feitje om te gaan schrijven, zonder zich verder met het jonge meisje te bemoeien,- dat na een oogenblikje wachtens weg wilde gaantoen haar tante weer opkeek. „Neem mij niet kwalijk. Eliane." zei ze ver strooid, „maar er komen de volgende week veel menscben. de hertog van Longvilliers met zijn vrouw. Malseigne natuurlijk. Horace de Trevals en nog eenigen uit de buurt, aan wie ik schrijven moet Ik heb nog veel te doen." „Kan ik u ook helpen?" „Neen, dank je wel Ja toch vraag juflrouw Sylv'estre eens of zij bij mij komt." Toen, als door een plotseling invallende ge dachte gedreven „Neen, neen®, zei ze. „ik zal straks wel met haar spreken ik moet eerst Ga maar, kind, voor het oogenblik heb ik je niet noodig; ik zal je diensten later vragen Doe van morgen maar wat je wil We drinken om twaalf uur koffie Tot zoolang heb ik het erg druk Eliane verliet de kamer zonder te antwoorden en zij had reeds de eerste treden van de breede trap beklommen, die naar haar kamer leidde, toen zij Raynald door de gang zag loopen. Hij kwam vlag naderbij en leunde tegen de leuning onder aan de trap, terwijl hij naar Eliane keek, die boven hem stond op de vierde trede. „Ontvangt mama reeds? Is zij alleen?" vroeg hij, eenigzins ontroerd. i Wordt vervolgd.) i in aa'fciaiT* -*w'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1