Dagblad voor Schiedam en fonn «h.a™ finn *«l flf]f) inïis&x; I £UU^«J lUU^ IIUU De Oorlog. 40*t© Jaargang» Dins 30 Januari HH7. No. H748 Gratis Ongevallen verzekering ELIANE. GTereeiiomstU op de polis Tenelae loorwaardei, üuitenlaiidscli Mouwb. FEUILLETON Binneulaud. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50. per week 12 cent per maand 50 ct„ franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteereo. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche' Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. AAN HET WESTELIJK FRONT. De Duitsche staf meldt: Front kroonprins Ruppreeht van Beieren: Ten N. van Armentières vielen de Bnjjelschen in drie golven de stellingen van het Beierschtï regiment infanterie no. 26 aan, dat den vijand met groote verliezen afsloeg. Ten Wi. van Fromellers, ten W. van Neüville St. Vaast op den noordelijken an- cre-ocver en ten N. van Vicq a/d. Aisne bleven ondernemingen van vijandelijke patrouilles zonder succes. Ten Z.W. van Le Transloy !s een Engelsche post opgeruimd. Front van den Duitschen kroonprins: Óp den westelijken Maasoever heerschte den gehee l e n, nacht levendige militaire bedrijvigheid, 's Och* tends trachtten de Franschen zonder vuurvoor- bereiding bij wijze van verrassing tegen de op 25 Januari genomen stellingen op hoogte 304 op Jte rukken. In ons dadelijk geopend vuur stroomden zij terug, vau 's middags af, na een krachtige artillerie-voorheieiding op onze loopt graven Er volgden op hevige vuurgolven nog drie aanvallen van de Franschen,. die alle zon der succes braekn. De wakkere Westfaalsche regimenten infanterie no. 13 en 15 en het Baden- sche regiment reserve-infanterie 109 hielden in hardnekkige verdediging het veroverde terrein, waarvan ondanks groot gebruik van menschen en munitie, geen voet door de Franschen terug genomen kon worden. In de Vogezen zijn 9 gevangenen bij een ver kenning binnengebracht. Na een krachtige vuurvoorbereiding drongen bij den Hartmannsweilerkopf aanvalstroepen van het Wurtembergsche regiment landweer-infante- rie no. 124 in de Fransche loopgraven en keer den met 35 gevangenen en 1 machine-geweer terug Fransch communiqué dd. 29 Januari. In den loop van den nacht hadden talrijke 'ontmoetingen tusschen patrouilles plaats, met name iri Champagne, bij Eparges, en op verschil lende punten van het front in den Elzas. Op den Hartmannsweilerkopf werd een aanvalspoging der Huitschers op een Fransche loopgraaf gemak- fcelijk afgeslagen. Het Engelsch staibericht meldt: Wij voerden raids uit op de vijandelijke linies ten Noord-Oosten van Vermelles en bombar deerden de onderstanden, waarbij de vijand tal rijke verliezen leed. Wij drongen de vijandelijke posities ten N.O. van Armentières binnen, tot in de derde linie, vernielden de schuil plaatsen met hunne bezettingen. Ook ir, de loop graven werd een belangrijk aantal Duitschers gedood. Enkele gevangenen zijn gemaakt. Belangrijke artillerieactie ten Noorden der Som- Naar het Fransch. 35 „Ja maar zij heeft het zeer druk. Zij wacht een groot gezelschap de volgende week." i,Weet je wie?" „Den hertog en de hertogin van Longvilliers, geloof ik en nog anderen." „Dat de drommel ze hale!" Eliane glimlachte. „Ondanks dien ongastvrijen wensch twijfel ik er niet aan. of je zult hen zoo beleefd mogelijk ontvangen." .Ik wou dat er niemand niemand kwam. Ik zou hier willen wonen met mama, juffrouw Sylvestre en met jou Eliane" Eliane gaf geen antwoord en ging de trap op, terwijl haar neef haar met de oogen volgde tot haar wit kleed verdween. Toen klopte hij aan de deur van de kamer zijner moeder. „Je komt juist goed," zei ze vroolijk, toen ze hem bemerkte „Ik wilde je laten roepen Ik moet eens ernstig met je spreken Raynald,"1 „En ik, mama. heb u ook iets belangrijks mee te deelen; daarom kom ik u zoo vroeg me en in den sector van Yperen, waar wij een grooten brand in de vijandelijke loopgraven veroorzaakten. Onze zware artillerie was in actie ten Noorden van de Ancre en tegen het vijandelijk hoofdkwar tier te Lens. - Onze vliegers deden zeer succesvol werk. Ver schillende luchtgevechten werden geleverd. Een vijandelijk vliegtuig is vernield en een der onze wordt vermist. AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Duitsche staf mejdt Front prins Leopold van Beieren: Aan de Aa beperkten weer met slecht uitzicht en sneeuw jacht de militaire bedrijvigheid. De-beproefde Turksche troepen van het 15de legercorps sloegen aan de Zlota Lipa aanvallen van de Russen af, die na hevig vuur met sterke massa's ondernomen werden. Op een plaats zui verde een snelle tegenaanval onze eigen Joopgra ven. Pij het nazetten werden den vijand een aan tal gevangenen afgenomen. Duitsche aanvalstroepen haalden aan de Na- rajofka uit de Russische stellingen 9 gevange nen Duitsch stafbericht Front aartshertog JozefIn het. Mestacanesci- vak onderhield de vijand 's nachts een sterk vuur Twee aanvallen van de Russen mislukten. Mackensen: Niets bijzonders. Russisch communiqué. De Russen ondernamen een bajonet-aanval ten Zuid-Westen van Potutory, ten Zuiden van BrZes- kany, en veroverden de eerste linie, waarop zij woedende tegenaanvallen der Turken afsloegen en zes Turksche mijngangen tot ontploifing brach ten. Na de loopgraven te hebben vernield, keer den zij weder terug. De Tukken vielen nog twee malen aan, maar werden teruggeworpen. De Russen maakten Zaterdag in den slag ten Noord-Oosten van Jakobeni 1030 man krijgsge vangen. OP DEN BALKAN. Roe m e n i De bijzondere correspondent van dé „Tirnes" seint uit het Roemeensche hoofdkwartier dato 24 Januari: Een der leidende Roemeensche generaals, met wien ik een onderhoud had, deelde mij mmfe, dat het nieuwe Roemeensche front krachtig versterkt wordt, en dat de reorganisatie van het leger in vollen gang is. Alles gaat systematisch vijn gang. Als het weer de .operaties niet belemmerde, zou den wij morgen duizenden manschappen op nieuw naar het front kunnen zenden. Inmiddels wordt de tijd benut met de soldaten volledig op moderne wijze uit te rusten, en zij zullen dra een krachtige hulp vormen voor het leger der geallieerden. Onze soldaten, aldus de generaal, zijn grootendeels hoeren, die het denkbeeld niet kunnen verdragen, dat hun dorpen in vreemde storen." De markiezin keek verrast op; de stem /an Raynald verried een groote ontroering. Zij keek haar zoon een oogenblik stilzwügend aan. Wij hebben het reeds gezegd, zij bemoeide zich niet veel met de gedachten van anderen. Maar dat was misschien meer uit gewoonte om de hare ingang te doen vinden. Als sjj wilde of beter gezegd als zij er aan dacht, kon zij even goed als een ander de uitdrukking vaH het gelaat ontcijferen, dat haar belang meebracht te bestudeeren. Dat van Raynald verontrustte haar. Ondanks de liefde voor zijn moeder en den eerbied dien hij nog altijd voor haar had was hij haar meer hartelijk toegedaan dan onder worpen.' en zy kon hem, naar haar zin, haar meening niet meedeelen zooals aan haar dochter. Hij was teeder en heftig; nu eens geneigd tot droomerij. wat zijn moeder als een gebrek be treurde, dan weer onstuimig en onvoorzichtig Zij geloofde dat hij haar meer dan een verras sing in haar leven zou kunnen bereiden, en deze vrees deed haar dikwijls minder op haar gemak zijn. Op dit oogenblik was Raynald bleek en ontroerd, ondanks zijn glimlach Wat wilde hij haar zeggen Een oogenblik wilde zij hem de mond snoeren, door zei e met haar plannen voor den dag te komen Maar na een vluchtige overweging besloot zij dat niet te doen, hem te laten spreken en daarnaar te handelen Raynald had half zittend, half knielend plaats handen zijn gevallen. Zij zijn vastbesloten ze te heroveren of te sterven. Volgens den „Times"-corrQspondent is de si tuatie aan bet Roemeensche front op het doode punt gekomen. Alle pogingen van den vijand in de laatste weken ondernomen om verder op te rukken, zijn onder groote verliezen voor de- zen mislukt. De Russisch Roemeensche troepen houden stand aan de Trotus- en de Sereth-linie, en deze is zoo sterk, dat de vijani daar onmoge lijk zijn slag zal kunnen slaan. Naar verluidt, begint bij zijn .roepen al van dit front weg te voeren. Er zijn nog vier of vijf Duitsche divisies, terwijl de Oostenrijksche j en Turksche 4 roe pen het ontbrekende moeten aanvallen. Ik zag ©enige Duitsche gevangenen, die niet toegerust waren voor een wintercampagne. Zij droegen hun zeer dunne zomerkleeding en sommige stierven tijdens den tocht naar de interneeringskampen. Er /.ouden nog meer sterf gevallen onder dezen zijn voorgekomen, wanneer de Roemeensche soldaten hun geen kleeren ge geven hadden. ALLERLEI NIEUWS. Binnenkort te St. Petersburg een conferentie der geallieerden in voortzetting van de vergade ringen in andere hoofdsteden geho'iuen worden. Onder de reeds gearriveerde "ede.egeetdei be vinden zich lord Milner voor Engeland, Doumerg- ne en Castelnau voor Frankrijk en Italiaansche .afgevaardigden. - De Roemeensche generaal Hliescu is Za terdag te Parijs aangekomen en had aldaar een onderhoud met den minister van Óorlog, gene raal Lyauthey. Zondag werd hij door Briand ont vangen. De chef van de veldtelegrafie in het groo te Duitsche hoofdkwartier heeft den rang van divisie-commandant ^gekregen. Hij is daardoor chef van alle telegrafie-troepen geworden en raadgevend en uitvoerend orgaan van jeu chef van den generalen staf van het veldleger en verantwoordelijk voor de ontwikkeling, het gereedhouden en het gebruik van de vereischte middelen. De allerhoogste kabinetsorder, die de2r verordening brengt, is gebaseerd op de- verhoogde beteekenis van den inlichtings dienst. De Duitsche generaal-majoor Jaco Pflügel, chef van den staf van een plaatsvervangend! generaal-commando, is gesneuveld. Anderson, lid van het paitement voor de arbeiderspartij, en deel uitmakend van de re- geeringscommissie voor de prijzen van de le vensmiddelen, heeft in een redevoering te Leices- ter gezégd, dat hij meende geen geheim te ver raden, door mee te deelen, dat de Engelsche be volking zeer binnenkort op rantsoen zal wor den gezet en wel door invoering van het kaart systeem. Net Nederlandsche stoomschip „Maasland" zette te Las Palmas de 19 man équipage van het Noorsche stoomschip „Tharaselani" aan wal, het welk tot zinken was gebracht door een Duit sche duikboot, die den kapitein aan boord hield. Volgens een Lloyd's-hericht zijn de Noor sche stoomschepen „Herö Vidar" en „Domstad" tot zinken gebracht. De bemanning is gered. Ook zou het Russische stoomschip "Egret" tot zinken gebracht zijn. genomen op een laag stoeltje, dichtbij zijn moe der Hij nam haar hand en drukte er een kus op. Zijn hart klopte luid enjhij wilde kalm spre ken. „Kom Raynald", zei de markiezin, met haar hand door zijn dicht haar strijkend. „Wat is er? wat voor ernstigs heb je mij mee te deelen „Ja mama, wat ik u te zeggen heb. is ernstig, want mijn levensgeluk hangt er van af. Maar wees niet bang, er is geen sprake van om u te verontrusten of schrik aan te jagen." „Kom ter zake Raynald. als je blieft." „Welnu", zei Raynald plotseling op vastbera den toon „ik ben zesentwintig jaar oud en het onrustige en werkelooze leven, dat ik nu leid, moede. Ik vind Erlon betooverend schoon, en ik wil er gaan wonen, in éen woord ik wil trou wen „Wel! Spreek dan toch. kind dat je daar zijt I Waarom zooveel omwegen gemaakt, om mij te komen vertellen, dat je mijn wensch wilt over treffen I" Raynald drukte weereen kus op de hand, die hij nog steeds vasthield. »Dank 1 dank 1 moeder", herhaalde hij ontroerd. „Ou stemt er in toe, niet, waar? ,U keurt het goed want het meisje, dat ik bemin en ui verkoren heb u bemint het en hebt het tot dochter gekozen De markiezin trok plotseling haar hand uit die van haar zoon terug. „Dat jij bemint Dat jij uitgezocht heb De afspernng van de Noordzee. De „N. R. Ct." schrijft: Engeland gaat -op de Noordzee een nieuwe versperring invoeren, die ons land van nabij raakt. D-onderdag bevatten de Noorsche bladen reeds de mededeeling, gelijk het Noorsche ge zantschap te Londen haar aan het Noorsche mi nisterie van buitenlandsèhe zaken had geseind, een mededeeling dus die de Noorsche pers van dat Noorsche departement had gekregen. Dat Wolff's Bureau het ons niet Eeeft geseind, is misschien hieruit te verklaren, dat het dacht: de Nederlandsche pers zal die mededeeling na tuurlijk van de Nederlandsche regeering krijgen. Ofschoon, ook Berlijnsche bladen hoorden eerst Zaterdag over Kopenhagen van de zaak, en naar het „Berliner Tagehlatt" van daar vernam, had de Deensche gezant te Londen eerst Donderdag avond van de Engelsche regeering van de versper ring kennis gekregen. De Nederlands .'he gezant nog later Zoo ja, dan zou dat kunnen verkLaren, waqropa er tot nog toe geen mededeeling in de Staatscourant is verschenen, tenzij onze regee ring met de openbaarmaking h©eft willen wach ten om nog pogingen te doen verandering in den maatregel te verkrijgen, al kunnen die pogingen ook al vóór de mededeeling aan den Noorschen gezant zijn geschiedt: men zou dit uit die mede deeling kunnen opmaken. Hoe dit alles zij, wij hebben dit, ons land zoo na rakende geval, uit het „Berliner Tagehlatt" in ons laatste Ochtendblad moeien overnemen, en vertalen nu de mededeeling, gelijk de Noor sche gezant die van de Engelsche regeenng heeft ontvangen, uit Morgenbladet' van Kristia.nia, van Donderdag-avond ,In verband met het onbegrensde oorlogsge vaar dat er ter zee is, nu de Duitschers mijnen en duikbeoten gebruiken niet alleen tegen de &n- tente-mogendheden, maar ook tegen ae onzijdige scheepvaart, en er rekening mee houdende, dat er voortdurend handelsvaartuigen tot zinken wor den gebracht zonder dat r-r wordt gezorgd voor de volstrekte veiligheid van de bemanning, geeft de Engelsche regeering hiermede kennis, dat van den 7en Februari af aan de volgende stukken van de Noordzee wegens operaties tegen den vijand voor alle scheepvaart gevaarlijk zullen zijn en dus vermeden moeten worden: „Het gebied omvat de heel© uitgestrektheid der zee (uitgezonderd de Nederlandsche ep Deen sche territoriale wateren), liggende ten Zuiden en ten Oosten van een lijn, beginnend© op 4 mijl Gekozen, jij, Raynald, buiten je moeder om? Maar van wie spreek je toch Het kaïj toch niet Een buitensporige en toch mogelijke gedachte kwam bij haar op. Haar zoon had de mooie Constance de Longvilliers gezien bij het huwe lijk van zijn zuster hij had haar bewouderd en lang met haar gesproken. Zou bij toeval Maar deze droom kon Diet verder uitgespon nen worden Een andere naam was reeds aan de lippen van Raynald ontvallen. En terwijl zijn moeder verschrikt herhaalde: „Eliane!" had hij er alles bijgevoegd wat zijn overvol hart niet langer kon bevatten. „Ja mama, Eliane! Kent u iemand die mooier, edeler, liever, bekoorlijk, in éen woord waardi ger is om uw dochter te worden Hebt u het. gisteren zelf nog niet gezegd Hebt u het mij niet dikwijls herhaald, dat haar verblijf hier in huis een weldaad des hemels was Ts zij niet de vertrouwdste vriendin van Blanche Is zij niet in waarheid de vrouw in die jongelings- droomen aanschouwd, die u als romans be schouwde, en die in haar volkomen verwezen lijkt zijn geworden De markiezin zou geen heviger schrik ontvan gen hebben, als het kasteel boven haar hoofd was ingestort Zij zag plotseling een zeer groot.en hinderpaal verrijzen in de vervulling van een dier plannen die eens in haar geest gevormd, voor haar een wet werden, waarvoor alles moest buigen. Wordt vervolgd.) J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1