Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering De Oorlog. 40ste Jaargamr Woens4»fif..'3'| Januari 1 to7. 1749 Verplichte opgaaf van voorraden. mreetfomitif ob bi polis fermelae norvurln, Officieele berichten. Buitenlandsch Miewws Kennisgeving. Kennisgeving. BureauBoterstraat 50. Telef. 85, ua kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen pei 3 maanden 1.50. per week 12 cent, per maand 60 ct., franco p. poet f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regels 92 et.elke regel daarboven 20 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. bij levenslange geheele invaliditeit bij verlies van een hand, voet o! oog; bij verlies van een duim; bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te jSchiedaim fers betreffende het gevecht op 27 dezer, tea Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kannen veroorzaken.. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het ver zoek van lo. J. Hagestein, om vergunoing tot het op richten van een bergplaats van lompen it> het pand Lombardsteeg 2, kadaster seciie B no. V884 2o. Ary Jordaans, om vergunning tot het j uitbreiden zijner wagenfabriek aan de Hoofdstraat 3436, kadaster sectie L no. 1553, door bijplaat sing van 1 electromotor van 10 P.K., 2 van 5 P.K., 2 van 2 P.K. en 1 van 1 P.K., drijvende verschillende hout- en metaalbewerkiugstnachinesi zulks ter vervanging van een stoommachine van 40 P.K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Woensdag den .14 Feiir a.s., des voor middags ten 11 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van (Se verzoek-n in te brengen, en d e mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten djn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier1 Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 31en Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den R.aad dier Gemeente in zijn vergadering van den 30sten Januari 1917. is vastgesteld de volgende VERORDENING tot beperking van het gebruik van gas en electrisch licht in winkels en voor recla medoeleinden. Van de ontheffingen, sub a, bedoeld, wordt doof Burgemeester en Wethouders, respectieve^ lijk door den Burgemeester, openbar.1 fcennisge- ving gedaan. 2o. van de verbodsbepaling ond°i' e. van art. 1 ten aanzien van winkels, barbierswinkels of kappérssalons, die met één licht voor het be drijf niet voldoende verlicht kunnen worden. Bij deze ontheffing wordt het aantal lichten dat mag worden gebezigd en hun, maximurü-licht- sterkte bepaald. Art. 4. VoorzQoveel daartegen niet is voorzien bij eene wet, eenen algemeenen maatregel van bestuur of eene provinciale verordening wordt overtre ding van eenige bepaling dezer verordening ge straft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Waar het betreft zedelijke lichamen, vennoot schappen of vereenigingen, zijn de bestuurders voor de naleving van deze verordening aan sprakelijk. Art 5. Onverminderd het bepaalde bij art. 8 van hot Wètbdek van Strafvordering zijn met het opspo ren.en constateeren van overtredingen dezer ver ordening meer bepaald belast de ambtenaren der Gemeentepolitie, Art. 6. De verordening van 5 December 1916, be, trekkelijk dit onderwerp, wordt ingetrokken. 'Art. 7. len Februari 1917. Hare afkondiging zal onmiddellijk na hare vast stelling plaats hebben. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in afs. hrift medege deeld. En is hiervan ingevolge art. 7 der verordening afkondiging geschied, waar het behoort, den 31en Januari 1917. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Artikel 1. Het is verboden: a. gas of electrisch licht te bezigen voor re clamedoeleinden b. uitsluitend ter verlichting van uitstalkas ten gas of electrisch licht te bezigen; c. in den tijd waarin de winkels geopend mo gen zijn, in een winkel, kraam, barbierswinkel of kapperssalon, meer dan éen gas o? electrisch licht te branden. Dit licht mag geen grooter lichtsterkte hebben dan van gewone sterkte (80- 120 normaal kaarsen). d. in den tijd waarin de winkels gesloten moe ten zijn, in een winkel, kraam, barbierswinkel of kapperssalon gas of electrisch licht te bran den. met dien verstande dat voor den Zaterdag een uur verlenging wordt toegestaan. Art. 2. Het verbod onder c en I van art. 1 is niet toepasselijk op apotheken. Art. 3. Burgemeester en Wethouders of voorrzoover het den Burgemeester aangaat, de Burgemeester zijn bevoegd eene al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen: lo. van alle verbodsbepalingen dezer veror dening a. algemeen ten aanzien van alle winkels en kramen voor enkele, door hen aan te wijzen, dagen of gedeelten van dagen; b. ten aanzien, van alle winkels op een ten toonstelling, fancy-fair of andere soortgelijke in richting van tijdelrjken aard, voor een .door Bur gemeester en Wethouders, respectievelijk door don Burgemeester, te bepalen tijdvak. AAN HET WESTELIJK FRONT Engelsch staf bericht: Wij hebben bij de hoogte van Marlencourt met goed gevolg raids ondernomen, wierpen bommen op vele loopgraven en maakten 17 gevangenen. Ook zijn wij de vijandelijke linies ten Oosten van Sonchez binnengedrongen en hebben de vij andelijke werken aanmerkelijk beschadigd. Onze vliegtuigen hebben in den nacht van 28 op 29 dezer met succes geopereerd en Lommen geworpen. In luchtgevechten werden drie Duitsche toe stellen vernield, terwijl er eveneens drie in be schadigden toestand moesten landen. Fransch stafbericht Aan den rechter-Maasoever werd een aanval met handgranaten ondernomen op een Fransche loopgraaf in de streek van heuvel 304. Het vuur der onzen deed dezen aanval mislukken en het eenige resultaat was, dat de Duitschers verliezen leden. Ten Noorden van Badonviller faalde een poging der Duitschers >m bij verras sing terrein te winnen eveneens. De Franschen maakten eenige krijgsgevange nen, ^^jrtttelLElzas was de Fransche artillerie ter DCfcè" verordening "treedt in WGrkirig met den hoogte van Meppols in actie. Aan het bverige front heerschte hier en Jaar geschutvuur. Gisteren werden in luchtgevechten drie Duit sche vliegtuigen neergeschoten, een door den; aviateur Hauss, zijn vijfde tot heden. Het bericht wordt bevestigd, dat adjudant Jail- ler er tot heden zes heeft geveld (vijf gewone en een „Drachen.)" Duitsch stafbericht: Op bet Westelijk oorlogstooneel, aan het front van prins Rupprecht, hadden meermalen verken ningsgevechten plaats aan het front in Artois. Tusschen de Somme en de Ancre had een tijd lang een hevig artilleriegevecht plaats. Aan, het front van den kroonprins werden in den avond door de Franschen ondernomen aan vallen op hoogte 304 afgeslagen. De correspondent van de „Times" bij het Fran sche leger meldt dd. 28 dezer: Pij alle vroegere groote offensieven aan het Westelijk front wisten de Duitschers van tevo ren bijna precies, wanneer en waar de aanval gedaan zou worden. De ontzaglijke toebereidse len. die volstrekt noodzakelijk zijn voor er een groote opmarsch beproefd kan worden, verraad den noodzakelijk het geheim van de plaats lang voor den dag waarpp de aanval bepaald was. Wat den tijd van den aanval betreft, .leze wordt duidelijk aangewezen door de vermeerderde werkzaamheid van de artillerie. Dit is het geval geweest te Loos, in Champagne en aan de Som- me. De vijand zag wat de geallieerden van plan waren om te doen en maakten dienovereenkom stig hun toebereidselen. Dit gold ook, ofschoon in veel mindere mate, voor de twee jongste aan vallen van de Franschen aan het front iran Ver dun. In al deze gevallen stonden de Duitschers klaar. Anders zouden wij hen veel verder opge dreven hebben. In de laatste maanden zijn wij in de gelegen heid geweest, om zoo goed als het geheele Fran sche front van Duinkerken tot Pelfoiu te bezoe ken en overal viel hetzelfde te berichten. Voor zoover ik kan oordeelen, zijn de omstandighe den nu van dien aard, dat het voor de Fransche legeraanvoering mogelijk zou zijn, wanneer en waar zij dit verkiest, een aanval te beginnen, zonder aan den Vijand meer te verraden dan wat hij uit de voorbereiding door de artillerie, voor de aanval begint, kan opmaken. Er schijnt echter geen reden te zijn, waarom zelfs dé vij and daardoor gewaarschuwd zou worden. Het is enkel een kwestie van ammunitie. Een gelijk tijdig bombardement langs de geheele linüe zou zelfs den knapsten strateeg, dien de Duitschers bezitten, in het onzekère laten. OP DEN BALKAN. Uit St. Petersburg. De in het communiqué van 29 Jan. gegeven oij- De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengl ter algemeene kennis, dat inge volge art, 5 der Distributie wet 1916 een ieder die na te noemen levensmiddelen of grondstoffen van levensmiddelen anders dan voor eigen ge bruik door hem zelf of zijn gezin in voorraad heeft, te weten a. aardappelen (afzonderlijk op te geven klei-- aardappelen en zand- of veenaardappelen) b. bruine boonen en groene erwten (afzon derlijk op te geven);. c. bak- en braadvet d. rijst (afzonderlijk op te geven Voorloop Rangoon of Bassein eenerzijds en andere soorten anderzijds) e. gort, gehouden is op 3 Februari a.s. aan den Bur gemeester der Gemeente, waar de goederen zich bevinden, opgave -te doen van de hoeveelheid en den aard van bovengenoemde goederen, welke hij in voorraad heeft. 's-Gravenbage, den 25 Jan. 1917. Voor den Mimster, De Secretaris-Generaal, Versteeg. De hierboven bedoelde opgaven moeten op 3 Februari a.s. schriftelijk en onderteekend en met vermelding van adres worden ingezonden aan hpt Gemeentelijk Levensmiddelenbureau, Oude Ke'k hof 4. Volgens art. 9 jo art. 14 der Distributiewet 1916 wordt het niet voldoen aan eene vordering van opgaven als in art. 9 bedoeld of het verstrekken van onjuiste opgaven gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of een geldooete van ten hoogste tiendoize'-it vulden. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Schiedam, 31 Januari 1917. noordoosten van Jacobeni, behoven verbetering. Onze troepen hebben 32 officieren en 1126 man gevangen genomen en 12 machinegeweren bene vens 4 bomwerpers buit gemaakt. Griekenland De.,.Times"-correspondent te Athene meldt via Syra, dat de Venize'listen in vrijheid zijn gesteld en zonder ee-nig incident de gevangenis verlie ten De bladen te Athene hadden woedende be dreigingen tegen hen geuit en gezegd aat de ver raders weliswaar de gevangenis zouden verla ten ten gevolge van den dwang van buiten-af, maar dat niets hen tegen den godgelijken toorn van het Helleensche volk zou beschermen. Het vertrek van de gevangenen ging evenwel vol maakt ordelijk in zijn werk. ALLERLEI NIEUWS. De „Times" schrijft: Ofschoon >n dit land nog geen berichten erover zijn gepubheeerd. wordt uit telegrammen uit Scandinavië, die de censor heeft doorgelaten, afgeleid, dat de Eritsche re- geering nieuwe marine-maatregelen in de Noord zee neemt, en dat tot die maatregelen het leggen van een mijnveld ter hoogte van de westkust van Jutland behoort. Uit Kopenhagen verneemt de „Times" dd. 26 dezer: De nieuwe gevaarlijke zone in de Noord zee zal van,slechts geringen invi el zijn voor x de Deensche scheepvaart. Enkel de route naar Nederland zal getwijzigd worden. Het nieuwe mijnveld zal eehter zeer belemmerend werken op'de Deensche visscherij, vooral zal dat gel den voor de treilers, die in- en uitvaren' te Esb- jerg. Deze treilers zullen 8e kust van Jutland moeten volgen tot een punt ter hoogie van Ring- - kohing, zoowel bij gaan naar als bij het verlaten van de haven. Er werden moeilijkheden geschapen voor het bereiken van verscheiden rijke vischgrcnden. En daar de visscherij reeds bemoeilijkt wordt door de beperkingen op den invoer van benzine, vet ten en hakenworden een minderevangstophre.ngst en een stijging van de vischprijzen verwacht. Volgens een telegram uit Kopenhagen van het 'Exchange nieuwsagentschap, heeft hel te Krs- tiania verschijnende blad Dagbladet vernomen,, dat de nieuwe maatregelen van de grootste be- teekenis zullen zijn voor den handel van Scan dinavië op Rotterdam, die er ten zeerste door zal worden bemoeilijkt. De correspondent te Stockholm van de „Na tional lidende" meldt, dat men het er in Zweden algemeen voor houdt, dat de nieuwe Britschee maatregelen in de Noordzee in geenen deele den buitenlandschen handel van Zweden en Noor wegen zullen bemoeilijken. Uit Zürich wordt aan de .Peilt Parisien" gemeld, dat 23 scholen te Eerlijn gesloten moesten blijven wegens gebrek aan steenkool. Naar de „Stampa" uit Parijs verneemt, wordt het bericht bevestigd, dat aan hc* front voor het eerst 52 c.M. geschut in werking is gebracht. Reeds eenigen tijd geledén is gemeld, dat de- ze monlsterkanonnen in de Fransche fabrieken in aanmaak waren. Reuter seint uit New-York: Het onderzoek betreffende het ontijdig bekend worden van Wilsons vredesnota heeft aan het licht gebracht, dat de bijzonderheden der nota in officieele Duitsche kringen te Yew-York en Washington bekend waren, alvorens dc nota werd gepubliceerd. Van de Belgische grens meldt men We vernemen nu, dat de eerste deportatie te Brussel, waarvan we den aanvang meldden, ruim 2000 burgers getroffen, heeft. Er moesten zich 5000 burgers aanmelden. De kleinste helft werd aangewezen te vertrekken en kreeg geen gelegenheid meer afscheid van hun gezin te nemen. Allen, die opgeroepen werden, moesten zich trouwens van de noodige uitrusdng voor zien. Men verwacht nu weldra een tweede sor teering. Te Antwerpen, Gent en Den der monde niet alleen zijn zieke gedeporteerden teruggekeerd, zooals wij meldden, maar deze toestand wordt nu vrij algemeen in alle plaatsen. Ook uit Diest, Thienen en uit "dorpen hij Charleroi vernemen we. dat zij, die niet in staat zijn te werken, tl 5 L)E IlUBQEMSESTm VAN -SCHIEDAM nre.ngt Ier openbar»* kennis, dal is verschenen <1 onderstaande hekenonnaking ingevolge art. 5 dn Oistrihutiewei 1916:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1