Staten-Generaal. ^tads- en Gewestelijk Nieuwe Gemeenteraad. De Duitsche gezant heeft te kennen gegeven. 1 dat de Duitsche regeering bereid is bijzondere voorzieningen te treffen om het post- oa passa- giersvericeer tusschen Nederland en Engeland van Vlissingen op Southwold te ontzien. In de route van dat verkeer zullen geen mijnen wor» den gelegd. Heden-middag 3 uur zouden de directies van de groote stoomvaartmaatschappijen jn Den Haag confereeren met de regeering. Prov. Statenverkiezingen. De uitslag van* de gister te Zwolle gehouden herstemming voor de vacatureVan Setten (lib was: Balkesteyn (Christ.-hist.) 2140; Vogt (S.D.A. P.) 2335. Gekozen de heer Vogt. G. J. de Jongh. f Naar men verneemt is le heer G. J. de Jongh, cud-directeur van gemeentewerken je Rotterdam voormalig afgevaardigde naar de Tweede Ka mer voor Rotterdam V en lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, gisternacht te 's-Gravenhage in den ouderdom van 71 jaren overleden, na eenige dagen geleden een operatie te hebben ondergaan. R. K. Onderwas. ,,St. Bavo" meldt dat Z. D. H. ie Bisschop Van Haarlem in het bestuur der Vereniging tot bevordering van het R. K. Bijzonder On derwijs in het Bisdom Haarlem heeft herbe noemd den hoogeerw. heer G. H. F. Stoffels en den heer A. J. A. Gilissen en benoemd in plaats van den heer J. F. M. Sterck R. B. Ledeboer. De heer IJzermans wil eveneens gelijkstel ling van H. B. S. en gymnasium. De heer A 1 b e r d a wyst op de urgentie van dé gelijkstelling. De heer de Savornin Lohman bepleit de instelling van een onderwijsraad, alsook de pension- neering van weduwen en weezen van leeraren by het bijzonder gymnasiaal en M. O. De heer van Leeuwen vindt een afzonder lek Departement van Onderwijs noodzakelijk, De heer RoOdenbnrg bepleit de instelling van leerstoelen in de kindergeneeskunde. I sDe heer Van Wijnbergen ondersteunt het verzoek van den heer Lohman, betreffende pen sioneering van weduwen en weezen van leeraren der bijzondere H. B. S. en gymnasia. Spreker betreurt ook de te groote zuinigheid ten aanzien van het onderwijs en dringt er op aan bij sub sidieverlening niet te letten op de richting der aanvragendeD. De heer Bummelkamp bepleit meer sub sidie voor bijzondere H. B. S. en Gymnasia. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag balf twaalf. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Januari 1917 f 97418. 183 nieuwe deelnemers. Terugbetaald in de maand Januari 1917 f 52708.09> 59 deelnemers geheel afgeschreven. Uit een pand aan de Lange Haven zijn gisteren twee paar schaatsen ontvreemd. Een paar is in beslag genomen bij een opkooper. Bij (de politie is aangifte gedaan, dat uit de groentendrogerij gevestigd in het pand „Boston", aan de Nieuwe Raven, twee drijf riemen zijn ontvreemd. Een onderzoek ge schiedt. <mr. Dn Rantsoeneering. Binnen enkele weken zal worden bekend ge. maakt, welke hoeveelheden van de Regearings- artikelen voor de gemeenten beschikbaar zrilen worden gesteld. De toewijzing zal gescnieden berekend naar het zielental. Echter zullen al leen die gemeenten op de ontvangst der Regee- ïingsartikelen kunnein rekenen, waar, volgen si door den Minister goed te keuren plan, de hoof delijke rantsoeneering is ingevoerd. Be per hoofd beschikbare hoeveelheid zal over ieder artikel van week tot week worden vastge steld. („Hbld.") TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 3d Januari. Dé behandeling van de begrooting van Binnenlandscbe Zaken, in het bijzonder van de opheffing van het vlucht oord te Ede, wordt voortgezet. Replieken. De heer Hugenholtz dient een motie in, waarin verklaard wordt, dat de ontruiming van het vluchtkamp niet gewenschst is. De heer Koster komt na een becijfering tot dezelfde conclusie als de vorige spreker, dat het zes maanden zal duren, eer er van bezuiniging sprake zal zijn. Hy geeft den minister in over weging een deskundige commissie te benoemen en in afwachting van haar rapport geen besluiten te nemen. De heer Ruys de Be er enbroeck blijft er bij, dat het voorloopig ongewenscht is de vluchtelingen van Ede naar Nunspeet onder te brengen. Als de minister echter toezegt de zaak nog te zullen overwegen en het resultaat daarvan aan de Kamer mede te zullen deeleD, kan de motie naar sprekers meeDing worden ingetrokken De heer Otto is van oordeel, dat de kwestie te veel bebeerscht wordt door gevoelsoverwegingen en ontraadt dringend aanneming van de motie Te Nunspeet is geen andere soort bevolking meer. De minister van binnenlandsche zaken verdedigt nogmaals de overbrenging en zegt bij aanneming van de motie daarvoor niet uit den weg te zullen gaan. Spr. wil de door hem gegeven cijfers nog wel eens nauwkeurig nagaan, maar is niet bereid om een commissie te benoemen of de zaak nogmaals uit te stellen. De heer Hugenholstz zegt. dat de minister zich thans bereid verklaard heeft te doen wat spreker wenscht. De minister herhaalt nu wat hij gezegd De heer Hugenholtz wyst er op, dat de heer Koster en hij slechts een accountantsonder zoek weBschten en spr. trekt zyn motie in. nu de minister daartoe bereid is. Aan de orde komt dan de afdeeling O n d e r w ij s. De heer M a r c h a n t vindt geen ruimen geest in de begroottng van deze afdeeling. Er is te veel bij het vakonderwijs bezuinigd. De heer Nolens bepleit de aanstelling van een directeur generaal voor het onderwys, ten einde meer continuïteit en stabiliteit inzake de behartiging van de onderwysbelangen te verkrij gen. De heer van Veen vraagt meer subsidie voor middelbaar en gymnasiaal onderwys. De heer Gerhard klaagt over de opdryving van de exameneischen en de overschatting van parate kennis, waardoor groote schade wordt toegebracht aan de ontwikkeling van het verstand en de ware studie. De heer Limburg bepleit gelijkstelling van gymnasia in H. B. S. 5 j. C. De he«r van R a a 11 e ondersteunt bet betoog van de heeren Merchant en Nolens. Spr. vraagt de toezegging, dat de minister de subsidies voor nieuwe vakscholen by suppletoire begrooting zal aanvragen. De heer Eerdmans wil tegengaan de opdrij ving van de eischen van het onderwijs en hij wil meer plaats inruimen voor lichaamsbeweging en sport. Spr. bepleit verbetering der hoogleeraars- salarissen. Cursus R. K. Met»albewerkersbond. Morgen (Vrijdag-avond) zal de beer Hofstede uit Delft spreken over „Den oouw van Onderzee- booten." Het gesprokene zal door lichtbeelden worden verduidelijkt. De les wordt gegeven pm 8 uur in het ge- houw van den Ned. R. K. Volksbond en is toegankelijk voor alle katholieken. Jaarfeest R. K Volksbond. Het jaarfeest van de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond behoort weer tot het verleden. Dat de jaarfeesten door de leden zeer op prijs gesteld worden is gemakkelijk na te gaan, uit het feit dat de leden in drie groepen verdeeld, drie avonden de groote zaal van den bond ge heel vullen. Dit jaar hadden „St. Ambrosius" en de tooneelvereeniging „Alb. Thym" voor èen; aardig programma gezorgd. De zangvereeniging „St. Cecila" die de laatste jaren een belangrijk deel der feestelijkheden voor haar rekening nam, werkte dit jaar niet mee. Zoodoende kreeg de Tooneelvereeniging „Alb. Thym" de gelegenheid om met beter werk* voor den dag te komen. Met veel succes hebben de tooneelisten het drama „De Pauselijke Zouaaf" vertolkt. Het stuk zat er flink in en „Alb. Thym" beschikt over goede krachten. Aan decor en costoums was de noodige zorg besteed, zoodat we de uitvoering niet anders dan kunnen roemen Waarmee we tevens de meening van het publiek vertolken, dat na ieder bedrijf de spelers met een da verend applaus huldigde. De feestavond zou geen feest zijn als „St. Am brosius" niet meewerkte. Deze zeer werkzame afdeeling van vermaak voerde onder leiding van haar directeur, den heer J. F. M. Smits zeer verdienstelijk een vijftal nummers uit. Met de marsch „Granada" werden de zeer voldane be zoekers omstreeks kwart voor elf naar huis ge- speeld. Ten slotte zij nog gemeld, dat de Voorzitter van den Volkshond, de heer Mouwens, de gelegen heid, dat hij alle leden met hun vrouwen onder zijn gehoor had, niet heeft laten voorbij gaan zonder een krachtig woord van opwekking tot hen te spreken. Spr. herinnerde aan het 25-jarig bestaan van de aid. Schiedam van den Volks bond. dat het volgend jaar zal worden gevierd. Spr. hoopte 'dat het door de medewerking van allen een grootsch feest zou wordeu. getuigende van opgewekt Roomsch vereenigingsleven. Ringrjjjdery. De uitslag van de gisteren op de banen der S. IJ. V. gehouden ringrrjderij voor leden der vereeniging is: le prijs: de heer J. de Koning; 2e prijsde heer Klamer3e prijsmet zilve ren medaille van H. M. de Kon;ng;n, rnej. Krui- ning van Rotterdam; 4e prijs: me j. J. H. Meijer; 5e prijs: de heer A. Prins Tr. Het bestuur is voornemens ijs en weder die nende Zaterdag-ajond een avondfeest te organi- seeren. Hedenmorgen om elf uur gleed op den hoek van den Koeten Dam en de Hoogstraat een molenwagen door de gladheid uit en stootte tegen (een paal aan. De koetsier, H. Overzier, viel van den hok, en kwam met zijn linkerhand onder een der voorwielen terecht, In een winkel werd de man voorloopig verbonden. Hoogwater te Schiedam: Vrydag 2 Februari —.15 v.rn., .51 n.m. Flora Bioscoop. Het programma van de Flora-Bioscoop ver meldt voor deze wéék als hoofdnummer „Het wrak op de Noordzee" een drama, dat speelt in een onzer Hollandsche visschersplaalsen en in die plaatsen waar het vertoond werd met groot succes werd ontvangen. Verder worden nog ver meld, prachtig© rtatuurbeelden, „De Tooneel- speelster," drama in 1 acte. Eenige komische nummers volmaken het interessante programma- Odéon. In -Odéon zal van Vrijdag a.s. af een nieuwe bioscoop voorstellingen geven. 1 De Directie van deze bioscoop heeft zich tot doel gesteld, om actueele f'lms te vertoonen, die voor een gemengd publiek geschikt zijn. Men is er vooral op uit om de nieuwste snufjes op bioscoopgebied te Schiedam te ge ven. Zoo wordt nu reeds de regeeringsfilm „Le ger en Vloot" aangekondigd. In de uitvoering van Vrijdag-avond zal alei hoofdnummer gegeven worden: „De Panther," drama in 5 acten. Voor verdere bizonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad van heaen. (Vervolg.) Maximumprijzen. Van de commissie der S. D. A. P.-arbeiders verzoek om de njBXimump'ijzeD op 1 Januari 1907 geilende, voor de gedistribueerde goederen te handhaven. De heer D i n k e I a a r dringt er op aan om deze zaak nu af te doen. De prijzen van ver schillende artikelen, o.a. aardappelen, zijn bij de laatste vaststelling der maximumprijzen weer ver- hóogd. Soaks zullen de p ijzen andermaal ver hoogd worden. De arbeiders kunnen onmogelyk meer betalen. De gemeente moet dan ook de lasten der grootere prijsstijging dragen. .De Voorzitter merkt op dat wanneer de gemeente daartoe zou overgaan, die maatregel voor de geheele bevolking zal strekken. Wethouder Goslinga zegt, dat de Raad on voorbereid is. Spr. betoogt de wenschelijkheid om het adres eerst in handen testellen van B. en W. om advies. De maatregel zal veel geld kosten en daaom is zaak dat de Rand het bedrag onder oogen ziet. De heer Kor pel zegt, dat rijst eerst cp15 c. per pond (handelsprijs) heeft gestaan en later 14 c. is geworden. De ryst moest op 10 cent worden gebracht. Roode en gele kool is van 5 op 6 c, per kilo gekomen. Laat Schiedam het voorbeeld van Amsterdam volgen, waar het verschil tussclmn den vorigen en nieuwen maximumprijs door de gemeente wordt bijgepast. De gemeente betaalt 1/10 en het Ryk legt er 9/10 bij. Kleeren en schoeisel zijn reeds zoo ontzaggelijk duur gewordeD, dat het van belang is iets te doen tegen de prijsstijging der levensmiddelen. Schiedam heeft zoo niet vooraan dan toch in de eerste gelederen gestaan inzake de distributie van levensmiddelen. Laten wij dien weg blyven volgen, dan zal zulks in het belang zyn van het machtige prole tariaat te Schiedam. Het voorstel van den Voorzitter om het adres in handen te stellen van B. en W om ad vies wordt alsnu zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Wijziging Gemeentebegrooting 1917. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring inge zonden Gemeente-begrooting voor 1917, naarasn- leiding van de door genoemd College gemaakte opmerkingen en verder alsnog verschillende posten in ontvangst en uitgaaf te wijzigen. De voorzitter deelt mede, dat thans alleen wordt voorgesteld, de 6000 gld zijnde het tiende deel van de kosten in de levensmiddelenvoorzie ning, op de begrootiDg te brengen. In een volgende vergadering zal een staat van wijzigingen worden overgelegd als aanvulling van de lyst, die bij de gedrukte stukken is gevoegd. De heer de Bruin zegt, dat de raadsleden door dit voorstel eenigszins een kijk krygen op het distributiebedrijf. Het nadeelig saldo wordt voor Schiedam geraamd op 60.000 gld. De Raad oordeelde tot hiertoe over het distributiebedrijf met weinig kennis van zaken. Er is ons wel eens «en overzicht verstrekt maar het was steeds een overzicht waar we niets aan hadden. Spr. heeft desiyds reeds gezegd, dat hy liever geen cyfers had, dan de toen gegeven. En spr. vraagt, hoe men aan deze cyfers komt, of is er maar met de muts Baar gegooid Spr. kan wat hij te zeegen beeft in deze woorden samenvatten»Het gaat niet goed met de distributie. Spr. zegt daarmee niets nieuws.Maar als we een dienst hebben die veel geld kost, mogen we ook eischen dat die dienst goed is. Ook in andere plaatsen loopt het mis, maar in Schiedam is het al mis. Het distributievraagstuk is een vraagstuk van bet grootste belang. Het is de gewoonte van die gemeenten, waar bet minder goed gaat, dat men de schuld gaat laden op Den Haag. Maar het is meermalen gebleken, dat die gemeenten de schuld dichter bij huis moesten zoeken. Rotterdam is «at de distributie betreft, Schiedam ver vooruit. De Raad heelt toe te zien, dat de plaatselijke organisatie zoo goed mogelijk zy. Het betrelt hier zaken waarin een buitenstaander zich gemakkelijk kan vergissen, Spr. hoopt dat hij zich vergist en dat men hem Jtan verzekeren, dat wjj hebben een goed functioneerepden dienst. Op 27 October heeft spr. al gezegd, dat de kolendietributiq op een fiasco zou uitloopen. Toen bleek dat Schiedam geen kolenvoor- raad had opgedaan, wist men dat het oais zou loopen. Het is niet in prde met de distributie. Meer dan 14 dagen geleden is er in de Schie- damsche couranten een berichtje gelacceeid dat er zoo en zooveel, peulvruchten waren aan gekomen. Er heerschte toen aardappelnood en de mensehen vroegen in de winkels naar die peulvruchten, maar die waren er niet. Men moet zich «ensio denken dat als er geen aardappelen zyn het middagmaal veel duurder wordt en niet zoo goed is. De 14 dagen geleden geannonceerde peulvruchten zijn gisteren gedistribueerd en dat terwyl er groot gebrek was. Dit zyn zoo van die dingen, die men toevallig hoort, het is zoo moeilijk te weten hoe het er daar binnen toe gaat. De vischdistribulie heeft niet veel meer te beteekenen en toch kon het gebeuren, dat een zending visch drie dagen ver geten werd. Spr. heeft vernomen, dat men de peul vruchten had laten liggen omdat men in Dord recht een distributiesysteem moest gaan bestu- deeren. Een actieve dienst zou er voor hebben gezorgd dat het systeem klaar was voor de peul vruchten er waren. Nu heeft men toch de peul vruchten op de gewo e wijze gedistribueerd omdat men met het nieuwe stelsel zoo gauw met klaar kon komen. Men heelt hier toegestaan dat de directie van liet bedrijf elders woonachtig is, men heeft van dezen maatregel het nadeel ondervon den aan de gasfabriek, nog meer blijkt het nadeel ervan bij het distribuuebediyf. Het gevolg is zelfs geweest dat er een waggon aardappelen is verloren gegaan. Doordat de verantwoordelijke persoon afwezig is wordt de verantwoording voor sommige handelingen gelegd op personen, die niet verantwooidelijk zijn. Nu voert men groenten aan. Ddbh wat heeft het volk aan gruenten als er geen aardappelen ztju. Andere gemeenten koehien aardappelen maar Schiedam vtschte achter het net. Buiten een klein partytje rijst, zitten we op het oogen- blik met drie leege pakhuizen. Spr. heeft het verkeerd gevonden dat een com missie van bijsta d is benoemd uit den raad. Een commissie van voorlichting uit de burgerij zou beter geweest zyn We bebben hier niet een commissie van bystand maar we hebben een commissie die de directie vervangt. Als men iets vraagt omtrent de aardappels wordt een com missielid als het hoofd genoemd. Als het mis loopt gaat de chef vrij uit. De commissie geeft orders en een commisielid heeft zelfs aan iemand 300 kg. aardappelen laten afgeven. De commissie heeft de fout begaan, zich m te wei ken in het dagetijksch bestuur van het bedrijf. We hebben uoodig een normaal bedryt'. B. eo W. moeten lieuben een hoofd dat aan het College verant woordelijk is omdat zij weer verautwoording ver schuldigd zijn aan den Raad. Spr. zou het het beste vinden als men nog van-taag die commissie van bijstand congé gaf. We moeten er voor zoi gen dat het bedryf normaal gehouden wordt. De regeering plaatst in alle bladen groote advertenties om de menschen te waarschuwen niet meer te betalen uan de maximum prijzen. Vier maanden geleden ziju de prijzen van groenten gepubliceerd en na derhand heeft niemand er meer iets van gehoord. Het bureau is met publiciteit zoo spaarzaam dat er zelfs nooit meer in de bladen wordt mede gedeeld wanneer er visch te koop is. Beter dan toeslag eb loonsvei hooging is het de levensstandaard op peil te houden door het ver schaffen van levensmiddelen. In Rotterdam heeft men gisteren reeds de kaarten rondgedeeld, die we 4 Februari zullen noodig hebben en hier is behalve een voorformu lier nog niets klaar. Straks als we maar 4 ons brood krygen en er zijn geen andere levensmiddelen, zal heter in Scüiedatn niet vroolijk uitzien. Spr. heeft dingen moeten zeggen, die voor ver schillende personen niet aaDgenaam zijn. Spr. wil alleen waarschuwen voor het te laat is. In Am sterdam heeft men gezien welke de gevolgen zijn van een slecht werkend distributiebedrijven met krachtige hand ingegrepen. In Rotterdam heeft men het heele bureau opgeruimd en door een nieuw vervangen. Harde maatregelen zyn wel eens nuttig. Men mag de volksvoeding niet op offeren aan een ambtenaar die toevallig op een plaats gekomen is waar hij niet hoort. Voor de levensmiddelen is noodig een dictator, iemand met groote macht, die niet gebonden wordt door een commissie. Het bedrijf moet komen onder een lid van het dagelijksch bestuur. Aan het hoofd moet staan iemand die de nooden van het volk kent. Er moet snel worden ingegrepen om in dit seizoen nog iets tot stand te brengen, en dan moet de toestand verbeterd worden omdat we, naar spr. meent in de eerste vyf jaar nog niet van de distributie af zyn. De Voorzitter zegt, dat hij den heer de J3ruin niet op den voet zal volgen. De beschul digingen zyn niet speciaal gericht tegen den voorzitter van de commissie. Hoofdzakelijk zyn zijn zij gericht tegen iemand die hier met is. Spr. is niet van alle cijfers op de hoogte. Wat het bedrag van 6000 gld. aangaat, dit is zoo nauwkeurig mogelijk berekend. Het groote rad van den staat draait echter langzaam, zoodat we nog niet weten hoeveel precies ons aandeel in de kosten bedraagt. Wij hebben nog niet alle staten van het afgeloopen jaar.Dezer dagen is de afreke- nmgslijst van het var kensvleesch over de maand November pas gekomen. Dat bedrag is niette min zoo nauwkeurig mogelyk geraamd. Het kan meer of minder zijn, doch we zyn verantwoord als we 6000 gld. op de begrooting brengen. De heer de Bruin heeft gezegd: het gaat niet goed met de distributie, het loopt mis. Spr. zegt dat de tijdsomstandigheden zeer in het voordeel van den heer de Bruin zijn. Wat zou er nu niet misloopen. Eerst de staking in het scheepvaart bedrijf en toen de vorst waardoor de scheepvaart weer stil kwam te liggen. Wij zyn nu aange wezen op het vervoer per spoor, dat evenwel er niet op berekend is om het belangryk vervoer te water geheel over te nemen. Het loopt zeker mis als deze toestand lang blijft aanhouden. De grond van de klacht is met juist. De directeur heeft er geeD schuld aan dat er gebrek is aan aardappelen, De aardappelen zyn tydig zeer tydig besteld. Men heeft ons toegezegd dat ze zouden worden geleverd en met groote moeite hebben we een paar schepen losgekregen. We hebben maar twee wagons gekregen in plaats van de hoeveelheid die we besteld hadden. Nu durven ze de aardappelen niet af te zenden omdat gevreesd wordt voor be vriezen. Voor <4 dagen was er, zoover spr. weet, geen aardappelnood. De aanwezige peulvruchten zyn vastgehouden toen bleek dat er geen aard appelen meer zouden worden afgezonden, om in geval van nood te distribueeren. Wat de steenkolen betreft, Deze waren zeer moeilijk te krygen. Met veel moeite hebben wy van het rijkskolendistributiebnreau 100 ton Lim- burgsche kachelkolen gekregen, die nog gedistri bueerd kunnen worden, Spr. heeft niets meer kunnen krygen. Omdat er gebrek was aan giet- cokes voor de centrale verwarming heeft spr. nog 59 a 60 ton Limburgsche kolen gekregen ter

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2