mads- m öewestelyk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. (jtemnngd Nieuws lühti Bwfahim TKLKU KAMMEN. de maand Februari nagenoeg uitsluitend slechts een beperkte hoeveelheid Limburgscne kolen in aanmerking. De verdeeling van die hoeveelheid heeft zoodanig plaats gehad, dat, rekening hou dend met de alsnog aanwezige voorraden, in het algemeen de industrie bij toepassing vairde groot ste zuinigheid gedurende deze maand nog zal kun nen doorwerken. De distributie van voergranen. Naar wij vernemen, is de distributie van vo-er- granen maïs, gerst en Amerikaansche Jijnkoe- ken voorloopig stop gezet. Voor de toewij zing over de maand Februari zal een nieuwe regeling worden gemaakt. (Hbld.) Tweede Kamer. Levensmiddelen en Brandstoffen. Op een aantal vragen van het Kamerlid deo heer Sannes, heeft de heer Postbuma, Minister van Nij erheid en Handel, o.a. het volgende ge antwoord In het nijpend gebrek aan aardappelen kan niet, althans niet afdoende worden voorzien, zoolang de vorst aanhoudt. Er wordt echter eenigszins in voorzien, door dat de yereenigtng van Exporteurs in veenkolo niale aardappelen bereid bleek de steden zoo mogelijk te helpen en daarvoor onderling beschik baar stelde plm 130 wagons, die zij vervoeren op hun risico. Daarvan zijn reeds een aantal wagons (bananen-wagons) verzonden naar Amster dam, benevens 4 gewone wagons naar Den Haag. Bij voldoenda beschikbaarstelling van bananen- wagons zal een grooter aantal gezonden kunnen worden. Willen de gemeenten echter de risico van vervoer dragen, dan kunnen meerdere steden geholpen worden; zoo krjjgen bjjv. reeds Delft en Schiedam ieder 3 wagons. Ia zake de vervanging van aardappelen door rijst, kan worden medegedeeld, dat o.a. beschik baar werden gesteldvoor Amsterdam 1 000.000 K.G.voor Rotterdam 750 000 K.G.voor Den Haag 400.000 K.G.voor Leiden 100.800 K.G., en voor Delft 100 000 K.G. Deze rjjst is voor het grootste deel reeds ter bestemder plaatse. De Minister is bereid voor andere gemeenten in verhouding tot de bevolking hetzelde te doen indien hem wordt aangetoond, dat aan rjjst wer kelijk behoefte bestaat. Hij is niet voornemens de voor dit doel bestemde rijst, zij het tjjdehjk, belangrijk in prijs te verlagen. De Minister heeft sedert lang maatregelen ge nomen om de voorraden bruine boonen en groene erwten in behoorlijke mate verkrijgbaar te stellen' Hieronder moet echter niet verstaan worden in ongelimiteerde hoeveelheden. Zoodra de inventarisatie op 3 dezer zal hebben plaats gehad en de resultaten daarvan bekend zullen zijn, hetgeen vóór 10 Februari het geval moet wezen, zal hij maatregelen treffen om de erwten en hoonen, welke vóór het verbod van binnenlandsch vervoer zijn opgeslagen, in distribu tie te brengen. Hij is bereid aan de houders een behoorlijken prijs te doen aanbieden. Blijkt de transactie bjj minnelijke schikking met mogelijk, dan zal hij handelen volgens artikel 76c der Ont eigeningswet. In het algemeen is de Minister van oordeel, dat met de voorraden groene erwten en bruine boonen zuinig moet worden omgegaan, omdat in de maandpn April, Mei, Juni, hieraan waarschijn lijk meer behoefte zal bestaan dan nu, wegens het slechter in qualiteit worden der aardappelen. Het gebrek aaa brandstoffen in verschillende gemeenten is in de allereerste plaats te wijten aan den veel geriugereu aanvoer van brandstoffen uit het buitenland, en in de tweede plaats aan de miodt-r productie van gascokes door de gada bneken, ten gevolge van de bezuinigingsmaatre gelen. Maauegelen zijn reeds getroffen om die ge meenten, waar eeu tekort is naar behooren 'e voorzien van goede brandstoffen tegen redelijke prijzen. Zoodra uit een mededeeling 'an de bur gemeesters aan de Rijks-Kolendistributie blijki dat er in een gemeente gebrek dreigt te ontstaan, worden naar die gemeente aan het adres van den burgemeester, ter distributie onder de handela ren, al naar gelang van de behoefte wagons Limburgsche stukkolen, eierbriketten en anthra- ciet gezonden. Deze kolen kunnen worden ver kocht tegen de volgende prijzenLimburgsche en Duitsche anthraciet f 2.20Belgische antbraciet f 2.50; eierkolen f 1.60, en kachelkolen t 1.75. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen, verricht in deo morgen van 3 Febr.., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lnst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 770 te Oostduitschland Laagste barometerstand. 760 te Zuidduitsch- land. Verwachting tot den volgenden dag meest zwakke wind uit oostelijke richting, nevelig tot halt of licht bewolkt, weinig of geen sneeuw, strenge vorst. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie te bevrar gen op werkdagen van 1 tot 2 uur: Huissleutels, sjaal, zak, leesboekje, ploerten- dooder, zinken ontvanger, rozenkrans, wagen- moersleutel, zilveren ring, bril in huisje, hand- >eik inh. goed, inschrijvingsbiljet (gemeente aassluia.) Bij vindersportemonnaie mot inh. Exler, Hoog straat; dameshorloge, v. Zouwen, Mamstraat 64b; doublé damesring, Huigen Broersveld 90u; kinderhandschoentjes, Van Wamelen, iL. Kerk straat 50; Boord, Bijb, Veenlantstraat 22; kope ren sleutel, v. Meurs, Brugmanstraat 6; schaats, Van Deventer, Rott. dijk 116; woll- n doek, Ro- méijn, Hoogstraat 63; mof, Langemeijer. Kort© Dam; heerenhandschoen, v. d. Wel, Grof haan 251; jongenshandschoen, Hendriks, Eendracbtstr. 18; muts, Broere, Maashofje 32; oorbelletje, Rig- ters, Groenendal 3; bankpapier, v. d. Bussen, Houtstraat 4. Broodprijzen. Met ingang van. Maandag 5 Februari is de maximumprijs van tarwebrood 24 cent per 8 ons of 12 cent per 4 ons en voor bruinbrood 10 cent per 8 ons of 5 cent per 4 ons. Er mag alleen waterbrood gebakken worden. „Inter Nos". Wij vestigen de aandacht van belanghebben den op de in dit blad voorkomende advertentie aan de Mannenzangvereeniging „Inter Nos". De uitvoeringen zullen niet plaats hebben op Zon dag 4 en 11 Februari in „Musis", maar er zal nu één uitvoerintr gegeven worden van de Kom. Operette „Couradin Kreutzer" op Woensdag 7 Februari in den Ned. R. K. Volksbond, Lange Haven 71. Fiora-Biozooop. Een bioscoopdrama gespeeld door Hollandsche artisten aan het ScheveniDgsche strand is zeker een verrassing voor het publiek. We krijgen zooveel drama's uit het Wilde Westen met reuzen treinen, botsingen en ingezakte bruggen dat de vredige rust van het visschersplaatsje weldadig aandoet. Het Wrak van de Noordzee geeft moeie interieurs van visscberswoningen en een interres- sante opname van het bedrijf aan boord van een uitzeilende haringlogger. Stoere visscherskoppen, frissche vrouwentypen in de schilderachtige Scheveninger dracht, af en toe op den achtergrond een mooi gezicht op het Scheveningsche strand, een schouwspel waarmee we vertrouwd zijn tn ons doet meeleven met de hoofdpersonen. Het schitterend gespeelde drama is een succes volle reclame voor de Hollandsche filmindustrie- Het zal iederen bioscoopbezoeker doen verlangen naar meer films door dit gezelschap gespeeld. Voor de pauze werden nog eenige films ver toond. Film no. 2 is zeker per abuis op het programma gekomen, zeer zeker moet de explica tie bjj deze film achterwege bljjven. ïIJtile Duld". Ten bate van de Schiedamsche gezondheids kolonies zal Donderdagavond in 't gebouw „Odéon" een weldadigheidsuitvoering gegeven worden door de Schiedamsche tooneelvereeniging „Utile Dulci". Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de betreffende advertentie. Bioscoop Odéon. Gister-avond is in het gebouw „Odéon" diO) eerste voorstelling door de nieuwe bioscoop ge geven. In de eerste afdeeling werden achtereenvol gens vertoond: een serie gezichten in Mon.e Carlo, eenige komische films: „Een vróuw als losprijs" en „Een appeltje voor den dorst," be nevens een serie heelden betreffende de krov ning van keizer Karei I van Oostenrijk. Voor-, al deze laatste film is zeer interessant. Na de pauze werd „De Panther des doods," een zeer spannend drama in 5 acten, op het doek geprojecteerd. Deze film, vol aangrijpende momenten, werd met groote aandacht gevolgd. Een bezoek aan deze bioscoop is, vooral nu getracht wordt in de zaal een goede temperatuur te houden, wel aan te bevelen. Hetzelfde programma van gister-avond wordt ook heden-, Zondag- en Maandag-avond gegeven. Groentedroger jjen. - Naar wjj vernemen, is, met het oog op de on zekere omstandigheden, het bedrjjf in de mouterjj »de Zwaluw" alhier stopgezet en aan het perso neel heden ontslag gegeven. Hoogwater te Schiedam Zondag 4 Februari 2.38 v.m., 2.59 n.m., Maandag 5 Fe bruari 3.28 v.m., 3.37 n.m. Men verzoekt ons eroptewil- len wijzen dat het onderhoud der Poolsche en Russische vluchtelingen, die te Schiedam zijn of nog zullen worden ondergebracht, geheel ten laste vaiKhet Russische Rijk komt. In de gebouwen, waarin zij zijn ondergebracht, worden alle hygiënische voorschriften trouw opgevolgd. De geruchten aangaande diefstallen enz. door hier aanwezigen vluchtelingen gepleegd, zijn ongegrond De geheele vluchtelingenkolonie alhier staat onder een door de vereeniging „Montefiore" aangewezen leider, die alleszins voor dezen taak is berekend. De Russische gezant in Den Haag is voorne mens binnenkort alhier de verblijven der vluch telingen in oogenschouw te komen nemen. Mat ingang van 1 Februari is d e f i- nitief benoemd tot agent van politie 2e klasse H- J. van Alphen. Het a anta 1 so 11 i citanten naar de betrekking van controleur bjj de levensmiddelen- dienst bedraagt 42, dat van bediende bij dien dienst 10. Het drijfijs in de Maas is weer zwaarder en dikker geworden, er drijven nu heele Ijsvelden in de Maas. UIT ROTTERDAM. In het hoofdpostkantoor te Rotterdam is gister middag den 14-jarigen kantoorbediende W. W., in dienst van een wijnhandelaarsfirma in de Oppert, f514 uit zijn jaszak ontrold. Hiervan wordt verdacht, een Duitsch sprekend man, die den jongen gevraagd heeft, eeu adres op een briefkaart te schrijven, en met achterlating van de briefkaart verdwenen was, toen de jongen gereed was gekomen. De koffiehuishouder G. O., uit de Tolhuis straat te Rotterdam heeft een bezoek gehad van twee als heer gekleede personen, die hem ver zochten, een Italiaaosch bankbiljet van 200 lire te wisselen. Hij deed dit en gaf er f65 voor. Later bleek, dat het biljet valsch was. Waarom zoudt se uw stoom- en yerfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient? 5529 6 Uitputting der nieren en middelen lot voorkoming. Een wijze tot 'voorkoming van uitputting der nieren is het vermijden van kouvatten en dit is niet moeilijk. Leef in goed geventileerde kamers, blijf nooit in natte kleeren zitten en ga nooit zonder voorzorg van heete kamers in de kou. Andere voorzorgen zijn lichaamsoefening, re gelmatige slaap, geregelde gewoonten, geen te zwaar voedsel, genoegzaam zuiver water en als dubbele beveiliging Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren in goeden staat te houden. De nieren hebben veel te lijden van een hard nekkige kou of plotseling kouvatten. Zij hebben dan extra veel vergiften af te scheiden, waar mede het bloed door de onregelmatige stoelgang en de gesloten huidporiën overladen wordt. Het is de taak der nieren om de vergiften uit het bloed te filtreeren en als zij er niet toe in staat z(in wordt gij van kwaad tot erger. Urinezuur hoopt zich op en voegt er het zijne toe bij. On steking van de nieren, rugpijn, nier- gruis, blaas- en urinekwalen. spit, niersteen, ischias, rheumatiek, waterzucht en ongeneeslijke graden van nierzwakte kunnen er het gevolg van zijn. Let bij het eerste teeken van nierzwakte op zorgelooze gewoonten en verander deze onmid dellijk. Goef de nieren de noodige hulp door haar te versterken en heelen met Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Het eenige, waarop Fosters Pillen aanspraak maken, is dat zij uitsluitend voor nier- en blaaskwalen dienen, niet voor iets anders. Op elke doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt het handelsmerk - de man met zyn handen in de léndenen voor Te Schiedam verkrijgb bij Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel b f 1 75 p. doos of 10 p. zes doozen 40 Aardappelen. Bij een groote coöpera- lieve aardappelen en brandstoffen instelling in Den Haag heeft de burgemeester een voorraad aardappelen in beslag genomen en die ter dis tributie onder de burgerij, aan verschillende handelaren afgestaan. Achterstand. Door den directeur van de Rijksverzekeringsbank is aan den minister van Oorlog verzocht, wel te willen bevorderen dat de verzamel-loonlijaten van de militaire werklieden over 1915 zoo spoedig mogelijk wor den opgezonden. Die inzending behoorde in Januari 1916 te geschieden. Belgische geïnterneerden in de m ij n e n. Uit Maastricht meldt men: Op het oogenblik zijn bij de staats- en particuliere mijnen een 1600 tal Belgische geïnterneerden werkzaam. Op de staatsmijn Wilhelmina, even als op de staatsmijn Emma, te Hoensbroek. zul len nu een aantal Belgische geïnterneerden werkzaam worden gesteld. HetPaleisvoorVolksvliit. Naar het „Hbl." verneemt, staat het vrijwel vast, dat de onderhandelingen, welke in de bekende Paleis voor Volksvlijt-kwestie werden gevoerd, dezer dagen in een voor beide partijen bevre digende oplossing hun einde zullen vinden. De plundering van de schilders werkplaats. Het is de politie gelukt een der vermoedelijke daders van den brutalen diefstal in het benedenhuis vau het perceel Keizersgracht 145 te Amsterdam, waar geves tigd is de werkplaats van den decoratie-schilder C. de Waard, aan te houden. Het is een 24-jarig schilder, die door twee rechercheurs is aange houden. Havermout. De N. O. T. is er in geslaagd een party ha vermout vrij te krijgen, groot 35500 zakken 1700 ton dat den 24sten November j.l. door het s.s. »Alcor« was geimporteerd en bestemd om van regeeringswege gedistribueerd te worden. De Scheepvaart. Verschillende Nederlaudscbe zeeschepen hebben toestemming gevraagd en vei kregen op eigen risico zee te kiezen. Wolff seint uit Berlijn: In politieke kringen hier ter stede loochent men geenszins de groote moeilijkheden, welke uit de nieuwe oorlogvoering van de auikhooten voor Nederland voortkomen.. Hoezeer men ook besloten was, den duikbootoorlog op de mede gedeelde wijze zonder beperking Joor te zet ten zonder zich van zijn stuk te laten brengen, zoo heeft men toch aan den anderen kant bij het nemen van het besluit ingezien dat Duitsch- land met eenige dringende economische levens behoeften van Nederland in hét belang van de twee landen rekening moest houden. In dien geest beteekent de onverwijlde inrichting vaa een geregeld passagiersverkeer fusschen Neder land en Engeland een aanmerk*, ljjke tegemot- koming aan Nederland. Verder ligt aan de afbakening van het afge sloten gebied op een afstand van 20 zeemijlen van de Nederlandsche kust de bedoeling van grondslag ook tijdens den onbeperlten duikboot oorlog voor Nederland nieuwen aanvoer uit over- zeesche gewesten en de onbelemmerde voort zetting van de kustvisscherij mogelijk te maken. Bovendien verluidt uit de beste bron, dat de Duitsche regeering ook in deze .kwestie dade lijk In de wenschön van Nederland getreden is en toegestemd heeft in de verplaatsing van de grens van het afgesloten gebied ;n dier voege dat tusschen de oostelijke grens van het Duitsche en de westelijke grens van het Engelsche afge sloten gebied een vrije tusschenruimt*? blijft, die op de nauwste plaats uog 18 zeemijlen breed is. Men geeft zich hier aan de stellige hoop over, dat ook in Nederland rustig overleg en politiek inzicht tot de conclusie zullen leiden dat door den onbeperkten duikbootooriog aan het snelle einde van den oorlog, dat daardoor verwacht kan worden, de voorkeur gegeven móet worden bo ven den ouden toestand, zelfs indien zich in- tusschen nieuwe moeilijkheden op economisch gebied mochten voordoen. Bij goeden wil aan weerszijden zullen die zooveel mogtijjk over wonnen kunnen worden. Een buitenkansje. Men meldt uit Tiel: De Duitsche deserteur C. V., die met zjjn broeder voor eenigen tijd als vluchtelingen te Tiel aankwamen en aldaar aan werk werden ge> holpen, hebben thans van de rechterlijke macht bericht ontvangen, dat zij ieder f 4000.hebben geërfd van een oom in Amerika. Hun te Wit ten (Duitschland) wonende moeder zal onge veer 30.000 Mark ontvangen. Het ss. „Gamma". Men seint ons uit Londen: Het s.s. „Gamma" van ie Vrachtvaart Mij. Bothnia, is gezonken. De bemanning is gered. Moordaanslag. Men meldt ons uit Kerkrade Gisteren-avond had te Kerkrade weder een dronkenmansvechtpartij plaats waar bjj mei scherp geschoten werd. Vrouw Bremer werd door een revolver aan gevallen en kreeg hierbij twee kogels in hiet lichaam. Een kogel in het onderlijf verwond de de vrouw levensgevaarlijk. Zij is naar het hospitaal te Kerkrade overgebracht. De dadeir is gearresteerd. Strenge vorst. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. I. I Te Maastricht heeft het in den afgeloopen r.acht 19 gr. Celsius gevroren, de grootste kou de. die daar in Februari sedert het begin der waarnemingen is voorgekomen*. Slechts éénmaal is daar een nog lager temperatuur opgeteekend, 19.5 gr. vorst op 26 December 1853. KERKRADE, 3 Febr. Een ernstig spoorweg ongeluk heeft plaats gehad in de nabjjheid van Herzogemath op de ljjn Aken-Dusseldorf. Een militaire treiD is op een personentrein geloopen. Er zjjn talrjjke dooden en gewonden. De grens is afgezet door soldaten, zoodat niemand bjj de v plaats des onheils kan komen. In Herzogenrath en andere grensdorpen werden de klokken geluid- Van alle kanten is men toegesneld om hulp te bieden. Men spreekt van 100 dooden en gewonden. WASHINGTON, 3 Februari. Een lid van het Kabinet heeft in afwjjking van den regd, die stilzwjjgend voorschrjjft gezegd, dat do

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2