Zaterdag 3 Febr. 1917. TWEEDE BLAD No. 11752. Biuneataud. Staten-Geueraal. Gemengd Nieuws. UiÜotingeii. Verscherpte duikbootoorlog. De positie commandant te IJmuiden heeft gistermorgen bekend gemaakt, dat de geheele visschersvloot mag uitvaren, doch niet verder dan tot Terschellingerbank en niet op grooter afstand dan 20 mijl uit de kust, dat is tot de grens van het Duitsche blokkadegebied. Het Rjj ks- Distributiebureau. „Het Volkgeeft den volledjgen tekst van den brief, waarin de heer Mirrer die enkele dagen directeur is geweest van het Rijks distributiekantoor te 's Gravenhage. aan den minister van landbouw, ontslag heeft gevraagd* uit dat ambt. Het stuk luidt als volgt „Tot mijn leedwezen 'zag ik mij verplicht aan den Commissaris van Bijstand den wensch kenbaar te maken, van de moeilijke.taak, welke Uwe Excellentie op mijn schouders legdet, ont heven te worden. j Het Ryks-distributiekantoor wordt beheerd zonder eenig systeem, zelfs de geringste leid- draad ontbreekt, alles rust op de routine en het j geheugen van den heer Lagro, die zonder af- eelingschef de zaken persoonlijk behandelde. Bij de aanvaarding van mijn taak heb ik geenszins de bezwaren gering geschat, doch de moeilijkheden worden thans nu de heer Lagro niet meer ter voorlichting aanwezig is, oneindig grooter. Onder de hierboven geschetste omstandig heden en in het stadium, waarin op het oogen- blik de Levensmiddelen-voorziening verkeert, zie ik geen mogelijkheid mijn taak te vervullen en aan de verwachting, die bij mijn optreden door velen gekoesterd is, te voldoen. Ik heb thans reeds ondervoilden dat mijn gezondheid ernstig schade zou lijden en mede om die teilen heb ik besloten Uwe Excellentie te verzoeken mij van mijn taak te ontheffen. Met verschuldigde hoogachting enz. Officieel is tot nu toe slechts medegedeeld, dat de heer Mirrer is heengegaan wegens rede nen van gezondheid. Salaris-actie onderwijzers. Donderdagmiddag is ten Paleize te 's Graven hage ontvangen het comité voor gemeenschap pelijke salaris-actie van onderwijzers, ter over- Van een Petitiormement van ruim 00 handteekeningen voorzien, waarin bij de Koningin wordt aangedrongen op spoedige ver- weddeif regeling der onderwijzers De deputatie, bestaande uit de heeren Th. Lancee, H. J. Emous. J. van den Lisdonk, L Nooter. H. J. Bon en Th. J. Schreuder, werd ontvangen door Hr. Ms particulieren secretaris baron Van Geen. De duikbootenoorlog. De verschillende hoofdorganen bespreken de nieuwe fase van den duikbootoorlog. De „N Rott Ct." zegt. dat Duitschland een oorlog met de V. St. riskeert, en betwijfelt, of de maatregel een spoedigen vrede zal bevor deren. De verscherpte duikbootoorlog moet de ver wildering grooter maken, den haat aanhitsen, en de vijanden steeds vinniger tegenover elkaar mengen. De nieuwe duikbootoorlog lijkt ons daarom als oorlogshandeling eene wanhoopsdaad misschien wel ingegeven uit binnenlandseh- politieke overwegingen zonder eenig pers pectief. Van veel grooter gewicht, dan voor de oor logvoerenden, is de maatregel voor de neutralen. Zij worden, volgens de Duitsche nota, ontzien doordat ongevaarlijke strookjes voor hun vaart God behoede ons voor „vergissing" van over stuur geraakte duikbootbemanningen wor den opengelaten. Practisch worden zij van een groot deel van het verkeer afgesloten. Neutrale vaart op oorlogvoerende landen wordt onmoge lijk althans aan zóó groote gevaren verbon den, dat zjj nauwelijks doende zijn. Het is ons niet duidelijk, hoe het gevaarlijke gebied in de Middellandsche Zee loopt, en of er een toegang tot het Suezkanaal blijft De vaart op onze ko° loniën om hierbij te bliiven zal dus mis schien opnieuw om de Kaap moeten gaan. Als zelfs dit nog tot de mogelijkheden behoort. Daarbij komt, dat tot nu toe de Entente- mogendheden onze schepen hebben gedwongen, zoowel op de uit- als de thuisreis, Engelsche havens aan te doen, op straffe van anders te worden opgebracht. Blijft Engeland dezen eisch stellen, dan zullen dus onze schepen met kracht van wapenen verplicht worden zich binnen het gebied te be geven, waar Duitschland tegenover de scheep vaart, neutraal of vijand, geen „sentimentali teit" zal laten gelden. De neutrale scheepvaart geraakt in letterlij ken zin tusschen twee vuren. De kans, om in conflict te komen,' wordt er voor ons land uitermate door verhoogd. Het is denkbaar, dat de praktijk van de twee papieren bluKkades die nu naast eiKaat geuecreieeid zijn en voor een gedeelte hetzelfde gebied bestrij ken. voor de neutrale scheepvaart een uitweg zal weten te vinden, groot is de kans niet. en het zal onze regeering in ieder geval heel*wat hoofdbrekens kosten, eene eenigermate bevre digende oplossing te bevorderen. Het „Handelsblad" wijst erop, dat de nieuwe oorlogsmaatregel, door Duitschland genomen, in strijd is met elk volkenrecht. Zonder dat er eenige werkelijke blokkade is wordt afgekon digd dat in het overgroote deel der Europee- sche zeeën eik Nederlandsch schip, zonder meer. zonder waarschuwing in den grond zal worden geboord Alle schepen op geheele zeeen de zeeën o.a., die onze eenig- veilige verbinding met Nederlandsche-Indië vormen worden vogelvrij verklaard. En de zeelieden op Nederlandsche schepen, die zooals hun goed -recht is op die „vrije zee" - de „vrije zee", waarvoor Duitsch land zegt te strijden I varen, kunnen in stormweer, in bittere koude midden op zee door de Duitsche zeelieden neen onderzeelieden der duikbooten tot de meest ellendigen dood door koude en ontbering worden veroordeeld Wij spreken er niet meer over, dat deze daad in strijd is met het recht, dat zij een grond zou kunnen opleveren om ons bij de staten, die met Duitschland oorlogvoeren, te voegen. De vraag is steeda slechts of wij zonder oorlog ons leven, onze onafhankelijkheid en onze eer kunnen redden. Als de geruchten, gedurende de laatste weken tot ons gekomen omtrent Duitsche troe penconcentreeringen en Duiische versterkings- werken aan onze Oostgrens, waarheid bevatten, dan vraagt men zich af of er wellicht verband bestaat, of Duitschland niet twijfelt of die vraag door onze Regeering bevestigend beantwoord zal worden. Trouwens in 'zijn rede in de Rijks dagcommissie zeide de rijkskanselier„de ge varen, die de (rüksichtlose) onderzeeërsoorlog voor ons zou kunnen doen ontstaan, zijn sedert dien verminderd". Immers, veldmaarschalk Hin denburg heeft gezegd: „De algemeene militaire toestand is van dien aard, dat wij alle gevolgen op ons kunnen nemen, die de onbeperkte on derzeeërsoorlog zou kunnen hebben". Alle gevolgen Ook een oorlog met Amerika of andere neutrale landen. Wij zullen voorloopig over de laatste mogelijkheid niet spreken. Wij moeten de leiding van de regeering volgen en moeten hopen, dat. ook in overleg met andere, met alle andere neutrale staten, de regeering maatregelen zal berinnen om zich zoo krachtig mogelijk tegen dezen vèrstrekkenden oorlogs maatregel van Duitschland te vei zetten. De „Nieuwe Ctmerkt op. dat op het gebied van het zeerecht de beschaafde wereld thans „in een toestand van internationaal anarchisme" is geraakt, waarin naar de stem der onziidigen evenmin meer geluisterd wordt als die van het recht werd gehoord. Het Haagsche blad kan in het verbod van vertrek van Nederlandsche schepen uit IJmui den en den Waterweg^ dat de regeering gister avond heeft uitgevaardigd, geen definitieve maatregel zien-. Het kan niet bestemd zijn om langer gehand haafd te worden dan totdat eenigszins bekend zal zijn of er nog een veiligé vaart-oute voor onze zeeschepen kan worden vastgesteld en welke deze is De ergste economische mogelijkheden - wij mogen het ons niet ontveinzen liggen, nu de echte desperado-oorlog op de „vrije zee" gaat losbreken, nu daar zal gestreden worden „onder volle toepassing van alle strijdmiddelen": nu „alle bepetkuigen zullen vervallen", nu vlag noch eigendom aan de verkeersmiddelen op een onmetelijk gedeelte der wereldzee en.juist dat gedeelte, hetwelk onze levensaderen öooik'ui- sen geen bescherming tegen overval en ver nietiging meer biedt, voor óns land in het ver schiet. Intussehen hoopt het blad nog, dat wy aan die gevaren, evenals voorheen, geheel of ten deele zullen ontkomen. Wij moeten het thans als uitgesloten beschouwen, dat het speciaal op Nederland begrepen zou hebben. En de crisis van oorlogsgeweld zou mogelijk het eiude van dat geweld kunnen hengen. In dien zin herinnert ook het „Vaderland" eraan, dat ook bij vorige gelegenheden hetjuiste inzicht gebleken is van onze oud-Hollandsche levenswijsheid, die zich uitte in de spreekwijze, dat het eten nooit zoo heet gegeten wordt, als het op talel komt: Met andere woorden de toe passing van den maatregel kan meevallen. Vervolgens verwacht het blad effect van het protest der Nederlandsche regeering. Meer dan eens is gebleken, dat het Duitsch land volstrekt niet onverschillig is, of het de neutralen al dan niet tegen zich in het harnas jaagt; en de teekenen zijn talrijk, dat het vooral tegen een breuk met Nederland ernstig zou op zien, beseffend dat dit met het oog op zijn te genstander aan den overkant der Noordzee, groote gevolgen voor hem na zich zou kunnen slepen. En ten derde acht het „Vaderl." het niet waarschijnlijk, dat de Ver Staten zullen be rusten. Er zijn dus nog lichtpunten al is de verbreking van ons verkeer met Indië en met den viijeu Uceaan een der ergste slagen, cue Nederland treffen konden. Laten wij niet wan hopen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 3 Februari. Voortgezet wordt de bebaniielmg van de be- grooting van binnen1 andsche zaken (•fdeeling midd. onderwij*), De heer Rutgers verdedigt twee amend, om in afwaehiieg van een nieuwe regeling van de subsidieermg vau bet bijzonder no. o. en de vet- deeling der kosten van de gemeentelijke H. B S nie over te gaaD tot uitbreiding van de R H. B. S De heer San nes bestrijdt de amend, die ongemotiveerd scherp optreden tegen het open naar m.o. De heer A I b a r d a acht de salarieering van de leeraren der R H. B. S. onvoldoende. l/e neer Marchant bestrijdt den heer Rut- ?ers. Hij is pijnlijjk door het amend aangedaan, ook omdat daaronder de namen staan van een katb en een chr. hist, afgevaardigde Da heer Ketelaar sluit zich aan bij den h-cr Albarda ea bestrijdt het amend. Hij ont kent, dat op de openbare H. B. S. gewerkt wordt -egen de richting van den heer Rutgers en hoopt, dat de geheele rechterzijde niet met het amend, zal meegaan. De heer de Jong bespreekt den toestand voof de leeraren in gymnastiek en teekenen. De heer D r i o n bestrijdt het ameud.-Rutgers. De heer Roodhuizen meent, dat de regee ring niet verantwoord zou zijn, als zij door aan vaarding van het amend.-Rutgers voor jaren, de bevriezingsmethode op be H. B. S. zou toepassen. Spr.bepleit salarisverbetering derleeraren R. H. B. S. en komt op tegen het bijtellen van bijverdiensten. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Dins dag-ochtend a.s. Aan de grens. Gisteren is te Sittard weer door rijksambtenaren een smokkelaar doodgescho ten. Kolennood. De glasfabriek van den heer Bakker te Nieuw-Buinen is wegens gebrek aan brandstoffen stopgezet. Men meldt nader uit Nieuw Buinen Een der glasfabrieken van de firma Bakker, waarin ongeveer 50 werklieden mannen, vrouwen en kinderen, werken, is wegens gebrek aan steen kolen stopgezet. De andere glasfabrieken zal hier ter plaatse eegzelfde lol treffen als de dooi niet spoedig in treedt. De gemeente Haarlem, die, ais straf voor te geringe bezuiniging op het kunstlicht, minder kolen zal k-ijgea voor de gasfabriek, heeft nog maar voor 5 weken voorraad. Van de toegewe zen 1250 ton voor Januari heeft de fabriek slechts 150 ton ontvangen. Naar aanleiding van het bericht dat de glasfabriek van'den heer Bakker teNieuw Buinen wegens gebrek aan brandstoffen is stop gezet, meldt de heer A. J. Bakker Eén fabriek werd bij mij stop gezet ter be sparing van brandstoffen, waardoor mijn andere fabrieken rustig kunnen doorwerken De werk lieden van de stop gezette fabriek zyn overge plaatst bij de nog in werking zijnde fabrieken en bij heropening van de vaart wordt de thans stil liggende fabriek terstond weer in bedrijf gesteld. Gistermiddag is de wollenstoffenfabriek van de firma Elias te Tilburg, waar hoofdzakelijk militaire goederen vervaardigd worden, wegens kolengebrek stop gezet. Ontsporing Donderdagavond is by Huls horst de laatste personentrein van Utrecht naar Zwolle op een goederentrein gereden De botsing was zeer ernstig. De materieele schade is be langtyk Het postrytuig werd uit de rails ge worpen. De conducteurs Jansen en v. d. Veen werden vrij ernstig-verwond. De weg werd ver sperd. Gistermorgen halftien was er nog geen trein uit Utrecht te Zwolle aangekomen. Aan de grens. Te Gendringen is gister nacht de kommies P. Banninga door smokke laars gestoken. Hij verkeert in levensgevaar. Ongelukken. De le luitenant der artil lerie Van Vonderen, die te Haarlemmerliede onder' een wageji van de electrische spoor ge raakte, is in het gesticht St. Joannes Deo te Haarlem overleden. Verdwenen. De heer J. v. W„ makelaar in effecten te Amsterdam, heeft in den namid dag van 31, Januari zijn kantoor aan de Keizers gracht verlaten en is sedert spoorloos verdwe nen. Men vreest, dat hem een ongeluk is over komen. Inbrekers. In den afgeloopen nacht zyn eenige rechercheurs van politie te Amsterdam er in geslaagd de hand te leggen op drie be ruchte inbrekers. De verdachten zijn V., O. en D. V. De gearresteerden gingen zonder verzet mede. Bij fouilleering werd op V. een eompleet stel inbrekerswerktuigen gevonden. Zoo vond men. in een kous gewikkeld, een splinternieuwe nyp- tang van groot tormaat, eeu groot en een klein breekijzer, een lintzaag, een hamer, een schroe vendraaier, alsmede een groot aantal tot loopers afgevylde sleutels. V. had nog in zijn zak een sterke electrische lantaarn met een reserve- battery. Het bleek,, dat D. V. nog twee maanden te goed had wegens verzet. Diefstal van olie. Omtrent den diefstal van 340 vaten katoenzaadolie, bestemd voor de fiima Jurgens te Oss, vernemen wij na-ler. dat een uitgebreid onderzoek, ingesteld door de Dordt.sche politie, heeft aangetoond, dat de diefstal wasj voorbereid te Rotterdam, waarbij een vrij groot aantal personen betrokken was. De justitieele afwikkeling zal dan ook verder te- Rotterdam plaats hebben. Eem groot aantal personen is gehoord met het gevolg, dat gistermorgen vier personen zijn overgebracht naar Rotterdam en daar ter beschikking van de justitie zijn gesteld. Drie hunner hebben een volledige bekentenis' afgelegd. De olie was door den verdachte Van de R., kellner, die te Groningen was gearresteerd, ver kocht aan' De J., koopman te P otterdam, voor f50.000, terwijl de oorspronkelijke waarde on geveer f 60.000 was. Was de olie niet te Amster dam aangehouden, dan was de bedoeling zet wéér naar Rotterdam te vervoeren om daar te worden opgeslagen. In verband met vele soortgelijke d'efstallen, den laatsten tijd gepleegd, is het voor de politie steeds moeilijker de goederen op te sporen, omdat de gestolen goederen door of op last van de die ven van de eene naar de andere plaats worden verzonden. Onder die bedrijven norden de bo dems der vaten van frissche verf voorzien, waa.r- i door de merken verloren gaan. In het onder havige geval was voor deze bewerking nog geen tijd geweest. Verder is gebleken, dat het spoor wegpersoneel de helft der ontvangsten van de olie voor zich als aandeel in den buit had op- geëischt- j Behalve de reeds genoemde Van de R. bevin- I den zich te Rotterdam in hechtenis een lading- j meester der S. S., de scheepsbevrachter Van Z. en de koopman in ongeregelde goederen A. J. C. U., allen wonende te Rotterdam. Te Dordrecht verblijven nog in arrest drie employé's van Let station Feyenoord. Nog moet gebleken zijn. dat de bedrijvers van den diefstal niet bekend zijn geweest met het feit dat, wanneer de olie niet in beslag was geno men, zeer vermoedelijk de verduistering zou ge leid hebben tot het stopzetten door Engeland van den uitvoer van grondstoffen, hmoodigd voor de bereiding van margarine en planfenvettenj door de Jurgens-fabrieken. Sinaasappelen. Aan de „Daily Tele graph" werd Zaterdag uit Madrid gemeld, dat daar dien dag een extra-trein met 800 kweekers van si naasappelen uit de provincie Murcia is aangeko men, namens wie een commissie, waarin de Se natoren en Kamerleden van het district zitting hadden, aan den Engelschen gezanl Harditige het verzoek heeft gedaan aan de Engelsche regeCring het verslag te willen zenden van den toestand, die er in Murcia in het reven is geroepen ten gevolge ,van het verbod om Spaansche sinaas appelen naar Nederland uit te vieren. De Engelsche gezant heeft medegedeeld, dat Engeland, naar hij vernomen had, den uitvoer val toestaan van 25.000 ton, d. w. z. 25 pet. van den uitvoer van voor den oorlog. Hij zou alles doen wat in zijn vermogen was om een vergunning voor uitvoer van een zoo groot mo gelijke hoeveelheid te verkrijgen. De commissie was zeer voldaan over de ont vangst. i U i t v o e r. Voor het Landbouw-Comité wer den, naar de „Vee- en Vleeschhandel" meldt, over de laatste 8 dagen aan het openbaar exportslachthuis aan den Hoek van Holland geslacht ongeveer 1500 schapen voor uitvoer naar Engeland. Tragisch. Terwyl Woensdagmorgen te Sittard mevrouw Rutten begraven werd, die na een kleine ongesteldheid was overleden, stierf haar echtgenoot, de heer M. Rutten, ook. Het waren de ouders van den bekenden Limburg- Bchen dichter dr. Felix Rutten." LOTEN BRUSSEL 2* a fr. 100 van 1902. Trekking 15 Dec. 1916. Betaalbaar 1 Juli 1917. 18 seriën. 1056 2820 12195 12980 15967 18684 20461 21214 21379 21743 23854 24699 25103 25504 28157 28364 29751 .'9843 Ser. No. Fr. Ser. No. Fr. Ser. No. Fr. 1056 5 1000 1056 6 150 1056 18 150 2820 7 150 2820 16 150 2820 24 150 12195 7 250 12195 14 150 20461 5 150 21379 1 150 21743 10 150 21743 14 150 21743 15 150 21743 24 150 23854 19 150 24699 4 150 24699 12 150 24699 13 500 25103 11 250 25103 25 10000 25504 24 150 29751 13 150 29751 21 150 29843 13 150 29843 14 150 De overige in gemelde ser.ën begrepen nos. met Fr. 110.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 5