Dagblad mor Schiedam en Omstreken. ski MO-SKtlOO™ f100-f» f 803*3,115 De Oorlog. 40ste Jaargang. Maandag 5 Februari 1917. No. 1?753. Gratis Ongevallenverzekering GTereeiioistU tip de polis Terielie Toorwurdei. Officieele berichten. Buiten l au dsch Me uw* Amerika en Duitschland. Bureau: Boterstraat 50. Telei. 85, ua kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f 1.50. per week 12 cent, per maand 50 ct„ franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl&ndBche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Kennisgeving. KIEZERSLIJST, De Burgemeester van Schiedam Gelet op de bepuli gen der Kieswet. Noodigt de mannelijke ingezetenen, die den loden Mei a.s. den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, uit om lo. wanneer zij in eene andere gemeente over bet laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zyn aangeslagen, (wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van tea minste t 1.daarvan door overlegging van de gekwiteerde aanslagbiljetten vóór 15 Fe bruari a.s. ter gemeente-Secretarie, (afdeelmg Bevolking, Nieuwstraat 26) te doen blyken 2o. wanneer zij als mede-eigenaar of wegens eene onverdeelde nalatenschap, aandeel van mins tens 11.hebben in aanslagen iD de grondbe belasting zomier dat hun naam bij den aanslag is vermeld, daarvan overeenkomstig het model dat ter secretarie, (afdeelmg Bevolking) verkrijg baar is, en onder overlegging der gevorderde be wijsstukken, mede vóór 15 Februari a.s. ter ge meente-Secretarie, (afdeelmg Bevolking) aangifte te doen 3o. wanneer zij aanspraak meenén te kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst te wordeD krachtens huur van een huis of gedeelte van een huis krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur van een vaartuig, wegens inkomsten uit dienst strekking of als inwonende zoon in het bedriilof beroep der ouders werkzaam, wegens pensioen ol lyfrente wegens inschrijving van ten minste m de Groothoeken der Nationale Schuld of van ten minste 150.- in eene spaarbank, ot omdat zy met goed gevolg hebben afgelegd ee< examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van be- stuur en in verband staande met de benoembaar- heid tot eemg ambt, de vervulmg van eenige be trekking of de uitoefening van eemg bedrijf ot eroep, daarvan, mede overeenkomstig een dei er gemeente-secretarie (afdeelmg Bevolking) ver krijgbare modellen, voor zooveel noodig, vóar 15 Februari a.s. aldaar aangifte te doen. Schiedam, 5 Februari 1917, De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE Degezantenteruggeroepen. De „Daily Mail", die Zaterdag het bericht verspreidde dat de üuitsche gezant iq Washing ton dien dag zijn paspoort zou krijgen, blijkt; juist te zijn ingelicht. Telegrammen uit Amerika melden thans, dat het inderdaad tot een breuk tussehen de Ver eenigde Staten en Duitschland is gekomen. Bernstorff, de Duitsche gezant in de Vereen. Staten kreeg Zaterdag zijn paspoort, terwijl Ge- rad, de gezant der Ver. Staten te Berlijn, den zelfden dag is terug geroepen. Bernstorff ontving de mededeeling treurig. Hij zei. dat hij het verwachtte. „Er schoot den Ver- eenigden Staten niets anders over. Ik vraag me af, hoe ik naar mijn jand moet terugketren.f' In het gezantschapsgebouw heerschl koorts-i achtige bedrijvigheid; vele attaché'» beginnen hun personeel en bezittingen weg te zenden. Er isi bekend gemaakt, dat het Zwitaersche gezantschap de diplomatieke belangen voor Duitschland in de Vereenigde Staten zal behar tigen. De „Weekly Dispatch" verneemt dd. 3 de- Zer uit New-York, dat Bernstorff den vorigen daR nog een poging had gedaan om contact te krijgen met het departement van Staat om de regeering ervan te verwittigen, dat Duitschland bereid is om concessies te doen op het stuk van de laatste Duitsche nota, en dat het genegen was om aan de Amerikaansche autoriteiten toe te staan, zóóveel Amerikaansche schepen Fal- mouth te laten aanloopen als de Amerikaansche i autoriteiten zelf mochten wenschen, in plaats; I van slechts één per week. De Amerikaansche minister van Staat, Lansing, weigerde echter met Bernstorff te spreken, over welk onderwerp ook. De Duitsche gezant was toen verplicht, de zen nieuwen hoon, zijn regeering aangedaan be kend te maken, dóór er tegenover de dagblad, correspondenten melding van te maken. De rede van President Wilson. In zijn toespraak tot het Congres herinnerde Wilson aan de Amerikaansche nola aan Duitsch land van 6 April, na het torpederen van de „Sussen" en van het üuitsche antwoord daarop van 8 Mei, waarbij de Duitsche verzekeringen werden aanvaard. Wilson zeide: Duitschland gaf geen antwoord op deze nota Wilson haalde dan het Duitsche memorandum aan van 31 Januari en zeide: Met het oog op deze verklaring, welk'1 plotseling en zonder eenigerlei voorafgaande en vertrouwelijke mededeeling, weloverwogen de plechtige verzeke ring terugtrok, welke in de Duitsche nota van 4 Mei werd gegeven, heeft de regeering der Ver eenigde Staten geen alternatief, dat vereenigbaar is met de waardigheid en de eer der Vereenig de Staten, doch heeft zij slechts den weg in te slaan, welke is aangegeven in haar nota van 8. April, ingeval Duitschland zijn strijdwijze in den onderzeeërsoorlog niet opgeeft. Wilson vervolgde: Ik heb daarom Lansing aan wijzing gegeven aan Bernstorff mede le deelen, dat de diplomatieke betrekkingen met Duitsch land zijn afgebroken, en dat de Awerikaansche gezant te Berlijn onmiddellijk zal worden te ruggeroepen en dienovereenkomstig aan Bern storff zijn paspoorten te overhandigen. Niettegenstaande deze. onverwachte actie der Duitsche regeering, deze plotselinge en diep be treurenswaardige schending van haar verzeke ring tegenover de Amerikaansche regeering op het oogenblik van de meest kritieke spanning in de betrekkingen der twee regeeringen, weiger ik te geiooven, dat de Duitsche autoriteiten van plan zijn inderdaad datgene te doen, waartoe zij naar zij ons hebben aangekondigd, vrijheid meenen te bezitten. Ik kan niet gefooven, dat zij geen acht zul len slaan op de oude vriendschap der hei iói volkeren of op hunne plechtige verplichtingen en Amerikaansche schepen zullen verwoesten in bewuste tenuitvoerlegging van hun wreed marineprogram. Alleen het werkelijke Login van daden van hun kant kan mij dit doen geiooven. Indien mijn diep geworteld vertrouwen in hunne gematigdheid en voorzichtig beleid onge lukkigerwijze blijken zou ongegrond te zijn; in dien Amerikaansche schepen en levens zouJen worden opgeofferd in zinnelooze overtreding der 'internationale wetten en van de voorschriften der menschelijkheid, zal ik aan het eongre^ machtiging vragen voor de noodige middelen om onze zeelieden en ons volk te beschermen bij het nastreven hunner vredelievende ©n ge wettigde taak in de open zee. Ik kan niet min der doen. Ik houd het voor uitgemaakt, lit alle neu trale reg eeringen dezelfde wijze van han delen zullen volgen. Wij wensch-m geen enkel vijandelijk conflict met de Duitsche regeering. Wij zijn oprechte vrienden van het Duitsche volk en wenschen ernstig, met de regooring, die het vertegenwoordigt, in vrede te blijven. Wij zullen niet geiooven, dat zij vijandig jegens ons ge zind zijn, behalve ©n wanneer wij verplicht zijn hett e geiooven en wij hebben niet meer op het oog dan de redelijke verdediging der ontwijfelbare rechten van ons volk. Wij hebben tegenover de Duitschers geelt baatzuchtige bedoelingen. Wij trachten alleen pal te staan voor de onsterfelijke beginselen van onB volk en ons recht op vryheid, recht vaardigheid en ongedeerd leven op te eisehen. Dit zijn grondslagen voor den vrede, niet voor den oorlog. God geve, dat wij niet, door bewuste daden van de zijde der Duitsche regeCriag uitgedaagd worden om dezete verdedigen. Buitengewone maatregelen in de Vereenigde Staten. Bij het Congres is dadelijk een ontwerp inge- diend tot uitgifte van 500 milli )©n renteiooze schatkistbiljetten, ten einde het land op het ge bied van leger en vloot geheel voor te bereiden. Er zijn krachtige maatregelen genomen oin elke wanordelijkheid van Duitschgezinden le voor- j komen. Daniels, d© minister van marine, heeft strenge voorschriften gegeven voor de bewa king van werven, schepen en draadlooze sta tions: De generale staf der V. St. houdt zich bezig met het uitwerken van plannen, voor een even tueel optreden door de V. St., indien de oorlog aan Duitschland mocht worden verklaard. Tot die plannen behooren het gebruiken van staand leger en nationale garde als kern voor de af richting van een leger van 2.000.000 man per jaar. Er zullen echter geen troepen naar Euro pa, worden gezonden vóór lente 1918. Terzelf der tijd zullen de Amerikaansche munitiefabrie ken worden uitgebreid om een voorbeeldelooze productie van oorlogstuig moge'ijl. te maken. .De Duitsche hulpkruisers „Kronprinz Wil helm" en „Prinz Eitel Friedrich," welk© aari de marinewerf waren opgelegd, zijn op. last van het departement van marine in b©siag ge no mem *De bemanningen zijn in de quantaine-barakken opgesloten. De autoriteiten van de Kanaal strook hebben "beslag gelegd op vier stoomscheoen van de Ham- burg-Amerika-lijn, die daar sedert hot begin van den oorlog hebben gelegen. Te Boston is beslag gelegd op de Hamburg- Amerikaliner „Kronprinzessin Cecilie." Amerikaansche schepen. Volgens telegrammen uit New-York, die over Kopenhagen Berlijn bereikten, hebben de Ame rikaansche reeders hun schepen.' die op weg naar Europa waren, door middel van draad looze berichten teruggeroepen. Schepen, die Woensdag in de haven van New-York voor het vertrek gereed lagen, worden vastgehouden. Reuter seint uit Londen: Het Amerikaansche stoomschip „Housatonic" is tot zinken gebracht. Het s.s. „Housatonic" mat 3143 ton en is het eigendom van de Housatonic S. S. Co. Inc. (Edw F. Geer) te New York. Volgens een telegram, dat het slaatsdeparte- ment ontvangen heeft van den Amerikaanschen consul te Plymouth, ontving het stoomschip „Hou satonic" een waarschuwing, dat er gelegenheid bestond om de bemanning te redden vóór dat het schip door den Duitschen onderzeeër werd tot zinken gebracht. Een Llcydstelegram zegt, dat. de bemanning en de kapitein van de „Housatonic" ontscheept zijn. Cdnvoyeeren van Amerikaan sche schepen. Reuter seint uit Washington: De regeering overweegt, de Amerikadnsch© schepen door 'de blokkade-gebieden der Duit sche duikbooten te doen convoyeeien. Een eisch aan Duitschland. De Ver. Staten hebben aan Duitschland ver zocht, de Amerikanen, die door den Duiischen kaper in den Atlantischen Oceaan gevangen zijn genomen, onmiddellijk in vrijheid te stellen. De neutralen. Naar verluidt beraadslagen op het oogenblik de betrokken Duitsche autoriteiten hoe enkele moeilijkheden bij het vervoer te overwinnen zijn om eenige onzijdige saten te helpen aan onont beerlijke grondstoffen, met name aan steenkool en ijzer. Naar het Wolff-bureau verneemt wordt het draadlooze station Nauen voor onzijdige reeders ter beschikking gesteld, om hen te helpen bij het geven van aanwijzingen aan'onderweg zijn de schepen. De Duitsche overheden trachten met alle middelen de onzijdigen te helpen, om hun schepen uit het blokkadegebied om Enge land weg te houden. Uit Zwitserland. Men meldt uit Bern: Men houdt er in politieke kringen rekening mede, dat Wilson in naam van alle neutralen het- volledige vrijlaten van de neutrale en in het bijzonder van de Hollandsche havens zal verlangen en men hoopt, zeker niet zonder grond, dat Duitschland zich wat den doorvoer van Holland naar Zwitserland betreft, zich evenals vroeger tegemoetkomend zal beloonen. In Frankrijk en Italië zal, zoodra de toevoer van overzee ophoudt, Zwitsersvh spoorwegma teriaal vrijkomen en voor het transito-verkeer ter beschikking worden gesteld. Naar uit Bern gemeld wordt heeft de Zwit- sersche Bondsraad rtiet het oog op den nieu wen toestand in het belang van de levensmid delenvoorziening van Zwitserland een reeks belangrijke bepalingen gemaakt. Verboden Is om brood te gebruiken op den dag, waarop het is gebakken. Verder wordt alle gebruik van meel tot andere doeleinden dan tot de vervaardiging van menschelijke voedingsmid delen verboden. De invoer, van de voornaam ste leveesmiddelen als graan, rijst en suiker, staat onder controle van den bond, die de voorraden systematisch verdeelt. Aan den an deren kant is de eigen productie van vleesch en melk voor het gebruik in het land vol doende. Diuitsche persstemmem. De „Kölnische Ztg." noemt den slap van Wil son betreurenswaardig, doch zegt. Wilson en zijn Taadslieden moeten niet denken dat hun stap ons ook maar een oogenblik aan het wan kelen zal brengen. Ons beslui!, het middel dat wij noodig achten om ons de overwinning en den vrede te brengen, in vollen omvang toe te passen staat vast. De verklaring van Wilson beteekent weliswaar nog geen oorlog, waar wel een bedreiging met oorlog en den overgang van Amerika in het vijandelijke kamp. Geen van tweern schrikt ons af. Breede volkskringen herademen thans. Amerika moge bedenken dat Wi'son's stap ook ons de handen vrijmaakt en dat tie taak onzer duikbooten aanmerkelijk verlicht wordt als zij de voorzorgen, die zij tot dusver in acht moes ten nemen kunnen laten varen. Uit de Fransche pers. De Temps" schrijft: Wij zijn nu misschien op het voor de geschie denis beslissende oogenblik gekomen. Het ir4 thans aan de onzijdigen hun weg te kiezen. Hetzelfde blad heeft een telegram uit Rotter dam ontvangen, waarin wordt gezegd, dat Ne derland na de ontvangst van de Duitsche nota heeft besloten zich naar de houding van de Ver. Staten te richten. „Débats" en Liberté" waarschuwen tegen overdreven verwachtingen. De „Débats" zegt: Wij moeten niet denken, dat de tusschenkomst van Amerika, zelfs militaire tusschenkomst, het einde der vijandelijkheden veel kan verhaasten. De „Liberté" schrijft, na hulde te hebben ge bracht aan Wilson, wiens houding g -lijkt óp die van koning Albert van België: De openbare meening moet geen overdreven hoop koesleren. Het afbreken van de diplomatieke betrekkingen iè nog geen oorlog. Omtrent de meening in Frankrijk over den toestand van Nederland wordt vernomen, dal gezaghebbende kringen het moeilijke van de po sitie volkomen inzien en beseffen, welke be langen er in het algemeen en voor Nederland in het fizonder zijn om aan de thans dreigende gevaren te ontkomen. AMERIKA EN OOSTENRIJK. De „Liberté" verneemt uit Madrid: De Ver eenigde Staten hebben ook de diplomatieke be trekkingen met "Oostenrijk-Hongarije afgebroken. De Amerikaansche gezant te Weenen, Penfield, ontving zijn terugroepingsbevel. De Duitsche ge zant te Berlijn, Gerard en Penfield zullen zich naar Barcelona inschepen aan boord van een Spaansch transatlantisch schip en zullen zich i direct naar New-York begeven via Cuba.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1