Dagblad voor Schiedam en De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering Bij het zeventigjarig bestaan der Sint Vincentius-Vereeniging te Schiedam. 40ste Jaargang* Woensdag 7 Februari 1917. No. 11755 «Tersettomitii au ie pol» Temelae Toorwurilei. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Üuitenlandsch Nieuws, Amerika en Duitschland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, oa kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen pet 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand ö0 ©t., franco p. post f2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De levenslange 000 verlies van - geheele 1 11B I een hand, invaliditeit; I L U U voet 0J oog- verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandgche Algemeens te Schiedam. Verzekeringsbank - bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam brengt ter algemeene kennis, dat door hem ingevolge art. 4 der verordening op de tapperijen, logementen, openbare verma kelijkheden, optochten en den handel in gebruik te roerende goederen te Schiedam (Gemeente bladen nos. 1911 no. 43, 1913 no 16 en 27 en 1914 no. 22) tot nader aankondiging als slui tingstijd der tapperijen is vastgesteld de tijd tus- schen des avonds 10 en des voormidmgs 5 uur, met dien verstande, dat des Zateraags avonds de sluiting om 11 uur kan geschieden, dat deze sluitingstijd ingaat op 8 Februari 1917; en dat krachtens de verordening onder tappe rijen mede worden verstaan koffiehuizen, bier huizen enz. en de aanhoorigheden dier inrich tingen. Schiedam, 7 Februari 1917. De Burgemeester van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek vau «J. Sas, om vergunning tot het oprichien van een bioscoop in het pand Tuinlaan 114, kadaster Sectie L no. 2205, met een electromotor van 5P.K.,dijjvende een dy'nam, 6 P.K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te wgten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Woensdag den 21 Febr a.s., des voui middags ten 11£ ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en d e mondeling of schrittelijk toe te lichten dat gedurende dne dagen voor het tijdstip hiei boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niei tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuui 0 een of meer zijner leden zijn verschenen, te> einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied waar bet behoort den 7en Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. In dezen tijd, waarin de haat met wilden harts tocht worstelt om wat goed is in den mensch te verstikken, is het een voorre-ht over een eest van liefde te mogen schrijven. „Nooit wellicht, zegt Z. H. Paus Banedictus Y 'n ziin Encycliek over den vrede, is zoo uid gesproken over menschelijke broeder schap als tegenwoordigmen aarzelt niet om, „met voorbij zien -van Christus' werk, dit stre- "ven naar broederschap te verheerlijken als een an de schoonste werken dezer eeuw." De droeve waarheid is anders en het beeld van onzen tijd niet aanlokkelijk. „Allerwreedst is de-haat wegens rassenverschil. „Het eene volk wordt van het ander veel meer „door naijver dan door grenzen gescheiden. In ..dezelfde gemeente, binnen dezelfde muren i,gloeien de verschillende klassen der burgers „van onderlinge afgunst; tusschen de individuen „wordt alles door eigenliefde geregeld als door ï.de hoogste wet." Zoo is de liefde gevlucht onder bet noodge schrei der volkeren en overal komt men tot de treurige ervaring, dat beschaving noch cultuur de leegten kunnen vullen in een hart, waaruit men het geloof van den God van ware liefde moedwililg heeft gebannen. Tegen den donkeren achtergrond van grauwen haat en bittere levensellende, rijst thans in nog schooner licht de Sint Vincentius-Vereeni ging om te bewijzen, dat ook in de twintigste eeuw de hooge uiting van echte charitas in de Katholieke Kerk niet is verflauwd. Echte charitasI...... „zij is niet opgeblazen, „zij is niet eergierig, zij zoekt niet het hare!" Dat is- de geest van Sint Vincentius, een geest, die zijn volgelingen hebben gehandhaafd lot den dag van heden. Niet in woorden, maar in da den hebben zij het ideaal nagestreefd, dat voor de wereld-zonder-God eep mislukking bleek; de ware broederschap en gemeenschapszin te be vorderen en te steunen. En als een legioen van sterke krijgers met het gouden harnas der liefde omhangen, blij ven zij strijden voor dat ideaal onder de fiere wapenspreuk: „Geen enkel liefdewerk zij ons vreemd!" Het komt mij voor, dat onze stad zich zelf gelukkig mag prijzen, nu zij reeds 70 jaren een Vereeniging van den H. Vincentius bezit. Ruchtbaarheid èn weidsche praal heeft de Schiedamsche Vereeniging nooit gezocht. Zoo verborgen als het oude gebouw, is dik wijls haar werken geweest: Maar op dit dubbele feest mogen wij wel in hel openhaar haar lof spreken voor een «ogen blik. Toen de WelEd. Heer G. A. J. Beukers nü vcor zeventig jaren de vereeniging hielp stichten, hoorde hij wellicht de geestdriftige stem van den Heilige„Broeders, mijn broeders „wat geeft de goede, groot© God ons veel te doeul" Veien hebben sindsdien met hem gewerkt. Hij zaa hen komen en weer gaan naar een beter leven, doch hij bleef nog, de vijf-on-negemie- jarige om te kunnen getuigen: „Broeders, wat heeft de goede God veel door onze zwakke krachten gedaan! Want de Schiedamsche Vereeniging heeft een mooien staat van dienst. Overal, waar ellende te lenigen en troost te brengen is, vindt ge de liefde-heeren. Verlaten kinderen bereiden zij een woonplaats, armen brengen zij naar school, in ziekte en tegenspoed reiken zij den behoèfHgen de hel pende, steunende hand. Hoe groot het terrein der charitatieve werkzaamheid ook moge wezen overal zijn ze! Dreigt voor het volk het geeste lijk bederf van slechte lectuur zij richten een bibliotheek op en als er in den winter gevraagd wordt om versterkend, warm eten, dan koken zij spijs Moet een arm© elders naar een duur gesticht ga naar Vincentius en hij krijgt een plaats. Maar het monument der 70-jarige werkzaamheid staat aan het Frankenland. Voor de ouden van dagen, die een plaats vroe gen om te rusten, bouwden zij een vriendelijk toevluchtsoord, waar -Schiedams oudstien beschut zijn tégen honger en koude en zorgzame zusters de angst voor den dag van morgen van hen verre houden. Wanneer wij dan ten slotte bedenken, hoe dat alles geschiedde, niet om menschelijke beweeg redenen, maar zooals Sint Vincentius immer zei- de „in nomiiie Domine", in den naam des Hccren en tot meerdere heiliging der leden 2©lf, dan geloof ik, dat de Schiedamsche Ver eeniging allervruchtbaarst werk heeft verricht! Deze Vereeniging viert morgen feest! Op den vooravond van dat feest brïngen wij eerbiedig hulde aan zoovelen, die in den wa ren geest voor Sint Vincentius a Paulo, hebben gearbeid en gezwoegd. Dankend prijzen wig God, die onze goede stad de weldaad van zulk een vereeniging heeft geschonken. Morgen zullen honderden, wier grage handen gevuld werden, als zij vroegen om broed en wier leed gestild werd, als zij treurden, bidden vóór de stille weldoeners, die zooveel warme liefde gebracht hebben in hun kleine huis. Het zal lejen feest van geestelijke vreugde zijn' Men zal in het nieuwe gebouw eea etreplaats géven aan het Goddelijk Hart, dat de wereld met oneindige liefde heeft bemind. Zoo wijzen dg Vincensianen door een daad van openlijke geloofsuiting naar het redmiddel onzer eeuw. „Ons goddelijk voorbeeld" zegt het Hand boek „was zachtmoedig en nederig van har- „te; Leert van mij, dat ik zachtmoedig èn ne derig van harte ben, en onzen Patroon, den „H. Vincentius) h Paulo, ging niets zoozeer ter „harte als zachtmoedigheid en ootmoed, die on afscheidbaar zijn." Als de liefde en nederigheid elkaar weer om helzen, zal de maatschappij genezen zijn. Dat hebben de Vincentianen begrepen en zij zoe ken de bron van liefde, om de liefde, die zij er vinden te brengen naar de wankelende en zwakke broeders in hét geloof. De tijden echter rusten niet. Een nieuw en geestdriftig geslacht treedt in het voetspoor der ouderen. En de jongeren kan het anders zien naar de toekomst. Het is alsof Ozanam, de stichter, tot hen gesproken heeft: „De liefde moet „nooit zien naar het verleden, naar hetgeen „verricht werd, altijd naar de toekomst, altijd „voorwaarts, altijd vooruit 1" Van die vooruitgang zij het nieuwe, groote ge bouw het symbool! Al kan de toekomst ons prikkelen door ae raad selen, die zij opgeeft, dit is zeker, dat een felle strijd ons wacht. Mogen in dien komenden strijd bij den snellen aanwas der stad de Vincentianen ni'gaan als geestelijke pioniers, die het zaad van ae waar achtige wetenschap des Levens, uitzaaien in de harten van hen, die herboren moeten worden in Christus. Want zóó bezong Dr. Schaepman hun werk en hun doel: Zij brengen weer de goddelijke gaven, Die 't leven weigerde en de Liefde bood. Zij troosten, kleeden, spijzigen en laven, Veroveren weer de menscheid op den dood. H. J. Micklingiioff, O.P. Die neutralen. Volgens berichten uit Bern en Madrid aan de Parijsche bladen, zullen Zwiserland en Span je aan het verzoek van president Wilson, om met hem mee te gaan in zijn optreden tegen Duitschland geen gevolg geven. De „Herald" beweert, dat Brazilië en Argen tinië de Vereenigde Staten zullen volgen. Uit Amerika. Leuter verneemt dat Bernstorff, de staf van het Duitsche gezantschap te Washington en alle Duitsche consuls in de Vereenigde Staten, Maan dag te New-Yoik scheep gaan voor de kortste reis over Denemarken. Een telegram uit Washington meldt: De staatssecretaris van oorlog heeft den aan koop van alle benoodigdheden gelast tot de gren zen, daaraan door de beschikbare kredieten ge stold. Alle dradelooze stations staan nu onder militair toezicht. In verband met de inbeslagneming van Duitsche schepen in de Amerikaansche havens meldt de „Hamburger Neueste Nachrichten," dat vén de HamburgAmerika-lijn 21 schepen met 365.000 ton inhoud in genoemde havens liggen en van de „Norddeutsche Lloyd" 11 schepen, waarvan evenwel de totale tonneninhoud niet wordt opgegeven. De inhoud van deze schepen varieert van 10.000 tot 25.600 ton. Bovendien zjjn nog in de havens van de Vereenigde Staten schepen van vele kleine Duitsche firma's. Het blad zegt nog, Hat men geenszins blind is voor het feit, dat deze schepen' de scheeps- ruirnte voor de Entente verhoogen kunnen, doch dat men niet aarzelen zal ook de eigen schepen in den grond te boren. In Duitschland. Uit Berlijn wordt geseind dat de staatssccre- taris van Buitenlandsche Zaken Zimmermann eenige Amerikaansche journalisten ontving. Hij verklaarde, dat Duitschland verwonderd en te leurgesteld was over de boodschap van Wilson. Duitschland, zoo zeide hij verder, heeft geen schuld aan den toestand. Onder geen voorwaar den kan Duitschland op zijn stap terug komen. De staatssecretaris van BinnenlanDvhe Zaken, dr. Holfferich, veiklaarde hetzelfde aan verte genwoordigers van de Zweedsche pers. Brazilië. In den Braziliaansche ministerraad las de president een protest-nota voor. Alle leden van het kabinet stemden met de bewoordingen der nota in, waarvan de toon gematigd, doch vast beraden is en die de houding van Brazilië, dat zijn rechten en belangen tegen de bedreigingen van de duikboot-campagne beschermen zal, juist omschrijft. De tekst van de nota zal gepubliceerd wor den zoodra deze aan de kanselarijen is mede gedeeld. Spanje. De correspondent te Madrid van de „Time*" meldt, dat er in verantwoordelijke kringen geen aanwijzingen voor zijn, dat het geduld van Spanje is uitgeput. Ia ministerieele organen, zooals de „Impar- cial" en de „Epoca" wordt op gestrenge en oor deelkundige wijze gesproken over het nieuwe Duitsche dreigement, welke als een laatste wan- hoopsteeken wordt beschouwd en als een po ging om afpersing te plegen tegenover de neu tralen om van Duitschland gedaan to krygen, dat zij Duitschland zullen redden om een voor dat land gunstigen vrede te verkrijgen. Maar er wordt niet in overweging gegeven, dat Spanje de houding van strikte neutraliteit zal laten va ren, zelfs wordt niet voorgesteld om rcpresaile maatregelen te hemen. Veeleer wordt een beroep gedaan op kalme bedachtzaamheid en onvoor waardelijk vertrouwen in de bekwaamheid van de regeering om een wijze beslissing (e nemen. De pro-Duitsche clerical© pers doet haar best om den ernst van den toestand gering voor te stellen. Daarentegen wekt de radicale pers op tot krachtig optreden. De krachtigste aanspo ring tot optreden is echter gelegen in het ge vaar dat er bestaat voor dé handelsbelangen, van welke 'stands bestaan afhangt. De Britsche blokkade van Duitschland heeft betrekkelijk weinig schade gedaan aan de Spaan- sche belangen. De uitvoeren waren 50 pet. hoo- ger dat hét jaar vóór het uitbreken van den oor log. Maar de. nieuwe Duitsche blokkade zal de uitvoeren totaal tot staan brengen, evenals de invoeren. Het bestaan van Spanje is afhankelijk van den handel met Engeland, Frankrijk en Italië; geen andere landen kunnen die markten vervan gen. Een aanzienlijk krijgsman heeft mij heden verzekerd, dat de Duitsche nota reeds geleid had tot een nijverheidspaniek in Barcelona, terwijl de bedrijvigheid in de haven van Valencia is verlamd. Binnen enkele dagen zullen 25.000 man, die een bestaan vinden in den fruithandel en de verwante industrieën werkeloos zullen zijn. In de Oostelijke provincies van Spanje zijn meer dan 2.000.000 menschen belanghebbend bjj den uitvoer van fruit, wijn, olijven en andere land bouwproducten. Deze cultures zijn weer afhan kelijk van Engelsche ammonium-sulfaat, waarvan jaarlijks uit Engeland 60.000 ton wordt ingevoerd. Een half millioen arbeiders is voor werk af hankelijk van Britsche jute. Ofschoon de mij nen en fabrieken van Bilbao en Barcelona nog wel tijdelijk kunnen blijven doorwerken met Spaansche en Amerikaansche kolen, worden dan de prijzen van hun uitgevoerde mineralen en fa brikaten zoo hoog, dat er buiten Frankrijk en Duitschland geen markten voor zouden kunnen worden gevonden. Met het oog op het Duitsche drigement zul len de officieren en bemanningen van koopvaaidij- i schepen waarschijnlijk weigeren, uit te varen, fiiio a fiöö^f effens

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1