Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering tl De Oorlog. ELIANE. 40ste Jaargang. Vrijdag 9 Februari 1917. No. 11757 öiereeiloiitii op ie polis remelae Toorwaarüei. Officieel© berichten. Kennisgeving. Buitenlaudsch Meuws. Amerika en Duitschland. FEUILLETON. Binnenland. BoreauBoterstraat 50. Telei. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen pet maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 60 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent.. Advertentiön plaatsen wordt 2 maal 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. by De levenslange 4 0011 verlies van geheele 1 jj 111 een hand, invaliditeit; 8 LUU voet of oog; verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam.' verlies van een duim;v by verlies van een wysvinger; by verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade o! hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op den 8en Februari 1917 vergunning is verleend aan lo. de Slugersvereenf ging„Onderling Belang", en hare rechtverkrijgenden tot het opncnten van een slachtplaats van varkens in het pand Buiten havenweg 112, kadaster Sectie L no. 156 2e. Gr. Hols wild er en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een koperslagerij en een werkplaats voor het verwerken van lood en zink 'n het pand Broersvest 11', kadaster Sectie B no. 1894. Schiedam, 9 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders van S'öÉicdam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA, De D.uitsche gezant. Officieel wordt gemeld, dat Engeland en Frank r«k een vrijge lede voor Bernstoiff en zijn stal hebben toegestaan. Amerikaan sche schepen Staatssecretaris Lansing heeft den reeders me degedeeld, dat de handelsvaartuigen bewapend mogen zjjn met kanonnen, om zich tegen de duikbooten te kunnen verdedigen. De hoop op het behoud van den vrede neemt af, nu bij Kamer en Senaat een wetsontwerp in gediend is, waarbg aan de regeering het recht verleend wordt schepen te requireeren. De regee ring verlangt een onmiddeijijke regeling dier kwestie. Uit Washington wordt gemeld: De regeering der Vereenigde Staten heeft hedep duidelijk te verstaan gegeven, dat zij geen poging wil doen, om de besprekingen met Duitschland. door bemiddeling van Spanje, Zwitserland of en ande ren neutralen staat, te heropenen, in de hoop, dat Duitschland zijn leedwezen zal betuigen en mogelijk zijn gedraglijn zal veranderen. Het afbreken van de betrekkingen zal gehand haafd blijven, tenzy Duitschland op eigen initiatie! van zijn duikboot campagne afziet. Oorlogscredieten. Men meldt uit Washington, dat er een reeks wetsontwerpen is aangenomen, ten einde de militaire voorbereiding van het land te voltooien. Krachtens deze wetsontwerpen wordt een crediet Naar het Fransch. 41 Daarom moesten zij een groote laan verlaten om een donkete laan met groote boomen in te slaan, zoodat Eliane. toen zij buiten kwam niets zag op dit oogenblik dan' het schijnsel van de maan. Toen zij echter nauwlettender toekeek, meende zij een der personen terug te zien ko men, die Constance gevo'gd waren. Zij dacht, dat deze haar afwezigheid bespeurd en iemand teruggezonden had om haar te ha len en zij ging die gedaante een paar schreden tegemoetmaar zoodra zij dicht genoeg gena derd was om hem te herkennen, bleef zy staan, en in plaats van verder te gaan keerde zij plot seling naar het kasteel terug, en was op het punt in de zaal terug te keeren zonder er aan te denken wat zij zou zeggen om haar plotse ling verschijnen te verklaren, toen zij door ie mand haar naam hoorde noemen, die in de schaduw stond, waardoor zij hem niét eerder bemerkt had. „Eliane. Ben jij daar alleen Ik dacht dat je met dat vroolijke troepje weggegaan was t" oor van 1.250.000 dollar toegestaan voor machine geweren, een millioen voor afweergeschut tegen vliegtuigen en munitie, vijf millioen voor bewape ning van hulpkruisers en zeven milioen voor mpnitie. Men rekent, dat er 27.000 fabrieken voor logsleveraniies gebruikt kunnen worden. De havenvan New York, Alle beschikbare 6 duimskanonnen te West- pomt zijn naar Now Yoik ingescheept voor ge bruik door de forten, die de stad beschermen. Uit Duitse h lan d. Een Wolftelegram uit Perlijn meldt Naar wij vernemen, is de datum van het vertrek van den Amerikaanschen gezant nog niet vastgesteld. Het invullen van de passen voor het groote aantal in aanmerking komende personen eischt natuurlijk eenigen tijd. De volledige lijst is pas heden ter kennis van de autoriteiten gebracht Men streeft er naar. den Amerikaanschen gezant en het personeel der ambassades ter zake hunner particuliere telegrammen zooveel mogeliik te gerieven. Terwijl de alhier wonende Amerikanen de beslissing hunner regeering op loyale wijze aanvaarden, betreuren velen hunner de breuk met Duitschland zonder provocatie der Vereenigde Staten, als zijnde weinig in het belang van vrede en menschhëid. Een aantal Amerikanen, waaronder ook ver schëidene correspondenten, besloot vooreerst in Duitschland te blijven. Over het vertrek van Graaf Bernstorfl' uit Amerika zijn tot dusverre nog geen officieele mededeelingen ontvangen. Sedert verscheidene dagen is de communicatie met den gezant ge- geheel verbroken. Men is alleen op de zant m^dedeeling van den tegenstander aangewezen,, welker betrouwbaarheid niet kan worden onder zocht. Desniettemin heerscht hier geen-ernstige ongerustheid betreffende den gevaarloozen over tocht van de Duiische legatie-ambtenaren uit Amerika Men hoopt, dat de regeering der Vereenigde Staten den grondslag van het vol kenrecht met name van het verdrag van 1799 niet zal verlaten. Argentinië. De A> gentjjnsche regeeering heeft aan den Duitschen gezant het antwoord overhandigd op de Duiische verklaring betreffende den duikboot- 'lorlog. Betreurd wordt, dat de keizer dergelijke uiterste maatregelen noodzakelijk heeft 'gèacht. De Ai gentijnsche regeering zal haar houding evenals altijd baseeren op de fundameüteele be ginselen eo regelen van het internationaal recht. DE DUIKBOOTOORLOG, De mailboot „Californ ia" jt o t zinken gebracht. Reuter seint uit Londen Een Duitsche duikboot heeft het Engelsche stoomschip „California" tot zinken gebracht, waarvan de bemanning en passagiers tezamen 205 personen telden. „Mijnheer de Malseigne 1 01 Goddank", riep zij met een uitdrukking van vreugde en van ver lichting die hem tot wien zij die woorden sprak, zeer verbaasde. „Kom als het u belieft met mij mee, geef mij uw arm. Zij zijn alleen naar de rivier gegaan En zonder antwoord af te wachten, schoof zy haar arm in den zijnen en trok hem mee door de breede laan. Nadat zij een klein eindje geloopen hadden, ontmoetten zij Horace'de Tre vals. Deze zag er verbaasd en verstoord uitmaar toen hij Mal seigne herkende, hersteide hij zich en stak hem de hand toe. „Ik was bang dat u alleen achtergebleven waart, en ik ben teruggegaan om u te komen halen, want de laan die wij door moeten na deze is zeer donker en het voetpad naar de rivier zeer moeilijk." „Dank u mynheer", zei Eliane, terwijl zij den arm van Malseigne vaster omklemde, om hem vlugger te doen loopen. „Ik wist niet dat jij hier waart, Malseigne. Sinds wanneer ben .je aangekomen „Een uur geleden." Zij zetten hun weg voort. Mijnheer de Trevals liep naast Eliane, zonder het woord tot haar te richten, Zij liepen de donkere laan door, daal den het voetpad af dat inderdaad gevaarlijk was op dit uur en bij het maanlicht dat hen du eeus vol bescheen en dan weer in de diepste duisternis dompelde. Men vreest dat 28 leden der bemanning en 13 passagiers verdronken zijn en dat vier per sonen door de ontploffing gedood werden. De overlevenden verklaren, dat er geen en kele waarschuwing was gegeven. Een nader telegram meldt: Het aantal passagiers en manschappen van de „California" bedroeg 240 Het schip was voor verdediging bewapend, maar er was geen gelegenheid om van de ka nonnen gebruik te maken, daar de duikboot niet gezien werd. Het schip zonk binnen negen minuten, nadat het getroffen was De booten werden snel uitgezet en de over levenden klauterden er in. Enkelen, die te wa ter vielen werden gered. Er was hoegenaamd geen paniek. Na korten tijd in de booten te hebben rondgezwalkt, werden de overlevenden door een stoomschip opgepikt en aan land gezet. Een van de geredden verklaarde, dat, toen de torpedo de „California" trof. het schip letterlijk uit het water scheen te worden gebeurd. Spoe dig daarop begon het aan den achtersteven te zinken. Het tooneel op de kade, waar de passagiers aan land werden gezet was hartverscheurend. Veel van de geredden waren, ondanks- het gure weer, slechts ternauwernood gekleed. Verpleeg sters en een geneesheer waren aanwezig en zorgden er voor. dat de gekwetsten naar een hotel of naar de hospitalen werden overgebracht De eenige Amerikaan, die zich aan boord van de „California" bevond, is gered. Getorpedeerde schepen. De volgende schepen zijn, volgens berichten 'van Engelsche zijde, getorpedeerd Engelsche s.s. „Vedamore," Russische schoe ner „Bangpahtis", Amerikaansche schoener „Chpries K. Schul", Engelsch s s. „Saxonian", Fransche s.s. „Yvonne", Noorsche s.s. „Sougelo", Engelsche s s. „Hollinside", Engelsche s s „Dount- less", Engelsche s.s. „Turino", Engelsche ss. „Boyne Castle", Zweedsche ss. „Vaung", bene vens een aantal visschersvaartuigen. In de „Echo de Paris" schrijft Hutin De Duitschers hebben alle duikbooten uitgebracht. Men berekent, dat ongeveer 30 000 ton seheepsrüimte in de laatste drie dagen aan de Fransche kusten is verloren gegaan. Deze tijdsruimte van bedrijvigheid zal twee weken aanhouden, waarna een spanne tijds van afnemende werkzaamheid zal intreden. Hierna zal men stelselmatig de duikbooten door andere vervangen Dit zal de gewone gang van zaken zijn. Maritieme overheidspersonen zeggen, dat bewapende watervliegtuigen en luchtschepen de beste verdedigingsmiddellen zijn. VAN HET OORLOGSTERREIN. Van de verschillende fronten valt alleen eenige activiteit aan het door de Eogelschen verdedigd wordend deel van het Westelijk front te vermel den. Generaal Haig meldt': Wij deden gistermorgen een aanval op een belaDg rijke positie op het hoogste punt van den Sailly- Sailiisel-heuvel. Wij bereikten al onze doelein den en Damen een machinegeweren en 7 8 ge vangen, waaronder 2 officieren. Het door ons aan den Ancre gewonnen terrein sinds Nieuwjaar vertegenwoordt een vordering van bijna driekwart mijl op een front van meer dan 3 tnylen. Haig meldt ook andere succesvolle »raids«. ALLERLEI NIEUWS. Een telegram uit Weenen meldt dd. 8 dezer: De marine commandant, grootadmiraal Anton Haus, die eenige dagen geleden longontsteking had gekregen, is in den afgeloopen nacht te kwart over een overleden. Een draadloos station is ontdekt 5 mijlen van Rio de Janeiro. Het bleek, dat het in ver binding stond met Duitsche schepen in de haven. Uit Madrid wordt geseind, dat de provian deering van het bezette gebied in België en Frankrijk, waarvoor tot nu toe het Spaansch- Amerikaansche comité zorg droeg, een voorwe.p van aanhoudende zorg voor de regeering is. Tengevolge van de verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en de Ver eenigde Staten is de koning van Spanje nu de hooge beschermer van dit menschlievend werk geworden. Generaal von Bissing gouverneur generaal in België heeft zijn kuur in Wiesbaden ge ëindigd en is naar Brussel teruggekeerd Hij heeft zijn ambt weer ten volle aanvaard. Onze gezant te Berlin. Men meldt uit Den Haag Ingevolge bet do.ir de Engelsche regeering tot die van Nederland gerichte verzoek, heeft deNe- derlandsche gezant te Berlijn op zich genomen de bescherming van de Bntsche onderdanen en be langen in het Duitsche Rijk. Deze taak werd tot dusverre vervuld door den Amerikaanschen gezant. Eliane liep zoo snel, dat zij wel honderdmaal gestruikeld zou zijn zonder den arm die haar -steunde Eindelijk kwamen zij aan een grooten plataanboom. die aan d*n,kant van het water stond en waaromheen verscheidene zitplaatsen gemaakt waren. Het gezicht van dit punt uit was mooi en de bewoners van het kasteel ver toefden hier gaarne. Hier vonden zij Constance en al de anderen terug: Eliane naderde haar en sloeg haar het man teltje om, dat zij meegedragen had. Constance nam het aan. terwijl zij slechts met een hoofd knikje voor dezen dienst bedankte. Zij sprak op dit oogenblik op levendigen toon tot Raynald en zei „Drie paarden, zegt u. Drie gezadelde paarden, die door dames konden bereden worden Dat is meer dan voldoende. Waarom zouden wij dan morgenochtend niet een tochtje maken, mijn heer de Liminges, vóór het snikheet wordt? Ik heb er zeer veel lust in en grootmama zal het mij wel toestaan, want ik ben er zeker van dat mevrouw de 1 Heris ons gaarne zal vergezellen Mevrouw de 1 Heris bevestigde dit met geest drift. „En dan nog een van die dames," ging Con stance voort, „juffrouw Flora of juffrouw Her mine des Fougèies wil misschien wel meegaan." „Geen van beiden kau rijden", antwoordde mevrouw de Fougèies koel, die toen zy zag, dat haar dochters wegliepen, haar gevolgd was. Maar zij had het koud, die late wandeling De verscherpte duikbootoorlog. De naar Java bestemde passagiersboot sWilist en het naar Norfolk op reis zjjnde stoomschip »Djebres«, bevonden zich eergisteren op weg naar Bergen. Men verwachte, dat beide booten gisteren aldaar zouden aankomen. Het van Java thuisvarende stoomschip »Jacoba« is te Falmouth binnengekomen. (Officieel.,) Na gepleegd overleg met de stoom vaartmaatschappijen, die den geregelden dienst op den Ned.-Indië onderhouden, heeft de minister van koloniën den gouv.-generaal telegrafisch ge meld, dat het s.s. »Kawi*, dat op de thuisreis is en zich in Emmahaven bevindt, naar Tandjong- Priok zal opstoomen, opdat post en reizigers kun nen worffen ontscheept. In Ned.-Indië zal ter algemeene kenn's worden scheen haar even onaangenaam als misplaatst toe Haar humeur was daarenboven ook niet aangenaam. Haar dochters gingen voor schoon heden door, en hier scheen niemand vandaag er oog voor te hebben. „Als u een goede rijderes zoekt," ging zij op scherpen toon voort, „dan is daar juffrouw De Liminges, die, zooals men mij verteld heeft de beroemdste paardrydster zóu kunnen overscha duwen." Zij had zeker niet het plan om Eliane een pluimpje te geven, maar deze mededeeling had een heel andere uitwerking dan zij verwacht had. „WerkelijkEr ontbreekt je dus geen enkel talent" zéi Constanee, terwijl zij zich levendig tot Eliane wendde. Zonder haar antwoord af te wachten, ging zij voort „Dus alles is in orde. Wij zijn met ons drieën, waarbij een gehuwde dame is. Bovendien rydt grootpapa nog gaarne te paard en als er slechts sprake is van een tochtje van een uui dan ver moeit hem dit niet te veel. Hij heeft mij lee- ren rijden. Dat is dus afgesproken. Hij gaat mee als ik het hem vraag en grootmama heeft dan niets aan te merken Laat Ons nu gauw terug- keeren, om baar niet al ie boos re mi ken, en morgenochtend gaan wij d tariieeu, niet waar mijnheer oe Liminges?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1