Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering !bU—J13 De Oorlog. ELI AN E. 40^te Jaargang. Maandag 12 Februari 1917 No. 11759. flTereeiiomitii op de polis lerieloe roorwaardei. 4*9(1 Terliw i1 fMiteniaiidscii Nieuws. Amerika en Duitschland. FEUILLETON Bureau: Boterstraat 50. Telei. 85, oa kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 60 ct., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertenties: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. bij fl fl fl by levenslange 1111 verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeitU U voet o{ oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. Gerard vertrokken. Volgens de Berlijosche bladen zijn de Ameri- kaansche gezant Gerard, de^leden van het legatie- personeel en een deel van de in Berlijn en Noord- Duitschland woonachtige Amerikaansche onder danen, in het geheel 115 personen, Zaterdag in een door de Duitsche regeerieg ter beschikking gestelden extra-trein uit Beriijn naar Zwitserland vertrokken. Bij het afscheid waren graat Montgelos, van het departement van Buitenlandsche Zaken, alsmede verscheidene leden van het corps diplo matique, op het station aanwezig. De Amerikaansche gezant Gerard heeft voor zjjn vertrek uit Duitschland een afscheidsbezoek gebracht aan den rijkskanselier tn andere hooge staatsambtenaren. Aan de Amerikaansche corres pondenten verklaarde hij over zijn onderhoud met von Bethmann niets te zullen uitlaten, voordat hij met president Wilson geconfereerd heelt. Uit Amerika. Reuter seint uit Washington De commissie voor militaire aangelegenheden uit det Senaat heeft in gunstigen zin rapport uitgebracht over het ontwerp, betreffende de al gemeene militaire training, volgens welk ontwerp alle mannelijke burgers der Vereenigde Staten tusschen 19 en 2ö jaar zes maanden voor het leger of de vloot geoefend zullen worden. De douane-autoriteiten te New-York maken bekend, dat op bevel van Washington geen in lichtingen over het vertrek van schepen gegeven zullen worden. Het Amerikaansche stoomschip «St. Louis« is ten volle bewapend. Men verwacht, dat het spoedig naar Engeland zal vertrekken. Het zal niet met vlaggen worden beschilderd, zooals Duitschland had voorgesteld. De directie der «American Line* deelt mede dat haar schepen niet over den Atlautischen Oceaan zullen varen, wanneer de regeering geen convooi verleent of kanonnen en kanonniers ver schaft. Reuter seint nader uit New-York Zaterdag zijn twee ongewapende Amenkaansche vrachtbooten naar de oorlogszone vertrokken. Dit zijn de eerste schepen onder Amerikaansche vlag, die na de Duitsche nota betreffende de on beperkte duikbootactie derwaarts gaan. Op de wanden van geen van beide zgn de strepen aan gebracht, die door Duitschland zijn voorgeschre ven, alteen staat er in groote letters op geschil derd »U. S. A.« De eigenaars verlaten zich op het recht van Amerikaansche schepen om alle zeeën te bevaren en plaatsen geen kanonnen aan boord, om zicb tegen onwettige aanvallen te verdedigen. Het eene schip heet «Orleans" en heeft aan boord den Amerikaansche kapitein Tuckes, en een 35 koppen sterke bemanning, van wie 32 Ameri- kaansch burger zijn. Het andere schip heet «Rochester*. Naar medegedeeld wordt, hebben zij geen con trabande aan boord, beide zjjn voor Bordeaux bestemd. Uit andere landen. Omtrent de nota van Spanje verneemt men uit goed ingelichte politieke kringen, dat tot dusver de officieele tekst in Madrid niet werd openbaar gemaakt. Inmiddels is die te Berlijn langs den officieelen weg deerlijk verminkt aan gekomen. Men wijdt te Berlijn alle aandacht aan de nota en twijfelt er niet aan, of de Spaansche regeering zal ook voortaan een strikte onzijdigheid in acht nemen. Ue Z witsei sche Bondsraad heeft, naar de «Köln. Ztg." mededeelt, Vrijdag zijn antwoord op het voorstel van Zwitserland en zijn houding tegenover de Duitsche duikbootactie vastgesteld. Daar de Bondsraad, alvorens een definitieve staten overleg wilde plegen, pepaalde hij er zich toe, dit den Gen Februari aan president Wilson mede te deeleu. In hare definitieve nota aan den president wijst de legeenng op de neutraliteits-verUaring van Zwitserland van 4 Augustus 1914 en legt er den nadruk op, dat de gebeurtenissen tijdens de. zen oorlog den Bondsraad in de overtuiging ge sterkt hebben, dat het voor Zwitserland noodza kelijk is, een stipte en eerlijke neutraliteit te handhaven en dat, evenals in het jaar 1815, duidelyk gebleken is, dat de onschendbaai heid en onafhankelijkheid van Zwitserland in het belang van Europa is. Zwitserlaud zal deze neutraliteit handhaven, zoolang niet de onafhankelijkheid van bet land en de levensbelangen en de eer van den staat geschonden worden. De Bondsraad wijst verder op de geographische ligging van bet land, dat van alle kanten door de ooi logvoerende landen is inge sloten en dus ongetwijfeld tot het algemeen strijd tooneel zou worden. De Bondsraad' besluit zijn nota aldus: Hoe drukkend de ecomische toestand voor Zwitserland ook moge worden, en hoe de begin selen van het volkeuiecbt ook worden geschonden, kan de Bondsraad toch niet besluiten, president Wilson, die in geheel andere omstandigheden verkeert,, te volgen. In de aan de DuiLehe regeering gezonden nota wordt het volgende verklaard Het kan de keizerlijke regeering niet zijn ont gaan, dat zij door haar maatregelen een ernstige inbreuk maakt op het recht van Zwitserland als neutrale staat om handel te.drijven. D^ voorzie ning van levensmiddelen en grondstoffen en de overzeesche handel worden ernstig in gevaar gebracht. Hoewel het gebruik van de haven van Cette vrij staat, is het verkeer ter zee toch zoo danig beperkt, dat het economische leven ernstige schade ondervindt. De Bondsraad ziet zich daarom genoodzaakt tegen de aangekondigde blokkade nadrukkelijk te protesteeren en zich alle rechten Naar het Franscli. 43 Eerstens om haar grootvader voor haar plan nen te winnen dan om de toestemming van de hertogin de Longvilliers te vragenen ten slot te om ook de markiezin voor haar plan goed gunstig te stemmen. Deze, hoewel eenigzins verbaasd, was toch niet ontevreden over een plan dat het hare scheen te steunen en haar zoon noodzaakte zich meer in het bijzonder met juf frouw de Longvilliers bezig te houden. Zij was nog veel meer geneigd om het toe te staan, toen Eliane, ondanks alle smeekingen van Con stance, de toestemming vroeg en verkreeg om niet mede te gaan Er werd dus eindelijk besloten, dat de hertog de Longvilliers zijn kleindochter zou begeleiden ep dat verder zouden meegaan mevrouw de l'Heris, Raynald graaf de Trevals en mijnheer Edgar des Hayes die zich gehaast had zich bij de deelnemers aan te sluiten. Mevrouw de Fougères en haar dochters na men daarop afscheid van de markiezin zonder Van den avond, dien zij op het kasteel hadden voor te behouden, zoo Zwitsersche onderdanen gedood of Zwitsersche eigendom vernietigd wordt* De Bondsraad twijfelt er overigens niet aan, dat de Duitsche regeering alles zal doen, om de veiligheid van Zwitsersche onderdanen te waar borgen en zooveel mogelijk tegemoet te komen in de economische moeilijkheden van Zwitserland. Een gelijkluidende nota werd naar Weenen gezonden. Een telegram uit Lima meldt: In Peru is groote opwinding veroorzaakt door het bericht van de torpedeering van het Peru- aansche zeilschip „Lorton", dat op weg naar Bilbao was en binnen de Spaansche wateren door een Duitsche duikboot onaer Fransche vlag tot zinken werd gebracht. De minister van Buitenlandsche Zaken, De- larivo Aguero, beeft naar men verzekert, den ge zant te Berlijn opgedragen bij de Duitsche regee ring te protesteeren en aan te dringen op schade loosstelling, afkeuring van deze daal en bestraf fing van de schuldigen. Het feit, dat een neutraal schip in neutrale wateren tot zinken wordt gebracht, terwijl het schip een lading vervoert, die voor eep niet- oorlogvoerend land, bestemd is en zich buiten de afgesloten zone bevindt, vormt een. schen ding van de internationale bepalingen. Het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft een telegram uit Grimsby ontvan gen- volgens hetwelk op den achtsten Februari, des ochtends om kwart voor acht, een duikboot zonder waarschuwing een aanval heeft gedaan op het stoomschip „Ida", uit Langesund dat met ballast van Lei h naar Londen onderweg was. Voordat de duikboot nog was gezjen. vuurde zij vier en vervolgens nog 20 granaten af. Aan boord van de „Ida" werden twee man gedood en vijf gewond Toen de rest van de bemanning in booten ging werd het schieten gestaakt De bemanning van de duikboot bracht vervolgens met bommen de „Ida" tot zinkeu. Een Engel sche torpedojager heeft de overlevenden van de bemanning van de „Ida" aan boord genomen. Volgens een bericht van „Dagens Nyheter", heeft de vergadering van Zweedsche reeders» die gisteren bijeengekomen is bekend gemaakt' dat de Zweedsche scheepsruimte voldoende is. om den noodzakelijken invoer van Zweden te waarborgen, mits de zWeedsche laadruimte die zich in havens van de oorlogvoerenden bevindt worde vrijgegeven en vrijgeleide naar Zweden krijgen en mits de noodige kolen kunnen wor den ingenomen, zonder dat daarbij vaarten be hoeven te worden ondernomen, die de Zweedsche belangen niet dienen. Een deputatie van de reeders heeft het- bovenstaande aan het mini sterie bekend gemaakt en op maatregelen aan gedrongen, om in boven aangeduide richting werkzaam te zijn, om Zweden de scheepsruimte te verzekeren, die het voor zijn levensbelang noodig heeft. Volgens uit Londen ontvangen berichten, laat Engeland echter geèn Zweedsche schepen meer doorgebracht, zulk een aangename herinnering mee te brengen als gewoonlijk Mevrouw de l'Heris daarentegen vertrok vroolijk.. terwijl de witte veerpn van haar hoed vroolijk wuifden, en zij beloofde den volgenden morgen op tijd ge reed te zijn Na haar vertrek trok de markiezin zich, ver moeid dadelijk in haar kamer terug terwijl zij Malseigne liet zeggen dat zij hem den volgen den morgen verwachtte op het uur. dat de an deren hun ritje deden, waaraan hij ook had ge weigerd deel te nemen Den volgenden morgen was de lucht weer even onbewolkt als den vorigen dag. Men had die reeks mooie dagen, die, als zij, zelfs in ons klimaat, eenmaal beginnen, eeuwig schijnen te duren. De natuur viert feest. De lucht schijnt nooit meer bewolkt te zullen zijn. Men rekent op dén terugkeer der zon. alsof men nooit een onweer gezien had of nog zou zien. In éen woord, men geeft zich over aan een zekerheid, die men weet dat niet bestaat, zoodra men er aan denkt. Maar men wil er niet aan denken, omdat er. zonder deze vergetelheid, hier op aar de geen genot zou zijn voor het menschelijk hart en dat ,dit nu eenmaal wil geniete Daar in heeft het geen ongelijk, dat arme hart., hoe wel het zich dikwijls vergist in het uur en het middel. Eliane stond voor het raam en keek naar den stoet, die zich langzaam verwijderde in de rich ting van het woud. Voorop Constance, mooier dan ooit in een donker kleed, waarvan de vol maakte eenvoud juist het grootste sieraad uit maakte Raynald aan haar rechterhand en de hertog De Longvilliers aan den anderen kant, wiens houding nog den ouderdom niet verried. Mevrouw de l'Heris, minder goed gekleed dan Constance, met een hoed met veeren van vrij twijfelachtigen smaak, volgden hen vergezeld door Edgar des Hayes. Mijnheer De Trevals sloot den stoet. Zonder het zich bepaald te verklaren, was het juist uitge /allen zooals Eliane voorzien had, en haar instinctmatige weigering was gerechtvaar digd: Raynald zou den geheelen morgen bij juf frouw De Longvilliers blijven; zij zelf zou den heelen tijd, zich tevreden hebben moeten stel len met mijnheer De Trevals. „Ik heb wel gelijk gehad mét thuis te bly- ven," mompelde zij, terwijl zij het venster zonder spijt, maar toch zuchtend verliet. Toen zette zij haar hoed op en nam een boek om naar den tuin te gaan Onderweg kreeg zij een afleiding voor de verwarde gedachten die haar bezig hieiden. De brieven waren juist aangekomen en lagen nog gerangschikt op de tafel in de gang Eliane zag er een tusschen die aan haar ge richt waszij nam hem blij op want, zij her kende het schritt van Blanche en deze brief was de eerste, dien haar nichije haar sedert haar huwelijk geschreven had De maikiezin kreeg iederen dag een brief van haar dochter, die na een tweedaagsch verblijf in haar nieuwe woning uit Engelsche havens uitvaren. Het stoomschip „Tule" was het laatste Zweedsche, dat uit Groot-Brittannie weg mocht. Reuter seint uit Peking: De ministerraad beraadslaagde over het voorstel van president Wilson. De meerderheid der mi nisters zou gunstig gezind zgn ten opzichte van een breuk met Duitschland. De Chineesche douane heeft bevel ontvangen, de remise van Duitsche bankfoudsen te staken. AAN HET WESTELIJK FRONT De Duitsche staf meldt Legergroep Rupprecht van Beieren Bewesten Rijsel aan beide kanten van het kanaal van La Bassée en de Scarpe alsmede in het Noor delijk deel van he- Sómme gebied levendige artilleriestriid Aan den Noordelijken oever van de Ancre vielen de Engelschen in groot en getale ten N O- van Beaumont, op den Zuidelijken oever Oostelijk van Grandcourt en Noordelijk van Courcèlette met zwakker afdeelingen aan Aan den weg van Puisieux naar Beaucourt, drongen ze in ons front ter breedte van een compagnie, op alle andere punten zijn ze ten deele in een handgemeen, afgeweerd Legergroep kroonprinsOp den linker Maas oever nam het vuur, als op den vorigen dag, van den middag af toe, zonder dat het tot een aanval kwam. In het bosch Aiily. ten Z O. van St. Mihiel en aan weerskanten van den Moezel deden de Franschen aanvallen, die door ons afweervuur en in een handgemeen werden afge slagen. Verkennings- en aanvalsbedoelingen voerden onze luchtsmaldeelen ver achter het vijandelijke front. Militaire en vervoers-inrich ingen, voor den vijand van belang, werden overdag en 's nachts doeltreffend gebombardeerd. Fransch communiqué: In het bosch van Aprémont zijn de Fran schen in de Duitsche linies gedrongen Ze maak ten negen gevangenen, onder wie drie onder officieren. In de Argonne en Lotharingen beproefden de Duitschers overvallen, die in het Fransche ge weervuur mislukten. Aan het overige front was de nacht kalm. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Russisch stafbericht Na een verwoede vuurvoorbereiding hebben de Duitschers, ter sterkte van ongeveer twee compagnieën, in witte jassen gehuld, het vak onzer stelling benoorden Stanislau aangevallen. Ze drongen onze schansen binnen, maar een tegenaanval van onze versterkingen heeft den tegenstander daaruit verdreven. De Duitsche staf meldt Front Leopold van Beieren Met luwend weer is de gevechiswerkzaamheid in veel sectoren versterkt. Bij Postawy, ten N van het Narotsjmeer en ten Z O. van Zloczow werden Russische jacht- commando's afgeweerd Aan den benedenloop van de Stochod haalden met haar man een huwelijksreisje was gaan doen, dat nog altijd voortduurde. Maar tot nu toe had de reizigster nog nooit tijd gevonden om rechtstreeks aan „haar lieve Eliane" den langen brief te richten, dien zij haar moeder iederen dag belastte aan te kondigen. Deze brief was nu eindelijk in handen van Eli ane, en zy' maakte zich gereed om hem in den tuin te gaan lezen Met dat doel ging zij naar een bank, die op een schaduwrijke pleats stond en waar zij dikwijls met haar werk of haar boe ken zat. Deze bank siond aan een der uiteinden van een groote laan en om er te komen, moest men langs den geneelen voorgevel van het kas teel loopén Tóen zij de kamer van haar tante naderde, waarvan de vensters opengeslagen waren, hoorde zij de markiezin heftig spreken, veel luider dan gewoonlijk, soms onderbroken door een andere kalme en ernstige stem, die zy als die van mijnbeer De Malseigne herkende. Het gesprek was klaarblijkelijk belangwekkend en gewichtig. Elime verwijderde zich van het kasteel, zóo dat zij duor de geheele breedte van de laa'n van het venster gescheiden was Maai zij kon niet nalaten in het voorbygaan een mik in de kamer te werpen want een luide stem ieis ongewoons bu rminbeei De Ma-seignè, deed haar deze woorden hooien „>>een wooid meer. mevrouwl" waarop diepe stilte voigde Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1