Dagblad voor Schiedam en Omstreken. I /UÜ,«t,nd8;I lüU d 1 lUU - finn "zr f onfl'i De Oorlog. ELIANE. 40 ste Jaargang. Dinsdag 13 Februari 1917. No. 11760. Gratis Ongevallenverzekering 4i oïemiioutii op de polis Tenelae Toomirflei. f Buiteïüaisdsch Nieuws* Amerika en Duitschland. FEUILLETO Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 mam den f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 et., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. ievenXge fflflfj verliSvan finfl flflfl De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam I lUU een dnim> I U U wijsvinger; 1 ||J by verlies van eiken ando ren vinger. De Berlijnsche oorrespondent van de „Asso ciated Press", die te Kopenhagen is aangekomen, seint, dat naar zijn oordeel een oorlog tussohen de Ver. Staten en üuitschland onvermijdelijk; is. Duitschland heeft zijn duikbootcommandantea op gedragen, om zoo mogelijk geen onzijdige sche pen zonder voorafgaande waarschuwing in don grond te boren, maar niettemin moeten zich vroeg of laat gevallen voordoen dat Amerikaan- sche schepen tot zinken worden gebracht of Ame- rikaansche burgers aan boord van onzijdige sche pen omkomen. Duitschland is niet van plan van zijn duikboot- politiek af te laten. Deskundigen zijn van oordeel, dat indien de Duitsche duikbooten er in slagen, maandelijks een millioen ton Britsche scheepsruimte te vernie len en bovendien drie millioen ton onzijdige scheepsruimte van 't varen voor Fngeland te weerhouden, Duitschland Fngeland zal dwingen, het sluiten van vrede in overweging te nemen. Twee-derde van de beschikbare duikbo-oten zul len dit hebben te bewerkstelligen; een derdei «s altijd op weg naar of van hun basis of in reparatie. •Het Wolffbureau meldt Reuter beeft een bericht van dé „Assosiated Press" overgeseind, volgens hetwelk de Duitsche regeéring aan de Ver. Staten een. no-ta heeft ge richt, waarin zij om voorstellen tot vermijding van een oorlog verzocht- Dit bericht is een ver zinsel, dat troüwens blijkens telegrammen uit New York aan de „Temps" reeds door Lan sing en den Zwitserschen gezant te Washing ton is tegengesproken. DE DUIKBOOTOORLOG Uit Berlijn wordt gemeld: In den nacht van 12/13 Febr. is de, tot dus ver niet bekendgemaakte termijn waarbinnen in het versperde gebied van den Atlantischem Oce aan en het Engelsche kanaal consideratie is ge bruikt voor onzijdige schepen, die het bericht over de versperde gebieden niet tijdig, hadden ontvangen, afgeloopen. In de Noordzee was dat reeds in den nacht van 6/7 Febr. het geval, in de Middellandsche Zee in den nacht van 10/ 11 Febr. Thans geldt voor alle versperde gebieden de algemeene waarschuwing en kan da scheepvaart niet meer op waarschuwing in elk bijzonder ge val rekenen. Schepen die desondanks de ver sperde gebieden bevaren, doen zulks met volle dige kennis van het hen en hun beniamiingee dreigende gevaar. haar hierbij uitdrukkelijk wordt geconsfateerl, zijn alle van vijandelijke zijde verspreide berich ten, dat vóór den afloop van bovengenoemde termijnen onzijdige schepen zonder te zijn aan gehouden zijn getorpedeerd, onjuist. De genoem de termijnen golden zelfs voor vijandelijke pas sagiersschepen, voor zoover ze ongewapend wa ren omdat zich onzijdige passagiers aan boord konden bevinden, die onkundig waren van de zee-versperring. Een telegram uit Londen meldt: Een verhaal van verschrikkelijk lijden, dat het onmenschelijke karakter illustreert van d-en Duit- schen duikbootoorlog, wordt gedaan door den on- zijdigen zeeman Batiazello. die opgepikt is 70 jnijl ten westen van de Iersche kust terwijl hij hijkans stervend -en naakt alleen op den bodem van een reddingboot lag. Batiazello, die geboor tig is van de Philippijnen behoorde tot de be manning d-er -Vedamore, die Woensdag midden in den Oceaan getorpedeerd is, waarbij 25 men- sch-en om kwamen. Batiazellovertelde, dat de boot, waar hij in kwam te zitten, omsloeg lo-en bet. schip zonk. De mannen, die in de boot za ten. kwamen allen in het ijzige water terecht. Batiazello werd door een draaikolk meegsiüurd en lo-en Bij weer 'boven kwam zag hij dat de andere bo-oten te ver weg waren om zijn hulpge roep te kunnen hooren. Hij zwom in het ijskoude water rond van het ©ene wrakstuk naar het an dere. tot hij ten laatst -een boot bereikte, diet halfvol water stond. Na een wanhopige inspan ning gerukte bet hem in de. boot te klimmen. Batiazello \Vas toen geheel naakt, daar hij de en kele klc-odingstukken, die hij haastig aangeschoten, had toen het schip getorpedeerd werd, uitgetrok ken had Om beter te kunpen zwemmen. De- boot dreef hulpeloos met wind en getijde en Batia zello leed verschrikkelijk van de snijdende noord oosten wind. Daar hij dacht, dat de boot ge makkelijker gezien zou worden wanneer zij hoo- ger op hét water lag, bracht hij uren do ar met de poging de- boot leeg, te hoozen met zijn twee- handen, t otdat hij ten laatste het bewustzijn, ver loor, en op den bodem van de boot zakte. Hij kwam bij door de kreten van vluchtende zee vogels, die boven de boot vlogen. Zijn lijden was nu zoo hevig, dat hij gevoelde, dat de dood een verlossing zou zijn. Toen hij na bijna, vier entwintig uur gered werd, was hij geheel hulp behoevend, met bevroe-i-en, stijve ledematen. .Wa re hij niet zulk een sterke man geweest, dan zou herstel uitgesloten zijn geweest. Het „Journal de Genève" verneemt uit Bern De protestnota, welke dé b-ondsraad naar Berlijn gezonden heeft, zal door het geheel© Zwiterscbë volk goedgekeurd worden. Steunende op het in ternationale' recht weigert Zwitserland de Duit sche onderzeeërsblokkade te aanvaarden, en be houdt zich dan ook vóór alles, wat in zijn macht ligt, te doen om de schepen, welke voor zijn be voorrading dienen, door dë geblokkeerde' zön-e te doen passeeren. De „Times" verneemt uit Montevideo: D© regeering vari Uruguay heeft krachtig ge protesteerd tegen de Duitsche duikboot-politiek. Naar het Fransch. 44 De .markiezin zat in haar stoel en leunde met haar hand op de tafel, en Malseigne, die stond, greep die hand als een man, die'zijn wil geëer biedigd wil hebben. Zijn gewoonlijk zoo kalm gelaat was ontroerd. Eliane was er door getroffen en zli beefde zoo zeer, toen zij de kleine bank bereikte, dat zij moeite had den brief open te maken, dien zli in de hand hield. Waarvan kon er sprake zijn En welk onderwerp kon een man als Malseigne, zóo doen ontroeren, die oogenschijnlijk zoo kalm en zoo meester over zichzelf was Zij had eenige moeite om zich niet verder in vermoedens te verdiepen die in haar geest ontstonden door de verwondering, welke zij ondervonden had, en slechts met geweld kon zij haar opmerkzaam hei_ó schenken aan den inhoud van haar brief. Wij zullen haar zich laten verdiepen in haar lectuur en in dien tijd eens zien, wat er in de kleine zaal voorviel. Dit onderhoud zullen wfj niet van het begin af weergeven, maar slechts op het oogenblik, Zij wenscht het recht om haar schepen in het oorlogsgebied te laten varen te handhaven en stelt Duitschland verantwoordelijk voor de ver liezen, die hiervan het gevolg mochten zijn. Lloyds meldt: De brigantijn „Ada" (163 net to tons) is door kanonvuur van een vijandelijken onderzeeër zonder waarschuwing tot zinken ge bracht. De bemanning is geland. Het Grieksche stoomschip MAghios Spyridion" (1019 netto-tons) is door een onderzeeër tot zinken gebracht. Vijf man van de equipage zijn geland. AAN HET WESTELIJK FRONT. F.en telegram uit Berlijn meldt: De gemelde aanvallen van de Euge'schen op den Ancre-oever, waarbij het hun gelukte aan den weg Puissieux-Eeauc.ourt in een smul len sector de Duit.sc.he stellingen binnen te dringen, werden om tien uur 's avonds, na. een zeer hevig artillerievuur, met groote troepen- massa's over een breed front ondernomen. Het behaalde succes is geenszins in overeenstem ming met de opoffering van menschen en mu nitie. De aanval van de Engelsche bataljons in den sector van La Bassée en ten Noorden van bet kanaal van La Bassée is geheel mis lukt Een artillerie-vuur, dat zes uur aanhield, en na om 11 pur. begonnen te zijn, dcS namid dags om 4 uur tot een hevig trommelvuur werd, bereidde den aanval voor. Onder de bescher ming van dikte rookwolken naderdeu de gol ven der Engelsche bataljons in stormloop en drongen een- vooruitstekend, smal galeen© van een lo-opgraaf binnen. De Duitsche artillerie nam het door de, En gelschen bezette stuk onder een zóó hevig, wel gericht vuur, dat zij gedwongen waren, uit met achterlating van vele dooden ie ontrui men en in hun eigen stellingen bescherming te zoeken. De Duitsche verliezen zijn uiterst gering. - Van de bezetting van de loopgraaf wordt niet één man vermist. Havas meldt dd. gister uit Parijs: Een nieuw en flink succes heeft de hardnek kige krachtsontwikkeling van de Engelschen aan de Ancre beloond. Het laatstelijk verkregen© is kenschetsend: het Britsche front wordt in die streek allengs met de andere stukken gelijk ge maakt. De fiuitsche troepen wijken er onophou delijk, waarbij ze veel gevangenen overlaten. De Duitsche stellingen Serre-Puisieux-Miraumont lig gen nu onder het onafgebroken vuur der Brit sche batterijen. Het Engelsch stafcommuniqué van gister meldt: In den afgeloopen nacht hebben wij verdere vorderingen gemaakt ten Noorden van de Ancre in de streek van den weg Beaucourt—Puisieux, waar wij zonder moeilijkheden 600 yards vijan delijke loopgraven bezetten. In den voornacht deed de vijand ©en aanval op onze nieuwe posities ten Zuiden van feerre. Hjj werd door ons artillerie- en machinegeweer vuur opgevangen en gemakkelijk afgeslagen. El ders kleinere raids. dat het toeval Eliane de woorden, die men zoo- even gelezen heeft deed verstaan. „Armand, ik ben verbaasd over je en ik kan het je bekennen, ook bedroefd. Jij, dien ik als een zoon beschouw, of ten minste jong genoeg om een broeder van Raynald te kunnen zijn, ik moet mijn woorden tegenover u afmeten, en ik mag niet meer zeggen wat ik verkies „Dat niet antwoordde Armand kortaf, „dat niet, bid ik u Hij zweeg eensklaps, ging zitten en leunde met. z(jn ellebogen op tafel. Na een oogenblik hernam hy kalmer: „Ik vraag u vergiffenis. Ja. u hebt gelijk en ik ongelijkzeg alles tegen mij wat u wilt. U hebt daar het recht toe." Hij veegde met zijn hand over zijn voorhoofd als om ieder spoor van ontroering te doen ver dwijnen. „Je doet mij niet alleen verdriet", ging de markiezin ernstig voort, „maar voor het eerst sedert ik je ken. kan ik niet wijs uitje worden. Je hebt mij daar heel zonderlinge woorden ge zegd, ten minste voor een verstandig man, en nu ik op mijn beurt heel natuurlijk antwoord, tracht je mij het zwijgen op te leggen, of je geeft mij, bij wijze van gunst, het'woord. Wil je mij dat eens verklaren?" Armand hief het hoofd op en zei, met inspan ning, terwijl hij vermeed haar aan te zien „Wat is er dan voor bijzonders in. mevrouw, dat ik u zeg, dat Eliane bekoorlijk is, dat Ray nald haar aanbidt, dat deze verbintenis hun beider geluk zou uitmaken, zooals het dat het uwe ook behoorde te doen?" „En ik*, zei de markiezin, wier stem nooit schril was. maar die soms koud en snijdend ■werd als staal, „ik vraag u wat er voor bijzon ders in is, dat ik je op mijn beurt er aan her inner, hoe je tien jaar geleden meendet zeer ver liefd te zijn op een mooi meisje, die haar moe der u weigerde. Een weigering, die de toe komst bewees het u een groot ongeluk be waarde. en zelfs voor oneer, Armand." Armand sidderde, alsof een scherp werktuig hem had geraaktmaar, hoewel hij doodsbleek was, beheerschte hij zich weer zooals altijd, en na eenige oogenblikken zei hij, bijna kalm „Ik herhaal het, u moogt mij alles zeggen, datzoowel als het overige. U kent echter de geschiedenis niet, waarover u spreekt." „Hoe", zei de markiezin driftig, „zou ik niet weten, dat je met die mooie Laure d'Aigremont hebt willen trouwen, die toen mevrouw De The- rigny werd en later Armand viel haar weer, maar zachter, in de rede. „Genoeg, ik smeek het u. Veroorloof mij, dat ik u óver haar spreek. Ik herhaal u, het is een geschiedenis die u onbekend is. En ik, die haar ken, spreek er nooit over." „Ik beken, het is de eerste maal en ik ben i misschien onbescheiden geweest; vergeef mij. 1 Maar je hebt er mij zelf toe gedreven Succesvolle bombardementen ten Noorden van de Somme, in de streek van Armentières en van Yperen. Fransch stafbericht In de streek van Berry au Bac hebben de Fransehen met goeden uitslag twee mijnen laten springen, op hoogte 108. In Champagne en de Argonne bedrijvigheid van patroeïjes. In den loop van den nacht zijn de Franschen met twee overvallen geslaagd, waarbij ze ge vangenen maakten. De een© was in de Argonne, de andei© in het vak van hoogte 304. Overal elders was de nacht kalm. Bevestigd wordt, dat 10 dezer in een lucht gevecht in de buurt van Etouvelles (Aisne) een Duitsch vliegtuig is geveld. Vannacht hebben Fransche luchtsmaldeelen de stations Stenay Dun aan de Maas en Athies gebombardeerd. De Duitsche staf meldt: Rupprecht. Oostelijk van Armentières en zui delijk van La Bassée mislukten Engelsche aan vallen. welke waren voorbereid door levendig vuur. Den geheelen dag werden onze stellingen aan weerszijden van de Ancre hevig beschoten, 's Nachts vielen de Engelschen zesmaal de ver nielde loopgraven van eerre tot aan de rivier aan. Alle aanvallen werden afgeslagen. De vij and, wiens stormtroepen vaak sneeuw-hemdon droegen, leed door ons afweervuur noordelijk van Serre zware verliezen. De ontruiming van de on bruikbaar geworden loopgraven-linie ten zuid oosten van Serre had vóór het begin der Engel sche aanvallen, volgens het opgemaakt plan, plaats zonder stoornis. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit St. Petersburg: In de streek van Rorovoyslyn ten N.O. van Smorgon hebben verkenners van ons, na onbe merkt te ijzerdraadversperring van den vijand te hebben ctoorgesneden, een veldpost van hem aangevallen. Ze bemachtigden een machinege weer. De vijand is onder dekking van een sneeuw jacht ter sterkte van ongeveer een bataljon to rnen opzetten in den sector benoorden Mikhaiiof- ka, 10 werst ten N. van Kisselin. Twee onzer compagnieën hielden dien bezet. Op het vak van een compagnie werd de aanval afgeslagen, maar aan cfen linkervleugel, in het vak va© de andere compagnie, wist de vijand in onze loop graven binnen te dringen. Met behulp van een compagnie in de buurt is de vijand terugge worpen en de toestand voor ons hersteld. Bezuiden Halicz staken ongeveer vier vijande lijke compagnieën over het ijs de Dnjester over. Ze vielen onze veldposten aan. In weerwil van hun heftig vuur en het spervuur onzer artillerie slaagde de vijand erin, aanvankelijk onze veld posten terug te dringen, maar ©en tegenaanval wierp dgn vijand terug. Onze veldposten heb- ben hun oorspronkelijke stellingen weer ingeno men. In de Karpathen hier en daar sneeuwjacht. „Ik vergeef u zooveel te eer, omdat deze oude wond, hoewel zy mij straks nog een kreet ont lokte, toen u haar zoo onverwacht aanraakte, nu genezen is, „Ja", herhaalde hy, geheel ge nezen. en deze smart is nog slechts een herin nering er aan." Armand zweeg even en hernam toen, zonder ontroering, maar niet zonder bitterheid „Laten wy dus over mijn eerste iiefde spreken, daar ik niet weet, waarom u het gesprek op dit onderwerp gebracht hebt. en er een grond in zoekt om den mijnen te bestrijden." „Deze grond is u eraan te herinneren, dat in dit geval de hartstocht u verblindde, en me vrouw d'Aigremont gelijk had met u haar dochter te weigeren en u daarmede een grooten dienst foCWGZGIl h66ft> „Misschien. Maar gelooft u werkelijk, dat het was uit belangstelling in mijn geluk, dat zy my haar toestemming weigerde?" De markiezin antwoordde niet. „Zieheer de waarheid. Het verhaal is met lang en ik zal het vlug vertellen. Het kasteel d Aigre- mont grenst, zooals u weet, aan het mijne. Ik kende Laura van kind af. Ik herinner my den dag niet, waarop ik begon met haar te bemin nen en waarop, zooals ik geloof haar halt my geheel toebehoorde. Toen zij zeventien jaar oud was, beschouwden wij ons, zonder het met ron de woorden uitgesproken te hebben, als twee verlooiden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1