Staten-Generaal. tweede kamer. Binnenland. - I 1 Reuter 9£iat uit Washington: Saulshury, voorzitter van den Senaat, heeft ©en wetsvoorstel ingediend, dat, zoo het van kracht wordt, de havens van de Vereenigde Sta ten open zou stellen voor oorlogsschepen der geallieerden, die koopvaardijschepen convoyee- ren ter beveiliging tegen duikbootaanvallen en zulke oorlogsschepen in staat zou stellen in de wateren van de Vereenigde Staten te patrouil leeren op jacht naar Duitse he raiders. Naar verluidt, zou het wetsontwerp de regee ring aannemelijk voorkomen, als een middel om den verscherpten duikbootoorlog te beteu gelen. Saulsbury zette uiteen, dat het ook van nut zou kunnen blijken, in de huidige crisis, zon der oorlogsverklaring van de z ijde der Ver eenigde Staten. De correspondent te Washington van de „Köln. Ztg." seint: De toestand ontwikkelt zich op hoopgevende wijze. De algemeene stemming blijft kalm en ondervindt een zeer gunstigén invloed van de berichten uit Berlijn, naar luid waarvan de Ame rikanen in Duitsehiand met veel lioflelijkheid worden bejegend. De „Evening Post" constateert, dat Duitseh iand het afbreken van de diplomatieke betrekkin gen niet als een doodelijke beleediging opvat, waarop geen ander antwoord dan een oorlogs verklaring mogelijk zou zijn. Het Congres is nog niet bereid om den oorlog te verklaren. Een dergelijke stap zou het enkel dan ondernemen, indien de Amerikaansche rechten in volle zee worden gekrenkt. Evenwel zal het Congres als één man den President steunen, indien het tot vijandelijkheden mocht komen. De correspondent te Weenen van de „Köln. Ztg." bericht dat het er allen schijn van heeft, dat Wilson niet voornemens is, eenigerlei wijzi ging te brengen in het diplomatieke verkeer tus- schen de Vereenigde Staten en Oostenrijk-Honga- rije. Tenminste, het verkeer tusschen den Ame- rikaanschen gezant te Weenen en het departe ment van buitenlandsche zaken aldaar duurt nog steeds op de hoffelijkste wijze voort. De „Morning Post" verneemt d.d. 8 dezer uit Tientsin, dat de opvatting in officieele kringen te Peking thans geneigd i9 tot het afbreken van de betrekkingen met Duitsehiand. Aanvankelijk was de meerderheid van het Kabinet er voor, ,om niets te doen; maar na ontvangst van de no ta van Wilson kwam er verandering in de opvat tingen, en werd mener voorstander van, zich aan te sluiten bij de politiek der Ver. Staten. Slechts twee leden van het Kabinet waren daar tegen. Men verneemt dat China, alvorens de betrek kingen met Duitsehiand formeel af te breken, voornemens is, een protest te richten tot Duitseh iand^ egen den ongebreidelden auikbootoorlog. Het zal van het antwoord van Duitsehiand daar op afhangen, welke gedragslijn de Chineesche re geering verder zal volgen. De Duitschers in Peking doen al wat in hun vermogen is, om van China gedaan te krijgen, dat het een lijdelijke rol blijft, spelen; maar in dien de entente-mogendheden hanaig manoeu vreeren, zullen deze pogingen vergewis blijven. De Chineesche pers is er over het algemeen vóór, de betrekkingen met Duitsehiand af te bre ken. De „Morning Post" verneemt nader uit Sjang hai, dd. 9 Februari, dat de Chineesche bladen melden, dat tengevolge vaa eea conferentie tus schen eenige ministers en de leiders van par tijen te Peking, de regeering besloten beeft, den raad van de Vereenigde Staten op te volgen en de betrekkingen met Duitsehiand af te bre ken. De Duitsche gezant zal zip. paspoort krijgen en den 17den vertreikkea. AAN HET WESTELIJK FRONT. Het nieuws van de verschillende gevechtster reinen is over het geheei van weinig belangd Alleen het Westelijk front trekt eenigszins de aandacht. Op ongeveer het geheel© Engelsche front aan de Ancre en de Somme is het artillerievuur van alle kalibers buitengewoon levendig; in het bij zonder in de streek ten O. van Beaucourt en in het vak tusschen Le Transloy en Sailly. De Engelschen hebben hier en daar eenige Duitsche loopgraven vernield en bezet. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Men.meldt uit Petrograd: Duitsche vliegers hebben verschillende ma len getracht Riga te naderen langs de kust van de bevroren golf, doch werden door de Rus sische batterijen verdreven. Niettegenstaande de hevige koude leggen de Russische vliegers e©n groote activiteit aan den dag. Duitsche gevangenen verklaren1, dat een on ophoudelijke uitwisseling van Duitsche troe pen plaats vindt tusschen de fronten in Rus land en Frankrijk. In bevestiging van het laatste bericht van den Russischen generalen staf verklaren ge vangenen, dat de Duitsche infanterie gedu- rende de laatste gevechten enorme verliezen leed, in het bijzonder de garderegimenten, waarvan verscheidene nog nauwelijks 20 man per compagnie tellen. Alsdan is aan de orde het wetsontwerp, hou dende bjjzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1918. De heer Duymer v. Twist dringt er op aan, ten aanzien van lichting 1918 dezelfde ge- gedragslija te volgen als ten aaQzieu van de lich tingen '15, '16 en '17. Spr. ontwikkelt zijn bezwaren tegen het op jeug iigen leeftijd onder de wapenen komen en geraakt daarbij in een heftige woordenwisseling met den minister van oorlog. Spr. behandelt dan het noodeloos dienstdoen op Zondag en het steunen van christelijke mill taire tehuizen. Hij zal voor dit ontwerp alleen stemmen, als de minister aantoont, dat het nood zakelijk is en toezegt, dat hij maatregelen neemt om de in te lyven 18-jarigen te beschermen tegen de gevaren, welke hen bedreigen. Voorts driDgt »pr. aan op het ruimschoots verleeneu van studie verloven en op Let geven van vrijstelling aau de vrywillige laudstormers, die voldoen aan zekere eischen. Ten slotte vraagt hij wat geschieden moet met lichtingen na de lichting 1918. De heeren Juten, Ter Laan en Mar chant zullen tegen het ontwerp stemmen om dat de geheele lichting bezwaar ook van den heer Duymaer v. Twist als militie zal worden opgeroepen, de heeren S c h e u r er omdat hij met overtuigd is, dat het bestaande leger paraat is. De heer Ruys de Beerenbrouck wil, als hij voor stemt, daarmede niet verklaard zien, dat hij den minister den beste acht dien wij krijgen kunnen. Spr. behoudt zich evenwel zijn stem voor, daar hg niet overtuigd is, dat voldoende wöid gezorgd voor de geestelijke en zedelijke belangen. De Minister vanOorlog zegt, dat deze maatregel is een voortzetting van de vroegere aflossingen. De laatste landstorrnjaarklasse, waarover spr. kon beschikken Was die van 1905 Spr. heeft voortdurend gezegd, dat hij een marge moet vrij hebben, die marge betrof de jaarklasse 1906 en 1907, maar daarvoor moest de opkomst van de miliuelichting 1918 vervroegd worden, dat was ook het geval met de lichtingen 1915, '16 en '17. Die vervroegde oproeping kon plaats hebben door het doen vervallen der loting. Voor de vervroegde oproeping der lichting 1918 moeten de vrijstellingen worden ingetrokken. Alsook de scheiding tusschen militie-en landstorm. De tyd van voorbereiding is daarvoor te kort. De Minister van Oorlog vindt zijn eerste zaak in de verdediging van het land, met in net in standhouden van het geesteljjk peil. Men mag van hem niet meer vergen dan dat bij de na- deelige inwerkingen beter haar iuvloed uit te oefeneD. Inderdaad wordt er voor de zedelijke belangen gewaakt. Wat de studiebelangen betreft. Spreker beeft daarmee tot dusver steeds rekening gehouden en zal dat blijven doen. Wat de demobilisatie betreft. Spr. zegt dat de lichtingen 1917 18 en 19 de lasten van het ein de zullen moeten dragen. Spr. ziet geen middel om aan de geopperde bezwaren tegemoet te ko men. Als het ontwerp wordt afgeweken, zal spreker met het oog op den zeer beperkten tijd, welke voor deze procedure beschikbaar is, de verant woordelijkheid met langer kunnen dragen, met het oog op de tijdsomstandigheden De heer Juten repliceert, ook de hier Sc h e u rer; deze wyst op de noodzakelijkheid van op heffing van het zedelijk peil. Dë heer Dumaer v. Twist repliceert, even eens de heer Merchant die er op aan dringt, dat na de oproeping der lichting 1918 zal worden geregeld de splitsing in militie en landweer. De heeren Ter Laan en Eland sluiten zich hij den heer Marcbant aan. De Minister zegt zoo spoedig mogelijk een wettelijke regeling te zullen treilen dat by of vóór de demobilisatie een splitsing tot stand i- gebracht tus-chen miltlie en landstorm 1918. De heer Juten repliceert kort. De heer Ruys de Beerenbrouck zegt dat hjj door den minister gaarne ernstiger iee veerde houding aanneemt in zake de kwestie f'Kgmgen had gehoord inzake de zedelijke be- n langen der soldaten, van de bescherming van de vrijheid der Griek- j De hfter v»n der Voo rt van Zij p (A. R sche scheepvaart en de aandacht van de Du.it- gy eo 2y„ pariijgenooten hun stem met sche regeering vestigt op de ernstige gevolgen, zullen leenen aan het ontwerp. BELGIë. Naar de ..Commission for Relief in Belgium" mededeelt, heeft de Duitsche overheid haar gis teren verwittigd, dat aan de Amerikanen niet lan ger vergund wordt, hun posten in België en Noord-Frankrijk te blijven innemen, doch dat en kelen hunner, o. w. de gezant Whitlock, in Brus sel mogen blijven, om algemeen toezicht op het steunwerk te houden. Whitlock zou dan echter geen aanspraak op zijn diplomatieken rang kun nen maken en de bedoelde Amerikanen zouden niet kunnen beschikken over auto'3 of andere middelen van vervoer. Na overweging van de ze beslissing is besloten, dat de leden der com missie onder die omstandigheden met langer hun verantwoordelijkheid en verplichtingen jegens de andere betrokken regeeringen en hun plicht je gens de bevolking van België en Noord-frankrijk konden vervullen. Derhalve is de Duitsche over heid verwittigd, dat de Amerikanen zich offi cieel onttrekken aan het steun-werk en onverwijld België en Noord-Frankrijk zullen verjaten, behalve enkelen, die de zaken der commissie zullen Af wikkelen en zorgen dat er geen stagnatie komt tijdens de reorganisatie van het steun-werk. DE DUIKBOOTOORLOG. Een telegram uit Londen meldt: De mailboot „Afric", van de White Star Li ne (11,999 ton) is in den grond geboord; 17 le den der bemanning worden vermist. Vijf opvarenden zijn gedood. De motorsloep „Norvegia" is in den grond gehoord; de bemanning is gered. De treiter „Athenian" en de visschersbark „Vic toria" zijn in den grond geboord. De bemanning van de „Athenian" is gered. Het Britsche stoomschip „Foreland" en de trei- ler „Brissens" zijn in den grond geboord. ALLERLEI NIEUWS. In (de Ver. Staten zijn op het ©ogenblik 682 schepen met een gezamenlijken inhoud van I 209.876 ton in aanbouw. De Duitsche keizer i's gister weer uit Wee nen vertrókken. Keizer Wilhelm heeft keizer Karei de waar digheid van generaal-veldmaarschalk verleend. De „Cape Times" dringt erop aan, dat de re geering d(e diamantvelden in Dtuitsch Zuidwest- Afrika in vollen omvang zal exploiteeren. Op bet oogenblik is de productie van die velden 'öen half millioen karaat in het jaar. Het blad wil, dat men de grootst mogelijke hoeveelheid aan diamanten in den kortsten tijd uit den grond zal haten, en laat uitkomen dat de regeering ook volgens de Duitsche wet recht heeft op 60 pet. van de productiehet overschot zou als onder pand bewaard kunnen worden voor een behoor lijke behandeling van eigendommen van de ge allieerden in vijandelijk gebied. - Reuter pieldt uit Londen Onder de inschrijvingen op de oorlogsleening kwam gisteren tal van groote bedragen voor. De grootste persoonlijk© inschrijving was die van Sir George Cooper ten bedrage van 2,695,000 pond. De Royal Steamship Company had met de daarbij aangesloten maatschappijen voor 51/2 millioen pond ingeschreven. De „Times" verneemt uit Athene: In haar antwoord aan Duitsehiand betreffen de de nieuwe duikbootactie verklaart de Griek- sche regeering, dat zij een uiterst gereser- die deze duikbootactie kan hebben. Het eerste gedeelte dezer verklaring' is wel eenigszins duister, maar het schjjnt hier op neer te komen, dat Griekenland de Duitsche concessies voor de veiligheid van de neutrale scheepvaart niet voldoende acht. In de wapenfabriek te Piraeus is brand uitgebroken. De vlammen grijpen snel om zich heen. Matrozen der geallieerden werken met de Grieksche brandweer samen om het vuur te beteugelen. Er zijn reeds veel slachtoffers. Vergadering van Dinsdag 13 Februari. Aan de orde is het wetsontwerp tot vaststel ling van bepalingen in het belang van een meer afdoende beteugeling van den Smokkelhandel. By art. 1 merkt de heer Van Hamel op, dat het hier een politiemaatregel geldt, die thuis behoort in een Politiewet en niet in het Straf wetboek. Spr. hoopt daarom, dat de minister, de justitieele ambtenaren zal wyzen op den ernst en de delicatesse van deze bepaling. De heer Dresselhuys ondersteunt dit verzoek. Na verdedtging van het ontwerp door den m i- uister van justitie, wordt art. 1 z.h.s. aangenomen. By art. 3 vraagt de heer Van Hamel den minister, de Kamer in te lichten omtrent de toe passing. bij art. 4 meent dezelfde afgevaardigde, dat verbeurdverklaring van voorwerpen, welke niet aan den veroordeelde toebehooran te ver gaat. De heer Van Doorn wijst op den ernat van het misdryf en acht ook verbeurdvetklariDg van het geld. dat in het bezit van den smokkelaars wordt gevonden noodig. De minister verklaart, dat dit ook zal geschieden. Het art. wordt dan, evenals art. 5 en het geheele wetsontwerp aangenomen. De minister van Oorlog Bosboom antwoordt kort. Het ontwerp wordt met 46 tegen 24 st. aange nomen. Vervolgens wordt voortgezet de behandeling van de Marinebegrooting 1917. Verschillende leden voeren hierover het woord en bepleiten positieverbetering van het personeel over het amendement- v. d. Voort van Zijp om den post te verminderen met f 75 000 voor den bouw van een overdekte zweminrichting te Wil lemsoord zal later worden gestemd. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag morgen half twaalf. Toevoer naar Nederland. Op de vragen van dön heer De Meester be treffende maatregelen in verhand met de belem mering van den toevoer naar Nederland, hebben de Ministers Loudon en Posthüma o. m. geant woord Feitelijk moet thans, op enkele' uitzonderingen na, alles, wat van overzee, dus ook uit eigen koloniën wordt ingevoerd, gedekt zijn door N. 0. T.-garanties. Groote moeilijkheden rijzen mede door het soms maandenlang vasthouden van N. O. T,- goederen, die reeds hier te lande zijn aangeko- Gndemndt ons land, voorzoover het betreft den aanvoer van over zee, van de hiervoor vermelde maatregelen der geallieerde Mogend heden nadeel, ook is zulks het geval, waar het betreft, maatregelen ter zee door de Centrale Mogendheden genomen. Ook dezen hebben haar aanvankelijk weinige artikelen bevattende con- traband-elijsten geleidelijk uitgebreid en daar mede derhalve de kans voor torpedeering, res pectievelijk opbrenging onzer schepen vergroot en de toch reeds onzekere vaart i.er zee nog meer bemoeilijkt. Ook onze uitvoer lijdt schade aoor maatrege len der belligerenten. Het, ten gevolge van de geografische ligging van Nederland, in den koop der tijoen zeer toe genomen transito-verkeer over ons land naar en van Duitsehiand is tot volkomen stilstand gebracht, tot schade van allerlei groepen van belanghebbenden, die direct of indirect hun be staan in het genoemde verkeer vinden. De bloeiende directe handel van Nederland met het buitenland en met zijn overzeese he be zittingen heeft tijdens den wereldoorlog even eens in ernstige mate geleden. Moeilijkheden bij de kolenvoorziening van ons land zijn ten gevolge van maatregelen van En geland en Duitsehiand beiden ondervonden; be zwaren door Engeland in den weg gelegd aan den geregelden aanvoer uit Amerika van smeer oliën, benzine, gasolie, petroleum en dergelijke voor de meest uiteenloopende bedrijven onont beerlijke en veelal niet te vervangen belang rijke verbruiksartikelen, deden zich ernstig gelden. Het korter of langer uitblijven van grondstof fen heeft natuurlijk allerlei bedrijfsstoornissen voor onze nijverheid met zich gebracht. Van ernstigen aard zijn deze vooral geweest voor de cacao-, de leder-, de katoen-, de wol- en de jute-industrie en niet minder ernstig ook voor de zeepindustrie. Andere bedrijven ondervinden het bezwaar, dat de aanvoer van voor die bedrijven absoluut noodige artikelen, welke van overzee betrokken worden moeten, geheel is stop gezet. Tot deze behooren o.a. de bedrijven en instellingen, wel ke bepaalde rubberartikelen, andere, die el©c- trotechnische materialen behoeven. Tijdelijke stagnatie ontstond door den niet- aanvoer en -aflevering van grondstoffen in de kapok-, die kurk-, de kaarsen- en ae asbest-in- dustrieën; evenzoo in de lak-, vernis- en verf industrie en in de rubberverwerkenue industrie, ten gevolge van Entente-maatregelen. De rijwiel- en automobiel-industrie ondervond en ondervindt nog de nadeelige gevolgen van het algeheel stop zetten van den aanvoer van banden, en al is te verwachten, dat door de inlandsche bandenindustrie al het mogelijke zal worden gedaan, om in de behoefte van de Ne- derlandsehe rijwiel- en automobiel-industrie te voorzien, ten volle gedekt zal deze behoefte stellig niet, althans niet tijdig, kunnen worden. Lang in het teeken der „loopende onderhan delingen" hebben gestaan o. a. de vlechtindu- strie, de borstel-industrie, de touwslageryen en de linnen-industrie. Terwijl tot voor enkele maanden de handel in tabak, koffie en kinabast uit Nederi.-lndië vrij was, d. w. z. deze artikelen niet aan den N. O. T. geconsigneerd behoefden te worden, is daar in voor de beide eerstgenoemde verandering ge komen. Terwijl de aanvoer van qverzee van tabak eerst in de laatste maanden den druk der maat regelen van Britsche zijde ondervond, is voor onzen tabekshandel en vpor onze tabaksindu strie het door Duitsehiand uitvaardigen van in voerverboden voor tabak en sigaren en voorts het doorvoerverbod, belettend onzen uitvoer naar Zwitserland, zeer nadeelig geweest. Stopzetten van den aanvoer van koffie en van thee en buitengewoon lang tegenhouden van de aflevering van hier te lande reeds aangevptrde partijen dier artikelen is voor den handel in deze verbruiksartikelen van zeer groot nadeel geweest. Lijdt de nijverheid aanmerkelijk schade van de door de oorlogvoerenden genomen maat regelen, niet minder is dit het geval met land en tuinbouw. Het lang vasthouden door Engeland van la dingen pyriet, bestemd om in zwavelzuur- en kunstmestfabrieken verwerkt te worden, heeft niet alleen de betrokken industrie, doch ook de distributie van kunstmest en dus de daarvan afhankelijk land- en tuinbouwbelangen geschaad, terwijl het niet vrij geven dan na langdurig op onthoud in Britsche wateren van ladingen kunstmest in het zelfde opzicht nadeelig heeft gewerkt en nog werkt. Er is achterstand in den aanvoer van brood graan. Bij herhaling zijn schepen genoodzaakt gC' weest materialen, bestemd om aan de artillerie- men, doch wegens bezwaren der Britsche Re geering niet aan de verbruikers kunnen w orden inrichtingen tot oorlogstuig te worden verwerkt afgeleverd. j te lossen en in Britsche havens achter te laten- De zeer scherpe controle op onzen aanvoer Verdere verscheping uit Amerika werd in ver van overzee brengt uit den aard aer zaak ook band hiermede dan zekerheidshalve stop gezet mee even scherp toezicht op onze scheepvaart, tot na vaak langdurige onderhanaelingen de be- zich openbarend in voorgeschreven route, aan- doelde materialen werden vrijgelaten, loopen van bepaaldelijk aangewezen Engelsche By hernieuwden aanvoer ondergingen zulke havens en derhalve een niet te vermyden tijd- zendingen soms weer hetzelfde lot. Een en ander verlies, dat op zijn beurt oorzaak is van ton- heeft er toe geleid, dat de aanmaak van patrO' nage-vermindering. nep b.Vj belangrijk® ataguati® ondervond-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2