Btadis.. ©a Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient? Kerknieuws. Rechtzaken. T£LSG&JLMM£S. Bnrger|jke Stand. Han del sberic h ten. Ook de levensmiddelenvoorzi ening van ons land is in menig opzicht door de nadeelige ge volgen van den op ons uitgeoefenden economi- schen druk getroffen en vele waren de moei lijkheden, waarvoor men zich op dit speciale gebied gesteld zag. Handelaren zagen de voor hen bestemde uit het buitenland aangevoerde partijen, waarvoor aanvoervergunning was verkregen, vaak er langdurig aanhouden.- Het is bij herhaling voor gekomen, dat zendingen levensmiddelen totaal bedorven bleken, als ze eindelijk werden vrij gegeven. Het behoeft zeker niet betoogd, dat handelaren, die zulke ondervindingen op deden huiverig bleken verder nog nieuwe zendingen te doen komen. Heel de economische voorziening van ons land, het is bekend, sf^at of valt met de meer dere of mindere verzekerdheid van onzen aan voer. Dat die verzekerdheid thans meer dan ooit in gevaar gebracht is, vordert geen wijd- loopige beschouwingen. Comité-généraal. Naar wij vernemen, zal bij de behandeling van de begrooting van Oorlog in de Tweede Kamer wederom een comité generaal worden ge honden. Aan den voorzitter althans is medege deeld. dat tien rechtsche leden een desbetreffend verzoek zullen indienen. Behartiging van Britsche belangen. H. M.'s gezant te Bucharest, jhr. ir. Yan V redenburch, thans tijdelijk hier te lande ver toevende, begeeft zich lieden naar Berlijn, ter aanvaarding van z^jn werkzaamheden in ver band met de opdracht voor de behartiging der Britsche belangen in het Duitsche rijk aan H. M.'s gezantschap te Berlijn. Kamerverkiezingen 1917. De R. K. Centrale Kiesvereeniging te Gouda heeft besloten mee te gaan met de circulaire van den Algemeenen Bond van. R. K. Kiesvereeni- gingen in Nederland betreffende het accoord bij de a.s. Kamerverkiezingen. Gemeenteraad. Agenda van de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 20 Februari 1917, des n. m. 2 uur: 1. Benoeming van een lid der Commissie tot "Wering van Schoolverzuim in de vacature, out staan door de ontslagname van den heer W. ,J. A. Kruijer en het niet aannemen der benoemmg door den heer B. J. Wijn eldt (categorie meerder jarige onderwijzers die aan een bijzondere lagere school in de Gemeente werkzaam zyn. Aanbevolen worden de heeren1. C. M. Ki op per 2. J. J. Goedvolk. 2. Benoeming van leden-patroons en -werklie den der Commissie van Toezicht op de Arbeids beurs. Als leden-werklieden worden aanbevolen door de afdeelmg Schiedam van den Protes- tantschen Christeiyken Besturenbond de atuedenden J. van der Mosten H. van der Wal door den Scbiedamschen Besiuurdersbond H. H. A. Plettenberg en A. van de.r Schalk resP- 'eden van den Ned. bclnldersgezellenbond Afd. Schiedam en den Alg. Ned Timmerlieden bond. Bij gebreke van aanbevelingen van patroons- vereenigingen, zijn door de Kamers van Arbeid voor de Bouwbedrijven en de Voedings- en Ge notmiddelen als leden patroons aanbevolen: In de vacature-G. van Meurs: 1. G. van Meurs 2. H. Stooker. In de vacature-H. Stooker: 1. H. Stooker; 2. G. van Meurs. 3- Benoeming van onderwijzend personeel aan de nieuwe school aan de Zwartewaalsche straat, Vbenoemd hooid de heer J Scbuurmans; en aan school G. aan de Huijsmansstraat (hoofd de heer M. Martens). 4. Behandeling bezwaarschriften inkomsten belasting, dienst 1916/1917. 5- Wijziging der Gemeentebegrooting, dienst 1916 en 1917. 6. Voorstel van B. en W. om ten behoeve van de Kamer van Koophandel en Fabrieken eeti crediet van f 120,80^ beschikbaar te stellen, ter betaling van haar aandeel in di- kosten der advies- Commisssie voor de Alcohol-Industrie, waarin de Kamer is vertegenwoordigd. VoorstelvanB.enW.totingebruikgevingvan een Perceel grond langs de Oude Spuiphaven aan D. Laroy. 8. Voorstel van B. en W.tot den aanbouw van een fiynonastieklokaal bij school E., het verbinden van e®n 7e leerjaar aan die school, het bouwen van eea nieuw lokaal daarvoor en het aanbrengen Van verschillende verbeteringen aan die school, daarvoor een crediet wordt aangevraagd. 9. Voorstel van B, en W. om met ingang van den nieuwen cursus school H. aan de Prins Mau- fitsstraat van een school der le klasse te maken l°t een school der 2e klasse (tusschenschool). 10- Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling vaneen crediet van f160 000.ten laste van per sei XIX van het grondbedrijf ten behoeve van den aanleg van de Stadhouderslaan en de School straat, met aangrenzende straten en hen te mach ten tot het doen omhakken van alie boomen van de Stadhouderslaan, voorzoover die in dit werk vallen. 11. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het crediet voor de s'ichting"' van een rioolgemaal in West Frankeland, met f 29.000 12. Voorstel van B. en W. om ten laste van per ceel XXIII van het Grondbedrijf een crediet te verleeneu van f 3500.voor verlenging van de Havenstraat. 13. Voorstel van B. en W. om ten laste var het Crisis- fondseen crediet van f 1525.— beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van veibeteripgen aan de noodwoningen in de Zuiderstraat. 14. Voorstel van B. en W. om aan de Bouwveree- niging sEendraehtd ook dit jaar weder een subsidie van flOO.te verleenen in verband met de door haar voor stoeptreden betaalde precariobelasting. 15. Voorstel van B. en W. waarbij met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden verschillende maatregelen worden aangegeven, welke kunnen strekken om waardelooze stoffen alsnog te be nutten voor voeding van dieren, improductieve terreinen productief te maken, de opbrengst van tuin- en bouwland te verhoogen en weiland in. bouwland om te zetten. 16. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel grond aan de West-Frankelandsche- straat aan Bruggeling, voor den prijs van f 9.per M2. 17. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen zoolang het dit in verband met den heerschenden aaidappelennood noodig acht rijst te distribueeien tegen den piys van 10 cent per pond. 18. Adres van de Brandweervereniging ïVriend- schap zij ons doel" met verzoek dat aan alle brandweerlieden, welke nog niet voorzien zijn van laarzeD, deze zullen worden verstrekt, met prae- advies van B. 'en W. 19. Herziemi g Havenreglement. Stads-Ziekenhuis. Door eene .commissie daartoe uitgenoodigd, ver zamelde zich gisteren-avond een 60-tal gewezen patiënten van 't Stadsziekenhuis, om aldaar tegen woordig te zijn bij 't aanbieden van een hulde blijk aan de dames A. v. d. Stadt en A. Suer- mondt, bij hun vertrek als directrice en onder directrice. Namens een 150-tal oud-verpleegden bood Mevr. LagerwerjWittkampf, onder het uitspre ken van eene welgekozen rede ©en Jaarsma vul- haard en een electrische kroon aan, en over handigde hen eene gecalligrafeerde oorkonde met de namen van al diegenen die bijdroegen. De album, een prachtwerkje, was gemaakt door den heer F. de Boer. Namens de doktoren die ook tegenwoordig wa ren. sprak Dr. Elzevier Dom, die mede als ge dachtenis aanbood een spiegel en de uitgave van Shakespaere's tooneelwerken van Burgers- dijk. Hierna voerde nog het woord de heer J. H. van Westendorp J.Dzn., die vooral herdacht, hoe onder leiding van Mej. v. d. Stadt en Mej. A. S.uermondt datgene in 't> Ziekenhuis alhier was bereikt, waarnaar zoo menigeen verlangdeEen liefderijke, zorgzame verpleging in eigen stad. Mej. v. d. Stadt dankte in hartelijke woor den allen die haar dezen feestavond hadden be reid en de doktoren voor de aangename samen werking gedurende 18 jaar. Voorzeker zullen de dames A. v. d. Stadt en A. Suermondt bij velen in aangename herin nering blijven, vooral bij de verpleegden, '-die persoonlijk hunne liefderijke zorgen mochten pn- dervinden. R K. Kiesvereeniging. In de gister-avond voortgezette vergadering der R. K Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" werd rhet nagenoeg algemeens stemmen tot can- didaat der kiesvereeniging geproclameerd de heer W. H v. d. Toorn. De bestuursverkiezing werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Concert. Morgen, Donderdag 15 Februari, zal in het gebouw „Odéon" alhier een concert gegeven wor den -ten bate der Vereeniging tot ondersteuning van Burgerlijke ambtenaren eu beambten in s Rijks dienst voor een op te richten Herstel lingsoord. Als solisten zullen optreden: de dames Kol- lewijn (mezzosopraan) en Suyderhout (violiste) en .de heeren Tabe Balz (tenor) en Jan van Duy- nen (piano). Hoogwater te Schiedam Donderdag 15 Februari 9.03 v.m. 9.32 D.m. Gisteren zijn van de motorboot Wilhelmina", liggende inde Westerhaven.om. ontvreemd een koperen scheepsbel, een wekker met bel een paar schoenen met gespen en een paar broekkappeq. Giste r-a vondomstreeks kwirtvoor 7 is P. Hendriks in de Korte Haven te water geraakt. Hij werd door een burger en een po litieagent gered en naar zijn woning aan ,de Noord-Molenstraat overgebracht. Gisteren is uit een loods achter een woning aan de Nieuwe Haven een heeren- rijwiel ontvreemd. jllet ingang van 16 Maart, is de assistent A Slebbe van het Postkantoor alhier overgeplaatst naar Haarlem. De assistent B. A. van Marie is van Zwolle naar Schiedam ver plaatst. Door Burgemeester en Wethou- houders is de levering van schoolbanken en meu belen, in de nieuwe school aan de Zwarte Waal- schestraat, de vorige week bij openbare ihschrij ving aanbesteed, opgedragen aan den heer Jacq Groenendaal te Breda voor de door hem inge schreven som van f8337.—. DIT DELFT. Gisteravond is aangehouden de werkman A. M. B. wegens diefstal van een party lederwerk ter waarde van ongeveer f 1000 ten nadeele van den winkelier van L. op de Wijnhaven. De man had zich laten insluiten en heeft de goederen op een handwagen vervoerd naar een schuur onder Hof van Delft, waar ze door de recherche werden ge vonden. De wagen was tot brandhout gehakt en verbrand. DIT ROTTERDAM. Relletjes. Na afloop van de in het Verenigingsgebouw gehouden vergadering van het Revolutionnair So cialistisch Comité, in verband met de levens- middelenschaarschte hebben op den GoudscLen- weg en Goudschensingei relletjes plaats gehad, waarbij de politie het volk met de sabel uiteen heeft moeten dryven. Een troep van pl.m. 300 jongens trok Rings den GoudschensingeF naar de Hoogstraat. On derweg groeide detroep nog aan, zingende en tierende trok men langs de straat. De invallende duisternis en de met hef oog op den kolennood weinig verlichte straten begun stigden hunne plannen. Het eerst moest een horlogewinkel in de Hoogstraat, van de firma Overstrijd, het ontgelden. Een steen verbrij zelde de winkelruit, waarop onmiddellijk de winkelier het ijzeren scherm liet zakken. Op de Korte Hoogstraat werd vervolgens de win kelruit van het schoenenmagazijn van den heer Joh. C. Spapens aan gruzelementen ge slagen. Heel de uitstalling sloeg men in zyn vernielzucht kort en klein. Daarop ging het naar den Binnenweg. Hier werden bij vier winkels de ruiten vernield, namelijk bij De Gruyter, bij het "schoenenmagazijn Globetrot ter, bij de klokkenwinkel van den heer G. Brunot en bij het magazijn van den heer De Klerk. Toen kwam de politie er bij, die er in slaagde de herriemakers uit elkaar te slaan en de orde te herstellen. Later op den avond was het in heel de stad rustig. Zoowel op den Gondschenweg, Hoogstraat, als Beursplein, vie len in den na-avond geen ongeregeldheden meer voor Ten gevolge van de charges op den Goud- schenweg bekwamen zes personen min of meer ernstige hoofdwonden. Naar men verneemt, hebben eenige inge zetenen het initiatief genomen om te dezer stede op een aantal plaatsen, in verschillende wijken, tot uiterst lagen prijs een goed middagmaal ver krijgbaar te stellen. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Bij het rangeereu van postwagens op het sta tion aldaar geraakte de 23-jarige torpelist v. L. met het hoofd tusschen de buffers en werd on middellijk gedood. UIT OVERSCHIE. In den' nacht van 11 op 12 Februari zijn ten nadeele van de wed. A. v. Mannekes, aldaar, 14 kippen en een haan uit een schuur, van het erf ontvreemd. Den dieren was de köp afgesne den, de koppen werden op het erf gevonden. De vermoedelijke1 dief, een 533-jarig persoon, is door de politie te Rotterdam aangehouden, in het bezit van kippen met afgeseden koppen, in een koffer verborgen. Hij is overgebracht naar den burgemeester aldaar. De levensmiddelenvoor,ziening. Gister-middag had te Hilversum een conferentie plaats tusschen B. en W. en een deputatie der S-D.P. Deze deputatie eischte onmiddellijke in beslagneming der in de gemeente aanwezige levensmiddelen. Indien hieraan niet voldaan werd, gaf de deputatie te kennen, dat er dan een groote betooging op touw zou worden gezet en voor de gevolgen niet zou worden inge staan. De burgemeester verklaarde, ieder ver zet met de noodige gestrengheid te zullen on derdrukken. Nekkramp. Maandag is in het vluchtoord Ede in een der barakken een vermoedelijk ge val van nekkramp vastgesteld bij een kind. In verband daarmede werd dadelijk gelast, dat het derde transport naar Nunspeet weer een aan tal gezinnen, tezamen ongeveer 100 personen dat gistermorgen zou plaats hebben, moest worden uitgesteld. Met het dog op den steenkolennood zijn alle scholen in het vluchtoord gesloten; zooveel mo gelijk werdfen de kindereu des daags bezig ge houden door de onderwijzers. Te Kalkwijk heeft zich een geval van nek kramp met doodelijken afloop voorgedaan bij een 17-jarig meisje. Te Amersfoort hebben zich zes gevallen van nekkramp voorgedaan. Kolennood. Door gebrek aan kolen heeft de firma Jan Hoos, touwfabrikante re Rotterdam zich genoodzaakt gezien haar fabriek aan 'sGra- venweg, met ongeveer 200 werklieden, van II. Zaterdag af met halve kracht te laten werken, zoodat er nu voorloopig slechts het halve aantal uren van dat in normalen tijd wordt gewerkt. Verandert de toestand niet ten gunste, dan zal de fabriek spoedig geheel stil moeten staan. De werklieden worden voorloopig financieel door de firma gesteund. Wegens gebrek aan steenkolen te Almelo is het bedrijf aan de kapokfabriek aer firma A. en J. ten Bruggencate stopgezet. Ongelukken. De graan- en brandstoffenhau- delaar Kruijssen geraakte gister-morgen aan het station Culemborg bij het verplaatsen tusschen twee losstaande waggons bekneld en was bij na onmiddellijk dood. 5529 6 Z. T>. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemdtot pastoor te Nijkerk. den weleerw. heer B H. Husertot pastoor te Lobith, den weleerwheer H. van Loontot pastoor te Musselkanaal, den weleerw. heer J. P. P. Oos- terbaan tot assistent te Achteveld, den weleerw heer H. J. Schol ten. Gister heeft de Haagsche rechtbank uitspraak gedaan omtrent de vordering tot schadevergoe ding ingesteld door een kinderjuffrouw, wie door een beer in den Haagschen Dierentuin een arm is afgebeten, tegen het bestuur van die inrich ting. De rechtbank achtte den ingestelden eisch ont vankelijk; hetgeen bij repliek werd medegedeeld, is niet meer dan een aanvulling en verduidelij king van de feitelijke voorstelling en geen ver boden verandering van de vordering. Aangezien partijen echter geheel verschillen over de feitelijke toedracht van het ongeval immers gedaagde beweert, dat eischeres bij het voorover buigen over het afsluithek haar even wicht verloor en de tralies vastgreep, waarop de beer haar hand pakte en afrukte werd een getuigenverhoor bevolen, dat 21 Maart zal plaats vinden. WASHINGTON, 13 Februari. Door bemiddeling van den Zwitsersehen gezant is aan Duitschland een nieuwe nota gezonden betreffende de Ame- rikaansche opvarenden van de „Yarrowdele." Men gelooft dat de vrijlating der zeelieden ge- eischt wordt. WASHINGTON, 13 Februari. Het Huis van Af gevaardigden heeft het voorstel, waarin een cre diet werd aangevraagd van 369.000.000 dollars aangenomen. Nood-amendementen waren in dit wetsvoorstel opgenomen tot het opeischen van munitiefabrie ken en den aankoop van patenten op uitvindin gen op luchtvaartgebied. Geboren 12 Febr. Cornelis d, v. H. M. van Lith en G. Montfoort, Vijgensteeg. 13.*Pieter, z. v. A Tatnerus en M. Lantinga, Baanstraat. Overleden 12 Febr. Anna Margaretha Scholte, oud 68 j. en 5 mnd., echtgenoot van Johannes Hendrikus Eenhuizen, Lange Nieuwstraat- BEURS VAN SCHIEDAM 14 Feb. 1917. Moutwijn. Officièele noteering van de Commissie uit dè Kamer van Koophandel voor de Beurs. 9 Feb. 12 Feb. 13 Feb. 14 Feb. 33- 33— '33- i f 33 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF Eond van Distillateurs: Mout wij n: Jetoever: Amsterdamsche proef:.. Spoeling: Stemming op heden: flauw. 13 Feb, 3.- 14 Feb. f Spiritus. 14 Feb. Graaanspiritus.... Melasse-spiritus Ruwe spiritus:. 72—a fD f 72— af. f70- atj f 70af 35- a J) jf 35-af Stemming op beden: kam. per H.L. ad. 100 °/o, per H.L. ad. S0p/>. ess—ssm f-.— 13 Feb.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 3