Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering f f on fifj De Oorlog. eliane. 40ste Jaargang. Donderdag 15 Februari 1917. No. 11762 Drankwet. P E U IL L, K T cTn oTfiratfoisBi op fie polls Termelos Tonrwaarfiei. öfficieele berichten. Buiten!aiidscb {Nieuws, Amerika en Duitschland. Bureau: Boterstraat 50. Tele!. 85, ua kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand ot.» franco p. piost f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteerèn. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. bij verlies vui levenslange OOfi verlies van invaliditeit; 1 O I |UU I IUU« «-! De verzekering wordt gewaarborgd door de HollandBche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. 1 U O wijsvinger; j (J bij verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de artt, 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis dat bjj hen is ingekomen een verzoek vA het B. Schoei om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedengedeelte van het pand Tuinlaan 52. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen hep verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 15 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. H0NNER1.AGF GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Zwitsersche gezant heeft, naar men ver neemt. ter kennis van het Amerikaanschè de partement van Buitenlandsche Zaken gebracht, dat Duitschland voornemens is de Amerikanen van de „Yarrowdale" gevangen te houden, tot- at t verzekerd is, dat de bemanningen van de Duitsche schepen in Amerika vrijgelaten zul len worden. De Pariische bladen bespreken den laatsten gevoeligen klap dien Duitschland heeft opge loopen, doordat Wilson eens voor al heeft ge. weigerd opnieuw in overleg te treden, nu dit voor^ goed is afgebroken. Ze wijzen erop dat geen redenen van verkeer en handelsbelang den piesident tot zijn besluit hebben gebracht maar het internationale beginsel, dat alle onzijdigen raakt en dat de schending van de verplichting, die Duitschland 4 Mei 1916 op zich had geno men, ter tafel heeft gebracht. De bladen toonen zich voldaan, dat Wilson de kuiperijen heeft verijdeld, die Duitschland vei borgen wilde houden. Ze halen het feit 'naar voren, dat Oostenrijk niet met Amerika gebro ken heeft en denken dat keizer Wilhelm eens "laps naar Weenen is gereisd om den bondge boot van dienst te zijn om weer met Washing ton in betrekking te treden Parijsche bladen vernemen uit New-York: Fort Monroe, in de Ghesapeakebaai, heeft be vel gekregen, zich slagvaardig te maken. Voor Ellis Island liggen de gepantserde kruisers „New akota en „Kansas" gereed, om zee te kiezen. Alle andere oorlogsschepen heboeu de vuren aan en staan onder stoom. AIle strategische punten te New-Ycrk zijn door Naar het Fransch. 45 Het was dus met een soort van zekerheid' nie. ik beken het, vrij dwaas was dat ik od zekeren dag naar het kasteel d'Aigremont ging om de hand van Laura te vragen. Haar moeder weigerde mij die zonder aarzelen, en zonder mij een greintje hoop te laten. Vermoedt u waarom Niet juist." t»°m redenen, die u niet zult afkeuien Hoewel ik niet arm ben, ben ik toch een arme Partij, terwijl Laure (u zult misschien moeite hebben dit te gelooveo. maar ik had het verge ten) een eenige dochter, onmetelijk rijk, en van nooge afkomst genoeg was om in aanmerking te kunnen komen voor een voornaam huwelijk ot een groot fortuin, en zij dus niet de vrouw "on worden van een eenvoudig landedelman, nat is alles. Evenals Mercutis zegt. sprekend van de wond. waaraan hij sterven moet„Zn is met zoo diep als een put, en evenmin hoog'en Dieect als een gewelf, naaaPzij is voldoende „ue welsprekendheid, van mevrouw d'Aigre mont ging niet verder en ook niet hooger, en militairen bezet, terwijl de politie alle open bare gehouwen bewaakt. Volgens de „'Zürcher Nachrichten" heeft schout bij-nacht Peary president Wilson verzocht, ter stond een luchteskader tot bescherming van de kusten te vormen. In het eerste halfjaar zullen er 2500, in het tweede 5000 vliegtuigen gebouwd wórden. De Amerikaansche regeering bestudeert, een wetsontwerp, dat de volmacht van den president ten opzichte van den oorlog uitbreidt. Er is besloten, dat stakende arbeiders en amb tenaren van de voor den Amerikaanschen staat werkende munitiefabrieken voortaan gerechtelijk gestraft zullen worden.. De Fransche pers stelt levendig belang in de lotgevallen van de beide Amerikaansche vracht booten „Orleans" en „Rochester", die op 10 Februari van New-York naar Bordeaux vertrok ken. Zij doet opmerken, dat president Wilson, door aldus twee schepen uit Amerikaanschè ha vens te laten vertrekken, de rechten der groot» natie ten aanzien van de duikbooten-actie on verkort denkt te handhaven. De beide schepen zijn met naam en toenaam bekend. Ook hun route is bekend. Als Duitsch land ze torpedeert, "zooals het gemakkelijk zal kunnen doen, dan zal de verbreking der di plomatieke betrekkingen met de Vereenigde Sta ten door een oorlogsverklaring worden 'gevolgd. Als Duitschland ze niet torpedeert, aan zullen allé neutrale landen zich terecht als gemachtigd beschouwen, ook hun schepen in de door de Duitsche admiraliteit afgebakende zóne te doen doordringe n DE iiUIKBOOTOORLOG Een officieel bericht uit Berlijn d.d. gister meldt: Dit het buitenland komen den laatsten tijd be richten, volgens welke men daar gelooft, dat de blokkade tegen Engeland met duikbooten en mijnen om Amerika te ontzien of wegens an dere redenen wordt of zaL worden verzacht. In het belang van de onzijdigen is het der halve dienstig nogmaals 'met allen nadruk te verklaren, dat de onbeperkte duikbootoorlog te gen het geheele zeeverkeer in de aangeduide blokkadegehiedcn nu in. vollen gang is en in geen geval zal worden beperkt. Eenigszins in afwijking van hetgeen door de „Moring Post-' was gemeld, verneemt de cor respondent te Peking van' de „Times" dd. 9 de zer. dat de Chineescho regeering een vertoog zal richten tot Duitschland, met de waarschu wing, dat China de betrekkingen zal afbreken indien de door Duitschland aan China meege deelde duikbootpolitiek niet wordt gewijzigd. Over het in den grond boren van schepen zijn heden de volgende berichten ontvangen De Amerikaansche schoener „Lyman M. Law" is tot zinken gebracht. De bemanning is le Cag- liare (op* Sardinië) geland. Een Oostenrijksche duikboot zou de „L. M. ook niet dieper, maar ze was voldoende De markiezin de Liminges1 zweeg. Zij hield veel van Armand, zij achtte hem zeer hoog. en was gewoon te zeggen, dat liet niet gemakke lijk zou zijn driemaal in het leven een man te ontmoeten, die op hem geleek Toch voelde zij op dit oogenblikdat als hij haarde hand was ko men vragen van haar dochter in de plaats van aan meviouw d Aigremont, zij evenzoo zou ge antwoord hebben als deze. „Ik verliet haar zonder antwoord te geven", ging Armand voort. „Aan het hek onmoette ik Laura Zij had haar strooien hoed in de hand vol bloemen. Haar witte japon, haar verwarde haien. haar nog kinderlijk voorkomen haar gioote, mooie, verschrikte oogen, toen zij mij zag (want ik kan mij zoo denken, dat ik ont- loeid was), dat alles bleef lang en diep in mijn geheugen geprent met een. smartelijke hardnek kigheid. Zij zei bevend: „Goede hemel 1 Armand 1 Waf is er?" Ik nam haar hand, drukte er een kus op en nam af sctieid van haar. Ik kwam thuis, bijna stervend van .v.e!driet Zoodra ik beter was, vertrok ik en viif jaar lang zag ik haar niet." „Dat was tijdens je eerste reis, dat herinner ik mij." „Ja, ik maakte toen een reis om de wereld en ik kwam piet in Frankrijk terug, vóór ik meenae volkomen het doel bereikt te hebben, dat ik mij door die lange verbanning voorge steld had. Ik had een jaar na mijn vertrek ge- La w" getorpedeerd hebben. De Engelsche ss. „F. D. Lambert" en „Inis- bowen Head" zijn getorpedeerd. In Januari zijn de Itali&ansche stoomschepen „Avanti" en „Luigi Chiampa", alsmede het Ita liaansche zeilschip „Doride" in den grond ge boord. Uit de laatste berichten over 't in den grond boren van het ss. „Saxonian" blijkt, dat de duik boot 25 granaten op "fret schip heeft afgevuurd, voor het zonk. De kapitein is gevangen ge nomen, de bootsman aan zijn wonden bezwe ken. Onder de 4 gewonde leden Ier bemanning is de Amerikaan Wevgard. Ofschoon het dichtst bijzijnde land 250 mijl ver was, werd de beman ning gedwongen het schip in twee booten te verlaten, die de een na 68, de ander na 25 uur land bereikten. Twee andere Amerikaansche onderdanen, Ell- woord Moore en John Suffand zijn onder de over levenden, die allen zeer hebben geleden vóór hun redding. AAN HET WESTELIJK FRONT. Duitsch communiqué Op den Noordelijken oever van de Ancre zette de vijand, na een zeer hevige artillerie- voorbereiding en met een sterke infanterie- macht zijn aanvallen voort. Des voormiddags viel hij tweemaal aan ten Zuiden van Serre. Reide aanvallen werden in een gevecht van man tegen man afgeslagen. De vijand, die zich voor ons front nestelde, werd voor een aanval verdreven. Bemerkt werd, dat nieuwe verster kingen ten Noorden en des namiddags ook ten Zuiden van de Ancre gereel gehouden wer den. Deze werden door onze artillerie onder een krachtig vernielingsvuur genomen. Tot aan de Somme was ook in and°re sectoren eii gedurende den nacht het artillerievuur krachtig. Aan het front van den kroonprins slaagden onze verkenningsaanvallen in de bocht van St. Dié en op de Westelijke helling van de Vogee- zen. 1 Engelsch stafbericht: Gister veroverden wij een versterkt punt van den vijand ten Zuiden van Grandcourt. Ook voerden wij met succes een raid uit ten Noord- Oosten van Atrecht, waar wij de derde linie van den vijand bereikten en twee mitraillleur- stellingen en een aantal ondergrondsche schuil plaatsen vernielden. Veel vijanden, aie hun schuilplaatsen niet wilden verlaten, werden ge dood. Onze verliezen zijn licht. Wij drongen eveneens binnen in de Duitsche linies ten Noorden van de Somme en ten Noora- 0,asten van Yperen, waai- wij aanzienlijke ver liezen toebrachten. Door ons vuur werden ontploffingen in de vijandelijke liüie teweeggebracht. Fransch stafbericht: In den loop van den nacht hebben patvoeljes ge schermutseld in de streek beoosten Soissons en in Champagne in de richting van Tahure. Het Fransche vuur deed een Duitsche aanvals- poging in het vak van Bakkarat (Lotharingen) op een mislukking uitloopen. In den Elzas slaagde een Fransche overval beoosten Metzéral. De Franschen brachten ge vangenen mee terug. Overal elders tusschenpoozend kanonvuur. Vanochtend heeft een Duitsch vliegtuig Duin kerken gebombardeerd. Geen slachtoffers noch schade. Boven de streek van Puriipey (Meurthe et Moselle) zijn eveneens bommen geworpen, menschen van de burgerbevolking zijn gedood, twee andere gewond. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Russisch stafbericht Na sterke vuurvoorbereiding, ten deele roet gasgranaten,is een Duitsch bataljon ten zuiden van het Driswiaty meer onze schansen binnenge drongen, maar er door een tegenaanval weer uit verdreven. Bij de dorpen Semenkt en Lestsjimefty hebben de Duitscbers een gasaanval gedaan. Berichten over onze verhezen zjjn nog niet ontvangen. Eergisteravond hebben de Duitschers een aanval gedaan ten noorden van Kisielin zij zjjn door spervuur teruggedreveven. Ten N.W. van Aleksioets hebben «ij den trechter van een door ons tot ontploffing ge brachte mijn bezet. Onze bestuurbare luchtschepen hebben bommen geworpen op het station Poewlerisk, ten oosten van ILowel, en op opslagplaatsen ten noorden van dit station. Duitsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op het station Raclenpois, ten oosten van Riga op het dorp Lievenbof bij Friedrichstadt, op de stad Wileika het dorp Swistitsa ten noorden van Wy- gonofski, op het station Radziwilof en op de streek ten zuiden van Body. Ten zuiden van Friedrichstad heeft ons afweer- vuur drie Duitsche vliegtuigen binnen de vijande lijke stellingen tot landen gedwoBgen. Ten oosten van Kowel heeft de kapitein-vlieger Kostritske 6 luchtgevechten tegen Duitsche lucht vaartuigen geleverd. OP DEN BALKAN. Roemenië. Oostenrijksch stafbericht Legerfront aartshertog JozefTen Zuiden van Bekas hebben wij verscheidenè Russische aan vallen afgeslagen. Aan den weg Daar Valeputna hebben onze troepen een Russische stelling be stormd. Tegenaauvallen van den vijand, om ze te hernemen zijn mislukt. Wij hebben 23 officieren en 1200 man gevaneen genomen, 12 machine geweren, 6 mijnwerpsrs en 3 kanonnen buit gemaakt. Uit St. Petersburg meldt men Na sterke vuurvoorbereiding hebben de Duit schers met groote strijdkrachten onze stellingen aan weerszijden van den weg Jakobeni-Kimpo- lung aangevallen en na een reeks stormloopen een hoogte, 4 werst ten oosten van Jakobeni, b<-mach- hoord, dat zij getrouwd was met mijnheer de Therigny. Hij was haar niet gelijk in geboorte, maar hij bezat een fortuin, voor welke iedere trots buigt en alle beoordeeling zwijgt. Ik had mij aangewend haar bij haar nieuwen naam te te noemen, ik las in de dagbladen de beschrij ving van de feesten, die dit jong en schitterend paar gaf. Hun huis behoorde bij diegene, waar de rijkste en de voornaamste lieden kwamen. Ik keerde terug, overtuigd dat ik zonder gevaar de elegante en wereldsche vrouw terug zou kunnen zien, die, zooals het mii toescheen niets meer gemeens had met die, welke ik bemind had ik zag haar terug u herinnert zich dat wel uit dien tijd „Zeker, en ik vond haar verblindend schoon, zooals iedereen zei." „Ja, toch troffen mij die schoonheid en dien glans nietik had geüik gehad zij geleek niet op haar vroeger ik Voortdurend in beweging, omringd door de gevaarlijkste huldebewijzen, was zij vergezeld van, maar niet beschermd door een' echtgenoot, die dwaas troisch was op haar schoonheid En wat de gevaren aangaat, die de weg opleverde, waarop zij liep. daarvoor was zij blind of onverschillig Ik kon haar. zonder ge vaar voor mijzelf ontmoeten en ik zag haar bijna koud haar verderf tegemoet snellen." „Rat alles herinner ik mij, Armand Miar ik weet ook nog dat het slechts kort duurde Een maand later was je weer weg, Toen je twee jaar later terug kwam,was alles afgeloopen en ik sprak je niet over haar, omdat niemand ooit meer haar naam noemde. Je weet waaromen je weet ook waarom ik, die toen reeds zooveel van je hield als nu, mevrouw d'Aigremont ze gende, en ik zegen baar nog dat zij niet toege stemd heeft in je vereeniging met die „Laat mij voleindigen", zei Armand, terwijl hij haar met ontroering weer in de rede viel, „en dan zullen we er niet meer over spreken, Eens bij toeval het is onnoodig u te zeggen waar. vonden wij elkander een oogenblik terug, en hoewel er een groote menigte zich om ons heen bevond, konden wij samen spieken, alsof wij alleen waren. Voor de eerste maal sprak zij zonder getuigen tot mij en toen zag ik op eens weer diezelfde bekoorlijke Laura, eenvoudig, vertrouwend, zooais ik haar bemind had Wat zij mij toen zei, deed mii ontroeren zij zei wat zij voor mij had moeten zwijgen Zij was ongelukkig, haar leven was eenzaam, zij was niet meer. die zü vroeger was- Zii kon het niet verdragen, wat zij nu geworden was. Ein delijk zei ze „Waarom ben je beengegean, Armand Of waarom ben je niet teruggekomen Deze woor den bevatten alles, en zij maakten mij krank zinnig, want zij waren de waarheid. „Ja", ging hij voort met heftigheid, terwijl hij de hand der markiezin drukte, „ik geloof het nog 1 Wordt vervolgd.) OT?S6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1