tStaton-üeueraal. Binnenland. ads- en fóewestelyk Nieuws. Uit Petersburg: Na een vuurvoorbereidicg van twee uur, heeft de vyand de Russische troepen in de streek van het dorp Kabaroftse, 25 werst ten Z O. van Zloc- zow, aangevallen. Volgens het laatste bericht is daar een vinnig gevecht aan den gang. In de Karphaten hier en daar sneeuwjacht. ALLERLEI NIEUWS. Sir Chiozza Money, als vertegenwoordiger van den scheepvaartcontroleur, deed gisteren in het parlement mededeeling, dat een zeer uitgebreid program in zake de koopvaardij staat uitgevoerd te worden. Er werken thans 14.000 man méér op de Engelsche werven dan bij het uitbreken van den oorlog. Als een bewijs van de. hoedanigheid der Britsche zeelieden ter koopvaardij wees Money op de 24 overlevenden van de 40 koppen sterke bemanning van het onlang tot zinken gebrachte stoomschip „Verdamore", die tien uren in open booten, zoo goed als naakt, had den doorgebracht. De Köln. Volkszeitung" verneemt uit Zurich naar aanleiding van de conferentie van Katholieke parlementariërs en politicidat het doel der con ferentie is maatregelen te nemen voor het opnieuw aanknoopen van betrekkingen tusschen de politieke, cultureele en sociale Katholieke leidingen, en tus schen de verschillende volkeren na den oorlog. Besluiten ten dien aanzien worden genomen en voorbereidende organisaties tot stand gebracht. Een bijzondere bespreking werd gehouden over de maatregelen ter verbetering van den toestand der krijgsgevangenen en tot vrylating van de burgerlijke bevolking. Ook beoogt men uitwisse ling door internationale overeenkomsten vast te stellen. In het bijzonder werd ook gesproken met be trekking tot wettelijke arbeidersbescherming. Aan den Paus is een manifest gezonden, dat binnen kort zal worden gepubliceerd. De conferentie heeft besloten ook de leiders van de nog niet /vertegenwoordigde Katholieken uit te noodigen tot de internationale Katholieke Unie toe te treden. Het initiatief tot het houden der conferentie is van neutrale zijde uitgegaan. Veertig leden waren tegenwoordig. Gedurende den geheelen loop der conferentie is geen enkel beleedigend woord geuit aan het adres van een der andere volkeren. De onderhandelingen tusschen de reeders en de zeelieden in Denemarken over de ver hooging van oorlogstoeslagen en verzekerings bedragen zijn mislukt. Dit beteekent een vol slagen staking van de Deensche scheepvaart. Berichten uit Kopenhagen in Dnitsche bladen maken melding van toenemende schaarsche aan levensmiddelen in Rusland. Het tekort aan graan bedraagt honderd millwen poed. Men verwacht, dat de moeilijkheden nog znllen toenemen. Ook het tekort aan transportmiddelen doet zich zeer sterk gevoelen. Men seint uit Oostburg Vanochtend heeft een eskader vliegers langer dan een half uur een aanval met bommen ge daan op Zeebrugge, de haven en het kanaal. Uit de hevige ontploffingen maakt men op, dat zware bommen geworpen werden. De vliegers werden allerhevigst beschoten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderadg 15 Februari. Voorzitter Mr. D. Fock. De openbare vergadering wordt na beëindiging van het comité generaal te 3.55 uur geopend. Adn de orde is Hoofdstuk VIII (oorlog) der Staatsbegrootiag voor 1917. De heer Arts acht de wijze waarop in de Memorie van Antwoord de vragen zijn beant woord niet bevredigd. Spr. zal ernstig moeten overwegen of hij wel zijn stem aan deze begrooting zal verleenen. De heer Duymaer van Twist komt te rug op de debatten van 13 Februari en herin nert aan hetgeen de Minister meedeelde over het oordeel hem verstrekt door een officier over een opvoering in den circus te Amsterdam voor soldaten gegeven. Verklaard werd, dat het stuk onzedelijk is voor wie onzedelijk denkt of is. Daarmee wor den z.i. de leden yan rechts bedoeld. Spreker concludeert uit 's Ministers houding, dat deze geen prijs stelt op den omgang met de leden van rechts. Spreker noemt dan nog een geval van een onzedelijk genoemde voorstelling in Frascati te Amsterdam en vraagt den minister order te geven, dat dergelijke voorstellingen niet meer zullen worden gegeven. De minister heeft te j zorgen voor 'het moreel belang van de jongelui, die onder de wapenen zijn. Verder meent spre ker dat er een betere organisatie mogelijk is voor den vrijwilligen landstorm. In de avondvergadering werd voortgezet de behandeling van de Waterstaatsbegrooting Minister L e 1 y zegt, dat de fusie der spoor wegmaatschappijen niet in .strijd is met de overeenkomst tusschen het Rijk en die maat schappijen. Er zal spoedig een duurtetoeslag voor het personeel komen. De buitengewone tijdsomstandigheden hebben ingrijpen in de dienst en rusttijden onmogelijk gemaakt. Zoodra evenwel de toestand het toe laat, zal ZExc. de waarnemingen gaan doen, noodig om te kunnen ingrijpen. De minister ziet geen reden om voor de han delsreizigers een uitzondering te maken op het stuk van de verhooging der spoorwegtarieven. De minister zal gaarne medewerken om het verkeer in Zuid-Limburg te verbeteren en zegt voorts overweging toe van verschillende andere wenschen ten aanzien van verkeersverbetering. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag morgen half twaalf. De kolenrantsoeneering voor de nijverheid. Alle industrieën in Nederland krijgen vier-en- twintig uren tijd om haar productie met 25 pCt. te verminderen. Want daarop, schrijft de „Telegraaf, komt de zaak toch neer. Een machinebouwery op geen andere manier dan een drukker van visi tekaartjes en een fotograaf op geen andere manier dan een scheepstimmerwerf. „Dat is weer een van die maatregelen, welke éérst genomen en dhu pas bestudeerd worden. Of misschien nbg juister die genomen worden dm te worden bestudeerd. „Laat ons maar direct het radicaalste middel toepassen, zoo redeneert de minister, en dan zal de ervaring ons wel leeren, wat we er aan veranderen moeten, om werkelijk practische resultaten te bereiken." Het blad zou het volkomen begrijpelijk heb ben geacht, indien de minister er zich toe be paald had, de industrie te waarschuwen, dat, te beginnen met, laat ons zeggen1 Maart het Rijkskolendistributiebureau slechts tot 75 pCt. aan de aanvragen zou kunnen voldoen. Dan zou het iedereen vry gestaan hebben, zijn zaken naar dien nieuwen toestand te schikken. En 't voornaamste.... dan had ieder een toch nog een paar weken daarvoor den tijd gehad. Thans worden alle industrieën hals over kop in dien nieuwen toestand gegooid, en het kan wel niet anders of een algemeene ontwrichting van ons economisch leven moet het gevolg zijn. De bepaling in de ministerieels circulaire betreffende de arbeiders maakt de zaak niet eenvoudiger voor de industrieelen. „Zij moeten hun productie met 25 pCt. be perken, maar.... dat moet gebeuren zonder financieele nadeelen of ongerief voor hun werk- personeel. Zij moeten hun arbeiders iederen dag maar wat minder laten werken! „Zooals men ziet, praat de minister er ge makkelijk over! Het is waarlijk geen kunst meer, minister te zijn, als men voor de oplos sing van ernstige en gecompliceerde economische vraagstukken maar de methode te gebruiken heeft van koning Alexander bij den Gordiaan schen knoop. Als men maar eenvoudig alle knoopen doorhakt, en aan de belanghebbenden zelf de zorg overlaat, om zich uit den nood te redden." De Jaarbeurs te Utrecht. Da ofiicieele opening van de Eerste Nederland» sche Jaarbeurs te Utrecht op Zaterdag 24 Februari zal geschieden door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Kamerrerkiezing-Emmen. Gisteren zijn officieel candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in de vacature Goeman Bor- gesius de heeren J. Siebinga Mulder en J. A. Bergmeyer. Joban de Witt. Het standbeeld van Johan De Witt zal dit jaar in Den Haag onthuld worden. De rantsoencering van bak- en braadvet. Het is bekend, dat bij de rantsoeneering per maand per hoofd 2 ons vet wordt verstrekt. Het zou verkeerd, zijn, schrijft de »H. Ct.«, daaruit de slotsom te trekken, dat nu ook niet meer vet beschikbaar zal zijn. Het tegendeel is juist het geval. De zaak is deze, dat de Regeering een deel vaD den arbeid van het Distributiebureau van eetbare vetten, margarine enz. overneemt. Ieder burger krjjgt bjj wijze van spreken een minimum van 2 ons per maand, waarvoor de Regeering 200 ton per week voor het geheele Rijk disponibel stelt. Daarnaast gaat het distri butiebureau voort met distribueeren van de hoe veelheid, die overblijft als men van het quantum' dat het thans verstrekt, de hoeveelheid, die de Regeering beschikbaar stelt, aftrekt. Vereenvoudiging van het bonnenstelsel Naar aanleiding van de vergadering op Dins dagavond is een deputatie van de bakkersgezel- lenbonden uit Amsterdam op bezoek geweest bij den minister, ten einde haar grieven kenbaar te maken. De minister gaf toezegging, zoovee1 mogelijk te zullen trachten het conflict tot een goed einde te brengen en een dusdanige rege ling te doen invoeren, dat de broodbezorgers tevreden kunnen zijn, met de vergoeding die hun voor de extra administratieve werkzaamhe den zal worden uitbetaald. Eveneens zal een onderzoek worden ingesteld naar een der groot ste broodfabrieken te Amsterdam, waar buiten de gewone werkregeling wordt omgegaan. Voorts heeft de minister het gemeentebestuur van Amsterdam telegrafisch verzocht al 't mo gelijke te doen, ten einde een werkstaking te voorkomen. Ingevolge deze besluiten kwamen de gecom bineerde besturen der broodbezorgers gisteravond in d'Geelvinck weder bijeen en besloten, de aangekondigde leden-vergadering voorloopig te verdagen en voor het laatst nog een conferentie met de bakkerspatroons aan te vragen, ten einde de grieven voor vergoeding bij de bezorging na der te bespreken. Deze conferentie zal waar schijnlijk heden of anders morgenmiddag plaats hebben. Hedenmiddag zal een bespreking plaats heb ben met het gemeentebestuur, daar de deputa. tie van broodbezorgers Woensdagmiddag niet te woord kon worden gestaan. Van de zijde der broodbezorgers wordt nog medegedeeld, dat door de drukte, ontstaan door het bonnenstelsel, met de bezorging op Zaterdag 20 tot 22 uur zijn gemoeid geweest. Ook deze grief werd den minister kenbaar ge maakt, waarop hij verklaarde, een vereenvou dig in het wittebroodkaartenstelsel te zullen in voeren, en het evenzoo te zullen inrichten als het 't kaartenstelsel voor het bruinbrood. Nederlandsche schepen. Men meldt uit IJmuiden Gistermorgen zijn van Londen alhier binnen gekomen de stoomschepen „IJstroom" en „Eem- stroom". Beide schepen hebben „niets bijzon der" gerapporteerd. De „Westerdyk". Het Nederland stoomschip „Westerdyk", van de reedery Sollevelt, v. d. Meer en Van Hat- tums Stoomvaartmaatschappij, gesleept door de sleepbooten Witte Zee en Zwarte Zee van Stor- noway naar Rotterdam, is gistermiddag het punt ^5° 29' N.B. en 4° 55' O.L. gepasseerd. Alles wel aan boord. Het schip wordt heden avond 6 uur in den Nieuwe Waterweg verwacht. Uitroer van stamboekvee. De „Vee- en Vleeschhandel" verneemt, dat er vergunning zal worden gegeven voor uitvoer Van nog eens 800 stuks stamboekvee. H. IJ. S. M. Naar men verneemt, zijn thans de electrische spoorwegmaatschappij lijn Amsterdam—Haar lem-Zand voort en de E. N. E. T. lijn van Haar- Jem naar O verveen Bloemendaal overgenomen door de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Groote brand te Makassar. Uit Weltevreden De kantoren van het Scheepsagentuur te Ma kassar, waarin een voorraad maïs was opgesla gen, zyn door een grooten brand vernield. De warenhuizen van de .firma's Mohrman en Ste phens, die ook door de vlammen werden aan getast, zijn gedeeltelijk behouden gebleven. Pauselijke onderscheiding. Het heeft Z. H. den Paus behaagd den heer G Bruggeman, boekdrukker en uitgever te 01 denzaal, te begiftigen met het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontiüce". Afbakening van de vaargeul. Men meldt uit Vlaardingen aan het„ N.' v. d. D." De reedersvereenigingen hebben pogingen bij de regeering gedaan om de vaargeul tusschen de mijnenvelden en het Terschellinger vuurschip met een drietal vuurschepen aan te geven. De bemanningen der beugschepen zouden alsdan genegen zijn uit te varen. De trawlschepen blij ven in de vaart. Reorganisatie van de commissie voor de handelspolitiek. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijver heid heeft het volgende adres verzonden aan de Koningin In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de begrooting van buitenlandsche zaken, heeft zijne excellentie minister Loudon het voornemen te kennen gegeven, om in overleg met zijne ambtgenoot van landbouw, nijverheid en handel de commissie voor de handelspolitiek te reorganiseeren. Het hoofdbestuur heeft van deze mededeeling met buitengewoon veel belangstelling kennis ge nomen. Bij het bespreken toch van eenige vragen over onze economische voorbereiding met het oog op de crisis, die ons na deh oorlog te wachten staat, is zoowel in de departementen onzer maat schappij als in den boezem van het hoofdbestuur dé wensch geuit, dat de regeering reeds thans een college zal vormen om haar van advies te dienen ten opzichte van al die maatregelen die de bovengenoemde takken van onze welvaart kunnen schaden of bevorderen. Dat de samenstelling van de nieuwe commissie voor de handelspolitiek gedacht wordt als een organische vertegenwoordiging voor het econo misch leven in ons land, dat mannen uit de prak tijk van nyverheid, handel, landbouw, scheep, vaart en fiaanciën in deze commissie zullen zitting nemen, stemt ons vol vertrouwen in het nut van een dergelijk college. Het hoofbestuar meent te hebben begrepen, dat het in het voornemen ligt, in deze commissie ook een nauwere samenwerking tusschen de hoofden der departementen onderling te verkrij gen, en dat de leiding zal berusten by het depar tement, dat uit den aard zyner werkzaamheid het best op de hoogte is van de Nederlandsche welvaartsbelangen het departement van landbouw, nijverheid en handel, -terwyl de sub-commissi® voor de buitenlandsche belangen om dezelfd® reden buitenlandsche zaken zal ressorteeren. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat met het in stellen van deze commissie groote spoed zal wor den gemaakt, daar allerlei belangen, die zich eerst na den oorlog zullen doen gelden, juist in deze periode kunnen worden voorbereid. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 Febr., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lnst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 770 te Zuidduitschland. Laagste barometerstand 752.8 te Haparanda. Verwachting tot den avond van den volgenden dag Zwakke tot matigen oostelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, lichte vorst 's nachts, overdag sterkere dooi. Vermeerdering productie vau voedingsmiddelen. B. en W. hebben het navolgend schrijven bij den Raad ingezonden Door de Commissie voor het Grond bedrjjf is de vraag onderzocht of in onze Gemeente de productie van eerste levensbehoeften zou kunnen worden vermeerderd. De Commissie legt ons een rapport over van den Hoofdopzichter van Plantsoenen en Landerjjen, waar deze die vraag als Volgt beantwoordt »De gestelde vraag kan over het algemeen be vestigend worden beantwoord. Het voorgestelde doel zou bereikt kunnen worden door 1. waardelooze artikelen in voeding om te zetten; 2. improductieve terreinen, productief te maken 3. de opbrengst van tuin- en bouwland te ver- hoogen, en 4. weiland in bouwland om te zetten. 1. Waardelooze artikelen in voeding omzetten. Er worden dagelijksch groote hoeveelheden stof fen, als waardeloos naar den vuilnisbak verwezen, die nog zouden kunnen aangewend worden als voeding voor dieren. Aardappelschillen, groenten- afval en etenresten kunnen benut worden tet voeding van varkens en konijnen. Om dat te be reiken verdient het m. i. aanbeveling om A. de burgerij te verzoeken allen afval, die anders wordt weggeworpen en nog voor voeding van dieren geschikt is, van het huisvuil afgezonderd te houden en te bewaren voor de zschillen- vrouw". B. de teelt van konynen aan te moedigen door in overleg met de V. P. N. daarvoor premies uit te loven. Ik vermoed dat met een bedrag vaD f100.al heel veel ^bereikt zou kunnen worden. Het bevorderen van de teelt van pluimvee komt mij- minder gewenscht voor, omdat hier voor te veel graan benoodigd is. Wel bijenteelt. 2. Improductieve terreinen productiet maken. Onder improductieve terreinen worden in dit verband die grondstukken verstaan, wier opbrengst niets bijdraagt tot de volksvoeding. Hieronder dienen dus te worden gerangschikt siertuinen, sport en speelterreinen, plantsoenen, bermen, weg kanten enz. Deze terreinen zouden benut kunnen worden tot productie van voedingsmiddelen, voor zoover noodig mede in overleg met het bestuur van de V. P. N., door A. de burgerij te verzoeken, hunne siertuinen zooveel mogelijk te benutten voor het kweeken van groenten B. haar te verzoeken het gras uit hunne tuinen beschikbaar te stellen voor houders van koü\j' neh of van klein vee C. het gras uit de openbare plantsoenen daar eveneens vdor beschikbaar te stellen D. houders van konijnen en klein vee gelegenheid te geven op onverhuurde sport- en speelterrei nen, bermen en wegkanten, onder zekere voor waarden, gras weg te halen E. de besturen van S. V. V. en Hermes %iit te noodigen het gras van hunne terreinen be schikbaar te stellen voor houders van konynen of van klein vee. 3. De opbrengst van tuin- en bouwland verhoogen. De opbrengst van tuin- en bouwland kan ver hoogd worden door meer intensieve cultuur te dry ven. Hiervoor is in de allereerste plaats noodig dat de gebruikers van den grond over voldoende meststoffen kunnen beschikken. Het doel zou hier bevorderd kunnen worden door A. de gebruikers van tuingrond, zooveel mogelijk tegen kostenden prijs, straatmest van de G«' meentereiging te verschaffen B. Een verzoek te richten tot de Regeering om van de zwavelzure ammoniak, door onze Gas fabriek geproduceerd en waarop door haar be slag is gelegd, eene partij tot een maximum van 1500 K.G. vrij te laten, om door de Ge meente beschikbaar te worden gesteld voor bet klein-tuinbouwar3bedryf C. medewerking te verleenen en voorlichting te geven bjj gemeenschappelyken aankoop vaB kunstmest, legaardappelen, zaaizaad enz. D. den huurders van familietuinen tydelyk ont heffing te verleenen van de verplichting tot aanleg en onderhoud van een gedeelte siertuiD- 4. Omzetting van weiland in tuingrond. Over het algemeen dient men voorzichtig t® I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2