Ingezonden Alededeeiingen. Gemengd Nieuws. T£LJ£G&AJUIEH. Burgerjjke Stand. ttftnilelsberir ti urn, Delfts Ruem. Door de Delfts Roemcoinpagnie, directeur de eer P. Groenendaai. Lange Haven 125, wordt, nu de natuurboter zoo ontzettend duur is, een melange in den handel gebracht, die van uit muntende hoedanigneid is. Deze melange wordt door genoemde firma als het beste wat in dezen tijd op dit gebied wordt te koop geboden, aanbevolen. Delfts Roem in een aardige speciale verpak king reproductie Délftsch aardewerk met het monogram P.G. is by verschillende winkeliers verkrijgbaar. Negen uur-Winkelsluiting. Door de alhier gevestigde winkeliers, hande laars in visch. is den Gemeenteraad verzocht de ingevoerde 9 uur winkelsluiting op te heffen of zoo te wijzigen dat zij hun bedrijf weer als voorheen ook na 9 uur kunnen blijven uitoefe nen, ook des Zaterdags na 11 uur. Adressanten gronden hun verzoek hierop, dat hun consumptie-artikel voor verkoop het meest in aanmerking komt des avonds na 9 uur en dat enkelen hunner door de negen uur-slpiting met totalen ondergang worden bedreigd. Door de politie uit Leiden is aan gebracht een 12 jarige jongen, die hier thuis behoorde. Hij was de óuderlijke woning ontloo- pen, had hier ter stede een rijwiel gehuurd en het in Leiden voor tien stuivers verkocht. Heden acht om half vier hoorden ewoners van een pand aan den Overschieschen weg leven op het dak, Toen men giog kijken ^ag men twee personen over de daken wegvluch- jen. Hedenmorgen bleek, dat van een pand het ood van den schoorsteen was weggehaald. Hedennacht is aan den Rotterdam- schen Dijk tusschen Delfshaven en Schiedam ongeveer 200 M. brons telefoondraad ontvreemd. Hoogwater te Schiedam Zaterdag 17 Februari 11.22 v.m. n.m. DIT VLAARDINGEN. Vlaardingen beschikt thans over nog 1000 ton steenkolen, waarmee bij bezuiniging op het gasverbruik tot 65 pCt van het normaalverbruik, gedurende nog 2 maanden gas geleverd kan worden. Niemand kan van den voorraad cokes meer dan H L. per week bekomen, die thans aangevuld kan worden met H.L. kachelkolen per week. DIT ROTTERDAM. De Raad heeft vergaderd ten einde het debat te kunnen ten einde brengen, dat zich ontspon haar aanleiding van een interpellatie van zyn het polderland rondom onze stad, dat va» natuie weiland is, van bestemming te veranderen. Wanneer men daartoe over wil gaan moet men zich eerst overtuigen of met het oog op de grond soort en den polderwaterstand, er eenige kans op succes is en tevens of men beschikken kan over personen met voldoende technische bekwaamheid toegerust, om den tuingrond te bewerken. Wat van de opgespoten terreinen geschikt is voor tuin- of landbouw, is als zoodanig reeds i verhuurd. Ia West-Frankeland ligt nog een perceel wei land van ongeveer 1.5 H.A., dat vrij van huur is en voor tuingrond geschikt is, verder zijn er in den Nieuwlandschen polder, op onze jongste be zittingen, perceelen weiland aan te wijzen die voor gioenteteelt benut zouden kunnen worden en hgt er binnen het terrein van de Drink wa ter leiding nog een moerassig grasstuk dat wellicht met succes tot tuingrond vervormd zou kunnen worden. De Volks- en andere tuinen dragen veel bij tot de volksvoeding en wat wij met die instelling bereikt hebben, is niet gering. Hierdoor toch worden ihans ruim 1100 inwo ners voor een groot gedeelte van het jaar van eigen groente en aardappelen voorzien. Om het vooropgestelde doel te bereiken, komt het mij daarom gewenscht voor: A. Bovenbedoeld perceel weiland in West-Fran keland, tegen billijken prys te verhuren onder bepaling dat de producten uitsluitend aan partieuheren binnen deze Gemeente mogen vei kocnt worden en in geen geval aan hande laren ot industrieën. Als huurders hiervoor ko men allereerst in aanmerking eene Coöperatieve Verbruiksvereemging of kleine hunrders, om dat anders bet nakomen van genoemde bepa ling met of moeilijk - te controleeren zal zijn. B. Weiland in den Nieuwlandschen polder te be stemmen voor aanleg van turnen, opdat zoo na mogelyk aan alle aanvragen zou kunnen worden voidaan en by eventueele uitgilte van den grond nabij den Watertoren Voor andere doeleinden, de abeiderstuinen direct overge plaatst zouden kunnen worden." Waar wij ons met de strekking der beant woording zeer goed kunnen vereenigen, hebben wij de eer U voor te stellen, ons te machtigen voorzoover ons dit geschikt voorkomt, aan de aangegeven maatregelen toepassing te geven. Broodkaarten voor militairen. Militairen, die Zaterdags na 4 uur met verlof te dezer stede komen, kunnen tusschen 8 en 9 uur aan het Broodbureau alhier een broodkaart bekomen. den heer Sprokop in zake de distributie van levens middelen. De door dezen gestelde vragen luidden 1. Wat heeft het gemeentebestuur gedaan voor de bevoorrading der gemèente van levens middelen en brandstoffen 2. Welke maatregelen zijn of zullen nog ge nomen worden door het gemeentebestuur om in het bestaande gebrek zooveel mogelijk te voorzien Wethouder Stulemeijer beantwoordde deze vragen uitvoerig. Eerst zette hij uiteen de moeilijkheden, welke de voorziening van brand stoffen inzonderheid steenkolen ia den weg stonden. Het gemeentebestuur is daarbij zelfs zoover gegaan, dat het gedreigd heeft als niet in de thuisbezorging van steenkolen werd voorzien, het zelf de kolendistributie in handen zou ne men. Het gemeentebestuur heeft dus in deze gedaan wat het kon. Evenzoo zette hij breedvoerig uiteen, dat wat de aardappelen voorziening betreft, al het moge lijke is in het werk gesteld om in de behoefte te voorzien. Wat de peulvruchten aangaat, toonde spr. met cijfers aan hoe hetgeen ontvangen werd ver beneden de toegezegde hoeveelneid is ge bleven. Dat zich ongeregeldheden hebben voorgedaan is te betreuren doch spr. is overtuigd, dat deze slechts zijn begaan door mens hen, die geen verantwoordelijkheidsgevoel hebben. De heer Ter Laan diende een motie in om den prijs der aardappelen van 6£ op 5j cent te brengen. Deze zou in handen der commissie gesteld worden ter nadere overweging. Nadat dé heer Sprokop den wethouder had dank gezegd voor de beantwoording zijner vra gen was de interpellatie geëindigd. Het voorstel van B. en W. om de prijs van de ryst op iu cents te brengen, werd bij accla matie aangenomen. De overige punten der agenda werden aan gehouden. Bij personen die Dinsdagmiddag by de lelletjes op den Goudschenweg met borden lie pen als: „Wij nebben honger'is huiszoeking gedaan. Bij die persoden is voldoende brood, boter, koffie, thee en suiker en bi) één zelfs een flinke hoeveelneid leverworst gevonden 1 De Sleutel der Gezondheid. Een groot aantal vrouwen zyn door de bloed armoede ondermyud. De bloedarmoede komt voort oit slapie van het bjoed en georek aan Woed. Hel is in dit gebrek der hoedanigheid en in dit te kort der hoeveelheid van het bloed dat het uitgangspunt ligt van ongelukk ge en met ujden overvuide levens. De ongelukkige bloedarme lijdt noodwendig ami velerlei kwalen en haar leven is een waar martelaarschap; het ieven. heeft voor n«ar geen bekoring, iedere dag brengt haar nieuw ujden. Gelooft gij dat zij lust in het leven heeft die arme vroufr, die voortdurend gedrukt gaat onder een vreemdsoortige matheid, dat arme meisje die door het minste werk bovenmatig vermoeid is en die altijd het eind harer krachten nabij voelt Ziet gij met dat de verandering harer trekken haar uitputting aanduidt, dat haar moei lijke gang, haar vermoeide houding, dat alles een ellendigen gezondheidstoestand bewijst? De vrou wen willen, ongelukkigerwijze, geen aandacht wijden aan de eerste verscbynselen der zwakte. Zij zullen zich later wel verzorgen en zij rekenen er te gemakkelijk op dat hare krachten van zei ven zullen terugkomen. welk een ernstige dwaling Hoe langzamer het kwaad komt, hoe langer het zal noodig hebben om weg te gaan, en in den lusschenujd heeft de zwakte in het tengere vrouwelijke organisme Verwoestingen te weeg gebracht, die de krachtigste gestellen erg aan- tasien. v Er moet onmiddelijk gehandeld worden. Zoodra de vrouw, bemeikt dal hare krachten een weinig wankelen, moet zij zich onderwerpen aan de benandeling met de Pink Pülen, die het bloed zullen verhinderen nog meer te verarmen. De Pink Pillen geven bloed met iedere gift cu geven aan de verzwakte organen alles Wat noodig is om de kacht der Besie dagen terug te vinden. De Pink Pillen ziju het beste versterkingsmiddel vooi de vrouwelijke organismen. Zjj geven eetlust, zij geven krachten, zij versterken de maag, be zorgen een goede spijsverteeiing; zjj verspreiden in geheel het lichaam een groote levenskracht en geven dat. uiterlijk van welzijn dat zeggeD doet: «Zij is een en al gezondheid 1 Welke sto ringen, welke ongemakken zijner al met vermeden door de Pink Pillen, op het juiste oogenblik ge nomen. Pink Pillen. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen. Dacostakade 15, Amsterdamvoor Rotter dam Snabilé, 7 Groote Markt; S. G. Wuifl, W estnieuvyland no. 8; voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappel hof Hovingh, P. J' van der Sman. en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en f9— de zes doozen. 5663 57 hage zeer roerig geweest in den omtrek van het Binnenhof. Er zou een optocht worden gehou den tegen de duurte en den nood van de levens middelen. De leiders der betooging hadden aangekondigd, dat ze naar het binnenhof zouden trekken, waar de Tweede Kamer vergaderde. Maar dit lukte niet. Reeds vroeg werden alle ingangen van het Binnenhof afgezet door politie te paard en te voet, voor dezè gelegenheid versterkt door huzaren. Het spreekt echter vanzelf, dat men het gewone publiek niet kon verbieden het Binnenhof te betreden, en zoo had zich toch geleidelijk door alle ingangen een vrij groote menschenmenigte voor het Kamergebouw weten te verzamelen, los van de eigenlijke betooging. Toen dit aantal te groot werd naar het oordeel der politie-autoriteiten, werd door de huzaren een charge uitgevoerd. Het publiek stoof naar alle kanten uiteen, maar zoodoende ontstond er bjj de zeer nauwe uitgan gen van het Binnenhof een angstig gedrang. Het liep zonder ongelukken af en spoedig was nu het Binnenhof geheel verlaten. De bëtooging werd niet toegelaten. De stemming van de betoogers was niet vrien delijk en al dadelijk deden zich op de Prinsen gracht, waar de menschen bijeen kwamen, tal van mbidenttn voor, die hier en daar tot kleine 'vechtpartijen hebben geleid, waarin de politie moest optreden. De betooging kwam eigenlijk niet verder dan de Groenmarkt. Reeds daar werd zij tegengehouden en voor zoover zij het Buitenhof bereikte, werd zij hier verstrooid. In den loop van den avond lieten de politie en militairen niemand meer op het Binnenhof toe. Ook niet de gewone voorbijgangers. Kinderenvermist. Sinds Dinsdagochtend worden te Haarlem twee kinderen van 7 en 10 jaar vermist uit net gezin van Maars aan de Gasthuislaan. De jongens zijn Dinsdagmorgen om half 8 naar school gegaan, maar zyn daar niet geweest. Ongelukken. In de Lombokstraat te Utrecht had een acht-en-zeventigjarige vrouw ■t ongeluk van een trap te vallen. Het oudje kwam zoo ongelukkig terecht, dat zij kort daarop is overleden. De vijfvoudige moord te Sittard. Omtrent het Vreeselijke drama te Born vernemen wij nog nader Vrouw Swillens Pernot was reeds geruimen tijd niet normaal, vijf jaar geleden was reeds door een dokter een bewijs van opneming in een krauk- zibnigengesticht geteekend, waaraan men geen gevolg schijnt te hebben gegeven. Heden nacht om 4 uur stond vrouw Swillens op, en ging naar beneden om 6en bijl te halen. Haar man, door dit vreemd optreden verrast, gmg haar na en kreeg beneden aan den trap een bijlslag op het hoofd, die hem den schedel kloofde tot aan het hersenvlies, een tweeden slag ver brijzelde hem den pols; die voor driekwart afge sneden werd, zonder de slagader te raken. Intusschen ging vrouw Swillens naar boven en bracht haar zeven kinderen, die sliepen verschei dene bylslagen toe toe met het gevolg, dat vier gedood werden en een ander heden overleed. De twee anderen zijn levensgevaarlijk gewond* een ervan zal zeker, de man waarschijnlijk sterven' terwyl voor het leven van het laatste kind ook ernstig gevreesd wordt. De kinderen waren 10, 8, 6, 4 en jaar oud. De vrouw is gister naar een krankzinnigen gesticht overgebracht. Betooging te 's Graven h age. Hel is gister een groot deel van den avond te 's Graven- De glasfabriek te Leerdam. Ter aanvulling van het bericht vermeldende het stop zetten der zwartglasfabriek, wordt nog het vol gende gemeld De geheele stopzetting is een gevolg van de duikboot-blokkade van Engeland door Duttschland. In de zwartglasfabriek kan men uitsluitend gas kolen gebruiken, waarvan Engeland de leverancier is. Duitsche of Limburgsche kolen zijn niet geschikt. De ontslagen werklieden genieten nog gedurende drie weken wachtgeld. Dit is het begin van de rarnpeD, welke onze industrieplaats reeds langen tyd bedreigden. Electrische stroom afgesloten. Krachtens de verordening tot beperking van het gebruik van kunstlicht is gisteren op bevel van Burgemeester en Wethouders te Rotterdam in een winkel, waarin bij herhaling overtreding van het lichtverbod werd geconstateerd, de toevoer van electrischen stroom afgesloten. De aardappelen bevroren. Uit Assen meldt men Verschillende landbouwers, in Drente hebben, nu de dooi is ingevallen, hun aardappelen geïn specteerd en het blijkt dat de vorst bijna overal door de beschuttende laag van plaggen, stroo, aarde ea mest is binnengedrongen. De geleden schade is nog niet te bepalen, doch het nadeel zal niet gering zyn Overreden. Te Dieren is op de hoogte van »Het Hof« door den auto van den heer M. uit Ellecom, zekere W. Willemsen, uit Gorsel, aangereden. Hy werd in deerniswekkenden toe stand opgenomen en overleed ten huize van dr- Craus. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats overgebracht. Gearresteerd. Door de Haagsche politie is aangehouden een Rus, wonende te Rorterdam, die by het uitgaan van de Fransche Opera een heer van zijn brillanten dasspeld trachtte te berooven. Een land-pantserkruiser. De »Köln. Volksztg.K geeft mededeelingen over het energieke streven van den Duitschen uitvinder Goebel om te komen tot de vervaardiging van land-pantser kruisers, waarop het blad groote verwachtingen bouwt. Goebel heeft Maandag te Keulen een kleinen kring van vertegenwoordigers der techniek en der pers gelegenheid gegeven, zyn uitvinding critisch te onderzoeken. Hij moest een kruisver hoor van vragen ondergaan en bleef, voor zoover het ging om het prijsgeven van belangrijke geher men, het antwoord Diet schuldig. Hij toonde de samenstelling van zijn laodkruiser, gaf een uit eenzetting van de mogelijkheden voor zyn toe passing en wijdde uit in cijfers over de uitzichten voor een spoedigen aanmaak. Aan de vakkundige vertegenwoordigers der ingenieurskunst werd het echter duidelyk, dat het door Goebel opgeworpen probleem in de door hem aangewezen richting volkomen is op te lossen. Goebel moest voor zyn uitvinding een harden strijd voerenhij heeft het gedaan met achterstelling van alle persoonlyke belangen en heeft zich daarby materieel bijna uitgeput. Zyn uitvinding, zegt de »Köln. Volksztg.e mag niet onbenut blyven. Hem moet ten spoedigste hulp worden verleend, opdat zijn uitvinding het einde van den oorlog helpe bespoedigen. De kring dergenen, d,e zich voor den land-pantser kruisers interesseeren, neemt toe. Binnen enkele dagen zal Goebel een model klaar hebben, dat hij te Berlijn voor toongevende kringen zal demonstreeren. LONDEN, 16 Febr» Uit het hoofdkwartier wordt gemeld, dat er voortdurend raids worden ondernomen. D,e Canadeezen achtervolgden de Beieren tusschen Givenchy en Souches over een front van 600 yards. Zy drongen tot 700 yards diepte door en vernielden de Duitsche posities. Gevangenen werden meegenomen. In een minder belangrijke raid, die daarop werd ondernomen, werden 16 Duitschers gedood door een 50 tal Canadeezen en een tiental ver schansingen van den vijand gebombardeerd. By een derde raid tegenover Roclincourt werden 40 Saksörs gevangen genomen. Geboren: 13 Februari. JohannesCatharinus, z. v. R. van Munster en J. C. de Lange, Thomas Kempisstraat —14 Johanna Witlemina, d. v. P. Bezemer en E. de Regt, Rozenburgerplein. Sophia, d. v. J. van Baarle en A. van Gerven, Brugmanstraat. - 15 Jan z. v. A. Jansen en G. E. de Zeeuw, Laan. Jan Jacob, z. v. J. Stuiven- berg en C J. Gonlag, Lange Nieuwstraat. Mar- tinus, z. v. E. J. Regoord én J. de Bliek, Pro veniershuis. Overleden: 13 Februari Cornelis Gerardus Maagdenberg, oud 71 j. en 11 mnd., Breedstraat. 14 Geertruida Dijkshoorn, oud 88 j. en 10 nand., weduwe van Cornelis Hoogenboezem Lange kerk straat. Ondertrouwd: 15 Febr. P. van Doorn, 23 j. en J. H. Kerssemejjer, 19 j. C. Scholte 25 j. en F. F. A. de Haan, 21 j. Gebu wd: 15 Febr. A. Meerhof, 54 j. en P Kruithof, 50 j. C. in 't Veen, 30 j. en H. A. van Antwerpen, 23 j. - J. Roelofs, 28 j. en M. van der Graaff, 25 j. BEURS VAN SCHIEDAM 16 Feb. 1917. Moutwijn. i Officièele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 13 Feb 14 Feb. 15 Feb. 16 Feb. 33- j 33- j 33— 33- per Hectoliter zonder fust en zondèr belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF Bond van Distillateurs: Mout wij n: Jenever: Amsterdamsche proef:.. Spoeling: Stemming op hedenvast. 15 Feb 3.- 16 Feb. f f -.— 3- Graaan spiritus... Melasse-spiritus Ruwe spiritus:... Spiritus. 72— a fx) 70— af 35- hi 16 Feb. f72— af f70—af 35—a f Stemming op heden: kalm. i) per H.L. ad. 100 °/o, per H.L. ad. 50 15 Feb

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 3