Dagblad voor Schiedam en f (jfl b™ flfi W. e. VAN DEN TOORN De Oorlog. 40ste Jaargang. Dinsdag 20 Februari 1917. No. 11766 3 Gratis Ongevallen verzekering De Raadsvérkjezing in distriet I. flTereeUoistii op de poli» Termelae Toorwaardei. Officieele berichten. ZAAIZAAD. Buftenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.60. per week 12 cent, per maand 60 et., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiên 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. levenslange 4> J 11 f verlies van geheele 11 8 I een hand, invaliditeitI «L U U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bij verliea van een duim te Schiedam. 1 U U wijsvinger; y bij verlies van eiken ande ren vinger. Bk Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van E, den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel is ontvangen de hieronder afgedrukte circulaire, zoomede dat de opgaven, welke in gevolge het bepaalde sub 1 a 2 aan hem moe ten worden verstrekt, behooren te worden in gezonden aan het Levensmiddelenbureau, Oude Kerkhof no. 4. Schiedam 20 Febr. 1917. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Ik heb de eer U mede te deelen, dat ik. ge leid door de ervaring, verkregen bij de distri butie van wlnterzaaizaad, in de circulaire van 19 September 1916 No. 33285/43 Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, met behoud van het systeem, eenige wijzigingen heb aangebracht. Inplaats van de in de genoemde circulaire gestelde regelen zullen voortaan de volgende gelden Ten einde de landbouwers en handelaren in staat te stellen zomerrogge, zomertarwe, zomer- gerst, haver en peulvruchten, te wetenPaar den-, Wier-, Schapen Duiven-, Waalsche of tuinboonen, voor den zaai geschikt, te koopen te verkoopen, is door mij het volgende be paald K Het graan en de peulvruchten, voor den zaai geschikt, behoeven tot 15 Mei e.k. door U biet te worden gevorderd. Onder „voor den zaai geschikt" wordt verstaan Zaad van gewassen, die vanwege de Landbouw Maatschappijen van Uwe Provincie te velde als voor den zaai gesfchikt zijn goedgekeurd, verder °°k het zaad van uitnemendq qualiteit ter be. oordeeling van den Rij kslandbouwieeraar of per sonen van zijnentwege aangewezen. Be landbouwers, die het doqr hen geteelde eü de handelaren, die het door hen gekochte 2aad als zaaizaad wenschen te verkoopen. moe ten opgave doen van de soorten en de hoeveel heden, die zij daarvoor beschikbaar hebben. Beze opgave moet door hen worden ver strekt, zoowel aan de Burgemeesters hunner Woonplaats als aan de Landbouw-Maatschappijen hunner Provincie, aan wie de in deze circulaire bedoelde bevoegdheid tot aan en verkoop is verleend. 2. Landbouwers en handelaren die zaaizaad Wenschen te koopen, moeten aan de Burgemees ters hunner woonplaats opgave doen van de soort en de hoeveelheid, die zij door hunne be middeling wenschen te betrekken van de Land houw-Maatschappij hunner provincie, eventueel ook van den naam van den teler of handelaar, Van wie het graan afkomstig moet zyn. Be Burgemeesters vragen de voor hunne ge meenten benoodigde hoeveelheid onder opgave van soort en andere bijzonderheden aan bij de Landbouw-Maatschappij hunner Provincie. 3. De Landbouw-Maatschappij koopt het bij haar aangevraagde zaaizaad, hetzij van de landbou wers of handelaren harer provincie, die hun Wensch te kennen hebben gegeven om zaaizaad te verkoopen, hetzij van de Landbouw-Maat schappij eener andere Provincie. Zij betaalt aan he verkoopers het verschuldigde bedrag en le vert het zaaizaad af: aan de Burgemeeeters harer Provincie, die Voor hunne gemeenten zaaizaad hebben gevraagd b. kan de Landbouw-Maatschappijen eener «mdere Provincie, die het zaad op hare beurt Verkoopen aan de Burgemeesters harer Provincie De Burgemeesters leveren het zaad aan de landbouwers of handelaren die eene bestelling hebben gedaan tegen den kostenden prijs. 4. De LandbouwMaatschappijen aan wie door my by dezen delaevoegdbeid wordt gegeven tot aan en verkoop van zaaizaad zijn: voor de provincie Groningende Groninger Landbouwbond voor de provincie Frieslandde Friesche Maat schappij van Landbouw; voor de provincie Drenthehet Genootschap tot bevordering van den Landbouw in Drenthe voor de provincie OVeryselde Overijselsche Landbouw Maatschappij voor de provincie Gelderland: de Geldersch- Overysselsche Maatschappij van Landbouw voor de provincie Utrecht het Genootschap van Landbouw en Kruidkunde in Utrecht; voor de provincie Noord- en Zuid-Holland de Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor de provincie Zeeland de Maatschappy tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland voor de provincie Noord-Brabantde Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw voor de provincie Limburgde Limburgsche Landbouwbond. 5. Beleefd verzoek ik U voor het vervoer van in deze circulaire bedoelde partijen graan en peulvruchten vergunningsbewijzen af te geven. 6 Voor den v-erkoop van graan en peulvruch ten, in deze circulaire bedoeld, gelden ten aan zien van het zaaizaad niet de maximumprijzen bedoeld in mijne circulaire van 29 Juli 1916 No 19771/43. 7. Als zaaizaadhandelaar kan optreden hij, die als zoodanig door de Provinciale Brood- Commissie zijner provincie is erkend, op grond van het feit, dat hij zlijn geregeld bedrijf maakt van den handel in zaaizaad De Provinciale Brood Commissie pleegt om trent die erkenning overleg met den gemach tigde der betrokken Landbouwmaatschappij. Zfj erkent geen zaaizaadhandelaar dan nadat door dezen haar eene op. zegel gestelde, ondertee kende verklaring betreffende de richtige nako ming der 'hun opgelegde verplichtingen is over handigd. 8. Na afloop van den onder 1 genoemden datum, leveren de landbouwers en handelaren de niet verkochte zaaizaden onder overlegging van de noodige bescheiden of aan de Burge- meesters hunner woonplaats tegen de pry zen, vastgesteld in mijne circulaire van 27 Juli 1916, no. 21993/8 bis De Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel, POSTdUMA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat de Havensfetg tot naderé aankondiging voor het verkeer is af- geslotep. De R. K. Kiesvpreemging ïRecbt, Plicht en Orde" heeft, na in den breede te hebben gedis cussieerd over de houding welke bij de komende Raadsverkiezing in district I zal moeten worden aangenomen, besloten met een eigen candidaat uit te komen. Zooals men weet, is hier ter stede sedert jaren steeds door de rechterzijde het standpunt inge nomen, dat bij tusschgntijdsche Rechtsche vaca turen de opengevallen zetel moet worden gelaten aan die partij welke hem bezette. Er bestond dan ook niet de minste twyfel by de R. K. kiezers dat bij de verkiezing tengevolge het aftreden van het R K. Raadslid, den heer Post, eenzelfde politiek als voctrpeen bij de gecoa- liseerde rechtsche partijen zou worden gevolgd. De Christelijk- Histöi ischen zijn echter met dén eisch gekomen om den opengevallen R. K. zetel aan hen af te staan, dien eisch grondend op êen vermeend recht, op «neer dan één Raadszetel. Zij gaven bovendien te kennen dat bij de a.s. Raadsverkiezing in elk geval met een eigen can didaat, met name genoemd, zou werdén uitge komen. De R. K. Kiesvereeniging heeft echter gemeend, dat er ditmaal geen reden bestond om af te wijken van de totdusver gevolgde politiek. Immers, bij de vaststelling van de gedragslijn bij de periodieke Raadsverkiezingen is er gelegen heid om over verdeelmg van zetels onder de coalitiepartijen van gedachten te wisselen. Thans^ bij een toevallige vacature, is deze kwestie geens zins aan de orde. Het bevreemdde dan ook ten zeerste dat de C H. partij tegen alle usance in een eigen can didaat tegenover den katholiek stelt. De Katholieken betwistten niet aan de C. H. dat zij recht hebben op meer dan één zetel en wenschen evenmin thans in debat te treden over de vraag of de C. H. op grond van hun getal sterkte met één Raadszetel voldoende in dit col lege vertegenwoordigd zijn. Zij baseeren hun hou ding geheel op de vroeger gevolgde politiek en hebben derhalve te recht zeer ernstig bezwaar tegen het afstaan van een vasten Katholieken Raadszetel. Het voetstoots overgeven van een vasten katho lieken Raadszetel zou de erkenning in zich sluiten jat de Katholieke partij geen rechtheeftom meer dan 8 zetels in den Raad in te nemen. Tegenover het trekken van verkeerde conclusies moest in de gegeven omstandigheden wel voor het behoud van den Katholieken zetel worden gewaakt. Er kon geen anderen weg worden ingeslagen dan die thans door de R. K. Kiesvereeniging aan de Katholieken is aangewezen. De Anti-revolutionairen zullen by deze ver kiezing den Christelijk- Historischen candidaat steunen, omdat zij meer voelen voor een ver sterking van de Christelyk-Historischen in den Raad. De Katholieke party., hoewel betreurend dat er ditmaal geen overeenstemming onder de verbonden christelijke partyen was te verkrijgen, volgt dus haar eieqn weg. De R. K. kiezers in district I, die zeer talrijk zijn, zullen ongetwyfeld het besluit van de R. K. Kiesvereeniging eerbiedigen, en als één man hun stem uitbrengen op den Katholieken candidaat, den heer W. H. VAN DEN TOORN. Het is zeker een zeldzaam geval dat de Katho lieken in district I geheel op eigen krachten bij een stembusstrijd moeten vertrouwen. Men mag dus aannemen, dat de Katholieken in dat district de grootst mogelijke activiteit aaD den dag zullen leggen om hun candidaat de overwinning te be. zorgen. Nog slechts weinige dagen zijn wij van den fatalen verkiezingsdatum 27 Februari ver- I wijderd. Men benutte dien tijd derhalve goed voor hei propagandawerk, j Het kan in district I op een eDkele stem aan komen en daarom is het noodig dat ieder Katho liek kiezer in district I zijn zaken of bezigheden zoó regelt, dat hij den 27 Februari aan de stem ming kan deelnemen. Komen alle Katholieke kiezers in district I Dinsdag 27 Februari ter stembus en houden zij zich aan het advies der R. K. Kiesvereeniging, dan is ook de overwinning van den candidaat, den heer verzekerd. AMERIKA EN DU1TSCHLAND. De „Times" verneemt dd. Zondag uit Was hington. dat Wilson zich naar het Kapitool heeft begeven en geconfereerd heeft met de Demo cratische leiders in den Senaat. Het resultaat van de bespreking heeft de meening doen veld- winnen, dat vóór het Congres den 4den Maart uiteengaat, de 'president hetzij daarin zijn ver schijning zal maken ep machtiging zal vragen tot het doen van de stappen, die noodzakelijk zijn om Amerikaansche levens en eigendommen buitengaats te beschermen, hetzy zal zorgen, dat er een resolutie van die strekking worde ingediend. De président schijnt aan de Senato ren den indruk te'hebben bijgebracht dat, of schoon hij den toestand uiterst ernstig acht en er elk oogenblik mogelijkheid bestaat, dat het tot een uitbarsting komt. hy nog steeds hoopt, dat op de een of andere maniei de oorlog zal kunnen worden voorkomen. Een van de redenen, die hy er voor heeft, om aan het Congres te vragen om machtiging tot het beschermen van de Amerikaansche be langen, is zyn wensch om een buitengewone voorjaarszitting van het Congres te voorkomen. Men betoogt, dat indien het Congres zoo handelde, het volgende Congres enkel zou be hoeven te worden bijeengeroepen, indien het i tot een oorlogsverklaring mocht komen. Men verwacht, dat de president tot het laatst zijn politiek van geduld zal blijven volgen. Niet enkel is hem het denkbeeld, het land in den oorlog te storten, een afschuw, maar ook meent hy, dat de openbare meening voorzichtigheid eischt. Men verwacht, dat indien Wilson geroepen zou zyn, om de 'macht, die hem ongetwyfeld na een fel debat zal worden verleend, uit te oefenen, hy eenvoudig zal beginnen met het bewapenen van Amerikaansche schepen. Indien daarna de Duitsche duikbooten met zoo'n schip of met een ongewapend schip in gevecht zouden komen en het zouden in den grond boren, zou hy naar men verwacht de strekking van zijn verdedigende maatregelen uitbreiden, en het aan de vloot opdragen, den Amerikaanschen en misschien den neutralen handel met Europa te beveiligen. Dat zou volgens de opvatting van de meeste lieden in Washington samenwerking met de Biitsche vloot beteekenen. Het is natuurlyk problematiek, dat het daar bij zou blyven. Volgens de »Köln. Volksztg.c bevestigt een bericht uit Londen aan de Secoio, dat de politieke en economische crisis in de Vereenigde Staten dagelyks grooteren omvang aanneemt. De havens van den Atlamischen Oceaan ?ijn overvuld met koopvaardijschepen, die volgepropt zijn met waren uit alle nijverbeidsstreken. Ook de opslagplaatsen, douanepakhuizen en dokken zijn overvol. Dui zenden wagons vormen ophoopiDgen aan dè spoorweg-kruispunten. Tengevolge van een tekort aan rollend materiaal kuunen de fabrieken geen grondstoileD krijgen en geen afgewerkte producten afleveren. Dertig van de belangrijkste lynen zyn uitsluitend gereserveerd om het binnenland van levensmiddelen te voorzien, hetgeen nog maar karig1 kan geschieden. Trots der pogingen van de pacifisten, wordt de toestand steeds onhoudbaarder. AAN HET WESTELIJK FRONT. De »Ttmes« zegt,in een hoofdartikel, dat de spanning aan bet Westelyk front met den dag toeneemt. Plaatselijke botsingen van eenige beteekenis nemen iB aantal toe. De vakken voor het Britscbe leger aan Somme en Ancre blyven het voornaamste punt van belang. Zoo treedt ge neraal Haig stap voor stap het njaar van beslis sing® in het Westen binnen. In dit verbqnd is ook interesant de wijze, waarop de Times een ander hoofdartikel (over de volksopvoeding) opent. »Nu,« zoo begint het blad ïbebben wij de periode in den oorlog bereikt, dat de besluiten, die geno men zijn, op het slagveld zullen worden getoetst. Het is mogelijk, dat bet oorlogskabinet nog tyd zal vinden, de voorstellen tot hervorming der volksopvoeding te onderzoeken. De heer George Askwitk heeft in een redevoering gezegd, dat men binnen vijf weken het begin van den grootsten slag van de geschiedenis mag verwachten. De Duitsche staf meldt: Op de meeste plaatsen van het front heersch- te dikke mist, die de bedrijvigheid van artille rie en vliegers beperkte en slechts verkenningen toeliet. Door de waakzaamheid van onze loopgraaf bezettingen mislukten tal van ondernemingen van den vijand. Onze* verkenners slaagden er in, verscheidene gevangenen binnen te brengen. Fransch communiqué Levendig geschutvuur in de vakken van Avo- court, de Cöte de Poivre en Bezonvaux. Wij hebben vijandelijke schanswerken benoor den Damloup vernielend gebombardeerd. De Engelsche staf meldt: Ten zuiden van Souchez hebben wy een ge slaagden overval gedaan. Wy bemachtigden een vijandelijke myngalery en vernielden verschei den schuilholen. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Oostenryksche staf bericht Legerfront prins LeopoldTen oosten van Lipnica Dolna, aan de Narajofka, hadden de Russen onder onze voorste schansen een mijn tot ontploffing gebracht en in een rassen aan val den trechter bezet Door een tegenaanval is die weder in ons bezit gekomen. Ten zuiden van Brzezany hebben wij een door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1