Dagblad mor Schiedam en i bUwZiZi 13 w. H. VAN DEN TOORN. De Oorlog. 40ste Jaargang. Donderdag 22 Februari 1917. No. 1176®. Gratis Ongevallenverzekering 11 i j Gemeenteraadsverkiezing. feuilleton. ELIANE. mreeUoutif op 3e polis femelde Toorwaardes. 1 1 |j y y rftfj by verlies s Officieele berichten. koninklijk NATIONAAL STEUNCOMITÉ 1014 iMteulaudsch Meuws. Bureau: Boterstraat 50. Telei. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. levenslange i J 0 f| verlies van geheele 1 1 111 een hand, invaliditeit; I IJ U voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Schiedam. by verlies v&n eiken ande ren vinger. Voor de Dinsdag 27 Februari te houden stem- """g ter verkiezing van een lid van dep Gemeen teraad in Kiesdistrict I (Stadhuis) wordt^door ons met den meesten aandrang aanbevolen, den can- didaat der R. K. Kiesvereeniging sRecht, Plicht en Orde", den heer Be stembus is geopend van 8—5 uur. Komt vooral vroegtijdig stemmen. Eere-Voorzitsterd M. DE KONLNGIN. DERDE OPROEP. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité meent, opnieuw een beroep te moeten doen op den Weldadigheidszin van het Nederlandsche volk. Behoorde in het afgeloopen jaar, dank zij den verbeterden economischen toestand, de werk loosheid hier te lande tot de uitzonderingen en werden daardoor de geldmiddelen van het co mité belangrijk minder aangesproken, thans zijn ot omstandigheden ingetreden, waardoor opnieuw aan de financiën dezer instelling zware eischen gesteld worden. Boor de strenge vorst zijn tal van bedrijven lot stilstand gebracht. De aldus ontstaande werkloosheid zou ook in normale tijden zijn Voorgekomen de kostbaarheid der eerste levens behoeften, en de betrekkelijk korte duur der economische opleving veroorzaken echter, dat het voor tal van gezinnen niet mogelijk is ge weest, voldoende over te leggen, om gedurende de winterwerkloosheid in het allernoodigste te voorzien. Bovendien is er menige industrie, die door gebrek aan grondstoflen of kolen, thans stil staat, of binnenkort waarschijnlijk zal moeten stoppen. Hare Majesteit de Koningin, de Hooge Eere voorzitster, heeft, naast de groote giften, die reeds vroeger door Hare Majesteit ter beschik king van het Koninklijk Nationaal Steuncomité gesteld waren, thans opnieuw een bedrag van f 50.000.- aan deze instelling geschonken. Aangemoedigd door deze schitterende bijdrage, ffieenen ondergeteekenden tot het Nederlandsche v°lk de uitnoodiging te moeten richten, het voetspoor zijner Landsvrouwe te willen volgen en hun door ruime gaven de gelegenheid te °Penen, de taak, die het Koninklijk Nationaal Steuncomité op zich genomen heeft, tot het eind te vervullen. Het Koninklijk Nationaal Steuncomil 1914 Mi'. M. W. F TREUB, Ie Algem Voorz. F. E. POSTHCJMA, 2e Algem. Voorz. De Commissie van Uitvoering Prof. Is. P. DE VOOIJS. Voorzitter. Mevr. H v. BIEMA-HIJMANS. Naar het Franscli. 50 Voldaan over deze toestemming, ging de her togin voort »En daar er, hoewel wij elkaar een paar jaar geleden uit het oog verloren hebben vroeger veel vertrouwelijkheid heerschte tusschen onze heide familien, was de uitnoodiging van de mar kiezin zeer natuurlijk en mijn aannemen ook zooveel te meer ook, daar ik in Parijs betnerkt heb, dat de jonge man zeer goed beviel aan Constance." Mijnheer de Longvilliers haalde de schoudeis op. cZooals iedereen haar behagen zal, die de ge stalte, den naam en het fortuin van Liminges bezithjj is de eenige niet, die deze voordeelen bezit. Doch daar is nu geen sprake van, maar ^el om straks mevrouw de Liminges ons vei- trek op morgen aan te kondigen.' Be hertog sprak alleen dan zoo als hy zonde tegenspraak gehoorzaamd wilde woiden. De her togin moest, hoewel,zeer tegen haar zin de op dracht ten uitvoer brengen, en de Yrees, die Jhr., Mr W. Th. C. v DOORN. J. R, SNOECK HENKEMANS. Mr. J. T. LINTHORST HOM AN. Prof Dr. W. H. Nolens. J. OUDEGEEST H, A VAN IJSSELSTEYN, Algem. Secr. Giften worden ingewacht bij de Heeren Jhr Mr. W. Th C. van DOORN, le Penningm., Koninginnegracht No. 35. W. 's JACOB. 2e Penningmeester, Nassau Ouwerkerkstraat No. 8. Ook kan storting van bijdragen geschieden bij ue Directie der Nederlandsche Bank, hare hare Bijbank te Rotterdam en hare Agentschap pen s Graveuhage Dordrecht en Leiden, de Ne derlandsche Handel-Maatschappij of hare Agent schappen te Rotterdam en 's Gravenhage en de Administraties der Dagbladen die zich tot het in ontvangst nemen van bijdragen beschikba-ar hebben gesteld en de door hunne Administratie ontvangen bijdragen telkens zullen bekend ma ken. 'sGravenhage 14 Februari 1917. Nieuwe Uitleg. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Een telegram uit'New-York d.d. 20 dezer aan de „Times" In de pers verzekert men, ,dat de regeeriDg begint te hopen, dat er werkelijk kans bestaat dat moeilijkheden met Duitschland vermeden- zuilen worden. Die verzekering is ten deele ge grond op de verminderde, werkzaamheid van de duikbooten, ten deele op de mededeeling, dat de president misschien toch niet aan het Congres, voor het uiteengaat machtiging zal vragen, om de Amerikaansche belangen te beschermen. De onvermoeide werkzaamheid van de pacifisten, die duizenden dollars in hun veldtocht uitgeven, heeft ook uitwerking. In werkelijkheid is de toestand onveranderd. De president is het nog altijd niet eens met diegenen van zijn landgenooten, die-meenen dat bij een deelneming aan den oorlog de Veree- nigde Staten gebaat zouden zijn en blijft uit alle macht hopen, dat een staat van oorlog vermeden zal kunnen worden. Men merkt op, dat de Duitschers onzijdige schep-n in den grond boren, waar zij maar kunnen. Zij hebben nog niet het minste verlangen getoond om Ameri kaansche schepen te sparen. Dat metterdaad totdusver geen levens van Amerikanen verloren zijn gegaan of op flagrant, onwettige wijze Ame rikaansch eigendom is vernield, wordt toege schreven aan liet feit. dat heel weinig van die schepen in de gevaailijke zone zijn. Men zal pas werkelijk een oordeel kunnen vellen, als de schepen in de Amerikaansche havens weer gaan varen, hetzij, al of met gewapend, hetzij al of haar steeds bezielde om onbeleefd te zijn, in strijd met, haar trots die gewond was door een nederlaag welke zij niet voorzien had. was oor zaak, dat zij gedurende het ontbijt zoo ver strooid was, dat liet de andere gasten had moe ten opvallen, indien dezen dien dag ook zelf niet zeer verstrooid waren g weest. Dat moest men werkelijk zijn om niet te bemerken, dat de hertog de Longvilliers de wenkbrauwen front- ste op een manier, die hy niet gewoon was: dat de hertogin onhandiger was dan gewoonlijk en dat Constance bij haar gewone terugtiou dendheid nog een minachtende houding had aan genomen. De markiezin was zenuwachtig en Elian e niet minder, want mijnheer De Trevals bracht haar zeer in. verlegenneid door een andere hou ding- die hij aangenomen had en die haar nog onverklaarbaarder toescheen dan zijn woorden- Hoewel nij niet naast haar zat. trachtte hij haar onophoudelijk toe te spreken en toen zij eindelijk, -gedwongen om hem te antwoorden. het hoofd omwendde, ontmoette zij een biik vol medegevoel en vertrouwelijk tegelijk, die haai' zeer verbaasde en ten hoogste ergerde. Zij werd vuurrood, toen zij bemerkte dat Rayiiald haar ontroering bespeurde en er de oorzaak van be greep. De eenige persoon, die volkomen op haar ge mak en wier gebabbel dien dag niet volkomen nutteloos bleek, was mevrouw de 1 Heris. Niet dat zij voldaan was over de zorgen, waarvan ZU niet onder de auspiciën van Washington. Men erkent dat hun vertrek niet lang uitgesteld kan worden. Bovendien groeit de verontwaardiging van menschen met verantwoordelijke positie tegen de blokkade gestadig. De „New York Ti mes" verklaart dat het berusten in de blokkade vrywel een onneutrale daad is, da&r de Veree- nigde Staten, doordat zij weigeren hun handels rechten te verdedigen, aan Duitschland steun verleen en. In hoever' het gros van het volk er zoo over denkt, is een andere vraag en het kan zijn. dat de president die vraag wil overwegen, voor hij stappen doet. Misschien wil hij ook weten, wat de openbare meening van hem zou verlangen, als er een passagiersschip van een der oorlog voerenden of neutralen staat in den grond wordt geboord en daarbij Amerikanen het leven ver liezen Men gelooft, echter dat hij van een ding ten volle overtuigd is, namelijk dat hij de natie niet kan verdeelen door een politiek te volgen, die niet door allen, behalve door de uiterste pacifisten gedeeld' zou worden of door aan het congres bevoegdheden te vragen, voor hij vrijwel zeker is. dat hem die met zoo goed als alge meene stemmen verleend zouden worden. Uit New York aan de „Daily News" Dinsdag heeft de New Yorksche politie twee maal moeten optreden om ernstige opstootjes in twee volkswijken te keer te gaan. De reden van de uitbarstingen was de prijsstijging van levensbehoeften, vooral van aardappelen. Deze is geen gevolg van schaarscbte, maar van de Duitsche blokkade, die de Amerikaansche én andere onzijdige schepen in de havens houdt en den aanvoer per spoor belet. Het is door de opstopping van het goederenvervoer onmogelijk geworden, groote voorraden voedingsmiddelen van eenig punt ten oosten van de Mississippie te vervoeren en de steden op de Atlantischen kust worden met hongersnood bedreid. In het district Williamsburg heeft een menigte van vele duizenden, meest vrouwen gewapend met manden, karren met levensmiddelen bestormd ze omver gegooid en zich den inhoud toegeëi gend. Het tweede opstootje was in een huurkazerne- wijk van Manhattan, bekend als Brownsville. Aan beide opstootjes heeft de politie een einde gemaakt en verscheidene deelnemers opgepakt. De „Times" verneemt uit New York, dat bij het stadhuis- een betooging van vrouwen heeft plaats gevonden, als gevolg van de opstootjes, die den avond tevoren hadden plaats gevonden. Een en ander was veroorzaakt door de stijging der prijzen die werden gevraagd door de groen- tenhandelaren, die zich met straatverkoop bezig houden. Die verkoopers waren weer tot de prijs- verhooging gedwongen door den groothandel. De vrouwen vielen de straatverkoopers aan, wierpen bijtende vloeistoffen op hun waren, gooiden de wagens om en wierpen den inhoud in de goot. AAN HET WESTELIJK FRONT. v Aan het Westelijk front is de bedrijvigheid bij de Engelschen het grootst. Het Engelse h staf bericht van gister maakt weder melding van eenige successen. Er werden met succes operaties uitgevoerd op verschuilende punten van het .front. Een deel van de vijandelijke loopgraven ten Noord- Oosten van Guendecourt en ten Zuiden van Armentières werd genomen. Op de laatste plaats drongen wij diep in de vijandelijke loop graven door. Wij deden ook een raid op de vijandelijke linies ten Zuid Oosten van IJperen en bereikten de dekkingslinie. Er werd een groot aantal Duitschers gedood en de vijandelijke verdedigingswerken werden beschadigd; 114 Duitschers werden gevangen genomen en vier machinegeweren veroverd. Onze verliezen zijn gering. De Duitsche staf meldt Donker weêr en regen hielden de militaire bedrijvigheid binnen matige grenzen. Ten Z.O. van Yperen en aan weerszijden van het La Bassee-kanaal mislukten verkenningen van de Engelschen. Bij Fléry, en tusschen Maas en Moezel zijn gedeeltelijke aanvallen van de Franschen even eens mislukt. Bij de vermeestering van een steunpunt ten Z. van Le Transloy op 19 Februari zijn 2 offi cieren en 36 Engelschen gevangen genomen, vijf machine geweren buitgemaakt. AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Duitsche staf meldt Front Leopold van BeierenIn sommige vak ken, voornamelijk in de Boschkarpathen en aan weerszijden van het Oitos-dal, artillerievuur en gevechten in het voorterrein. Leonhardt Adelt meldt aan het „Berliner Ta- geblatt" De laatste dagen hebben aan het Russische front geen groote gevechten gebracht. Des te meer levendigheid schijnt echter achter de Russische linies te heerschen. Een nog Diet zeer intensief maar toch geregeld toenemend spoor verkeer op alle linies, die in aanmerking komen, bereidt, een nieuwe organisatie en een hergroe peering van alle Russische strijdkrachten voor. Zoover men uit de inkomende berichten kan opmaken, schijnen de Russen bizonder gewicht te hechten aan üe groepen in de Boekowina en ten Zuiden daarvan. Deze groepen versterken zij in zoo hooge mate. dat er grond schijnt te zijn voor de veronderstelling, dat in het begin van het voorjaar het Roemeensche front geen mindere beteekenis zal hebben dan het in den herfst gehad heeft. Onze troepen, die hier staan, zullen dan in veel gunstiger omstandigheden vechten, omdat intusschen het Roemeensche spoorwegnet volkomen is hersteld en in de steeden, waar de Russen wanorde hadden ge sticht, de zaken weer in het reine konden wor den gebracht. In Focsani bijvoorbeeld hadden de het voorwerp was geweest gedurende den tocht, maar zij had er deel aan genomen, zij bevond zich nog altijd in dit gezelschap en dat was haar voldoende. Zij zou nu in het vervolg ge rekend worden in den omtrek tot het gezelschap van het kasteel d'Erlon en niemand zoo juist kunnen weten, of zij er koel behandeld of met eerbewijzen overladen was. Daar Malseigne niet verschenen was. had de markiezin hem laten roepenmen deelde haar echter méde, dat hij des ochtends naar Parijs vertrokken was Zii verborg haar ontevreden heid hierover en deed alsof zij het heel gewoon vond, want 'Malseigne verdween zoo dikwijls zonder vooraf iets te zeggen en kwam dan weer evenzoo terug, doch Raynald kon zijn verbazing niet verbergen. Hij wist, dat Malseigne een on derhoud gehad had met zijn moeder, terwyl hij naar het kasteel was met de overige gasten Hij wist. wat het onderwerp van hun gesprek moest geweest zijn en dit plotseling vertrek kreeg in zijn oogen een beteekenis die aan zijn gelaat, reeds zoo weinig opwekkend' een uitdrukking verleende zoo somber als de nacht. Eindelijk was het ontbijt, dat de meeste gas ten eindeloos toescheen, afgeloopen en zoodra men weer in de bibliotheek terug was, waar men gewoonlijk den morgen doorbracht, trok de hertogin de markiezin mee naar een vensternis, en daar kondigde zij haar botweg, hoewel met een verlegen voorkomen, hun vertrek aan op den volgenden morgen wegens een onvoorziene omstandigheid. De markiezin begreep, wat dit te beteekenen had en voor een oogenblik ver loor zij haar zelfbeheersching Zij greep de hand der hertog en zei zacht „Ik smeek u beslis nog niet Geef mij ten minste de geruststelling dat u vóór van avond niets aan uw plannen zult veranderen." Zij wist nauwelijks wat zij hoopte zij be merkte niet eens, dar zij tot de hertogin sprak op een wijze, alsof zij elkander reeds begrepen hadden over de zaak, die haar beiden zoo na aan 't hart lag en waarover zij tot nu toe met geen woord gerept hadden „Tot van avond vroeg de hertogin, die haar hoop voelde verlevendigen en daardoor eenig - zins haar waardigheid vergat. „Ja, tot van avond." De hertogin trachtte deze voorwaarde in over eenstemming te brengen met de opdracht, welke zij van haar man nad uit te voeren. „Welnu, het blijft dan fgesproken dat wy morgen weggaan, maar^ we zullen er voor van avond niets van zeggen." Zij drukten elkaar de hand en mevrouw de Liminges zette zich daarop naast mevrouw de i l'Heris die men moest trachten bezig te houden tot zij wegging. Raynald, met een courant in de hand hielp haar niet veel. Constance had zich pruilend en ontevreden met een boek in de vensterbank teruggetrokken. Wordt ventngd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1