Staten-Generaal. Ntade- 0ii Gewestelijk Nieuws. plotseling de distributie kunnen stoppen of de in- en verkoopsprijzen gelijk kunnen maken 1 Feite- lyk is de f80 millioen een memoriepost; dat er een cyfer wordt neergezet is slechts om de Rekenkamer in staat te stellen de uitgaven gaandeweg te verevenen op een begrootingspost. Dat weet ieder die ooit met dergelyke uitgaven te maken had. De geheele paragraaf 5 van de Memorie van Toelichting had ten doel te laten blijken, dat de Minister van Financiën ziqh met het geheele, in die toelichting ontwikkelde plan maar matig kon vereenigen en dat ook zyn collega van Landbouw erkende, dat het nu zwelletjesc werd, en niet zonder meer kon toegelaten worden, dat de zaak misschien nog meer giDg kosten." aMaar gij liet de indiening dan toch destijds doorgaan »Ja zeide mr. Van Gjjn om der lieve vrede wil"; de Distributiewet is nu eenmaal uit te voeren en ik hoopte, dat de Kamer zich ook nog wel eens zou bedenken alvorens zulk een sprong in het duister goed te keuren. Dat kon al uit het Voorloopig Verslag blijkenDit ver slag kwam na twee maanden. Inmiddels was het mij steeds duidelyker geworden dat er van de f 80 millioen een groot bedrag ten goede komt, aan wie het niet bepaald behoeven. Ik bedoel hier niet zoozeer de betrekkelijk kleine categorie van de menschen met f 3000 en meer. Die betalen toch straks weer in den vorm van be lastingen wat zij nu profiteeren. Neen, ik bedoel de zeer breede kringen van menschen, die 25 pCt., 50, 70, ja soms 100 pCt. meer loon hebben (velen door hun hooge loon zelf de tarwe duur helpen maken) en voor wie de schatkist nu groote offers brengt, hen nog daarenboven aan een byzonder gunstigen toestand wennende, die niet blyven kan. Daarom heb ik toen het Voorloopig Verslag verschenen was, dat nu juist niet van groote ingenomenheid met deze kostbare aangelegenheid sprak, gepoogd een weg te wijzen, langs welken zij, die het noodig heb ben beter zouden worden geholpen en zij die het niet of nagenoeg niet behoeven, geen steun wegen3 de duurte zouden krijgen. Deze poging is mislukt en er moet doormij erkend worden, dat de be- zwaien van de uitvoering vele ware, al waren ze by zorgvuldig overleg met deskundigen wel te verminderen geweest. Het sprak vanzelf, dat ik er prijs op stelde nadat die poging mislukt was, dat althans de fout van het bestaande stelsel een zoo klein mogelijke werkingssfeer kreeg of behield en daarom gaarne gezien had, dat de Memorie van Antwoord van het 80 millioen ontwerp zóó werd gesteld, dat zij naar langzame inkrimping wees. De Kamer kon dan aan haar neiging om in die richting te gaan, ook gemakkelijker toegeven. De lieden, die werkelijk sterke behoefte hebben aan veel artikelen onder köstprys, kon men dan nog indi vidueel op andere wyze trachten te helpen. Overleg geweigerd. 1 Intussctaen en hier zit de knoop alle overleg in zake de Memorie van Antwoord werd mij geweigerd. Ik heb het stuk tegelijk mogen lezen met eiken anderen Nederlander. En dat by een ontwerp, waarbij elke - ook oogen- schijnlijk onbelangrijke beslissing tientallen van millioenen kost. Dat kon ik moeilijk op mij laten zitten. Er zijn toen nog onderhandelingen gevoerd, maar die brachten een opvatting van mijn ver antwoordelijkheid (feitelijk ook van de hunne) bij mijn ambtgenooten aan het licht, die het verschil nog erger maakte. Men stelde zich op het standpunt en vorderde dat ik dit zou aanvaarden, dat, wanneer het zoogenaamde crisisuitgaven geldt de Minister van Financiën zich heeft neer te leggen bij de besluiten van den Ministerraad en zijn verantwoordelijkheid alsdan gedekt moet achten door zulke besluiten (al acht hij ze nog nog zoo strijdig met een behoorlijk beheer der financiën). Het spreekt vanzelf, dat hij zich op zulk een besluit niet zou kunnen beroepen, als hij in de Kamer ter verantwoording werd geroepen, dat zou de Ka mer niet dulden. Trouwens wie zou zulk een pover figuur willen slaan Verantwoordelijkheid. De Minister van Financiën, aldus verder de hersversche verantwoordelijkheidsleer, kan het gewicht van zyn persoonlijke verantwoordelijk heid en de consequentie daarvan slechts in de weegschaal leggen, wanneer het geldt de indiening van een credietaanvrage bij de Staten- Generaal. Eenmaal zulk een credietaanvrage goedgevonden hebbende, gaat hem de zaak niet meer aan. De Kamer bezwaar tegen de nieuwe verantwoor delijkheidsleer? Mr. Van Gijn houdt zich verder overtuigd, dat tegen het verleenen der reusachtige formeel gelimiteerde, doch feitelijk blanco-credieten voor crisisuitgaven zeer ernstig bezwaar by de volks vertegenwoordiging zoude rijzen, indien bekend werd, dat de Minister van Financiën, die in de eerste plaat3 de verantwoordelijkheid voor de staatsfinanciën op zich 'neemt en verondersteld mag worden daarvan het beste overzicht te hebben, die verantwoordelijkheid door besluiten van den Ministerraad gedekt acht, óók in geval hij persoonlijk meent, dat door de opvoering der uitgaven de financiën in ernstige ongele genheid zullen komen of dat er op groote schaal onnoodig geld wordt uitgegeven. - „Ik heb mitsdien", zoo besluit de oud-Minis ter, „aan dien eisch niet kunnen toegeven." Op de vraag, of de heer Van Gijn niet vreesde, dat de zijns inziens verderfelijke leer dan nu toch gehuldigd zoude worden, luidde het ant woord, dat hij daaromtrent geheel gerust was. „Een tweede-rangspersoon, een niet met staats zaken bekend man of een onverschillige had men wellicht bereid gevonden om zulk een kersver- sche leer omtrent de ministerieele verantwoor delijkheid op gezag aan te nemen, zei mr Van Gijn. Maar bij een eerste-rangs man als thans gevonden is, is dat ondenkbaar. Myn gezonde opvatting, waarmede ik voor ieder, die met ons constitutioneel parlementair stelsel goed op de hoogte is en met de werkelijkheden van het financieel beheer bekend is, durf verschijnen, overwint nu ongetwijfeld tot nader order en ik hoop wederom voor goed. Hoe de zaak is opgelost, of en zoo ja, hoe de schijn gered is voor den Ministerraad, weet ik niet, maar ik ben overtuigd niet voor niets te zijn weggegaan. „Was ik gebleven en had ik toegestemd, zie, dan was de financieele verantwoordelijkheid een heel eind op een hellend vlak afgezakt, speciaal in deze tijden". Er zou geen sprake van kunnen zyn, dat de Minister van Financiën, als de f80 millioen op waren, niet „ho 1" had kunnen zeggen. Men kan aan Financiën misschien wel weten, als er f80 millioen de kas zijn uitgegaan voor de dis tributie, maar welke verbintenissen nog loo- pende zijn, hoeveel er van terugkomt, enz., weet men eerst maanden later, als de bestede doch nog niet betaalde som wellicht reeds f120 millioen is geworden. Daarenboven kan men toch niet opeens de zaak stopzetten, als de 80 millioenste gulden de kas uit is. Hetzelfde geldt bij de buitengewone oorlogsuitgavenwie er invloed op wil uitoefenen, moet op de factoren letten, die het eindbedrag zullen beïnvloeden, de begrootingssom, waarin alle uitgaven tegelijk begrepen zijn, maakt hem niets wijzer. Had ik dus toegegeven, dan had ik eens en voor al gezegd, dat de militaire crisis-uitgaven mij niet aangingen. Op het oogenblik, waarop een nieuwe credietaanvrage aan de orde komt, staat al vast) dat een gioot bedrag ervan is uitgegeven en een nog grooter onvermijdelijk moet worden uitgegeven. den Waterstaat, den heer Man in 't Veld, naar Rossum waar zy eveneens den toestand van de rivier waarnam evenwel is daar nog geen opkiuiing. Om half vjjf arriveerde H. M. andermaal hier en bezichtigde het ijsveld op de Waal. Momenteel zit de rivier hier weer vast. Dr. Kuyper. Naar men verneemt, zal Dr. Kuyper binnen kort een operatie moeten ondergaan. Statistiekzegels De aandacht wordt er op gevestigd, dat de statistiekzegels uitsluitend geplakt moeten wor den op het exemplaar van de aangiften ten in of uitvoer, dat recht3 boven de letter S draagt. Zij behooren daarbij ook niet te nat gemaakt of te sterk gewreven te worden, omdat hierdoor de kleurstof verwijderd wordt en de zegels dus waardeloos zouden kunnen worden. (St.ct.) Overstrooming. Een telegram uit Semarang meldt De Padas (stroomende door het district Ka- doewangvalt in de Solorivier) is plotseling buiten de oevers getreden. Bruggen zijn ver nield er is groote schade toegebracht aan lan derijen en huizen. Kader In verband met het gebrek aan oudere on derofficieren, zal naar alle waarschijnlykheid door de M. v. O. worden bepaald, dat de dienst plichtigen onderofficieren van de militielichting 1911 en jongere lichtingen eerst eenigen tijd nh dat hunne lichting reeds is vertrokken, met verlof zullen worden gezonden. (A.vp.) Levensmiddelenvoorziening. De levensmiddelencommissie uit de arbeiders beweging te Den Haag heeft het volgende adres aan den minister van landbouw, nijverheid en handel gezonden „Gedurende eenige dagen zijn in Den Haag geen aardappelen, gort, havermout, bruine boo- nen en groene erwten te verkrijgen. De aard appelen liggen bij de grossiers, doch mogen niet worden gedistribueerd. Wij roepen voor een spoedige en gunstige verandering Uwer Excel lenties hulp in." Uitvoer van wild. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft met ingang van 3 Maart ingetrokken een beschikking van 27 December, bevattende de regeling van den uitvoer van alle soorten van wild, als bedoeld in art. 7 van de Jacht wet, benevens van wilde konijnen, zoowel le vend als dood. (St.ct. Gedroogde groenten. Naar het Hdbl. verneemt, zijn bij de Groen- tencentrale maatregelen in voorbereiding tot het beschikbaar stellen in den kleinhandel van gedroogde groenten. Koninklijk bezoek. Men meldt uit Zalt-Bommel: Gistermiddag kreeg onverwachts Zalv-Bommel bezoek van de Koningin 'met klein gevolg. Aan het station alhier aangekomen, begaf H. M. zich per auto naar de rivier de Waal, die juist aan het kruien was. H. M. begaf zich tot dicht aan den oever en bevond zich een oogenblik te midden van de opkruiende schotsen. Na een half uur toevens begaf zij zich, vergezeld van den opzichter van TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 22 Februari. Nadat de voorzitter heeft voorgesteld Woens dag het wetsontwerp tot voorkoming van in breuk op het volkenrecht in behandeling te nemen, ia bij art. 181 der begrooting van oorlog de begrooting der artillerieinrichtingen aan de orde en na eenige discussie art. 49 met een crediet-aanvrage voor de remonteering. Ook dit artikel wordt aangenomen, met 29 tegen 25 stemmen. Daarna is de stemming over de oorlogsbe- grooting zelve aan de orde. Zij wordt aangenomen met 49 tegen 18 stemmen. Nadat nog een tweetal suppletoire landbouw- begrootingen zijn aangenomen, komt de b e- grooting van landbouw aan de orde. De heer Teenstra dringt aan op spoedige indiening van de wijziging der Jachtwet en behandelt de economische positie van ons land na den oorlog. Spr is van oordeel, dat er niet genoeg wordt gedaan voor het landbouw onderwijs. Verder hoopt hij, dat het wetsont werp betreflende het verstrekken van grond aan landarbeiders spoedig in behandeling zal kunnen worden genomen. Spr. vestigt nog de aandacht op den moei lijken toestand van de kleine landbouwbedrijven op zandgrond. De heer Juten wijst op de noodzakelijkheid ook in de grensstreken het schadelijke wild weer te kunnen dooden. De Voorzitter doet mededeeling van het Koninklijk besluit betreffende het eervol ontslag van mr. Van Gijn als minister van financiën en de benoeming als zoodanig van mr. Treub. De heer Duymaer van Twist dringt aan op spoedige maatregelen tegen verontrei niging van vischwater. De heer Schaper bepleit de ongevallenver zekering voor den landbouw en herziening van de Jachtwet. Hij waarschuwt in het belang van de ge meenschap tegen de groote vrijheid voor den landbouw en dringt aan op beperking van sub sidies voor den landbouw. De minister van landbouw deelt mede, dat de herziening van de Jachtwet van den Raad van State terug is en dat de Ar beidswet voor den landbouw in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Ook spr. meent, dat de landbouw zich het best ontwikkelt in volledige vrijheid en dat subsidies zooveel mogelijk dienen te worden beperkt. Evenwel kan niet zoo ver worden ge gaan als de heer Schaper wenscht. De heer Van Helsdingen bepleit positie verbetering voor het personeel van de Hoogere Landbouwschool. De heer J a n n i n k -spreekt over het onder wijspersoneel te Wageningen. De heer Albarda wijst op het belang van het landbouwonderwijs. De Minister zegt onderzoek toe. De heer Teenstra klaagt over achterstel ling van het Groninger Rundveestamboek. Spr. dringt aan op gelijkstelling met de andere stamboeken. De heer S m e e n g e vraagt of er bij even- tueele uitvoer ook rundvee en en niet alleen stamboekvee uitgevoerd zal worden. De Minister zegt, dat van achterstelling van het Groninger stamboek geen sprake is. Aan den heer Smeenge kan de Minister ge voegelijk overweging toezeggen hij ziet voor loopig nog geen uitvoer van vee, behalve van een partij stamboekvee, als onlangs, om dat vee in het buitenland te krijgen De heer de Wijckerslooth dringt aan op salarisverhooging voor districtsveeartsen en keurmeesters De M i n i s t e r zegt overweging toe. De heer Ter Laan bespreekt de arbeids voorwaarden van het personeel der Rijksserum- inrichting te Rotterdam. De Minister antwoordt. De heeren D u m a e r v. Twist en ïeen- s t r a vragen waarom de toekenning van be dryfsschade aan velen, bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer is afgewezen. Minister Posthuma zegt, dat toekenning van bedrijfsschade voor ieder geval afzonderlijk moet worden bepaald. Worden bepaalde geval len genoemd, dan wil spr- deze nader overwe gen Voorts zegt hij de motie Teenstra—De Wijckerslooth tegen het afmaaksysteem te heb ben gevolgd. Bij repliek dient de heer Duymaer van Twist een motie in uitsprekend de wensche- lijkheid voor gelegenheid tot een nader onder zoek in gevallen van afwijzing van verzoeken tot schadevergoeding bij de bestrijding van mond- en klauwzeer. Besloten wordt de motie op een nader te be palen dag te behandelen. Het wetsontwerp wordt hierna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Vervolgens wordt nog gesproken over de po sitie der arbeiders bij het staatsboschbeheer. De heer Albarda dringt aan op uitbreiding van het mijnwezen. De heer Van Groenendael wijst op de steenkolenlagen in de Peel en vraagt hoe de minister denkt deze velden te doen ontginnen by de staatsmijnen. Voorts bepleit spr. oprichting van hoogovens. De heer Ruys de Beerenbrouck vraagt verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor de mijnwerkers in Zuid-Limburg. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag morgen half twaalf. Levensmiddelenvoorziening. Wij verwijzen onze lezers naar de in ons blad van heden geplaatste advertentie van het Le vensmiddelenbureau betreffende verschillende artikelen, die Zaterdag, Maandag en Dinsdag op bons verkrijgbaar zullen zyn. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de gisteravond gehouden raaandvereadering deelde de Voorzitter mede, dat sedert de laatste vergadering zijn toegetreden acht leden, uitge treden zijn elf leden, waarvan vier overleden, deze werden in de gebeden der leden aanbe volen. In de volgende vergadering zal een verkiezing van vijf bestuursleden moeten plaats hebben, we gens periodieke aftreding van de heeren Mouwens, Hengst, Voorwald, Lereotfeld en Brouwer. Can- didaten kunnen worden ingediend tot 11 Maart. Tien leden kunnen een candidaat stellen. De can- didaatstelling moet vergezeld zija van een ver klaring van den candidaat, dat hij een eventaeele benoeming zal aanvaarden, de afgetreden bestuurs leden stellen zich herkiesbaar. In den vervolge zal de maandvergadering in verband met de lichtverordening tijdelijk weer des Zondags middags worden gehouden. De penningmeester doet rekening en verant woording van het financieel beheer over 1916. De heeren v. Gerven, Hengst en Jeup worden aangewezen om de rekening te controleeren en van hun bevinding in de eerstvolgende verga dering verslag uit te brengen. De boeken en be scheiden van den penningmeester liggen gedu rende 14 dagen voor de leden ter inzage. De leden, die van deze gelegenheid wenschen gebruik te maken, moeten hiervan tijdig kennis geven aan den penningmeester. De Voorzitter brengt daarna verslag uit over het informatiebureau. De heer Mouwens geeft vervolgens een korte uiteenzetting van de distributiewet 1916. Spr. geeft een verklaring van de taak, die het ge meentebestuur heeft in de distributieregeling. Met eenige voorbeelden toont spr. aan, dat het ge mopper tegen het gemeentebestuur dikwijls zeer misplaatst is, en getuigt van absolute onwetend heid inzake het distributiesysteem. Spr. gaat na wat door het rijk in den laatsten tijd gedaan is voor de volksvoeding. Naast veel wat reden kan geven tot ontevredenheid valt er toch ook zeer veel goeds te boeken. Wat Schiedam betreft, is de regeling in het algemeen genomen, goed uit gevoerd, en is de toestand hier, dank zij de activiteit van het gemeentebestuur, in verge lijking met andere plaatsen nog zoo slecht niet als men uit sommiger geschreeuw zou opmaken. Vervolgens geeft spr. een algemeen overzicht van de voorschriften die gegeven zijn aan den handel en den landbouw om zooveel mogelijk de beschik king te verkrijgen en te houden over de meest noodzakelijke levensbehoeften. Onze Bond en de christelijke organisaties zijD van het begin v&n de mobilisatie af actief werk zaam geweest en hebben door bemiddeling van het door hen ingesteld bureau voortdurend voeling gehouden met den minister en reeds veel bereikt, hetgeen spr. door voorbeelden aantoont. Hier ter stede is behalve de officieele com missie van controle op het levensmiddelenbureau, bestaande uit den burgemeester en eenige raads leden, nog een niet officieele commissie bestaande uit leden der verschillende arbeidersorganisaties en vertegenwaordigers van middenstand en handel, die overleg plegen met de officieele commissie eD met het gemeentebestuur. Spr. die ook in deze commissie zitting heeft, houdt zich aanbevolen voor het vernemen van bezwaren die hij ter be- voegde plaatse zal ter sprake brengen. Dan is er nog een commissie van controle, be staande uit eenige leden, wier namen meermalen in de bladen zyn gepubliceerd. Zeer eigenaardig is het, dat als lid van die commissie nog steeds genoemd wordt de bee? A. A. Marrevee, die reeds geruimen tijd over leden is. i Hierna behandelt spr. de straffen, waarmede de overtreders van de Distributiewet bedreigd worden, j Een geanimeerde discussie ontspon zich over dit onderwerp dat terecht ieders belangstelling heeft- Er werden veel wenschen geuit en ge" wezen op verkeerde toepassing, waardoor de ar beider de dupe werd van de handelwijze van sommige winkeliers. De verwachting werd uit gesproken dat de in te voeren bon boekjes veel onbillijks zullen wegnemen. Over het algemeen werd met waardeering herdacht wat door RÜ't ^n Gemeente inzake de levensmiddelenvoorziening is gedaan. De secretaris deelde nog mede, dat de R. Volksbond vertegenwoordigd is in een commissi® waarin ook zitting hebben afgevaardigden van andere werkliedenorganisaties en dat deze com missie gedurende de crisis steeds actief is geweest. Bij de rondvraag werd nog ter sprake gebracht de kwestie van aansluiting bij het ziekenfonds »St. Liduïna" en over de missen voor de zielerust van overleden bondsleden. Hierna werd 8e vergadering met gebed g®' sloten. Gistermiddag omstreeks kwal over zes is de paardentram op de Broersvest111 botsing gekomen met een sleeperswagen, vraat' i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2