Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallen verzekering f en fll w. H. VAN DEN TOORN. De Oorlog. ELI ANE. 40ste Jaargang. Maandag 26 Februari 1917. No. 11771 BemeentetaadsverMezing. OTBreeiioutii op Se polls femelde foonmrdei. Officieele berichten. Buitenlandsch Meuws. FEUILLETON. Staten-Generaal. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, oa kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 60 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. ,.b« verlies van by levenslange geheele g IS 11 een hand, invaliditeit1 ^UU voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Sohiedam. I U U wijsvinger; jj bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de Diosdag 27 Februari te houden stem- Hung ter verkiezing van een lid van den Gemeen teraad in Kiesdistrict I (Stadhuis) wordt door ons niet den meesten aandrang aanbevolen, den can- didaat der R, K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde", den heer Be stembus is geupend van 8—5 uur. Komt vooral vroegtijdig stemmen. A.s. Maandagmorgen reeds vroeg (7 uur) wordt 8elegenheid gegeven de vervallen broodkaarten voor nieuwe in te wisselen. 1 Is wenschelijk dat die verwisseling vlot van stapel loopt en op 19 posten vaardige handen in een paar uren het werk verrichten. Meisjes en vrouwen, die in het algemeen belang dien dag enkele uren disponibel willen stellen, Worden beleefd verzocht zich mondeling of schnf- k'Ük ten Raadhuize op te geven. Schiedam, 26 Februari 1917. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. AAN HET WESTELIJK FRONT. Be Duits chefs trekken bijde Ancre terug. Be Engelschen schrijven in de laatste dagen een enorm sterken druk uit te oefenen op de Duitsche "nies hij de Ancre (N. Fi ankrijk). Be Reuter-correspondent in het hoofdkwartier seinde Zondagavond Be Duitschers zgn weg dat was het nieuws, ateidagmotgen door een patrouille gebiacht. Blijkbaar had de vijand reeds sinds eenigen tijd oten zÜn hnie aan de Ancre in te korten, als gevolg van den ondraaglijken druk die de laatste rie' vier dagen door de Engelschen werd ge oefend. Be aanwijzing van een beweging in de vjjandelgke linie kwam Vrijdagavond toen j® de front-linie des vijands een aantal randen werden opgemerkt, ten zuiden van Pys. e' Bleek dat die branden vrijwillig waren ge sticht om ondergrondsche schuilplaatsen to ver- Bet schijnt dat de voorwaartsche beweging van onze patrouille? ten zuidoosten vaa Serre egon, maar de beweging breidde zich uit en toen 6 correspondent 's middags dit deel van het front Bezocht, trof hij daar tooneelen aan die herinner en aan de drukste dagen vaa den grooten opmarsch aan de Somme. De verste diepte, waartoe de Naar het Fransch, Duitschers hun terugtocht hadden voortgezet, be draagt naar gemeld wordt ongeveer vijf K.M. Onze troepen bezetten Miraumont, Miraumont-1 e-Petit, Pys en Serre, zon- dat zeer hevige tegenstand werd geboden. Het is waar, dat de onzen, toen zij Miraumont binnenkwamen, op een Duitsche patrouille stootten en dat een minuut of wat later in het midden van de hoofdstraat een mijn ontplofte maar daardoor werden geen slachtoflers gemaakt. De Duitschers brachten een obstructie-taktiek in toepasting, zonder achterhoedegevechten te leveren. Zij hadden machine-geweren en scherpschutters opgesteld op verschillende domineerende punten langs de liju van onzen opmarsch, maar slechts op één punt n.l. op den heuvel die het Boom ravijn beheerscht werd een bepaalde tegenstand geboden. Zaterdag was het den heelen dag mistig weer, maar de Britsché opmarsch werd voortgezet. Gisteravond kwamen onze troepen vooruit in de richting van Warlencourt, Irles en Mirraumont, daarbij den vijand op den voet volgend. Gaan wij verder vooruit, dan komen wij op een ongerept terrein, dat niet doorploegd is door een maandenlang graoaatvuur, en waar wjj de slag kunnen voorzetten. y Bij Bapaume zijn in den loop van den dag een aantal ontploffingen en branden waargenomen. Het gerucht gaat dat de Duitschers bezig zijn de stad te ontmimen. Fransche stafbericht van gistermiddag Bij het uitvoeren van verkenningen hebben de Franschen met succes twee overvallen gedaan op Duitsche posten tn het bosch van Apremont en ten noorden van Badonviller. Op het overige front tusschenpoozend kanonvuur. Een Fransch viiegiuigeskader heeft met succes de spoorwegstation van Grandpié en Romagne sous- Manfancon gebombardeerd. Het Duittche communiqué van gister luidt: In deo nachl tusschen 23 en 24 Februari is door ons afweergeschut een Fransch luchtschip in brand geschoten. In vlammen gehuld is het in de nabijheid van Weelveidmgen en westen van Saargemuend neergestort. Door de schok van den val sprong de munitie, die het luchtschip bij zich had uiteen, met hel gevolg, dat de heele beman ning den dood gevonden heeft. De overblijfselen van het vernielde gevaarte geven nog duidelije aanwijzingen over de bizonderheden van de sa menstelling. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Een telegram uit St. Petersburg meldt Volgens berichten van het front hebben de Duitschers zich bij hun laatste aanvallen in de merenstreek zoomede in de gevechten bij Bara- nowitsji, voor het eerst van gepantserde auto's van een nieuwe soort, zgn. -tanks, bediend. Onze machinegeweerafdëelingen voegden zich snel naar het nieuwe strijdmiddel der Duitschers en namen de auto's onder geconcentreerd vuur. De infanterie bestookte de tanks met granaten. Ze 53 »Je keus? Raynald had je dan ten huwelijk Bevraagd" «Wel neen I Wat ben je nog een kind ieder- ®en weet immers, dat mevrouw de Liminges aüe3 in haar familie leidt en beslist en ik be- ®?.eeP wel dat zij ons huwelijk wenschte, toen ~'3 op den dag dat Blanche trouwde, ons uit nodigde hierheen te komen. Daarom heeft dan natuurlijk grootmama zoo gauw aangeno- ®en. en daarom zijn wij naar Erlon gekomen en zijn wij er nog 1 Ja!" «Ik ben er slechts voor jou, wreedaard, die °e,ziJt", zei ze op treurigen toon, terwijl zij zich wendde tot het groote portret van Raynald, nt aan den muur hing. -foen barstte zij in lachen uit. ;D! Ik zal niet van verdriet sterven, geloof dat maar vrij ging Constance voort maar aedert van morgen ben ik tot de overtuiging Bekomen, datje mooie neef niet aan mij denkt." «Sedert van morgen,?" J>«ai sedert van morgen heb ik dat ontdekt hadden volstrekt geen invloed op het moreel van de strijders, de eerste toepassing daarvan leidde tot niets. DE DUIKBOOT-OORLOG. Het Engelsche stoomschip „Beneficent" is in den grond geboord. Een Lloyds-telegram meldt, dat het s.s. „Grenadier" gezonken is. Dit vaartuig was Vrijdagmorgen om vier uur van Rotterdam vertrokken en te zes uur in zee. Het schip voegde zich bij het Engelsche convooy, dat ge regeld op den Hoek van Holland vaart. Reeds jaren lang heeft de „Grenadier" in dienst van de New Castle Line de Rotterdamsche haven bezocht. De „Grenadier" was geladen met stukgoed. Uit Berlijn meldt men: Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het Zweedsche stoomschip „Edda" onrechtmatig in den grond is geboord Den 16den Februari is van het. tot zinken brengen gewag gemaakt Blijk baar zullen de reeders van het schip en de eigenaars der lading voor hun verlies schadeloos worden gesteld, In zijn antwoord op het protest van China tegen den onbeperkten duikbootoorlog zegt Duitschland gedwongen te zijn tot het nemen van de uiterste maatregelen ook tegen de onzij dige scheepvaart. Het belooft echter doeltref fende maatregelen te zullen nemen om het leven van Chineezen te ontzien. ALLERLEI NIEUWS. Volgens de officieele Duitsche verlieslijsten bedroegen de verliezen der Duitschers eind Januari 11.Gesneuveld of aan wonden over leden 9 '9.116. Aan ziekten gestorven 69-213. Gevangengenomen 247.991. Vermist 276.278. Zwaar gewond 539.655. Gewond 229.907. Licht gewond 1.512.271. Ge vond, doch bij het leger gebleven 223 261. In totaal 4.087.692. De eergister in Engeland openbaar ge maakte oorlogsbegrooting stelt het aantal man schappen op vijf millioen, behalve degenen die in Indië di.enen. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Genève geseind, dat volgens een bericht uit Madrid Gerard, na door den Spaanscben ko ning en Romanones te zijn ontvangen, ook een onderhoud zal hebben met den minister van Buitenlandsche Zaken. Deze heeft den -toestand met de gezanten van Duitschland en Frankrijk besproken. Volgens een telegram uit Genève, hebben een aantal arbeiders van de Zeppelin-fabriek te Friedrichshafen bevel gekregen, zich bij hun depót te vervoegen. Dit bevel schijnt be richten van den laatsten tijd te bevestigen, volgens welke de Duitsche autoriteiten de doel loosheid van den Zeppelin erkend en van den bouw van nieuwe luchtschepen zouden hebben afgezien. Uit Shanghai wordt aan de „Novoje Wremja" geseind, dat het eskader oorlogsschepen van de Yereenigde Staten, hetwelk zich bevindt in de Oost-Aziatische wateren, van het ministerie van Marine te Washington bevel heeft gekre gen, met verzegelde orders in zee te steken. Op grond van dit bevel verliet het eskader de Chineesche wateren in Zuid-Westelijke rich ting. TWEEDE KAMER. Vergadering van Zaterdag 24 Februari. De behandeling van de begrooting van waterstaat wordt voortgezet. De heer Juten bespreekt bij de afdeeling arbeidsverzekering eenige leemten in de toepas sing van de Ongevallenwet door de Rijksverze keringsbank en heeft nog een klacht over de tusschenpersonen. De heer S a n n e s heeft ook eenige wenschen en verzoekt verder den minister, zijn memorie van antwoord in zake ue Ouderdomsrentewet spoedig bij de Eerste Kamer in te dienen. Nadat nog de heer v. Groenendael een der wenschen van den vorigen spreker heeft ondersteund, beantwoordt de minister de verschillende spiekers. Hfj deelt datrbij mede, dat hu de memorie van antwoord in /iake de Ouderdomsrentewet zoo spoedig mogelijk bij de Eerste Kamer zal indienen. Eerst moet ecnter in de Tweede Kamer het aanpassingswetje al- gedaan zijn. Bij art 169 behandelt de heer Duys een kwestie betreffende het personeel der R. V. Z. B. De heer A1 b a r d a dringt aan op wettelijke regeling van de arbeidsbemiddeling en komt op tegen de erkenning van de katholieke arbeids beurs te Heerlen als districts arbeidsbeurs, niet tegenstaande zij weigert mede te werken tot plaatsing van de socialistische mijnwerkers. De heer Snoeck Henkemans bepleit wettelijke regeling van de werkeloosheids ver zekering evenals de heer v. d Tempel. De heer Ruys de Beerebrouct merkt op, dat subsidieering van de arbeidsbeurs te Heerlen alleen is een vergoeding voor voorioopig gebruik als districtsarbeidsbeurs. De- minister zegt, dat hem over de ar beidsbeurs te Heerlen geen klachten hebben bereikt. Voor de voorbereiding van een wette- lijken maatregel ten aanzien van de werkeloos heidsverzekering heeft den minister de tijd ontbroken. Bij de afdeeling Posterijen bespreekt de heer Ketelaar, ondersteund door den heerH e 1 s- dingen, de grieven van de klerken van het hoofdbureau naar aanleiding van de afschaffing van den rang van adj -commies. De Minister zegt overweging toe. De begrooting wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Vervolgens worden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen de begrooting van het Staats- visschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1917 en een suppl. Waterstaatsbegrooting voor 1915 (verschillende onderwerpen). Begrooting Poster ij en enz. 1917. Aan de orde komt voorts het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1917. De heeren Helsdingen, de Jong. En gels, Knobel en v. Groenendael, drin gen aan op salarisverbetering van het bureel- personeel. De vergadering wordt verdaagd tot Maandag middag 2 uur. en ik ben zeker, dat ik mij niet vergis." „En hoe dat „Tk zal het je vertellen. Ik moet eerst beken nen, dat hij. toen wij hier kwamen, zeer be leefd was, maar ook meer niet Toch dacht ik 'Dat komt er niet op aan ik ben rijk en mooi, hij zal niemand beter dan mij kunnen vinden, en ik twijfelde er niet aan of alles zou naar wensch gaan. Inderdaad was hij den volgenden dag veel aardiger, en gisteravond was hij een oogenblik lang zeer lief. Maar van mor gen. gedurende ons ritje, begon hij met geen woord te spreken; toen we in dat kleine kas teel kwamen (dat tusschen twee haakjes zeer bekoorlijk is) riep die onverdragelijke mevrouw de l'Heris die niets vermoedt, zooals je weet dat het juist een plaats was om er de wittebroodsweken door te brengen, en met de kieschheid welke haar kenmerkt, wilde zij met mijnheer de Liminges een weddenschap aan gaan dat hij, vóór we zes maanden verder wd- ren op die manier het kasteel zou bewonen." „En wat antwoordde hij?" „Dat zul je hooien want dat was het juist, wat ik j§ wilde vertellen. Dit gebeurde aan den ingang van een studeerkamer, waar een aantal zeer merkwaardige "dingen waren, die ik aan het bezichtigen was. Grootvader keek door het venster, maar ik geloof, dat hij noch ik een Woord gemist hebben van het antwoord van mijnheer Raynald.- „Ik kan de weddenschap niet aannemen", zei hij op ernstigen toon, „want ik zou haar winnen, daar ik er zeker van ben, dat ik bin nen zes maanden niet getrouwd zal zijn „Welnu, laat ona dan een jaar nemen." „Evenmin." „Nooit, dus „Nooit is wel wat veel. Maar toch zou dit beter mogelijk zijn ten opzichte van het onder werp dat u besproken bebt" Juffrouw de Longvilliers hield een oogenblik, in gedachten verzonken, op, zonder het stilzwij gen van Eiiane te bespeuren. „Ja" hernam zij terwijl zij zenuwachtig aan de krulletjes op haar voorhoofd trok „ja. dat zei hij. en de klank zijner stem gaf aan zijn woorden een beteekenis, waarvan ik het ge wicht nu sedert een uur volkomen begrepen heb. Ik heb ze gevoegd bij mijn vroegere op merkingen, en ik ben tot het besluit gekomen, dat mijnheer De Liminges aan mij noch aan iemand anders denkt, en daarom denk ik ook niet meer aan hem Hij wil klaarblijkelijk niet trouwen Dat is alilid beter dan door een an der vervangen te worden." Eiiane, die met de grootste oplettendheid toe luisterde. wist niets te antwoorden. Constance hernam „Ik ben een weinig boos, dat ik hem niet van meening heb kunnen doen veranderen. Maar ik' denk, dat hij de een of andere geliefde heeft in een kring buiten den onzen en ik wil niet strijden met een onbekende van die soort I Nu, wat is er, Eiiane Daar gaan je oogen weer zoover open en de mooie, rechte lijn van je wenkbrauwen verandert geheel." „Maar, het is ik kan niet begrijpen of gelooven, wat je mij daar zegt „Ik begrijp het zelf evenmin en eigenlijk bab bel ik er maar een beetje, op los en herhaal ik, wat ik anderen heb hooren zeggenniet tegen mij. wel te verstaan, maar terwijl ik er bij was en er naar luisterde en ik geloof dat hij mis schien ook Maar dat komt er niet op aan 1 Ik wil niet, dat hij zou kunnen onderstellen, dat ik bedroefd of teleurgesteld bendaar komt mijn trots tegen op en tot den laasten dag van mijn verblijf te Erlon toe wil ik vroolijker dan ooit zijn „Bovendien", ging zij weer lachend voort, „ik heb er werkelijk niet zooveel verdriet van, ik zeg niet zooveel. Ondanks zijn groot fortuin en zijn knap uiterlijk zijn er anderen, die tegen hem opwegen, en ik zal alleen maar moeite hebben om een keuze te doen. Op dit oogenblik deed een bliksemstraal, on middelijk gevolgd door een donderslag de jon ge meisjes ontstellen. Zij waren veidiept ge weest in haar gesprek en hadden het onweer niet zien opkomen, dat na eeist m de verte gerommeld te hebben, plotseling boven haar hoofd losbarstte. Zu stonden beiden op. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1