DE GETORPEDEERDE NEDERLANDSCHE SCHEPEN Binnenland. Reuter seint uit Londen de volgende bizonder- heden Alle schepen waren uit Falmouth vertrokken, drie op de uitreis, vier op de thuisreis. Zij waren op verschillende dagen te Falmouth binnengeloopen en op speciaal verzoek van de Ned. regeering vrijgelaten. Aan de Eogelsche autoriteiten wag niet gevraagd welke route men zou nemen of om voorzorgen te nemen de schepen voeren onder bizondere instructies van de Ned. regeering. Naar verluidt, is een ambtenaar van hetNeder- landsche gezantschap naar Falmouth geweest en heeft zich daar met de kapiteins ondeihouden om hun instructies te geven over hun reis. De s.s. voerden met het gewone navigatie-licht en waarschylyk nog met ander lichten, die hen duideljjk zichtbaar maakten. Toen zy nog maar op betrekkelijk kleinen afstand van Falmouth waren gekomen, werden zjj door een Duitscfye duikboot aangevallen. Drie werden in den grond geboord, vier ernstig beschadigd. De »Eemland« «Zaandijk» en »Menadc« zjjn drij vend, de »Bandoeng« waarschijnlijk nog drijvend. Gezonken zijn de »Noorderdijk,« Gaasterland« en sJacatrac. Verklaard wordt dat de Nederlandsche regee- ring sedert de blokkadeverklaring de uiterste meegaandheid aan den dag heeft gelegd jegens de Duitsche voorschriften, ten dit is nu het resultaat. In Engelsche scheopvaartkringen heerscht het gevoelen dat de herhaalde concessies van de Ned. regeering aan de Duitsche ge weidenat ij een treu rige beantwoording zijn van de groote conside ratie die Engeland altijd heeft gehad voor de Voornaamste belangen van Nederland, zoowel van dat land zelf als vsb zijn koloniën. Ook zegt men dat de Ned. schepen, door gezamenlijk te varen met de lichten op bjjna een aanval uit lokten. Hadden zjj gevaren, zooals de Engelsche schepen thans plegen te doen, dan zouden zij er ongetwijfeld even veilig zijn doorgekomen als verreweg de meeste Engekche schepen in derge lijke wateren. Een officier van een van de getorpedeerde Nederlandsche stoomschepen heeft te Londen verklaard De Ouitschers waren op het punt een torpedo af te schieten. Toen vlogen verscheidene granaten over ons heen, tot alle schepen stil lagen. De duikboot naderde toen elk schip en gaf den be manningen last, om zich in vijf minuten in de booten te begeven, aangezien zij de schepen, die in Engelsche wateren waren in den grond zouden boren. De bemanning had nauwelijks tijd om in de booten te gaan, toen de duikboot begon te torpedeeren. De bemanningen dreven verschei den uren rond voor zij door treilers gered werden. Het Wolflbureau seint uit Berlijn Officieel. Volgens hier uit Nederland ontvan gen telegrammen werden den 22en Februari, des namiddags te 5 uur, verscheidene Neder landsche schepen, die met medeweten van Duitschland uit Falmouth en Dartmouth in Westelijke richting de gevaarlijke zone wilden verlaten, vernield. Van ambtelijke zijde verne men wij in verband hiermede, dat na de mede- deeling betreffende het versperde gebied de Nederlandsche reederijen verzochten. 33 in Fal mouth en Dartmouth liggende Nederlandsche schepen, waarvan 20 met graan en voedings middelen voor de Nederlandsche regeering, nog na den op 5 Februari afloopenden termijn te mogen doen uitvaren. Van Duitsche zijde werd, om de Nederlandsche regeering de ladingen der 20 graanschepen te doen toekomen, bij wijze van uitzondering toestemming gegeven, onder voorwaarde, dat het uitvaren niet later zou plaats hebben dan te 12 uur in den nacht van 10 op 11 Februari. Hierdoor zouden de schepen in den aan alle Duitsche duikbooten bekenden ter mijn, den nacht van 12 op 13 Februari, het versperde gebied in alle veiligheid kunnen ver laten. De Nederlandsche reederijen namen dit aanbod met dankbaarheid aan, maar waren om ons onbekende reden niet in staat hun schepen te juister tijd naar buiten te brengen. Zij ver nieuwden daarop hun verzoek tot vaststelling van een lateien termijn. Hun werd-daarop me-' degedeeld, dat hun schepen met volle zekerheid op 17 Maart of met betrekkelijke zekerheid op 22 Februari volgens vastgestelde route Dart mouth en Falmouth konden verlaten. Van dit aanbod wilden 18 schepen op 22 Fe bruari gebruik maken en de route gemeenschap pelijk afleggen. Deze mededeeling werd op 16 Februari te Berljjn ontvangen. Den reeders dezer 18 schepen werd daarop nogmaals nadrukkelijk medegedeeld, dat voor den 22en Februari geen onvoorwaardelijke vei ligheid kon worden gegarandeerd, daar het on zeker was, of al de buikbooten, welke optraden in het gebied, hetwelk de schepen moesten pas- seeren, het radiografisch bevel zouden ontvan gen. Daarbij werd er ook op gewezen, dat ten aanzien van het mijnengevaar buiten de aange duide koerslijnen in het geheel geen aanspra kelijkheid aanvaard kon worden. Blijkbaar hebben ten slotte acht schepen het risico van den overtocht op zich genomen. Wanneer de Nederlandsche berichten juist zijn, dat deze acht schepen gezonken zijn (een er van moet bij de Engelsche kust op een mijn geloo- Pen en de overige zeven moeten in den namid dag van den 22sten Februari op de afgesproken koerslinie vernietigd zijn), dan wordt zulks diep betreurd, maar de verantwoording daarvoor treft den reeders, die er de voorkeur aan gegeven hebben hun schepen den 22sten uit te zenden in plaats tot den 17en Maart te wachten, op welk tijdstip hun volkomen veiligheid verzekerd was. Een rapport van onze duikbooten is nog niet ontvangen. De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft van den gezagvoerder een telegram ontvangen, dat het stoomschip ïBandoeng", dat aanvakeiyk nog drijvende werd gehoudeD, gezonken is. Het Reuter-bureau verneemt betreffende het torpedeeren van de zeven Nederlandsche schepen op 22 Februari in den Westelijken toegangsweg van het Engelsche Kanaal, dat geen instructies over de schepen zijn gevraagd of gegeven door de Engelsche admiraliteit. De regeliDg van de vaart was geheel in handen van de Nederlandsche auto riteiten. In een Zaterdag gehouden vergadering van het bestuur der Nederl. Reedersvereeniging is, na overleg met de reederijen van de tot vertrek naar Noord-Amerika gereed liggende schepen, besloten deze schepen niet te laten uitvaren alvorens de Noordelijke route voldoende veilig geacht kan wai den. Naar men verneemt hadden de volgende schepen van den marinestaf vergunning verkregen tot uit varenBatjan", »Jan van Nassa", Poseidon", nPollux", en sMercurius". allen naar Noord- Amerika en de »Danae" naar Kopenhagen. Door het hierboven genoemde besluit zullen deze schepen dus voorloopig niet vertrekken. Engelsche persstemmen De „Financial News" zegtHet zou hard voor Holland zijn, indien het na deze beleedigingen verduwd en stoffelijke verliezen geleden te heb ben. nog moest bloot staan aan een invalsex- peditie, voor welker afwending het zooveel op geofferd heeft Maar als het Duitsche volk een nieuwe ostentatieve moordpartij mocht verlan gen als vergoeding voor het uitblijven van mi litaire successen, is Holland een verlokkelijk slachtoffer. Wij kunnen slechts hopen dat het Nederlandsche volk erin slagen zal den eerbied voor zichzelf en zijn grens gelijkelijk ongerept te houden, ondanks alle uittartingen." De „Daily Express" „De algemeene woede in Nederland is ge makkelijk genoeg te begrijpen, maar wat kan de Nederlandsche regeeripg doen? Zoolang de dolle hond niet af is gemaakt, moeten z(jn zwakke buren zijn razernij geduldig verduren. De „Times" De weergalooze wandaad tegen de Nederland sche koopvaardij zal in Engeland de grootste sympathie met het lijdende Hollandsche volk gaande maken. De Duitsche legatie in Den Haag heeft, naar wij gelooven, vergeefs getracht den toorn in Nederland door zonderlinge uitleggin gen te bedaren." De „Daily Graphic"„Uit velerlei gezichts punten beschouwd, is de wandaad die Duitsch land tegen de Nederlandsche stoomschepen in het Engelsche Kanaal heeft begaan, de ernstig ste die sedert het begin van den oorlog bedre- /ven is." De „Morning Post" „Holland heeft den zwaar - sten slag gekregen, die een neutrale staat nog is toegebracht. Dat is zijn loon, omdat het Duitschland naarstig gevoed heeft, zelfs ten koste van zijn volk." De „Daily Telegraph" „Als dit voorval niet de alles overtreffende wandaad van den oorlog is, mag zij toch wel als de gemeenste bestem peld worden. Duitschland is sterk, zijn onmid- delijke buurman is een zwakke neutraal, die geworsteld heëft om een onpartijdige houding te bewaren, zelfs tegenover het martelaarschap van dat gedeelte van Nederland, dat zich in 1839 afscheidde. Wat zal de Nederlandsche re geering tegenover zulke daden doen Toen in het laatst van de zeventiende eeuw het plan op werd gevat om een vloot met bijzondere op dracht uit te zenden, protesteerde de Ruyter, omdat zij te zwak was. Een van de leden van de Staten-Generaal zeide toen tegen hem„Ik hoop niet dat u blijken geeft van lafhartigheid." Op dit smalend gezegde antwoordde de veteraan admiraal: „Als u mij de vlag toevertrouwt, ben ik bereid mijn leven te wagen." En hij was trouw aan dat woord Zijn hart ligt buiten Sy racuse begraven. Die woorden weerspiegelen den geest van de Hollanders in een tijd, toen men zeide, dat hun bloed met zeewater ver mengd was. Zijn landgenooten zullen al het flegma en de standvastigheid noodig hebben, waartoe zij in staat zijn, in de dagen die voor hen liggen, want de Duitschers tasten hun le vensader .aan. Nederland kan, zoo min als an dere onzijdige volken, zonder scheepvaart leven. Wij herinneren ons geen wandaad in de anna len van den zeeoorlog die meer cynisch onbe schaamd was dan die thans gemeld wordt." De gevolgen van het vasthouden van onze schepen in Engelsche havens. Het Nederl. Correspondeotiebureau in Den Haag meldt Op het oogenblik worden in Engeland vastge houden drie schepen, inhoudende 20.000 ton Chili- salpeter. Schepen, die de laatste 14 dagen door het Panamakanaal zijn gekomen, worden voor- 1 loopig door de reederyen tot nader bericht opge- houden in Amerika. Volgens dezer dagen ont vangen bericht, zyn deze naar de Bermuda's ge zonden voor Engelsch onderzoek. Hoe dit verder zal gaan, daarop heeft men niet den minsten kijk. Het vorige jaar was men in Nederland met de distributie omstreeks dezen tijd vooruit, dit jaar is men daarmede ten achter en als gevolg*daar- wordt een mindere opbrengst van de gewassen verwacht. De hier te lande benoodigde superfosfaat werd voor een deel in Amerika gekocht. De noodige scheepsruimte werd gedeeltelijk in Amerika be vracht en gedeeltelijk in ballast uit Nederland daarheen gezonden. De groote moeilijkheid van dit oogenblik is ontstaan, toen de meeste schepen in Amerika begonnen waren met laden. Eén van de schepen heeft Amerika verlaten vóór de moeilijkheden en is onderweg naar Nederland één schip weigerde met laden te beginnen, en één schip, dat in ballast zou uitvaren, heeft ge weigerd uit Nederland te vertrekken. Vooral het vasthouden van de Chilisalpeter in de Engelsche havens, waar de schepen eenvoudig zyn binnengekomen voor het vertoonen van de papieren, en voor welke vasthouding dus geen enkele plausibele reden is te vinden, zal van ge weldigen invloed zyn op den oogst hier te lande, en als de schepen buitengewoon snel worden losgelaten, staat het vast, dat tie opbrengst van onze verschillende gewassen, giaan, aardappels, suikerbieten, zeer klein zal worden. Afgezien van de vraag, of deze nog tjjdig in Nederland terug zouden zijn, bestaat die moge lijkheid niet, indien de Eogelsche regeering blijft eischen, dat schepen uit Nederland naar een haven ten Zuiden van kaap Hatteras gaande, eerst een haven van Engeland aandoen en van daar kolen medenemen naar een Britsch kolenstation. De ervaring van de laatste dagen heelt wel geleerd, aan welke gevaren de schepen zich daardoor zouden blootstellen. Ook de moeilijkheden bij den aanvoer van superfosfaat zullen, hoewel die nog niet geheel kunnen worden overzien, ongetwijfeld hun invloed op de uitkomsten van den oogst doen gelden. Het voorgaande betreft de in Nederland te telen gewassen en den hier te verkrijgen oogst, maar daarnaast wordt het in de Engelsche havens vast houden van veevoeder zeer bedenkelijk. Het £an niet anders of zeer spoedig zal een besluit moeten worden genomen om een deel van den veestapel af te slachten, met alle gevolgen van dien, als minder varkensvleesch, 4 minder melk, minder, boter, minder kaas, en voor wat den pluimgedier testapel betreft, minder eieren. Op het oogenblik worden in Eogelsche havens vastgehouden zes schepen, welke in lading hebben 4000 ton rogge, 38,500 ton maïs. 14.620 ton haver, 24.470 ton gerst en 15.038 ton lijnkoeken totaal oDgeveer 96.600 ton. Het tuindersbedryf. Te 'sGravenhage is Vrijdagmiddag een ver gadering gehouden van afgevaardigden van nagenoeg alle veilingsvereenigingen uit den lande. In de, vergadering werd algemeen de klacht vernomen, dat de tuinders werden achtergesteld bij alle andere producenten en industrieelen. Vooral de laatsten werden zeer bevoordeeld ten koste van den tuinbouw, daar slechts grond stoffen etc. te krijgen waren uit het buitenland, tegen levensmiddelen, cq. tuinbouwproducten, zoodat de tuinders worden benadeeld. De eenige goede oplossing meende men hierin .te hebben gevonden, dat de industrie de voorraden, waar mee ruilhandel werd gedreven, op de vrije markt kocht;- niet, zooals thans geschiedt, dat van bovenaf maatregelen worden genomen, zonder eenige voorlichting van de direct belangheb benden. Ten vorigen jare toch zijn te hooi en te gras maatregelen genomen 'zóó averechts, dat een deel groenten lag te verrotten in de teelt-centra, terwijl in andere streken de bevol king niet aan groenten kon komen. Enorme schade is geleden bv. door het plotseling stop zetten van den uitvoer van bloemkool, juist in een tijd, dat de aanvoer het grootst was en de 'kool niet kon worden bewaardten opzichte van andere groenten was de regeling al even gebrekkig. De verbouwers van aardappelen hadden al mede zeer groot nadeel ondervonden van de getroffen maatregelen, groote quantums gingen verloren of moesten aan de varkens worden gevoerd, omdat van een eenigszins loonenden prijs geen sprake was, daar de aardappelen hier onverkoopbaar waren. De daarop gevolgde uit voer was zoo gebrekkig geregeld en het toezicht zoo onvoldoende, dat bijna alle soorten onge hinderd over de grens gingen;, de gevolgen daarvan doen zich thans meer en meer ge voelen. Aangedrongen werd op het vaststellen van minimumprijzen, die het den kweekers mogelijk maakt, tegen een eenigszins loonenden prijs te telen, waardoor het Nederlandsche volk aan voedingsmiddelen kan worden geholpen, zonder dat de tuinders als stootblok tusschen volk en regeering worden geplaatst, zooals verleden jaar, waarbij de tuinders aan het kortste eind trok. ken. Zij toch werden gedwongen hun producten te leveren tegen prijzen, verre beneden kostprijs, waardoor sommige telers in hun bestaan werden bedreigd. Stemmen gingen op tot betaling in geld en niet, zooals meer en meer gebruikelijk wordt, in schatkistpapier of aandeel en in oorlogslee- ningen der oorlogvoerende landen. Mede werd aangedrongen op een eenheidsprijs voor het vervoer, waardoor mogelijk wordt in Yer afgelegen plaatsen tegen dezelfde prijzen te verkoopen als in de tuinbouwstreken. Bij acclamatie werd de volgende motie aan genomen lo. dat de regeering van te voren de percen tages, die voor binnenlandsch verbruik zullen worden aangewezen, zal vaststellen, opdat de tuinders zullen weten, waarvoor zij telenen producten, die tegen minimumprijs niet ver koopbaar zijn, uitgevoerd mogen worden 2o. dat zij bij haar maatregelen een vaste lijn zal volgen, opdat er geen bevoordeeling zij van tuinders van de eene streek boven die in een andere 3o. dat er in de regeeringscommisaies vak- menschen zullen worden opgenomen 4o. dat er meer waarborgen zullen zijn, dat er voor de producten een loonende prijs is te maken, waardoor de zekerheid verkregen wordt, dat er voldoende artikelen zullen gekweekt worden, waarbij aardappelen de belangrijkste plaats innemen 5o. dat geen maximumprijzen worden vast gesteld of althans tot een minimum beperkt aangezien het ontbreken van een eenheidsprijs voor het vervoer tal van moeilijkheden met zich brengt 6o. dat voor export overzee en overland een nadere regeling zal worden getroffen, in dien zin, dat het zal zijn een vrije handel; 7o. dat de handelingen der groentencentrale openbaar zullen zijn. Ten slotte is besloten met klem te protes teeren tegen de door de regeering te heffen i pet. belasting van de te veilen bedragen, welke belasting, als treffende Blechts een deel van het Nederlandsche volk, in hooge mate onbillijk werd geacht. De commissie van voorbereiding van de te voeren actie bestaat uit de heeren E. Flinter man, A. A. Eijgenraam, G. A. van Beveren, J. A. M. van Kampen en J. Termosthuizen. Het Thomson-monument. Naar men verneemt, is de beeldhouwer Char les van Wijk thans in staat het monument van Thomson te voltooien. Hij heeft langen tijd gewacht Óp een bijzonder soort marmer, dat uit België moest komen en waarvan de verzending niet werd toegestaan, doch dat thans is gear riveerd. De kunstenaar heeft verklaard, wanneer er nu verder niets onverwachts gebeurt, zóó tijdig gereed te zullen komen, dat de plephtige onthulling van het monument zal kunnen plaats hebben op 15 Juni a.s. Het is dan drie jaar geleden, dat Thomson bij Durazzo sneuvelde. Er wordt nog onderhandeld over de vraag, of Den Haag bereid is, de fundeeriqg voor het monument te bekostigen. Deserteurs. Vermits gebleken is, dat er twijfel bestaat omtrent de vraag, in hoever de gevolgen van desertie, zijn opgeheven door de bij de wet van 6 Augustus 1914 (Stbl. no. 376) aan deserteurs verleende amnestie, Wordt ter algemeene kennis gebracht, dat door deze amnestie slechts zyn opgeheven de gevolgen van strafrechterlijken en krijgstuchtelijken aard. De verplichting tot het alsnog volbrengen van onvervulden militairen dienst, welke uit de wet of de gesloten vrijwillige verbintenis voortvloeit, blijft derhalve onverkort bestaan. Hamerverkiezing in Eist. Bij de Tweede Kamer is gisteren ingekomen een missive van mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, houdende kennisgeving, dat hij een bezoldigd staatsambt heeft aangenomen, nl. van lid van den Centralen Raad van Beroep voorde Ongevallenverzekering. Door aanneming van dit staatsambt heeft de heer v. Wijnbergen fR. K.j opgehouden lid der Kamer te zijn, en zal „er een Kamerverkiezing in het district Eist moeten plaats hebben. Geïnterneerd: Uit Vlissingen meldt men ons Zondagmorgen kwam hier het bericht, dat de regeering heeft besloten, de Duitsche duikboot U 30, vdie Vrijdag by Domburg is gestrand en dieh dag hier werd binnengebracht, met baar be manning te interneeren. Dadeljjk werd begonnen met de maatregelen om die interneering te doen plaats hebben. De offi cieren van de duikboot werden voor het volvoeren van de formaliteiten een paar maal naar bet bureau van den versperrings-commandant gebracht- De munitie werd van boord gehaald en later ook de eigendommen van de leden der bemanning* welke eigendommen zy mogen behouden. Twee sleepbooten kwamen langszij van de duikboot om deze binnendoor naar Hellevoetsluis te brengen. De geïnterneerde mannen werden naar de inter- neeringsloods aan het station gebracht, waar hun een warm maal en een goede slaapplaats werden verschaft. Maandagmorgen worden zy naar het interneeringskamp te Bergen overgebracht. Een Duitsch luchtschip. (Officieel). Uit de ingekomen rapporten omtrent

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2