Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tl De Oorlog. ELIANE. 40ste Jaargang. Donderdag 1 Maart 1917. No. 11774. Gratis Ongevallen verzekering 9ere/!% I Zi Hl 6ea hand> feuilleton. mreeiïoutii op ie polii vendu Toorwaariei. Buitcnlandsch Meuws. Bureau: Boterstraat 50. Telei. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonn ementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. levenslange 4 Óf If) verlie? van invaliditeit; 8 I, U U voet 0! oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollanflache Algemeene Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Schiedam by verlies van een wijsvinger; by verlies van eiken ande ren vinger. AAN HET WESTELIJK FRONT. eDuitscherstrekken nog steeds terug. De nadere berichten van Engelsche zijde over den terugtocht der Duitschers aan de Ancre bevestigen, dat die terugtocht nog steed3 voort duurt. Men verdiept zich over de oorzaken dezer uitsche tactiek, daar de Duitschers weinig Weerstand bieden en veel voorraden, munitie depots enz. vernielen. Voornamelijk toekt men de reden in vrees Voor het a.s groote offensief der Engelschen. De Duitschers schijnen zich naar een nieuwe linie te begeven, die meer kans zal bieden om stand te kunnen houden. Hetgeen over de toebereidselen der Engelschen voor hun nieuw offensief is uitgelekt, toont aan dat dezen niet stil hebben gezeten sedert den ®Hg aan de Somme van verleden jaar. Er moet een ontzettend groote hoeveelheid artillerie bijeen zijn gebracht. Het aantal stuk ken geschut overtreft alles wat tot dusver in den oorlog op één punt aan aitilleristisch ma terieel kon worden geconcentreerd. De Engelschen hebben onmetelijke voorraden munitie achter hun linies opgeslagen. Reuters correspondent in het Engelsche hoofd- wartier seint dd. 26 Februari een beschrijving van den Duitschen terugtocht, waarin hij zegt: »De vijand legt een karakteristieke vernielzucht aan den dag, steekt zijn voorraden in brand, havent zijn loopgraven, maakt de wegen onbe gaanbaar, en blaast zijn munitie op, zoodat ons Weinig buit in handen valt. Slechts een oude mitrailleur vonden wij gaaf te Serre. De scherpschutters, waarop de vijand rekende °m onzen opmarsch te vertragen, zijn in een verhouding van tien man op iedere 400 ellen van het front geposteerd. Hier volgt een staaltje van Duitschè sluwheid Eenige Australiërs vonden een korte ketting wars over een smal pad gespannen. Lachend Wilden zij deze schijnbaar onnoozele versperring reeds oplichten, toen een veteraan der Anzaes schreeuwde: „Blijf af!" De waarschuwing kwam geen .oogenblik te sat. Bij onderzoek bleek de ketting vast te Zitten aan een landmijn,krachtig genoeg om ee& heel regiment naar de andere wereld te zenden. Dm het bezit van Serre werd slechts weinig gevochten. Toen de Engelschen voorzichtig na rden, kwamen er 14 Duitschers met opgesto- en handen uit de puinhoopen te voorschijn, spoedig gevolgd door 50 anderen, die weliswaar evel hadden gekregen tot den dood tegenstand J3 bieden, maar zicl^ever overgaven.'1 Naar het Fransch. 56 Zw u keken elkaar zoo eenige oogenblikken stil g iJgend aan, beiden even bleektoen wendde v.*ane het hoofd af en ging heen, zonder dat J moeite deed om haar te weerhouden vrJ r zij verdwenen was, bleef Raynald onbe- str v op dezelfde plaats staan met de oogen mk op de deur, die toegevallen was, en een Vp!0el bekroop hem gelijk aan dat, wat hem „^Jh^stërd zou hebben, als een steen van het H.haar aan zijn oog onttrokken had. Mijnheer de Trevals begreep niets van de ne- e'|aag, die hij leed doo de koelheid en afge "etenheid van Eliane Hij had een hoogen dunk Vpr zichzelf. alle voorwaarden waren in hem hem 18<1, wat Positie en fortuin aangaat, die "om de welwillendheid der moeders konden otschaffenhij was er van overtuigd dat hij VnLmeer behaagde aan haar dochters, en hij ona zichzelf buitengewoon onbaatzuchtig, daar m zoo belangeloos was, dat hij zonder demid- «eitaatigheid van Eliane's fortuin in aanmerking 18 nemen, toegaf aan het gevoel, dat zy hem Reuter seint uit het Engelsche hoofdkwartier uit Frankrijk dd. 26 Februari „De Duitschers gaan nog steeds terug langs de geheele lime tusschen Gommecourt en Le Transloy, eu wij blijven overal in nauwe voe ling met hun veldposten en achterhoede. Op sommige punten wijken zij onder onzen direc- ten druk. Het weder klaarde hedenmorgen voor korten tijd. op, voor het eerst sedert 10 dagen, en onze vliegers waren instaat, een reeks foto's te nemen, die van het grootste nut kunnen blijken, daar zij de richting van den terugtocht aangeven en de waat schijn lij ke nieuwe opstel ling. Nu schijnt het zeer wel mogelijk, dat de Duitschers, na eenmaal begonnen te zijn, hun linie in te konen niet zuilen ophouden met teiugLiekken, alvorens 'zij de lmie Atrecht Cambrai nebben bei eik l. Zij zouden ongetwij feld in net bezit van aen neuvelkring van öa paume willen blijven, maar de onoptioudelijke druk, weiken ons leger tegen dezen hoek van de öommebocht hanaiiaaft, maakt dit vooruit zicht üoogst onzeker. Dat de vijand terugvalt op een van te voren uitstekend ingerichte stelling, spreekt van zelf. Zy nieuwe stelling zal zonder eenigen twijfel zeer sterk zijn, maar zij kan stellig niet zoo sterk zyn als 't front, waarop hij 22 maanden verbleef, totdat wy er hem in Juli 1.1. van ver dreven. Tactisch mogen de Duitschers dan hun posi tie tijdelyk verbeteren door te reri roeren, maar strategisch geven zij voor de eerste maal op een zeer nadrukkelijke wijze toe, dat zij een neder laag lijden. Om zich dit goed voor oogen te stellen, behoeft men slechts te vragen waarom de Duitschers eigenlijk retireeren. Want daarop luidt het antwoordt eenvoudig omdat zij moes ten. Terwijl er eenig verschil van meening heerscht aangaande het nieuwe tactische vraagstuk, het welk thans gerezen is, bestaat er slechts ééne opvatting omtrent het werkelijke belang van deze beweging, hetwelk hierin schuilt, dat zij een onaanvechtbare zegepraal voor het Engel sche leger bëteekent. Reeds haar moreele uit werking alleen zal voor ons van de grootste waarde kunnen blijken Het Duitsche leger is geretireerd omdat het daartoe wel genoodzaakt was, en heeft on3 offensief willen voorkomen, waaraan het onmo gelijk tegenstand had kunnen bieden op de linie, welke het aanvankelijk bezet hield." Havas meldt uit Parijs Er komt nog meer lijn in de .terugtochtsbe weging der Duitschers aan de Ancre. Opnieuw gaven ze dorpen, hoogten en stellingen van on miskenbaar strategisch belang prijs Ten W. en Z.W. van Bapaume hebben ze zich op het oogenblik ingegraven op een nieuwe heuvelkam, die in staat van verdediging is gebracht. In de streek van Ligny zijn de Engelsche linies orige veer twee K M van Bapaume verwijderd. Tot inboezemde. Hij kon zich niet voorstellen, dat al deze voordeelen bij haar geen gewacht in de schaal zouden leggen. Vooral geloofde hij dat het on mogelijk wajj dat zij ongevoelig zou zijn voor de achtting. die zij hem inboezemde en waartoe hij zichzelf tot nu toe niet in staat had geacht Het scheen hem ongehoord en bijna iets tegen strijdigs, dat zij, die dit won er bewerkte, wei gerde er van te willen weten, 't Is waar, Eliane (en dit juist had hem aangetrokken^) geleek op geen andere en gebruik makend van dit feit en van haar zonderlinge opvoeding, had hij haar toegesproken op een manier die zij misschien met minder misnoegen zou hebben aangehoord als een ander het had gezegd, maar die haar uit den mond van den heer de Trevals verfoeie- lijk klonk. Zij wilde er niet naar luisteren en evenmin er op antwoorden Hoewel hij er een weinig door in de war ge bracnt was, bepaalde Horace zich er toe een verklaring te zoeken van deze volgens hem zon derlinge houding en deze oplossing meende hij gevonden te hebben toen Eliane den avond te voren geantwoord had op zijn aanzoek, met de woorden, die men zich nog wel herinnert* Volkomen te goeder trouw dus kwam mijn heer De Trevals zijn zaak bepleiten bij mevrouw De Liminges. Zij was, zooals men weet, zeer geneigd hem goed te ontvangen, en was dat nog meer, toen hij haar bekende, dat hij het had durven wagen juffrouw De Liminges zijn nu toe zijn 61 dorpen aan de Somme bevrijd. Hen verwacht nu den val van Puisieux en Irles. Het Engelsch stafcommuniqué van gisteren meldt Hedenmorgen vielen wij een gedeelte van een vijandelijke loopgraaf ten noordoosten van Sailly- Saillisel aan en veroverden dit. 85 Gevangenen, onder wie twee officieren en een machinegeweer vielen in onze handen. Onze opmarsch ten noorden en ten zuiden van de Ancre duurt voort. Gedurende den nacht bezetten wij Gomme court: heden veroverden wij de dorpen T h i41 o y en P u i s i e u x-a u-M o n t met het aangrenzende loopgravensysteem en brachten de linie 1000 yards ten noordoosten van Gommecourt voorbij. Bij een welgeslaagden raid gedurende den nacht in de nabijheid van Clery maakten wy 22 gevangenen. Wij drongen ook de vijande lijke posities ten noordoosten van Atrecht en ten zuidwesten en westen van L e n s binnen en bombardeerden verschillende bezette schuil- plaatsen. Een vijandelijke aanval ten noordoosten van Armentières werd afgeslagen. Gisteren deden onze vliegtuigen zeer waar devolle verkenningen. Een aantal luchtgevechten werd geleverd. Drie onzer vliegtuigen werden neergeschoten. Rij ssel bedreigd? Van het Engelsche front in Noord-Frankrijk wordt gemeld, dat de Duitschers de laatste dagen bijzondere maatregelen nemen, om een eventueele bedreiging van Rijssel te verhinderen. Engelsche patrouilles hebben waargenomen, dat -tusschen de Deule, die naar Rijssel vloeit en het Engelsche front, nauwelijks 10—15 K.M., niet minder dan 6 versterkte linies zijn opge worpen, die met de rivier parallel loopen. Op verschillenden plaatsen zijn steunpunten inge richt. Dit belet den Engelschen niet hunne actie voort te zetten. Zij bombardeeren regelmatig de vijandelijke linies, waarachter "het Duitsche ge schut slechts zwak antwoordt. Engelsche genisten hebben den tegenstander grooten overlast bezorgd door de rivier dicht bij haar monding in de Leie af te sluiten, waar door tengevolge van geweldigen was de Duit schers terug moesten. De Duitsche staf meldt Engelsche verkenningsaanvallen tegen enkele punten van ons front in Artois werden afge slagen. In het Ancre-gebied verliepen de gevechten op het voorterrein onzer stellingen „volgens het plan der aanvoering". - Ten Westen van Sailly werd een onzer stel lingen aan de rivier door de Franschen over rompeld. Door een tegenaanval kwam de post weder in ons bezit en bevrijdden wij de bezet ting, die gevangengenomen was Aan den linker Maasoever mislukten partieele aanvallen der Franschen. die 's nachts na een hevig Vuur ten gevoelens te openharen, maar dat zij hem te- verstaan had gegeven, dat hy zich moest on derwerpen aan de gewone vormen en dat hy daaraan» meende te voldoen, door by de mar kiezin haar hand te komen vragen. Men kan zich wel voorstellen dat de markie zin tevreden was, en dat zij het spoedig met de Trevals eens was, Toch had zij dien dag nog meer op het hart, maar dit kon vergemakke lijkt worden door dezen loop der zaken Zij ver zocht dus Horace, of hij naar Parijs wilde te rugkeeren om daar den volgenden dag het ant woord van Eliane af te wachten. Horace stemde er in toe verliet het kasteel, vast overtuigd, dat hü teruggeroepen zou worden, voor er vier en twintig uur verloopen waren, op verzoek van Eliane, in de hoedanigheid van haar verloofde Nauwelijks was de Trevals heengegaan, of Raynald kwam op zyn beurt bij zijn moeder voor zy hem had laten roepen. Een lang onderhoud met Malseigne den vori- gen avond had hem ingelicht omtrent de plan nen van de markiezin ten opzichte van juffrouw de Longvilliers en dit had zijn verbittering nog verhoogd, die reeds zoo groot was over het aan moedigen, dat zij Trevals deed. Raynald zou het over zich kunnen verkrijgen zyn gevoel op te pfferen aan zijn plicht al3 kind maar dat was ook het laatste, waaraan hij zich wilde on derwerpen. Het onderhoud tusschen moeder en zoon was kort van duur. De markiezin die haar zoon niet Noordoosten van Avocourt werden ondernomen. Ten Westen van Markirch. in de Vogeezen, mis lukten de operaties van vier Fransche verken- nersafdeeiingen. Aan de „Times" wordt uit Parijs geseind, in verband met den terugtocht der Duitschers: De Fransche militaire deskundigen zijn natuurlijk wel bereid, toe te geven, dat de Duit sche terugtocht een onderdeel kan vormen van een of ander tactisch of strategisch plan maar zij erkennen ruiterlijk, dat deze nieuwe phase in den loopgravenoorlog slechts het resultaat is van den ontzetlenden en nooit verslappenden druk van het Engelsche leger, en wel speciaal van zijn artillerie. De oorlogscorrespondent van de „Times" ver klaart, dat de grootste verwondering en vreug de van de Engelschen deze is, dat zij open ter rein aantroffen, daar waar het vroeger gevaar lijk was, zich boven den grond te vertoonen. Men kan nagaan, welke gevaren er dreigen in een door den vijand ontruimd gebied, maar de Duitschers schijnen dermate ai hun aandacht te hebben besteed aan de snelste wyze om uit de voeten te komen, dat zij geen tijd meer over hadden om doodelijke hinderlagen te leggen. De „Manchester Guardian" zegt in een hoofd artikel Het is nauwelijks te gelooven, dat de Duitschers hun terugtocht tot het beperkte front van 18 K.M zullen bepalen. Wij verwach ten, dat ook de uitspringende hoek ten Z. van Atrecht ingetrokken zal worden, waardoor de DuRsche legers tusschen Atrecht en Peronne zouden komen ie hangen als het slappe koord van een boog tusschen de twee vaste punten. Dit is de manier, waarop de Duitschers ook gereageerd hebben op den inval van deRoeme- niërs in Zevenbergen. Deze verandering zou in de plaats van de stijve linies, waaraan wij gewend zijn geraakt, een elastischer formatie stellen, die steunt op bepaalde vaste punten, welke mét groote strijdkrachten bezet zouden worden gehouden, om als uitgangspunten te dienen voor een operatie of manoeuvre. Wij gelooven ,dat er iets meer aan de hand is dan enkel een ontruiming van een onhoudbare vooruitspringende stelling. Het ziet er naar uit, alsof deze terugtocht ten doel heeft de plannen die de Duitschers op andere deelen van het front gevormd hebben, te vergemakkelijken.. BIJ KOET-EL-AMARA. Uit Londen wordt gemeld: De vervolging van den vijand werd Maandag voortdurend voortgezet Vooruitgeschoven troepen vielen den tegenstander 's middags van drie zijden aan op den linkeroever van de Tigris, meer dan 30 mijlen ten W -N -W. van Koet-el- Amara. De vijand liet groote hoeveelheden wa penen en uitrustingsstukken in den steek en wierp vier houwitsers in de rivier. Wij heroverden de kanonneerboot „Tireüy", die bij den terugtocht van Ctesiphou verloren ging en vermeesterden voorts een Turksch vaartuig terwijl een ander vernietigd werd. zooveel hardnekkigheid in een eens genomen be sluit toeschreef als hij werkelijk bezat begreep toch zeer spoedig, dat zij zou moeten afzien van het door haar beraamde huwelijk. Evenals een ieder, die er slag van heeft te bevelen of te heerschen, deed zij niets onnoo dig en wist zich tevreden te stellen met een geringe zegepraal, als zy niet dadelijk de mo gelijkheid inzag een groote te behalen Voor het oogenblik vergenoegde zij zich dus met het dwaze plan van haar zoon in de kiem te ver stikken en ondanks het onaangenaam gevoel, dat een nederlaag haar altijd inboezemde, zou zij hem weggezonden hebben zonder meer te zeggen, als Raynald, toegevend aan een laatste ingeving er niet bijgevoegd had „Mama. u weet, wie ik alleen kan beminnen. Indien u mij de toestemming weigert, die ik u nu voor het laatst vraag, kan ik niet bij haar blijven Ik moet dan heengaan De markiezin dacht een oogenblik na een -oogenblik, waarvan zij het gewicht met begreep en zeide toen: „Misschien. Voor een tydlang geloof ik. dat dit het beste is wat je doen kunt Ik zal dus gaan. Het zal ditmaal een langer vaarwel zijn. dat u nu misschien tegemoet gaat. moeder. Moeder", herhaalde hy ontroerd, terwijl hy voor haar op de knieën viel, „denk i er aan ik smeek het u - voor de laatste maal bid ik u er om Mijn geheele leven, mijn ziel zelts rust op dit oogenblik in uw handen." Wordt vervoigd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1