Binnenland. drongen de vijandelijke loopgraven ten Zuid-Oosten van Quinchy binnen en maakten gevangenen. Er werden zes vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. De oorlogscorrespondent Gibbs meldt uit het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk, dd. Za terdag Het weör is nog gunstig voor den vijand bij zijn terugtocht Gisteren hing er over alle slag velden zulk een dikke mist, dat men geen 50 M. voor zich uit kon zien Vandaag is hij wat opentrokken, maar het uitzicht is nog slecht. Daarom ziet het er naar uit, alsof de terugtocht van de Duitschers en de vervolging van de Engelschen langzaam zullen zijn en voor de eerst volgende dagen is het minst genomen twij felachtig, of er iets opzienbarends zal gebeuren. Totdusver is er in de beweging van de Duit schers niets opzienbarends geweest, behalve het feit zelf. De fantastische verhalen over gevech ten met gasgranaten en een groote slachting bij de vermeestering van 'svijands stellingen komen louter uit den duim van menschen, die niets van de waarheid weten. De waarheid is eenvoudig, dat de vijand besloten heeft terug te trekken en de bijzonderheden vooraf nauw keurig overdacht heeft, ten einde onze toebe reidselen te verijdelen en zijn manschappen te behoeden voor de groote slachting, die elke week meer naderde. Hij heeft zijn linie verkort en zoodoende een aantal divisies voor het offen sief en defensief vry gemaakt. Hij heeft den tijd voor dezen strategischen terugtocht verwonder lijk goed gekozen. Hij trok partij van de felle vorst, om zijn manschappen, kanonnen en ma teriaal weg te voeren en nam zijn laatste man schappen uit zijn sterkten aan de oude linie weg, juist op het oogenblik dat de dooi inviel waardoor het terrein in een poel werd veran derd, die erger was dan voor de lange periode van vorst. De vervolging is nu voor onze man schappen, kanonnen en materieel dubbel moei lijk geworden. Het Duitsche plan beoogt onge twijfeld onzen opmarseh zooveel mogelijk en met zoo min mogelijke offers te vertragen, zoodat er eerst, terwijl zijn duikbooten en diplomaten en propaganda nog aan het werk zijn, veel tijd kan verloopen, voor wij met al het gewicht van onze manschappen en materieel de eigenlijke linie bereiken, waarop hij terug is getrokken. Hij had gordels van prikkeldraad opgericht en uitgelezen troepen gelegd in de stellingen, die daarin tot het laatst stand moesten houden. Verder had hij ten O. van Bapaume artillerie opgehoopt, om onze vervolging door vuur op grooten af3tand uit zijn zware stukken te be lemmeren en de spil in handen te houden. Ter wijl zijn troepen langzaam en geleidelijk terug trekken, hoopt hij voor zichzelf den toestand gemakkelijk en voor ons verschrikkelijk moei lijk te maken. Maar aan den anderen kant zijn de Engelsche en Fransche legers ook niet wer keloos en hebben die hun eigen plannen. De Duitsche terugtocht heeft, ofschoon hij vrijwillig is, onze manschappen grooten moed gegeven. Het Duitsch stafbericbt meldt Bij bet heldere zicht was op vele plaatsen van het front de gevechtsactie krachtiger, dan de vorige dagen. Ten N. van de Somme deden de Engelschen na hevig vuur een aanval ten Z. van het bosch van St. Pierre Vaast. Na een harden strijd bleef een strook loopgraaf aan den weg Bunehavesnes Moislains in hun bezit. Overigens werden zy teruggeworpen. Op den Oosteljjken eever van de ^aas namen ODze troepen stormerderhand de Fransche stelÜDg by de Caunöres-bosch over een breedte van 1500 meter en sloegen nachtelijke tegenaanvallen af. Ook op het Zuidoostelijk deel van het bosch werd aan de Franschen een belangrijk steunpunt ontrukt. Naast de bloedige verhezen, die door onze over de yeioverde linies oprukkende ver kenners werden vastgesteld, verloor de vijand 6 offi. en 572 man aan gevangenen 16 machinege weren en 25 snellaadgeweren. Fransch stafbericht In den loop van den nacht konden de ver- kencingstroepen menigen slag slaan, met name Noordelijk en westeljjk van Tracy-le-val en by het bosch van Davecourt. In de richting van Troyon, in de streek van Reims en by Hoogte 304 hielden de Franschen de pogingen der Duitschers, om hun slag te slaan, tegen. Wy maakten een twintigtal gevangenen in den loop van deze ondernemingen. Op den rech ter-Maasoever is het bombardement, dat de Duitschers gisteren op de streek van het Caurièresbosch richtten, in hevigheid verdubbeld en het werd tegen 4 uur 's middags gevolgd door een hevigen aanval over een front van die 3 K. M. tusschen de hoeven van Chambrettes en Bézon- vaux. Tusschen het Caurièresbosch en Bézon- vaux mislukten de herhaalde pogingen der Duit schers onder het Fransche versperrings- en mi- trailleursvuur. De Duitschers kenden vasten voet krijgen Noordelijk van het Caurièresbosch, maar alle pogingen, om in het het bosch door te dringen werden verbroken door het Fransche vuur en dit bezorgde aan de Duitschers aanzienlijke verliezen. Het avondcommuniqué meldt Door een hevigen tegenaanval wierpen wij den vijand uit een deel zyner loopgraven, welke bij gisteren ten Noorden van het Caurièsbosch bezet had. Een vijandelijke aanvalspoging tegen onze loopgraven ten Noorden van Fliry mislukte ge heel. Wij vernielden vijandelijk werken ih het Bezangebosch. Drie Duitsche vliegtuigen werden vernield. BELGIS. Dr. Hugo Schmidt, correspondent van »Poli- tiken« heeft naar aanleiding van het bezoek der Vlaamsche activisten aan dec Duitschen rijks kanselier en den door dezen voorgestelde admi nistratieve splitsing van België, een interview gehad met den Belgischen afgevaardigde, Camille Huystnans, secretaris van de Internationale. Ik betreur het, dat de Vlaamsche activisten de Duitsche regeeiing verzocht hebben, tydens de bezetting over te gaan tot de splitsing in het bestuur van de Vlaamsche en Waalsche provin cies van België, en dat wel om twee redenen le. in principe. Ik ben afkeerig van dè admi nistratieve splitsing. Ik ben aanhanger van de cultureele autonomie van Wallonië en Vlaande ren, maar ik verwerp iedere economische, poli tieke of administratieve scheiding van de Bel gische provincies, een klein-burgerlijke opvatting, welke het socialisme van de groot-industrie niet kan aanvaarden 2e. omdat het mij, uit een tactisch oogpunt, vrij zonderling voorkomt, dat men op instelling van een duurzaam régime aandringt by een regee ring, die gedoemd is te verdwijnen. Het resultaat van dit onbezonnen optreden zal eenvoudig zyu) dat de Vlaamsche beweging na den oorlog van deze practjjken te lyden zal hebben. Trouwens, naar myn meening en ik heb het reeds vaak gezegd moet de regeling van de Vlaamsche kwestie alleen aan de Belgen zelf worden overgelaten en zij moet niet door een buitenlandsche regeering opgelost warden, vooral niet, wanneer deze regeering de Duitsche r eg te ring is, die sedert jaren niet opgehouden heeft, voornamelijk tegenover de Polen en de Denen, een politiek van uitroeiing te volgen. Op een vraag, wat hij dacht van de deputatie, die in Berlijn geweest was, verklaarde de heer Huysmans, dat hy de leden er van niet kende, maar dat men ze in ieder geval groote domkoppen moest noemen. DE DUIKBOOT-OORLOG. De Oostenryksch-Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken heeft gister aan den gezant der Vereenigde Staten een nota overhandigd, waarin' in den breede het standpunt der dubbel monarchie in zake den Duikboot-oorlog is uiteen gezet. ALLERLEI NIEUWS. Het Wolffbureau meldt uit Stockholm Verscheidene bladen geven te verstaan, dat Engeland voor het vry laten van in Engelsche havens liggende Zweedsche schepen o.a. de her opening van de Kogrand-geul in de Sont eischt. Eerst waren het liberale bladen die dit meldden. Nu heeft sAftonbladet« rechtstreeks van den Engelschen gezant, te Stockholm gehoord, dat de Engelsche regeering een tweeden eisch betreffende de Zweedsche scheepvaart stelt. nl. in een me morie van de Engelsche aan de Zweedsche regee- ring, d.d. 19 Februari, over de Engelsche schepen, die tegenwoordig in Oostzeehavens liggen. Dat wil zeggen, dat de Kogrund-geul geopend moet worden, waardoor Engeland zijn schepen, die in Russische havens liggen vry krijgt. Volgens een te New-York ontvangen tele gram uit Peking, heeft het kabinet zich met algemeene stemmen uitgesproken voor het afbre ken van de betrekkingen met Duitschland. De president is het daar niet mee eens. Hij meent, volgens de grondwet alleen het recht daartoe te heboen. De eerste-mmister heeft zijn ontslag ingediend. De tfadere ministers zullen waarschyn- lijk hetzelfde doen. Er heerscht in Noorwegen een zoodanig gebrek aan pasmunt, dat de minister van Finan ciën heeft vooigesteld ijzeren pasmunt te slaan. Reeds vroeger is een uitvoerverbod op kopergeld uitgevaardigd. In het gebouw der Oostenryksch-Hongaar sche legatie te Parijs is brand onstaan over den omvang der aangerichte schade is nog niets bekend. Te Genève is een naamlooze vennootschap opgericht, die naar de oprichting van een Zwit- sersche koopvaardij vloot streeft. Uit Stockholm wordt aan de bladen gemeld, dat volgens bankkiiogen die in nauwe betrekking staan 'met het Engelsche gezantschap, Engeland nieuwe maatregelen heeft genomen om het ver keer ter zee te verbeteren voor de belangrijkste zendingen naar hét front en voor de diplomaten en regeeringskoeriers. De vaart door de gevaarlijke zóne zou in En gelsche duikbooten geschieden, terwijl buiten de gevaarlijke zone personen ,en vrachtgoederen op neutrale, meest Noorsche handelsschepen worden overgebracht. Politici die om dringende redenen Londen moeten bezoeken maken hiervan gebruik. TWEEDE KATVTRR Vergoeding van door ingekwartierde militaire aangerichte schade. Naar aanleiding van een adres van G. H. Ten Denge caféhouder te Losser, die geen genoegen wenschte te nemen met een beslissing van een militairen commissaris en den burgemeester van Losser - in wier handen de zaak door den minister van oorlog was gesteld die de ver goeding voor een gevorderde zaal op f 2 daags en voor aangerichte schade op f 35 85 bepaal den, deelt de minister aan de Tweede Kamer mede, dat voor verdere maatregelen zijnerzijds geen aanleiding meer bestond, aangezien de zaak volgens de wettelijke en reglementaire be palingen was onderzocht en afgedaan. Ook thans acht hij daarvoor geen termen aanwezig, om dat de heer Ter Denge geen nieuwe feiten aan voert. De Harwichboot getorpedeerd. Het Engelsche konvooi, dat geregeld tusschen Hoek van Holland en Engeland vaart, is gister avond voor den Waterweg gekomen, zonder het stoomschip »Copenhagen« van de Harwich lijn. Men verneemt, dat de ^Copenhagen® gisteren middag werd getorpedeerd. Van andere zijde meldt men, dat de bemanning van de «Copenhagen® zich aan boord van bet lichtschip Maas bevindt, doch dat het vaartuig nog drijvende is. De vertegenwoordiger van de Great Eastern Railwaycompany te Rotterdam bad nog geen bericht gekregen van de torpedeering. De «Copenhagen®, passagiersschip is van de Great Eastern Railwaycompany en zusterschip van de »Brussels«, welk vaartuig het vorig jaar naar Zeebrugge werd opgebracht. Ondanks den verscherpten duikbootoorlog voer de «Copenhagen® geregeld tusschen Hoek van Holland en Harwich. By de reis naar Engeland gingen geregeld passagiers mee, zoo onder anderen de Russische krijgsgevangenen, die over de grens waren gekomen. Bij de reis naar Holland wer den slechts bij uitzondering passagiers toegelaten en vervoerde men ia hoofdzaak de postpakketten voor de Engelsche krijgsgevangenen in Duitsch- jand en de post voor de Engelsche geïnter neerden. Aardappelen en varkens. Het Centraal Distributiebureau deelt mede: De aflevering van de aardappelen kan nog niet op volle capaciteit gebracht worden, doordat het vervoer van de opslagplaatsen naar de spoorwegstations, hetgeèn te water moet ge schieden, nog niet kan plaats vinden, dienten gevolge kunnen enkel de partijen, die langs de spoorlijnen liggen, geleverd worden. Voorloopig" zullen in plaats van slachtrijpe varkens geleverd worden geslachte en gezouten halve varkens. Ter verklaring van dezen maatregel diene, dat in de' laatste weken de marktprijzen der slachtrijpe varkens vry aanmerkelijk stegen boven het bedrag, dat als noodzakelijk en vol doende aangenomen is als de inkoopsprijs vol gens art. 3 der Distributiewet. Het hierbedoelde verschil is ten 3lotte tot plm. 8 cents per KG. gestegen, en de reeds zoo dure verstrekking van varkensvleesch zou aldus nog 20 pet. duurder worden. Ook in het voorjaar van 1916 heeft zich een soortgelijke toestand voorgedaan en met toepassing van dezelfde maatregelen, die toen in drie weken de prijzen weer op normaal peil hebben gebracht, stelt men zich voor thans hetzelfde resultaat te bereiken. In afwijking evenwel van den toestand in 1916, toen het geheel stopzetten der distributie van varkensvleesch tijdelijk noodig was, kan nu door gebruik te maken van tijdig gemaakte reserves, zooals reeds boven is vermeld, gezou ten varkensvleesch geleverd worden. Het te leveren vleesch bestaat uitschouder, ham, middenstuk (rug en buik) en karbonaden. Duarte-bjjslag spoorwegpersoneel. Naar aanleiding van een onderhoud met den minister van waterstaat, hebben de samenwer kende organisaties besloten aan den minister te verzoeken zijn medewerking te verleenen, ten einde den bijslag verhoogd te krijgen tot f 3.50 per week voor gehuwd- en f 2.50 voor ODgehuwd personeel, terwyl de kinderbijslag ongewijzigd blijft- De scheepvaart. De uitvoerende commissie van de N. O. T. meldt, dat haar onderhandelingen met de Britsche regeering tot het resultaat hebben ge leid, dat het stoomschip Wilis' van de Rot- terdamsche Lloyd, hetwelk met lading en pas sagiers op haar uitreis naar Ned. Indië ongeveer 8 weken in de haven van Bergen lag te wachten, thans de vaart naar Indie via Halifax en het Panamakanaal kan vervolgen, terwijl hetjschip ingevolge de getroffen regeling geen haven in Engeland behoeft aan te doen. V Uit Berlijn seint de berichtgever van het „Hbld." Over de mededeeling betreffende de onder handelingen in den jongsten tijd door de N-.O.T. met Engeland gevoerd over de reizen der Ne- derlandsche stoomschepen, schrijft de „Tagliche Rundschau* „Het is wel opmerkelijk, dat niet de Neder - landsche regeering, maar de N. O. T. deze over eenkomst met Engeland publiceert; het ver moeden is dus voor de hand liggend, dat Nederland belangrijke concessie heeft moeten doen* voordat de Nederlandsche scheepvaart tot deze verlichting van den toestand toestemming verleende. Dit vermoeden heeft te meer grond, daar de overeenkomst klaarblijkelijk slechts betrekking heeft op bepaalde schepen en be paalde reizen, doch niet van algemeenen aard is. Een aanvulling van de mededeeling der N.O.T. door de Nederlandsche regeering is der halve in het belang van Duitschland dringend noodig, vooral met het oog erop, dat de Con cessies die Duitschland aan de Nederlandsche scheepvaart deed. zonder eenige tegenprestatie van Nederlandsche zijde zijn gegeven.* Nachtarbeid voor bakkers. In een Zondag te Amsterdam gehouden bui tengewoon congres van den Algemeenen Neder- landschen Bond van Arbeidersjstersj in het Bakkersbedrijf enz., is na langdurige bespreking een motie met algemeene stemmen aangenomen, waarin wordt verklaard, dat het verbod van nachtarbeid in bakkerijeu een besparing zou geven van ongeveer 15.000 lichtpunten gedurende een groot deel van den nacht, hetwelk op ten minste 46.000 K.G, kolen per etmaal moet worden berekend Ook om den graanvoorraad te sparen wordt van den minister een wetsontwerp gevraagd, tot verbod van bakkersnachtarbeid. Op een nader te bepalen werkdag zal te 'sGravenhage een groote demonstratieve lan delijke meeting gehouden worden. De Indische producten-markt. Uit Batavia meldt men Niettegenstaande de torpedeering der Nederl. schepen en de daardoor verminderde verschepings gelegenheid naar Europa, is men in handelskrin gen uiterst kalm gestemd, wat betreft de toe komst der Indische producten. De suiker- en rubberprijzen zyn niet alleen niet lager, doch zelfs iets meer prijshoudend geworden. Voorna melijk de suiker-vooruitzichten zyn uitstekend. De stemming ter beurze is zeer kalm, slechts enkele koersen zijn ietwat teruggeloopen. Alleen de vooruitzichten voor Java-thee zijn ongunstig, 'n verband met het voorstel, den invoer in Enge land te verbiedende maatschappijen overwegen de noodige stappen. Instituut voor crisis-onderzoek. Zaterdag heeft in Den Haag de installatiever gadering van het Jnstituut voor crisis-onderzoek plaats gehad. Minister Treub hield als voorzitter een- inlei ding, waarin hij het doel van het Instituut uiteen zette. Voorts deelde hij mee, dat hij het voor zitterschap moest neerleggen. Op zyn verzoek had mr. A. van Gyn, oud minister van financiën, zich bereid verklaard het voorzitterschap te aan vaarden. De vergadering betuigde hiermede haar instemming. Besloten werd tot het instellen van een werk- commissie. De samenstelling hiervan werd over gelaten aan het bmeau. Als secretaris werd aan de commissie toegevoegd de heer G. A. Kessler. Secretaris van het Insti tuut is de heer J. Gerritsz, directeur van het bureau vau den Nederlandschen Werkloosheids- raad. Tegenwoordig waren 70 leden; een 12-tal was verhinderd. De Fransche militaire attaché. De Fransche militaire attaché, aan de legatie fe 's-Gravenhage verbonden, kolonel Boucabeille, 's tot den rang van brigade-generaal bevorderd. De geïnterneerde „U. C. 8". Men meldt uit den Helder De in Alkmaar geïnterneerde Duitsche duik- boot-mijr.en!egger »U. C. 8a waaromtrent, zooals de minister van Marine eenigen lijd geleden mededeelde, onderhandelingen tot overname ge voerd werden, is thans definitief overgenomen en zal waarschynlijk naar hier worden gevoerd, om binnenkort in dienst te worden gesteld. De heer Duys als redenaar. De overzichtschrijver van het „Hbld.* schrijft over het socialistisch Kamerlid Duys naar aan leiding van diens redevoering bij de behande ling van het 80 millioenen ontwerp De heer Duys - hij is, als we goed hebben geteld, de vierde van zijn fractie die by dit on derwerp het woord voert hield een rede die, goed aangevangen, allengs meer verliep in hefc met veel lawaaisaus opdisschen van insinuaties tegen vooraanstaande personen. Met name dat deel van de rede, dat een critiek inhield op de gestie van het graanbureau, kreeg daardoor een zeer leelijk karakter. Als de hqer Duys eenmaal op hol is geslagen in zijn slordige, zéér slordige welsprekendheid, die een meetiDgspubliek bij zonder moet pakken, maar die den wat meer ontwikkelde gauw hindert door het rumoerige en onbekookte geratel, dan is hij noch zyn tong. noch zijn gedachten voldoende baas. Dan gooit hy elke ophitsende insinuatie, die hem voor den geest komt, er uit, sleurt met een „Ik zeg nietmaar*, en met herhaling nadrukkelijke, lekker vet gezegde herhaling van bekende na men, Jan en alleman door de modder zon der te merken dat hij zelf ook door de modder rent. Hij is dan al lang afgedaald van de hoogte van scherpzinnige redeneering waarop hy was begonnen en ratelt voort, niet alleen met het gemis aan logica van die min-ontwikkelden wien glorie hij op zoo-'n oogenblik moet zijn- En juist zoo'n insinueerende en onbekookte donderrede slaat 't meest in bjj de onontwik kelde massa en stort nieuw gift in de reeds door het algemeen wantrouwen vergiftigde her senen. Het was een leelyk stuk rede.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2