Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. torpedo's af te stuiten. Sómmige der versper ringen dragefa een blijvend karakter, sommige worden telkens verwisseld en sommige worden gemaakt met tijdelijk verankerde torpedo's. Ten einde de onzijdige schepen, die aankomen of van een Italiaansche haven vertrekken, tegen alle gevaar te beschermen, is een bijzondere dienst ingesteld om hun den te volgen weg aan te wijzen. De militaire eischen laten, naar de Italiaansche regeering npededeelt, niet toe, bijzonderheden over de ligging van de gevaarlijke gebieden mede te deelen. (»St.ct.«) Opgave van meel- en bloemvoorraden. Door den minister van Landbouw is tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik het noodzakelijk acht, dat aan het Centraal Brood kantoor de hoeveelheid bloem en meel bekend is> welke de bakkers, koek- en banketbakkers en winkeliers thans in voorraad hebben. In verband hiermede draag ik u op ingevolge artikel 9, lid 1 van de Distributiewet 1916, by schriftelijke vordering opgave te vragen van de op 12 Maart a.s. aanwezige voorraden ongebuild meel, Amerikaansche en inlandsche bloem, bij bakkers, koek- en banketbakkers en winkeliers (handelaars in bloem en meel). Wenschelijk zal het zijn de betrokkenen te wijzen op de strafbepalingen vervat in artikel 14 van evengenoemde wet. Ik verzoék u het resultaat dezer meel- en bloemopgave, vóór 31 Maart a.s. mede te deelen aan het Centraal Broodkantcor. (»Stct.«) TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 9 Maart. De algemeene beschouwingen over het 80 mil- joenontwerp in zake de beschikbaarstelling van levensmiddelen worden met de replieken voort gezet. De heer van Doorn bestrijdt verschillende sprekers en laakt het in de uitvoerpolitiek van de. regeèring dat de uitgevoerde artikelen zijn geruild tegen geld. en niet tegen hier noodige zaken. De heer Sannes vraagt inlichtingen over de toekomst met betrekking tot nieuwe uitvin dingen en methoden en tot den beschikbaren oogst Hij dringt nog op verschillende zaken aan en acht de minimum ppijzen voor den nieu wen oogst te hoog. Spr. meent voorts, dat bij de schriftelijke behandelin'g niet is gebleken, dat de 80 miljoen een maximum krediet uitmaken. De heer van Beresteyn vraagt voor de minimum prijzen overlegging van hét taxatie- rapport. Spr. verlangt voor de gemeenten de bevoegdheid om levensmiddelen beschikbaar te stéllen, zelfs tegen prijzen beneden die van vóór den oorlog De heer WijkersloothdeWeerde- s t e ij n betuigt evenals de vorige spreker instemming met de rede van den minister. Hij bepleit verder een wijziging van de Distributie- Wet, om de kosten van de beschikbaarstelling van levensmiddelen door de gemeente beneden de maximum prijzen ten haren laste te laten komen. e heer van Vuur en bepleit eveneens1 wijziging van art. 4 der Distributiewet. Het aftreden van den heer van Gijn vindt spr. nu nog raadselachtiger. De heer van den Tempel vfaagt, of de minister den maximumprijs van de aardappelen zal verhoogen. De heer Schaper vindt het beleid van den minister, o. a. met betrekking tot de bepaling van •minimum-prijzen voor landbouwproducten, onvast en komt ér voorts tegen op. dat men honderden hectaren boerekool laat verrotten De heer Visser v. IJ z e n doorn be pleit eveneens wijziging van de Distributiewet, als de gemeenten blijk geven de leidiDg van den minister niet te willen volgen. De heer Pat ij n acht het gewenscht, dat er aan den laster en de verdachtmaking in het land tegenover den minister een eind komt. De crisiskwestie, waaraan spr. ook enkele woorden wijdt, kan z. i. bij dit debat niet tot klaarheid komen. Spr. dient ten slptte êen motie in, om de vrijheid van de gemeentebesturen te beperken, indien zij in belangrijke mate den verkoopprijs der goederen, bedoeld in art 1 der Distributie wet mochten bepalen beneden den prijs, door den minister vastgesteld. Naflat besloten is eenige ontwerpen aan de agenda toe te voegen en het voorstel Rutgers om ook. de credietaanvrage voor de samenstel ling van dë fadé'nvan arbeid en het aanpas singswetje op de agenda te plaatsen, is ver worpen met 36 tegen 18 stemmen, wordt, bij stemming links t gen rechts, een voorstel Duys om de motie-Parijn op een nader te bepalen dag te behandelen aangenomen met 36 tegen 17 stemmen. De heer Tro elstra acht het slot van de rede van minister Posthuma ontactisch, omdat deze zich vooral richtte tot de sociaal democra ten wien een voortgaan met het zich opleggen van zelfbeperking bij hun critiek daardoor moeilijk wordt gemaakt. Spieker wenscht het recht van onbeperkte critiek, zelfs van onbillijke en onjuiste critiek, te handhaven en acht het noodig de stem van het volk, dat lijdt, hier nog eens te doen hoo- ren, om te voorkomen, dat men. zal gaan insla pen op het succes van den minister. Sterk critiseert spr. hierna de houding van het dagblad de „Telegraaf, welke hij kwalifi ceert als een systematisch streven om het ver trouwen in de regeering te ondermijnen. Vervolgens dringt spr. aan op betere organi satie by de distributie van kolen. Voor zoover de regeering het budgetrecht der Kamer zal eerbiedigen, heefr spr de verklaring van minister Gort van der Linden met genoegen vernomen in zake het 80 millioen ontwerp. Spr. zou, zoo het eenigazins mogelijk is, aan België pootaardappelen willen geven als zij er ons om vragen. De heer Scheurer komt op voor de ambtenaren, die den minister steunen en tegen wie hier een beschuldiging is geuit. De heer Duys repliceert, bespreekt de gestie van het graanbureau. Spr. stelt een motie voor om de samenstelling van het graanbureau te wijzigen. De motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. De heeren Teenstra en Eerdmans repliceeren. Minister Posthuma zegt dat er van een wijziging in het Rijksgraanbureau als de heer Duys bedoelt niets kan komen. Spr. heeft geen behoefte aan wijziging van de distributiewet. Spr. zegt dat ten aanzien van hulp aan België in deze omstandigheden voor zichtigheid geboden is. De Minister van Binnenlandsche Zaken kan op de vragen van den heer Van Vuuren in zake de aftreding van Mr. Van Gijn niet nader ingaan. Indien de kortheid van spr.'s verklaringen een fout is dan meent hij dat het te laat is voor hem om zich te verbeteren. De bedoeling is natuurlijk niet, dat het crediet met geen cent mag worden overschreden als het toe gestane bedrag maar redelijkerwijze wordt in acht genomen. Zoo noodig zal anders de regee ring met een suppletoir crediet komen. De Minister van Financiën zal bij een nieuwe aanvrage een woord hebben mee te spreken en kan hij overeenkomstig zijn verantwoorde lijkheidsgevoel daarmee niet instemmen, dan kan spr. hem niet vast houden. De heer Patjjn trekt zijn motie in. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag morgen half twaalf. Bevroren aardappelen. Uit de »N. Prov. Gron. Ct."ïUit verschillende plaatsen in Drente en ook uit de Groninger veenkoloniën, wordt gemeld, dat er heel wat aardappels, die van de dikke winterlaag waren ontdaan, zya bevroren. Bij verschillende stations van den Noordooster waar men sinds eenige dagen bezig was met het laden van aardappels voor Holland, bleek gister morgen, dat de aardappels zelfs in de gesloten wagens waren bevroren. In de veenkoloniën, waar schepen vol ter verzending gereed liggen, moeten ook veel aardappels bevroren zyn." Risico bij vervening. By de verveners, schryft het sN. v. d. D heerscbt dit voorjaar onrust wegens de onzekerheid van het bedrijf in de naaste toekomst. Wèl zijn de turfprijzen buitensporig hoog doch de laatstelijk bestede huurprijzen zijn ook veel te hoog geloopen(huursommen die voor eenzelfde perceel van f 3000 tot f 7000 opgeloopen zijn, ge»en daarvan een denkbeeld) en dan daar bij de verhoogde loone schen maken bet bedrijf zeer riskant, vooral ingeval in den loop van dit jaar de vrede mocht komen als wanneer by te verwachten spoedige groote aanvoeren van kolen een plotselinge en groote daling in de turf- prijzen als zeker zou moeten worden geacht. De looneischen zijn nog altyd niet door de Verveners te WeerdiDgermond, Valkersmond en Emmer-Compascuum ingewilligd, en enkele zyn op het punt te besluiten om hun veen dit jaar geheel of gedeeltelijk te laten »zitten«. Gasmaskers.In »HetReddingwezen«schrijft de heer E. van Waegeningh, militair apother le klas, over gasmaskers, die in de legers zyn inge voerd, nadat, in April 1915, voor het eerst gebruik was gemaakt van vergiftige gassen om den vijand buiten gevecht te stellen. De voornaamste onder deze gassen is het chloorgas en er moest dus een stof gezocht worden, die de gevaarlijke eigen schappen van bet chloor neutraliseerde. Deze stof is het antichloor of jhyposulfieU, wetenschappelijk ïthiosulfas natricus« en kan men de met chloor bezwangerde lucht laten stryken over een met hypo bedekte oppervlakte, dan zal de lucht weer voor inademing geschikt worden. Gezocht moest worden naar een materiaal, dat gemakkelijk hypo inneemt, om dit materiaal dan in het gasmaker te doen, in de opening waar het ehloer zal bin nenkomen. Het met hypo gedrenkte materiaal zuivert de lucht, die bij het inademen haar gevaarlijke eigenschappen verloren heeft. Hier, in Nederland, schryft de heer v. Waege ningh verder, hebben wy in het zeegras een in- landsch materiaal, dat, voor besproken doel, aller lei voordeelen biedthet is in nagenoeg onuit- puttelijken voorraad aanwezig, het is goedkoop en heeft ook overigens genoeg goede eigenschappen om het voor gasmakers aan te bevelen. Voor een verblijf van 10 a 20 minuten in oor- logs-chloordampen is een masker Doodig, dat 50 75 G. hypo bevat (by langeren duur van den aanval is het hypo-verbruik, vooral by het begin en het einde van den aanval, meer bescheiden). Ten einde de stof steeds in bruikbaren, d. w. z. opgelosten, vochtigen toestand by de hand te hebben, wordt zij door zachte warmte (in haar kristalwater^ gesmolten en de bovengenoemde hoeveelheid er van veimengd met 20 a 30 G. glycerine, dat wateraantiekkende eigenschappen bezit, waardoor uitdroging voorkomen wordt. Met de nu verkregen hypo-oplossing, wordt on middellijk een bepaalde hoeveelheid zeegras in aanraking gebracht, zoodat dit er geheel mede wordt doertrokken. 20 G. zeegras kan zoodoende een hoeveelheid oplossing, gelijk staande met 50 G. hypo, gemakkelyk opnemen. En omdat de mogelykbeid nooit geheel is buitengesloten, dat bij tyd en wijle ook zure, nitreuze, giftige dampen te bestryden zullen zijn, zou aan de bovenbedoelde oplossing nog een bepaalde hoeveelheid koolzure soda kunnen worden toegevoegd. Het gasmasker bestaat uit twee gedeelten. Voor eerst een stuk dun gemakkelijk vervormbaar me taal, waaraan door uitkloppen of 3tampen de vorm van de onderhelft van het gelaat gegeven is en dat, zoowel door bijwerking en bij buiging van den gebruiker als door aanbrenging van een voering met een daarvoor geschikt materiaal, den drager goed past en derhalve na het vastmaken der be vestigingsbanden elke gemeenschap tusschen diens neus en mond met de buitenlucht onder het mas ker door belet. Verder een metalen koker, zoo groot, dat hjj 20 G. van het op bovenaangegeven wijze geprepareerde zeegras, losjes daarin gestopt, kan bevatten, welke over een met neus en mond correspondeerende opening in het masker is ge soldeerd. Aan beide einden is deze koker met n&uwmazig kippengaas afgeslotende bevestiging van het gaas aan den voorkant geschiedt met een ring met bajonetsluiting, om verwijdering van het ver bruikte gras en aanvoer van een versche hoeveel heid (uit den voorraad, al of niet in kokertjes) op eenvoudige wyze mogelijk te maken. Het spreekt van zelf, dat een instrument voor oorlogsgebruik aan hoogere eischen moet voldoen dan daaraan by laboratoriumproeven kunnen ge steld worden en, daarom ligt het voor de hand, dat bij proeven op grootere schaal te velde mis schien zal blijken, dat aan het boven beschreven masker hier of daar nog wel de een of andere verbetering zal aan te brengen zijn. Dit kunnen evenwel slechts kleinigheden wezen. Aan hst theoretisch beginsel, dat hier in de allereerste plaats de spil moet wezen, waarom het andere draait, werd voldaan, terwijl daarbij met alle eischen van de praktyk werd rekening gehouden, voor zoover deze bekend waren. Oorlogsprijzen voor oude N eder- landschekunst. By Lepke te Berlijn is de verkooping begonnen van de schilderijenverzame ling van den overleden Kommerzienrat Michel uit Mainz. Binnen twee uur had de verkooping reeds meer dan een half rpillioen Mark opgebracht. De »Vossische Zeitung« schryft daaroverDe verkooping is de meest succesvolle geweest, die wy in langen tyd hebben gehad. De kwaliteit van de stukken was ook bijzonder gelijkmatig. Daarom was het bezoek bijzonder groot. De Ber- lijnsche musea waien door Frtedliinder vertegen woordigd, die voor 30.000 Mark een vroeg werk van Van Dijk kocht. Dusseldorf kocht voor f 14 400 Mark een zeer kleurige Boursse. De voornaamste verzamelaars Von Pannwitz, Marcus Koppel, Siebert waren zelf aanwezig of lieten zicb, zooals Von Scbwabacb, vertegeuwoordigen. Desniettemin kwamen de hooge prijzen toch voor een groot deel uit de ryen van volkomen onbe kenden. Men moet zich werkelijk afvragen, zoo zegt het blad, waar dat heen moet. En men kan slechté hopen, dat de ernstige |zaak van de kunst niet eindigen zal in sport en een belacheljjk snobisme. Dit gevaar is langzamerhand echter zeer dreigend geworden. Drie kwart millioen de opbrengst van de auctie voor 82 oude Nederlanders, waar onder er geen enkele van den eersten rang is, dat is een resultaat, dat te denken geeft. Eenige prijzen mogen als bewijs dienen. De hoogste prjjs 76.800 M. werd besteed voor 'n tooneel in het lokaal van een wacht, van Pieter de Hoog. Wel een zeldzaamheid, ja een unicum byoa, maar zelfs als zoodanig nog zeer veel te duur' betaald. Het schoone stilleven van Jan Fijt 1 naar onze meening het kostbaarste werk van de verkooping kostte 31.500 Mark. Een rivier landschap van vader Ruysdael brengt 26.700 Mark op. Van Gooyen, die niet zeer represen tatief vertegenwoordigd is, wordt kolossaal be taald met 26.100 en met 31.100 Mark. De Os- tades stegen op 14.000 en 21.000 Mark, de Tiniers op 11.000. Daar tegenover brengt de Brouwer, die echter niet heel zeker is als origineel stuk, slechts 12.100 Mark op. Een mooie Rust op de vlucht van P. Breughel wordt voor 72Ó0 Mark goed koop verkocht. Opdryving der theepryzen. Door de Thee-Commissie, secretariaat Amster dam, is onderstaand schryven gericht aan den theehandel. Er heeft in de 22 Februari j.l. gehouden thee veiling een opdrijving der pryzen plaats gevonden die, alhoewel uit allerlei oorzaken te verklaren, toch niet voldoende reden van bestaan had. Im mers, de voorraden in het land zyn ruim voldoen de en zal het aanbod in veiling van nu af aan weer geregeld p aats vinden. De hoeveelheid is bepaald op ca. 10.000 kisten per 3-weekscbe vei ling dus even groot als het aanbod, dat de Ne- derlandscbe Overzee Trust Maatschappij 'n 1916 toestond. Pakbuismeesteren van de Tbee hebben reeds per annonce in de dagbladen bekend gemaakt, dat de tbee, benoodigd voor de najaars veilingen, te houden op 15 Maart, 5 April, 26 April, 18 Mei, 7 Juni, 28 Juni en 19 Juli a.s., reeds aanwezig is en tydig voor iedere veiling wordt vrijgegeven. De regeering heeft geen genoegen genomen met het opvoeren der detailprijzen na de 22 Februari- veihug. Zjj verlangt, dat die tot een meer normaal peil zullen worden teruggebracht. Maatregelen moeten genomen worden, om zoowel de speculatie in het artikel, als het houden van te groote voorraden door enkelen tegen te gaan, terwjjl een regelmatige distributie moet worden bevorderd. Reeds werd een advertentie door de Nederland- sche Overzee Trust Maatschappij 'n 6e dagbladen geplaatst. De oude voorraden ook die in consumptie opgeslagen zullen geïnventariseerd, overtollige partijen, in consumptie ofentrepót voor distributie bestemd worden, het zal slechts aan reëele dis tri buanten en verpakkers van thee worden toe gestaan de voorraden te houden, die zij voor hun melange en omzet noodig hebben. Speculatie in het artikel zal ten strengste worden tegengegaan. De gegevens, die belanghebbenden door deze maatregelen verplicht zijn te verschaffen aan de Thee-Commissie, zullen door haar voorzitter en secretaris, onder geheimhouding aan de N. O. T. worden overgelegd. Aan hen, die partijen thee in consumptie heb ben opgeslagen, in het vertrouwen, deze na den oorlog te kunnen uitvoeren, wordt medegedeeld, dat het niet in de bedoeling der regeeriDg ligt/, uitvoer uit het vrije verkeer na den oorlog toe te staan. Het is van belang voor den handel te vernemen, dat een consent is uitgeseind voor de verscheping van 36.000 kisten thee uit Indië gedurende de eerstvolgende maanden. De fabrieken ip Frankrijk. Een Amerikaansch journalist heeft een interview ge had met den heer Loucheur, den Franschen onder secretaris voor munitie. De „Daily Express" publiceert een verslag van. dit interview, dat o. a. de volgende belangwek kende bijzonderheden bevat: Reeds dadelijk bij het begin van den oorlog verklaarde Loucheur, dat, alhoewel Frankrijk al het noodige patriotisme kon leveren, de draai banken van Amerika zouden moeten komenen voorts, dat er naast de staats-munitiefabrieken in Frankrijk nog bijzondere fabrieken voor het zelfde doel moesten opgericht worden. Minister Millerand droeg hem op, voor de noodige Amerikaansche machinerieën te zorgen. In November 1914 teekende Millerand de con tracten voor de uitrusting van twee enorme fabrieken en reeds den volgenden dag vertrok eene missie naar Amerika, waar zij de benoo- digde machines en gereedschappen, tot een bedrag van 10 millioen francs kocht. Vervolgens kocht Loucheur te Lyon een aantal groote nieuwe gebouwen, die voor een mon sterabattoir bestemd waren en twee maanden later waren die tot munitie fabrieken ingericht. Dertig dagen na de verscheping der machines in Amerika draaiden zij reeds in de fabrieken te Lyon. Op ditzelfde tijdstip werd in een der voor steden van Parijs een bijna half zoo groote fabriek opgericht. In deze beide fabrieken wer ken thans meer dan veertien duizend arbeiders en nooit zijn er in Frankrijk fabrieken met zoo groote productie geweest. Alles wat met de projectielen nijverheid in verband staat, wordt hier gemaakt, niet alleen de granaten, maar ook de ontstekings inrichtingen en hiervoor zijn een groot aantal bewerkingen noodig. Het groot ste deel van een granaat is een tamelijk grof stuk werk. maar de ontstekingsinrichting bestaat uit 22 deeltjes, die met zoo groote nauwkeurig heid moeten afgewerkt worden, dat het oorspron kelijk slechts op machines'voor de lucifers fa bricage kon verricht worden. Daarna ontstond de noodzakelijkheid om, in navolging van den vijand, stikgassen te maken. Van den dag af. toen besloten werd die te ta- briceeren, tot dien, waarop de eerste inrichting hiervoor in werking was, verliepen juist twee maanden. De behoeften van het Duitsche 1 e g e r. Het Duitsche Kriegserniihrungsamt maakt eenige cijfers openbaar om aan te too- nen, dat Duitschland nog meer te voeden heeft dan de burgerlijke bevolking en de anderhalf millioen krijgsgevangenen. Het departement somt daarvoor op, wat aan het leger uit Duitschland geleverd werd. Alle opgaven zijn in tonnen (1000 kilogram). In het eerste jaar van den ooriog, dus van 1 Augustus 1914 tot einde Juli 1915, zijn in het veld gezonden 388 539 tonnen bakmeelin het tweede jaar van den oorlog van begin Au gustus tot eind 1916 795 606 ton. Het meel vooi' toebereiding van voedsel is daarbij niet inbe grepen. Er komen nog bij in de eerste twee jaren .van den oorlog 40.375 ton beschuit, die uit Duitschland moesten komen. Aan vleesch en verduurzaamde vleeschwaren werd levend vee en verduurzaamde vischgerechten niet mee gerekend in het eerst jaar van den oorlog voor het leger uitgevoerd 94.965 ton, in het tweede jaar van den oorlog 159.170 ton. Gezou ten haring 107 ton in het eerste jaar, in het tweede jaar 18.685 ton. Daarbij komt nog een groote hoeveelheid gezouten en gerookte visch- Rijst in het eerste jaar 17.168 ton, ih het tweede jaar 28.881 tongort 8116 ton, in het tweede jaar 16.598 ton; grutten respectievelijk 38.l£>2 en 11177 ton; gries 38.172 en 10.628 ton; ervf- ten en boonen 33 028 en 49 167 ton; macaroni en vermicelli 81.153 en 21.839 tongedroogde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 6