Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering De Oorlog. 40ste Jaargang Vrijdag 4 Mei 1917. No. 11828 Uit de Tweede Kamer. Mireeiioaitii 09 ne polis Termeine Toorwatriiei. Officieele berichten. Aardappelmeel. Kennisgeving. Buitenlandse* Mmm. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. - Postbus: 39. Abonnementen per 8 maanden fl.60, per week 12 cent, per maand 60 ct., franco p. post f2 Pkwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct^ 3 maal nlaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regei. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage by verlies van een wijsvinger; verlies verlies van eiken vinger levenslange 4 0 fl fj verlies van geheele S J 111 een hand, I UUU invaliditeit; K LUÜ voet o! oog; IUU q„>,iftdam verzekering wordt gewaarborgd door de HollandscheAlgemeeneVerzekenngsto^^^^^^^^^^^ Be Burgemeester van Schiedam brengt ter algemeene kennis, dat tg beschikking 'an Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid Handel, is bepaald dat voor maximumprijs van Aardappelmeel (pakmeel) in plaats van 114 cent per pakje van Jj K.Ö. gelezen moet worden "4 cent per pakje van een kwart K.G. Schiedam, 4 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE CRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op den oen Mei 1917 i> vergunning is verleend aan de N. V. Wind- norst's Gist- en Moutwynfabriek „de Adelaar" en hare rechtverkrygecdeD, tot het oprichten van een graanmolen in het pand Nieuwe Haven 249, kadaster Sectie M no. 223, met 2 electromotoren van respectievelijk 60 en 5 P. K., drijvende een noaalstoel met 3 koppelsteenen en 3 graanelevators. 2. verdaagd is de beslissing op het verzoek van ,a. R. Kamstra, om vergunning tot het op dichten van een groentrndrooginrichting in het pand Westvest 100, kadaster Sectie C no. 350, met 3 electromotoren van respectievelijk 40, 6 en P.K., drjjvende velschillende werktuigen b. H. van der Schalie, om vergunning tot het oprichten van een fabriek tot het bereiden van vetten in het pand Buitenhavenweg 140, kadaster Sectie L no. 2194, met een stoommachine van 6 P.K., drjjvende een seperator Schiedam, 4 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. D* Secretaris, V. SICKENGA. risy en bemachtigden Fresnoy, zoomede de stel lingen ten Z. en N. daarvan over een front van twee rnjjl. Ook kregen we voet in schansen be noorden Oppy en maakten wy honderden en honderden gevangenen. Reuter's correspondent in het Britsche hoofd kwartier seinde gister Vanochtend hebben de Britten in het donkerste uur en wel dat, hetgeen het aanbreken van den dag voorafgaat, de Duitsche stellingen beoosten Atrecbt aaDge<<ailen. De infanterie heelt een half uur, nadat de maansikkel was ondergegaan, den aanval ingezet. De vorm van den aa- val ver schilde maar weinig van gelijksoortige bewegingen, vroeger in het offensief bjj Atrecht ondernomen Naar gewoonte braakten wapens van alle kalibers van de 15 duims houwitsers tot het schans- mortier voortdurend vnur en werkte het dik wijls beschreven, voortschuivende spervuur met de stiptheid van een uurwerk. Toen het bevel tot den aanval tegelijkertijd over een afstand van mijlen in de schansen was bekend gemaakt, doken duizenden gekromde gestalten op, die zich voeg den tot geregelden aanvalsgolven achtei den be wegenden muur van den dreunenden donder. Wat den uitslag aangaat, hoor ik, dat we op. schoten in de richting van Fresnoy. Cherisy en Bullacourt hetgeen een punt der 'Hiudenburghnie js. De Duitschers hebben bij het bosch van Ga- vrelle felle tegenaanvallen gedaan, maar naar ik hoor, hebben kanonniers naar behooren met deze hevige aangevallen algerekend. Fransch stafberichv van gistermiddag Geschutactie en lal vaD patroeljegevechten in de streek van den Chpmin des Dames. In Champagne bebben we Uuusche overvallen in het bosch tea westen van den Cornillet en de hoogten ten oosten van den Mont afgeslagen. In laatstgenoemde streek hebben wij een nest opgeruimd, welke bezetting ge -angen is genomen. Negen oificieren en 210 man zijn daar in onze handen gevallen. Aan den linkeroever van de Maas zijn ónze afdeelingen een Duitsche loopgraat in het bosch van Avocourt binnengedrongen ten aan den rechteroever uitvoerend comité, Anaeele en Bertrand, zyn ge raadpleegd. Ingevolge een opdracht van de Belgische Arbei derspartij zal Vandervelde niet deelnemen aan de conferentie te Stockholm. op Hout AAN HET WESTELIJK FRONT. De Engelsehen vallen opnieuw aan. Duitsch communiqué van gistermiddag: Front van prins Rupprecht. De aanhoudende Mtilleriestr jjd der laatste dagen werd hedenochtend °P de oevers van de Scarpe door trommelvuur ge- 'olgd. Hierna gingen de Engelschen over een treed front tot het offensief over. Het front van den kroonprins. By helder weer Weikte de gevechts-bedrijvigheid der artillerie gisteren groote hevigheid. In het bjjzonder aan bergfront tusschen Vauxaillon en Craonne, 'aogs het Aisne-Marne-kanaal en bij de stellingen tea Noorden van Prosnes was het artillerievuur 'erwoed. Het front van prins Albert. Geen bijzondere gebeurtenissen. De vliegerbedryvi'gheid was zeer levendig. De vijand verloor in luchtgevechten acht, door noodlanding één en door afweergeschut zeven vliegtuigen. Ook een kabelballon werd aeerge8choten. Het Duitsch communiqué^van gisteravond be richt: Aan het front bij Atrecht is een nieuwe doorbraakpoging der Engelschen onder de zwaarste verliezen voor den vijand Mislukt. Aan de Aisne en ten Noorden van Reims duurt de hevige artillerie-strijd voort. De Engeische staf meldde gistermiddag Langs heel het front van de Hindenburglinie bezuiden de Sensée af naar den weg van Acbe- rille naar Vimy zware strijd. Oaze troepen vor deren. Ze hebben een aantal sterke stellingen 'Rn den vijand genomen. Het Engelsch staf bericht van gisteravond luidt Den geheelen dag is er verwoed gevochten. De 'yand zette ruime reserves in en deed bijna aan geheel het front by herhaling tegenaanvallen. Hy "erd geducht gehavend door ons vuur. Wy drongen in een sector der Hindenburglinie be mesten Quéant, vorderden in de buurt van Ché- Patroeljegevech bij Damloup en Bezon- vaux. Tusschenpoozend geschutvuur op enkele punten van het front, voornamelijk in het vak van St. Michiel. Gisteravond meldde de Fransche staf Levendige vuurwisseling aan de Aisne. De Duitschers hebben Reims hevig beschoten. Wij hebben een geslaagden overval gedaan by Braye en Laonnois en 40 gevangenen gemaakt. Gisteren hebben wij 4 Duitsche vliegtuigen neergeschoten en 15 ontredderd. In den nacht van 29 April hebben onze vlieg tuigen Thionville aangevallen en den len Mei j hebben zy het vliegkamp van Sissonnes met goed gevolg gebombardeerd. IN DÜITSCHLAND. In den Rijksdag heeft de conservatieve groep de volgende interpellatie ingediend Het besluit van het bestuur der sociaal-demo cratische partij, die eischt, dat een gemeenschap pelijke vrede zonder gebiedsinlijving en oorlogs schatting worde gesloten, heeft bij ontstentenis Onderstaand officieel telegram is gister door de Amerikaansche regeering afgezonden aan hare vertegenwoordigers in Nederland „De administratieve wet voor het op de been brengen van een groot Amerikaansch leger is gisteravond, zoowel in het Huis van Afgevaardigden als in den Senaat, aangenomen met overweldigende meerderheden, welke dui delijk het vaste voornemen bewyzen van het volk der Vereenigde Staten, gelijk dit is verte genwoordigd door het Congres, om alle kracht aan mannen waarover het de beschikking heeft, op te offeren om in dit groote conflict een be slissende overwinning te behalen. De zooeven aangenomen maatregel strekt om het staande leger te vergrooten tot 287.000 man ea de landweer tot 625.000 man. Yoorts aanvaardt het voor de Vereenigde Staten de theorie en het stelsel van den dienst licht, hetwelk voor Amerika een verandering beteekent, welke gelijk staat met een omwen teling- De wet houdt een stelsel in van loting uit uitgelezen groepen, waardoor manschappen, die bepaalde categorieën van werkzaamheden ver -richten door de regeering kunnen worden ver kregen. De president is gemachtigd om 500.000 man dadelijk te. laten opkomen en 500 000 later boven de zooeven gemelde vergrooting van het leger en de landweer. In totaal maakt deze wet het mogelijk een leger op de been te brengen van naar schatting 2 millioen man, gedurende het eerste jaar na aanneming der wet. Dit alles is tot stand ge bracht in de korte periode sinds de feitelyke verklaring van den staat van oorlog met de Duitsche regeering. t De aanneming in den Senaat geschiedde met 81 tegen 8 stemmen en in het Huis van Afge vaardigden niet 397 tegen 24 steromen. De maatregel was ontworpen door het depar. tement van oorlog, hetwelk er op is voorbereid om hem onmiddellijk in werking te doen treden. De Britsche en Fransche missiën, welke zich thans in dit land bevinden, zijn met de grootste geestdrift ontvangen, en zijn thans aan het beraadslagen met de regeering over de meest voordeelige wijze om de Amerikaansche hu p bronnen op militair, financieel en economisch gebied te benutten. Het congres der Vereenigde Staten heeft reeds machtiging verleend tot een uitgaaf van 7 billioen dollars en een uitgifte van obligatiën staat op het punt in verband hiermede te geschieden De secretaris van de Schatkist heeft de volgende mededeeling ge £aan Secretaris Mc Adoo heeft besloten, dat de groote uitgifte van obligatiën, welke hij weldra publiek zal beginnen aan te bieden, CHILI EN DÜITSCHLAND. Wolff seint uit Berlijn Hier is er niets van bekend, dat de gezant van Chili zijn pas heeft aangevraagd. ^t.t.iürt.FI nieuws. In Griekenland is weer een kabinetscrisis ont staan. Zaimis heeft de vorming van een kabinet op zich genomen. Volgens berichten via Zwitserland heeft de afgevaardigde Tissier bij de Fransche Kamer een rapport ingediend over den duik bootoorlog. Hy zegt dat tot einde 1916 3ys millioen ton scheed- ruimte in den grond is geboord, waarvan 1.'>28 000 in 1915 en 2.168.000 in 1916. Voor 1917 schat hij de scheepsverliezen op 6 millioen ton. Dat de duikbootbedreiging ernstig is kan derhalve met worden ontkend. Tissier vindt dat de ministers van marine n et genoeg hebben gedaan om het gevaar het hoofd te bieden en hy bepleit kon- vooieering der koopvaaaders door de gezamenlijke ententevloten. Naar de Britsche admiraliteit meedeelt, is het Engeische transportschip ®Arcadian« dat troe pen vervoerde, den 15den Ap-il is het oosten van de Middellandscbe Zee getorpedeerd en it> vjjf minuten gezonken, 279 opvarenden worden ver mist en zijn vermoedelijk verdronken. R uter seint uit Londen Een Duitsch zeevliegtuig van het nieuwste type is in de Noordzee gevonden en naar een haven in Kent overgebracht. Uit Berljjn Gisternacht is een vijandelijke torpedo motor boot door onze voorpostschepen voor de Vlaamsche kust in den grond gehooid en een tweede zoo zwaar beschadigd, dat ze waarschijnlijk eveneens vernietigd is. Naar de "Neue Freie Presse" verneemt, heeft tijdens het verblijf van den Turkschen grootvizier, Talaat pasja, te Weenen, tusschen den grootvizier en graaf Czernin een zeer intiem gesprek plaats gehad. De algemeene toestand en alle hangende kwesties werden aan een uitvoerige bespreking onderworpen, waarbij volkomen overeenstemming werd geconstateerd- houding daartegenover scherp afbakent, in breede kringen van het Duitsche volk ernstige ongerust- L:J verwekt, daar zoo'n vrede wel aan interna- aan het r- ini.„ - - bekend zal staan als „vryheidsleening van 1917 schatting worde gesloten, heeft bij ontstentenis Het geld, door deze leening op te brengen, dient P vinden weike „meer" afdoende van een verklaring, waarin de rijkskanselier zijn 0IQ 00rj0g te voeren tegen de autocratie. Het strekt om de ziei te vormen van den stryd in I verzon het belang van een vrije regeering. Waar de uitgifte van deze leening den eersten stap zal uitmaken van de Vereenigde Staten voor het voeren van den oorlog, is het aangewezen haar uit te geven in naam der vrijheid. DÜITSCHLAND EN ARGENTINIË, Men meldt uit Parijs Ten gevolge van het door de Argentynsche regeering ingediende protest over de torpedee- ring van het Argentijnsche stoomschip Monte- protegido, heeft de Duitsche regeering zich be reid verklaard verontschuldigingen aan te bie den en een schadevergoeding te geven. De Ar gentijnsche regeering heeft verder geëischt, dat voor de slachtoffers van deze ramp te Buenos Ayres een openbare plechtigheid zal worden gehouden, waarbij het diplomatieke korps te genwoordig zal zijn en dat in de Duitsche ha vens saluutschoten worden gelost ter eere van de Argentijnsche vlag heid tionale stelregels, niet echter aan de levensbe heeften van het Duitsche volk zou beantwoorden, Is de rijkskanselier bereid, uitsluitsel te geven, hoe hy over dat besluit denkt? DE CONFERENTIE TE STOCKHOLM. Reuter seint uit Londen Vandervelde, voorzitter van het Internationaal Soc. Bureau, spreekt ten stelligste bet bericht tegen, dat hij met zijn secretaris Huysmans naar Stockholm vertrekt, om deel te nemen aan de socialistische conferentie te Stockholm op 15 Mei- De conferentie te Stockholm is bijeengeroepen op eigen initiatief van de Nederlandsche gedele geerden, die voor den duur van den oorlog waren toegevoegd aan het uitvoerend comité der Inter nationale. Noch de president van het Int. Soc. Bureau, noch de twee andere permanente leden van het De Kamer, gehoord het verhandelde in het comité-generaalvan oordeel, dat er onderdeden in s Lands weer baarheid zijn, die meer afdoende verzorging vragen, gaat over tot de orde van den dag. (Motie Scheurer en Voort van Zijp). In Mei legt elk vogeltie een ei. Maar dit ei van 2 Mei is een vreemd broedsel. Het moet erkend: vreemd om de schaal, vreemd om den inhoud. De schaal, de vorm. Blijkbaar is het een uit vloeisel van den eierstok-.Comité-Generaal. Wat is dat voor een eierstok Wij weten het niet, of wat hetzelfde isals wy 't wisten mogen wij t niet zeggen. Maar slaan wij het ei openstroomt er wan trouwen of vertrouwen uit? De bedoeling zal wel wantrouwen zijn, maar wat een vertrouwen spreekt uit deze motie, die slechts „onder- deelen" verzorging vragen! Zou het ooit anders mogelyk zijn En wat Is méérafdoend Iets Is afdoend Oj niet, maar juist en alléén bij afdoend komt het woordje „méér" niet van pas. Een vreemd gebroed, inderdaad. Waarom niet eenvoudiger en juistervan oordeel, dat 's Lands weerbaarheid meer (of betere) verzorging vereischt. Dat is iets. Dat is wantrouwen 18 karaats. Dat zyn keisteenen van waarheden waar men iemand mede dood kan gooien. Maar het veêiig windei boven bekeken is geen projectiel, het is een schuchtere imita tie, haast parodie op een machtig struisvogelei wat aan kan komen. Het was geen ei. Alleen het .struis vogelt je" bleef over. Leven kón er dus niet in geblazen worde* De lijkkleur was al zichtbaar bij de geboorte: Een volgende keer dus beter Want het moet daarheen. Waarheen In allen gevalle: heen. Heen moet hij, die noch het vertrouwen van het leger, noch van de Kamers, truurMAdden. t19 AMTj-RTCA. - O' u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1