„St. CECILIA". Groot Concert Jansen Wouterlood. Groote Markt 35. INCASSO-BANK. A.H.BREIJS&Zon6n C. VAN PELT Czn SINGER traajj; Openbare Vrijwillige Verkooping. Woonhuis, Huis, Zondag 13 Hei u. Emmy v. 1 taj-Kloos, Jan van Bijstel, Nieuwe Sclielaiscle Courant. in Rekening-Courant. Condities nader overeen te komen. Maapersterkende Slijmafdrijvende Pillen li Grint- en Zandhandel, NAAIMACHINES. L. MEIJER. In onze Vroedschap* Advertentiën. Wannenzangvereeniging in de gehoorzaal van den R K. Volksbond, Lange Haven Amsterdam, Almelo, Dordrecht, ROTTERDAM, Leuvehaven W.Z. 103. ut dit Fabrieks merk Sleeperii. - Goederenvervoer. - ROTTERDAM. - HOOFDKANTOOR: Dtjkstraat 78-82, Speelmanstraat 99—107. Tel. 100003—'04. Rolwerk No. 1, Tel. 6185-'86. Oostmaaslaan 85, Tel. 3894. Aelbrechtskade 183—187, Tel. 7954. 663o 25 Zaandamsche Tafelbeschuit, Dagelijfe yersche Beschuitbollen. Fijn Witbrood, 10% korting voor vaste afnemers Electrische Bakkerij. Firma F. J. SMIT. r SINGER- NaaimachiöeS Depóts alom. Nieuwe Binnenweg HL b/d Matbenesseriaan, van brandgevaar en ter regeling van het blus- schen van brand. De Tol op denVlaardingerDijk. De heer D i n k e 1 a a r zegt, dat zooals be kend is. de gemeente Vlaardingen de tol aan den Vlaardinger Dijk heeft gepacht. De Gemeen teraad van Vlaardingen heeft een verordening aangenomen waarbij bepaald is dat arbeiders en schoolkinderen, die hier werken of ter school gaan zijn vrijgesteld van tolgeld. De Schiedam- sche arbeiders moeten nu echter dubbel betalen. Vroeger betaalde de arbeiders die dagelijks heen en weer gingen. 50 ets. per week. Die week abonnementen zijn nu afgeschaft en thans moe ten zij 1.20 p. week betalen. Spr. vraagt of het College zich niet in ver binding kan stellen met den Raad van Vlaar dingen om voor de Schiedamsche arbeiders de zelfde voorrechten te verkrijgen. De Voorzitter zegt, dat hij zich in verbinding zal stellen met het college van R. en W. te Vlaardingen. De openbare zitting wordt gesloten. De Raad gaat nu in comité generaal. Absentisme. Bedeeling of niet Bouwvereeniging „St. Jozef. De Schoonheidscommissie. Een belangrijke beslissing. Het Havenreglement. Particuliere havens. Straatnamen. Van de 23 vroede vaderen, die Schiedam telt waren er bij opening der zitting slechts 12 pre sent. Het absentisme schijnt hier ter stede aanmerkelijke proporties te gaan aannemen. De voorstellen, welke behandeld zouden worden, waren nu juist niet van dien aard, dat onze vroeden de agendapunten als „quantité négligable" konden beschouwen. Een betere opkomst onzer vroeden is in de toekomst zeer gewenscht. Vóór we Dinsdag tot behandeling der gewone agendapunten overgingen, ontlokte h6t voorstel van den voorzitter, om den prijs der porties eten in de centrale keuken te verlagen, eon vrij omvangrijk debat. Het débat had echter bitter weinig om 't lijf. daar het ten slotte Jhierop neerkwam, of door de aanvaarding van een bijdrage van het Kon. Nat. Steuncomité in de meerdere kosten door de verlaging van den verkoopprijs ontstaan, de centrale keukens het karakter van bedeeling zouden gaan aannemen. De heer Koopmans, die nogal dikwijls vragen stelt, had ook deze vraag opgeworpen. Na hef debat was 't hem pas duidelijk, dat er door de aanvaarding dier bijdrage absoluut geen bedee- lingsinstituut in het leven wordt geroepen. Voor de overige Raadsleden bleek het voor stel des voorzitters en de gevolgen daarvan duidelijk genoeg; het ging er zonder hoofde lijke stemming door. Vroede Korpel stelde al vast in het vooruit zicht dat in de toekomst het eten per auto zal worden thuisgebracht. De Raad lachte er eens hartelijk om. De bouwvereeniging „St. Jozef heeft de ge vraagde verhooging van voorschot en bijdrage gekregen en bovendien is haar vrijstelling ver leend van de verplichting de straathoeken af te ronden. Wat dit laatste punt betreft had de wethou der van gemeentewerken, de heer v. Westen dorp, slechts een vraag te beantwoorden van den heer v. d. Hoek, betreffende de inwinning van het advies der Schoonheidscommissie. Wij zouden nu die commissie weer in den Raad blijkbaar als een officieel adviseerd college is beschouwd, toch wel eens de vraag willen stellen: Wat voor waarde hecht men toch aan haar advies? Die commissie draagt absoluut geen officieel karakter. Zij bestaat uit de heerenW. van Boven, Den Haag; J. Herman de Roos, Rotterdam A. v. d. Lee, Delft; Albert Otten, Rotterdam (voorzitter)den directeur van gemeentewerken en den inspecteur van het bouw- en woning toezicht. De commissie wordt door de menschen, die bouwplannen bij het Gemeentebestuur inzenden, zoo wat als het vijfde rad aan den wagen be schouwd. Het o.i. zeer gevaarlijke van het heb-' ben van d i e commissie is, dat zij geheel los staat van eenig publiek overheidsorgaanhaar doel en taak is in geep officieele verordening of reglement behoorlijk omschreven. De Raad wachte zich er dus wel voor, aan de adviezen van die commissie een officieel karak ter te geven. Zij beteekenen niet veel meer dan het advies van den eersten de. beste architect en de aanwezigheid van twee gemeenteambtenaren in de commissie waarborgt te meer nog geen absoluut objectief, onbevangen oordeel over de aan haar ter beoordeeling voorgelegde bouw plannen. Een zeer belangrijke beslissing nam onze Vroedschap ten opzichte van openbare spelen of sportoefeningen des Zondagsmorgens op In huur uitgeven gemeentelijke terreinen. De Gymnastiekvereeniging „T.H.O.R." (onder- afdeeling Volkshuis) wenschte het sportterrein aan den Havendijk des Zondagsmorgens te bespelen. Nu bestaat in onze stad de goede oude ge woonte om op gemeenteterreinen openbare spelen e.d. des Zondagsmorgens dus in den kerktijd niet toe te laten. Het bestuur van het Volkshuis heeft blijkbaar „T.'HO.R." als proefkonijntje gebruikt om te zien of Schiedams Raad in meerderheid nog voldoende sterk is, teneinde die beperkende bepaling te kunnen handhaven. Het Volkshuisbestuur heeft nu wedervaren, dat Rechts in Schiedam nog steeds trouw waakt voor de hooge beginselenZondagsrust en Zon dagsheiliging. De voorzitter verdedigde het standpunt van de meerderheid van het College van B. en W., die bij het toestaan van het verzoek van „T. H O. R." voorzag dat daarmede het eerste schaap over de brug zou worden gebracht. Met 9 stemmen vóór en 7 stemmen tegen vereenigde de Raad zich met het afwijzend praeadvies van B. en W. De geheele Rechterzijde stemde vóór, alsmede de twee „wilden" v. d. Zee en v. d. Tempel. Vroede Korpel kon zijn woede over dit besluit niet verkroppen en riep nijdig (doelend op de twee „wilden"): „volksverraaiers" De herziening van het Havenreglement is in deze zitting eindelijk in behandeling kunnen komen. Verschillende wijzigingen van meer of minder beteekenis zijn in het ontwerp door den Raad aangebracht. De allesbeheerschende en buitengewoon ge wichtige kwestie betreffende particuliere havens op Schiedams territoir werd door wethouder Goslinga op het tapijt gebracht. W« verheugen ons dat wethouder Goslinga die kwestie in den Raad aan de orde heeft gesteld. Toen destijds de Raad voor de beslissing werd gesteld voor den verkoop van gemeentegrond aan de firma Wilton, hebben wij met klem gewaarschuwd voor het gevaar dat de gemeente Schiedam dreigt, indien binnen haar grondge bied aan particulieren gelegenheid werd geboden als havenexploitanten op te treden. De havenexploitanten zouden immers in de toekomst de vruchten plukken en de gemeente kan voor de niet geringe lasten opdraaien. De geleidelijke uitbreiding van de industrieën in onze stad brengt de gemeente natuurlijk ook wel zware lasten mee, maar dat is nog heel iets anders dan een reusachtige onderneming binnen de stadsgrenzen toe te laten, die maar vrijelijk, zonder zorg voor de enorme kosten wegens uitbreiding van politiepersoneel, havendienst, sanitairen en geneeskundigen dienst, straataan- leg en wat niet al meer, een haven gaat exploi- teeren grooter dan alle groote havens onzer stad bij elkander. Wanneer eenmaal zoo'n wereldonderneming zich in Schiedam gaat vestigen, is dé gemeen telijke overheid verplicht er voor te waken, dat die onderneming zich zal onderwerpen aan de voorschriften, die de overheid zal geven in het algemeen belang en met het oog op de volks gezondheid,' publieke veiligheid enz. De kwestie der particuliere havens heeft men willen regelen in art. 46, luidende aldus: „Het is verboden een haven voor publiek ge bruik aan te leggen of een haven voor het pu bliek gebruik open te stellen. Elke haven wordt geacht voor publiek gebruik bestemd te zijn tenzfj z(j uitsluitend dient ten behoeve van een aan de haven gelegen indus- trieele onderneming". Wethouder Goslinga stelde een andere*redac- tie van dit artikel voor, waardoor de bezwaren tegen particuliere havens voor een groot deel ondervangen kunnen' worden. De door den heer Goslinga voorgestelde re dactie van het artikel luidt aldus: „Het is verboden een haven aan te leg- „gen zonder vergunning van den Gemeen teraad. „De Gemeenteraad kan aan het verlee- „nen der vergunning voorwaarden verbin den, en indien de ondervinding de nood zakelijkheid daarvan mocht aantoonen aan „den concessionaris nieuwe voorwaarden „aanleggen." Over deze belangrijke wijziging van art. 46 zal de Raad in een .volgende zitting een beslis sing moeten nemen. Op aandrang van den voor steller werd nu een stemming vermeden opdat de Raad zich des te beter rekenschap kan ge ven van zijn houding in deze. Begrijpt de Raad de gewichtige gemeentebe langen, die hier op het spel staan, goed, dan kan hij haast niet anders handelen dan deze zeer gelukkig gekozen wijziging in het concept aan brengen. Schiedams vroeden hebben in deze zitting het voorstel van B. en W. om een nieuwe hoofd straat „Admiraal De Ruyterstraat" te noemen zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Blijkbaar konden zij zich best vereenigen met het denkbeeld van B. en Wdie het „niet on aardig" zouden vinden als Schiedam in de buurt van het Sterrebosch een zeehelden wijk krijgt. Onze vroeden waren vergeten dat in de Gor zen reeds jaren geleden een begin is gemaakt om daar een zeeheldenbuurt te vestigen. Piet Hein viel toen het meest in de smaak. In het Sterrebosch krijgen wij dus Zeehelden buurt no. II. Zal het hier ook weer bij één naam van onze 17e eeuwsche grootheden blijven Aan de Schiedamsche beroemde historische figuren denken wij tegenwoordig niet meer. Zeeheldenbuurt, Uit vinderswij k e-d. klinkt in veler ooren voornamer. Het is grootsteedsch. Toonen wij ons echter juist door die na-aperij niet klein De Notaris H. B. E. BLAISSE te Schiedam, zal op Vrijdag 18 Mei 1917, des voormiddags 11 uur bij veiling, en ep Zaterdag 19 Mei 1917, des avonds 8 usr bij afslag, telkens in bet Gebouw „ODÉON", aan de Tuinlaan te Schiedam, in het openbaar verkoopen Een goed onderhouden met open plaats, te Schiedam, Boterstraat no 37, kadaster Sectie B. no. 578, groot 70 centiare. Het huis bevat beneden: 2ka mers, keuken, bijkeuken en kel der, boven3 kamers en daar boven zolder, is van gas- en waterleiding, vaste kasten en verdere gemakken voorzien. Grondbelasting f 15.25. Straat belasting t 7.12. Een goed onderhouden te Schiedam, Heerenstraat No. 7, kadaster Sectie B. No. 3060, groot 23 centiare. Verhuurd voor f 1.60 per week. Grondbelasting f 4.21. Straat belasting fl.96. Aanvaarding en betaling der kooppenningen 18 Juni 1917. De perceelen zjjn te bezichti gen Dinsdag 15 en Woensdag 16 Mei 1917, van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur, op vertoon van een toegangsbewijs, afgegeven door genoemden Notaris, ten wiens kantore, Nieuwe Haven No. 149, nadere inlichtingen te bekomen zijn. Onderafdeeling: van den Ned. R. K. Volksbond, Afd. SCHIEDAM. Directeur De Heer H. A. M. VEUGELERS. met vereerende medewerking van Mevr. SOPRAAN en den heer HELDEN-TENOR, Maagdenburg. Bewjjs van toegang le Rang 60 Ct. 2e Rang 35 Ct. Verkrijg baar waar biljetten geplaatst zjjn en des avonds aan de zaal. Plaatsbespreking op den dag van het Concert van des mid dags 1 2 uur 5 Ct. per plaats. Vleugel uit bet Magazijn van den Heer D. VAN GESSEL, Rotterdam. 6843 37 Het beste adres voor: Jenever, Oude Jenever, Citroenjenever, Brandewijn, Cognac, Boerenjongens, Boerenmeisjes, LIMONADES (merk Van Katwijk Verlouw) f 0.80 per flesch, fl.per Liter. Wijnen, Likeuren enzj Adverteert in de Volgestort Kapitaal f 10.000.000. Reserve f 1.664.000* van L. J. Grootendorst, Apotheker, Utrecht. Deze vermaarde Pillen hebben de eigenschap de Maagpijn en Slijm weg te nemen en de aanwas van gal te voorkomende bijzon der gunstige werking, cjie zij op de maag uitoefenen, doet de spijs vertering bevorderen en den eetlust opwekken. Als zuiverings- of pur geermiddel kunnen die pillen niet genoeg aanbevolen worden, daar zij door hunne zachte werking volstrekt geen onaangenaam gevoel veroorzaken en men in staat blijft zijne gewone bezigheden te ver richten. Verkrijgbaar 27| Ct. het ver zegelde doosje met gebruiksaan wijzing te Schiedam bij de Heeren KAPPELHOF HOVINGH en P. J. VAN DER SMAN. Eischt vooral merk „Grootendorst". 6981 Aelbrechtskade 183—187, voorm. DELFSHAVEN, uit Nederlandsche Bos- schen, in elke hoeveel heid, bij Boterstraat 60-62. Tel. 481. Dit hout is nog geheel vrij van de Distributiewet. 6861 15 ailes Dit ééne woord zegt wanneer er sprake is want SINGER-Naaimachines J een Eerste-Klas Fabrika#4' ,ffi meer dan alle huishoudelü zich reeds meer dan 'o eeuw voor industrieel werk met roeo1 handhaafd heeft. kunt U krijgen in al oflZ winkels, die men aan uithangbord kan kennen- 6191 UITKNIPPEN e" -BEWAREN voos o»* PRIJSVRAAG JÉ. (jenukkeip X ItfAhnp- Lr vooruAA^ FOTOGRAAF, ROTTERDAM* Telef. 9376. Ateliers geljjkyloc19; Halte lijn 8 tusschen S® levenstraat en van 8p straat. Zuiverheids^aranfcie. voor iÜSSL9^ 5893 60 OP te „nrtruAAfO1"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 6