Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws* De bij het gevecht van gister om den top van hoogte 2105 en de loopgraaf bij Costone dei Ponari gemaakte 936 gevangenen beboeren tot verschil lende bataljons van de keizerlijke jagers en de bergtroepen. Onze troepen streden met niet te overtreffen bravour. De roem, den Ortigana be houden te hebben tegen de tegenaanvallen van den vjjand, onder hevig artillerievuur van alle alle kaliber, komt aan de Alpentroepen van de 42e divisie, aan de brigade uit Piemont en ber- saglieri toe 145 vliegtuigen namen aan het gevecht deel. Er zijn ongeveer 400 groote torpedo-granaten geslingerd. Twee onzer vliegtuigen zijn door geschut van den vijand licht beschadigd; DE OÈCONOMÏSCHE TOESTASD v. ENGELAND Het Londensche weekblad World" bevat een artikel van de hand van den Engelschen eco noom William Jeffries, waaraan het navolgende ontleend wordt: „Melk en steenkool zullen waarschijnlijk de beide levensbehoeften zijn. die in den komenden herfst en winter het publiek het meest zullen verontrusten. De moeilijkheden, die de brood voorziening met zich brengt, zijn wellicht nog te ondervangen, doch het is zeer de vraag of wij er in zullen slagen afdoende maatregelen tegen het gebrek aan melk te treffen, wat echter met het oog op het welvaren der kin deren voor Engeland een levensbelang is. Het Ministerie van Landbouw heeft den melk prijs op 6 pence per liter bepaald, ten einde dit voedsel binnen het bereik van het armere ge deelte der bevolking te laten. Doch wat doet thans de boer? Hij rekent uit, dat eene melk koe hem 28 waard is, terwijl eene slachtkoe hem 38 kan opbrengen. Aldus voeren de boeren hunne koeien naar de slachtplaats. Dit is nu wel heel voordeelig voor de boeren, doch het algemeen welzijn wordt er door bedreigd. Het is een publiek geheim, dat in het Mini sterie van Landbouw gedurende de laatste weken min of meer een paniek heeft geheerscht. Voor diegenen, die gelegenheid hadden een blik achter de schermen te werpen, was het besluit om den melkprijs gedurende de zomermaanden op 7 pence te verhoogen, dan ook geenszins eene verrassing. Natuurlijk heeft het publiek hiertegen op uitgebreide schaal geprotesteerd, doch indien de Regeering zich niet bereid toont, de geheele melkproductie van het land over te nemen, en den veeverkoop te controleeren. zal het onmogelijk blijken de wet van vraag en aanbod te beïnvloeden.- Steenkool is het andere groote vraagstuk. De grootere steden zitten vrijwel zonder steenkool. Verscheidene handelaren weigeren verdere orders aan te nemen, en aangezien de handelareH, die nog over eenigen voorraad beschikken, van de Regeering instructies hebben gekregen, reserves aan te leggen, is het zeer de vraag of zelfs de steenkool waaraan dringende behoefte bestaat, kan worden afgeleverd. Het armere gedeelte der bevolking, dat niet in de gelegenheid is, kolen op te slaan, zal zeer stellig zonder brandstof zitten. Het is wel wat bevreemdend, dat de kolenvoorraad tot niets is verminderd, terwijl, naar wij gelooven, de productie niet is terug gegaan. Oogenblikkelijk is niet na te gaan wat de oorzaken van het tekort feitelijk zijn. Of dit moet worden toegeschreven aan gebrek aan arbeidskrachten onvoldoende transportmiddelen, beperkte productie, dan wel aan een stijgend verbruik in de fabrieken. Indien wij het graanvraagstuk tijdig onder de oogen hadden gezien, zou men zich thans minder in moeilijkheden bevinden. Laten wij dus ten aanzien van melk en steenkool niet een zelfde blunder maken, want deze beide levensbehoeften zijn onmisbaar en wanneer de Regeering niet tot het volle bewustzijn harer verantwoordelijk heid komt, zullen zich later moeilijkheden van een ernstig karakter voordoen. DE TOESTAND IN RUSLAND. Berichten uit Petrograd eu Haparanda gewagen van onrustbarende verschijnselen van anarchie in het Russische rijk. Een Reuter telegram meldt daarover De vele moorden en diefstallen, die door in vrijheid gestelde misdadigers, die aan den op roep otn in dienst te treden niet hebben voldaan en door gewapende anarchisten werden bedreven, hebben het noodig gemaakt den staat van beleg voor Tomsk af te kondigen. Naar vernomen wordt, zou er een samen zwering in voorbereiding geweest zijn, die ten doel had, de banken en magazijnen te plunderen en de leiders te vermoorden Meer dan 1500 personen, wien amnestie was verleend, zijn opnieuw gevangen genomen, waarvan 800 op plaatsen, die geregeld door misdadigers bezocht werden. De arrestanten boden eenigen weerstand, met het gevolg, dat 20 personen gedood en een aantal gewond werden. De spoorwegarbeiders van de lijn St. Peters burgMoskou hebben den arbeid neergelegd zonder af te wachten, tot welk resultaat de verzoeningscommissie, die de eischen van het spoorwegpersoneel onderzoekt, zou komen. Volgens de „Kölnische Zeitiing" verneemt de „Corriere della Sera" uit St. Petersburg In Rusland neemt de vredespropaganda hand over hand toe. Uit gevangenkampen in Duitsch- land en Oostenrijk ontvluchte gevangenen trachten de gemoederen ontvankelijk te maken voor verbroedering aan het front en een afzon derlijken yrede. De richting van de uiterste nkerzyde vindt daarin krachtigen steun. Agen ten van Lenin zijn over het heele front verdeeld. Het voorloopig bewind zoekt steun bij het congres der Kozakken. Op de eerste bijeenkomst van het congres van afgevaardigden der Kozakken te Petrograd, waren o.a. vele leden van de Doema en van den Raad van State aanwezig. De voorzitter, het Doemalid Savateieff, maande de Kozakken aan om den buiten- en den binnenlandschen vijand te bestrijden- De afgevaardigden van het eerste regiment der Don kozakken eischten krachtiger maatregelen tegen de propaganda van Lenin en de andere anarchisten, en noemden ze de ver raders en de moordenaars der jonge vrijheid. Zij verzoeken de voorloopige regeering om een bijzonder Kozakkenleger te vormen, dat bereid zal zijn om op het veld van eer te sneuvelen. Rodsjanko hield daarop een vurige toespraak en zeide de kozakken niet te willen beleedigen door toespelingen te maken op den afzonderlij ken vrede Slechts een overwinning kan een waardigen vrede aan het land verschaffen Al len moeten zich vereenigen om de eer en de rechten van het vaderland te verdedigen. De gewezen Minister van Oorlog, Goetsjoff, zegt, dat het congres der kozakken een keer punt zal vormen en alle klassen weer met va derlandsliefde zal bezielen, waar dit gevoel door verraders is vertroebeld. Men zal den oorlog tot het einde voeren en Rusland zal met zijn bond- genooten de vredesvoorwaarden voorschrijven- Een reeks andere vurige redevoeringen wer den uitgesproken door vertegenwoordigers van Frankrijk, Roemenie, Servie en Belgie. De aan wezigen hoorden ze staande aan met den groot sten geestdrift. De minister voor de proviandeering, Pesjekho- -nof, opende gisteren de vierde bijeenkomst van het algemeen comité voor de proviandeering met een redevoering, waarin hij uiteenzette, dat het met de proviandeering van het front en van de bevolking veel beter gaat dan vroeger- De minister verklaarde, dat in den loop van de maand Mei het transport van graan zeer be* vredigend was. Het vervoer langs de waterwe gen blijkt uitstekend te gaan. In Finland is de toestand echter ongunstig, wat de levenmiddelen-voorziening betreft. Berlinske Tidende verneemt uit Haparanda De Finsche senaat deelde aan de Russische re geering mede, dat Finland door hongersnood bedreigd wordt. Daar onlusten te vreezen zyn> is het noodig om het vraagstuk der levensmid delen voor Finland te regelen. Of Finland moet uit Rusland graan ontvangen, of Rusland moet zijn troepen uit Rusland terugroepen. Het s.s. „Boeton". Men meldt uit IJmuiden Het Nederlandsche stoomschip sBoeton", een vrachtstoomschip van de maatschappij Nederland, is hedenmiddag van Rangoon te IJmuiden binnen gekomen met een volle lading rijst. Gerapporteerd werd, dat het stoomschip ter hoogte van Egmond werd aangehouden door middel van waarschuwings schoten door een groot model duikboot, die later bleek van Engelsche nationaliteit te zijn. Van de duikboot werd een onderzoek naar scheepspapieren geëischt, waarbij den duikboot-commandant bleek; dat de «Boeton" ter onderzoek geen Engelsche haven had aangedaan. De duikboot-commandant meende daarom, dat een onderzoek nog diende te geschieden en gelaste, dat het stoomschip naar de Downs moest volgen. Reeds op weg daarheen naderden twee groote Engelschen torpedobooten, die in overleg met den duikboot commandant een nader onderzoek instelden. Toen daarbij bleek, dat de scheepspapieren in orde waren en de lading in een neutraal schip voor een neutraal land bestemd was, verkreeg de «Boeton" vergunning haar reis naar IJmuiden voort te zetten, waar het schip met ruim een uur vertraging aankwam. Telegrafie. By Kon. besluit van 20 dezer is, met ingang van 1 Juli, bevorderd, tot hoofdingenieur direc teur der telegrafie A. E. R. Collette, thans hoofdingenieur der telegrafie. De Zesvisscherjj. Het hoofdbestuur van de reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft van het Engelsche gouvernement telegrafisch mededeeling ontvangen, dat het geheel accoord gaat met de overeenkomst tusschen de Duitsche regeering en de reedersvereenigingen, voor zoover betreft de regeling van de verschvisscherjj. Ten aan zien van de regeling voor de uitoefening van de Nederlandsche haringvisscherij worden de on- dei handelingen met de Engelsche regeering nog voortgezet. Van den uitslag van deze onderhan delingen hangt het instandhouden der Duitsche overeenkomst geheel af. In ieder geval zal voor 1 Augustus van uitoefening der haringvisscherij geen sprake kunnen zjjn. Maximumprijzen voor azijn. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft lo. vastgesteld de volgende maximumprijzen voor azijn, al dan niet gepasteuriseerd, te weten voor Azjjn van ten minste 4 pet. tot en met 6 pet. watervrjj azijnzuur (z.g. wijn-azjjn groot en tus schen handelprjjsa. bjj afname per 1/1 anker van 40 L. of minder 13 ets. per L.b. bij afname per 1/1 H.L. 12} ets per L.c. by afname per 1/1 oxhoofd-fust van ten minste 220 L. 12 ets per L. Kleiohandelprijs16 ets. per flesch eener inhouds maat van ten minste 7.5 d.L. Azyn van ten minste 3 pet. watervrjj azijnzuur (z.g. bier-azjjn) groot en tusschenhandelprysa. bjj afname per 1/1 anker van 40 L. of minder 10 ets, per L.b. bjj afname per 1/1 H L. fust 9} ets. per L.c. bij afname per 1/1 oxhoofd-fust van ten minste 220 L. 9 ets per L. Kleinhandel- prijs 12 ets per flesch eener inhoudsmaat van ten 7.5. d.L.2 ets. per d.L, bij verkoop bij mindere hoeveelheid dan per flesch van ten minste 7.5 d.L.; 2o. bepaald a. dat de sub lo. vermelde maximumprijzen zullen gelden exclusief fust, of flesch, of verpak king, doch zonder dat eenige andere kosten mogen worden in rekening gebracht b. dat de sub lo. genoemde maximumprijzen ook zullen gelden voor azijn van hooger gehalte, onverschillig onder welken naam die azijn in den handel wordt gebracht, doch alleen gedurende den termjjn, dat door den minister van landbouw, njjverheid en handel in de. Nederlandsche Staats courant zal zjjn bekend gemaakt, dat bier- en wijn-azjjn niet in voldoende hoeveelheid ter be schikking van het binneniandsch verbruik staat; c. dat de groot- en tusschenhandelpryzen zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. (Stct.) Aardappelen en groenten. In Den Haag is eergisternamiddag een verga dering van tuinders uit verschillende streken des lands gehouden. Langdurige besprekingen werden gevoerd over de tegenwoordige regelingen, door de verschillende lichamen veor den verkoop ge steld. In krachtige woorden werd geprotesteerd tegen de regeling ten opzichte van de aardappelen, waarbij prjjzen zjjn vastgesteld, die, zoo werd er gezegd, het wroeten niet loonend zullen maken. Uit den warwinkel van besluiten is ten slotte geen wjjs meer te worden. Den 18den Juni moch ten de aardappelen vervoerd worden, mits voorzien van consentde 19den kwam er weer de mede deeling dat het vervoer van de eene gemeente naar de andere niet mocht plaats hebben. Was aanvankljjk bepaald, dat er van de aangevoerde hoeveelheden 50 pet. voor het binnenland en 50 pet. voor het buitenland mocht worden geveild, en dat de prjjzen zouden zijn 11 cent voer het binnenland, 16 cent voor overzee en 18 cent voor overland, en dat voor de poters 9 cent voor het binnenland zou worden betaald, toen men met veilen zou aanvangen, kwam het telefonische bericht 75 pet. voor het binnenland moest worden bestemd. De opmerking werd gemaakt, dat de adviseurs der regeering in Maart de tuinders ge ruststelden met de verklaring dat de geheele aard appelregeling in orde was, terwijl nu bljjkt, dat dit niet zoo is. Eenparig was men van oordeel, dat teelders voor deze prijzen in geen geval zul- 'en rooien, welk standpunt aan de leden van de betreffende vereenigingen zal worden medegedeeld. Met de groenteprijzen is het, zoo werd er ge zegd, al niet beter gesteld. Algemeen verwierp men elke regeling, in de overtuiging, dat het uit. eenloopen van de artikelen een regeling niet toe laat maar in elk geval werd het noodig geacht, dat er hoogere prjjzen zouden worden betaald, dan wel, dat men de kweekers gelegenheid gaf, zelf in te zouten of te drogen. In scherpe bewoordingen werd het optreden van den Nederl. Tuinbouwraad becritiseerddie met zjjn adres, dezer dagen aan de Tweede Kamer vei zonden, eenige maanden te laat zou zjjn gekomen. Brandstof. De brandstoflencom missie te Hengelo heeft zich tot den minister van landbovw gewend met het verzoek, maatregelen te nemen om bosschen, welke daarvoor in aanmerking komen, oordeel kundig van het overtollige hout te ontdoen en dit als brandhout tegen billjjkea prjjs te distri. bueeren. Aardappelen oogst 1916. Naar het Hbld. meldt, zal geen distributie van regeeringswege meer plaats hebben. De kleine partijtjes, die misschien hier en daar nog bjj de boeren zjjn, kunnen, tegen de vastgestelde maxi mumprijzen, onderhands worden verkocht. De regeering heeft alleen nog de beschikking over een partjj, die bestemd is naar Engeland uitge voerd te worden. Titaan-ij zerzand. Bij de behandeling der Indische Begrooting voor 1917 werd door de Eerste Kamer in het Voorloo pig Verslag de vraag gedaan of de minister reeds iets kon mededeelen over de verwerking van de op Java voorkomende titaan-jjzerertsen, waai voor zich, onder leiding van prof. Vermaes, hier te lande een syndicaat schjjnt gevormd te hebben. In de Memorie van Antwoord deelde de minister van koloniën mede, dat het hem niet onbekend was, dat zich hier te lande een syndicaat tot het nemen van proeven voor de verwerking van titaan- jjzerzand heeft gevormd. Het land staat hier evenwel buiten. Dat syndicaat, reeds vroeger opgericht, is in eene vergadering van aandeelhouders, den 16den dezer te 's-Gravenhage gehouden, geconstitueerd* Het aandeelenkapitaal ad f72.000 was toen vol- teekend. Beslist werd dat, naast de leiders mr. A* J. Fokker, advocaat te Leiden, en den heer Gfaadt van Roggen, ingenieur, zouden optreden: de beer F- Fokkens, oud-resident van Madoers, als presi dent-commissaris, tevens gedelegeerd commissaris en de heeren mr. E. Fokker, oud-voorzitter van den Centralen Raad van Beroep, R. van Hasselt) scheikundig ingenieur, J. E. Ingenhousz Rooy. bankier, H. A. Visser, makelaar, G. G. Vonck» directeur van Indische cultuurondernemingen, als commissarissen. De proefnemingen hebben thans plaats onder leiding van professor A. J. Vermaes. De aandacht der regeering wordt hierop geves tigd, in verband met het feit, dat 20 dezer een een conferentie plaats had onder leiding van den minister van waterstaat, dr. Lely, om de oprich ting, met rjjkssteun, van een hoogoven-, staal- en walswerk bier te landen te bespreken. Terug uit Engeland. Het mailstoomschip Zeeland" is gisteravond om 8 uur van Southwold te Vlissingen aangekomen* De boot had 39 passagiers aan boord, onder wie de negen leden van de Deensche commissie, die in Engeland economische belangen is wezen be spreken. Deze heeren kwamen niet van boord beden zouden zjj met den eersten trein vertrekken; Aanvankelijk bestond het plan, dat ook de be manning van de «Eemdjjk" die mede was over gekomen, aan boord zou bljjven, maar dit bleek niet mogeljjk en zeer tegen hun zin moesten de maDnen zich naar hotels begeven aan de overzjjde van de sluizen, betgeen voor enkelen zeer moeilijk was, daar zij aan de voeten verwond waren of dikke voeten hadden van het zeewater. De m»n- nen hebben ook ten deele 44, ten deele 96 uur in de booten doorgebracht. Behalve deze schepelingen waren er nog va» de «Cornelia" en ook een der twee mannen van de «Amsteldjjk", die enkele weken geleden in een hospitaal in Engeland achterbleef en thans zoover genezen is, dat hjj huiswaarts kon keeren. Zjjn makker zal echter neg enkele weken geduld moe ten hebben. Het is niet bekend, dat de «Zeeland" binnen kort weer een reis zal maken. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 Juni, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 760 te Zuid-Duitsch- land. Laagste barometerstand 751.8 te Kopenhagen} Verwachting tot den volgenden dagZwakke tot matige winden uit zuideijjke en westeljjke richtingen, meest zwaar bewolkt, waarschjjnljjk regen- of onweersbuien, zelfde temperatuur. Aan het in druk verschenen ver slag van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente, over het jaar 1916 ontleenen wij het volgende Op 31 December 1916 bedroeg het aantal leerlingen van de openbare scholen en de open bare m. u. 1. o. alhier 1560 jongens en 1557 meisjes, totaal 3117 leerlingen. De r.-k. scholen en de m. u. 1. o. werden be zocht door 1101 jongens en 1084 meisjes. Op de gereformeerde scholen en de m. u. 1- gaan 336 jongens en 254 meisjes. Op de school voor Christelijk onderwijs gig gen 172 jongen en 197 meisjes. Het totaal aantal leerlingen der bijzonde re scholen bedroeg 3147. Gisteren heeft een Pool ten deele van een landgenoot een paar schoenen ontvreemd. Door de politie is de Pool aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. Een Rotterdammer, die hier tef plaatse tevergeefs werk had gezocht, heeft gi®* teren uit een café aan den Vlaardingerdyk, een looden buis uit de W.C. ontvreemd. Hij werd echter kort daarop door de politie aangehouden en is na verhoor ontslagen. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag Juni 7.25 v.m., 7.48 n.m. UIT ROTTERDAM. De conferentie bjj den minister duurde gi®t®r tot ongeveer kwart over éénen. Na afloop van de conferentie heeft de minist®' aan den heer Heykoop het volgende telegt*®* gezondenBjj telegram van 18 Juni werd doof uw combinatie, mjjn tusschenkomst ingeroep®0 inzake de staking in de haven van Rotterdam* Naar aanleiding van dit verzoek heb ik gistere» u bekende conferentie gehad met de vertegen woordigers der combinatie en heden een confe rentie met den waarn. Burgemeester der gemeen'® Rotterdam en de vertegenwoordigers der werk gevers in het havenbedrijf. Op grond van deze conferenties kan ik n noed®' deelen, dat ik mjjn medewerking wil verleene» voor het vormen van een havenreserve 4500 man in maximum en dat aan degenen d'e tot de havenreserve zullen behooren, uitkeering®0 worden toegezegd Veor een ongehuwde f 10, voor een gehuwd® f 15 met een kinderbijslag van een f 1 per kind tot een maximum van f 3, en voor werkdagen een extra-toeslag tot een maximum van f3» een totaal-maximum van 118,alle bedragen bedoeld per week.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2