Ingezonden. Gemengd Nieuws. JL i t u r g i e. Binnenland. jl. tot definitieve vaststelling van het plan tot onteigening in het belang der Volkshuisvesting ten name der Gemeente van gebouwde en on- j gebouwde eigendommen in de z.g. Gorzen en aan de Hoofdstraat, en het plan onder nieuw© dagteekening vast te stellen I 15 Voorstel van B en W. om de huur van het gebouw der voormalige Officieren-Vereeniging voor onbepiaalden tijd te verlengen. 16 V oorstel van B en W. om eenige p©rcee- len weiland, te doen scheuren. en alzoo ge schikt te maken voor tuingrond; het aantal volks- en arbeiders tuinen te vcrmeerdcren door bouw land in Spieringshoek hiervoor te bestemmen, en machtiging te verleen©n bovenbedoelden grond ondershands of publiek -te verhuren 17. Voorstel van B. en W. om een credi^t van f4800— beschikbaar te stellen voor de voltooiing van het Volkspark. 18 Voorstel yan B en W. om een credi©t van f 2500. beschikbaar te stellen voor de ver bouwing van den verbrandingsoven der Gei- mee ntereiniging 19. Voorstel van B. en W. om een crediet van f3450— beschikbaar te stellen voor de electrificeering van school F. en dei Ambachts school. 20. Advies van B. en" W. naar aanleiding van een verzoek van het plaatselijk Drankweerco- mité ,om den subsidie uit de Gemeentekas. 21. Voorstel van B en W. om f 10.000— be schikbaar te stellen voor het ^erstrekken van voeding en kleeding aan schoolkinderen, die daar aan behoefte hebben, gedurende den aanstaan den winter 22. Voorstel van B. ©n W. tot regeling van de gasprijzen „Katholiek Leven". Men meldt ons Op de vergadering van gisteravond vervolgde Pater Chr. Krugers zijn lezing over „Hypnotis me Door het aanhalen van vele frappante fei ten, gerangschikt in verschillende catagoriën, gaf hij een duidelijk overzicht van de practische toepassing van het hypnotisme en wist hij de vergadering tot het einde te boeien, ^jiet het mitst ook door beantwoording der gestelde vragen. Op Vrijdag 2 November zal hij in een laatste lezing over dit onderwerp uiteenzetten, wat wij Katholieken over het hypnotisme en de verkla. ring der verschijnselen daarvan hebben aan të nemen. Belangstellende jongelieden zijn op die verga dering welkom. De Telefoondienst. De firma Frans Zoetmulder alhier ontving van den minister van Waterstaat in antwoord op het adres van een groot aantal telefoon-abonné? te dezer stede over de in-treurige bediening der te lefoon-centrale het volgende antwoord 'Naar aanleiding van nevenvermeld adres heb ik de eer u mede te deelen, dat, gelijk U reeds uit de met U ten kantore gehouden bespreking is gebleken de door genoemde onregelmatigheden voornamelijk worden veroorzaakt door de verdub beling van het aantal gesprekken en de groote toenemiDg van bet aantal abonnés, waarvoor de tegenwoordige telefooninstallatie op het locale centraal bureel te Schiedam niet meer vol doende is. Daarom is reeds geruimeo tyd geleden eene nieuwe telefooncentrale voor S c h i e d am besteld. Zooals op 1 Mei j.l. aan de Kamer vaa Koophanë del en Fabrieken te uwer plaatse is bericht, wordt de levering van die centrale dezerzijds nog dit jaar tegemoet gezien, doch zekerheid hierom trent kan door de bijzondere tijdsomstandigheden niet worden verschaft. In afwachting van de levering zijn echter naar gelang van de behoefte verschillende maatregelen ter verbetering van de oude installatie en van de bediening getroffen. De vertragingen in de afwikkeling van de in terlocal telefoongesprekken is mede een gevolg van de groote toeneming van 't verkeer en een tekort aan iijnen waarin voorhands wegens de bijzondere tijdsomstandigheden niet kan worden voorzien. Aanvulling van het Rijkstelefoonreglement mei de bepaliDg, dat geen kosten verschuldigd zijn, wanneer een gesprek wordt ingetrokken, nadat langen tijd op aansluiting met verder dan Rotter dam gelegen plaatsen is .gewacht, ontmoet be zwaar, aangezien het in rekening brengen van kosten alleen betrekking beeft, op den arbeid en het gebruik maken, van de lijnen ten behoeve Van het overbrengen van de aanvragen. Ik vestig echter nog Uwe aandacht op de be paling, dat in het geheel geen kosten verschuldigd zijn als de aanvraag om een interlocaal gesprek wordt ingetrokken, alvorens deze door het kantoor van aanvraag aan een ander kantoor is opgege- gevenin vele gevallen bestaat de mogelijkheid dat dit nog Biet is geschied. kans op nachtvorst vooral in het Oosten, vrij zacht overdag Bij het te Rotterdam gehouden examen vrije- en ordeoefeningèn, gehouden op Vrijdag 19 October, zijn geslaagd de Eerw. Zus- ers Petra en Ludovice Marie van de Mariaschooi Korte Haven 27 en Zuster Polycarpa van de Sint Liduinaschool, Lange Haven 105, leerlingen van den heer L. Th. G. Simons, Leeraar Gym nastiek te Rotterdam. Gistermiddag is de 3-jarige J. J. in de Westtrankenlandsche laan al spelende ge struikeld en met haar hoofdje tegen een trot toirband gevallen. Het meisje was terstond dood. Gelijk reeds in het kort vermeld zijn gisterennamiddag aan den Rotterdamschen dijk onder deze gemeente een elftal personen a ngehouden, die steenen vervoerden langs den dijk. Een der gearresteerden beweerde dit land ge huurd te hebben en zeide het tiental jongens te hebben aangenomen om hem behulpzaam te zijn- Na verhoor ten politie-bureele zijn de arres tanten heen gezonden. Gisterennamiddag is een deser teur aangehouden en naar zijn garnizoenplaats teruggezonden. In den afgeloopen nacht ontstond een begin van brand in het pand Korte Haven 20 Met behulp van een extincteur en emmers water werd het vuur gebluscht. De brand ont stond in een slaapstede. Brand en waterschade zijn gering. Doorde politie is een tweetal p e r- sonen aangehouden die aardappelen hadden ge rooid en ontvreemd uit een land aan den Vlaar- dingschen dijk. Het smaakvolle huizencomplex' aan de St. Lidninastraat, 41, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 59, 61 en 63, volgens Haagschen bouw trant ontworpen en enkele jaren geleden gebouwd door de bekende Schiedamsche bouwondernemers Gebr. Oosterhof, is, naar men ons meldt, heden door bemiddeling van de N. V. «Maas en Water weg verkocht aan jeen Rotterdamsche combinatie. Door de politie zijn in beslag ge nomen 20 kisten kaarsen, die per boot uit s-Hertogen bosch zijn aangevoerd voor een firma alhier. Hef vrachtgoedea-en-vervoer zal dan te wat&r dienen te geschieden. Boter. Naar wjj vernemten, zal met ingang van 22 October de maximum klemhandelprijs voor bo ter vastgesteld worden op f 1 75per i/2 K.G. Handels- en Credietovereenkomst met Oostenryk-Hongarye Naar wij vernemen, is de handels- en crediet overeenkomst afgesloten, waarover sedert eenige weken tusschen Nederland en Oostenrijk-Hon garije te 's-Gravenhage werd onderhandeld. Hoogwater te Schiedam; Zondag21 October 6.58 v.m,, 7.10 n.m. Maandag 22 Oct. 7.39 n.m., 7.56 v.m. UIT ROTTERDAM. Proeflokalen „De Kroon". De heer W. W. van den Berg, de exploitant van de bekende proeflokalen „De Kroon", ge vestigd in de Middelandstraat 4, Stadhuissteeg 10, Binnenweg 120, Jonkerfransstraat 144 en Hoogstraat 151, heeft by de vermindering der bierproductie, terstond de noodige maatregelen weten te treffen om de bezoekers zijner inrich tingen van prima consumtie te kunnen blijven bedienen. Wegens den thans ontstanen biernood heeft de heer v d. Berg gezorgd, dat in zijn café's den geheelen dag geurige koffie verkrijgbaar is. Het succes dat hy met zyn koffieschenkery heeft, is van den beginne af zeer groot. In een advertentie in ons blad van heden vestigt de heer v. d. Berg de aandacht der Schiedammers op zijne „Kroon'-proeflokalen. Hij toont de kunst van adverteeren uitne mend te verstaan. Zoo'n advertentie kan niet anders dan tot gevolg hebben, dat de proeflo kalen „de Kroon" nog drukker dan voorheen door de te Rotterdam vertoevende Schiedam mers zullen worden bezocht. - By drie bakkers te Charlois is beslag ge legd op 17 balen tarwebloem, elk wegende 50 kilogram. Tien van die balen zyn onderling verhandeld voor f110 en f150 per 100 kilogram. - Gistermorgen zyn in een pakhuis aan de Zalmhaven alhier aangetroffen 915 kisten stijf sel, 380 kisten gecondenceerde melk, 314 kisten maizena, 104 kisten vermicellie, 24 vaten cacao, 40 kistjes chocolade, 99 kisten zeep, 5 balen peper en een zak sacharine. Door de politie zyn twee personen gearresteerd. Door groote verteringen, die zy dezer dagen maakten, werd de achterdocht der politie ge wekt. Zy schijnen aandeel te hebben, in den moord op den nachtwaker der tram, J. v. d. Voorde. VOLKSZANG. „Wie het doel wil, moet ook de middelen willen". heeftb|ijkbaar het bestuur van de Schiedam sche „Volkszang"-afdeeling er over gedacht. En met voortvarendheid heeft het plannen beraamd oin dezen winter den zang te kunnen beoefenen. ien einde zooveel mogelijk ieder te laten pro- fiteeren van het genot, dat zangavonden bieden kunnen, hebben met alleen de leden ÏOt deze samenkomsten toegang, maar kan ieder tegen wonen181186" toegangsPnJs de uitvoeringen bij- Een liederenbundel, die den geheelen winter Tan worden gebruikt, is reeds samengesteld en zal spoedig in druk verschijnen. Niemand van de bezoekers zal aarzelen zich dezen bunde aan te schaffen, daar de prijs zeer laag is gesteld. Kortom, het bestuur beijvert zich te maken31 W1,)Zen' Volkszangavonden populair Blijkens de aankondiging zal Dinsdagavond 23 October a.s. de eerste oefeningsavond zijn. De gehoorzaal in het gebouw van den R. K. Volks bond kan tal van zangeressen en zangers een plaats bieden en naar verwachting zal menigeen van de gelegenheid om eens flink „uit te haten" een dankbaar gebruik maken. Niets zal het Bestuur van „Volkszang" aan genamer zijn. Het Nederlandsche volk moet leeren te durven zingen. Heeft het eenmaal dien durf, dan zal het zich ook, waar dit moet en kan, uiten in zijn nationale liederen. Maar om die te kunnen zingen, moet het publiek ze kennen. Aan „Volkszang" oint de eer toe, dat liet krachtig werkt, om die gevorderde kennis aan te brengen en uit te breiden. Dit streven verdient den steun van ieder, die het wel meent met ons land en volk. Zeker, we beleven donkere, benarde tijden. Menigeen gaat onder nijpende zorgen gebukt. Het is dus geen wonder, dat het Bestuur van „Volks zang ernstig heeft overwogen, of het reeds dezen beltonen1 86Ven Va" Zangavonden moest Maar men heeft begrepen, dat enkele uren van piettig samenzijn onder het zingen van Hollandsche liedeien velen een hoogst aangename afwisseling zal zyn in het leven, dat met den dag armer wordt aan genietingen. Men heeft terecht ingezien, dat de huidige "tijds omstandigheden, die neerdrukkend werken/geen reden mogen zijn, om alles na te laten,"wat den mensch kan opvroolijken, opbeuren en verheffen. Men heeft bovendien overwogen, dat dezen winter samenkomen in een goed verlichte en verwarmde zam voor velen een uitstapje zal zijn en een welkome verkwikking na een verblijf in vuur- en lichtlooze vertrekken. Besparing was ook hier het wachtwoord. En ieder zal ten volle onderschrijven, wat een geest- dnftig voorstander van den Volkszang laatst schreef: „De brand is duur, Het gas is schraal, Maai zingen kunnen we allemaal De liederen onzer Moedertaal. immers niets; zoo schoon zegt dat de introïtus: „Aan Uwen wil is alles onderworpen o Heer, en niemand is er die aan Uwen wil kan weerstaan: Gij immers hebt alles gemaakt, hemel en aarde en al wat onder de Hemelen is: Gij zyt de Heer van al het geschapene". En uit die gemeenschap pelijke afhankelijkheid van ons allen volgt, dat er maar ééne grootheid is, n.i. de grootheid tegenover God: „Welzalig zij die onberispelijk op den weg zijn, die wandelen in de Wet des Heeren." Wie onzer voelt zich nu meer dan zijn imaaste." We kunnen ons alleen maar aan Gods goedheid toevertrouwen, jopdat wij door zijn be scherming van alle tegenheden bevrijd blijven, en door goede werken aan zijn Naam getrouw zijn." Om daartoe te geraken moeten we volgens het episiel ons daarvan doordringen dat we »sterk zijn alleen door den Heer en door de kracht van zijne sterkte." Bovennatuurlijk te leven op deze aarde is niet zóó gemakkelijk 1 de vijanden die ons bestrijden zijn veel sterker dan wij en 't is daarom dat we bij God die bovennatuurlijke strijd middelen moeten zoeken, die noodig zijn voor de blijvende overwinning. Hier staan we dus weer gelijk met alle overige meoschen, ODze broeders, afhankelijk van Gods hulp om iets te zijn in het oog van den oneindig Heilige. Maar zoeken we in nederigheid daar onze kracht dan weten wy door ondervinding dat »de Heer ons een toevlucht is geworden van geslacht tot geslacht" dan weten wij dat God door zijn macht ook ons zal beschermen en bewaren," zooals Hy het deed, toen Israël uit toog uit Egypte! Hennoeren we ons ten slotte nog dat het lijden (en hieronder valt alles wat ons hindert, zoowel naar de jziel als naar het lichaam) door God bedoeld wordt om ons vaster aan zich te verbinden. We kennen de geschie denis van Job, maar we vergeten te veel de toe passing er uit te trekken voor ons eigen leven. Laten we ons van die overbekende waarheden nog eens doordringen vandaag. We weten het immersals we ons zeiven veroordeeld hebben in dit leven, dan zullen we eenmaal niet veroordeeld worden. We moeten het aardsche stof weer eens afschudden en ons te binnen brengen dat we voor beter dan deze wereldellende geschapen zijo. Dan zullen wij in de stemming leven van den psalmist en »onze ziel zal smachten naar Gods heil en vast vertrouwen op zjjn woord dan zullen we ooze geestelijke zwakheid erkennen en Gode bid den wanneer zult gij recht doen over mijn ver volgers de boozen vervolgen my: kom Gij mij te hulp o Heer, mijn God. Als allen, die voor Volkszang voelen, a.s. Dins- g present zyn, is het succes verzekerd. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 October, mede gedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit. te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.5 te Stockholm. Laagste barometerstand onder 770 te Zuid- Duitschland. j Verwachting tot den volgenden dagZwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, nevelig *ot licht of half bewolkt, weinig of geen regen, 1 UIT MAASSLUIS In de gisterenavond gehouden raadsvergadering werd besloten, de gasfabriek van de N.V. Maas- sluissche Gasfabriek, aan te koopen voor f 70.300, uiterlyk 1 Januari 1918. Verder heeft de raad 3 leden uit zyn midden aangewezen, om met 4 personen uit de burgerij een commissie te vormen voor een centrale keuken, waarby eventueel flnancieele steun van de ge meente werd toegezegd. Het goederenvervoer. Alen seint ons uit Amsterdam Naar wij uit de! Leste bron vernemen zal bte- gin A ovember het goederenvervoer por spoor tusschen Rotterdam1 en Amsterdam geheel wor den stop gezet f EEN EN TWINTIGSTE ZONDAG NA PINKSTEREN. Een officie vol heiligen ernst en toch vol ook van bemoediging voor den raensch, die zijn zwak heid erkennen wil en er naar streeft van goeden wil te zyn. Het Evangelie noemt geen namen, maar wie onzer kent zich niet terug in het beeld van dien knecht, die rekenschap moet afleggen aan zijn koning en dan blijkt zooveel schuld te hebben dat aan afbetaling haast niet te denken valt! Ja we zijn ons bewust van de waarheid van het gebed der Kerk: «Heer treedt niet in het ge recht met Uwen dienaar, want voor Uw aanschijn kan geen mensch bestaan.» En toch zal eens die dag komen, «die groote, die bittere dag», waarop we voor den alwetenden, onomkoopbaren rechter zullen moeten treden, om een eeuwig oordeel te hooren vellen over ons aardsche leven. Hoe goed doet het daarom telken jaren door dit officie te worden gesteld tegenover ons zeiven, om, na er kenning van «onze allergrootste schuld» volgens de aanwijzing der kerk de middelen te gebruiken, die tijdens dit leven tot schulddelging voeren. En welke zijn die middelen? Nederigheid en naasten- liefde. De koning is bereid om den goeden wi' van zijn knecht hem de geheele schuld kwjjt te schelden. Hadde hij naar de barmhartigheid ge handeld tegenover zyn medeknecht, er was voor hem niets te betalen overgebleven! Hoe zyn we telkenjare als we dit evangelie hooren mede ver ontwaardigd met de mededienaren over znlk een handelwijze van den begenadigde I Maar dat doet ons te veel vergeten de waarschuwing des Heeren «Zoo zal ook mijn hemelsche Vader met n han delen, als niet ieder uwer zijn broeder van harte vergeeft». Laten we eerlijk zijn, als we ons zeiven beoordeelen naar ons gedrag tegenover den mede- mensch, durven we ons dan een genadig oordeel voorspellen bij God En toch wat titel hebben wij om ons tegenóver anderen op het voetstuk te plaatsen in welken^ zin dan ook? Zelf zijn we Het loopen der soldaten. Een corre spondent van de »Daily Mailt beschryft aldus de wijze van loopen der soldaten van verschillende nationaliteiten, zooals men ze te Parys ziet De soldaten van alle verschillende oorlogvoeren de naties hebben elk een karakteristieke wyze van loopen. Als men een half uurtje te Parys aan een boulevard zit, kan men belangwekkende studie maken van beenen en psychologie, terwyl men de vertegenwoordigers der geallieerde landen in uni form ziet voorbij gaan. De Frauschman slentert voort met een soort ongejaagde beweging, die fatalisme te kennen gesft - iets alsof hy met zijn beenen schouder- schokt. De poilu's, van welken leeftijd ook, heb ben dien gang aangenomen, welke volstrekt niet strookt met de populaire opvatting van élan. Zy loopen als deelnemers aan een langen afstand wedstrijd, die een soort kalm sukkeldrafje hebben aangenomen. Als het oogenblik voor den aanval komt, kunnen deze Fransche soldaten vooruitsprin gen als tijgers; maar in de stad maken zy den indruk alsof zy hun krachten bewaren voor als hef noodig is. De Portugeezen te Parijs zijn in deze dagen vroolijke bezoekers. Zij hebben iets trots in hun houding. Zij zetten hun voeten fllink, bjjna uit dagend neer. Zij stooten hun hakken met zekere vroolyke wildheid in het plaveisel.. De Russen vormen een schrille tegenstelling met hen. Zij zyn gezet en zwaar, en loopen stevig en zwaar, langzaam maar krachtig. Hun zware lede maten zijn toonbeelden van kracht, doch onge vormd en ongeoefend. De veerkrachtige stap van den Italiaan doet sterk denken aan den stouten bergbeklimmer, ter wijl hij zich voorspoedt naar zyn bestemming. De Belgische soldaat daarentegen loopt gewoon lijk kalmpjes, zooals hij gewend is te doen in de vlakten van zijo land. De Roemenen zjjn vlug in hun bewegiogen de stap der Serviërs heeft iets plotselings, dat hen typeert. Ofschoon er afwij kingen voorkomen, blyft het algemeene type be staan. r Maar bij de mannen uit het Britsche ryk komen verschillende variëteiten voor de lange, losse stap van de jongens uit het Vereenigd Koniëkryk, de sty re, rechte, stevige stap van de Australiërs' de vlugge luchtige houding van de Canadeezen. En dan zou meu nog onderverdeelingen kunnen maken. De Ieren zwaaien wat meer dan de Schot ten en de mannen uit Lancashire meer dan de vlHgge Londensche jongens. Ieder graafschap, ieder regiment, heeft zijn bijzonderzonderen tred, iets karakteristieks in zyn loop. Ongetwijfeld neemt de een dien van den ander over, volgt de eene compagnie hem van de andere en leert het eene battaljon hem het andere. De wyze, waarop beenen bewogen worden, geeft dus reeds een aan wijzing voor een zorgvuldig waarnemer van de khaki bekleede beenen der verlofgangers te Parys- En soms gebeurt het, dat een troepje Duitsche gevangenen door de hoofdstad gevoerd worden (B"'ten verantwoordelijkheid ('er Redactie). Van ingezonden stukken - ook al worden ze niet geplaatst wordt d e kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2