Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flflflf Ril ft Ada Rohan. 40ste Jaargang. Zaterdag 20 October 1917 No. 11969 Gratis Ongevallen verzekering Binnenland. FEUiLLET O _N Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en yerfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient? Gemengd Nieuws, Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. 4 bon nemen tea por 3 maanden ƒ1.60, per week 12 cent, franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advert entiön: 15 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslang» 4 000 verlies ven gehesle 111 een hand, invaliditeit; I U voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche bij. dood; Algemeen» Verzekeringsbank 1 f IJ y een duim) 1 U wijsvinger; 1 |j te Schiedam btj verlies van eiken and<H ren vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen en een weiliustreerd Zondagsblad. Distributieblaadjes en socialistische propaganda. De erkenning van burgemeester Ter Laan, dat Zaandam een onbestuurbare gemeente dreigt te worden, heeft al heel wat pennen in bewe ging gebracht, waarbij zich natuurlijk de plaat selijke bladen, die nog 'n beteren kijk op het gebeuren daar hebben dan de buitenstaande, biet onbetuigd laten. Het R. K. blad „De Zaanstreek" schreef o.m.: «Zooals onze lezers uit het Raadsverslag van Verleden week reeds gelezen hebben, heeft de Meerderheid in den Raad de voordracht van en W. aangenomen, en krijgen wij een „Ge meentelijk distributieblad", gratis, zeggen B. en W., niettegenstaande de „Voorpost" een heel andere toon zong. Hiervoor is de benoeming van den heer Ranshuijzen als redacteur een waar borg, zegt Duijs, terwijl het blad toch propa ganda voor het socialistisch gezag en eerbied en achting daarvoor kan aankweeken. Ba, ra, wat is dat: strikt neutraal zijn en toch propaganda voor het socialistisch gezag Maken Weet u wat de beste wijze is om eer- t>ied(??) en achting(??) te kweeken voor het socialistisch gezag? Niet het gemeenteblad, doch Wel de „het eindje zal de last wel dragee- Methode, die de heeren nu reeds een aantal jaren gevolgd hebben, en waardoor het in Zaan dam, volgens de eigen woorden van Burge meester Ter Laan, op een bankroet uitloopt, Waardoor Zaandam een onbestuurbare gemeente 2al worden, waardoor men met op papier slui tende begrootingen aan komt dragen, doch die M werkelijkheid sluiten met een tekort van twee honderd duizend gulden. Voor zulke regeerders moet eerbied en ach ting aangekweekt worden? 'tls treurig! En dat sprak voorheen van Liberaal-clericaal WanbeheerOch 1 Och 1" II. M. de Koningin in Zeeland. Men meldt uit Middelburg H. M. de Koningin heeft gistermiddag te Middelburg op het Stadhuis, waar zij zich heen begaf met den Commissaris der Koningin en den burgemeester van Middelburg, eerst het College van Burgemeester en Wethouders en daarna verschillende commissies, wier werk- Zaamheden verband houden met de tijdsom- staudigheden ontvangen, en haar groote belang stelling daarvoor getoond. Verder bracht zij nog 6en bezoek aan de Ambachtsschool, waar alles Sewoon voortging en aan de inrichting voor v°ogdy kinderen „Kinderzorg". Met den trein van 4 56, waaraan de Konink- bjke wagens werden gekoppeld, verliet Hare Majesteit Middelburg. Overal werd zij daverend toegejuicht. motor schokker „Rotterdam 27", dertien man en de kapitein van het s.s. „Parkhaven" io man zijn aan boord van een logger op weg naar IJmuiden. De „Parkhaven" werd gistermorgen om 7 6ur, 15 mijl ten noorden van den „Noord-Hinder" door een Duitsch onderzeeër getorpedeerd. Het volk werd vanavond 8 uur uit de booten opge nomen. Het s.s „Parkhaven" van de gebroeders van Uden te Rotterdam, was groot 2651 bruto en 1685 netto tons en werd in 1908 gebouwd. Het was Donderdagavond van Rotterdam naar New-Castle vertrokken om een lading steen kolen te halen. Men seint nog De overige tien manschappen van de „Park haven" zijn gered door een IJmuider logger, welke -echter eerst het getij zal afvisschen en daarna koers zal zetten naar IJmuiden. Nederland en Amerika De Amerikaansche regeering overweegt ook ernstiglijk, haar houding ten opzichte van de groote voorraden staal, koper, zink, lood, alu minium en andere grondstoffen voor oorlogsbe- noodigdheden, die thans in de Unie in handen zijn van agenten, of worden gehouden voor neutrale firma's. Bij onderzoek is gebleken, dat enorme voor raden, misschien wel millioenen tonnen wordt gehouden door Nederlandsche, Zweedsche, Noor- sche, Deensche en Spaansche firma's en dat ook groote voorraden worden gehouden voor Duit- sche en Oostenrijksch Hongaarsche rekening, welke voorraden nog niet zijn inbeslag genomen. Al dit materiaal wordt, ofschoon het onmiddel lijk beschikbaar zou zijn, van de markt gehou den en kan niet worden uitgevoerd. Het is waarschijnlijk, dat de regeering deze voorraden aan grondstoffen zal opvorderen, wijl er meer dan een vermoeden bestaat, dat zij in vele gevallen werden gekocht en vastgehouden in het belang van den vijand. S.s. ïParkhaven'' getorpedeerd. Te Hoek van Holland zijn geland door den Een Amerikaansche Roman. 50 XXI. MIJNHEER benoir in de klem. Hen dag na de samenkomst in het zomer- Ms zaj. £eHOjr jn Zjjn kamer te denken aan de Mgen, die komen zouden. Het was reeds laa.t den namiddag, het weei was donker en on- Een koude wind blies van uit de zee, Reepte den regen tegen de ruiten en schudde Jalouzieën van het hotel. Benoir vond het °M' zich zeer behaaglijk. Hij dacht aan Julie, die hy op zijn manier v^'nde en van wie hij zich bemind wist. Hij *d gedurende zijn leven meerdere meisjes het o°id op hol gebracht, met geen één enkel was JJ echter op zoo goed gemeenden voet geweest tr v161 Julie. Met deze meende de fladderende J^badour het goed. Hij dacht: „Ik begin zoo uetjeaaan oud te worden, iemand, die ongeveer e Jaar is, is geen knaap meer en ik heb er uoeg van nog langer door de wereld rond te srven, ik verlang naar een eigen thuis. Julie Proef uit voer naar Engeland. Omtrent de resultaten van den proefuitvoer van geslachte koeien en kalveren naar Engeland meldt de „Veehandel", dat de koeien geen be vredigenden prijs hebben opgebracht; de kalve ren daarentegen wel. Daarom heeft de secretaris van de Rundvèevereeniging, de heer P. Oly, gemeend het nog ontbrekende getal koeien niet te moeten aanvullen, doch daarvoor in de plaats nog 2000 kalveren te sturen. De minister* heeft voor den verderen uitvoer van 2000 stierkalve ren naar Engeland toestemming gegeven. Petroleum en Veehoudersbedrjjf. Op de honderden aanvragen door veehouders aan de Rijkscommissie van toezicht op de petro- leumdistnbutie gezonden, is afwijzend beschikt. Voor het veehoudersbedrjjf wordt geen petroleum verstrekt. staat me bijzonder aan. Ze heeft pae lief. ik haar, dus maar trouwen, hoe eer hoe beter; als nu die verwanschte Lea me maar weer niet in den weg getreden was; zat ze maar midden in de maan 1 Ik dacht dat die heele historie met Lea afgeloopen was, toen ik New Orleans ver ligt. Ze heeft een hoog hart, die Lea Isaaksik had ze echter te trotsch geacht, dat ze over mij getieurd had. De duivel is dat vrouwvolk nog niet slim genoeg af f Ze reist me na tot hier en staat voor je op het ongelegenste oogen- blik. Het verwonderd me nog, dat ze zich op dien avond zoo liet kalmeeren. Ik had niet ge dacht er zoo goedkoop af te komeD. Als deze wilde kat niet hier gekomen was, zou het me makkelijk zijn geweest moeder Weldon wat wijs te maken over den oorsprong van miin vermogen. Lea voor het hoofd stooten en hier met Julie trouwen, dat durf ik niet, bygevolg zal mij niets anders over blijven dan mijn liefje te schaken." In dien tusschentijd zat Julie alleen in de restauratiezaal; ze zag er ontstemd uit. Ze had Gaston den geheelen dag nog niet gezien. Be droefd keek ze nu naar buiten, naar den vallen den regen. Eindelijk hoorde ze den welbekenden stap; met kloppend hart keek ze nu naar de deur, zeggende „Zoo. hebt ge tot nu geslapen, Gaston Wel neen I" »Wat deed ge dan Distributie van rundvleesch. De Veehandel meldt: Binnenkort, wellicht reeds de volgende week, zal een aanvang worden ge maakt met de distributie van rundvleesch. De Rundvee-vereeniging zal de leiding geven. Rjjksgraanbedrjjf. Naar de «Tel.» verneemt, heeft de heer Duijs een hernieuwd onderzoek aangevraagd inzake de verrichtingen van het Rijksgraanbedryf, daar de conclusies van het Regeeringsrapport hem niet bevredigen. De spionnage-zaak te Vlissingen. Nadat eergisterenavond door de justitie uit Mid delburg op het politiebureau te Vlissingen ge- ruimen tijd instructies was gevoerd in de spi- onnagezaak aldaar, is tegen den verdachte op grond van art. 38 W. v. S. een bevel tot gevan genneming uitgevaardigd B. S. is gistermorgen naar het huis van bewaring te Middelburg over gebracht. Lichtboeien 5 en 6. De lichtboeien 5 en 6 in de vaargeul zijn we der ontstoken. De nieuwe kruisers. Naar wij vernemen zullen de kruisers, die in aanbouw zijn bij de Maatschappij De Schelde, te Vlissingen, bij de Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam en bij de Maatschappij Fijenoord respectievelijk de namen dragen „Java", „Suma tra" en .Celebes". De uitsluiting te Tilburg. De Deken heeft telegrafisch bericht uit Utrecht ontvangen, dat de werkliedenorganisaties „St. Lambertus" en „de Eendracht" zijn arbitrage- voorstel hebben aangenomen. Naar wil vernemen, moet het bemiddelings. voorstel van den Deken door den Fabrikanten- bond in gunstige overweging genomen zijn. De eisch zou echter gesteld worden, zoo wordt ons meegedeeld, dat de werklieden Maandag bij de firma's Swagemakers en Mutsaerts het werk ge woon zouden aanvangen. Kolendistributieregeling. Naar men verneemt, zal binnenkort vanwege het Rijkskolendistributiebureau een nieuwe re geling worden getroffen voor kamerbewoners. De beperkte hoeveelheden brandstof maken het echter niet mogelijk voor studeervertrekken van hoogleeraren, onderwijzers, enz. een afzonderlij ken bijslag te geven. De voorziening hiervan moet uit het gewone rantsoen worden gevonden- De Spoorwegen eu de Boekhandel. Door den maatregel der Spoorwegmaatschap pijen om niets anders dan winkelwaren te ver zenden, werd ook de Boekhandel voor de voor ziening hunner goederen zeer getroffen. Het Bestuur der Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels richtte zich den 17en October tot den Minister met het ver- nik heb over veel nagedacht!" „Waarover zoo al?" „Over jou." „Dat klinkt onwaarschijnlijk, ge hadt beter gedaan mij gezelschap te komeh houden." „Leg je werk weg, Julie, ik heb iets ernstigs met je te bespreken." Julie gehoorzaamde en keek hem verwonderd aan. Haar lief gezichtje was zoo frisch en on schuldig, dat Benoir niet aan de bekoring kon weerstaan een kus te drukken op haar voorhoofd. „Dat noemt gij zeker iets gewichtigs, gedraag je nu als je belieft behoorlijk Gaston." „Julie, ge weet niet, hoe innig ik je liefheb." „Meen je? Dat hebt ge anders al zoo dikwijls gezegd." „Julieik ga binnenkort trouwen." „MetJulie hield in. „Met jou, tenminste, als ge mij hebben wilt." „Hebt ge daar vandaag zoolang over gedacht Julie trok de schouders op. Benoirs gezicht toonde, dat het hem ernst was Hij nam hare beide handen in de zijne„Wilt ge my'ne vrouw worden. Julie?" „O, Gaston „Ja of neen „Ge weet, hoe moeder er tegen is." „Laat haar er tegen zijn. Ik heb niet het ant woord uwer moeder noodig. doch hbt uwe 1" „Gij weet, datdat ik heel graag ja zou zeggen, maar mijne moeder zoek hun goederen per spoor te mogen verzen den, waarop den 18en October een telegraphisch toestemming werd ontvangen. Tramdienst opgeheven. Men schrijft uit Bodegraven aan het »Hbld.» De tramdienst Bodegraven Gouda, die aan vankelijk 1 October stopgezet zou worden, is nog veertien dagen langer gehandhaafd, doch gisteren definitief gestaakt, tot groot ongerief van de bewoners dezer streek, die er een druk gebruik van maakten. Jaarlijks werden er onge veer 65.060 personen mede vervoerd. Pogingen om den dienst in stand te houden zijn mislukt. De inkwartiering te Heerlen. Niet tegenstaande de burgemeester van Heerlen in de jongstgehouden vergadering van den gemeen teraad met klem daartegen waarschuwde, wei geren vele ingezetenen om aan de manschappen van het genie-detachement, dat voor de Bruin kool-Maatschappij „Bergerode" een werkspoor naar het station Hoensbroek aanlegt, inkwar tiering te verleenen. Deze weigering om het bevel tot inkwartiering op te volgen, zal voor de betrokken burgers wel niet zonder onaange name gevolgen bly ven, daar proces verbaal tegen hen is opgemaakt. Luchtvaart-verbindingen. De «Daily Express» verneemt, dat maatregelen worden ge nomen om nog voor het einde van hei jaar bjj gunstig weder via de Azoriscbe eilanden per vlieg tuig den Atlantischen Oceaan over te siekeD. De afstand LoudenNew-York zal binnen 24 uur kunnen worden afgelegd. Andere plannen gemaakt voor luchtvaardiensten naar Indië, Zuid-Amerika en Australië zullen geen meerder kosten mee brengen, dat per eerste klasse stoomschip. Aanval op Duinkerken. Gedeelten der Duitsche torpsdoboot-strydkrachten hebben in den nacht van 18 op 19 dezer Duinkerken aan* gevallen. Ze vuurden 250 brisante granaten van dichtbij op de havenwerken der* vesting af Bat terijen aan den wal en op de reede liggende vijandelijke strijdkrachten, die .evens door ons met zichtbaar succes werden aangepakt, beant woorden het vuur. Een Engelsche monitor werd door drie torpe do's en tal van artillerie-projectielen ernstig ge havend. De Duitsche vaartuigen zijn alle en onbeschadigd weer binnengeloopen. „Loop naar den drommel met je moeder I Ik verlies mijn geduld als ik aan haar denk. Wat wil ze eigenlijk Me dunkt toch, dat' ze tevre den kan zijn met een jongeu knappen vermo genden man voor haar dochter." „Ge moogt niet beleedigd over mijne moeder spreken," zei Julie vertoornd. „Ge weet heel' goed, dat ze alleen wil weten, op welke manier ge uw geld verdient enendat wil ik ook weten I" „Kleine Eva's dochter; nu ikbeloofje.dat ik op den dag van ons huwelijk je nieuwsgie righeid zal bevredigen. Zie mij nu niet zoo ver wijtend aan, liefste 1 Het gaat niet anders, ge loof me." O, Gaston, wat helpt al je gepraat, ik mag je toch niet volgen naar het altaar." „Waarom niet?" „Omdat moeder „Ik wou dat je daarover zweeg. Voor het overige er is nog een best middel, om toch met mij te kunnen trouwen." „Wat voor middel?" »Ik kan eene speciale huwelijkstoestemming vragen, ga er met je vandoor en we laten ons in alle stilte trouwen in de eerste de beste stad. Kijk me niet zoo verschrokken aan, Julie. Ge zijt in dit land der vrijheid niet de eerste, die op zoo'n manier trouwt." (Wordt vervolgd.) „Ja."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 5