INSTI' Tandarts KUYNDERS, Koemarkt A. Machlnescbrijven STENOGRAFIE PONT TALEN Eng Boekh., HM, Rrecht Gemengd Nieuws. Dr. Dent. Suro. nen echter uit aanwijzingen, evenals zoo dikwijls yoor het gerecht geschiedt, het bewijs afleiden. Wij hebben reeds twee jaar geleden de quaes- tie bij uwe regeering aanhangig gemaakt, maar achtten het ten slotte noodzakelijk effectief bij uwe regeering te protesteeren tegen iets, dat wij beschouwden als een inbreuk op uwen plicht als neutraal." „Zijt gij bereid deze quaestie door scheids rechterlijke uitspraak te laten beslechten vroeg ik. „Uwe regeering", zoo antwoordde de minister „heeft ons geen arbitrage voorgesteld maar wij willen deze ook niet, zoolang het transport van zand en kiezel door uw land voortduurt." „Er zijn nog twee dingen, die ik zou willen zeggen", zeide lord Robert. „Ik heb in een Duitsch blad gelezen, dat de bedoeling van Engeland zou zijn Nederland tot toetreding tot den oorlog te nopen. Ik hoop, dat u zult begrijpen en met na druk zult verklaren, dat wij daaraan geenzins denken. Wij hebben zulks nooit gewenscht en zijn thans nog van dezelfde meening. Een andere "Beschuldiging, die in de Duitsche pers voorkomt, is, dat Engeland wenscht dat een deel van het Nederlandsche grondgebied na den oorlog zal worden geannexeerd, ik hoop, dat u overtuigd zult zijn, dat dit klinkklare onzin is. Wy willen op zoo iets onrechtmatigs geen invloed uitoefenen. Het is nooit in ons hoofd opgekomen. Wy wenschen niet anders dan vriendschap met Nederland en na den oorlog dezelfde vriendschappehjke commercieele en po litieke betrekkingen, die altijd tusschen de beide landen hebben bestaan." De Rjjnmond. Het Wolffbureau seint uit München dd. 26 dezer In de heden gehouden zitting van de kamer der afgevaardigden wees de onafhankelijke so cialist Simon op een uitlating van den koning van Beieren in een vergadering van de Kanaal- vereeniging, waarbij deze een Duitsche Rijnmond zou hebben verlangd. De socialist Simon gat een dusdanige verklaring aan deze uitlating, alsof de koning daarby zou hebben gedacht aan een overweldiging van neutraal gebied. Door den minister president, graaf v. Hertling, werd deze uitlegging van het door den Koning gesprokene op de meest besliste wyze tegenge sproken. De Koning heeft er niet aan gedacht om vreemde landen te overweldigen en zeker niet het bevriend Nederland, dat zoo heldhaftig zijn neutraliteit bewaart. De Koning hield zich uitsluitend bezig met ernstig de technische tno gelijkheid te overwegen door een kanaalbouw aan Duitschland een Rynmond te verschaffen, een gedachte waarmee zeker ieder Duitscher zich bezighoudt. Ook de centrumafgevaardigde dr. Von Pickler nam beslist stelling tegen de opmerkingen van den afgevaardigde Simon, en toonde aan, dat hetgeen door den socialist Simon was verklaard in flagrante tegenspraak was met het gevoelen van het Duitsche volk. Over het geheel waren de ruwe gemiddelde prijzen van de 29 voorpame consumptie-artikelen 57.4 en gemiddeld 38.8 pCt. gestegen,; welk ver schil hiervandaan komt, dat door de duurte en het niet verkrijgbaar zijn van eenige artikelen de huishoudelijke uitgaven zich hebben gewijzigd door het koopen van minderwaardige artikelen of het verminderen der consumptie. Uit deze cijfers blijkt intusschen ook, dat de gezinnen met lagere inkomens dan de hiergenoemde er nog slechter aan toe zijn. Op die gezinnen, waar men gelegenheid had, de meerdere uitgaven op anderen, b v. op afnemers te verhalen, was de duurte van weinig of geen invloed. Het waren alleen de meest vaste inkomens, die het gelag betaalden. De Staatsbemoeiingen. Naar wij vernemen heeft het voorloopig co mité tot voorbereiding der verkiezingen van 1918 in den kieskring te 's-Gravenhage, dat zichten doel stelt candidaten te stellen die-willen mede werken de onder den druk van den oorlog te ver uitgebreide staatsbemoeiing zoo spoedig mo gelijk weder te beperken binnen de grenzen, welke de eerbied voor de staatkundige en economische vrijheid der burgerij en de zorg voor zuinig en nauwgezet beheer der openbare kassen nood zakelqk maken, besloten zich te constitueeren als voorloopig comité eener kiesvereeniging te 's Gravenhage, onder de zinspreuk: „Vrijheiden Recht". Dure Levensbehoeften. Vóór 1913 waren de levensbehoeften de laatste jaren reeds enotm in prijs gestegen, maar wat sedert ge olgd is trof de gezinnen nog heel wat pijolijker. Om dit eens te doen uitkomen heeft het bureau van statistiek een zeer belangrijke berekening gemaakt met de winkelprijzen der voornaamste levensmiddelen in den kleinhandel tot basis. Deze artikelen zijn verdeeld in VII groepen en wel brooif, overige meelspijzen en grutterswaren, melk en kaas, vleesch, vetten, kruidenierswaren, genotmiddelen en diversen. Zoe- als men ziet is wunmg, kleeding en belasting er buiten gebleven. Men 'nam 8 ambtenaarsgezinnen tot mode!, die aan deze uitgaven gemiddeld 13622 711 besteed den per jaar. Er waren respectievelijk O, 0, 2, 1, 2, 5, 0 en 2 kiodeirn. Men nam in acht, dat niet alle levensmiddelen een gelyken invloed op het budget uitoefenen en bracht dus de prijsstijging in verhouding tot de piocentische beiei kenis van de 'groep. Volgens deze berekenirg waren de kosten van bet levensonderhoud der 8 gezinneD gemiddeld met 35.6 pCt. geklommen Daar er op verschil lende manier werd huisgehouden, waien de ge tallen voor de gezinnen opeenvolgend 29.4, 37.2, 35.9, 38.2, 32.2, 30.1, 38.7 en 49.7. Wie dus in 1913 van zijn inkomen kon leven en rondkomen, moest in 1917, gerekend naar de September-prijzen, zich voor 35.6 pCt. bekrimpen, zich voor hetzelfde bedrag in schulden steken of het tekort opnemen van vroeger bespaard of ver kregen bezit. ander station, aan, waar hij ze tegen afgifte'van het in zijn lerit zijnde valsehelijk gestempelde bewijs in bezit nam. Met behulp van het thans bekend gewerden signalement is deze brutale dief eindelijk te Amsterdam1 op hgeterdaad be trapt. j Rundvleesch. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voel3elvoorziening bericht De vraag of er overgaan behoort te worden tot distributie van rundvleesch is in den laatsten tijd een onderwerp geweest van ernstige overweging, zelfs was reeds een ontwerp-distributieregeling gereed gemaakt, dat vervolgens besproken is in een vergadering met de vertegenwoordigers van de besturen der groote gemeenten en met die der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Vóór een zoodanige distributie scheen te pleiten dat het gewenscht is een voldoende hoeveelheid vleesch tegen niet te hooge prijzen te blijven stellen. Nu is, ondanks de verlaging van het slachtgewicht tot 50 K.G., in den laatsten tyd het aantal aangeboden varkens dermate afgeno men, dat het met mogelyk is aan alle aanvragen der gemeentebesturen te voldoen. Aanvulling met rundvleesch leek dus aanbevelenswaardig. Er scheen bovendien aanleiding te bestaan daartoe thans over te gaan, omdat op dit oogenblik de boeren gaarne vee opruimen, vooral nu het straks gestald zal moeten worden en er byna geen krachtvoeder voor de beesten beschikbaar is. Tegenover deze overwegingen deed zich echter aanstonds deze andere gelden, dat op dit oogen- blik het rundvleesch reeds goedkoop is, zoodat een distributie thans onnoodig zeer groote bedragen van de .schatkist en de gemeente zal vorderen. Inderdaad zijn op dit oogenblik de pryzen van het rundvleesch laag. Zoo is te Amsterdam in de volksbuurten de laagste prijs 35 cent die van biefstuk 60 a 70 centte Arnhem wordt betaald 30 a 45 cent, te Uuecht loopeu de pryzen van 38 tot 65 cent voor vleesch van goede kwaliteit biefstuk inbegrepen, te Amersfoort betaalt men 45 cent, ook te Rotterdam zijn de vleeschprijzen laag. Het verbruik is dan ook in den laatsten tijd toe genomen. Te Amsterdam werden van 9 tot 14 October geslacht 1427s runderen tegen 844 in dezelfde week van 1916, ook wanneer men het lagere slachtgewicht in aanmerking neemt is dit nog een vermeerdering van 27 pet. Soortgeljjke verschillen zien men ook elders. Te Utrechtj wer den van 2 9 September bijna tweemaal zooveel runderen geslacht als in 1916, te Arnhem was de verhouding over September 1259 tegen 459 in het vorig jaaj. Gevreesd werd, dat, wanneer op dit oogenblik de distributie van rundvleesch werd ingevoerd en het Rijk dus als grootkooper opj de markt zou komen, de prijs omhoog zou gaan. Men nam daarby in aanmerking, dat deze dis tributie, niet slechts aan het Rijk maar ook aan de gemeenten zeer veel zou kosten, zonder dat op oogenblik daartegenover een evenredig nuttig et- feci zou staan. De gemeentebesturen waren dan ook voor het overgroote deel van meening dat het goed zou zyn een distributie van rundvleesch voor te bereiden om die, zoo noodig, spoedig in werking te kunnen doen treden, maar dat daar toe thans niet behoeft te worden overgegaan. Weliswaar beestaat de mogelykheid, dat de boeren later hun vee niet zoo goedkoop zullen aistaan, als het eenmaal op stal staat en zy hun pacht en rente hebben betaald, maar tegenover die mogelykheid bestaat de zekerheid, dat groote sommen worden bespaard door niet reeds op dit oogenblik te gaan distribueeren, terwjjl de gel dende vleeschprijzen het niet noodig maken. Ingevolge dit advies der gemeentebesturen zal dus voorloopig nog niet worden overgegaan tot een distributie van rundvleesch. Een diefstal. Herhaaldelijk werden in dén laatsten tijd op stations fietsen vermist. Vooral van üe aan het station Nijmegen aangegeven rijwielen bereikten verscheidene niet dé plaats van bestemming, hoewel men toch bijna zeker wist, oat alle waren ingeladen. De vorige week kwam aan het station Arnhem een heer arie rijwieten in ontvangst nemen. Er I waren er slechts twee; men beloofde een on derzoek te zullen instellen, en die heer zou terugkomen. Deze is evenwel niet meer terugge komen. Inmiddels bleek, dat de door h®m af gegeven recu's van een nagemaakt stationsstem- pel waren voorzien. Nu bleek al spoedig, op welke wijze zoovele fietsen waren verdwenen. De diofh ad zich eenvoudig voorzien van een aantal rijwielkaarten, waarop hij het station v,an, bestemming invulde en dan afstempielde met bet valsche stempel. Over het perron rondwande lende, scheurde hij van ter verzending gereed staande rijwielen het vervoerbewijs af en be vestigde er een aan van hemzelf. D© fietsen 1 werden dan wel ingeladen, doch kwamen op e©n De scheepsbouw in Ja.p.a.n. Men meldt uit Tokio Negen schepen, tot efen totaal van 45.115 ton, zijn in de maand September van stapel geioo- penDit vormt een record. Deze schepen maken d©el uit van het pro gram tot aanbouw Van schelpen met een geza- menlijken inhoud van 300 000 ton, gedurende het legrootingsjaar, dat in April 1918 geëin digd is. Hiervan zijin 35 schepen, met een totaal van 154 727 ton, reeds van stapel geloopen. Door den storm heeft gister tot 2 uur de tramdienst van Alkmaar naar Haarlem niet kun nen plaats hebben, doordat de pont over het Noord zeekanaal met de rails geen aansluiting kon kry- gen aan de rails op het land. Iets over ontwapening. In de »Neue Preie Pressen schrijft dr. Karl Ritter von Leth, lid van het Oostenrijksche Heerenhuis en oud- minister van financiën, over de noodzakelijkheid om na dezen oorlog te komen tot algemeene ont wapening. Dat is meent hij niet enkel noo dig op politieke en militaire gronden, maar ook uit financieel en economisch oogpunt. «Blijft de wedloop in bewapeningen onafgebro ken voortduren, dat zal iedere staat het in dezen oorlog bereikte niveau van legersterkte moeten handhaven als basis voor een revanche-oorlog. Wanneer bv. Engeland de laat ons zeggen drie tot vier millioen man, die beden te velde heeft (als is het ook veelal slechts in kadervorm) als vredesleger aanhoudt, en de geheele militaire toerus.ing op dat niveau stelt, dwingt het ook de overige staten tot een ten minste evengroote ver hooging van de vredessterkte, willen die niet reeds bij voorbaat een revanche oorlog verliezen. Dit geldt zoowel voor den oorlog te land als voor dien op zee en in de lucht, en ook voor al het oorlogs materieel en voor al wat met den oorleg samen hangt. De jaarlijksche oorlogs begrootingen van alle groote mogendhedeo en, overigens, ook die van de kleme staten, zou bij dergerJijke bewapeningen zes tot tienmaal zoo hoog worden. Met de rente betaling van de staatsschulden staat het al niet anders. De staatsschulden bedroegen bv. in Enge land, vóór het uitbreken van den oorlog £797.00.000, d i. ongeveer 17.000.000.000 kr. Duurt de oorlog tot einde 1917, dan kan de door de oorlogskosten veroorzaakte toeneming van den staatsschuldenlast op tusschen de 116.000.000.000 en 15Ü.OoO.OOLi.OOO kr. worden aangenomen. Scnat men de toeneming op hez gemiddelde dier beide waarden, nl. 130.000.000.000 kr. dan krygen wy tot 1917 een schuldenlast van ruim 150.000.000,000 kr., d. i. het negenvoudige van de vroeger staats schuld. Voor alle oorlogvoerende staten van Europa samen zal de staatsschuld einde 1917 op meer dan 700.000.000.000 kr. komen, tegen 118.000.000.000 vóór den oorlog. Zy zal dus tot het zes of zeven voud zyn gestegen. Indien de oorlog thans spoedig eindigt kan men er rekening mee houden, dat de in den loop van den oorlog toegenomen schulden voor de groote mogendheden varieeren tusschen 60 en 130 mil- liaad; de rentebetaling zal op haar minst 3 a 7 milliard uitmaken. Komt daarbij een verbooging der oorlogsbegrootingen van 6 a 8 milliard, dan zouden de groote staten jaarlyks 9 tot 15 milliard meer op te brengen hebben dan vóór den oorlog. Daarby is geen iekening gehouden met de leni ging der door den oorlog veroorzaakte wonden, teiwijl ook de kosten die voor de reorganisatie van oorlogstoestanden tot vredestoestanden en de door den oorlog noodig geworden belasting verhoo gingen, niet zijn medegerekend. De volken van Europa ziju volstrekt buiten staat, zoodanige bydragen op te brengen. En dit te minder, wijl meer dan ooit te voren de toepassing vau alle beschikbare middelen noo dig zal zijn voor de werken des vredeswant slechts door inspanning van alle krachten, en de concentratie daarvan op den meest intensieven productie ven arbeid zal herstel van het particuliere ea publieke zakenleven verzekerd zijn. Want an ders kunnen de vreeselyke gevolgen van dezen wereldbrand niet worden genezen. Om dus den ondergaDg vau Europa op financieel en be schavingsgebied te voorkomen is een zoo spoedig mogelijke, stelselmatige ontwapening en beperking der militaire macht tot een minimum dat nood zakelijk is voor de bewaring van da orde in het land zeil, het eenige middel. Er moet gebroken worden met het gedurende tientallen van jaren gepropageerde en in zijn uitersten vorm verwe zenlijkte denkbeeld van den gewapende vrede. Waartoe het voert, is door het drama vaneen wereldoorlog gewezen. Het heeft reeds bij voorbaat de economische kracht verlamd, zooal niet ge schokt, het heeft milliarden verslonden zonder dat het doel bereikt is, het heeft de beste krachten onttrokken aan productie van beschavingsarbeid. Het heeft echter niet vermocht den wereldoorlog te voorkomen doch dien veeleer door den bewa- peningswedstrijd uitgelokt. De pogingen, vroeger in het belang der ontwa pening gedaan, hebben geen succes gehad. De vloot-overeenkomst tusschen Eugeland en Duitsch land is op het laatste oogenblik afgesprongen. Zij zou als grondslag hebben kunnen dienen voor een algemeene vermindering der wapeningen. Mis schien waren de beletselen nog uit den weg ge ruimd, indien men had geweten waartoe de we reldoorlog zou voeren. Thans nu de opvattingen zich hebben gelouterd, dwingt het belang van alle staten ertoe, dat het denkbeeld op bree der grondslag weer wordt opgevat. Het zal en moet gelukken, de menschheid te bevrijden uit den tot dusver gevolgden gedachtengang, haar in de banen van vreedzame ontwikkeling te voeren en Europa te verlossen van de ramp der wereld wapeningen. Want niet minder dan de gevolgen van den oorlog op economisch gebied zyn voor de toekomst de gevolgen te vreezen van den voor het economisch leven vernietigenden invloed van den gewapenden vrede. Om dien te vermijden, moe ten wy en onze bondgenooten, trots alle ofiers, den oorlog met de uiterste krachtsinspanning voortzetten tot het zegevierend einde en totdat een oprechte, eerlijke vrede, met de zegeningen Tan rustigen, economischen eu beschavingsarbeid zullen zijn gewonnen en gewaarborgd. Zjju die echter veroverd, en gelukt het ons met de wapens in de hand ook aan de ontwapeniDgsidee den weg ter overwinning te openen, dan zullen de wonden, die deze oorlog geslagen heelt snel genezen. De door uitschakeling van den militairen dieBst vrij komende lichamelijke en geestelijke arbeidskrach ten en de tot dusver voor bewapeuingsdoeleinden werkende industrieën, zullen worden gericht op productieven arbeid, hetgeen aanmerkelijke ver meerdering van warenomzat, verhooging van het volksbezit en versterking van de belastingkracht zal meebrengen. Zoo zou de ontwapening kunnen leiden tot een vermeerdering van den economi schen voorspoed juist in militaire stateu, welker volkshuishoudingen reeds in den vrede op hooge belastingen was berekend. Met dezen kjjk op een betere toekomst, die wij ons nog moeten verove ren, moeten wy thans alle krachten van den staat, de militaire en de economische, aanwenden, niet enkel om de toekomst van de oude eerwaardige monarchie te verzekeren, doch ook om de ont wapeningsidee ter overwinning te brengen". In beslag genomen. Men meldt uit Leiden Door de politie zyn verschillende partyen levens middelen bij particulieren in beslag genomen, o.a. 800 R.G. roggebloem, 4 kisten sunlightzeep, 5 kisten Delftsche slaolie, 4 kisten cacao en tal van goederen, opgestapeld in twee pakhuizen van het Nationaal Veem. De directie van het veem heeft tegen deze inbeslagname geprotesteert. Te Alkmaar heeft de politie in beslag ge nomen 23.530 K.G. draadnagels, 10.000 K.G. cacao, 10 heele en 5 halve vaten cacao, 1750 K.G. plan ten vet en 50 kisten zeep. L ij ken aangespoeld. Aan het strand onder de gemeente Renesse is gisteren aangespoeld een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk, vermoedelijk dat van een Engelscben vlieger. Op het lijk werden gevondeneen Engelsch gebeden boekje, eenig bankpapier en Fransch geld. Het lyk is in de duinen begraven. Te Scheveningen is gisteren aangespoeld een in verren staat van ontbinding verkeerend ge deelte van een lyk: de romp van een lichaam met hoofd, doch zonder armen en beenen. Het is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Het lyk, dat te Noordwyk ir aangespoeld, blijkt te zyn van een Pool. De kousen waren gemerkt W. V. B. en zijn kleeren met den naam Beezwerzowsky. Het hoofd ontbrak. Advertentiën. Ned. Staatslotery. Vanaf MAANDAG 29 OCT. zijn aan het kantoor Nieuwe Haven 71a, loten te verkrijgen voorde 416e loterij. 10060 6 Diergaardolaan 42B, ROTTERDAM. Telefoon 14223. 8279 8 In verband met de uitreiking van polissen, aan nieuwe abonnés, verzoeken wij de ter invul ling toegezonden formulieren zoo spoedig mogelijk in te zenden aan ons bureau Rotterdam Diergaarde!. 5. Tel. 8394. Mathenesserl. 271. Tel. 12312. f 10 met dipt1,0-vingermetb' H A M) K LSCO RR. J D Vr' 8P' PrivaatlessenCursussen (ook voor meergevordeiden) f2 p. maand. Gratis plaatsing. Dank- betuig, ter inzage. Inl.,prosp> aaom. dagelijks. 10079 21

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 6