Dagblad voor Schiedam en Omstreken. i1Ö3£Ef15 Ada Rohan. De Oorlog. 40ste Jaargang Vrijdag 2 November 1917. Gratis Ongevallenverzekering No. 11979 De dag der dooden! FEUILLETON Ilttitenlanidsch Nieuws. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. ibonnetneutèc per 8 maanden f 1.50, per week 12 poet f2 p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Postbus: 39. cent, franc» p. Advertentiën: 15 rebels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 ooriogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange 0 0I ""Hes m geheele 11 S hand, - w w «r invaliditeit8 U I# voet of oog Do verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeen© Verzekeringsbank b$j verlies vut. een duim te Schiedam. bü verliep van eiken ande« ren vinger. Bij of krachtens wetten of verorden ngen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van den len November jl. is le. aan A. van Hattem vergunning ver leend tot het uitbreiden zijner smederij en draaierij in de panden Kethelstraat 28 en Noord- vest 135, kadaster Sectie A nos. 1602 en 1603, door verplaatsing van eenige werktuigen en bijplaatsing van 5 electromotoren van resp. 20, 4£, 7£ en 1 P.K., drijvende diverse werk tuigen 2e. op de aanvrage van de bouwmaatschappij „Kortland" om vergunning tot het plaatsen van een omvormeraggregaat, bestaande uit een draaistroomelectromotor van 5.5 P.K., drijvende een gelijkstroomdynamo van 65 volt, in het pand Nieuwe Haven 283, kadaster Sectie M no. 840, de beslissing verdaagd, aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is Schiedam, 2 November 1917. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Ludovicus Johannes Franciscus Lokin om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter ]J!aa.tse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Hoogstraat 123. Schiedam, 1 November 1917. Allerzielen is niet, de oppervlakkige bedrijvig heid, voor dien éénen dag eigen aan Père La- chaise, wanneer daar een onafzienbare schare het anders stille Kerkhof overvult. Vrouwen in rouwsluier, kinderen met. in de hand een tuiltje chrysanten, mannen en jongelingen, allen zwij gend dooreenkrioelend op den doodenakker, die voor deez' dag de ontzetting zijner koude stilte verloren heeft. Uren lang is het 'n bedrijvige afwisseling van komen en gaan en de anders vergeten plek met heur treurende cypressen, wordt weer voor 'n dag 'n mode-attractie, waar het drukke gerumoer overheerscht de plechtige stilte van den dood. Da's alles oppervlakkig en leeg. Maar toch doet 't erkennen, wat diep eens die dag de zielen moei zijn ingebrand, dat een Wufte wereld, die den dieperen zin ervan bijs ter is, voor 'n oogenblik zich losscheurt uit het leven en verkeeren wil en verkeeren moet met hare dooden. Treurige waarheid 1 't Wereld, die zich tot haar dooden voelt aangetrokken en langs dien dood en zijn geheimenis en troost oppervlakkig, heenglijdt. - o - Allerzielen is troostender en blijder. 't Is de dag der dooden, die ods herinnert aan 't onsterfelijk leven hierna; die ons met onze dierbare dooden doet verkeeren in 't zalig vertrouwen van terugzien en eeuwige hereeni- gingde dag, die de droefheid der aarde ver bindt aan 't geluk van den hemel. Hier predikt al het vergankelijke de onsterfelijkheid en door onze tranen glanst dan ook de glimlach der hope. Over die graven heen werpt zijn schaduw het Kruis, dat ons spreekt van een eeuwig leven, waarnaar het heen wijst. 't Is dat geloof, dat hopende geloof, dat op de graven neerknielt op Allerzielen dat in de kerk en in huis zich uitstort in gebedwaarin de H. Kerk ons voorgaat, als ze zich kleedt in rouwgewaad en de trappen beklimt van het altaar en bidt voor een zalige rust. De dooden vergeet zij niet, al is hun naam reeds lang uit de gedachtenis der levenden weggevaagd, (maar ze blijft bidden haar Requiem en De Profundis i tot dat laatste uur, waarop zij al hare in het j goloof gestorven kinderen omhelzen zal en met fiere blijdschap zal opvoeren onder den glimlach en zegen van God. o— De dag der dooden Maar die ons ook herin nert, dat slechts de smetteloos-reinen tot de zaligmakende aanschouwing worden toegelaten. Alleen, wanneer de besmeurde liefde gansch is gelouterd, mag de gereinigde ziel haar vlucht nemen tot het Licht. Vandaar dat gebed om erbarming. Op dien dag worden we meer dan anders aangegrepen door den noodkreet van het vage vuur en smeekend doen we onze gebeden op gaan om verlossing der lijdende zielen. Op dipn dag voelen ook wij in ons dat onweerstaanbare heimwee naar het beter vaderland en daardoor begrijpen we des te beter het gehunker van die gevangenen Gods naar het aanschijn des Hee- ren. Door den sluier van het vergankelijke schouwen we in het vagevuur en zien en hoo- ren we daar onze dierbaren, wier wenk en ge roep we verstaan. En we voelen den troost i vereenigd te zijn met die dooden en de ver kwikking hun de hand te kunnen reiken over de graven heen. Eens zal Allerzielendag ook over onze nage dachtenis gaan. Herinnert U Christus' woord dat dau barmhartigheid geschieden zal voor dengene, die barmhartig is geweest. M. J. J. Kammebs, Past Een Amerikaansche Roman. 60 Hij had aanstonds de politie met de misdaad in kennis gesteld, had zelf de wond onderzocht en was het volkomen eens geweest met den dokter, dat de dood al voor uren ingetreden was. Het bloed had opgehouden te vloeien. De doodsteek was waarschijnlijk van achter met krachtige stevige hand toegebracht en was midden door het hart gedrongen, de dood moest oogenblikkelijk ingetreden zijn. Mijnheer Sutherland kon over den doode zelve niet veel zeggen Bijna dagelijks had deze in het park rondgewandeld, nadat de tuinman hem daartoe verlof had gegeven. Zooals hij had ge hoord, was de vermoorde afkomstig uit Louisiana meer wist hij niet van hem. Niemand kon alzoo eenig licht brengen over de gepleegde misdaad. Men onderzocht Benoirs kleeren en bezit, men vond niets verdachts. Brieven waren er vele niet een voerde naar het spoor van den moor denaar. Medame Weldon was van meening, dat de man vermoord was om zijn geld en juwee DE NEDERLAAG DER ITALIANEN. Aan de Tagliamento. De operaties der laatste dagen hebben tot een débacle voor de ItalianeD geleid. De geheele pro vincie Friuli is door Oostenrijksche en Duitsche troepen bezet. Het Oostenrijksch-Hongaarsch stafbericht luidt De opmarsch der Centralen in boven-Italië is gisteren door een nieuw, geweldig succes bekroond. De opstuwing van de terugwijkende vijandelijke massa's ten N.O. van Latisana gaf de legerleiding de gelegenheid sterke Italiaansche krrchten door omsingeling den terugtocht af te snijden. Duitscbe en Oostenrijk-Hongaarsche divisies, die westelijk van Udine de Tagliamento naderden, komend van uit het Noorden, vielen tegelijk aan naej Oostenrijk-Hongaarsche> colonnes, die langs de lagunen tegen Latisana opgerukt waren. Tal rijke Italiaansche afdeelingen, weike in volle af tocht waren en tot een gezamenlijke sterkte van 2 tot 3 legercorpsen, werden groolendeels afge sneden. In weinige uren zij u meer dan 60.000 man gevangen genomen en ver scheidene honderden stukken ge- schutbuitgemaakt. Oostenrijk Hongaarsche en Duitsche troepen staan overal aan boven- en beneden-Tagliamento. De bruggehoofden verloren. Op zich zelf staande pogingen van den vijand., om midstrooms de bruggehoofden te handhaven, zijn door de onstuimige aanvalleü der Duitsche regimenten verijdeld Io het gebied van de boven- Taghamento is het Oostenrijk-Hongaarsche leger doorgedrongen, terwijl het, aan bergterrein gewend in taaien wilskracht alle moeilijkheden overwon nen heeft. Op deze wijze is de 12de Isonzoslag in den iijd van acht dagen tot een buitengewoon schitterend succes geworden. De Oostenrijksche kustlanden zija bevrijd. Groote gedeelten van Venetiaansch grondgebied liggen achter de fronten der verbon den legers. In één week beeft de vijand meer dan 180.000 man en 1500 kanonnen verloren. Deze groote overwinning aan de zuidwestelijke poorten der monarchie is een nieuw van onvergetelijke kracht van de Centrale mogendheden, een bewijs, dat krachtiger taal spreken zal dan alles, wat in diezelfde week by vriend en vjjand over het heden en de toekomst gesproken en geschreven is. De provincie Friaul. Wolft meldt, dat de bondgenooten Italië 4000 vierkante K.M. lands hebben ontrukt en dat het aantal veroverde kanonnen, voor het groote deel onverlet en van moderne makelij, bjjna tweemaal zoo groot is ais dat der Amerikanen in vredestijd. De terugtocht. Cadorna seint. Onze troepen, die door een snelle en vastbe raden manoeuvre het plan van den vijand verij delden den opmarsch van den tegenstaoder ver traagden door het dappere gedrag der dekkings troepen, hebben, hoewel uiterst moeilijke omstan digheden, zoowel strategisch als tactisch, den terugtocht naar da Tagliamento volbracht. Het derde leger is bijna voltallig, een schitterend voorbeeld van volharding ea kracht. De eerste en tweede cavalerie-divisie, vooral de regimenten Genova en Novarra, die zich heldhaftig hebben len. Het was algemeen bekend, dat hij den laatsten tijd zeer veel gétd bij zich had, alsmede een prachtig horloge en een brillanten riDg- Niets van dat alles was op het lijk terugge vonden. Wat voor andere redenen konden er bestaan dan hebzucht om een vreemden in St. Mary te vermoorden Deze verklaring geleek zeer op de waarheid en na lang beraad, werd in het procesverbaal gemeld, dat Gaston Benoir door een onbekende was vermoord. Daarna verlieten de mannen van het gerecht Maplewood, de schouwplaati van zull$ een af schuwelijke misdaad. Het stadje zelf was in opschudding. Daar was sinds menschenheuhenis geen moord gebeurd Overal, bij oud en jong, was de bloedige daad van Maplewood 't gesprek van den dag. De on doordringbare sluier, waarin de misdaad gehuld was, verhoogde nog de belangstelling. De onbe kende moordenaar en de bruid van den doode waren op aller lippen. Die arme bruid, die toen ze weer tot bewust zijn kwam in klagen en jammeren uitbarstte, was het voorwerp van aller medelijden. Merkwaardiger wijze bleef Ada's vlucht een geheim, zelfs in eigen huis, hoewel de kinder- dermeid en het kamermeisje zich afvroegen, waarom ze niet door hare meesteres werden ontboden. Het was wel niets ongewoons, dat mevrouw Sutherland dagen achtereen onzichtbaar bleef, opgeofferd en de vliegers, die onvermoeid daden vau heldenmoed volbrachten, verdienen bovenal de bewondering en de dankbaarheid van het vaderland. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen, zonder eenige noodzaak en als een betoogiBg van brutaal geweld, onverdedigde steden, die ver achter de linies lagen, aangevallen en eenige offers onder de burgerbevolking veroorzaakt. De koning van Italië eu minister Orlando heb ben een bezoek aan het front gebracht. DeFransche bulp. De militaire medewet ker vau den Zwitserschen »Bund«, Stegeman, zegt in een beschouwing over den strategiscken toestand vaQ de Tagliamentio, dat dë Itaiaansche generalissimus blij moet zijn, wanneer hij de resten van zjjn IsoDzo-legers ach- de Tagliamento kan redden om de groote linie Venetië—Verona te verdedigen. Sedert Maandag rollen de treinen met Fransche troepen naar Italië, doch deze zullen, aldus Stegemann, het klassieke slagveld tusschen het Gardameer en de Taglia mento pas bereiken, wanneer er aan de ineen- storitng van den Italiaansche veldtocht niets meer te veranderen valt. De Fransche hulp kan op de doorbraak de Italiaansche gevechtslinie geen invloed meer uitoefenen, wel echter de krijgsver richtingen op de Franschen linkervleugel zelf schade berokkenen. AAN HET WESTELIJK FRONT. Fransch stafbericht van gistermiddag Nog al levendige geschutgevechten iu de nieuwe stellingen der Franschen in België en aan het trout benoorden de Aisne. De Duitschers trachten tevergeefs kleine posten der Franschen benoorden Loivre (ten N.W. van Reims), in Champagne in het vlak van Souain, in de Argonne in de streek van Colonne en in Woevre benoorden Flirey te overrompelen. De Franschen leverden een veertigtal gevangen in en berokkenden de tegenpartij ernstige verliezen. Fransch avondbericht. Niets te melden behoudens artillerie-acties op verschillende punten. Vjjandelyke vliegtuigen wierpen bommen op Duinkerken en Calais Ze veroorzaakten lichte schade, geen slachtoffers. Het bericht van gisteravond van de Engelsche staf meldt Vandaag is het vijandelijk geschut beoosten en benoorden Yperen geducht in touw geweest. Onze eigen artillerie heeft een aantal geconcentreerde bombardementen op vijandelijke stellingen in het gebied van den slag gericht. Anders niets van belang. Het aantal Duitschers, door de Britsche legers iü Erankrjjk in de maand Oetober 1917 gevan genen genomen, bedraagt 9125, o.w. 242 officieren. Wjj hebben in datzelfdetijdsverloop 15 kanonnen, 431 machinegeweren en 42 schansmotieren be machtigd. DU1TSCHLAND. Dis keizer heeft gisteren graaf von Hertling in audiëntie ontvangen. De „Vossische Zeitung" meldt, dat graaf en zij had er den laatsten tijd ook zoo ziekelijk en bleek uitgezien, dat iedereen geloofde, dat de tijding van den moord haar zenuwgestel zóó had geschokt, dat ze daarom stil eu rnstih te bed moest blijven Het kamermeisje kwam bij mijnheer Sutherland om te vragen of mevrouw hare diensten ook kon noodig hebben ze werd echter met zoo'n barsch: „neen," afgescheept; dat ze zich uit de voeten maakte-en mijnheer niets meer durfde vragen. Schrik en smart hadden mijnheer Sutherland zijn helderheid van geest ontnomen, de energie van zijn handelen verlamd; hij had nog niets kunnen ontdekken, noch over de vlucht zelve, noch over den genomen weg. Door indirecte vragen had hij van het kindermeisje vernomen, dat in den betreffender» nacht mevrouw om 10 uur in de kinderkamer was gekomen. De dame had zich over de wieg gebogen en het kind herhaaldelijk gekust. Zij meende, dat mevrouw geschreid had, eer ze het kind verliet, daarna was mevrouw stil de kamer uit gegaan. Naar allen schijn had Ada afscheid van het kind o-enomen en was zij des nachts gevlucht. Arthur had een onderhoud met zijn nicht ge had. Deze had haar kamer sedert de ontdekking van den moord niet meer verlaten. Toen men haar de tijding van het ontzetten de einde van Benoir bracht, was ze als vei plet- terd op een- stoel neergezonken sindsdien was ze in een toestand van verdoovlng ledereen was verwonderd de jonge dame, tot nu toe zoo koud, zoo blijkbaar ongevoelig, thans zoo getroffen te zien. „Had miss Augusta den vreemdeling soms in het geheim bemind vroeg het dienstperso neel zich af. Zelf veel te veel met eigen gedachten bezig om die verandering in zijne nicht op te mer ken, had Arthur zich daar in het begin dan ook niet om bekommerd. Hij vroeg haar Gusty, wie buiten u 'en mij weten van Ada's vlafwezigheid Nu zag de heer des huizes wel, hoe versteend haar gelaat, hoe angstig hare oogan, hoe kleur loos hare wangen waren. Zij antwoordde „Niemand dan wij tweeën I" „Laat ons, zoo mogeliik, het nog een paar dagen geheim houden. Zeg maar. wat je wil ziekte, schrik, alles wat mogelijk is om het personeel uit de buurt der kamer te houden. Booze tongen kunnen zoo licht haar vlucht in betrekking brengen tot den gepleegden moord. Gusty, wilt ge ter liefde van mij dat doen Ja, als het in mijn macht ligt. Het kan on mogelijk lang geheim blijven „Dat verlang ik ook niet. Na de geiechtelijke lijkschouwing mag iedereen het weten. A's die voorbij is, ga ik onmiddelijk Ada opsporen en ik zal niet terugkeeren, vóór ik haar gevonden heb. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1