Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering fen - rr fit De Oorlog. Ada Rohan. 40ste Jaargang Vrijdag 9 November 1917. No. 11985 BHiteniaudsch Nieuws. De Revolutie in Rusland. EUILLETON. BureauKoemarkt 4. A bouaemeateu post f%~ p. kwartaal. Telef. 85, ca kantoortijd no. 148. Postbus: 89. per S maande» f 1.50, per week 12 cent, franco p. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 1—5 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezondon mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levemaange 4" 0 iff ff «"I'M M» geheele I 1111 een hand, invaliditeit; 1 L w W voet ol oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank verlies vas een duim te Schiedam. I U U wijsvinger; g (J Mi verlies van eiken &nd«« ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Op den 8en November 1917 is a. aan de N. V. Drogerijen en Cotiservecfa- brieken, voorheen Blad en Prins vergunning ver leend tot het drogen van groenten en verdere landbouwproducten op een nieuw te bouwen eest in het pand Nieuwe Haven no. 75, kadaster Sectie M. no. 2466; b. is de beslissiog op de aanvrage van M. M. Kloos om vergunning tot bet uitbreiden van zijn 2ager\j door bijplaatsing van een stoommaehine van 15 P.K. en een stoomketel van 13 M2. ver warmingsoppervlak, in het pand Mariastraat no. 15, kadaster Sectie M no. 132, drijvende verschil lende boutbewerkingmachines, verdaagd, aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 9 November 1917. Lenin de leider. De ministers gevangen gezet. Kerenski ge vlucht. De berichten uit St. Pe tersburg. Hongersnood in Finland- In de hoofdstad van Rusland doen zich thans ernstige gebeurtenissen voor, die geheel het karakter dragen eener revolutie. De berichten uit Rusland zijn nog niet volledig, maar vrij zeker is bet dat alle ministers gevan gen z\jn gezet en de Maximalisten de regeering in handen hebben. Uit de berichten is nog tiet op te maken, tot Wie Lenin, de leider der beweging, zijn verzoek om een onmiddellijken wapenstilstand en vrede heeft gericht. Hij kan het den centralen vrageD, maar evengoed den bondgenooten van Rusland. De strekking van het verzoek is echter in de twee genoemde gevallen zeer verschillend. Is het tot de centralen gericht, dan beteekent het dat Rusland, of liever de partij, die op 't oogenblik de lakens uitdeelt, een afzonderlijken vrede wil, in het andere geval zóu Leniu met den meesten na druk de bondgenooten hebben gewezen op de noodr Zakelijkheid van een algemeenen vrede. De Maximalisten hebben geringe moeilijkheden hij hun staatsgreep ondervonden. Dit doet vermoe den, dat hun invloed bij de bevolking en vooraf hjj de soldaten zeer groot is. En ofschoon St. Pe tersburg niet hetzelfde is als Rusland, is de ver onderstelling, dat ook buiten de hoofdstad het op 'rede gerichte streven van de Leninisten veel aan_ hang heeft, niet gewaagd. Het besef van de onmacht, om den oorlog voort Een Amerikaansche Roman. 66 Arthur gaf als hoofd der familie gaarne de hoodige toestemming. Roderik ging naar zijn Verloofde, Arthur zette zich voor het raam. Hij had hier even gezeten, toen hij zag hoe een her tuinjongens struikelde over iets, dat onder he sneeuw begraven lag. Hij viel languit op den grond neer. Toen de jongen opstond, onderzocht hij, waar- °ver hij gevallen was hij ging een stap ach teruit en stiet een angstigen schreeuw uit. Daarna liep hij weg, alsof de duivel hem op de hielen zat. Mijnheer Sutherland ging door de warande haar buiten hem te gemoet. «Wat is er jongen waar viel je over «Over een doode vrouw," klappertande de longen. „God zij ons genadig, dat is het tweede hk, dat ik hier mee moet vinden, een doode 'touw 1" »Eene doode vrouw?" Arthur schreed toe op het donkere voorwerp. Een vrouwelijk wezen op haar gezicht. Achter zijn heer stond Ri te zetten, won in den laatsten tijd zoozeer veld, dat Kerenski in zijn onderhoud met een Ameri- kaansch journalist reeds sprak over Ruslands uit putting. De «Kölnische Zeitung« schrgft over de nieuwe Russische omwenteling: Het komt er thans op aan welke houding de soldaten in de loopgraven tegenover de gebeurte nissen te St. Petersburg zullen aannemen. Intus- schen heeft de nieuwe revolutie slechts iD St. Petersburg gezegevierd, waar van meet af aan de invloed, der hoofdzakelijk uit den arbeidersstand voortgekomen radicalen, zeer krachtig was. De groote massa der soldaten bestaat uit boeren, wier belangen met die der stedelijke arbeidersklasse niet overeenstemmen. Edoch, de Russen zijn onberekenbaar, zoodat het vredesprogram wel een groote uitwerking op het oorlogsmoede volk zou kunnen hebben. Intusschen doen wij, Duitschers, goed om ons aan geen voor barige hoop over te geven. Een telegram uit Weenen meldt Onze draadlooze telegraafstations in het Noord oosten hebben vandaag het volgende verminkte telegram opgevangen, dat van St Petersburg naar alle legers is gestuurd Oproep van de militaire revolutionaire comité's: (de aanvang van het telegram ontbieekt) alle po litieke gevangenen worden onverwijld vrygelaten; de voormalige ministers Konswalof, Kischkin, Terestsjenko, Nikitin, enz. zijn door het revolutio naire comité in de gevangenis geworpen. Kerenski is ontvlucht. Allen legerorganisaties is bevolen maatregelen te treilen om Kerenski onmiddellijk te arresteeren en uit te leveren. Iedere hulp ten gunste van Kerenski zal als een ernstig staatsmisdrijf gestraft worden. In St. Petersburg heeft de arbeiders- en soldaten- revolutie gezegevierd en bet Alrussisch congres der arbeiders- en soldaten-afgevaardigden spreekt de hoop uit, dat op de spoorwegen de orde zal gehandhaafd blijven en het bedrijf geen minuut onderbroken wordt. Het St. Petersburgsche Telegraafagentschap seinde 7 November 's avonds De dag heeft eenige wijziging in den alge meenen toestand in de hoofdstad gebracht. De maximalistische beweging heeft nieuwe, wer kelijk merkbare vorderingen gemaakt, doch er hadden geen wanordelijkheden plaats. Tegen 5 uur 's middags heeft het militaire revolutionaire comité van de Soviët in een plakkaat bekend gemaakt, dat St. Petersburg zich in zijn handen bevindt, dank zij den steun van het garnizoen, dat het mogelijk maakte den staatsgreep zonder bloedvergieten te vol trekken. Het plakkaat verklaart dat de nieuwe regeering een onmiddellijken, rechtvaardigen vrede zal voorstellen, het land aan de boeren zal geven en de wetgevende vergadering bijeen zal roepen. 8 November, (1 uur 's nachts) De afgevaardigden van drie Kozakken regi menten, te St. Petersburg in garnizoen, hebben verklaard dat zij weigeren om de voorloopige chards, de tuinman, meer sidderend van angst dan van koude. „Help mij haar in huis dragen," beval mijnheer Sutherlandmisschien leeft ze nog« Het was niet gemakkelijk de vrouw van den grond los te maken, hoewel ze klein was. Klee- ren en doeken waren armelijk en dun en aan de sneeuw vastgevroren. Eindelijk gelukte het. Zacht hief Arthur haar op ep keerde haar ge zicht naar het schijnsel der maan. Wat een aanblik I Met een gil, die door merg en been ging, liet hij de doode los. Het stijve levenlooze lichaam gleed uit zijne armen. Barmhartige God 1Ada XXVII. NA ZEVEN JAREN. In zijn hotel op den Broadwy te New-York stond op een mooien Meimorgen een heer voor het raam en zag droomend naar het drukke verkeer op straat. Hoewel hp niet ouder was dan ruim dertig jaar, was zijn krullend haar grijs Zijn uitzicht was ernstig droevig. Hij was zoo diep in gedachten verzonken dat hij het naderen van voetstappen niet hoorde eerst toen hij een hand op zijn schouder voelde leggen, keerde hij uit het land zijner droomen terug. „Arthur Sutherland 1 klonk een stem, hebt ge geen welkom voor een oud vriend De heer schudde nu den aangekomene recht hartelijk de hand „Rody, beste oude jongen „Het doet me echt veel genoegen, na drie regeering te gehoorzamen en tegen de Soviet op te trekken, doch dat zij bereid zijn om de openbare rust te handhaven. De Soviet hield 's middags een buitengewone bijeenkomst, waarin de voorzitter Trotzky ver klaarde dat de voorloopige regeering niet langer bestaat, dat eenige ministers in hechtenis zijn genomen en het voorloopige parlement is ont bonden. Lenin, die met langdurig gejuich werd ont vangen, hield een rede, waarin hij 'de drie pro blemen der Russische democratie uiteenzette lo. het onmiddellijk einde van den oorlog, waartoe de nieuwe regeering een wapenstilstand aan de oorlogvoerenden moet voorstellen 2o. het overmaken van het land aan de boeren 3o. de oplossing der economische crisis. De vergadering nam een resolutie aan, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat deze drie vraag stukken zoo spoedig mogelijk zullen worden opgelost. Aan het slot der zitting werd door een ver tegenwoordiger der sociaal-democratische mini malistische partij van de Soviet een verklaring voorgelezen, waarin wordt gezegd, dat de partij den staatsgreep afkeurt en zich afscheidt van de Soviet te St. Petersburg. Het officieele agentschap meldt Het congres der sowjets uit heel Rusland heeft drie proclamaties afgekondigd. Alle macht behoort aan de sowjets. De regee- ringscommissarissen zijn van hun ambten ont heven. De voorzitters der sowjets moeten zich rechtstreeks met de revolutionaire regeering in verbinding stellen. De leden der landbouw-commissies, die in hechtenis waren genomen, dienen onverwijld op vrije voeten te worden gesteld en de com missarissen, die hen arresteerden, moeten op hun beurt worden gearresteerd. De doodstraf, door Kerensky aan het front hersteld, is afgeschaft. De gewezen ministers Konowalof, Kisjkin, Terestsjenko, Malantowitsj, Nikitin en anderen zijn gearresteerd. Kerensky heeft de vlucht genomen. Alle mi litaire bonden hebben de handen ineengeslagen, om hem te zien te pakken te krijgen. De „Daily Telegraph" verneemt dd. Woensdag uit St. Petersburg Het garnizoen van Charkof heeft het gezag van het plaatselijke militair-revolutionaire comité al aanvaard. In andere steden duurt het geschil tusschen de militaire revolutionairen en de officieren voort. Deserteurs en ongedisciplineerde soldaten zijn natuurlijk op de hand der revolutionairen. De kozakken zijn geprikkeld om het verbod van hun optocht op j.l. Zondag. Gister bombardeerden sowjet strijdkrachten het winterpaleis te St. Petersburg, dat krachtig verdedigd is. Zij hebben, volgens een nader telegram, dit paleis (de zetel van Kerenski) genomen. jarige afwezigheid je goed eerlijk gezicht weer te mogen zien „En Rody, hoe gaat het met mijne moeder en Carola, en de kinderen „Best I Ada groeit uit al haar kleertjes en haar neefje Arthur groeit even hard." „En hebt ge een goede dokterspraktijk in St. Mary, Rody „Ik kan niet klagen, maar a propos, ik ont moette gisteren een oude bekende van je. Me vrouw Anderly vroeger Stella Vansell. Ge zijt haar toch niet vergeten „Neenl" antwoordde Arthur, zonder op te zien. „Maakt zij het goed „Heel wel. Ze is nog mooier dan vroeger. Ze kreeg een kleur, alleen bij het hooren van je naam." „Bah! Kapitein Anderly was mij een trouw kameraad, wiens dood me zeer ter harte ging." „Morgen ga ik naar Maplewood. Zeg, Arthur, kun je niet met mij meegaan I „Jawel. Rody I" Roderik ging weer heen, Arthur herviel in zijn droomerijen. Voor tien jaar, toen hij pas uit Europa was teruggekeerd, had hij ook zitten staren op den woeligen Broadway en had toen gedroomd van Stella Van sell's vergeet-mij niet- je's oogen en goudblonde lokken Voor tien jaar had de vrouw, die hem zoo oneindig veel kom mer had veroorzaakt, zijn levenspad nog niet gekruist. Nauwelijks drie jaren van huwelijks leven en zijn klein Creoolsch vrouwtje had haar In Wladiwostock hebben, volgens Zwitsersche berichten, de Russische maximalisten de macht in handen. De soldaten erkennen den raad der maximalisten en gehoorzamen hem alleen. Volgens andere berichten uit Zwitsersche bron zijn troepen van het Russische Noordfront op marsch naar Petrogrado zij hebben de voorstad Viborg bezet om den raad van arbeiders en sol daten te hulp te komen. De Balrische zeevloot heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt Wij zullen onze plicht niet op bevel van een Russischen Bonaparte vervullen, die van wege de lankmoedige revolutie nog altijd regeert en wij zullen niet in den strijd gaan alleen om te voorkomen, dat de verdragen van onze bewind voerders met hun bondgenooten, die de Russi sche vrijheid in ketens hebben, worden ten uit voer gebracht. Het Ritzau bureau seint uit Kopenhagen De officieele afgezant van den Finschen senaat, prof. Georg von Wendt, die op het oogenblik in Kopenhagen vertoeft, heeft het volgend telegram aan Wilson, Lloyd George en Asquith gezonden De uiterste noodtoestand, waarin „myn land zich bevindt geeft mij de vrijheid mij direct tot u te wenden om uwe aandacht te vestigen op het feit, dat wij oogenblikkelijk hulp noodig hebben. De noodtoestand van Finland is zonder gelijke. De oogst is totaal mislukt. Van alle levensmid delen ontbloot, met de hongersnood voor de oogen j roepen wij uwe hulp in. Wanneer geen levens middelen uit de Vereenigde Staten of andere hulpbronnen komen, dan worden „wij' aan den honger prijsgegeven. God geve dat uwe hulp niet te laat kome. AAN HET WESTELIJK FRONT. In Vlaanderen. Het Engelsch stafbericht van gistermiddag meldt Troepen uit Wales voerden gisteravond een succesvolle „raid" uit ten Zuid Oosten van Ar- mentières. Veertien gevangenen werden genomen, behalve andere verliezen, welke den vijand wer den toegebracht. Onze verliezen zyn licht. Twee vijandelijke pogingen om de linies ten Noorden van Roeux binnen te dringen werden afgeslagen. De vijand liet enkele gevangenen in onze handen. Niets van bijzonder belang te melden van het slagfront. Sir Douglas Haig seint: Gistermiddag hebben de troepen 'uit Oost- Yorkshire benoorden Fresnoy een geslaagden °verval gedaan, waarbij 21 man gevangen wer den genomen en een machinegeweer werd|buit- gemaakt. De vijandelijke bezetting werd door ons machinegeweervuur bestookt, toen z(j poog den om aan, ons spervuur .te ontkomen. Wij berokkenden haar talrijke verliezen. Tijdens den overval poogden de vijandelijke ondersteunings troepen voort te dringen, doch zij werden door martelaarschap voleindigd. Ada sliep den vre- desslaap onder de wilgen van het kerkhof in St. Mary. Sindsdien was hij een zwerver ge worden, had als officier in den oorlog den dood gezocht, de kogels tegemoethij bleef gespaard. Ook nu, als voor 10 jaren, verscheen voor zijn geestesoog het beeld van Stella Vansell. Ook zij was getrouwd, was weduwe geworden. „Was nu het oogenblik daar, om het woord te spre ken, dat reeds voor tien jaren hem op de lip pen zweefde?" Een half uur later trok Arthur aan de bel van mevrouw Anderly's huis. Een bediende bracht hem binnen en diende hem aan. Als vóór tien jaren stond zij daar in den zon neschijn tusschen hare kanarievogels en gera niums. Zij scheen niets verouderd, ze was veel mooier geworden, ze was nu niet als toen in het wit, doch de sleep van haar zwart gewaad golfde over het tapijt. Het was mevrouw An derly, niet Stella Vansell, die hij begroette. Bei den stonden tegenover elkaar, ernstig, rustig. Wat voor ontroeringen ze gevoelen mochten inwen dig, voor het uiterlijke was daar niets van te zien. Arthur, de fiere ernstige man was schuchter en verlegen. De oude liefde ontwaakte in zijn hart en overstroomde hem met alle kracht, hy moest toch iets zeggen Hij spak „Wat komt me alles toch bekend voor Stella, pardon, mevrouw Anderly." Zij bloosde: „Noem my Stella," üuisterae zij. Ik hoor graag, dat ge my zoo noemtmeent ge, dat deze kamer u bekend voorkomt?"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1