rHads- m Gewestelijk Nieuws. V Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden» terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient t Liturgie. Mitsdien doe ik een beroep op het legér om belooningen als hier bedoeld niet te aanvaarden en draag ik bij deze aan de commandanten op om hun tusschenkomst tot het uitreiken van zoodanige belooning te weigeren. TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de vragen van den heer Drion of de Mi nister voornemens is voor de toekomst voor de geheele industrie of een groot deel er van de vaststelling van een gelijken, zeer bemerkten arbeidsduur te bevorderen, antwoordt de Minis ter van Landbouw, dat inderdaad voor zulk een maatregel bij de heerschende kolenschaarschte krachtige argumenten worden aangevoerd, maai dat hij niettemin heeft gemeend vooralsnog ge noemden maatregel niet te moeten nemen. Het is hem toch gebleken, dat onder het thans gevolgde stelsel van rantsoeneering der steenkolen bijkans geen enkele industrie in staat is langer dan 50 uur per week te werken, zoo dat op dit oogenblik van den maatregel niet zoo danige brandstoffenbesparing is te wachten, dat het gemotiveerd zou zijn ter wille daarvan nog meer in te grijpen in de gestie van de bedrijven- De Engelsche kolen. Naar „Het Volk" uit goede bron verneemt, vorderen <fe onderhandelingen met Engeland betreffende de kolenlevering en aanverwante kwesties op bevredigende wijze. De gedelegeer den der regeeringen kunnen uiteraard niet eiken dag vergaderen, daar er nog al-eens do cumenten naar Engeland moeten worden ge- zonden en op tint woord daarop eerst moeten worden gewacht. Maar wanneer een bepaald stadium der besprekingen is geëindigd blijken blijken de partijen in den regel nader tot elkaar gebracht. Intusschen valt het tijdstip van be ëindiging der onderhandelingen niet te noemen als gevolg van de talrijkheid der onderdeelen van de regelen vraagstukken. Nederland—België. De Antwerpsche correspondent van het „Hbld." schrijft De opvatting, dat de Belgische regeering in Havre haar zegel zou gehecht hebben aan de represaille-maatregelen tegen Nederland, vindt hier in Belgische gezaghebbende kringen abso luut geen geloof. Zulke houding zou geheel in tegenstrijd zijn met al de voorafgaande der Belgische politiek sedert het begin van den oorlog, en ook met de openbare meening n België. De minste man weet hier ook zeer goed, hoe- vele onschatbare diensten het Nederlandsche volk en de Nederlandsche regeering aan de be volking van het bezette België hebben bewezen en stelt de medewerking van de Nederlandsche vertegenwoordigers in deSpaansch-Nederlandsche commissie en de rol van mr. Van Vollenhoven op zeer hoogen prijs. ,Het is geheel uitgesloten, dat de Belgische regeering met die gevoelens geen rekening zou houden. Bommen te Axel en Sas van Gent. Men meldt ons uit Axel Te Sas van Gent en te Axel zijn bomscher ven gevonden met het cijfer 12 erop. De scher ven zijn ter onderzoek opgezonden. Te Axel wordt in de gasverlichting voorzien door het gas rechtstreeks van de fabriek in de leiding te voeren kookgas en industriegas wordt niet verstrekt. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld dat de gemeenteraad juist Dinsdag het dagelijksch bestuur had opgedragen molestverzekering te sluiten voor de gemeentegebouwen. Het bommenwerpen op Nederlandsch gebied getuigt in dit geval van bijzonder weinig om zichtigheid van de zijde der vliegeniers daar te Sas van Gent twee suikerfabrieken des nachts volop in electrisch licht baden en een uitgezon den vliegenier alleen daaraan reeds zou kunnen zien, dat hij zich niet boven vijandelijk gebied bevindt, daar op die punten geen naar buiten schijnend licht gebruikt wordt. Gewetensbezwaren.' De minister van oorlog heett gisteren de vol gende beschikking genomen Het komt voor, dat gewetensbezwaren bestaan tegen de vervulling van den op iederen Nederlander rustenden plicht om mede te werken tot hand having der onafhankelijkheid van het rijk en tot verdediging van zijn grondgebied. Ontheffing van dien plicht uit hoofde van gewetensbezwaren kan niet worden verleend. Niettemin behoeft erkenning van een oprecht gewetensbezwaar tegen de uiterste consequentie van dien plicht, te weten het dooden van den evtnmenscb, niet uitgesloten te zyn. Zoo danige erkenning kan leiden tot tegemoetkoming, voor zoover daartoe in het leger gelegenheid bestaat- Het voorgaande heeft geleid tot de volgende regeling. Wanneer een dienstplichtige onoverkomelijke gewetensbezwaren heeft tegen de opleiding voor den militairen dienst, kan hy daarvan mededeeling doen aan zijn compagnies-, eskadrons-, batterjj-, fort- of detachementscommandant. De commandant wijst den dienstplichtige op de verplichtingen, die volgegs deze regeling op hem zullen rusten, wanneer aan zijn gewetensbezwaren mocht worden tegemoet gekomen. Wanneer de dienstplichtige, na deze mededee- Mng, by zijn bezwaren volhardt, dan wordt, mits bij zijn dienst blijft vervullen, totdat omtrent zijn bezwaren zal zijn beslist, door den compagnies-, eskadrons-, battery-, fort- of detachementscom mandant een spoedrapport opgemaakt, ingericht overeenkomstig het bij deze beschikking behoo- rende model, dat na mede-onderteekening door den betrokkene rechtstreeks aan den minister van oorlog wordt gezonden. De minister van oorlog stelt de zaak in handen van een commissie van advies. Is de minister van oorlog, de commissie van advies gehoord, van oordeel, dat er aanleiding is om aan de gewetensbezwaren tegemoet te komen, dan zal de dienstplichtige, wanneer plaats voor hem beschikbaar is, in de gelegenheid worden gesteld, om, ter vervanging van zijn verplichten dieDst, een vrijwillige verbintenis aan te gaan voor dienst, welke niet bepaaldelijk gericht is op stryd met de wapenen, bij welke verbintenis hy de verplichting op zich neemt een jaar langer onder de wapenen te blijven dan de werkelyke dienst duurt, waartoe hy zonder de verbintenis gehouden zou zyn. Is de garnizoens-commandant van oordeel, dat de wyze, waarop de dienstplichtige zijn bezwaren heeft kenbaar gemaakt, een strafbaar feit oplevert, dan verwijst hy de zaak niet naar den krijgsraad, alverens hieromtrent de meening van den minister van oorlog te hebben leeren kennen. Gemeenteraad. Op de agenda voor de Openbare Gemeenteraad op Vrijdag 16 November 1917 des namiddags 2 uur, zoonoodig voortzetting op Dinsdag 20 No vember d.a.v. staan de volgende voorstellen: 1. Benoeming van een onderwijzer aan school A. (Hoofd de heer A. van Slingelandt). Voorgedragen worden: 1. A. M. de Bont, on derwijzer aan de R.K. Burgerschool voor jongens te Enschede; 2. S. Houtman, leeraar aan de H.BS. en Directeur van den Gemeentelijken Handelsavondcursus3. K. C. Minderhoud on derwijzer aan school F. (Hoofd de heer B. van Boehove). 2. Benoeming van een lid van de Commissie votfr het Algemeen Handels-Entrepot uit de le den van den Raad buiten het Dagelijksch be stuur, zulks- in verband met de periodieke af treding op 1 Januari a.s. van den heer P. M. J. A. Lagerwey. 4. Voorstel van B. en W. om aan den heer P. M. J. A. Lager wey, overeenkomstig zijn ver zoek, als gewezen Wethouder het pensioen te verleenen, waarop de betrekkelijke verordening hem recht geeft. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de instructie voor den Gemeente-Ontvanger, zulks in verband met de verordening regelende het afzonderlijk geldelijk beheer van de Cen trale Keuken. 6. Voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den Directeur van de Gasfabriek, de Drink waterleiding en het Electriciteitsbedrijf tot het maximum te verhoogen. 7. Periodieke verhooging van de jaarwedden van personeel bij het lager onderwijs. 8. Vastststelling van pensioengrondslagen voor de leeraren aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium. 9. Behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1916/1917. 10. Voorstel van B. en W. om hen te mach tigen voor de z.g. lichtlooze gezinnen de schippers daaronder niet begrepen de petro leum, die op bons wordt verstrekt, beschikbaar te doen stellen voor 25 ets. per liter, met dien verstande, dat dit zal worden beperkt tot de on- en minvermogenden (gezinshoofden) in de Gemeentelijke Inkomstenbelasting niet aange- i slagen of naar een belastbaar inkomen niet bo ven f 850. 11. Voorstellen van B. en W. tot regeling van de prijzen voor gas en electriciteit. 12. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van ingekomen adressen, betrekking hebbende op de beperking van gas en electrisch licht inwinkels) welk voorstel strekt om de vastgestelde bepalingen ongewijzigd te laten voortbestaan. 13. Voorstel van B. en W. om, met intrek king van het desbetreffend besluit in de vorige vergadering genomen, voorloopig goed te keuren een nieuw plan van onteigening, waarin, naast de gedeelten der kad. perceelen L. 1399 en 1401, resp. boerderij en moestuin van Mevr. de Wed. Muller Vrijland, waartoe het besluit van de vorige vergadering zich bepaalde, ook op te ne men het perceel L. 1402 geheel en 1406 gedeel telijk, zoover het bij genoemde boerderij be hoort. 14. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening tot heffing eener belasting op openbare vermakelijkheden. 15. Voorstel vaji B. en W. tot verhooging van de jaarwedde van den magazijnmeester bij het Algemeen Handels-Entrepöt. 16. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de Afd. Schiedam van den Ned. R, K. Bond van Personeel in dienst van Open bare Lichamen en Bedrijven, tot verhooging van het salaris van A. van Baarle, Magazijnmeester bij de Brandweer. 17. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de Afdeelingen Schiedam van den R. K. T. Bond „St. Jozef", de N. C. T. Bond en den Alg. Ned. T. Bond, tot verhooging van de minimumloonen voor de timmerlieden in dienst der Gemeente. 18. Voorstel 3. en W. om afwijzend te be schikken op het verzoek van Jan J. Gabel Jr. om zijn lastgever de firma Hasekamp te ver- koopen een perceel grond aan den Havendijk. 19. Behandeling van de Gemeente-Begrooting voor 1918, met bijbehoorende begrootingen. Levensmiddelen enz. Het Levensmiddelenbureau maakt bekend dat van 12—17 November verkrijgbaar is op: bon 74 2 ons zeep p. pers. 14 ct. p. pond. 75 1 rijst 14 76 i vet 40 77 havermout 16 78 4 vet r 40 Rijst mag uitsluitend verkocht worden op Dinsdag en havermout alleen op Donderdag. In de week van 12-17 November zyn zand- aardappelen verkrijgbaar op bon 79 per persoon 1 Kilo. 80 1 81 1 82 1 83 1 Prys 5£ Cent per Kilo. Het Levensmiddelenbureau maakt de volgende maximum prijzen van groenten bekend Roode kool per kilo 6 cent. Gele kool 6 Uien Peen Knolrapen Vatgroenten. Pronksnijboonen per kilo 18 cent. Enkele spercieboonen 20 Dubbele 16 Zuurkool 10 8 6 Sè Van 1-15 November verkrijgbaar: op bon 3 thee- en koffiekaart ons thee. 4 koffie. Uitgifte Broodkaarten. De uitgifte der broodkaarten zal plaats hebben op Woensdag 14 dezer van 1£ 4 uur op de ge. wone wyze, evenwel met eenige veranderingen omtrent de lokalen, waar de uitgifte geschiedt. Degenen op wier broodkaart-enveloppe vermeld staat «School St. Anna-Zusterstraat» moeten zich vervoegen aan de Centrale -ieukende kaarten vroeger aan de school Schoolstraat uitgereikt, worden nu aan het voormalig Kantongerechts gebouw in de Schoolstraat verstrekt, die van school Dwarsstraat in het Gymnastieklokaal aldaar. De Schiedamsche politie. Naar wij vernemen, zijn bij dien Raad spoe dig voorstellen van hot hoofd der gemeentepo litie te verwachten fot uitbreiding van het aan tal agentoni. Zijin wij goed ingelicht, dan houdt dit voorstel o.a. in het korps met zes agenten te verster ken. j 1 -i i Gasprjjzen. B en W. zijn1 voornemens biji den raad een voorstel in te dienen tot regeling van de gas- pïijzen Voorges tela wordt te rekenen dat dit tarief reeds. op}_l Nov. jl. is1 ingegaan. Voor de eerste 40 M3. gasverbruik zal 14 cent per M3. worden berejkend, voor iederen meter meer 30 cent. In afwachting van de beslissing van den raad dienaangaande wordt dit nu reeds ter 'kennis ge bracht. jOpdat de burgerij er bij de gasbezuini- ging mede rekening zal kunnen houden. Gevonden voorwerpen. Te 'bevragen aan het Commissariaat van Po litie op werkdaglen Vanj l tot 2 uur 'smiddags: sleutels, rozenkrans in étui, geel hondje. Bij vinders: zakje aardappelen, Wuisman Heö- renstraat 21; roeiboot, (Friesch model), Verlin. den, Nieuwe Maasstraat 4; glacé handschoen, fir ma Wijsbroek, Broersvest 85; reticule inh. kof- fiekaarten, Nels, Mariastraat 10; koperdraad, de Vries, Hoogstraat. 4öbov.manchetknoop, kantoor der Rott Melkinrichting, Nieuwe Haven 283; sigarenkoker, den Houting, Hoogstraat 36; por- temonnaie met inh., Zuidgeest, Villastraat 98; emmer, Schepp, St. Annazusterstraat 19; huis sleutel, wed. Bal, Chr. Huijgenstraat 3bov.; zak je met spijkers, Bonefaas, L. Haven 114; schoen tje, Bras, Goereeschiestraat 13; pak zakken, War merdam, Overschiesche weg 155; papieren geld, v. Veen, Eendrachtstraat 36a; kip, v. Berkei, Overschiesohestraat 35. Door de politie is beslag gelegd op 737 nikkelen vierkante stuivertjes die door iemand hier ter stede voor 6 cent pei stuk te koop werden aangeboden. Hoogwater te Schiedam: Zondag 10 November 1.50 v.m., 2.08 n.m. Maandag 11 Nov. 2.20 v.m., 2.45 n.m- Driekoningen" en meer na Pinksteren valt het later dan is het aantal Zondagen na Driekoningen grooter, dan na Pinksteren kleiner, die Zondagen vullen elkander aan in dien zin, dat de Zondagen, die na Driekoningen niet gevierd waren, worden ingehaald na den 23aten Zondag na Pinksteren, dit jaar viel Septuagesima .na den 4den Zondag na Driekoningen we moeten dan den 5en en 6en inhalen en doen dit als 24 en 25sten Zondag na Pinksteren. Dat officie, dat in 't Missaal staat op den 24sten Zondag na Pinksteren wordt altijd verzet tot den laatsten Zondag van het kerkelijk jaar, valt dus dit jaar o(l 25 November. De klei nere gedeelten van het officieintroïtus, graduale, oflertorium en communio worden veranderd omdat het karakter van dezen tyd geheel anders is dan in den tyd na Driekoningen. In^dien tyd is de liturgie geheel doortrokken van de gedachte aan den grooten God, die zich aan ons heeft willen open baren daarom is de leidende gedachte van die officiegedeelten aanbidding en lofpryzing van den Allerhoogste en Algoedeop het eind van het kerkelijk jaar is de gedachte meer gericht op de voltooiing van het Rijk van Christus en zijn over gang in de eeuwigheid we bidden daarom in het officie tot Gods barmhartigheid, »die gedachte koostert van vrede en niet van droefheid", die naar Zijn geddelyk welbehagen wil de zaligheid van alle menschen. Hoe past ook in dit kader het Evangelie van het onkruid Zooals de knecht van den huisvader, die het onkruid wilden uit rukken van tusschen de tarwe, zoo zouden ook wij dikwyls de slechten willen afscheiden van onder den goede 1 Aan ons menschen-geduld komt een einde en zoo willen we na elke proef neming tot bekeering der zondaren, er weer maar afzien omdat toch niets geeft we zouden er toe kunnen komen ze maar af te voeren van de rangen der christenen om alleen maar tarwe over te houden en den last van 't onkruid niet te kennen I Gelukkig denkt God er anders over 1 Tot aan den dag van den oogst moeten tarwe en onkruid samengroeien dit wil zeggen tot aan het oordeel is God barmhartig voor de zondaren; Hy laat ze op den vruchtbaren bodem van, zyn kerk staan opdat de goede sappen hun tot nut zullen strekken, opdat ze door Zijn genade en het voorbeeld der goeden zich zouden bekeeren. Eerst dan als door onwil tot het einde de ziel onkruid blijft dringt de rechtvaardigheid Gods Hem tot het toedienen Zijner straf, die dan even oneindig wezen moet als zijn lankmoedigheid in 't verdra gen oneindig was. Hebben we uit het Evangelie geleerd dat we altyd tusschen de zondaren leven dan moeten we ons sterk maken om zelf niet door 't slechte voorbeeld rondom onsj aangestoken te worden. Daartoe helpt ons het Epistel. Mede lijden moeten we hebben met die arme zondareD, verdraagzaam tegenover hen zyn en weten te vergeven. Maar daarnaast moeten de deugden in ons levendig zijn en door hun goud en geur in vloed ten goede uitoefenen op de boozen. »Boven alles moeten we de liefde hebben, die de band is der volkmaaktheid". Ten slotte jwe moeten alles doen in den Naam van onzen Heer Jesug Christus." Als we zoo, als ware ledematen van het lichaam van Christus met ons Hoofd in ge meenschap trachten te blyven dan zal de omge ving der boozen ons niet schaden, zal integendeel hun afdwaling ons tot nauwere aansluiting aan God dringen. We zullen daaruit bidden »dat we steeds door Gods bescherming levendig mogen blijven" omdat we overtuigd zijn dat we nalleen op zijn hemeische genaden ons vertrouwen mogen stellen". VIER EN TWINTIG8TE ZONDAG NA PINK STEREN. Het aantal sZondagen na Pinksteren" wordt bepaald door het Paasch eest. Valt dit vroeg in in het voorjaar dan zyn er minder Zondagen, na Onder steenkolen. Eergisteren is bij de visitatie van een kolentrein te Gennep van onder een lading kolen een Rus te voorschijn gekomen, die op die wijze uit Duitschland was ontsnapt. De man was uitgehongerd. In beslag genomen. Te Middelburg i9 bij een molenaar 12 000 K G. gerstekaf in be slag genomen, waarvan reeds 3000 K G. gema len was. Verder werd er nog aangetroffen een zeer groote partij van dit kef, waarvan het ge wicht nog niet is vastgesteld, maar die op een 50 000 K G. wordt geschat. De Zaandamsche politie heeft in een week tyds in beslag genomen de volgende goederen 21.750 K.G. tapiocameel, 33.080 K.G. cacaoboter, 27,975 K.G. cacao, 1815 K.G. foelie, 6000 K.G- kaneelstokken, 4000 K.G. cacao-massa, 230 K.G. eiwit, 300 K.G. gruttersmeel, 1800 kisten lucifers, 1797 kisten gecondenseerde melk, 180 kisten zeep en 9 kisten slaolie. In zake overtreding van de distributiewet 191" heeft in de afgeloopen maand de politie aldaar 30 processen-verbaal opgemaakt. Te Amerongen is wegens overtreding der Distributiewet by de landbouwers v. d. G. en K- de geheele oogst 1917 in beslag genomen. Te Rhenen zyn by den graanhandelaar W- 5000 k.g. zachte zeep in beslag genomen. Te Breukelen zijn by J. M. in beslag genö' men 1075 stukjes huishoudzeep, 950 pakken lucJ" fers, 22 kisten vermicelli van 10 kg. per kist, kisten dito van 15 kg. per kist en 5 kisten styfe® elk van 25 kg. Te Hekendorp heeft de politie 13 kis'6 lucifers in beslag genomen. Tramongeluk te Amsterdam. vier leden van het scheidgerecht in de zaak den wagenvoerder der H. IJ. S. M. Van der W-» ontslagen in verband met het tramongelnk t0 1) n n n au

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2