■e'1 K noodwoning' Volgnummer 438. Annuïteiten aan het Rijk verschuldigd ter zake van ontvangen voorschotten in het belang van de verbetering der Volkshuisvesting. Wij mogen opmerken dat het bedrag en de eerste vervaldag van de annuiteiten door den Minister van Financiën worden bepaald. u Nu de bouwrekening van de bouwvereeniging Eendracht is vastgesteld, is door ons aan den Minister van Financiën het verzoek gedaan tot vaststelling van het voorschotop 320.000. tot betaling van den laatsten termijn en tot vaststelling van de annuiteit en den eersten vervaldag. Voor het voorschot van ƒ81.000.— aan de Vereeniging „Volkshuisvesting", is bij schrijven van den Minister van 9 Oc tober jl. bepaald, dat de annuiteit ƒ3690.30 zal bedragen en dat deze voor de eerste maal zal vervallen op 30 December 1917. Volgnummer 147.- Onderhoud van straten en pleinen. wegen en voetpaden. Terecht wordt gewezen op den erbarmelijken toestand van den Noordvestsingel. Men begrijpe echter wel, dat deze toestand zich heeft ge handhaafd, ondanks de pogingen tot verbetering voor en na door het Gemeentebestuur in het werk gesteld. Toen in het voorjaar van 1916 de Nederlandsche Klinknagelfabriek vergunning vroeg om de toen door haar aan dien weg aange kochte panden te verbouwen, achtten wij het oogenblik gekomen, om, onder goedkeuring van den Raad, te trachten eene schikking te treffen met de aangelegen eigenaren omtrent de overneming en aanleg van den weg en wel op dien voet, dat de straat kos teloos en vrij aan de Gemeente zou worden overgedragen en door de Gemeente zou worden aangelegd. De kosten van aanleg zouden dan tot een maximum van f 40. per strekkenden Meter, waarop hij geraamd was gebaseerd op normale prijêen door de aangelegen eigenaars worden ver goed, terwijl de Gemeente de oevervoorziening voor haar rekening zou nemen. Na den aanleg zou de Gemeente de straat in onderhoud en beheer nemen. De'Nederlandsche Klinknagelfabriek heeft zich op dien voet toen contractueel verbonden, doch tot ons groot leedwezen, stoot ten wij reeds dadelijk het hoofd bij de grootste belanghebbende onderneming, zoodat de zaak toen verder op niets is uitgeloopen. Volgnummer 149. Onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen. De bedoelde boomen zijn reeds tweemaal door nieuwe ver vangen, die evenals de eerste aan gasvergiftiging zijn gestorven. Het ligt echter in de bedoeling het dezen winter nog eens te beproeven. Volgnummer 151. Kosten van bruggen en overzetveren, b. Overige kosten. Door de gemeente te betalen huishuur voor 6 brugwachters, die geen genot van vrije gemeentewoning hebben. Wij mogen opmerken, dat, ingevolge art. 1 der traktements verordening, voor de brugwachters, die geen ambtswoning bewonen, de huur met inbegrip der waterleiding door de Gemeente wordt betaald met een maximum van ƒ2.50 per week, met dien verstande, dat dit maximum niet geldt, wan neer door de Gemeente een bepaalde woning wordt aangewezen, zooals bijv. voor de sluiswachters aan de Buitensluis is geschied, voor wie woningen van het complex der Bouwvereeniging „Eendracht" zijn aangewezen. Van de genoemde 6 brugwachters verwonen 2 meer dan genoemd maximum van ƒ2.50 per week, nl. ƒ2.90 en f 2.60. Volgnummer 154. Kosten van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken, b. Overige kosten. Tegenover de Raamgracht heeft nooit een hek langs de Schie gestaan, waarschijnlijk wordt echter bedoeld het stuk hek bij het brugje over de Raamgracht in de straat langs de Schie. Dit stukje hek is het vorige jaar opgeruimd, omdat het in den regel langer in reparatie was dan in goeden toestand en het onmogelijk bleek te zijn het zoo stevig te maken en te bevestigen, dat het niet door aanvaring vernield kon worden. Naar aanleiding van de daaromtrent gemaakte opmerking zij er op gewezen, dat het de bedoeling is, nu de motorsloep in gebruik is, de groote boot alleen te gebruiken als het noodig is, en mogen wij er bijvoegen zoover het mogelijk is, want de toegewezen hoeveelheid benzine is thans geheel onvoldoende. Volgnummer 155. Onderhoud en bediening van klokken, uurwerken, speelwerken en dergelijke. In vergelijking met andere torenuurwerken loopt onze klok op (Jen Grooten Toren vrij goed. Dat dit in den laatsten tijd niet het geval is, is een gevolg van het uitstellen van het schoon maken, veroorzaakt door ziekte en overlijden van personeel van de firma Volcke. Dat deze firma indertijd met het onderhoud is belast, is zeer begrijpelijk, daar men blijkbaar ons werkelijk goede torenuur werk aan een bij uitstek daarvoor berekende firma heeft willen toevertrouwen, en toen, evenmin als nu, onze stadgenooten daarop ingericht waren. Volgnummer 156. Kosten van de algemeene begraafplaats en kosten van begraving, a. Jaarwedden. Wij mogen hier verwijzen naar hetgeen wordt geantwoord onder volgnummer 163. Volgnummer 158. Kosten van abonnement voor telefoon aansluitingen, voor extra schellen enz. en van de intercommunale aansluiting van onderscheidene gebouwen. Wij zouden het niet gewettigd achten de Gemeentekas te belasten met een niet onbelangrijke uitgave, teneinde de ge meenteraadsleden een telefoonaansluiting te verschaffen. Naar aanleiding van de opmerking omtrent de telefoonbedie ning mogen wij er de aandacht op vestigen, dat blijkens een bericht in de dagbladen, de Minister van Waterstaat, in een schrijven dd. 17 October 11. op een desbetreffend adres van ingezetenen, de gegrondheid der klachten erkennende, er op heeft gewezen dat de onvoldoende bediening het gevolg is van de verdubbeling van het aaijtal gesprekken en de groote toe neming van het aantal abonrié'sdat reeds geruimen tijd ge leden een nieuwe telefooncentrale is besteld, waarvan de levering nog dit jaar wordt tegemoet gezien al bestaat daaromtrent in de tegenwoordige tijdsomstandigheden geen zekerheid en dat in afwachting daarvan verschillende maatregelen ter verbetering van de oude installatie en van de bediening zijn getroffen. Volgnummer 162. Uitgaven voor den reinigingsdienst. De resultaten van 6 grondboringen in Oud-Mathenesse zijn onvoldoende om een juist beeld van de samenstelling van den bodem te verkrijgen. Onder het maaiveld vindt men gewoonlijk niet meer dan 1/2 M. klei (op een plaats echter 3 M.). Daar onder komt een veenlaag van 3 tot 5 Meter dikte, waaronder' klei en klei met veen in verschillende lagen tot aan den zand bodem, dje op 12 tot 16 M. onder maaiveld ligt. Overigens mogen wij opmerken, dat het winnen van turf op den duur niet kan gerekend worden te behooren tot den Rei nigingsdienst. In ieder geval kan voor April met vrucht niets gedaan worden dan het werk voorbereiden, waartoe onder meer zou behooren het aanvragen van de vereischte vergunning. Volgnummer 163. Jaarwedden der onderwijzers. Wij moeten er op wijzen, dat de ramingen plaats hebben naar den toestand, aan het opmaken der begrooting vooraf gaande. Daarna pleegt slechts met min of meer ingrijpende wijzi gingen in den toestand rekening te worden gehouden. Ook mogen wij opmerken, dat het niet gewenscht is alle speling uit de ramingen weg te nemen, opdat er gelegenheid blijft tot overschrijving op posten waarop tekort komt. Volgnummer 167. Kosten van het instandhouden van school lokalen en onderwijzerswoningen. De ondervinding opgedaan bij de rijwielbewaarplaats aan de H. B. S., weerhoudt ons een dergelijke inrichting bij de M. U. L. O. School te bouwen. Volgnummer 169. Kosten van het aanschaffen en onder houden der schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften. Naar aanleiding van de gedane vraag kunnen wij rnededee- len, dat ingevolge art. 47 der Lager Onderwijswet ook voor de M. U. L. O. School alle leermiddelen door de Gemeente voor haar rekening worden aangeschaft. Evenwel moeten de meisjes zelf de benoodigdheden voor het handwerkonderwijs medebrengen, doch daartegenover blijft ook het daarmede vervaardigde haar eigendom. Verder moeten de leerlingen zich zelf de volgende dagelijk- sche benoodigdheden aanschafteneen penhouder en pennen- doosje, een inktlap, potlooden, gomelastiek, een liniaal, een passer deze alleen in de hoogste klassen een woorden boekje, een atlasje en een teekenatlasje. Wij achten hét in alle opzichten zeer goed gezien, dat deze kleine dingen van dagelijksch gebruik van de kinderen zelf zijn en blijven. Volgnummer 206. Subsidiën aan Godshuizen, te weten: a. aan het Stads-Ziekenhuis. Vanwege de Commissie van Administratie wordt op de ge dane vraag het volgende geantwoord: „Naar het oordeel van de Commissie moet een niet-ingeze- tene, indien een dokter uitdrukkelijk verklaart, dat levensge vaar aanwezig en opname in het ziekenhuis'noodzakelijk is, onverwijld in het ziekenhuis worden opgenomen." Volgnummer 209. Subsidiën aan Godshuizen, te weten: a. aan het St. Jacobs-Gasthuis. Vanwege Regenten wordt op de desbetreffende vraag het volgende geantwoord: „Het komt ons niet gewenscht voor om thans uitvoering te geven aan het door een der leden geopperde denkbeeld om het ten name van het Sint Jacobs-Gasthuis op het 21/2°/o Groot boek ingeschreven kapitaal groot 27800.te realiseeren, teneinde dat kapitaal tegen een hoógere rente te beleggen. De lage koers waarvoor die inschrijvingen tegenwoordig staan genoteerd (60 a 61 zou bij realisatie een te groot kapitaal verlies veroorzaken, hetwelk eerst na jaren door hoogere intrest zou zijn in te halen. In de toekomst, wanneer de koers weer mocht zijn gestegen, zal met de gemaakte opmerking rekening worden gehouden." Volgnummer 210. Subsidiën aan armbesturen, te weten a. Aan het Burgerlijk Armbestuur. Het Burgerlijk Armbestuur, over de bij dezen post gemaakte opmerkingen om advies gevraagd, antwoordt het volgende „Niet zonder bevreemding namen wij kennis van de meening dat de post onderhoudskosten lager kon zijn. Tot 1915 werden de gebouwen in goeden staat van onderhoud gebracht voor een som die 25 jaar geleden hooger was dan wat besteed werd. In 1915 en 1916 is op onderhoud bespaard wat kon. De loonen en materialen zijn sedert den oorlog gestegen, sommige mate rialen meer dan 100 Een verlaging van den post zou tot verwaarloozing moeten leiden. Wat de vraag naar de wijze van ondersteunen betreft, zoo meenen wij te kunnen volstaan met te herinneren aan de wet telijke regeling: Eerst de bloed- en aanverwanten en dan de i kerkelijke en particuliere liefdadigheid. Eerst wanneer deze allen niet of niet voldoende steunen, is de openbare armenzorg tot optreden bevoegd." Volgnummer 213. Subsidie aan de Schiedamsche Vereeniging tot bescherming van Zuigelingen. Wij hebben geen verhooging van dezen post voorgesteld, omdat het ons bekend is, dat de Vereeniging pogingen in het werk stelt om ook van Rijk en Provincie subsidie te verkrijgen. Volgnummer 217. Kosten der Gemeentelijke Arbeidsbeurs De binnenlijnsche post reserve voor verhoogingen, ten bedrage van 50.dient om den klerk een periodieke verhooging te kunnen geven. Wij mogen opmerken, dat bij de reorganisatie van de Arbeidsbeurs en de daarmede gepaard gaande oprichting van het Werkloozenfonds in 1909, vöór de benoeming van den tegenwoordigen directeur, reglementair werd bepaald, dat het beheer van laatstgenoemd fonds in éen hand zou zijn met dat der Arbeidsbeurs. In verband daarmede strekte het traktement van den Directeur voor de werkzaamheid ten behoeve van beide instellingen. Al mag het waar zijn, dat de werkzaamheden voor de werk- loozenverzekering in den laatsten tijd beduidend zijn toege nomen, dan moet toch in het oog worden gehouden, dat deze toeneming, als staande sterk onder den invloed van den crisis toestand, grootendeels van voorbijgaanden aard is, terwijl er verder op moet worden gewezen, dat het traktement van den Directeur in den loop van den tijd aanzienlijk is verbeterd en dat hij ook nog een niet onbelangrijk bedrag genietin verband met de omstandigheid, dat onze Beurs tevens optreedt als Dis- trictsbeurs. Voor het overige mogen wij ten aanzien van de salaris kwestie verwijzen naar ons antwoord onder volgnummer 87. I Volgnummer 218. Kosten van Verzekering tégen Werkloosheid. Of een Commissie voor de Werkloozenverzekering gewenscht is, zal eerst kunnen beoordeeld worden, als aangegeven kan worden, welke de taak van zulk een Commissie kan zijn. Tot nu toe is ons dat niet duidelijk. Volgnummer 222. Kosten van brand- en inbraakverzekering. Eene nieuwe taxatie der risico's naar de tegenwoordige waarde is opgedragen. Volgnummer 231. Verzekering tegen ongevallen enz. Naar aanleiding van de door enkele leden gestelde vraag, of het niet beter en voordeeliger is de ongevallen-verzekering in eigen beheer te nemen, kan het volgende worden opgemerkt. Na de invoering der Ongevallenwet is de Gemeente eerst gewoon tegen premiebetaling aangesloten geweest bij de Rijks verzekeringsbank. Naar aanleiding van ingekomen aanbiedingen van particuliere Maatschappijen werd in 1904 besloten over te gaan bij de Maatschappij „Fatum". De verzekering bij haar was 240.466 per jaar goedkooper dan bij de Rijksbank, bij welke de premie 2248.bedroeg de premiebedragen waren resp. 19 en 21, 27 0/00 Gelijk uit bijlage LVII van dat jaar is te zien, werd bij die gelegenheid ook het dragen van eigen risico overwogen doch verworpen. De reden daarvoor werd toen, 0. i. alleszins juist, in het kort als volgt omschreven: „Wellicht is dit n.l. het dragen van eigen risico aannemelijk voor zeer groote Gemeenten, stellig niet voor de kleinere. Een groot bezwaar daarbij is nog, dat bij toekenning van een rente aan een verzekerde, de ondernemer j niet de rente telkens betaalt doch de berekende contante waarde in eens". In 1906 werd daarop, na ampele overweging, besloten deel te nemen in de oprichting van de Risico-Vereeniging van Neder landsche Gemeenten, aangesloten bij de Centrale Werkgevers- Risico-Bank zie bijlage 36 van 1906 Wij mogen opmerken dat daardoor gedeeltelijk eigen risico wordt' gedragen voor de tijdelijke uitkeeringen 1en gedeel telijk het risico wordt omgeslagen over de deelnemende Gemeenten voor de blijvende renten Deze wijze van verzekering heeft uitnemend voldaan. Het beste bewijs van haar doeltreffendheid is zeker wel, dat zij heeft tengevolge gehad, dat de Rijksbank-premies voor de gemeentelijke risico's zijn verlaagd. Volgnummer 233. Pensionneering van Wethouders. Bij het opmaken der begrooting kon deze post slechts voor memorie worden uitgetrokken. Volgnummer 250. Nadeelig saldo van het Distributiebedrijf voor zoover dit niet ten laste van het Crisis-fonds mag worden gebracht. Deze post vermeldt alleen het nadeelig saldo van het distri butiebedrijf, zoover dit ten laste komt van den gewonen dienst. Volgens het daaromtrent genomen besluit zal het nadeelig saldo van de centrale keuken ten laste van het Crisisfonds komen. Wat betreft het *geven van gelegenheid tot het bekomen van warm voedsel na 5 uur des namiddags, moeten wij opmerken* dat wij nog slechts staan aan het begin van de exploitatie de keuken en thans nog niet weten hoe deze zich zal ontwikkeien- Het komt ons voor dat de oplossing van vragen als deze de praktijk moet worden overgelaten. Volgnummer 252. Kosten der Huur commissie. Wij hebben er geen bezwaar tegen de in overweging gegeva, juistere omschrijving „Kosten krachtens de Huurcommissiewe over te nemen. ,g Wij geven toe, dat aan de opsomming der kosten in toelichting, de gerechtskosten ontbreken. Waar de raming toch niet kon geschieden naar vaststaan gegevens, is er, gelet op het uitgetrokken bedrag, o.i. gee aanleiding dit thans te verhoogen. INKOMSTEN. Volgnummer 3. Huur van huizen en andere gebouwen. Wat het perceel Hoofdstraat 109 betreft, moeten wij 10e.. e deelen, dat dit perceel, als in de onteigening vallende, tot spoedig afbraak was bestemd en toen de begrooting werd ingedien nog niet was verhuurd. Nu de afbraak dit jaar niet kan aan^ vangen bestaat er geen bezwaar tegen aan de bedoeling vas de vraag te voldoen; doch dan zou niet alleen het pakhu^ maar ook het woonhuis vermeld moeten worden, want ook da kan nu tijdelijk verhuurd worden. Wat de verhooging van de huurprijzen aangaat, mogen w opmerken, dat, waar huizen opnieuw werden verhuurd, huren reeds werden verhoogd. Verder is een sub-Comnusp^ uit de Commissie voor de Gemeentewerken bezig de overig huren te herzien, welke Commissie binnenkort met haar on derzoek gereed zal zijn. 0 Ten slotte kunnen wij mededeelen, dat de instelling van e afzonderlijken dienst voor de exploitatie der huizen van Gemeente bij ons in overweging is. Volgnummer 4. Huur of pacht van landerijen. Ns/ar aanleiding van de desbetreffende opmerking kan word medegedeeld, dat de huurcontracten betreffende de landerij® in 1914 zijn herzien naar aanleiding van een toen ingevy°nI,e rechtsgeleerd advies. - Wij mogen opmerken, dat de vergoeding, door de Cricket- Footballclub „Hermes" te betalen voor het gebruik van h land aan de Damlaan voor sportterrein, in 1912 reeds van 9°' tot 150.werd verhoogd. Waar nog onlangs voor ,,S. V. V." de vergoeding voor n terrein in het Volkspark op 100.is bepaald, en ten van de terugbetaling door haar van de door de gemeente v° gas- en waterleiding gemaakte kosten een tegemoetkomen u bepaling werd gemaakt, kan gevraagd worden, of het billijk z° zijn nu voor „Hermes" de vergoeding te verhoogen, temeer W» de Vereeniging het terrein zelf geheel in orde heeft gebrac en daaraan aanzienlijke bedragen ten koste heeft gelegd. Volgnummer 6. Pacht van de jacht en visscherij.] ,3 Wij mogen hier verwijzen naar ons antwoord bij volgno. J Volgnummer 14. Brug-, Kaai-, Haven-, Kraan-, SlutS Dok- en Veergelden. Naar aanleiding van de gedane vraag kan worden medeg deeld, dat met ingang van 1 Juli 11. de pont aan de Bui'e haven voor een jaar is verpacht aan C. Holswilder. Volgnummer 17. Schoolgelden. Nu nog geen beslissing is gevallen inzake de overname de H. B. S. door het Rijk, achten wij verhooging der scbo gelden niet gewenscht. Wat het Gymnasium betreft, zou, alvorens tot verhoog1 over te gaan, een onderzoek moeten worden ingesteld in P'a sen van gelijke grootte. Opgemerkt dient te worden, dat. Rijk de helft der kosten draagt en de mogelijke meen ontvangsten ook maar voor de helft aan de gemeente ten SpPjC) komen, terwijl de verhooging toch eerst met den cursus'191™ zou kunnen ingaan. eli Volgnummer 23. Ontvangsten ter zake van het Alg Handels-Entrepot. ,-pg Naar aanleiding van de opmerking betreffende de salariee' van den Magazijnmeester van het Algemeen Handels-EntnT -e mogen wij opmerken dat door ons op voorstel van de Corom1 reeds een voorstel ter verhooging van het salaris is gedaan-^. Volgnummer 43. Bijdrage van het Rijk in de kosten Huur commissie. te(i Waar volgens de huurcommissiewet de helft der kosten laste van de Gemeente komt, is hier geraamd de helft van uitgaven onder no. 252 vermeld. Volgnummer 52. Restitutie van Gemeente-instellingen ,g, voor haar betaalde assurantie-penningen en andere voorgf L ten gelden voor zoover deze niet onder af deeling II Hoofd* III voorkomen. egti De uitgaven ad ƒ60,genoemd onder volgn. 217, zijn v voorschotten, die gerestitueerd worden, zoodat ze niet °n volgn. 52 mogen worden geraamd. ,ten Was de Arbeidsbeurs een bedrijf, dan werden de ontvangst onder hoofdstuk III afd. II verantwoord; waar dit niet -pg geval is, komen alle uitgaven rechtstreeks op de begro° onder volgn. 217. Volgnummer 68. Geldleening ter bestrijding van bude' wone uitgaven. j,ê' De uitgaven onder de volgns. 271 en 275 tot een totaa' t, drag van ƒ457.000.mogen door een leening worden ge In afwachting van het sluiten van een leening is volgn' tot genoemd bedrag uitgetrokken. ..ay Zoolang geen leening is gesloten worden genoemde ven bestreden uit den post volgn. 69 en de daarvoor ver?C9ljji' digde rente uit post volgn. 230. Wij vestigen vooral de dacht op de omschrijving van laatstgenoemden post. ja' Wordt in 1918 wel een leening aangegaan, dan is 111 js, jaar geen aflossing meer noodig, terwijl het zeer de vrafj°het of de eerste coupon in dat jaar zal vervallen. Mocht dit we ye' geval zijn, dan kan aanvulling geschieden bijsuppletoi' oting. jl. Begrooting der Gemeentel ij ke Fonds4' UITGAVEN. Volgnummer 13. Administratie Crisis-Fonds. vgii* Het is geen bezwaar bij dezen post te vermelden de uffg ^g0ï die ten laste van het Crisisfonds komen. Volgens de Uwen Raad genomen besluiten, goedgekeurd door de Ge teerde Staten, zijn dit de volgende: lo. De voorschotten aan het Plaatselijk Steuncomité, 2o. De lasten van het Gemeentelijk Werkloozenfonds xjkz ïasicu van iicb uctucuiiiciijiv t»ci aiuvticwiuu" i,ajj vloeiende Uit de noodregeling. (Deze post heeft zijn bete® verloren). edi^1 3o. De kosten vallende op de uitbetaling der vergoeü wegens kostwinnerschap, krachtens de dienstplichtwetten- v,er' 4o. De kosten van administratie enz. terzake van henSW strekken van Regeeringsbrood en eventueele andere leve hoeften. 5o. De lasten ter zake van de huisvesting van oorlogsV telingen ,60. De lasten ter zake van den onderstand verleen Duitsche gezinnen, die door het oproepen van den kosU1' in Duitschen krijgsdienst, armlastig zijn geworden. (Dezd heeft zijn beteekenis verloren). 7o. De lasten terzake van den duurte-loon-toeslag tenaren der Gemeente. C0' 80. De lasten ter zake van de beschikbaarstelling van tegen verminderden prijs. (Deze post heeft thans haar bet®e verloren.) 9o. De kosten van stichting van 24 houten gelegen aan de Zuiderstraat, alsmede het saldo der exp'°l 'rekening dier woningen. gl5' lOo. De kosten van de oprichting der centrale keukefl'^fl' mede het saldo der lasten en baten, voortvloeiende U1 exploitatie. t F1' 11 o. Het saldo der lasten en baten, voortvloeiende ul .,ij' aankoop en verkoop van brandhout, in verband met den D stoffennood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 6