Dagblad mor Schiedam en Omstreken. lO In het dal van Glenveigh. De Oorlog. 40ste Jaargang. Vrijdag 23 November 1917. No. 11997 F EVJLLETO N. fMteHlandsch Nieuws* de«e Pri»ê c. scb' lofö» r.eo* BureauKoemarkt 4. A bo n a em© ut era post ƒ2,— p. kwartaal Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. per 8 maanden f 1.50, per weak 12 cent franco p. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 15 regels 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlegstoeslag. Incassokosten worden berekend, levenlange f OfiH vertik va» Q jfl H #1011 invaliditeitI ZUUv^„%: 1 ZÜÜ I IUU verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieeleaf- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders is vergunning van den 22en verleend aan: November 1917 le. A. T i e m a n tot het oprichten van een inrichting tot het drogen van peulvruchten, zaden en groenten achter de panden Hoofdstraat 39, 41, 43 en 45, kadaster Sectie L no. 2074 met een electromotor van 18 P.K., drijvende diverse ventilatoren, snij en waschmachines 2e. de firma Blad en Prins tot het op richten van een zeefinrichting in de panden Nieuwe Haven 95-97, kadaster Sectie M no. 834, met een electromotor van 7£ P.K., drijvende een ziftmachine 3e. de bouwmaatschappij „Kortland" tot het plaatsen van een omvormeraggregaat, bestaande uit een draaistroomelectromocor van 5.5 P K., drijvende een gelijkstroomdynamo van 65 volt in het pand Nieuwe Haven 283, kadaöter Sectie M no. 840; 4e. de firma N. I. Jacobs Zonen tot uitbreiding van hare kwasten- en bórstelfabriek in het pand Overschiescbestraat no. 47, kadaster Sectie I nos. 182, 181, 180, 179, 178 en 1550 door bijplaatsing van een stoomketel van 6$ M*. verwarmingsoppervlak en 6 K.G overdruk, die nende ter verwarming van de- bestaande droog- kast en kookketels en voor de centrale ver warming. Schiedam, 23 November 1917. Ingevolge het 3e lid van artikel 14 van het Reglement voor de Commissie voor den Haven-, arbeid wordt ter openbate kennis gebracht dat blijkens mededeeling van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam lo. benoemd zijn in het Hoofd-Stembureau voor de verkiezing van leden en plaatsvervan gende leden van de Commissie voor den Haven arbeid te Rotterdam a. tot Voorzitter de heer J. Stakenburg; tot leden de heeren C. P. H. J.- Backx Kievit; tot plaatsvervangend Voorzitter de heer van Wageningen Jr, en tot plaatsvervangende leden de heeren H. F- de Beukelaar en H Mol; 2o. dat het onder lo genoemde Hoofd-Stem- bureau zitting zal houden in een lokaal van het Raadhuis der Gemeente Rotterdam. b. en A c. D. P. d. Ter openbare kennis wordt gebracht dat voor het tijdvak, aanvangende 29 November en ein digende 31 December 1917, ontheffing wordt verleend van het verbod om in etalages gas of ulectrisch licht te branden, onder voorwaarde, dat in geen uitstalling meer zal ontstoken worden dan één licht van niet meer dan gewone sterkte (80—120 normaal kaarsen). Die oppervlakkige tegenstrijdigheid had ech ter een goede reden Barney Clancy was een Ier, een landgenoot van haar, terwijl de inspec teur van politie en de nieuwe bezitter van Glenmore Engelschen waren. Zij waren dus de vertegenwoordigers van eene bij haar gehate heerschappij en de afstammelinge van het ge slacht der O Nells had te echt Iersch bloed in hare aderen, om niet elke gelegenheid aan te pijpen, de partij van haar volk op te nemen tegenover de gehate indringers. Dat had de in specteur van politie dan ook al dikwijls onder vonden Het was meermalen voorgekomen, dat he landerijen van miss Nancy door hare eigen Pachters waren geplunderd of beschadigd, en Richard Stevens, de inspecteur, had haar al dikwijls met den meesten aandrang aangeraden, pn toch eene aanklacht bij het gerecht in te dienen. Maar steeds had ze dat uit de hoogte geweigerd, en hem de verzekering gegeven, dat Ze zelve wel in staat was. haar boeren te re- geeren en dat ze geen .vreemde hulp" daarbij hoodig had. AAN HET WESTELIJK FRONT HET BRITSCH OFFENSIEF BIJ KAMKRIJR Duitsch stafbericht van gister Legergroep RupprechtVlaanderen bepaalde de artillerie-strijd zieh tot belemraeringsvuur, dat pas 's avonds tusschen Poalcapeüe en Passchendale in hevigheid toenam, Voorwaartscbe bewegingen van Engelsche &f. deelingen ten N. van Lens en ten Z. van de Scarpe werden afgeslagen. Op het sterkere vnur bij Riencourt gisteren ochtend volgden slechts vrij zwakke Engelsche aanvallen, die in ons vuur braken. De slag ten Z.W. van Kamerijk duurt voort. Door een massaal gebruik van gepantserde auto's en infanterie en door het vooruitbrengen van zijn ruiterij trachtte de vijand de doorbraak, die hem op den eersten aanvalsdag niet gelukt was, te forceeren. Dat is hem niet gelukt. Wel ken hij voorbij onze voorste linies geringe terreinwinst, maar eenigszins groote successen kou hy ni«t behalen De door onze artillerie en machine-ge veren met goede uitwerking bestookte en sterk gedunde 'egerafdeelingen werden getroffen door den tegen - aanval van ome dappere infanterie. Op dan westelijken oever van de Schelde wierp zij den vijand op Anneux en Fontaine, op den oever naar zijn uitgangsstellingen ten Z. van Ru milly terug. Voor en achter onze linies liggen over het geheele slagveld verdeeld de overblijf selen van de in .elkaar geschoten gepantserde auto s. Aan hun vernieling hadden ook onze vliegers en automobielkaDoanan eenvoornaam aandeel. Met het invallen van de duisternis verminderde de gevechtsactie op het slagveld. Ten Z. van Veadhuille heeft de vijand ziju aan vallen niet herhaald. Een sterke Fransche afdeeling drong aan het zuidelijke front van St. Quentin in onze eerste linie. In een tegenaanval werd zij eruit ge vorpen. Duitsch stafbericht van gisteravond Ten Z. W. van Kamerijk zijn nieuwe, na forsch vuur losbrekende aanvallen der Engelschen mis lukt. De Fransche staf meldde gisteravond Gedurende den dag heeft de geschutstrijd een vrij hevig karakter verkregen in de streek be noorden den Chetnin des Dames, tusschen de Aisne en de Miette en op verscheidene punten van ons fiont in Champagne. Een overal der Duitschers op de Fransche posten in bet vak van Maisons de Champagne is mislukt. Op den rechteroever der Maas was de geschut- werkzaamheid in het midden van den namiddag hevig in het vak benoorden Les Ckambrettes- Oveeral elders was de dag kalm. Reuter seint uit Londen Gisteravond hebben de Britsche troepen be noorden Cantaing een voorwaartsche beweging gemaakt, het dorp Fontaine Notre Dame aangevallen en genomen en een aantal gevange nen gemaakt. Britsch stafbericht van gisteravond Op het Zuidelijke slagfront is de dag besteed aan de bevestiging van het uitgestrekte gebied, waarop onze troepen gedurende de laatste twee dagen opgetrokken zijn. Dit is met succes ver richt, behalve by Fontaine Notre Dame,dat de vijand bij een tegenaanval heroverd heeft. Groote verdienste komt den transportdienst toe voor de snelheid, waarmede de concentratie voor de krijgsverrichtingen der laatste paar dagen is geschied. Da wegen en spoorlijnen zijn aan een ruimer gebruik dienstbaar gemaakt en sinds den opmarsch werd uitgebreid op een wijze, die ruim schoots heeft bijgedragen tot het succes van onze voorbereiding der latere krijgsverrichtingen. Op het Noordelijk slagfront was de geschut- werkzaamheid vinnig in de nabijheid van Passchen- daele, doch van vijandelijke zijde werd geen infanterieactie ontwikkeld. Legeigroep van den Duitschen kroonprins: In verband met den Engelschen aanval zijn ook de Franschen tuschen Craonne en Berry-au-Bac met krachtige voorwaarsche bewegingen tegen onze stellingen begonnen.. Een hevig vuurgevecht, dat van den vroegen ochtend met korte tusschenpoo- zen den heelen dag aanhield, ging daaraan vooraf. Ten N. O. van La Ville aux Bois hebben de Franschen een steunpunt behouden. ïn de andere vakken hebben wij den vijand in ons vuur en daar waar hij binnengedrongen was, in een gevecht op korten afstand teruggeslagen. Ondernemingen van ons zeiven hadden succes en leverdén gevangenen op. Luitenant Boehme heeft door een vijandelijken vlieger neer te schieten zijn 22ste overwinning in de iucht behaald. De Fransche staf meldde gistermiddag: Ten westen van de Miette is de artilleriestryd in den loop van den nacht hevig gebleven. De Duitschers hebben vanochtend een tegen aanval gedaan op onze nieuwe posities ten Zuiden van Juvincourt, welke de Franschen door hun vuur hebben gebroken en die den Duitschers op ernstige verliezen is te staan gekomen. Het getal gevangenen dat wij bij de operatie van gisteren hebben gemaakt is tot de 400 ge stegen. Bij hen zijn 9 officieren. Verscheiden overvallen, die tegen de kleine Franschen posten ten Noorden van heuvel 344 zijn en tegen Eparges zyn beproefd, hebben den vyand geen resultaat opgeleverd. De Franschen zijn gisteren in den loop van den dag en in den nacht daarop verscheiden malen de vijandelijke linies binnengevallen ten Zuiden van St Quentin, ten Noorden van Vauxaillou, ten Noorden van Allies eu in de streek van Tahure, en Maison de Champagne. De Franschen hebben de schuiiholen des vjjands vernield en gevangenen mee teruggenomen. Ook Sedert dien tyd had ze bijna altijd op voet van oorlog met den inspecteur geleefd. Richard Stevenis was het type van een Engelsch amb tenaar. Hij was eerlfjk getrouw aan zijn plicht en streng, maar kon het karakter van het Ier- sche volk niet begrijpen. Hij was bezield door het Britsche gevoel van eigenwaarde, en terwijl hjj Engeland het best regeerde en grootste volk ter wereld noemde, toonde hij een groote min achting voor de Ieren. Zulk een ondankbaar en weerspannig volk, dat hardnekkig weigerde, af stand te doen van zijn verouderde zeden en gewoonten en van zijn geloof, om zich gelijk vormig te maken aan het Engelsche ideaal van menschehjke volmaaktheid, verdiende volgens hem geen betere behandeling. Door deze gevoelens bezield, reed de inspec teur Richard Stevens op zijn volbloed hengst naar de woning van miss Nancy. Maar nu had zfin bezoek een andere reden 'dan gewoonlijk. Het was er nu niet meer om te doen. haar te bewegen, een aanklacht by het gerecht in te dienen maar de schuldige was nu reeds gevan gen genomen, en de zoo hardnekkige Iersche vrouw, zou er zich nu wel voor wachten, zich met de zaak te bemoeien. Wat kon ze tegen over de Majesteit der Wet nu anders doen dan door hare getuigenis de aanklacht gevestigen Maar wij zullen zien, dat onze inspecteur de plank missloeg- Toen hy vóór de deur van de woning van miss Nancy stilhield, viel zijn oog op twee vrouwspersonen, die naast de deur stonden. Eene daarvan had een klein kind op den arm. Hij herkende dadelijk de weduwe Taaffe. „Zijt gij hier?" riep hij uit. „Het schijnt wel dat gij overal rondzwerft. Ik heb het u al meer malen gezegd, vrouwtjege kunt niet beter doen, dan met het eerste het beste schip voor landverhuizers naar Australië te vertrekken," Terwijl hij dit zei, was hij van zyn paard ge stapt. „Zou ik mijn vaderland verlaten en zoo ver weggaan riep de vrouw jammerend uit, ter wijl ze haar kind aan haar hart drukte. „Waarom heeft men ons zonder medelijden uit onze wo ning gezet?" „Ge zijt onverstandig, evenals alle Iersche vrouwen. Ge betaald uw huur niet, en gij zult toch wel niet zoo dwaas zijn, om te verlangen, dat de eigenaar u voor niet laat wonen." Hij sprak die woorden op een toon van koele berekening en met een zekeren spot. De oogen der boerin schoten vuur. „Wij ziin arme lieden", riep ze uit, „maar wij laten ons toch niet bespotten. Ik verlang niets zonder daarvoor te willen arbeiden. Miss Nancy weet dat wel. Zy heeft mii huisvesting gegeven, en nu werk ik voor haar. Ik kan wel spinnen als de beste. Ik ben geen bedelares." Richard Stevens schudde het hoofd en ant woordde „Miss Nancy heeft ongelijk, zoo te handelen, want ze vergroot daardoor het getal der armen. hebben zij eenige machinegeweren buit gemaakt. Overal eiders was de nacht kalm. DE OMWENTELING IN RUSLAND. De binnenlandsche toestand. De persvertegenwoordiger te Haparanda van het buitenlandsche gezantschap der bolsjewiki aan de grens deelt mede, dat te Petrograd alles rustig is en er uitstekende orde heerscht. De troepen van Kerenski hebben zich aan de zijde van het volk geschaard en het decreet de1' bolsjewiki aangenomen. De nationale commissa rissen der troepen, die ter ondersteuning van de revolutionnaire bezetting naar Moskou ge zonden waren, zijn te Petrograd teruggekeerd. In Moskou heeft de volksomwefiteling volko men gezegeviert. De schade in de stad door de verwoesting van een aantal huizen is gering. Een deel van de Kreml is eveneens beschadigd. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekena. Tegen Kaledin zijn 150.000 Oekrainsche sol daten afgezonden In den rug van .Kaledin ver zekerden sterke afdeelingen het succes der revo lutie. Generaal Krasnof, die zich naar Kerens ki's troepen by Petrograd beeft begeven, is ter onderhandeling met Kaledin afgezonden. De commissaris der bolsjewiki te Tornea deelt mede. dat tot het oogénblik van herstel eener regelmatige verbinding tusschen Petro grad en Stockholm de als officieel te beschou wen telegrammen van Petrograd over Hapa randa door den buitenlandschen vertegenwoor diger der Bolsjewiki verzonden worden. Finland Het Zweedsche socialistische blad Politiken verneemt uit HelsingforsDe Finsche landdag heelt met 127 stemmen tegen 68 besloten om de macht, welke vroeger door den Tsaar en de grootvorsten werd uitgeoefend, in de toekomst zelf uit te oefenen. De meerderheid bestond uit de socialisten, de agrariërs en 10 burgerlijken. Daarop nam de Landdag de wet, om wijziging In de gemeenten te brengen aan met 147 tegen 45 stemmen alsmede de wet op den achturigen werkdag met, 149 tegen 42 stemmen. Een deel der burgerlijke afgevaardigden Jteekende verzet aan. daar volgens hen de Landdag niet de be voegdheid heeft zulke besluiten te nemen. In den nacht van 15 Nov. zijn eenige honder den personen in hechtenis genomen, waaronder de gewezen senator Serlachius en de gouverneur van Nyland Laen. Burgerwachten zijn opgericht De toekomstige samenstelling van den senaat is nog onbekendde vraag is, of hij uitsluitend dan wel grootendeels uit socialisten zal moeten bestaan. Uitvoer verboden. De associated Press geeft het volgende commu niqué uit Washington De Amerikaansche regeering heeft besloten, dat geen levensmiddelen of munitie naar Rus- lafid zal worden verzonden voor den toestand in dat land is opgehelderd. De regeering wil weten in welke handen de Amerikaansche waren by aankomst in Rusland zullen vallen, alvorens ver. Ik zal daar eens met haar over spreken. En wat u betreft, vrouw Taaftë houd u gereed om het land te verlaten." Opeens maakte hij een gebaar van verrassing, en nam zijn hoed af. Maar het was niet om vrouw Taaffe te groeten Hy zag het van toom gloeiende gelaat van Nuala, die met van ver ontwaardiging trillende stem tot hem sprak „Moet gij Engelschen ons op zulk eene wijze behandelen Dat is niet verstandig, en van practische mannen zou men dat niet hebben verwacht. Gy leeft hier te midden van een on bedwingbaar volk. dat u haat. en gy verklaart in het openbaar, dat gy het van zyn geboorte grond wilt verjagen en zelfs uitroeien als het noodig is, om zijn halstarrigheid te breken. Wanneer een van u dan onverhoeds door een doodeljjk schot getroffen wordt, dan wordt er geschreeuw over verraad en moord, maar gy moest begrijpen dat men de trouw van het Iersche volk wel kan winnen, maar dat het zich niet laat dwingen." Voor de eerste maal van zy'n leven was de bedaardeRichard Stevens zoo uit het veld ge- slagen, dat hy niet wist, wat hij moest ant~ woorden. Hoe weinig geleek dit fiere Iersche jonge meisje op de Engelsche jonge dames, die hy wel eens in salons te Londen had ontmoet. {Wordt vervolgd.) <16 s V6® ¥0f' iiMi.il

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1