Ihucrt 0} Se S. Sci. Ct. fe. P. J. SMIT' Boterletters en Speculaas. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Bargerlffk© Stand, II andelsberickten. Heeren- en Damestleeraateri) G. JL HEIJMANS, Boonen verkrijgbaar op Donderdag en volgende dagen. Havermout Vrijdag en Zaterdag. Woensdag worden deze Regeeringsartikelen niet verkocht. Op bon 4 (Petroleumkaart) is 2 liter petroleum verkrijgbaar. Op de Domiciliekaart moet het aantal broodkaarten met stempelafdruk zijn aan geduid. Zij op wier Domiciliekaart dit met pen of potlood is ingevuld vervoegen zich op 't Broodbureau en brengen dan mede Brood-enve lop, Domiciliekaart en Bonboekje. In de baar op: Zand-aard appelen, week van 3—8 December zijn verkrijg- Kiio. bon 105 per persoon 1 106 1 107 1 108 1 109 1 Prys 5£ Cent per Kilo. Gemeenteraad. Op de agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 7 December, 1917, des n m. 2 uur, staan o.a. de voorstellen 1. Benoeming van een lid der Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis uit de leden van den Raad, buiten het dagelijks be stuur wegens periodieke aftreding op 1 Januari a.s. van den heer A. J. Schreuder. 2. Benoeming van 4 leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs ter voor ziening in de vacature ontstaan door het be danken van de Heeren J. Bitter en D. Kok en het op 1 Januari a.s. periodiek aftreden van de heeren P. A. Lechner en Dr. C. R. Vermaas- Aanbevolen worden de heeren 1. (Vacature J. Bitter): a. E. C. van den Bovenkamp; b. L. van 't Sant. 2. (Vacature D. Kok)a. W. L. B. J. Dekker b. dr. C. van Leeuwen. 3. (Vacature F. A. C. Lechner)a. F. A. C. Lechner; b. A. J. J. de Groot. 4. (Vacature dr. C. R. Vermaas): a. dr. C. R. Vermaas; b. D. Ris EHzn. 3. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding op 1 Januari a s. van den heer G. van Meurs, Aanbevolen worden de heeren1. G. van Meurs, 2. H. Stooker. 4. Benoeming van tWee onderwijzers aan de schojen J. en B. 5. Verzoek van den heer H. J. P. Textor, Stadsklokkenist, om te zijnen aanzien de toe passing van art. 1 der verordening, houdende bepalingen omtrent het verleenen van ontslag aan ambtenaren in verband met hun leeftijd, wederom voor een jaar op te schorten, met ad vies van B. en W. 6. Verzoek van de heeren dr. P. H. van Rooijen en N. F. Elzevier Dom, om eervol ont slag resp. als directeur en geneesheer-internist van het stads-ziekenhuis, met advies van B. en W. 7- Wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1917. 8. Goedkeuring van de bouwrekening en de rekening over 1916/17 van de bouwvereeniging Eendracht". 9. Goedkeuring van de rekening over 1915/16 en de begrootiDg voor 1916/17 van de Christe lijke bewaarschool en de rekeningen over 1916 van het gemeentelijk werkloozenfonds en de vereeniging „Volkshuisvesting". 10 Goedkeuring van de begrooting voor 1918 voor de hofjes van Belois. 11. Voorstel van B. eir'W. om aan Teeken en Vakschool „St. Jozef" een bijdrage te ver leenen in de kosten van verbetering der licht installatie. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de lijst van wijzigingen in de straatbeplan ting, waarbij o. a. wordt voorgesteld de boomen van de Damlaan te rooien, daar deze wegens ziekte gevaar opleveren. 13. Voorstel van B. en W. tot regeling van de wijze van verstrekking van school voeding en kleeding. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening regelende de inrichting der Ge meentepolitie, ten aanzien van de tractementen in verband met het daaromtrent bij de behan deling der Gemeentebegrooting verhandelde. 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging van art. 5 van de Verordening op de Arbeidsbeurs, 16. Voorstel van B. en W. inzake de verdere uitvoering voor nog niet in uitvoering zijnde perceelen van het plan voor den bouw van 239 woningen en 3 winkelhuizen in de Gorzen: waarvoor aan de Vereeniging „Volkshuisvesting" voorschot werd verleend. 17. Advies van B. en W. naar aanleiding van de verzoeken van de heeren A. J. J. de Groot, F. Zoetmulder, M. C. M. de Groot en W. F. Zeegers, om vermindering van hun aanslag in de plaatselijke inkomstenbelasting over het dienstjaar 1916/17 (kwestie aftrek oorlogswinst belasting). 18. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening tot heffing eener belasting op openbare vermakelijkheden. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Nov. 1917 f84022—; 101 nieuwe deelnemers. Terugbetaald in de maand Nov. 1917 f67949.23; 50 deelnemers geheel afgeschreven. St. Nicolaas in Odeon. Hedennamiddag heeft St. Nicolaas zijn intocht gehouden in de zaal van Odeon. Ter eere van den Sint werd een kindervoorstelling gegeven, waarbij ook de oude mannen en vrouwen uit verschillende Liefdadigheidsinrichtingen tegenwoordig waren. De honderden kinderen, die de zaal geheel vulden, genoten luidruchtig van Jan Klaasse en zjjn pop penkast en wat er verder op de planken en op het doek vertoond werd. Voor het naar tmis gaan werden alle aanwe zigen getracteerd en ontving het jeugdige publiek nog een cadeau van St. Nicolaas. f 45.000 zoek. Heden-morgen kwamen twee bedienden van resp. 18- en 20 jarigen leeftijd van het bijkantoor Vlaardingen der Rotterdamsche Bankvereeniging per flets naar Schiedam, teneinde aan het kantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging, aan de Tuin- jaan alhier, een bedrag van f45 000 te innen en dat naar Vlaardingen over te brengen. Aan het kantoor der Rotterd. Bankvereeniging alhier is heden-ochtend omstreeks 10 uur dit be drag tegen overgifte van kwitantie uitbetaald. De twee bedienden begaven zich met de f45.000 aan bankpapier van hier naar Vlaardingen terug via den Vlaardingschen dijk. Aan den Schiedamschen weg te Vlaardingen ge komen, bemerkte een hunner, die het geld bij zieh had, dat het bankpapier verdwenen was. Onmiddellijk werd door beiden op den geheelen weg, dien zij bereden hadden, gezocht of zij het vermiste geld konden terugvinden, doch tevergeefs. Bij de politik te Schiedam is aangifte van de vermissing gedaan. Een onderzoek wordt ingesteld. Hedennamiddag onstond een schoor steenbrand in pand 23a in de Brugmanstraat. Twee gemeentewerklieden waren spoedig terplaatse en slaagde er in den brand te blusschen. Er werd geen belangrijke brandschade aangericht. Heden is de koninklijke goedkeuring verleend op de statuten van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van personeel in dienst van Openbare Lichamen en Bedrijven »St. Paulus«. Hoogwater te Schiedam: Zondag 2 December 6.13 v.m., 6.22 n.m. Maandag 3 Dec. 6.50 v.m., 7.01 n.m. De «Johanna Jacoba IJM. l.« reeder W. van BeeleD, die gisteren op een mijn is geloopen, was bemand met 7 personenschipper C. van Duyn Jzn., twee gehuwde matrozen C, van Rooyen JBzn. en J. van Duyn, Jacob van Duyn Cz., we duwen1 ar en drie ongetrouwde varensgasten. De schipper deed zijn tweede reist De ontploffing vond plaats om 12 uur 's nachtsom dien t(jd liggen allen, op de wacht na, te kooi. Gezonken. Donderdagmiddag is voor de sluis te Terhorne het beurtschip van Harlingen' op Heerenveen. schipper de Jong, gezonken. De ge- heele vracht is bedorvener was ruim 5000 kilo zou aan boord. Aangehouden. De politie te 's-Gravenhage heeft thans aangehouden een 28-jarigen koopman, zonder vaste woonplaats, die-verdacht wordt van den diefstal met braak in de Balistraat te 's Gra- venhage. Een bedrag van ongeveer f 75,000 aan effecten (daar indertijd, zooals gemeld, vermist) werd op hem gevonden. Een gemeentel ij k landbouwbedrijf. Volgens het „Hdbk. beoogen B. en W. van Amsterdam in den Noorder IJ- en in den Am sterdammer polder in gemeentelijke exploitatie groenten te doen verbouwen. Het thans bij den gemeenteraad ingediende voorstel om de afloo- pende pachttermijnen der acht boerderijen in den Noorder IJpolder en van de eene in den Amster dammer polder voorloopig weer voor den tijd van slechts één jaar te verlengen, zou ook met dit voornemen meer verband houden, dan uit laatst bedoeld voorstel is op te maken. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient TOJTOttAMMBC ROEMENIë. BERLIJN, 1 Dec. De „Vossische Zeitung" meldtRoemenië zond een nota aan Engeland Frankrjjk en Amerika, waarin verklaard wordt, dat Roemenië door de gebeurtenissen in Rusland gedwongen wordt zonder hulp der bondgenooten het front vrij te geven of met den vijand te on derhandelen. De Roemeensche regeering hoopt, dat de Parjjsche conferentie een oplossing zal wéten te vinden, waarbij zoowel Roemenië als de geallieerden bevrediging vinden. Rusland. LONDEN, 1 December De »Daily Chronicles; verneemt uit St. Petersburg: Doechonin« heeft Tsjerbatsjef, den bevelhebber aan het Roemeen sche front, nitgenoodigd het opperbevel over de Russische legers op zich te nemen. LONDEN, 1 December. De «Daily Maik ver neemt uit St. Petersburg: Siberië is op het punt om onder leiding van Potapin zijn onafhankelijk heid uit te roepen. De ministers zijn al benoemd en houden gestadig te Omsk vergadering. Italië. LONDEN, 1 December. De «Daily Chronicle» verneemt uit bet Itiaansche hoofdkwartier: De Duitschers hebben aan de stad Udine een boete van 10 millioen lire opgelegd. ROME, 30 Nov. De „Giornale d'Italia" bericht dat volgens een gevangen genomen Duitsch officier Hindenburg het opperbevel heeft over de Duitsche en Oostpnrijksche troepen op het Italiaansche fr nt, maar dat zijn plan is vertraagd tengevolg6 van den weerstand der Italianen. Het leger van Conrad moest een hevigen stoot toebrengen op het hooge plateau der Zeven Gemeenten en die van Krobatin en von Bulow moesten zich ver spreiden in het dal der Brenta, het bergachtige gedeelte overschreiden in de vlakte «jeboucheeren- Volgens het legerbevel was dè 14den November vastgesteld voor de aankomst der Duitsche en Oostenrijksche troepen te Castelgomberto, doch de weerstand der Italianen op den Meletta en den Galio deed dit plan mislukken. ROME, 30 Nov. Naar de Corriero d' Italia" meldt, zijn tot heden aan de Piave door het Duitsch Oostennyksch legerbevel zeven divisiën teruggetrokken, omdat zij zeer geschokt waren. Vele aanvalsafdeelingen w o. het 92ste Reg. In fanterie werden tot de helft vernietigd, terwijl 3 Sloweensche Bataljons tot 20 fl 30 man wer den teruggebracht. De verliezen der Italianen waren eveneens ernstig, vooral gedurende de gevechten op den Monte Tomba, Mon finera, Pertica en Col Bor- retta, waarvan de toppen vier of vijfmaal ver loren en heroverd werden. ROME, 30 Nov. Naar men verpeemt, heeft Hindenburg, daar zijne troepen er niet in hebben kunnen slagen tusschen de Piave en de Brenta door te breken, bevolen de liniën van de Taglia- monto en de Piave te versterken, evenzeer als de streken om den Cadoro. ROME, 30 Nov. Koningin Margaretha heeft 50.000 lire geschonken aan de vluchtelingen van Venetië. Mijnongeluk. AKEN, 1 Dec. In de groeve Anna van de Eschweiler Dergsatz Verein ontplofte gister een benzine-locomotief. De betimmering geraakte hier door in brand. Tot nu toe is het aantal slacht offers 14 dooden en 54 verminkten. De Entente. FRANKFURT, 1 Dec. De «Frankf. Zeitung'' wijst er op, dat het de Entente slecht gaat en dat de toestand voor Duitschlaud steeds gunstiger wordt. In Parijs komen de leden van de Eotente samen om te bespreken hoe zij Duitschland zul len dwingen en den oorlog nog eens flink ter hand kunnen nemen. Misschien brengen de vol gende weken belangrijke onthullingen. Duitschland is bereid vrede te sluiten en zal den oorlog niet voortzetten om een voordeeligen vrede te krijgen. De Rijkskanselier maakt onderscheid tusschen Rusland en de overigen, maar niet met het doel een afzonderlijken vrede te sluiten. Het is een laatste waarschuwing voor de Entente. WEENEN, 1 Dec. De «Neue Freie Presses zegt, dat Lansdowne's brief een kenteeken is voor een aanstaande wijziging van den toestand in de En tente-landen. Laatste Berichten. Ministeriëele verwikkelingen. Het Ned. Correspondentie-bureau heeft zich tot den minister van financiën gewend om inlichtin gen betreffende het tusschen hem *en den minister van landbouw gerezen meeningsverscbil inzake den uitvoer van kaas. De minister weigerde zich over de bijzonderden van deze kwestie uit te laten doch machtigde tot de mededeeling, dat men ten onrechte in deze zaak een internationale kwestie ziet. Zijn optreden toch is allerminst het uitvloei sel van eenige preferentie voor een oorlogvoerende partij, maar men heeft hier uitsluitend te doen met een zuiver inancieele aangelegenheid, welk6 verband houdt met de bevoegdheid van den mi nister van landbouw en de verplichtingen van de N. U. M. Hr. Ms. Tromp. DEN HELDER. Het pantserschip «Tromp» wordt morgenochtend tegen 9.30 uur in de haven van Nieuwediep verwacht. Liturgie. EERSTE ZONDAG YAN DEN ADVENT. LN D van Met den eersten Zondag itan den advent begiut het kerkelijk jaar, omdat de tijdrekening der kerk in niets afbreuk doet aan de burgelijke tijdrekening) heeft zij, niettegenstaande de kalender wisselingen in den loop der tijden, haar jaarwisseling zóó willen vaststellen en behouden, en met reden. Immers het kerkelijk jaar is de onder ons voort levende Christus. Het verlossingswerk, wat de kerk op ons moet toepassen, wist zij niet vrucht baarder voor ons te maken, dan door dejaarlijk- sche viering van al zijn geheimen opdat wij naar den aard dier geheimen, in ons die gevoelens zouden opwekken, die de genadeuitdeeling door God eenmaal geschonken, op ons te zekerder en te gemakkelijker zouden maken. Het1 begin nu van onze verlossing was de verschijning van Christus op aarde »in de gestalte van een dienst- knecht« d.i. de geboorte van Gods Zoon te Bethle hem. Maar zooals aan de werkelijke verschijning van den Zaligmaker een geruimen tijd van voor bereiding moest voorafgaan, opdat de zondig6 mensch, van zijn onmacht overtuigd, naar Diens komst zou verlangen en die buitengewone bege nadiging zou waardeeren, zoo moest ook aan ons jaarlijksche Kerstviering een tijd van voorberei ding voorafgaan, die ons in de ware stemming zou brengen om den overvloed van Gods barm hartigheid in den kerstnacht waardig te kunnen ontvangen. Zoo ontstond, en wel uit de paiticu- liere devotie der volkeren zelf, de adventtijd, dis naar de vierduizend jaren van afwachting voor Christus werkelijke komst, vier Zondagen met da tusschengelegen weken omvatte. Tegelijk is hier mede aangegeven welke de geest moet zijn, waar in wij dien adventtijd moeten doorbrengen. EeO eigenlijk gezegde boetetijd is de advent nooit ge weest: De kerk blijft haar alleluja bidden en de vastendagen, zooals tot nu toe in ons bisdom, zijn nimmer algemeene wet geweest hier werden ze gehouden als vervangende verschillende vigiliedagen waarop vroeger gevast werd. Io hoofdzaak moet ons bezielen een vurig verlangen naar jiedergeboorte, om, zooals de wereld werd vernieuwd door dej eerste Aomst van Christus, zoo ook onze zielen te vernieuwen door de nieuwe genade, die het goddelijk Kerstkindje ons wil komen brengen. Uit dat verlangen zal van zelf die ziels- gesteltenis groeien, die overeenkomstig elks toe stand is. Zoo roept de H. Paulus ons toe dat het tijd is van den slaap op te staan omdat ons heil nader bij is dan wij wel denken. Daarom moeten we alle lauwheid en lafheid afschudden om ie groote vurigheid Gode te dienen en door onze waakzaamheid zorgen, dat geen genade ons ont gaat. Daarom spreekt het Evangelie van het laatste oordeelWe moeten ons herinneren, dat diezelfde Zaligmaker, die zoo weldra komen g»at in liefde en barmhartigheid, eenmaal komen zal »met groote macht en majesteit« om te oordeelen met »goddeljjke gerechtigheid,om dan niet »'e vallen in de banden van den levenden God« moeten we onsjiu opmaken om de werken der duisternis af te'"leggen d.i. de zonde. Daartoe wil Hij ons nu helpen door zijn goed heid. Laten we daarom bidden dat »God Zijo macht moge opwekken en komen opdat wjj uit de dringemfe gevaren onzer zonden mogen gered worden en door Zijn bevrijding verlost." Als we echter wèl overtuigd zijn van de groote genade in de verlossing ons geschonken, dan zullen we daarbij niet stil houdeD, maar wetend dat Christus kwam om alle zondaren te rechtvaardigen, wetend echter ook dat nog zoo velen van verre staan of de gekregen genade verwierpen, bidden voor de verlichting der dwalenden en de bekeering der oDgeioovigen, opdat voor zoover van ons hangt niet alleen wij zelven, maar zeer velen naast odS mogël* zijn »die menschen van goeden wik, aan wien in den Kerstnacht geschonken wordt »die vrede, welke de wereld niet geven kan«, de vrede van Christus. Geboren: 29 Nov. Johannes, z. v. J. Verboom en C. A. Roza, Voornsche straat. Leentje, d. v. J. den Uijl en P. van Rijn, Goereesche straat. Hermina Eiisabeth Maria Cornelia, d. v. W. M. C. Kemp en C. G. M. C. Offerman, Damlaan- 30. Dirk Johannes, z. v. D. Noomen en A' Schoenmaker, Rotterdamsche d(jk. Overleden: 28 Nov. Anthony Kooyman» oud 82 j. en 9 mnd., L.. Haven. - Arie Berke laar, oud 10 mnd., Veenlantstraat. Spoeling. SCHIEDAM 1 Dec. Noteering op heden f3. Advertentiën. Heden overleed te O e g s t- geest, na een langdurig lijden, /geheel onverwacht onze beste Man en Vader PIETER SIMON VAN BERGEN WALRAVEN, in den leeftijd van 43 jaar. Wed. H. C. VAN BERGEN WALRAVEN Mulder en Kinderen. Bezoeken kunnen niet wor den afgewacht. Schiedam 30 Nov. 1917. Warande 39. Heden overleed te O e g s t- geest, na een langdurig lijden, geheel onverwacht onze beste Zoon, Broeder, en Behuwd-broeder, PIETER SIMON VAN BERGEN WALRAVEN, in den leeftijd van 43 jaar. Wed. H. C. VAN BERGEN WALRAVEN-Stolk. G. W. VAN BERGEN WALRAVEN. J. M. VAN BERGEN WAL- RAVEN v. d. Heuvel. J. MULDER. R'dam. H. G. MULDER - Wildenberg. Schiedam, 30 Nov. 1917. Geen bezoek. 14472 36 Delftsche straat 78, ROTTERDAM. Ie klas inrichting voor keer en reparatiewerk. Vraagt prijsopgaven. Broersveld 15.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2