Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 100 In het dal van filenveigh. De Oorlog. 40ste Jaargang, Vrijdag 14 December 1917, No. 12015 Gratis Ongevallenverzekering Buitenlaiidsch Menws. E Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen pw 8 maanden ƒ1.60, pear week 12 cent franco p. post ƒ2 p. kwartaal Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiön 1—5 regels f 1-30 elke regel daarboven 25 et. 3 maal plaatsec wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 et. p. regel, speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange f Olljj verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeit; (J U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche bij verlies van een Algemeene Verzekeringsbank te duim; Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Bericht wordt dat de 3e lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1917 gedurende 8 dagen ter Gemeente Secretarie ter inzage is nederge legd en dat geaurende 12 dagen na genoemd tijdstip schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en Wethouders kunnen worden ingebracht. Schiedam, 14 December 1917. Vordering Glauberzout. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat op den voet van art. 9, le lid der Distri- butiewet 1916, door alle grossiers en winkeliers schriftelijke opgave zal naoeten worden gedaan van het glauberzout, bij hen in voorraad, met de bedoeling dat als waschmiddel te verkoopen deelt voorts deze houders mede, dat dit zout in bezit wordt genomen volgens art. 9, 2e lid der Distributiewet. De bovenbedoelde opgaven moeten woiden ingeleverd ter Gemeente-Secretarie, afd. Alge meene Zaken, vóór den 17 December a s. in gesloten couvert, waarop vermeld „glauberzout". Schiedam, 14 December 1917. De Burgemeester van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethoudeis van den 13en December 1917 is a. Voorwaarde b. van de den 1 Juli 1915 aan de N. V, Hollandsche Fabriek van Vuurvaste Materialen en hare rechtverkrijgenden verleende vergunning tot het oprichten van een fabriek van vuurvaste materialen aan de Schie 2430, kadaster Sectie A no. 1123, luidende „b. de ovenschoorsteen moet zijn opgetrokken tot ten minste 15 M. boven den began en grond", zoodanig gewijzigd, dat zij zal luiden als volgt: „b. de ovenschoorsteen moet zijn opgetrokken tot ten minste 35 M boven den beganen grond"; b. Vergunning verleend aan le. de firma W. HASEKAMP Co. tot het uitbreiden harer stoombranderij en gistpakkerij ia de panden Willemskade 29 en 31, kadaster Sectie nos. 2269 en 2270 met 5 electromotoren yan resp. 10 5. 3, 3 en 2 P. K., terwijl verder als beweegkracht worden aangewend de 2 be staande stoomketels van resp. 80 en 110M2 ver warmingsoppervlak en een stoommachine van 20 P.K., drijvende een dynamo, 2 marcerateurs, 1 gistpers en 10 pompen 2e. de Stearine-Kaarsenfabriek APOLLO" tot 1 het uitbreiden van haar fabrieksgebouw aan de Voorhaven, kadaster Sectie L no. 2282 door bij- Plaatsing van 15 electromotoren t. w. 1 van 5 1 P.K., 2 van 5 4 PK, 1 van 5.5 P.K, 1 van 4 P-K., 6 van 2 P.K., 3 van 15 P. K. 1 van 7 5 P- K., zulks ter vervanging van de bestaande beweegkracht 3e. K. L. VRIJENHOEK tot het oprichten van een slachtplaats voor runderen, schapen, varkens enz. in het pand Broesveld 514, kadaster Sectie P no. 2761 c. Is de beslissing op de aanvrage van J. H. BLOMSTEEL om vergunning tot het oplichten van een bewaarplaats van gesorteerde lompen in het pand Klein Groenendaal no 11 kadaster Sectie B no. 1008 Verdaagd, aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 14 Dec. 1917. i L* ké fcv 1 O fi. 25 „Vergeef het mij dat ik zoo heb kunnen spre ken. Alleen de gedachte, dat ge dien man by u hebt kunnen ontvangen, heeft mij myn be zinning doen verliezen. Beloof mij ten minste uat gij nooit meer met zooveel ijver zijn party zult opnemen Maar het was altijd de gewoonte van het •}°hge meisje geweestt, om de afwezigen te ver dedigen en tamelijk onvoorzichtig antwoordde ze „Wees dan tenminste ook rechtvaardig tegen over hem. Ik heb zijn karakter leeren hoogach ten en hij bezit myne sympathie." Zij hadden nu het park verlaten en den korsten weg over het vrije veld genomen. Zoo ^utgen beiden zwijgend eenigen tijd voort tot dat zij voor een kleinen muur waren gekomen. Randal wilde Nuala behulpzaam zijn, erover yeen te klimmen, maar opeene zag ze, dat de jonkman verbleekte. Wat scheelt eraan vroeg ze ongerust. „Heb k je soms weer beleedigd?" Dadelijk zag ze in, dat ze zich vergist had, Waut toen ze aan de andere zijde van den muur DE WAPENSTILSTAND. Wolff seint uit Berlijn: De «Times» bevat berichten uit Rusland over Duitsche vredesvoorwaarden, die den Russischen gedelegeerden voorgelegd zouden zijn en die ten deele op economische, ten deele op politieke vraag stukken betrekking zouden hebben. In strijd daar mee wordt geconstateerd, dat tot dusver nog geen enkele vredeseisch van Duitschen kant aan de Russische gedelegeerden is voorgelegd, maar dat veeleer totdusver alleen de kwestie van den wapen stilstand ter sprake gekomen is. Alle Engelsche berichten zijn verzinsels, met het doel om de openbare meening in Rusland op te zetten tegen Duitschlaad en de vredesgedachte. Volgens afspraak begonnen gister in het comman do-gebied van generaal-veldmaarschalk prins Leo pold van Beieren de onderhandelingen tusschen Duitschland en Rusland over het sluiten van een wapenstilstand, die het op het oogenblik heer- schende bestand vervangen moet. AAN HET WESTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht van gistermiddag Legergroep Rupprecht Van Dixaouide tot aan de Leie en ten Z. van de Scarpe tijdelijk ver sterkte artillerie-actie. Ten O. van Ballecoart namen onze troepen den Engelschen verscheidene schuilplaatsen af en na men 6 officieren en 84 man gevangen. Tusschen Moeuvres en Vendhuille is de reeds 's avonds levendige artilleriestrijd vanochtend krachtiger geworden. Ook ten N. 'van St.Qaentin versterkt vuur. Legergroep van den Duitschen Kroonprins In verband met verkenningsgevechten herleefde in sommige vakken de vuur-actie. Fransch stafbericht van gistermiddag Gema - tigde artillerieactie op het heele front. Een krachtige overval, dien de Duitschers in het bosch van Caurières beproefden, is door deFran- schen afgeslagen. Tusschen den lOden en den 13deu December hebben de Fransche vliegers negen Duitsche toe stellen naar beneden gekregen. In hetzelfde tijd vak hebben Fransche luchtstrijdkrachten in ver scheiden tochten 10 000 kilogram bommen ge worpen, in het bizonder op de vliegkampen van Col mar, Schledtstadt, de opslagplaatsen van Lo- gelbacb, de fabrieken te Romhach, de streek WavilleChambley ThiaHcourt, en de stations van Warmereville, Junerille en Amagne-Lucquy. Er zijn goede resultaten geconstateerd. was gekomen, zag. ze Robert Fhnrgood van achter de struiken te voorschijn komen. Hij nam zijn hoed af. om haar te groeten, maar op zijn gelaat kon men niet bespeuren of hij gehoord had, wat ze zeide. Hij reikte Ran dal de hand, en in de tegenwoordigheid van zijne nicht kon de jonuman moeilijk weigeren, die aan te nemen. Om het ontevreden gelaat, dat hij hierbij toonde, scheen Fhurgood zich niet te bekommeren, want nadat eenige be leefdheidsfrasen waren gewisseld, bleef hij aan hunne zijde Zijn aangename manieren vorm den eene scherpe tegenstelling met de gedwon gen en hooghartige houding van Randal die op alles maar korte antwoorden gaf. Toch richtte Fhurgood bijna uitsluitend het woord tot hem. Nuala bewaarde het stilzwijgen, luis terde vol inwendige onrust en trachtte in de gelaatstrekken van den Engelschman te lezen. „Schrijft u wel eens artikelen in de dagbla den vroeg Fhurgood den jonkman op hoffe- lijken, weiwillenden toon, zooals men gewoon lijk doet, als men een aangenaam gesprek wil aanknoopen. Toch meende Nuaia een fijnen glimlach om zijne lippen te bemerken maar misschien moest het aan den weerschijn der winterzon worden toegeschreven, wier bleek licht door de kale takken der boomen drong. „Waarom, denkt u, dat ik artikelen schrijf?" vroeg Randal. „Men heeft mij medegedeeld, dat u niet al leen artikelen in de 'dagbladen schrijft, maar Het Britsch communiqué van gister meldt: Uit nadere berichten over het gevecht van gis teren in de nabijheid van Bullecourt Wijkt, dat twee aanvallen door den vijand werden ooderno men bij het aanbreken van den dag. Zij werden door hevige artillerievoorbereiding ingeleid. De eerste dezer aanvallen werd uit het Noorden ondernomen tegen onze posities in de Hinden- burg-linie, onmiddellijk ten Oosten van Bullecourt de andere over een uitgestrekter front van het Oosten en Noord-Oosten uit tegen den hoek, ge vormd door onze loopgraveulinies, ten Zuiden van Riencourt-lez-Gognicourt. Deze beide aanvailen werden met zware verliezen voor den vijand af geslagen Kort daarna werd een nieuwe aanval gedaan op het laatste fiont en groepen van den vijand drongen onze vernielde loopgraven binnen in het gebied van den hoek in onze linies. Enkele Duitschers, die onze loopgraven op an dere punten bereikten, werden gedood of gevangen genomen. Een plaatselijk gevecht duurde den heelen dag tot den laten avond voort in een klein gedeelte van een loopgraaf, waarin de vijand vasten voet had gekregen, doch zonder verandering te brengen in den toestand. Een groep vijandelijke «raiders» werd gister avond teruggeslagen ten Zuid-Westen van La Bassée. Wij brachten den vijand verliezen toe en maakten enkele gevangenen bij patrouille-ontmeetingen ten Dosten van Zonnebeke. Het Engelsch avondcommuniqué luidt Wij nebbeu ten Z van Viliers Guislain een gelukkigen aanval gedaan op een vijandelijke post. De bezetting daarvan sneuvelde of werd gevangen genomen. Beoosten Bullecourt is er vanmiddag in een deel der schansen, waarin de vijand gisteren drong, met handbommen gevochten. Wij hebben nog enkele gevangenen gemaakt. 's Vijands geschut is op verschillende punten bezuiden de Scarpe en ten NO. van Yperen wat aan den slag geweest. Het Fransch avond-commiciqué luidt: Afwisselende artillerie-activiteit op enkele pun ten van het front, levendiger op de beide oevers van de Maas. Een Duitsche coup de main ten Zuiden van Juvincourt is totaal mislukt. HET OORLOGSTERREIN IN ITALIË Stefani seint Gisterenmorgen hebben tusschen Brenta en Piave de artillerieën den strijd met groote he vigheid hervat, In de streek van den Col Beretta hebben wij in een tegenaanval een groot ge deelte van de loopgraven teruggenomen, die wij gisteren niet konden heroveren. Wij maak ten daarbij 1 officier en 58 man gevangen. In de Val Caleine zijn twee krachtige vijandelijke aanvallen bloedig afgeslagen. Ten O. van de Brenta hervatte de vijand tegen den tniddag zijn versterkte aanvallen. De strijd duurde den geheelen dag hardnekkig voort in de dalen, die ook medewerker zyt van verschillende tijdschrif ten." „Een der voornaamste voorrechten der pers is de geheimhouding van den naam der schrij vers. Daarom zult u mij wel de vrijheid willen toestaan, u het antwoord op uwe vraag schul dig te blyven." „Het was mijne bedoeling niet, u iets on aangenaams te zeggen, Mr Max Sorley Ik heb van uw talent als schrijver gehoord en daar ik ook uw nabuur ben, zou ik gaarne met eenige van uw artikelen kennis maken Nuala vreesde, dat Randal overeenkomstig zijn onstuimig en onvoorzichtig karakter hem de artikelen bekend zou maken, waarin zyu scherpe pen den „tiran van Glenmore" had ge brandmerkt. Zonder haar neef tijd te laten om te antwoorden, zei ze haastig „Zijn artikelen zijn voor u van geen belang, Mr. Fhurgood." „WaarorrHniet „Omdatomdat Randal Max Sorley een vurig patriot is." „Dat ben ik ook." „Ja, u bemint uw eigen vaderland." „Ierland is mijn aangenomem vaderland. Waarom zou ik er geen liefde voor kunnen ge voelen Een dankbare blik uit Nuala's oogen beloonde hem voor die wooiden „Ik kan moeilijk gelooven, dat een Engelsch man Ierland als zijn vaderland beschouwt", zei van de noordelijke hellingen van den Col Caprile, den Col Beretta en den Monte Salome naar de Brenta afdalen, 's Nachts zag de vyand, ten- gevo'ge van de zware verliezen, van den strijd af, Enkele gevangenen zijn in onze handen ge bleven. 's Middags liep een nieuwe krachtige aanval in Val Calcino tegen onze verdedigings werken te pletter. Aan de Pomba en langs de Piave, alsmede op het Giulifront bij tusschen- poozen hevige geschutgevechten. In de streek van den Monte Fenera werd een vijandelijke patrouille gevangen genomen. Oostenrijk Hongaarsch stafbericht Sneeuw en mist verhinderden gisteren ge vechtsbedrijvigheid in het Venetiaansche ge bergte. De troepen van veldmaarschalk Conrad heb ben, naar de telling tot heden toe uitgemaakt heeft, in de vierdaagsche gevechten om het Meletta-gebied 639 Italiaansche officieren en 16 000 man als gevangen meegevoerd. De buit bestaat uit 93 kanonnen, 233 machinege weren, 4 mitrailleuses, 8l mijuwerpers en veel ander krijgsgerei. RUSLAND. Een draadloos telegram uit Rostof bericht dat Kaledin die stad belegert. Bij Nichitsjewan uit de richting van Nowo T-jeikask, gaat de strijd voort. De maximaiis- tisclie troepen hebben steun in kanonnen van een afdeeline der Zwarte Zeevloot. Bij Bielgoiod wordt nog vinnig gevochten met aan beide kanten ernstige verliezen. Uit St. Petersburg meldt men d.d. 12 dezer: Poiotsky, een aanhanger van Kaledia, is vol gens een telegram uit Sebastopoi aan het station in hechtenis genomen en aan boord van het trans portschip »Koihida« gebracht. Da telegrafische verbinding tusschen Rostof en Kief is verbroken. Volgens de St. Peteisburgsche »Avondpost« bezetten Roode Garden de haven werken van Rostof. Van Sebastopoi worden vliegtuigen verwacht. Gister meldde men uit St. Petersburg De regeericg der bolsjewiki heeft een uitvoerige proolamatie uitgevaardigd, waarin ze de konsti- tutioneele democraten (kadetten) te lijf gaat en de partij der kadetten voor een oproerige en con- trs-revolutionaire vereeniging alsmede voor vijan den van het volk verklaart, Vele leiders der kadetten zyn in hechtenis genomen. ITALIA Orlando heeft gisteren in de Italiaansche kamer een belangrijke rede gehouden. Orlando vees op het ineenzakken van Rusland waartegenover echter de toegezegde hulp der Ver. Staten staat. De gevolgen van het uittreden van Rusland heeft Italië het zwaarst ondervonden. De minister besprak vervolgens de samenkomst te Rapallo en de conferentie te Parijs. Op voorstel van afgevaardigde Torre ging de kamer vervolgens ondanks het verzet der socialis ten in geheime zitting, waarin de militaire toe. ssapd besproken werd. Randal niet zonder eenigen spot. „Een Engelschman koestert geen onmogelijke droombeelden omtrent Ierland's onafhankelijk heid", antwoordde Fhurgood. terwijl hij den jonkman recht in de oogen zag. „Inplaats van oproerige stemmingen aan te moedigen, zal hij die met kracht tegengaan, waar waarom zou hy de rechtvaardige wenschen van het land niet trachtten te bevredigen Is het dan niet in het belang van Engeland zelf het zusterland tevreden te stellen „Ja" mompelde Randal. „Engeland heeft die oproerige stemmingen door gewelddadige onder drukking tot zwygen gebracht. De geknevelden roeren zich niet. Fhurgood meende, dat het beter was, niet daarop te antwoorden Glencastle, bet oude kas teel van miss Nancy, lag nu vóór hen, besche nen doop het volle zonnelicht. Op een punt, waar de weg zich in tweeën verdeelde, nam Fhurgood afscheid van beide jongelieden, na eerst nog eene vriendschappeluke toenadering tot Randal te hebben beproefd Toen beide jongelieden alleen waren, zweeg Randal eenige oogenblikken, totdat hij opeens uitriep „Nuala, ik haat dien man." Ze beefde, en zag met groote verwondering in het toornige gelaat van Randal. Tot zulk eene hartstochtelijke uitbarsting van woede had ze den om zijn edelmoedigheid in den geheelen omtrek bekenden jonkman niet in staat geacht. (Wordt vervolgd.) m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1