Gemeenteraad. Ingezonden. Liturgie. halve Zondags, is tusschen 11 en 1£ warm eten t« bekomen a 12 ct. per portie, aan d« spijs- kokerij Achter de Teerstoof. Spijskokerij Lange Haven 11 en Gymnastieklokaal Dwarsstraat. Hst sten moet daags te voren besteld worden Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven Op deze bons wordt het eten k 11 cent per portie verstrekt. In de week van 21-28 December zijn bon boekjes niet geldig. Heetwater. Heetwater is te bekomen aan den Buitenhavenweg (Gemeente-reiniging) a 2 cent per emmer. Voorts is dagelijks hestwater a 2£ cent per emmer te bekomen aan een tenderwagen om 6 uur v. m. in de Dwarsstraat bij de Gas fabriek, 8 uur in het Broersveld fhoek Lange Kerkstraat) en om 11 uur in de Fabristraat. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissariaat van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 's middags kin derpantoffeltje, sleutels, petroleumkaart, kachel pijp, kinderbroekje, pet, wandelstuk. By vinders: taschje met inhoud, Hoogerwerf, Singel 138/12; schoentje, v. Jd. Most, Visscher- Straat 4; bril, Rotterdamsche melkinrichting; heereDportemonnaie de Jong, Eendrachtstraat 50b huissleutel, de Hegt, Gasstraat 30 lijfgoed, Goed hart, Brugmanstraat 20; muts, M rks, Nieuwe Haven 71 portemonnaie met inhoud, Vos, Wa rande 59richtlijn met pennen, v. Hattem, Maas dijk 126; partemoonaie met inhoud Driessen Westvest 92; melkbus de Bruin Brugmanstraat. Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris H. B. E. Blaisse. VerkochtZaterdag 22 Dec. I—VIII. Acht Huizen, ieder verdeeld in be neden en bovenwoning, met open plaats, Sin gel nos. 121, 12s, 125, 14, 16, 182, 13* en 186, in veiling f1200. f980, f 1000, f960, f1260, f1240, f 1100, f 1100, gecombineerd verkocht voor f8940. IX Een Huis met open plaats, Dwarsstraat bo. 45, in veiling f940, verkocht voor f940. X Een Huis met erve, Zijlstraat no. 62, in veiling f 780, verkocht voor f 790. XI-XII Twee Huizen met open plaats, Kortiandstraat nos, 13 en 17, in veiling f 1480, f 2280, gecombineerd verkocht voor f 3830. Collecte voor de St. Vincentius-vereeniging. Naar wy vernemen, heeft de collecte ten be hoeve van de vereeniging van den H, Vincentius van Paulus alhier opgebrachtin de kerk van den H. Joannes den Dooper (Haven) f650.-, in de kerk van O. L. Vr. Visitatie (Fiankenland) f 1400.— en in de kerk van O. L. Vr. v. d. Allerh. Rozen krans (Singel) f400.—. Zij, die nog iets voor de liefdewerken der St. Vincentius-vereeniging wenschen af te zondeken, kunnen hun giften doen toekomen aan de presi denten der conferenties, de heeren C H. Scheffers, Lange Haven, J. T. J. Melchers, Nieuwe "Haven en Tb. A. J. Zoetmulder, Singel. Schaatsenrijden. Gister heeft men volop kunnen gemeten van het ysvermaak. Hoewel op tal van plaatsen rondom deze stad werd gereden, concentreerden zich de liefhebbers van deze nationale sport zich voorat op de ijsvlakte van de Schied. IJsvereemgicg aan den Frankenlandtchen djjk. De baas was daar. zeer goed. Gistermiddag gaf het Stedelijk Muziekkorps een uitvoering op het ij-, waardoor de ijspret nog werd verhoogd. Centrale Keuken Schiedam. Door onvoldoende deelname wordt a.s. Woensdag niet gekookt. De reeds genomen bons zijn nu Donderdag geldig. „Herwonnen Levenskracht''. Wij vestigen de aandacht op de advertentie van „Herwonnen Levenskracht" in ons blad van heden. f2.50 had ontvreemd, en in een logement iemand die f 11.boete moest betalen of subsidair 11 dagen hechtenis moest ondergaan. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 25 December v.m., 1.42 n.m. Woensdag 26 December 2.0S v.m., 3.37 n.m. Donderdag 27 December 3.05 v.m., 3.28 n.m. Vrijdag 28 December 3.55 v.m., 4,11 n.m. In de civiele procedure van den melkleveraucier hier ter stede tegen den heer F. H. Backer apotheker alhier is heden door de Rechtbank te R'dam uitspraak gedaan. Beslist werd dat de heer Backer gerechtigd was tot de publicatie per advertentie, en dat dit geen onrechtmatige daad is. UIT ROTTERDAM. Bij den Raad is ingekomen een adres van de R E. T. M., houdende verzoek, de concessie voorwaarden zoodanig te wijzigen, dat mogelijk worde, het tarief op de stadslijnen te verhoogen, en den prijs der oversiapkaartjes te brengen op 12£ cent. - Den procuratiehouder van de firma Sch. is bij het verlaten van het bankierskantoor van de firma R. M. Zoonen een bedrag van f19000 ontrold. In een woning van een bootwerker op Feijen- oord is bij een huiszoeking een bedrag van on- geveei f600 aan klein bankpapier gevonden. De politie meent hiermede een leiddraad te hebben in de zaak van den portier van de beetwortel- suikerfabriek te Puttershoek, die onlangs bij de politie aangifte deed dat hem een portefeuille met f 26000 was ontrold. UIT 310NSTER. Ia het gebouw van het Distributiebureau te Monster is, bij afwezigheid van het personeel, een begin van brand ontstaan. Met behulp van eigen brandbluschmiddelen heeft men uitbreiding weten te voorkomen, zoodat de motorspuit geen dienst behoefde te verrichten. Eenig materieel is verbrand. Door het Plaatselijk Comité van samenwerkende timmerlieden-organisaties, zijn aan de patroons in 't timmerliedenbedrijf en werkgevers in andere bedrijven circulaires met toelichting verzonden, inhoudende het verzoek in deze abnormale dure tijden het loon voor deze dagen door te betalen. De' Plaatselijke commissie in zake de levensmiddelenvoorziening heeft aan B. en W. verzocht bij den minister aan te dringen, dat overgegaan worde tot distributie van alle eetbare vetten. Gistermorgen heeft inde woning van v. d. Kraan, aan het Groenweegje, een ont ploffing plaats gehad, doordat de vlam in een pan met vet sloeg. De bewoner wierp een kan met melk in de pan, waardoor de zaak natuurlijk erger werd. Door den luchtdruk werden de ruiten j vernield, terwyl het plafond met vet bespat werd. Gisteren is op h e t p 0 l i t i e b u r e a u een beschonken man verbonden, die een hoofdwond had bekomen. Door de politie zijn gisteren nog aangehouden een jongen die by een familielid Vergadering van Vrijdag 21 December. Duurtetoeslag. 11 Advies van B. en W, naar aanleiding! van het adres van het Nationaal Verbond van Ge* me>&ntc ambtenaren, waarbij w©rd verzocht liet raadsbesluit van den 20en November .1917 in zake den duurtetoeslag in dien zin te wijzi gen, dat de toeslag van 15 pCt. wordt toege kend aan alle ambtenaren, wier jaarwedde min der bedraagt dan f1144. B. en W. stellen voor afwijzend op het adres te beschikken. Hierbij wordt gelet op de ingekomen adressen van den R. K Bond van personeel in dienst van openbare lichamen en bedrijven, van de Politieagentenvereenigingj „Onderling vertrou wen" en van de afd Schiedam van den Bond van werklieden in openb. dienstenen bedrijven. Tevens worden aan de orde gesteld Voorstel van de Raadsleden de heeren van den Toorn, Lagerwey, Melchers, Evers en Schef fers om de thans bestaande duurtetoeslagrege- ling in dier voege te wijzigen dat de toeslag zal bedragen 15% van het loon plus 30 cent per week voor ieder kind beneden 16 jaar. Idem van de Raadsleden van der Hoek, Din- kelaar, van Pelt en Korpel om den duurtetoe slag in dien zin te wijzigen, dat, hét percentage van 15% worde verhoogd tot '20%. De heer v. d. Hoek zegt dat de socialisten niet alleen stonden in hun meening dat het aangenomen voorstel inzake de duurtetoeslag- regeling niet juist is begrepen Uit de „Nieuwe Schiedamsche Courant" blijkt toch dat op de vraag van den heer Scheffers door den voorzit ter is geantwoord, dat de 30 cent kindertoeslag gehandhaafd zou blijven. Wij vinden het echter gelukkig dat de kin derbijslag afgeschaft is en zouden het met het oog op het later omzetten v.m den duurtetoe slag in vast loon beter vinden 20% duurtetoe slag te verleenen. Dit zal een algemeene rege ling zeer ten goede komen. De Voorzitter zegt inverband met de opmerking dat hij op de vraag van den heer Scheffers ge'egd zou hebben „Ja, zeker" dat dit niet in de „Schied. Crt." staat, maar dat volgens het verslag in die courant wethouder de Bruin gezegd zou hebben: „dan blijft de 30 ct kinder toeslag (hilariteit) Wanneer voorzitter dit op een vraag van den heer Scheffers gezegd zou hebben, dan had hij in elk geval de bedoeling dat dit slechts zou geschieden als ze door" de 15% minder zouden worden. Wethouder de Bruin leest hetgeen hij de vo rige maal gezegd heeft uit de „Schied. Crt." voor, daarbij opmerkend dat de couranten het> blijkbaar zelf niet weten. De heer v. d. Hoek leest de betreffende pas sage uit het verslag van de „Nieuwe Schied. Crt." voor. Wethouder Goslinga: Maar niet 50 ct. kindertoeslag. De heer Evers: Het is niet duidelijk gezegd. Was het duidelijk geweest, dan zou er geen misverstand hebben kunnen ontstaan. Wethouder Houtman verklaart dat hij tiet voorstel uitstekend had begrepen. De heer v. d. Toorn heeft het ook goed begrepen. Het zal echter niemand hebben ver wonderd—aldus spr. ,dat een voorstel doorhem is ingediend Het is een uitvloeisel van het ver handelde in de laatste Raadszittingen. Wanneer niet een zeer groot gedeelte van den Raad ge stemd heeft vóór een voorstel zooals het daar nu ligt, dan kwam dat omdat het niet goed is begrepen. Ik heb nu mijn voorstel zoo geformuleerd, dat het precies weergeeft waar deze Raadsleden naar hun meening voor gestemd hadden. Nu is er in de vorige Raadszitting wel gezegd, dat er amendementen konden worden ingediend, maar B. en W. deelen in hun missive aan den Raad mede, dat het besluit als vastgesteld wordt beschouwd. Ikmoest dus met dit voorstel komen. Dit voorstel is gedaan zonder eenige beïnvloe ding der ingekomen adressen. Persoonlijk ben ik het eens met B. en W. dat het onaangenaam is, dat er telkens en tel kens adressen inkomen over den duurtetoeslag. Maar wij moeten ons altijd niet recht tegenover die adressen stellen. Men kan hetden menschen niet kwalijk nemen dat zij adresseeren. Het slot van het schrijven van B. en W. vindt spr. wel wat kras. Maar vervelend is het. Een andere kwestie is, dat B. en W. zelf tot de overtuiging zijn gekomen dat de oude rege ling niet voldoende was. Zelf hebben zij voor gesteld om deD toeslag van f 1. op f 1 50 te brengen. De tijden zijn invusschen veranderd. De levensvoorwaarden zijn nog moeilijker geworden. Hij wijst b v. op den gasprijs van 14 cent (hila riteit). B. en W. zeegen "dat we moeten oppassen voor slachi offers. Zij vergeten echter dat het vervallen der overgangsbepal ng geschiedde in een abnormalen tijd. De omstandigheden waren zooveel moeilijker. Ten slotte wil spr. nog eens herhalen dat hij zijn voorstel heeft gedaan om twee redenen le. omdat vele Raadsleden een andere rege ling wenscbten als in het voorstel was vervat en hun vóórstemmen slechts op misverstand berustte. 2e. omdat de voorstellers meenen, dat de koopkracht dermate verminderd is, dat de rege ling voor allen en niet slechts voor een ge deelte van het personeel behoort te geschieden. Dit is evenzoo van toepassing op het voorstel der S. D. A. P. Een ^ekere categorie, n.l. de groote gezinnen, wordt niets beter met 10 of 15 toeslag. Zij was al boven het bedrag van dien toeslag, zij dus worden er niets beter door. Men behoort toch in het oog te houden dat de tijden in evenredigheid duurder zijn geworden. De heer mr. Kavelaars vraagt naar de finaneieele gevolgen dar voorstellen. De Voorzitter zegt dat de wethouder daar straks een antwoord op zal geven. De heer Dinkelaar: Wij zitten hierom spijkers met koppen te slaan, en het dreigt dat we er naast zullen slaan en de gemeente werklieden niets zullen bekomen. Spr. licht uitvoerig den loop der debatten over de duurtetoeslagregeling toe. Men had den gemeentewerklieden iets meer willen geven Er had dan ook een middenweg gevonden moeten worden. Het oorspronkelijk voorstel van B. en W. wilde 10 duurtetoeslag en 50 cent voor elk kind. De Voorzitter ontkent dit. De heer Dinkelaar leest een en ander uit de „Bijlagen" voor om de juistheid van zijn meeuing aan te toonen. De loonen zullen niet noemenswaard verhoogd worden met het voor stel dat aangenomen is. Volgens het vorige voorstel zouden ze meer gekregen hebben. Spr. meent dat het principe geen kindertoe slag moet worden aanvaard. Kindertoeslag schept vreemde verhoudingen in de loonen die uitgekeerd worden. Wethouder Goslinga: In den abnormalen tijd. De heer Dinkelaar zegtOok in normale tijden heeft de gezinsterkte geen invloed op het uit te keeren loon. Ik dacht dat het een prin cipe van het college was om geen kinderbijslag te geven. Wethouder Goslinga: Om den dood niet. De heer Dinkelaar zegt dat de socialisten altijd tegen den kindertoeslag zijn geweest en is ér vóór om dezen voor goed af te schaffen. De heer mi. Kavelaars vraagt naar de juiste strekking van het voorstel der socialisten. Wethouder Houtman: Je krijgt een egaal loon voor de werklieden, maar de ambtenaren vallen er niet onder. Wethouder de Bruin: Er is een tijd ge weest dat ik gezegd heb dat we wel een abon nement konden nemen op de duurtetoeslag- debatten. Wij gaan inderdaad in piaats van vooruit achteruit. Men kan het aangenomen voorstel van twee kanten bekijken. Men dweept er mee of men doet zulks niet. Spr. vindt het een goede gewoonte om eerst eens een Raadsbesluit te laten inwerken en acht het verkeerd om dadelijk maar weer op een eenmaal genomen besluit terug te komen. Deze laatste wyze van doen bevordert de werk kracht van het college niet. De duurtetoeslag regeling, zegt men, mag niet te oud worden. Ik geef dat alles gaarne toe. Maar zoo'n besluit kon toch wel een drie maanden leven. Er is meer aan die besprekingen verbonden dan het vervelende, Ik ben geen tegenstander van vakvereeni- gingen en vind het niet erg dat ze zich doen gelden, ook niet dat ze zich wel eens vergissen, maar het komt mij voor, dat in deze speciale kwestie er op gespeculeerd wordt of men van buiten af den Raad niet kan dresseeren. Als men verzoeken doet moet moet men die behoorlijk motiveeren. Van de ingekomen adres sen moet spr. zeggen dat hij nog nooit zulk prulwerk onder zijn oogen heeft gezien, (sen satie). Gaat de Raad daarop in, dan geschiedt de leiding der zaken buiten het college. Spr. wil protest aanteekenen tegen de manier waarop de R. K. Bond van gemeentewerklieden durft te adresseeren. Er komen niet alleen zeer groote onjuistheden in het adres voor, maar er wordt in gezegd dat spr. op een banale wijze den kinderbijslag heeft bestreden. Die banale wijze zal niemand mij kunnen aantoonen. Waar vroeger zoo weinig van dien kant is gehoord, zou spr. deze organisatie willen aan raden neem eerst eens les in fatsoenlijken toon en kom dan terug met een adres. Het vervelende is het nog niet zoo zeer dat ontstemt, maar wel het feit b.v., dat zelfs de politie-agenten (die toch het minst te klagen hebben) met een onjuist adres aankomen. Ze moeten nog leeren dat ze grond onder de voeten moeten hebben alvorens te adresseeren. Verschillende groote gezinnen zouden minder ODtvangen staat in dit adres. Dit is onjuist omdat immers het stamsalaris is verhoogd. Ook de Bond van gemeentewerklieden is er vierkant naast. Het zijn geen adressen, die behoorlijk gemo tiveerd zijn. De groote vraag waarom de geheele debatten hier thans draaien g meerderheid van den keer vergist, ja of neen. Zegt de meerderheid ja, l Het voorstel van B en W genoeg. Er stond geen enkel Fn. Door het college is een compu De kindertoeslag werd terugganomc hooging van het percentage van at toeslag toegestaan. Dubieus is alleen het antwoord op de van den heer Scheffers. De bedoeling van het antwoord was Alleen voor hen, die minder zouden worden blijft de 30 ct. kinderbijslag gehandhaafd. Dat lag voor de hand Alvorens ik cijfers geef, moet ik opmerken, dat door het college een zeker bedrag voor den duurtetoeslag beschikbaar was gesteld. De menschen gaan wel degelijk vooruit. Er is een betera distributie verkregen van het be drag dat voor hen bestemd was De groote massa heeft vrij belangrijke verhoogingen gekregen. De heer S c h e f f e rDe menschen zonder kinderen. Weth. De Bruin: Daar spreken we straks 0 «er. Weth. vervolgtHet voldoende van den duur tetoeslag laat ik in het midden. Men kan echter niet aantoonen,. dat geen belangrijke verhoo gingen zijn verkregen. Op 47 politieagenten waren er 4 meer gebaat met den ouden duurtetoeslag en kinder toeslag. 43 ontvangen gemiddeld 87Vs cent meer. Aan de Gasfabrie> krijgt het personeel gemid deld 98 cent meer. Aan de Reiniging, waar vele werklieden met groote gezinnen, zijn, blijven er 21 onder de oude regeling, terwijl 28 onder de nieuwe vallen. Hier was de verhooging gemiddeld 65Vj cent meer. Bij Gemeentewerken bedraagt het gemiddelde 77 cent meer. Nu zegt de heer v. d. Toorn dat er zoovele gezinnen achteruit gaan. De heer v. d. Toorn: Ontkent zulks. Wethouder De Bruin: Tegenover de 11 personen, die minder ontvangen, zijn er hon derden beter op geworden. De kindertoeslag schept scheve verhoudingen in de werkplaats. Er zijn allerlei uitgaven, die zoowel de groote als de kleine gezinnen moeten doen. De Raad zal zelf maar moeten uitmaken hoe hij de regeling wil hebben. De kosten van het oorspronkelijk voorstel van B. en W. waren geraamd op f 42.000 voor de werklieden, voor het andere personeel op f 18.000, doch dit laatste kan buiten beschou wing blijven. 15 pet. van het loon der werklieden bedraagt f 40 000. De heer Dinkelaar: Dan is het toch f 2000 minder. Wethouder de Bruin: Neen, de Raad heeft toch het gewijzigde voorstel aangenomen. Het voorstel v. d. Toom es, zal f 11.000 kos ten en dat van de heeren v. d. Hoek c.s. f 15000 boven de genoemde f40 000. Weth. meent dat het een kwestie van systeem moet blijven. Het geheele college voelt er niets voor om tot het oude systeem van kindertoeslag terug t© keeren. Er zal een stuur aan het schip moeten komen want het schip kan niet blijven slingeren. Acht men den toeslag onvoldoende, dan zoeke men de verhooging in het percentage, maar keere niet tot het oude stelsel terug. Wethouder Houtman zegt, dat het gemid delde loon bij Gemeentewerken dichter bij fl« dan bij f 15 komt. (Wordt vervolgd). Mijnheer de Redacteurt Vei zoeke beleefd een plaatsje in uw geëerd blad voor het volgende: Ia uw blad van Vrijdag j 1. komt van den Direc teur van het levensmiddelenbureau een mededee- ling voor, dat de voorraad aardappelen hier ter stede niet voldoende is en veraoekt hij het publiek, welke hun boos niet gebruiken, deze te vernie tigen, want zoo schrijft hij, worden de bons er door de winkeliers uitgescheurd en de aardappelen verkocht aan Bakkers. Kijk, hier wil ik juist op wijzen, aan Bakkers. Maar aan welke Bakkers? Maakt u dat dan bekend, opdat het publiek niet alle Bakkers verdenkt. Wil u dat niet, schryf er dan niets va», want nu doet u het voorkomen alsof alle broodbakkers geen Broodbakkers zyo. Na, een ieder moet maar voor zich zelf pleiteDi doch ik wel er wel even op wijzen, dat door nimmer aardappelen zijn opgekocht, zelfs nog nie eens van de bons, daarvoor verstrekt. Waarlijk, mijnheer de redacteur, de bakkerij, welks bestaan toch al niet rooskleurig is, heett van het Levensmiddelen-bureau dergelijke verdacht makingen niet noodig. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, teeken ik met de meeste hoogachting. Fa. F. J. Smit, Broodbakker- Schiedam, 22 December 1917. KERSTMIS. Daar zijn maar weinig feesten, die zóó tot d® Ziel spreken als het hoogheilige KerstfeestHet woord van St. Paulus: Verschenen is de goeder tierenheid en liefde van Gód, onzen Zaligmaker heeft zóó ieders hart doordrongen, dat menscben- taal hier te zwak is en we allen slechts te be luisteren hebben wat er ongesproken opwelt 1» onze zielen, om volop te gevoelen en te geniete*1 het geluk van katholiek te zijn 1 Als we toch het wagen uw aandacht te vrage» dan is het om te doen genieten de voorindi ukkeD, waarmede de Priesters in hun breviergebed zich vopr de heilige tiering der drie H.H. MisseD voorbereiden. In de eerst6 afdeeling van bet (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken - ook al worden za niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2