Dagblad voor Schiedam en Omstreken. li Nieuwjaarsdag De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering 40ste jaargang» Maandag 31 December 1917. No. 12027 Buitenlandse!! Nieuws. n.W Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no, 148. Postbus: $0. bonuementes |»r 8 anaanden f 1.50, pex week 12 oaut, franc» p. post f 2.— R. kwartaal Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Adverteniiën: 15 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, Ingezouder mededeelmgei 5d ct. p. regel. Speciale conditiën voor herbaaldeljjlc adverteereo. IWieve; worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdag ivondnummer 10 °/0 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. leTen'Üinge f Qfifï Terlira vm geheele 1 11 een hand, invaliditeit; 1 L, U U voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl&ndsche Algemeene bij-verlies van een duim-; Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Inschrijving Militie lichting 1919. Belanghebbenden worden herinnerd aan de in schrijving voor de Militie, waarvoor zy zich be- hooren aan te melden op 4 of 5 Januari a.s. tusschen 9 en 12 of 1 en 4 uur in den St. Joris Doele. Nieuwjaar heeft iets typisch, Dien dag denkt men zich guur, met bevroren grachten, de ramen geëtst vol grillige bloemen en bladeren, n koud-gierenden wind die heenscheert over de rumoerlooze Zondagstraten. Zoo hier en daar 'n paar voetgangers wandelaars zijn 't niet daarvoor duiken ze te diep weg in bont of jas kraag die zich met gebogen hoofd door den wind heenboren. Voor 'n enkel huis 'n wach tende koets, waarop de koetsier, in afwachting van 'n volgend adres, zich den bloeds omloop alvast tracht te regelen door met breeden zwaai de zwaar-bewante hand dwars over de borst te slaan. En boven dat alles 't bleeke licht van een warmtelooze zon, die den totaal indruk nog kouder maakt en onbehaaglijker. Binnenshuis is 't gezelliger, als tenminste die conventie den intiemen naam van „gezellig" verdient. De kamer is vol menschen, méér dan voor 'n gewonen verjaar- zelfs trouwdag. Toch ligt in dit alles veel poezie en diepte. Op den Nieuwjaarsdag voelt ieder zich 'n nieuw mensch. We beginnen opnieuw. Voor velen een oase. Achter veel leed en zorg valt 't scherm en de vernieuwde hoop op beter is daar. Hoop doet leven en 'n nieuw begin geeft nieuwe hoop. De meer begunstigde voelt z'n kracht groeien en energie en 't is of deZondagsche jas of man tel van den Nieuwjaarsdag omsluit 'n nieuw mensch, 'n verjongde ziel, die zich weerspiegelt in 't blij-schitterend oog. En daarom wordt de le Januari-ommegaDg ondanks koude en wind met moed en in blijde stemming volbracht. Zonder dat zou Nieuwjaar geen nieuw jaar zijn zijn. Ook ontdaan van alle stroeve formaliteit ver bergt het in diepste kern vertrouwelijkheid en liefde. Op Nieuwjaar zijn we allen persoonlijk of in den geest bij elkander. En op dit groote ver broederingsfeest komen we met onzen zegen- wensch. Da's dan ook ue diepte. In ontstaan ^0 groei 'n p'-ui» ohristelyk fees. Bij ucu aanvang van een jaarkring, bij de plannen voor de toekomst en de nieuw te ont wikkelen arbeid de zegen Gods. Da's 'n geloofs belijdenis tevens. Het leven en werken is geen klaaglied zonder hope, maar een Psalm ter eere Gods. We sloven en {slaven niet rusteloos, de een onder zwaren arbeid, de ander als slachtoffer van z'n eigen nooit-bevredigde verlangens om ten slotte voor goed heen te gaan, terwijl 'n paar vierkante meters zerk of 'n gebroken zuil 't eenigste is wat van ons rest. „Gods zegen" predikt de beweegredenen van ons bestaan daarin ligt aangegeven de reis naar de eeuwig heid van iederena pelgrim, 't getuigt van de kennis en erkenning van God als Koning en Vader. o— De tijden veranderen en de menschen tegelijk. Onze tijd is er een van negatie en ongeloof, de mensch evenzoo. En daarom is het schijn baar onschuldige „gelukkig" Nieuw jaar, niet zoo onschuldig- 't Ia de uiting van ongeloof, ontkenning en onverschilligheid. „Gelukkig" spreekt van vooruitgang en voorspoed zonder hoogere levensbeschouwing. De adoratie van de stof, de negatie van God. 't Is de zegenwensch van den modernen mensch, die 't zonder God zal doen op eigen risico. De Christen spreekt van „Zalig" en „Zegen", j Daardoor wordt het Nieuwe jaar gewijdmeW( God beginnen we weer en onder Zijn zegen j zetten we voort. Ja meer't mag naar den mensch gesproken niet „gelukkig" zijn, „zalig" j voor ons is :beter en verkieslijker, want d'r k-i een leven hierna, waar elke traan gedroogd en j iedere zucht, gezaligd wordt. Wij doen met dit bewust of onbewust predi ken van 't ongeloof niet meê. In huis en daar buiten zijn we Christenen en als Christener wenschen we op den Nieuwjaarsdag den oud Christelijken groet „Zalig" Nieuwjaar. M. J. J. Kammers, Past. DE VREDESONDERHANDELINGEN. Te Bres t-Li t o w sk. Het Wolffbureau meldt De vertegenwoordigers der Russische regeering toeven al sinds het begin der onderhandelingen over den wapenstilstand in het Duitsche hoofd kwartier, maar het was toch een oogenblik van groote geschiedkundige beteekenis, toen de Duitsche en de Russische onderhandelaars de eerste vriendelijke woorden wisselden. Prins Leopold van Beieren was in eigen persoon ter begroeting van da gasten in het kamp gekomen Van de aanwezige militairen trok gener Hoffmann vooral de aandacht. Wat de Russische vertegenwoordigers aan ging daar stond een admiraal, die ten teeken van zijn revolutionaire gezindheid alle kentee- kenen van zijn rang en andere versierselen had afgelegd op een gouden ketting na, die hij over de borst, droeg. Onder hoe andere omstandigheden speelt zich toch de- vredesconferentie af, dan men zich vroeger algemeen had voorgesteld. Zoo menige stad by de onzijdigen wilde voor zich den roem en de vette winst om de vredesconferentie binnen zijn muren te herbergen. Nu is het-niet een stad, doch het kltine tentenkamp Brest Litowsk, dat de vredesconferentie, onderdak biedt. Niet een paar duizend, maar ongeveer hon derd personen zijn daarbij en geen huiseigenaar, geen zakenman vallen de begeerde congreswins ten in den schoot om de eenvoudige reden, dat die allen daar niet voorkomen, want de stad Brest Litowsk bestaat niet meer. De Russen hebben ze verwoest en de inwoners verdreven. Een wandeling van een half uur leidt van de citadel naar de stad. Vlak bij het station staat een fantastisch ijzeren geraamte dat met zijn verwrongen en onregelmatige lijnen de karika. tuur van een redelijken bouw lijkt. Het was de hal voor vliegtoestellen, die de Russen bij hun aftocht vernielden. De weg stijgt. Spoedig komt men aan de eerste huizen en nu ontplooit zich een beeld van ontzaglijke en troosteloozo eentonigheid. Viervijfden der stad liggen in puin. Het Duit sche bestuur heeft al veel gedaan om de gru welen der verwoesting te verzachten Wrakhoo- pen en afval zijn opgeruimd, een deel*der hui zen hersteld en regen en sneeuw hebben in deze 24 jaar het zwart van den brand afge- wischt. Van buiten ziet de lichte verflaag der huizen wit of rood, er vriendelijk uit. De resultaten. In de 28 dezer te Brest Litowsk gehouden besprekingen tusschen de delegaties der bondge- nooten en die van Rusland, werd de voorloopige beraadslaging voltooid over de punten, die ook bij het sluiten van een algemeenen vrede tusschen Rusland en de verbonden mogendheden zullen moeten worden geregeld. Deze beraadslagingen zijn gevoerd in den geest van verzoening en wederzijdsch begrijpen. In de geheele reeks van gewichtige punten werd een grondslag voor over eenstemming verkregen Behalve politieke vra gen werden kwesties van rechtelijken en econo- mischen aard besproken en, in afwachting van een onderzoek door de autoriteiten in het vader land en van de definitieve opstelling, op bevre digende wijze geregeld. Allereerst werd over eenstemming verkregen over het herstel van den door den oorlog verbroken verdragstoestand verder werd overeengekomen, dat in rechtelijk zoowel als in economisch opzicht het^eene land door het andere niet slechter mag worden be handeld als een derde land, dat zich niet op verdragsrechten kan beroepen. De óorlogswet ten zullen worden opgeheven en zij, die daar- door getroffen worden, weder in hun vroegere rechten worden hersteld of schadeloos gesteld. De voor de oorlogskosten en oorlogsschaden op gestelde bepalingen worden nader uitgewerkt, j Over de wederkeerige vrijlating en terugzending van krijgsgevangenen en burgerlijke geinter- neerden werd in beginsel overeenstemming ver kregen. Hetzelfde geldt van de teruggave \an de wederzijdsche koopvaardijschepen. Einde lijk werden maatregelen voorbereid voor het spoedig herstel van de diplomatieke en consu laire betrekkingen. In economisch opzicht bleek volkomen eenstemmigheid te bestaan over de onmiddellijke staking van den economischen oorlog, over de heropening van het handeb verkeer en Over de herinrichting van een georganiseerd ruilverkeer. Verder werd in hoofdzaak overeenstemming verkregen over den grondslag, waarop de economische betrekkingen tusschen de beide landen duurzaam geregèld moeten worden. In de gewichtige kwestie, betreffende de be handeling van het bezette gebied, werd van Russische zijde het volgende voorstel gedaan In volkomen overeenstemming met de open lijke verklaring van beide cohtracteerende parr tijen, dat zij geen oorlogzuchtige plannen koesteren en dat zij een vrede zonder annexa ties willen sluiten, trekt Rusland zijn troepen ,'ViOT hortfRókten- rijk-Hongarije, Turkije en Perzie en de mo gendheden van den Vierbond hun strijdkrach ten uit Polen,. Lithauen, Koerland en andere streken van Rusland terug. Overeenkomstig de beginselen der Russische regeering, die het recht erkent van alle in Rus land levende volkeren, zonder uitzondering, om over eigen lot te beschikken, zal den bevol king van deze streken de mogelijkheid, gegeven worden, om binnen een zeer korten en nauw keurig bepaalden termijn volkomen vrij over de kwestie van hun vereeniging met een of ander rijk of over de vorming van een zelfstandigen staat te beslissen. Hierbij is de aanwezigheid van troepen in het gebied, waar over deze kwestie gestemd- moet worden, niet toelaatbaar, met uitzonde ring dan van nationale of tijdelijke militie. Totdat deze kwesties uitgemaakt zijn, berust het bestuur dezer streken in handen van op democratische wijze gekozen vertegenwoordi gers der plaatselijke bevolking zelf. De termijn voor de ontruiming, benevens de naderr bijzon derheden, alsmede het begin en het verloop der demobilisatie van het leger, wordt door een bijzondere militaire commissie bepaald. Hiertegenover 'stelde Duitschland voor, de eerste beide artikelen van het te ontwerpen preliminaire verdrag als volgt te redigeeren Art. 1. Rusland en Duitschland verklaren den oorlogstoestand voor geëindigd. Duitschland is bereid zijn tegenwoordige stellingen en de bezette gebieden te ontruimen, wanneer de vrede met Rusland zal zijn gesloten en de demobilisatie der Russische legers vol tooid, voor zoover uit het tweede punt niets anders volgt. In de tweede plaats Polen, Lithauen, Koer land, deelen van Esthland en Lijfland hebben reeds hun zelfstandigheid geptoclameerd als mede afscheiding van het Russische staatsver band. Rusland erkent den daarin uitgedrukten volkswil. In de genoemde gebieden heeft de ontruimingskwestie een anderen vorm. Een speciale commissie zal het tijdstip bepalen van de volgens Russische opvatting mogelijke bekrachtiging der reeds aanwezige verklaringen omtrent afscheiding door een volksvotum op breederen grondslag zonder militairen druk. De Oostenrijksche delegatie verklaart onge veer hetzelfde. De Russen daarentegen blijven vasthouden aan de opvatting, dat de volkswil alleen kan worden vastgesteld bij volkomen afwezigheid van vreemde troepen. Een speciale commissie moet dit punt met meer juistheid formuleeren. Verden verklaren de Russen, dat aangaande belangrijke kwesties een overeenkomst is be reikt en betreffende andere zulk een tegemoet koming, dat er hoop bestaat, dat op den duur een overeenkomst zal worden verkregen. Bij de laatste zitting werd de leider der Rus sische delegatie tot president gekozen. De af- gevaardigedn der Cehtralén bedankten de Rus sen voor hun rechtvaardigheid, oprechtheid en practische opvatting. De leider der Russen verklaarde „Millioe- nen staan in alle landen achter ons, die vurig naar vrede verlangen. Wij hopen allen den al gemeenen vréde te zullen vinden. Hierna werd de zitting opgeheven. RuslandenBulgarije. Een telegram uit Sofia meldt Bij den aanvang van de zitting van het So- .branje heeft de minister-president Radoslawof een telegram voorgelezen van de Bulgaarsche afvaardiging te Brest-Litowsk, waarin wordt medegedeeld, dat er gisteren aldaar een overeen komst tot stand is gekomen, waarbij de staat van oorlog tusschen Rusland en Bulgarije wordt opgeheven en de handelsverdragen, con- sulaiere en andere overeenkomsten, die voor den oorlog van kracht waren, worden hersteld. Het beheer over den Donau zal door een gemengde commissie, waarin Bulgarije eveneens vertegen woordigd zal zijn, worden vastgesteld. Deze tijding werd door de afgevaardigden met levendige toejuichingen ontvangen. Dea onderhandelingen tO't 4 Januari verdaagd. Uit Brest-Litowsk werd 29 Dec. geseind Staatssecretaris von Kuhlmann vertrekt van- vandaag. De overige- leden der Duitsche dele gatie zullen vandaag eveneens voor een ge deelte vertrekken, de overigen morgen. Waar schijnlijk zullen allen 3 Januari de savonds terugkeren, aangezien de. onderhandelingen op 4 Jai[ijiri zullen worden voortgezet. De delegaties van Óostenrijk-Hongarije, TBul- garije en Rusland zijn gisteren reeds vertrokken. De O.-H. minister van Buitenlandsche Zaken graaf Czernin, begaf zich Vrijdagavond met een deel van zijn gezelschap, van Brest-Litowsk naar Weenen, om met de bevoegde autoriteiten de tot dusver verkregen resultaten der conferen tie te bespreken. AAN HET WESTELIJK FRONT. Offensief verwacht. Een telegram uit Parijs meldt Er worden uit België groote troepenbewegingen oaar het Westelijk front gemeld. De bladen verwachten een terugkeer vsn de dagen van Yperen en Vardun en verklaren, dat alle voorzorgsmaatregelen genomen zijn om den stormloop van den vijand te breken, zelfs als de eerste schok van het machtig offensief eeoige kilometers terrein kost. Zij schrijven deze uiter ste krachtinspanning toe aan de dringende be hoefte aan vrede van den vijand. De »Homme Librec verklaart tot hondgenooten) neutralen en vijanden, dat F ankiijk vastberaden de vloedgolf afwacht, welke het zal breken. Dit zal de eerste phase van de onvermijdelijke over winning zijn. De vGaulois« merkt op, dat de vijand Da zijn belangrijke sucessen in Italië vredesvoorstellen heeft geformuleerd, welke oneindig veel voordee- liger zijn dan de vorige. In de afgeloopen week heeft de Duitsche keizer de troepen in Vlaanderen bezocht. Donderdag was hij te Gent. De troepen in Vlaanderen zijn zeer versterkt door troepen van het Oostfront. Bij Marcoing. Officieel Duitsch communiqqé van 30 Dec. Tusschen Marcoing eu Lavacquerie namen onze troepen bij een plaatselijken aanval de voo-ste Eogelsehe loopgraven en maakten eenige honder den gevangenen. In den sector van Yperen ten Z. van de Scarpe en op den Oostelijken Maasoever was de artillerie- bedrijvigheid van tijd tot tijd heviger. Sir Douglas Haig seint: De in het avond-communiqué van gisteren ge melde artillerie-bedrijvigheid werd gisterenavond gevolgd door een plaatselijken aanval van den vijand op onze stellingen in de buurt van den spoorweg Yperen Staden. De aanval werd volko men door ods vuur afgeslagen. Een vijandelijke afdeeliog, die des nachts ten Doorden van Passchendaele een raid ondernam, werd teruggedreven. Fransch communiqué van gisteren. Op verschillende punten van het front werd met tusschenpoozen kanonvuur gewisseld. Raids van den vijand op onze kleine posten ten Z. van St. Quentin, in de streek van Bezon-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1