Dagblad voor Schiedam Omstreken. In het dal van Glenveigh. De Oorlog. 41ste Jaargang. Eonderdag 3 Januari 1918 No. 12029 Gratis Ongevallenverzekering Het buitenland in 1917. FEUILLETON. Jüuitenlaxidscii liemws» BureauKoemarkt 4. S. S> o a b «n saUs post kwartaal Telef. 85, na kantoortijd no. 148. pwr 3 ïiaaaadsr f 1.60, p«r vnttfc li? nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Posbus: 38. tmt tnxvXi p, Advertentiën 15 regels fl.30 elke re gei daarboven 25 et. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct, p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage 'ioegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnumnaer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. ï)e i by lavenslanja geheels invaliditet ■verzekering wordt gewarborgd bij verlies van een hand, voet of oog; door de Hollandsche 1 bij vsrlies van een Algemeene Verzekeringsbank te dniaa; Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. II. In samenwerking met de Duitiche vioot werd door de Duitschers op 12 October «en landing beproefd op bet eiland Oesel in de golf van Riga. Het gecombineerde verzet van de Russische be wakingstroepen en de Russische vloot kon niet beletten dat het eiland binüen enkele dagen ver overd werd. Op 20 October werd ook 't eiland Dagö bezet. Na bet bruggehoofd bij Riga krachtig ver sterkt te hebben, betrokken de Duitsche troepen de gereedgemaakte winterkwartieren. De herfstveldtocht der Centraien had plaats op het Italiaansche front, waar in de Karinthische bergkloven een groote militaire macht geconcen treerd was. Op 24 October bleek het offensief van generaal von Below bij Plezzo forscher dan de Italiaansche legerleiding verwachtte. Op 27 October viel Gorizia en bezweek het Isonxo front. Als een onweerstaanbare lawine stroomden Duitsche en Oosteurijkache troepen de Italiaansche provincie Friaul binnen. Ook het Alpenfront begon te wankelen en het Italiaansche leger werd door desertie verzwakt. Op 1 Nov. bleek de Taglismento-linie onhoud- baar. Eerst twee weken later werd i!e opmarscb der Centraien onder v. Below en v. Kraus aan de Piave gestuit. Op het Asiago-plateau slaagden de Italianen er in van Krobatin tegen te houden, dank zjj den steen van Fransche en Engelsche troepen. De Fransche generaals Pétain, de Maistre en Guiltaumat hadden eind November gepoogd den Italianen opluchting ta brengen door een offensief ten Noorden van de Aisne. De veel omstreden Chemin des Dames werd op t Nov. door de Duitschers ontruimd. Het débacle in Italië had ten gevolge dat gene ralissimus Cadoroa ontslag nam, dat in Frankrijk de oorlogspartij Ciemenceau naar voren schoof en Lloyd George zijn oorlogsfanfaies weer eens hoo- ran iiet. Er waren in November slechts twee lichtpanten voor de geallieerden, bet. Syrische offensief van generaal Allenby (7 Nov. Guza, 17 Nov. Jaffa be zet) en de succesvolle aanval van den Britschen veldheer Byng op de Hindenburg linie bij Kamerijk. In Rusland duurde reeds weken een latente crisis. De uitroeping van den republikeinscheD regeeringsvorm kon de voorloopige regeeriDg van Kerenski niet redden ea evenzoomin het gevaar van burgeroorlog «n sociaie revolutie afwenden. In Petrograd en Moskou en op de meeste fron ten begonnen de maximalisten de heerschappij aan zich te trekken. 37 „Ik ga aan miss Nancy het onderteekende stuk terugbrengen", zoo zei hij. Alles is in orde." „Wij kuhnen u niet dankbaar genoeg zijn", zei Nuala en de blik, waarvan die woorden verge zeld gingen, stelde hem ruimschoots schade loos voor de moeite, die hij zich voor haar had getroost. Ze stond op, om zich met hem naar het kas teel te begeven. Een licht geruisch, alsof iemand voorzichtig door de struiken kroop, deed haar het hoofd omwenden en tegelijk rolde een klein steentje aan haar voeten, dat van de" grot scheen te zijn losgeraakt. Op hetzelfde oogen- blik knalde een geweerschotRobert Fhur- good wankelde op zijn schreden, en viel op den grond. Hij was midden in de borst getroffen. Met een kreet van ontzetting en wanhoop knielde Nuala naast den getroffene neer, en trachtte hem te ondersteunen. Fhurgood opende de oogen, en zag de smartelijke uitdrukking in haar gelaat. Hij bewoog even de lippen maar kon geen geluid uitbrengen. Hij drukte de hand van Nuala, een straal bloed kwam uit zijn mond te voorschijn, en hij blies den laatsten adem uit. Geheel buiten zich zeiven van angst riep Nuala om hulp. Ze hoorde schreden nade- nb, an aan oogenblik later stond Randal Mac Daar de staatsmachiro totaal ontredderd was en de soldaten weigerden langer te vechten, kreeg het denkbeeld van een ifzonderlyken vrede den vorm van een verlokkendfatamorgana. Op 16 Nov, had Kerensky moeten vlichten, op 21 November werd generaal Doechoninrioor het maximalistische bewind afgezet en doereen partyman Kryienko vervangen. Verschillende Rusuiscbi legercommandanten en de Roemeensche bevelheibers aarzelden het nieu we revolutionaire bewint te gehoorzamen. Op 24 November deehe Trotzky, volkscommis saris voor buitenlandsche zaken te Petrograd, aan Sir Buchanan en de antere gezanten der gealli eerden mede dat het revolutionaire Rusland een wapenstilstand zou sluitö. Den volgenden dag legon de publicatie der geheime verdragen door iet socialistische bewind en op 28 November word het vuren op het Oost front op last van Krylento gestaakt, Graaf Czer- Din en graat von Hertlirg stemden toe in onder handelingen over een wipenschorsing. Op 5 December had de eerste plenuos-zitting van de onderhandelaars over den wapenstilstand in het hoofdkwartier lan prins Leopold van Beieren plaats. Het resuiaat was een voorloopige wapenstilstand van 7 :7 Dec. De geallieerden besloten de regeering ran Trotsky en Lea in in Petrograd niet te erkeunèn, hun machtolooze sympathie keerde zich raar Kaledin en Kornilof, die sinds het vermoordtn van Doechooin en het verdwijnen van Kerenski de oorloggparty leidden. Terwijl Chineesche troepen Charbm en Japan- sche Wladiwostok binnenrukten, dreigde het uiaxUnailsoBch oewmd met een staatsbankroet en een afzonderlijken vrede, Op de verschillende fronten haddon in Decem ber slechts weinig bulangryke gebeurtenissen plaats. Op 6 Dec. heroverden de Duitschers het verloren.gebied bij Kamerijk en twee dagen later,be stormden de Oostenrxjkeis den Monte Sisemol, ter- wgl op, 10 Dec. generaal Allenby aan het hoofd der Bntsche, Nieuw-Zeelacdsche en Indische troe pen Jeruzalem binnentrok. Inmiddels was, na driedaagsche besprekingen op 15 Dec, overeengekomen dat voorioopig van 17 Dec. tot 14 Januari, wapenstilstand zou heer- schen op de fronten, waar Russen en Roemenen tegenover Duitschers, Oostenrykers, Hongaren en Turken gelegerd zijn. De pogingen om de conferentie te Brest-Lifcowks om te zetten in een algemeen vredescongres duren voort. Pourparlers over het herstel der economi sche betrekkingen zqn te Petrograd ingeleid. o Dit korte jaaroverzicht zou onvolledig zijn indien niet afzonderlijk melding werd gemaakt van de helaas vergeefsche pogingen om vredes onderhandelingen in te leideD. Sorley doodsbleek, met een revolver in de hand, voor haar. „Randal", riep Nuala vol ontzetting. „Gij kunt toch zulk een misdaad niet hebben gedaan. O, ik kan het niet bedenken Het bloed steeg den jonkman naar het hootd en hij vestigde op het jonge meisje een verwijten de blik, toen hij antwoordde .-„Nuala, hoe kun- gij zoo iets van mij vermoeden 1" Men had Nuala's hulpgeroep gehoord en van verschillende kanten kwamen personen toege sneld. Onder hen bevond zich ook de inspecteur van politie, Richard Stevens. Hij kwam uit Donnalstown en was slechts eenige minuten eenige minuten vroeger dan Miss Nancy en Ferry Drake van daar teruggekeerd. Met vluggen- en geoefenden blik overzag hij den toestand Robert Fhurgood ontzield op den grond lig gend, Nuala bijna bewusteloos van schrik, en Randal met somberen blik en verwrongen ge laatstrekken daarbij staande, terwijl aan zijne voeten een revolver lag, die aan zijne hand was ontvallen. „Randal Mac Sorley" zei de inspecteur op strengen toon, ',kunt gij mij eene verklaring ervan geven, door wien deze schandelijke mis daad is bedreven Randal zag hem eenige oogenblikken aan zon der te antwoorden, en zei toen bedaard „Ik was opweg naar de woning van Miss Nancy, toen ik in de verte een manspersoon zag, die door de struiken sloop. Ik wilde hem achter volgen, omdat ik vermoedde, dat hij iets kwaads in het schild voerde. Op het oogenblik, dat ik de grot naderde, zag ik dat hij zijn revolver af schoot en toen de vlucht nam. Zijn wapen wierp Geïnspireerd door de successen der naaximalis- ia Rusland poogden neutrale socialisten de Deen Staunting en mr. Troelstra een vredes conferentie te Stockholm bijeen te doen komen. Nadat de Fransche minister-president Ribot op 1 Juni passen voor Stockholm aan de Fransche socialisten geweigerd had, stond het vast dat de conferentie geen internationaal Europeesch karak ter zou krijgen De pogingen van Stockholm eindigden met eeo mislukking. Van meer beteekenis was de stap, dien Paus Benedictus XV als souverein op 1 Augustus onder nam, door zieh in een diplomatieke nota tot de Staatshoofden der oorlogvoerende landen te richten. Op 30 Augustus antwoordde president Wilson in een hoofsch schrijven dat echter een afwijzing behelsde. Keizer Karei en Keizer Wilhelm namen de pauselijke bemiddelingsvoorstellen op 20 Septem ber aan de sultan en de koningen van Bulgarije en Beieren deden het enkele dagen later. De Eugelsche gezant bij het Vaticaan kreeg van zijn regeering opdracht mede te deeleu dat, de Eogelsche koning ,de pauselyke nota aan de staatshoofden der verbonden naties had deen overhandigen. Voor zoover bekend bereikten gesa verdere oiïïüieeie inededeelingea de Curie. Het was een afwyzing sans phrase. De vredesonderhandelingen te Bresl-Litowsk hennen mtussehen reeds bewezen dat de alge meene beginselen der Pauselyke nota niet geheel vesgeefscn verkondigd zijn. Het feit dat het antwoord op de Pauselijke nota door de Duitsehe regeering werd opgesteld in overleg met een commissie uit Bondsraad en Rijksdag moet als een zeer mark waardig ver schijnsel in de constitutioueele geschiedenis van het Duitsche rijk worden aangemerkt. Deze gebeurtenis past geheel in het kader der gematigde democratische hervormingen welke keizer Wilhelm in zijn Paaschboodachap be loofd had. Rijkskanselier von Bethmann-Hollweg tr»d 14 Juli af cn zijn opvolger, dr. Michaelis eigenlijk slechts een kanselier ad interim, werd op 2 November jl. vervangen door den katholieken Beisrschen minister-president graaf v. Herthng. Op 20 November diende deze als Pruisische minister president de voorstellen tot hervorming van Haerenhuis en Pruisisch huis van afgevaardigden in. Ook elders beheeischte de wereldoorlog de bin- nenlaudscue toestanden in de landen der belli- gerenton en onzgdigen. Sedert de Napoleontische tijden eindigde voor Europa geen jaar zoozeer in levensversobering, honger en oorlog, als met Sylvester 1917. hij op den grond, en ik heb het opgeraapt. „Hebt gij den man kunnen herkennen vroeg de inspecteur. „Hoe is dan zijn naam 1" „Ik ben geen verrader Mr. Stevens. Het is mijne taak niet, schuldigen bij het gerecht aan e klagen." Men hoorde een dof gemompel onder de per sonen, die met den inspecteur waren gekomen, maar anderen, en daarbij ook eenigen van het dienstpersoneel uit het kasteel, gaven teekenen van bijval. „Laat mij den revolver ziep", zei Richard Stevens op gebiedenden toon. Randal raapte hem op, en stelde hem den inspecteur ter hand die hem oplettend beschouwde en naar alle kanten omdraaide. Het was een fraai bewerkt wapen, waarin letters gegraveerd stonden. Met luider stem las de inspecteur R. M. S. Er volgde een doodelijke stilte. Randal was de eerste, die het stilzwijgen verbrak, door te zeggen. „Het is waar, dat de revolver mij toebehoort. Sedert eenigen tijd had ik hem vermist." „Uwe verklaringen zijn weinig waarschijnlijk, Sir zeide Richard Stevens koel. „Gij zult u voor het gerecht moeten verantwoorden wegens zware verdenking, die op u rust, den moord te hebben bedreven." Op dat oogenblik verscheen Miss Nancy. De oude John was haar tegemoet gesneld, om haar van het ontzettende voorval in kennis te stellen Ze had de laatste woorden van den inspecteur nog kunnen hooren. Ze trad op Randal toe, lei de hand op den schouder van de jonkman, en DE VREDESONDERHANDELINGEN. Het te Weenen verschijnend „Fremdenblatt" heeft van een der deelnemers aan de vredescon ferentie te Brest Litowsk de volgende mededee lingen gekregen De loop der onderhandelingen wettigt de hoop, dat het Viervoudig Verbond en Rusland tot volkomen overeenstemming zul len komen. Het zou echter onjuist zijn te denken dat er geen moeilijkheden meer te overwinnen zijn. Over territoriale vraagstukken bestaan nog meeningsverschillen, vooral over de omstandig heden, waaronder de volksstemming in de door de middenrijken bezette Russische gebieden zal geschieden. Al zijn de onderhandelingen derhalve nog geenszins geëindigd, ze zijn toch op den goeden weg, want aan beide kanten heerscht een oprecht verlangen naar vrede en een geest van tegemoet koming en verzoening. Zoodoende is een groot deel van den weg naar den vrede reeds afgelegd. Op een punt is volkomen overeenstemming bereikt en in de andere aangelegenheden is men zoover eens geworden, dat de hoop op vol komen overeenstemming gewettigd is. De Russische afgevaardigden hebben zich als goed onderlegde, zich van hun doel bewuste, en handige staatslieden doen kennen. Zij tra den op met de grootst mogelijke loyaliteit en openhartigheid en bleven steeds zakelijk, zoodat de snelle afwikkeling der onderhandelingen in ruime mate aan hun houding te danken is. De persoonlijke omgang der afgevaardigden was zoo aangenaam mogelijk zij. aten gemeenschap pelijk aan lange tafels. Als gastheer trad het Duitsche opperbevel in het Oosten op De meeste Russische afgevaardigden spreken Duitsch. De officieele onderhandelingen zijn, met behulp van tolken, afwisselend in het Duitsch, Russisch en Fransch gevoerd. De ge volmachtigden van het Viervoudig Verbond en van Rusland hebben op de hartelijkste wijze afscheid van elkaar genomen en men mag hopen dat hun volgende samensprekingen eerlang tot even gunstige resultaten zullen leiden als het eerste deel van de vredesconferentie te Brest- Litowsk. De geschilpunten. De „Manchester Guardian" wijdt een beschou wing aan de geschillen tusschen Rusland en de centraien mogendheden ten opzichte van de kwestie der annexatie. Het blad schrijft De Russen verklaren, dat de naties in de oorlogvoerende staten vrij behooren te zijn om over hun eigen politieke lotsbestemming te be slissen, zelfs over hunonafhankelijkheid of ver- eeniging met een anderen staat. De centrale mogendheden verwerpen het beginsel voor hen- richtte toen het woord tot de omstanders, zeg gende „Gij moest u schamen, dat gij een onschuldige niet verdedigt. Randal Mac Sorley is aan den moord evenmin schuldig als ik zelve. Laat die zijne partij opneemt, vooruittreden, en het duidelijk uitspreken Randal reikte haar dankbaar de hand, en zei „Neen, miss Nancy, de schijn is tegen mij, wij kunnen daar niets aan doen." Toen trad hij op den inspecteur toe en zei „Ik ben uw gevangene." Intusschen hadden eenigen omstanders po gingen in het werk gesteld, om de levensgeesten van Robert Fhurgood weer op te wekken, maar spoedig begreep men, dat het nuttelooze moeite was. Doctor Fenessy, die in allereil ontboden, was, kon niets naders doen dan den dood te consta- teeren, en order te geven, om het lijk naar het kasteel te laten vervoeren. Intusschen had de inspecteur verschillende politie-agenten laten halen. Op het oogenblik dat zij Randal naar de gevangenis wilden gelei den sloeg miss Nancy de armen om hem heen en zei „Neen, Randal, al zoudt gij oon moord heb- ben ben berklaard, dat gij den moord bedreven hebt, toch zou u ik niet voor schuldig kunnen houden. Ik zal hemel en aarde bewegen, om uwe onschuld aan het licht te brengen, al zou ik mijn geheele vermogen daarvoor moeten opofferen, en mijn kasteel moeten votkoopen." (Slot volgt,) ■smmnbiih „Ja."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1